r slwulgat &>ymüm TELEVISIE JGTVOET WIN 3 October-vereniging nam afscheid van Leo Mens „Van de brug af gezien» MAAK Bezitsvorming onder aandacht van JO-KVP Inauguratie prof De Jong te Leiden NaarHUIBERS Gemeenteraad Rijnsburg ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 v jl c* <k> VAN DE BRUF AF GEZIEN. Gistermiddag om kwart voor vijf reed een door een benzinemotor aan gedreven gazonmaaier, waarmee een hovenier van de afdeling Plantsoe nen het steil aflopende gazon in ihet Van der Werffpark bij de brug naar de Garenmarkt bezig was te maaien, van de helling in het wa ter. Het was de tuinlieden onmogelijk het zware apparaat, dat met de ge- leideboom achter het houlv/erk de besehoeïng bleef steken, op het droge te krijgen. Derhalve werd de brandweer gewaarschuwd, die spoe dig met een kraanwagen op het to neel van de strijd verscheen. Vrijwel zonder moeite werd de machine op het droge getrokken, hetgeen veel belangstelling trok op de brug en de overliggende kade. OLYMPISCHE FAKKEL IN DE TAPTOE. De toorts waarmee de Engelsman John Mark in 1948 tijdens de ope ningsceremonie van de Olympische Spelen te Londen het Wembley Sta- óion kwam binnenlopen en waarmee de Olympische vlam werd ontsto ken, zal dinsdagavond in de Taptoe door de A.V. „Holland" worden mee gevoerd. De eer deze fakkel te mogen dra gen valt te beurt aan de internatio naal en Nederlands kampioen hoog springen Rob Pommée, voor zijn prestaties in het afgelopen seizoen. De fakkel werd welwillend voor dit doel afgestaan door Fanny Blan- kersKoen, die haar als geschenk kreeg aangeboden na het behalen van haar grandioze successen op de Londense spelen. Afscheid hoofdagent. Op 1 oktober a.s. neemt de hoofd agent van politie te Leiden, de heer K. J: Wiegerink afscheid van de Leidse politie, omdat hij de pen sioengerechtigde leeftijd heeft be reikt. De heer Wiegerink is een be kende politieman te Leiden. 37 Jaar is hij in dienst altijd in de straat dienst geweest. Hij werd op 1 jan. 1919 benoemd, op 1 jan. '23 tot agent eerste klasse bevorderd en in 1947 tot hoofdagent. Nieuwe zaak op de Breestraat. De firma Warnecke heeft op de Breestraat 151 een nieuwe zaak ge opend, recht tegenover de reeds be staande winkel. Hierdoor is men in staat zich in dit bedrijf te speciali seren in de verkoop van blouses, vesten en rokken. Het interieur is fris en modern. GANGETJE 12 (Advertentie) LEIDSE KAPPERS TEVREDEN OVER VAKANTIEREGELING. De afdeling Leiden van de Ned. Kappersbond heeft gisteravond in „De Harmonie" een openbare ver gadering gehouden voor alle kappers uit Leiden en omgeving. Voorzitter Van Tongeren heeft verschillende belangrijke punten behandeld, o.a. de eerste Leidse vakantie voor alle Leidse kappers. De vergadering was het er over eens, dat de vakantie zo goed geslaagd was, dat het volgend jaar dezelfde regeling getroffen moet worden. Allen ging de voorkeur uit naar de eerste en tweede volle week van augustus als dit de goedkeuring van b. en w. kan krijgen. De voorzitter bracht dank aan de Leidse burgerij voor haar spontane medewerking. Tijdens deze vergade ring werd afscheid genomen van de secretaris, de heer Koevoets, die om gezondheidsredenen zijn functie moet neerleggen. De heer C. Boom, Zuidsingel 23. volgde hem oo. Bij de sluitingsrede wees de voor zitter op het belang, dat alle kan- pers georganiseerd zijn. „Eendracht maakt macht". POTLOOD en GEEST Oplossing No. 504. Horizontaal: 1. Homerus, 7. pa, 8. E.K., 10. Lt, 12. tak, 14. ma, 15. Lea, 17. Ain, 18. ka bel, 19. pas, 21. pro. 23. ijs. 24. ark, 26. Ee. 27. An, 28. Ab, 30 Mataram. Verticaal: 2. op, 3. mat, 4. rek, 5. uk, 6. ellepijp, 9. mandoel, 11. te, 13. amber, 14. mi, 16. aks, 17. alp, 20. as, 22. re, 24. ant, 25. kar. 27. Aa, 29. ba. De originele decoraties zijn van de hand van de heer W. J. Pasman uit Leiden. Bij de opening om 3 uur gis termiddag toonden velen hun be langstelling. „Sancta Veronica". Onder alle H. Missen zal in de Hartebrugkerk zondag a.s. een col lecte, worden gehouden voor „Sancta Veronica", tot steun aan stille ar men. NIEUWE MODERATOR KATH. MIDDENSTAND LEIDEN. Tot geestelijk adviseur van de afd. Leiden van de Interdiocesane Neder landse r.k. middenstandsbond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam is benoemd pater J. H. I. Nieuwenhuij- sen o.f.m. Pater Nieuwenhuijsen is de opvolger van pastoor F. A. M. Ber- nefeld, die onlangs tot pastoor te Roe- lofarendsveen is benoemd. de zilveren medaille van de Ver. v. Vreemdelingen Verkeer, verbonden aan de tweede prijs van de grote 3 october-fotowedstrijd. Foto's insturen aan: Foto-Ciné JAN WOLFSLAG, Breestraat 123 en Haarl.straat 102. Formaat minstens 6x6 cm., hoogstens 18 X 24 cm. Aantal hoogstens 5 stuks per inzender. Advertentie 28 Jaar koraalzang Tijdens de generale repetitie voor de uitvoering van de Koraal- muziek op 3 october dus te midden van zijn zangeressen, zan gers en het begeleidend muziek corps nam Leo Mens afscheid van de 3 October Vereeniging en omgekeerd was het de 3 October Vereeniging, die Leo Mens wilde danken en eren. Vele bestuursleden waren naar de Pieterskerk gekomen om hiervan ge tuige te zijn. De voorzitter, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, sprak waar derende woorden tot de scheidende dirigent, die acht en twintig jaar lang de mooie vaderlandse liederen instu deerde met het talrijk koor-ensemble en de leden van Concordia als bege leiders, deze uitvoerde in het vroege morgenuur van de Leidse gedenkdag. Aan 't begin van dit jaar stelde Leo Mens het bestuur in kennis van zijn besluit om afscheid te nemen. Zijn gezondheid liet de vele werkzaam heden niet meer toe. Hoe kon de dirigent beter gehuldigd worden dan door hem de legpenning van de 3 Oc tober Vereeniging als blijvend aan denken te overhandigen. Een grote onderscheiding aldus de voorzit ter waarmede niet velen worden begiftigd, want in de 70 jaren van het bestaan der vereniging is dit de 3e maal dat zij geschonken wordt. Ditmaal om de grote verdiensten van Leo Mens. Leidse Agenda ZATERDAG 29 SEPTEMBER. Instuif Leiden. Pater P. Wesseling. Leonardushuis, Haagweg. Aanvang 8 uur nam. „De Sleutelstad" Jubileumuitvoering Stadsgehoorzaal 8 uur nam. ZONDAG 30 SEPTEMBER. „Vriendenkring" in de vijf paro chiekerken. Grote Rozenkransbiddag. Gelovi gen uit alle parochies: St. Petrus- kerk 35 uur nam. R.K. E.H.B.O. afd. Leiden. Wed strijden Aula Boerhaavelaan 44. Aan vang 2 uur nam. MAANDAG 1 OCTOBER Prop-avond Ver. Org. van Melk handelaren. De Burcht. Aanvang 8 uur. Leidens Ontzet: Zanguitvoering Chr Zangver. „Ex Animo", Pieterskerk, 8 uur nam. DINSDAG 2 OKTOBER. Leidens Ontzet: Taptoe. Aanvang 7.30 uur nam. WOENSDAG 3 OKTOBER. Leidens Ontzet: Aanvang feestelijk heden 7 uur v.m. Slotvuurwerk 11 u. nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. DONDERDAG 4 OKTOBER. R.K. E.H.B.O., afd. Leiden. Ver volgcursus r.k. lyceum Mariënpoel- straat. Aanvang 8 uur. ZATERDAG 6 OKTOBER. Instuif Leiden. Viering Leiden Ont zet. Leonardushuis. Aanvang 8 uur nam. ZONDAG 7 OKTOBER. Stedelijke K.A.V. Maria-moeder- ochtend, 8 uur v.m. Ilartebrugskerk. Daarna ontbijt in St. Ant. Clubhuis. Zondagsdienst der huisartsen te Leiden: dr. Kortmann, Lahr, Jas- perse, Pieterse, Teeuwen. Doktersdienst Oegstgeest: E. W. F. v. Walcheren. Dienst van de apotheken te Lei den en Oegstgeest: zaterdag 29 sep tember zijn des middsg, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarma ken van spoedrecepten: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552; Haven-apotheek, Haven 18, tel. 10085, apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, tel. 26274. Zondag 30 september is van des ochtends 9 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend apotheek Boekwijt. De nachtdienst wordt vanaf 24 uur weer waargenomen door apotheek Boekwijt, Havenapotheek en theek Oegstgeest. BIOSCOPEN. Casino: „The Glenn Miller story", alle leeftijden Lido: „Chaplins Kolderparade", alle leeftijden. Luxor: „Fernandel als modeko ning", volwassenen. Trianon: „Ja, ja, die Liebe in Tirol", alle leeftijden. Rex: „In de onderwereld van Parijs", alle leeftijden. De heer Mens sprak een kort dankwoord, roemde de prettige sa menwerking, met het bestuur, sprak zijn voldoening uit over de taak, die hij steeds gaarne had volbracht: het mooiste deel van de dag te verzor gen: de uitvoering van waardevolle oud-vaderlandse liederen. Op be minnelijke wijze leidde hij zijn plaatsvervanger Herman Stenz in als de rechte man op de rechte plaats en hij hoopte, dat deze evenveel voldoening van zijn werk mocht heb ben als hij had ondervonden. Een van de oudste leden de heer de Nie de kranslegger elk jaar, nam meer speciaal afscheid, ook hij zich terugtrekkend uit de kerngroep, die Leo Mens met zorg had gecultiveerd. J. KORTMANN. „Van de brug af gezien", het to neelspel van Arthur Miller, dat de Nederlandse Comedie gisteravond voor K. en O. opvoerde, is een her haling van de voorstelling van 8 mei jl. eveneens in de Leidse Schouwburg De centrale figuur is hier Ko van Dijk als de Brooklynse havenwerker Eddie. De havenwerker heeft een nichtje in huis, dat hij als zijn pleeg kind heeft opgevoed. Zonder het te beseffen, koestert hij meer voor het meisje, dan louter vaderlijke gevoe lens, hetgeen tot uiting komt, als hij twee Italiaanse clandestiene immi granten in huis opneemt. Eén van hen wordt verliefd op het meisje en wil met haaf trouwen. De havenwer ker verzet zich daartegen en gebruikt als uiterste middel het verraad. De toeleg mislukt tenslotte toch, want de immigrant, die met een Ameri kaanse vrouw trouwt, mag blijven. Ko van Dijk heeft hier een rol, wel ke hem als het ware op het lijf is ge schreven; hij boetseert zijn haven werker tot een figuur als een stand beeld. De andere op de voorgrond tredende figuren werden gespeeld door Mimi Boesnach als de vrouw, Sigrid Koetse als het nichtje en Frans 't Hoen en Ramses Shaffy als de bei de immigranten. Henk Rigters vertelt als mr. Alfieri de geschiedenis zoals hij het zag gebeuren, als het ware „vanaf de brug". Miller's spel is terecht gerangschikt onder de kwalificatie van „groot to neel". op 3 october een leuke foto voor onze grote fotowedstrijd met tal van fraaie prijzen. Insturen vóór 12 october aan Foto-Ciné JAN WOLFSLAG, Breestraat 123 en Haarl.straat 102. Formaat minstens 6 X 6. cm., hoogstens 18 x 24 cm. Aantal hoogstens 5 stuks per inzender. (Advertentie) ,Wie geen bezit heeft, is bezit" Over de „Bezitsvorming in de hui- idige politieke situatie" sprak gisteren voor de eerste jongeren-kringbijeen komst van de JO-KVP het nieuw ge kozen Tweede Kamerlid Cor Kleis- terlee uit Rotterdam. Tevoren had de aftredende voorzit ter, de heer J. van Zonneveld de ver gadering verwelkomd en enige aan dacht gewijd aan het werkprogram ma, waarin, naastk de behandeling van onderwerpen van sociale strek king als de onderontwikkelde gebie den en het woningbouwvraagstuk ook meer politieke aktiviteiten zijn opge nomen i.v.m. de a.s. provincie- en ge meenteraadsverkiezingen. Vervolgens had de bestuurverkie- zing plaats. Voorzitter Jan van Zon neveld en mevr. W. A. M. van Zonne veldGoddijn, secretaresse, waren aftredend en niet herkiesbaar. De heer C. Deerenberg Jr., uit Schoonhoven, was bereid gevonden het voorzitterschap op zich te nemen. Voor de twee vacatures waren door het bestuur twee candidaten gesteld, waarbij door de groep Sasenheim een tegencandidaat naar voren werd ge bracht. De samenstelling van het nieuwe bestuur is thans als volgt: C. Deerenberg Jr., Schoonhoven, voorzitter, A. v. Ruiten, Gouda, vice- voorzitter, mej. A. Busch, Gouda (Markt 12) secretaresse, A. v. d. Burg, Berkel, penningmeester, Jac. Bakker, Roelofarendsveen, M. v. d. Klugt, Leiden, G. v. d. Kroft, War mond. Hierna kon de spreker van de avond zijn voordracht beginnen. Hij zeide, dat de bezitsvorming wel ieders gedachten bezighoudt, vooral sinds de kabinetsformatie er over is ge struikeld. Weinig mensen weten waar het over gaat en toch is dit programmapunt van de christelijke politiek niet nieuw. Reeds in 1891 schrijft paus Leo Xm in zijn encycliek „Rerum Nova rum", dat het privaat-bezit onge schonden moet worden bewaard en Burgerlijke Stand Geboren: Bernardina Maria, dr. v. L. C. Koot en B. A. M. van Marwijk; Pieter Hendrik Willem, zn. v. A. Sit sen en H. M. L. E. Laureij; Wieger- dina, dr. v. W. Verver en P. J. Johan nes; Margaretha Adriana, dr. v. M. Kouwenhoven H. M. Turkenburg; Ingrid Lilian, dr. v. W. Jonkers en W. H. Straks; Maria Bernadette, dr. v. C. X. Ruigrok en A. E. M. Jong- mans; Rudolf Adrianus Josef, zn. v. A. van den Raad en C. M. Zwirs; Ericus Lodewijk Jozef, zn. v." M. A. J. Gordijn en H. M. M. Vlasveld; Al- bertine Margaretha, dr. v. A. Donker en G. H. Nieuwenhuis. Ondertrouwd: A. van der Hoorn en C. Kluivers. J. van Delft en M. J. Straver; C. D. E. de Roy v. Zuyde- wijn en A. H. Reekers; M. W. de Kluyver en A. Hilleger; A. J. P. van Platerink en A. Jager; A. A. van der Geest en J. J. van Oijen; J. J. Planje en J. Berlemon; J. Peeters en C. H. van Zeeland; H. de Graaf en T. Mul der; J. P. Rozemeijer en C. M. van den Berg. B. J. Krietemeijer en M. aP°- A..W. van den Eijkel; F. Walter en H. C. de Boer; K. Schuil en G. J.'Frif- fioen; W. Moseman en M. Oldenhui- zing; H. J. Dickhoff en J. M. de Boer; W. R. Withaar en J. Kluivers; L. Jansen en G. W. van der Meer; J. Vlasveld en J. Arnoldus. W. J. de Ru en E. van Rossum; A. C. Bob- bert en A- M. J. Dolk; C. H. de Groot en B. de Geus; P. van Soest en J. J. Ouwerkerk; H. Rozemond en C. Ra- vestein. Overleden: E. Rips. hsvr. van: Roo- denburg, 79 jr. zelfs bevorderd moet worden. De paus zegt daarin, dat moet worden overgegaan tot verstrekking yan vast en blijvend bezit aan „bezitlozen". „De mens ouder dan de staat". En uit de encycliek „Quadragesimo Anno" haalde de spreker de woorden van Pius XI aan, die zegt, dat ophef fing van de proletariërsstand slechts te verwezenlijken is door het vormen van privé-bezit. Omdat het beheer van dat bezit niet zal worden aan getast, suggereert de Paus fiscale Maatregelen. Ia 1946 kwam de bezitsvorming voor op het jaarprogramma van de K.V.P. In 1956 bevat het jaarprogramma een groot aantal wensen betreffende de bezitsvorming door en ten gunste van de bezitlozen. De bezitsvorming heeft een persoon lijk en een sociaal karakter, die bei de door de heer Kleisterlee van ver schillende zijden werden bezien. Het spreekt vanzelf, dat bij de uitwer king van systemen, volgens welke men de bezitsvorming wil verwezen lijken, rekening gehouden dient te worden met deze tweeledigheid van haar karakter. Achtereenvolgens be handelde spreker in grote lijnen het socialistische systeem en stelde hij daartegenover de christelijke uitwer king van de gedachte. Onnodig te zeggen, dat de heer Kleisterlee door zijn lezing stof ge noeg deed opwaaien voor een geani meerde diskussie, die na de pauze werd gehouden en die derhalve ge leid werd door de nieuwe voorzitter de heer C. Deerenberg. Deze dankte aan het eind van de avond de spre ker en de scheidende voorzitter met woorden en gaven, die hij zag als een „eerste positieve bijdrage voor de be zitsvorming". Om 11 uur sloot de voorzitter deze geslaagde kringvergadering, waar voor goede belangstelling bestond. Vergadering bond van ouden van dagen Gistermiddag hield de afdeling Leiden van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, afd. Leiden in het sociëteitsgebouw aan de Pieterskerk- gracht een ledenvergadering die zeer druk bezocht was, beide lokaliteiten waren bezet. De voorzitter, de heer J. G. v. d. Seeuw sprak bij de opening zijn vol doening uit over de grote belangstel ling, waaruit hij de conclusie trok, dat de afdeling een gezonde ontwik keling doormaakt, en men genood zaakt is de ledenvergaderingen in een grotere zaal te houden. Het ledental is sinds 20 februari van dit jaar gestegen van 528 tot 650 leden, het bezoek aan de socië teitsmiddagen breidde zich steeds uit. Met voldoening werd kennis geno men van het feit, dat enkele grote bedrijven besloten hadden het werk van de afdeling financieel te steunen, en de leden werden verder opgewekt de propaganda te steunen voor het werven van nieuwe leden en dona teurs. Met 3 october worden voor de le den van de Bond van Ouden van Dagen vóór het stadhuis plaatsen ge reserveerd. Verder werd medegedeeld, dat het bestuur het .plan heeft, excursies en ontwiktkelingsmiddagen te organise ren. Tot slot werd mededeling gedaan, dat bij het inwerking treden van de nieuwe wet op de ouderdomsvoorzie ning in januari of februari een open bare vergadering zal worden gehou den, waarin een uiteenzetting gege ven zal worden, welke mogelijkheden deze nieuwe wet biedt. l Studie van het boeddhisme Met het uitspreken van een inau gurele oratie over de studie van het boeddhisme, aanvaardde dr J. W. de Jong vrijdagmiddag in het groot auditorium van de Leidse Universi teit het ambt van gewoon hoogleraar voor buddhologie. (De studie van het boeddhisme). De nieuwe hoogleraar trachtte in zijn rede een antwoord te geven op de vraag waarom eerst thans zijn wetenschap een plaats heeft verwor ven onder de vakken die te Leiden worden gedoceerd. De instelling van deze leerstoel immers, viel samen met de herden king van het feit, dat 25 eeuwen ge leden de boeddha opging tot het Nir wana. Na de wezenskenmerken, en de tot dusverre gevolgde studieme thoden van het boeddhisme en de historische invloeden die hierop heb ben ingewerkt te hebben geschetst, constateerde prof. De Jong, dat in de Oosterse landen, waar het boed dhisme buiten India vaste voet ver kregen heeft, de studie van het le vende boeddhisme en het directe contact met zijn mentaliteit veel hebben kunnen bijdragen tot verdie ping. In Europa heeft het zwaartepunt yan de studie tot dusverre gelegen op de filologie, waarvoor bijvoor beeld in Leiden geen aparte leerstoel nodig geacht werd, omdat deze door filologen der verschillende Oost- Aziatische gebieden kon worden be oefend. Door de beperkte richting dier leerstoelen kwam dit neer op een Sinologisch georiënteerde studie meende dr de Jong. In het verleden hebben de Europese oriëntalisten zich vooral toegelegd op de geschie denis van het boeddhisme, in het ge loof daaruit het wezen van deze godsdienst te kunnen onderkennen. Daarbij streefde men in de eerste plaats naar kennis van feiten en da ta voor een schets van de boeddhis tische ontwikkeling. Deze methode is echter tot falen gedoemd. De be langrijkste taak voor de onderzoeker van het boeddhisme is het bestude ren van de boeddhistische mentali teit, waartoe spreker veel hoopte te kunnen bijdragen. Na de gebruikelijke toespraken als besluit van deze oratie, hield prof De Jong een drukbezochte receptie in het academiegebouw. Haarlemmerstraat 1 23, Leiden voor (Advertentie). Gisteravond kwam de raad van Rijnsburg in vergadering bijeen on der leiding van burgem. P. N. Hö- weler. In zijn openingswoord felici teerde de voorz. weth. C. D. v. d. Vijver met zijn herstel en dankte hem in hartelijke bewoordingen voor de bereidwilligheid zijn taak weer te hervatten. Verder bracht hij dank aan de heer K. Zandbergen voor het waarnemen. De gemeenterekening en de rekening van het waterleidingbe drijf dienst 1955 werd aangeboden. Als commissie van onderzoek werden de heren H. de Mooy, W. L. v. d. Gugten en J. Kromhout benoemd. B. en w. kregen toestemming om zo no dig een weg geheel of gedeeltelijk te sluiten. De woonruimte-commissie, bestaande uit de heren K. Zandber gen (voorz.), W. v. Tilburg, J. G. van Dijk, M. v. Egmond en J. Heems kerk werd in zijn geheel herbenoemd. De kosten per leerling van de open bare school werden voorlopig vast gesteld op 32.95. Voor schoolbezoek aan de Mytylschool te Leiden vo teerde de raad ƒ2560. Aan de woning- bouwveren. Spinoza werd een grond- voorsehot van ruim 101,000 en een bouwvoorschot van ruim 546.000 toegekend, deze veren, zal daarvoor 36 eengezinswoningen bouwen, ge schikt voor 7 personen. Deze wonin gen zullen gebouwd worden aan de Tulpenstraat, Irissenstraat en Ane- monenstraat. De zui'vere huurprijs van deze woningen zal pl.m. 12 per week bedragen. Het gemeenteperso- neel krijgt met ingang van 1 sept. een salarisverhoging van 6%. Een verzoek van de heer D. v. d. Meij om deze verhoging te doen ingaan per 1 juli kon geen genade vinden in de ogen van de raad. Door de gemeente werd een strook grand aangekocht ten westen van het voormalig voetbal, veld groot 300 m2. tegen een prijs van 2 per m2. Deze grond is nodig om daar nog een 6-tal1 bedrijfswonim- NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. RIJPWETERIKG Zitdag opticien. De optische slijpinrichting ,,'t Br f dpunt" uit Den Haag gaat met mgang van 4 oktober donderdags om de veertien dagen een zitdag houden in het wijk- gebouw te Rijpwetering (van 2 20 5.30). Wie een bril nodig heeft, kan daar terecht (zie advertentie). ZQETERSüEER Loterij Wit-Gele Kruis. Nog te weinig wordt beseft, welke grote plaats de Kruisverenigingen innemen bij het werk der volksgezondheid. Bestond aanvankelijk haar taak in het bijstaan van kraamvrouwen tij dens en na de geboorte van een baby en het verzorgen, dikwijls met primi tieve middelen, van zieken, in de loop der jaren zijn de taken van de Kruis verenigingen aanmerkelijk uitgebreid en vergroot. Naast een betere verzor ging van de zieken kwamen er de consultatiebureaux voor zuigelingen en kleuters, de verzorging van t.b.c.- patiënten en in de laatste tijd komt steeds meer het verlangen naar voren ook de rheumabestrijding ter hand te nemen. Het bestuur heeft zich ernstig be raden, op welke manier het aan de nodige contanten kan komen, om het tweeledige doel: het zo goed moge lijk uitvoeren van de taken en het verkrijgen van een eigen wijkgebouw. De keuze is ten slotte gevallen op het houden van een loterij op zondag 7 oktober a.s. Het bestuur vertrouwt de goodwill die het Wit-Gele Kruis in Zoetermeer heeft en rekent er dan ook op dat alle loten op zon dag 7 oktober grif van de hand zullen gaan. gen te kunnen bouwen. Door de tuin ders, die daar hun bedrijf uitoefenen, zal eenzelfde bedrag in de gemeente kas worden gestort waarvoor hen het recht van overpad zal worden gege ven. De gemeente zal de bestaande sloot dempen en een nieuwe sloot doorgraven. Voor de derde maal kwam gisteravond het verplaatsings- kostenbesluit ter sprake. De heer D. v. d. Meij en J. Kromhout hadden een voorstel ingediend om deze regeling geheel volgens de rijksregeling in te voeren. B. en w. kwamen met een tegenvoorstel en wel om de bestaan de toestand te handhaven; met toe zegging dat zij elk geval met de groot ste welwillendheid zullen bekijken. Hierover ontstond nogal enige dis cussie, maar tenslotte werd het voor stel van b. en w. met 82 stemmen aangenomen. Omdat de verwachting niet ongegrond is dat de begroting 1957 niet sluitènd is te maken, ver leende de raad haar goedkeuring aan een verzoek van b. en w. om bij het rijk aan te dringen op een verhoogde uitkering uit het gemeentefonds. De momenteel in uitvoering zijnde wer ken en sanering van diverse dorps gedeelten maken dit noodzakelijk, en bovendien is deze uitkering tot nu toe in vergelijking met andere ge meenten zeer laag. Als agendapunt werd toegevoegd een voorstel van b. en W. om over te gaan tot het aan schaffen van een copieertoestel, de kosten groot 995 werden door de raad goedgekeurd. Na de rondvraag waarvoor geen animo was, sloot de voorz. deze vergadering. Twee der drie Argentijnse film maatschappijen zijn vrijdag wegens gebrek aan contracten ontbonden. Men denkt, dat de derde maatschap pij de volgende week haar deuren zal sluiten, waardoor er een einde zal zijn gekomen aan de Argentijnse film industrie. Een baby uit Royal Oak in de Amerikaanse staat Michigan is, ge lijk de Aga Khan, tegen goud gewo gen. Zijn moeder had een prijsvraag gewonnen, uitgeschreven door een fabriek voor kinderopvoeding. Zij zal een chèque van 14.000 dollar ont vangen. Tot onze grote droef heid is heden, na een zeer smartelijk, doch geduldig gedragen lij den, voorzien van de Genademiddelen van de H. Kerk onze onverge telijke zorgzame Vader. Behuwd- en Grootvader HIERONIMUS ADRIANUS KOEVOETS Weduwnaar van ELISABETH JOHANNA CARDON. overleden in de ouderdom van 76 jaar. Leiden: A. J. KOEVOETS P. H. KOEVOETS G. M. KOEVOETS- STARRENBURG Deventer: H. J. KOEVOETS E. KOEVOETS RAAPHORST Leiden: J. E. KOEVOETS J. P. KOEVOETS C. H. KOEVOETS- v. HAASTEREN en kleinkinderen Leiden. 29 sept. 1956 Hogewoerd 189a. Op dinsdag 2 october 1956 wordt in de paro chiekerk van de H. Pe trus te Leiden om 7.30 uur een H. Mis gelezen. De gez. H. Uitvaart dienst heeft plaats om 9.30 uur. waarna de be grafenis vanuit de kerk te 11 uur op het r.k. kerkhof (Zijlpoort). Rozenkransbidden: zaterdag en zondag aan het sterfhuis om 8 uur en maandagavond te 8 uur in de kerk.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2