S)e£d/die(Bot4/fcctffit Kro estsjefs politiek schijnt in het geding te zijn TITO'S EIGEN WEG NAAR HET SOCIALISME Noord-Atlantische Raad verontrust over Duitse dienstplicht Twaalf maanden te kort Nieuwe atoomcentrale te Moskou ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1956 47ste JAARGANG No. 15920 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C- J- ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX:PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drnkkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7,— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Men verwacht, dat president Tito van Zuid-Slavië, die op het ogenblik een bezoek brengt aan de Sowjet-Unie, tegen het einde van de volgende week naar Belgrado zal terugkeren om besprekingen te voeren met de leiders van communistische partijen van de andere Europese landen. Bin nenkort zouden communistische leiders uit Italië, Bulgarije en Roemenië in Belgrado worden verwacht. Deze besprekingen worden beschouwd als een volgende stap om de communistische partijen in de Europese landen in een richting te düwen, die meer overeenkomt met de Zuidslavische „weg naar het socialisme", waardoor zij volledig onafhankelijk van de Sowjet- Unie zouden worden. In Belgrado neemt men aan, dat de Italiaanse communistische partij van alle Europese communistische partijen de meeste kansmaakt om door de Zuidslavische „weg naar het socialisme" beïnvloed te worden. Molotof en de generaals de aanklagers? ALLEEN MACHTSSTRIJD? Anderen zien in de reis van Tito meer een aanwijzing van een nieuwe worsteling om de macht in het Krem lin. Partij-secretaris Kroestsjef zou in een strijd op leven en dood ge wikkeld zijn met generaals van het rode leger of met een groep oude stalinisten rond Molotof, als men de geruchten mag geloven. Kroestsjef zou uit Belgrado zijn te ruggeroepen om voor een partijrecht bank te verschijnen. Hij zou presi dent Tito van Joegoslavië overge haald hebben hem bij te staan en dit zou de reden zijn waarom Tito ijlings met Kroestsjef naar Sotsji aan de Zwart Zee is gevlogen. Dit heeft het onafhankelijke Weense blad Neuer Kurier van een „hooggeplaatste auto riteit" in Belgrado vernomen. „Neuer Kurier" zegt, dat het proces voor de „partijrechtbank" is uitgelokt door Kroestsjef zelf of door enige van zijn vrienden, omdat hü de laat ste tijd in moeilijkheden is geraakt door zijn overdreven anti-Staflnisme,- Enige andere mislukkingen van Kroestsjefs recente politiek, zoals bij voorbeeld de opstand in Poznan, zou den eveneens het instellen van een Het proces te Poznan Gisteren zijn te Poznan de twee processen tegen twaalf der 154 be klaagden voortgezet, die in deze Poolse stad terecht staan op beschul diging van moord en andere misdrij ven, gepleegd gedurende de wan ordelijkheden, die aldaar 28 juni j.l. waren uitgebroken. Uit de berichten blijkt, dat de be rechting niet geschiedt door drie „volksrechters", zoals gisteren ge meld, doch door twee van deze rech ters en een 'beroepsrechter, die als voorzitter optreedt. Een spoorwegarbeider trad als ge tuige op tegen de drie beklaagden van het éne proces, die ervan worden beschuldigd een korporaal van de Poolse veiligheidspolitie „op beest achtige wijze' te hebben vermoord. Hij verklaarde „een heleboel men sen" te hebben gezien, die vijf minu ten lang op een perron van het sta tion de korporaal hadden geslagen. De drie beklaagden bevonden zich volgens hem in de voorste rij van de er op los slaande menigte. In een ander gerechtshof staan acht mannen van achttien tot 22 jaar en een vijf een dertigjarge man terecht op beschuldiging van het aanvallen en beschieten van de gevangenis te Poznan, het hoofdbureau van de Pool se veiligheidspolitie en een militaire post. De beklaagden worden ook beschul digd van het plunderen van flat woningen en winkels. proces gestimuleerd hebben, volgens Neuer Kurier. Het blad meldt, dat Kroestsjef Tito's getuigenis nodig heeft voor een volledig eerherstel. Tito, een aartsvijand vap wijlen Stalin, zou enkele van Stalins ern stige fouten willen bevestigen. Ook de Britse pers houdt zich druk bezig met de verrassende reis van Tito en Kroestsjef. De meest geuite hypothese is, dat Kroestsjef bloot zou staan aan aanvallen van „stalinis ten" onder leiding van de voormalige minister van Buitenlandse Zaken Mo lotof en dat Tito met hem mee gegaan is om hem te steunen. De „Daily Telegraph" schrijft, dat Mikojan, een der vice-premiers, die het congres van de 'Chinese commu nistische partij te Peking bijwoonde, plotseling naar de Sowjet-Unie is te ruggekeerd. Volgens de correspon dent van het blad te Belgrado telt Kroestsjef onder zijn vijanden niet alleen de „stalinisten", maar ook be paalde officieren van het Sowjetleger, die ongerust zouden zijn over de de fensieposities in de Oosteuropese communistischè landen. De Noordatlantische raad is giste ren in spoedvergadering bijeen geko men ter bespreking van het besluit van de Westduitse regering om de dienstplicht in haar land op twaalf maanden te stellen. Uit bezorgdheid voor de gevolgen die dit besluit kan hebben, is de raad bijeen gekomen. In de eerste plaats is men bang dat West-Duitsland nu zijn verplichtingen niet zal kunnen nako men. In de tweede plaats vreest men dat de militaire paraatheid van de Noordatlantische verdragsorganisatie als geheel wordt bedreigd. Er is dan odk scherpe kritiek ge leverd op het Duitse besluit, die slechts ten dele tot uitdrukking kwam in het droge communiqué dat aan het einde werd uitgegeven: „De Atlantische Raad neemt aan dat West- Duitsland aanvullende maatregelen zal treffen die nodig zijn om de Duit se beloften in vervulling te doen gaan". In het bijzonder waren de leden van de Atlantische Raad ontstemd over het feit dat Adenauer zijn be sluit heeft kenbaar gemaakt zonder eerst overleg te plegen. De Westduitse ambassadeur bij de gering de gevolgen van de verkor ting van de diensttijd zal opvangen door het aantal beroepsmilitairen te verhogen van 230.000 tot 300.000. De totale sterkte van het Westduitse le ger zal 500.000 man bedragen. Zullen anderen volgen? Het is aan geen twijfel onderhe vig, dat het besluit van de Duitse re- gering inderdaad voor andere leden van de Navo consequenties zal heb ben. Er zijn verscheidene landen, die de door de Navo verlangde dienstttijd van achttien maanden te lang vinden. Men vreest dat zij het voorbeeld van Duitsland zullen volgen. Een ander bezwaar, dat vooral in Frankrijk gevoeld wordt, is dat het Duitse leger geen leger van dienst plichtigen meer zal zijn, maar een grotendeels beroepsleger, waarin de dienstplichtigen een minderheid van een derde zullen vormen. Juist de vrees voor het herleven van een be roepsleger heeft Duitslands herbewa pening zo lang tegengehouden. Het besluit van Adenauer en zijn ministers om het parlement een diensttijd voor te leggen van slechts twaalf maanden, werd gemotiveerd door de verklaring dat de Verenigde Staten hiertoe de stoot hadden ge geven door voortdurend te zinspe len op- vermindering van de getals sterkte van het Amerikaanse leger. Adenauer zou als gevolg van derge lijke uitlatingen niet in het parle ment hebben kunnen aandringen op aanvaarding van een diensttijd van •achttien maanden zoals eerst was be paald. Het is algemeen bekend dat er in Duitsland bij grote groepen der bevol king onvoldoende geestdrift bestaat voor dienstplicht. Daarover heeft de veel geringer is het enthousiasme^ voar dienstplicht. Daarover heeft de bondskanselier in zijn verklaring voor het besluit echter niet gerept. ELTEN WIL OOK IN DUITSLAND AFGEVAARDIGDEN HEBBEN. De niet-stemgerechtigde gemeente raad van Elten, een adviescollege, zou zich gewend hebben tot de partij frac ties in de Kreistag Rees-Wesel met het verzoek de twee vacatures voor Elten in de Kreistag weer te mogen aanvullen met afgevaardigden uit Elten. De adressanten motiveren hun verzoek met het feit, dat in de Kreis tag nog dikwijls bijzondere belangen naar voren komen die grenscorrec ties en ook oorlogsschadevergoeding betreffen. Nu verwachten zij dat hun afgevaardigden in de Kreistag dergelijke gevallen de belangen van Elten beter zullen kunnen verdedi gen dan nu geschiedt. Russische beschuldiging Radio-Moskou heeft het westen er vrijdagavond van beschuldigd Israël opnieuw te gebruiken als middel om de Arabische landen te provoceren. Deze provocatie bestond uit het ver oorzaken van gevechten langs de Arabisch-Israëlische grenzen. De radio zei, dat het Israëlisch- Arabische geschil zich gewoonlijk toe spitst op een ogenblik, dat de wes telijke imperalistische mogendheden haar druk op de Arabische landen, met het doel hun onafhankelijkheid te vernietigen, vergroten". „De imperialisten gebruiken oorlogszuchtige Israëlische kringen om de Arabische landen te intimide ren", aldus radio-Moskou. Kom maar 'ns kijken De V.S. hebben Rusland en zijn sa tellietlanden uitgenodigd regerings functionarissen of andere bevoegde waarnemers te sturen om het slot van de verkiezingscampagne voor het Amerikaanse presidentschap bij wonen. Lincoln White, de perschef van het ministerie van Buitenlandse Zaken, werd gevraagd, of de uitnodiging zo ver ging, dat ook de Sow jetpremier Boelganin of partijchef Kroestsjef kunnen komen. Hij antwoordde, dat het niet de bedoeling is iemand voor een staatsiebezoek uit te nodigen. White vertelde, dét de uitnodigingen acht of negen dagen geleden over handigd zijn. Geen geheimen Westerse journalisten hebben don- v.«v. derdag een kijkje mogen nemen in Navo gaf de geruststelling dat zijn re- j nieuwe atoomonderzóekcentrum van het communistische blok in het dorp Doebna, ongeveer 120 km. van Moskou. Het centrum, waar 300 ge leerden uit twaalf communistische landen werken, heeft 450 miljoen gulden gekost. De voormalige Britse professor Bruno Pontecorvo, die vijf jaar geleden uit Engeland naar Oost- Europa is verdwenen, is hoofd van een der afdelingen. Tot teleurstelling van de journalisten was hij donderdag echter niet aanwezig. Het pronkstuk van het instituut is een pro ton-synchro ton met een ver mogen van 10 miljard elektrovolt, die volgend jaar gereed zal komen en dan de grootste ter wereld zal zijn. (Ame rika heeft zo'n installatie met een ver. mogen van 6.2 miljard elektrovolt, maar er zijn er in aanbouw van 25 a 30 miljard). Het apparaat zal atoom- deeltjes met een snelheid van meer dan een miljoen maal per seconde rond een magneet met een doorsnee van 200 meter schieten. De directeur, prof. Dmitri Blochin- tesew, zei dat men het zal toejuichen Krijgt gebïindoekte godin achter IJzeren Gordijn een kans? In twee rechtszalen van de Poolse stad Poznan zijn donderdag de processen begonnen tegen een groot aan tal deelnemers aan de daar in juni van dit jaar uitge broken arbeidersopstand, welke op zo'n bloedige wijze werd onderdrukt Op deze foto ziet men vier van de negen mannen (in burger), die worden beschuldigd van medeplichtigheid aan de „gewapende aanval op een ge vangenis en een politiebureau van Poznan enandere gewelddaden", temidden van een strenge bewaking bij de aanvang van het proces, waarbij reeds op de eerste dag gruwelijke bijzonderheden aan het licht kwamen. als westerse geleerden gebruik willen maken van het instituut. „Wij hebben geen geheimen, zei hij. „Al ons werk zal gepubliceerd worden". De journalisten stootten slechts op één gesloten deur en een gids vertel de, dat dit gedaan was in verband met het stralingsgevaar. Zij mochten vrij fotograferen. Fransen doen ook mee. Frankrijk is er als eerste land op het vasteland van West-Europa in ge slaagd met behulp van kernenergie elektriciteit op te wekken. Dit is gis teren gepresteerd te Marcoule in Zuid-Frankrijk waar zich Frankrijks eerste grote atoomzuil, de G.L., be vindt, die in januari van dit jaar in werking is gesteld. De atoomzuil kwam gisteren tot een capaciteit van 30.000 kilowatt. Er kwam voldoende hitte vrij om de hoeveelheid stoom te leveren, die nodig was om een in de nabijheid gelegen krachtstation doen draaien. Rondom de Suez-kwestie De Veiligheidsraad van de Ver. Na ties zal vrijdag 5 oktober bijeenko men voor het debat over de Suez- kwestie, zo is vrijdagavond officieel in New York bekendgemaakt. Men verwacht, dat de ministers van buitenlandse zaken van Enge land, Frankrijk, de Verenigde Sta ten en Egypte de besprekingen zul len bijwonen. Mogelijk zal ook de Sow jet-minister van buitenlandse zaken aanwezig zijn. Op de agenda van de raad staat een Brits-Franse klacht over de eenzijdi ge nationalisatie van het Suezkanaal door Egypte en een Egyptische klacht over optreden van sommige landen, in het bijzonder Engeland en Frank rijk, dat gevaarlijk is voor de vrede. Nassers uitnodiging. Het Egyptische ministerie van bui tenlandse zaken heeft vrijdag bekend gemaakt, dat 25 landen de uitnodiging voor een conferentie ter herziening van de conventie van Constantinopel inzake het Suezkanaal hebben aan vaard. In het geheel waren 75 landen uit genodigd; 18 landen hebben de uit nodiging verworpen; van 32 landen, w.o. Nederland, de Ver. Staten, En geland en Canada, is nog geen ant woord ontvangen. De uitnodiging is o.m. aanvaard door: de Sowjet-Unie, Pakistan, Cey lon, Zuid-Slavië, Afghanistan, Bulga rije, Polen, Roemenië, Tsjecho-Slowa. kije, Libië, Libanon, Saoedi-Arabië, Jordanië, Syrië, Jemen, Irak, Soedan, Tunesië, Cambodja, Panama en Alba nië. Sita uiaog, ttacvt 'tt nieuw auantuu Volkomen bij verrassing en in alle stilte is maarschalk Joseph Tito, de pre sident van Joego-Slavië, donderdag met Nikita Chroestsjef, de eerste secre taris van de Russische communistische partij, per vliegtuig een vervoer middel dat bij de maarschalk beslist niet in de gunst staat uit Belgrado vertrokken naar de badplaats Soasji aan de Zwarte Zee, waar de groten uit het Kremlin op het ogenblik besprekingen houden. In het gezelschap reisden ook Tito's vrouw Jovanka, de Joego-Slavische vice-president Ran- kovitsj en de Bosnische partijleider Puccar. De foto geeft een beeld van het vertrek van het vliegveld te Belgrado. VJ.n.r.: Chroestsjef, Jovanka Tito en de president. Het breken van het Algerijns verzet De Franse veiligheidstroepen, die deelnemen aan de operatie „Mac Ma- hon" in het gebied van Constantine, hebben 105 verzetsstrijders gedood en vijf gevangenen gemaakt. De ope ratie, die van donderdagmorgen tot vrijdagmiddag, duurde, heeft in feite een gehele bende vernietigd. Bij Blida zyn negen opstandelingen gedood en ook in Kabylië sneuvelden verscheidene verzetsstrijders. In Al giers kwam 'n Mohammedaan bij een bomaanslag om het leven. Sowjethulp voor Afghanistan De Sowjet-Unie en Tsjecho-Slowa- kije hebben Afghanistan 290 mil joen geleend voor de aankoop van wapens en oorlogsmateriaal, al dus meldt radio-Kaboel. Ruim de helft van dit bedrag ,150 miljoen dollar, is reeds besteed en de wapens zijn reeds afgeleverd. Radio-Kaboel deelt voorts mee, dat het leger gemoderniseerd wordt. Er zijn onlangs belangrijke wijzigingen aangebracht. De 76-jarige, wereldberoemde clown Grock is vrijdag gewond bij een botsing op een bergweg nabij Garessio in Italië. Zijn auto sloeg over de kop. De wagen, waarmee hij in ■botsing kwam, reed' in een ravijn. Een van de twee inzittenden kwam om het leven, de ander bleef onge deerd. AUDIëNTÏE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal dinsdag 2 oktober geen audiëntie verlenen. In Noord-Italië is de Po op ver scheidene plaatsen buiten haar oevers getreden. Uitgestrekte gebieden staan onder water. Verscheidene dorpen zijn van de buitenwereld afgesne den. Dit blad bestaat uit 1 2 pagina's Wisselvallig weer Het weer in een groot deel van Europa wordt nu beheerst door de gedragingen van een tweetal depres sies. Eén ervan lag vanmorgen boven Midden-Zweden met een druk van 926 mb. Deze depressie trok gisteren over Schotland en deed toen de zuid westenwind in het Noordzeegebied tot stormkracht aanwakkeren. Een an dere depressie, die samenhangt met een geïsoleerde hoeveelheid koude lucht in de hogere delen van de at mosfeer, nadert nu de Schotse west kust. Ze zal waarschijnlijk morgen het noordelijk deel van de Noordzee bereiken en de wind weer iets in kracht doen toenemen. De mogelijk heid van harde wind langs de kust is aanwezig. Tenslotte bevindt zich op de wes telijke Oceaanhelft nog een storing, die eveneens naar het oosten komt, naar het zich laat aanzien met grote snelheid. In verband met deze ont wikkeling behoudt het weer in Ne derland een enigszins wisselvallig ka rakter. In de polaire lucht, die blijft aanstromen, kunnen opklaringen worden afgewisseld door enkele plaatselijke (buien. HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 j uur). AANVANKELIJK OPKLARINGEN. Plaatselijk enkele buien maar vooral aanvankelijk ook opkla- ringen. Matige tot krachtige, i langs de kust later mogelijk J harde zuidwestelijke wind. Wei- nig verandering in temperauur. 1 Oktober zon op 6.43, onder 18.20; maan op 3.10, onder 16.44. Hoogwaterstanden 1 Okt. v.m. 0.25; n.m. 1. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA licht bew. 15 C onbew. 12 regenbui 16 licht bew. 13 half bew. 18 regenbui 18 geheel bew. 17 regen 22 mist 24 mist 23 licht bew. 22 zwaar bew. 17 zwaar bew. 17 half bew. 20 nevel 20 nevel 21 licht bew. 21 zwaar bew. 21 mist 19 nevel 26 half bew. 23 onbew. 27 Korreltje De overvloed bederft 't gemoed.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1