3 Oktober dit jaar grootser en uitgebreider dan anders Romantiek en realiteit rond Leidens beleg en ontzet DE LEIDSE REMBRANDT St* Radboud-ziekenhuis te Nijmegen heden ingewijd £aatóte &pa%en Ut de Jüadm Heivaatd ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Vandaag zal het eerste gebouw van het academisch ziekenhuis van de R.K. Universiteit te Nijmegen officieel worden geopend. Het rijk draagt voor 85 in de financierings kosten bij. Door de inspanning van het katholieke volksdeel dat de ont brekende 15 bijeenbracht, is het, reeds vijf jaar nadat de eerste stu denten in de medicijnen bij de uni versiteit te Nijmegen werden inge schreven, mogelijk een eigen zieken huis het Sint Radboudziekenhuis in gebruik te nemen. Bij de organisatorische opbouw van de faculteit der geneeskunde is aan een structurele concentratie van alle gebouwen op het landgoed „Heyendaal" gedacht, wawrbij ge streefd wordt naar een fiifiÉtionele eenheid van de verschillende prekli nische en klinische deelspecialis- men, die te zamen de gehele artsen opleiding verzorgen. Ook bij de ver dere bouwkundige en technische voorzieningen is het onderlinge con tact tussen kliniek en prekliniek waar de basiswetenschappen be oefend worden o.a. door de aan leg van ondergrondse verkeerstun- nels en het concentreren van hulp diensten e.d. zo efficiënt mogelijk na gestreefd. Het ziekenhuis bezit b.v. een optische personenzoekinstallatie met een capaciteit van 30 personen. De opbouw van de medische facul teit in haar eerste fase, die, naar verwacht wordt, rond 1965 zal wor den afgesloten, zal aan bouw- en in- stallatiekosten naar raming een be drag vragen van ca 70 miljoen gul den, gerekend tegen het huidige prijsniveau. Hiervan hebben bouw en installatie van het thans geopende ziekenhuisgedeelte een bedrag op geëist van ongeveer 5.800.000,gul den, exclusief de algemene voorzie ningen ten behoeve van verscheide ne gebouwen van de medische facul teit, zoals b.v. de telefooncentrale, het ketelhuis, het diepriool, de hoog spanningsringleiding e.d. De inrich ting van dit gebouw, inclusief de technische installaties ten behoeve van de inrichtingen van het groot medisch instrumentarium, vroeg een bedrag van ongeveer 3.200.000.gul den. De electrische installatie werd ver zorgd door het technisch bureau Lan- gezaal en Inniger te Leiden. Het Sint Radboudziekenhuis komt, binnen bepaalde objectieve normen, in vergelijking met de rijks acade mische ziekenhuizen, een rijkssub sidie toe van 85 in de kosten van de bouwende instaties en eenzelfde percentage in het tekort per ver- pleegdag. Zodra tot de oprichting van een wis- en natuurkunde facul teit zal zijn overgegaan, wordt het subsidie percentage tot 90 ver hoogd. Het toekomstige Sint Radboudzie kenhuis, waarvan de omvang naar verwacht mag worden reeds binnen afzienbare tijd circa vijfmaal zo groot zal zijn als het huidige ge bouw, zal moeten kunnen uitgroeien tot een volledig universiteits-zieken- huis. De opening. De openstelling van het verpleeg- gebouw is vanmorgen te tien uur in geleid met een kerkelijke viering, waarbij een pontificale hoogmis is opgedragen door mgr dr J. M. J. A. Hansen, bisschop-coadjutor van i Roermond. 's Middags te kwart voor twaalf was de universitaire gemeenschap met de vele gasten verenigd op hetl Waarheidsliefde Hoeveel Nederlanders, maar hoe veel Leidenaars ook zijn er, die zich de roemruchte geschiedenis hebben ingedronken en die het verhaal zoals „de meester" het vertelde in hun hoofd hebben vastgezet? Het eerste gebouw van het St. Rad boud-ziekenhuis te Nijmegen, 30 me ter hoog (met ruimte voor 300 bed den) en verscholen tussen hoogop- gaand geboomte. Het is een schep ping van ir. Jan van der Laan uit Leiden. voorplein van „Heijendaal", waar dr F. J. A. M. Houben, commissaris der koningin in d. provincie Limburg en voorzitter van het comité ter viering van het 100-jarig bestaan van de bis schoppelijke hiërarchie in Nederland, een groot kruisbeeld aan de St. Rad- boudstichting overdroeg. Het kruis beeld, dat in opdracht door de beeld houwer Paul Gregoire is vervaar digd, is door mgr prof. Post in dank aanvaard. De officiële openingsplechtigheid is vanmiddag te twee uur in de grote zaal van het concertgebouw „De Vereniging" gehouden, in aanwezig heid van vele regerings-, provincie- en gemeentevertegennwoordigers, militaire autoriteiten, leden van het curatorium der Nijmeegse universi teit en anderen. Ik wil niet beweren, dat wat de onderwijzer ons op school heeft ver teld later door de waarheid achter haald wordt. Slechts een ding weet ik zeker: door een bezoek aan de Drie Octoberzaal van het museum De Lalkenhal komen tal van onbeken de wetenswaardigheden en vergeten feiten aan het licht. Een van de brandende vragen vóór de 3 October is: Hoe is de optocht?" Die hoofdschotel van het Leids me- nue moet veel paardevlees hebben. Ieder jaar staan wij er weer verwon derd over waar de optocht-commissie die paarden vandaan haalt. Nu de mussen zelfs geen droge bo terham meer aan de paarden kunnen overhouden moet het wel een toer zijn om nog zo'n haver-apparaat bin nen de Leidse veste te krijgen. Ook van het jaar is het 3-October- bestuur weer geslaagd. Méér paar den dan ooit. We verwijzen u naar het bijgaand tabelletje dat iets over drie October in getallen zegt. Let u dit jaar in de optocht ook eens op de details. Feitelijk zou ieder knoopje en elk Romantiek. GAANDE over de imposante trap pen van het voorname trappen huis, komen we langs het bekende schilderij, dat de onversaagde burger vader voorstelt, waar hij zichzelf met geopende armen aan de burgerij aanbiedt. Het schilderij is een werk uit de romantische periode, waarin doorgaans een grotere plaats werd in gedeeld aan het gevoel dan aan de reden. Ook moet het de bezoeker, die zich uit de hongerwinter de verschijnse len van hongeroedeem herinnert wonderlijk aandoen, dat soldaten en burgers, zonder uitzondering koorts ogen paren aan lichamen, bijna even mollig als die van Rubensfiguren. Even interessant, doch veel meer de naakte feiten weergevend is het gobe lin, dat in de eerste zaal hangt. Het toont het verloop van de veld tocht, zoals die werd ontworpen om de verhongerende stad te ontzetten. Men ziet er de schansen die door de Spanjaarden waren bezet en de plaat sen waar de dijken werden doorgesto ken door het amphibische leger van Bossu. Op een fotocopie van het gobelin, dat midden in de zaal is opgesteld kan men aan de hand van een rode lijn en enkele aantekeningen de ge hele tocht volgen. Betrekkelijke waarden. OP het gobelin ziet men ook de scheepstypen plempen en galeien afgebeeld, die bij de kruistocht ge bruikt werden. Wat men er, jam mer genoeg niet bij heeft weergege ven, is dat vele van de vaartuigen vóór en tijdens de eerste aanval scheurden tengevolge van het dreu nen van het veel te zware geschut dat werd meegevoerd. Deze eerste tocht, die mislukte was de oorzaak dat de geraamde kosten van 't ontzet ste gen van het voor die dagen astrono mische getal van 100.000 tot 120.000 guldens! Door fotografische copieën van oude tekeningen, krijgt men een overzicht van de volgorde w arin zich het Spaanse leger de verovering had voorgesteld van Holland dut met Zeeland de laatste van de zeven tien verenigde Nederlanden was, die zich tegen de Spaanse koning verzet ten eerst Alkmaar, waar de vikto- rie begon, dan Haarlem, waar één vrouw duizend mannen te erg was, vervolgens Leiden en daarna Delft. Maar zover kwam het niet, omdat de Spanjaarden voor Leiden bleven steken. Bij gebrek aan zwaar geschut, dat op de bliksemtocht naar de Maas vallei achtergelaten was, konden de aanvallers geen belegering beginnen, bovendien zouden ze er teveel men sen mee verliezen. Een kijkje in de stille 3 oktoberzaal. Tegen de achterwand het gobelin, rechts de Hutspot. (Foto: v. d. Horst). tres je in de historische costuums, die hélemaal uit o.m. Amsterdam ko men. de aandacht van de menigte verdienen. De mensen weten niet wat er allemaal aan vast zit. Zij zijn gauw geneigd uit te roepen; dat heb ben we éérverleden jaar ook gezien! Maar ieder jaar heeft zijn eigen stijl en zijn eigen kleding. En Rembrandt zou de costuums niet beter geschil derd kunnen hebben, dan zij in deze Leidse optocht meelopen. De grote Van Rijn komt in dit wan delende schouwspel een keer of vijf voor. Hij begint u raadt het al als borelingske, in de wieg aan de Weddesteeg. De man, die over de attributen gaat, is er nog over aan het piekeren of hij voor deze prille Rem brandt een levende baby zal gebrui ken. De praalwagens acht in getal tonen: 1. Het molenbedrijf van Harmen van Rijn. 2. Het doopfeest van Rembrandt. 3. De schooltijd van Rembrandt. 4. Rembrandt student aan de Leidse academie. 5. Rembrandt's eerste leermeester: Van Swanenburgh; een barokke scène, waarin vele Italianen door de prachtlievende schilder en zijn Ita liaanse vrouw worden ontvangen. 6. Rembrandt's atelier. 7. Verbeelding van het schilderij „De clementie van Titus". 8. Bezoek van Constantijn Huy- gens en Buchelius aan Rembrandt. 9. Apotheose: Hulde aan Rem brandt ,(zie de afbeelding). De optocht belooft nog grootser, nog uitbundiger dan andere jaren te worden; er zijn 50 pet. meer praal wagens, 50 pet. (meer deelnemers en 60 a 70 paarden meer dan anders. De 3 October-vereniging heeft ook Maar dat ze het desondanks de Leidenaren lastig hebben gemaakt bewijst wel het schilderij, waarop de uitval naar de Boshuizerschans staat afgebeeld. Inflatie. 1JET is aardig te zien. hoe die van Leiden zich als kenteken de aanval geschiedde in de morgensche mer voorzien hebben van een witte lap en hoe hun speer ook spolsstok is. De Spanjolen stalen zelfs vee en groenten uit de stadstuinen langs de Steenstraat. Maar ook door de aan houdende insluiting verminderde de geringe voedselvoorraad snel. Dat de prijzen van de etenswaren hoog opliepen, getuigen wel de ordon nantiën, waarbij goud en zilver van de burgerij werden opgevorderd en het noodgeld dat daarna „geslagen" werd van het papier van kerkboeken. In een van de vitrines ziet men voorts een pakje speelkaarten, waar mede de Spaanse belegeraars zo me nig saai uurtje moeten hebben door gebracht. Dan is er de beroemde Hutspot, De inhoud van het ding, zo als dat door een jongen in de Lam menschans moet zijn gevonden, zal wel veel verschild hebben met wat wij na 382 jaren met hutspot bena men. Het moet bestaan hebben uit vlees, uien, witte wortelen en peëen, - nogal Spaans gekruit - en misschien gemengd met bonen of erwten, om dat het niet zeker is of nauwelijks tachtig jaar na het ontdekken van Amer:'-r do a:ird->ppel hier al was in- g; De laaste praalwagen: hulde aan Rembrandt. 3 Oktober in cijfers Enige cijfers gelicht uit het 3 oktoberfeest: Haring en witte brood: 7.640 personen. 8.872 broden. 13.725 haringen. Optocht: 9 470 gecostumeerden. 103 rijpaarden. 48 rijtuigpaarden. pralawagens. 8 muziekcorpsen. Vuurwerk: 14 afdelingen. 140 kanonslagen. reden om na 70 jaar eens dieper in de bus te blazen. Op de eerste plaats is daar het 70-jarig bestaan, dat dit jaar wordt gevierd en daarnaast het eeuwfeest van de geboorte van de grote Leidse schilder, wiens leven in de optocht wordt verbeeld. 8 Muziefckorpsen vullen de gapin gen met muziek op. Nog even bladeren wij vluchtig door het feestprogramma. We zien het luna-park, dat uitgebreider is dan andere jaren. De Drie Octoberver- eniging houdt koolas in voorraad ter bescherming van hooggehakte pumps, indien „we het niet droog houden". Bij de uitdeling van haring en witte brood is er weer concert op het waaghoofd ditmaal verzorgd door de Leidse bond van harmonie en fanfa recorpsen. De koraal-muziek staat dit jaar onder leiding van Herman Tijden veranderen. FRGENS hangt een klokje, dat uit *-i het huis van Van der Werff af komstig moet zijn en ook ligt het aan tekenboekje van de burgemeester achter glas uitgestald. Zover men tussen de bladen van het boekje kan kijken is het papier nog blanco. Men kan slechts gissen, wat er tweemaal vijf maanden lang is om gegaan in het diepst van de gedach ten van de eigenaar. Zeker is, dat hij, staande tussen de burgerij die op overgave aandrong en tussen de stadssecretaris, Jan van Hout en de garnizoenscommandant van der Does, met diens kapiteins, die van geen wij ken wilde weten, geen blanco gedach- tenleven heeft gehad. Een reeks van portretten van deze groten, van de Prins van Oranje en van Valdes, de Spaanse belegeraar completeren de verzameling, van za ken die ons herinneren aan het be leg van Leiden, welk beleg uiteinde lijk mede de oorzaak is geweest van het behoud van onze nationale zelf standigheid. De eeuwen heben het karakter van de derde oktober doen veranderen, het is daarom zo nuttig om vóór feest neus en mombakkes uit de kast wor den gehaald een bezoek te brengen aan De Lakenhal, waar men in de diepe rust die daar heerst, onge stoord kan nadenken over de enorme opofferingen, die onze voorouders zich hebben getroost, mede voor onze vrijheid. „De meester vertelde het heel anders" Er is niets wat zo tot de verbeelding van de schooljeugd spreekt als wel de 80-jarige oorlog met het beleg en ontzet van Leiden. Met open mond en met uitdrukkingen van ontzetting en afschuw op de gezichtjes luisteren de kinderen naar de meester, die bij het zien van zijn succes, zijn fantasie laat varen. De ogen glimmen bij het horen van Van der Werff's antwoord aan de hongerige burgerij, die overgave van de stad eist: Mijn eed mag ik niet breken, maar kan mijn lichaam U dienen, snijdt het in stukken en verdeelt het onder elkander! Dan komen de geuzen, nadat de dijken zijn doorgestoken en varen zomaar de stad binnen terwijl ze haring en witte brood ronddelen. Wanneer dan, tot grote vreugde van de kinderen, de klas een middagje het museum De Lakenhal bezoekt en in de „Drie Octoberzaal" een vreemde juffrouw hetzelfde verhaal vertelt, aan de hand van de daar aanwezige historische voorwerpen, kan het gebeuren, dat een van de kinderen, totaal onthutst, uitroept: „Onze meester heeft het heel anders verteld". De juffrouw zwijgt, of praat eroverheen. Hier zou ze door verder de geschiedkundig vaststaande feiten te verhalen het vertrouwen van de kinderen in hun onderwijzer verwoesten of.... zelf niet geloofd worden. 3 OKT. IN INDONESIë Leidenaars in Indonesië verlang den zo sterk naar hun goede oude 3 October, dat zij naar de We reldomroep hebben geschreven om een uitzending van het feest. De omroep heeft deze wens inge willigd en Guus Weitzel komt in de morgenuren het feestrumoer op de band vastleggen, 's Middags wordt de opname de ether inge zonden. In Indië is het dan 9 uur en daar zitten de Leidenaars aan de Radio met een huts-pot vol hutspot vóór zich, met haring, wiitebrood en vette paling. Stenz, die Leo Mens als dirigent op volgde. De muzikale begeleiding wordt dit jaar gevormd door 22 koperbla zers. Geoefende zangers (die de re petitie hebben bezocht) zullen op het gereserveerde gedeelte een kern vor men, waaromheen de verschillende toonhoogten zich kunnen groeperen. Aandacht vragen wij ook voor de behendigheidswedstrijd voor automo bilisten op het Levendaal, waaraan 50 wakkere deelnemers met hun wa gens hindernissen zullen nemen en wippen. Er zijn prachtige prijzen. We lezen, dat dit jaar na afloop van de reveille een krans bij het monument van Rembrandt gelegd zal worden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7