ÏPxifómaaty Met de tem, de taan uit %),e fietfol (tiedt nieuwe mageCyfifledeu Massale knoeierijen in marine kamp voor de Haarlemse rechter voor ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Commandant leidde de „stroperijen" Teneinde uit zijn financiële moei lijkheden te geraken, had de com mandant van het bewakingsdetache ment in het Marinekamp te IJmuiden gemeend, dat hi; de Marine-begro ting ten eigen voordele kon verzwa ren door een groots opgezette knoeie rij, waaraan velen in het kamp deel namen. Vrachtwagens vol rijksgoederen verdwenen uit het kamp, werden del geen stand gehouden en gisteren stond een rijtje verdachten voor de Haarlemse rechter. Zoals reeds dikwijls bij onregel matigheden in legerkampen, moest de officier nu ook weer de gebrek kige controle laken en de comman dant kreeg de zwaarste schuld te tor sen, omdat hij zijn ondergeschikten a.h.w. tot de misdaad verleid had. Als tweede hoofdverdachte stond een bewaker terecht, die „de geeste- MIN. MANSHOLT EREDOCTOR. Op 9 oktober zal door de senaat der Landbouwhogeschool te Wage- ningen aan minister Mansholt de bul, behorende bij het eredoctoraat in de landbouwkunde, worden uitgereikt. Prof. dr. C. H. Edelman zal als pro motor optreden. Tulpenprijzen zakten weer De kwekers kunnen over de afge lopen week stellig niet juichen. Want het aanbod was veel groter dan de vraag en het logische gevolg was, dat de tulpenprijzen opnieuw naar bene den gingen. Vele soorten zijn inmid dels op een niveau beland, waarvoor geen lonende teelt meer mogelijk is. is. Zeker: er waren ook deze week de gebruikelijke uitzonderingen-op-de regel. Voor een Paul Richter werd (voor zift twaalf) bijv. nog 15.- gegeven, voor Red Champion 13- voor Nivea idem, voor Emmy Peeck 12.voor Topscore 12.50 en voor Orange Wonder 11.maar het gros van de handelsoorten kon aan zulke prijzen op geen stukken na komen. Rose Copland, Wm. Pitt, Wm. Copland, Queen of Night, Kleu renpracht, Golden Harvest, Krela- ge's Triumph, Crater, Korneferos (in het begin van het seizoen nog ver kocht voor 8.en hoger!) draaiden hu voor 4.en 4.50 per 100 en een gewilde tulp als Van der Eerden kwam ook niet hoger. Als men mooie twaalven van Bartigon had, dan stond de wijzer van de veilingklok in de buurt van 7.50 stil, maar Campfire en All Brigth kocht men voor minder; Phillip Snowdon en Prunus ook. Van de enkele vroege tulpen bleven twaalven van Starren, Crown Inperial en Couleur Cardinal nog wel boven het dubbeltje per stuk, maar als men twaalven van Herman Schlegel, van Keizerskroon, van Ursa Minor en van Ibis ziet ver kopen voor 5-per 100 of daar omtrent, dan is óf de kweker, die ze in zijn schuur had liggen toch wel lichtelijk getikt geweest om ze niet te laten veilen toen de bollen duur waren, óf de exporteur die ze toen heeft gekocht, maar nu met een overschot zit, verliest er dik geld aan. Met de hyacintenrestanten liep het nog heel goed, vooral het wit, ter wijl ook de goede narcissen vlot wer den opgenomen tegen lonende prij zen. Over de noteringen van iris Wedgwood klagen de exporteurs ach en wee. Niet ten onrechte. De dikke maten lopen boven een dubbeltje per stuk en die prijs kan men in het bui tenland niet eens maken; laat staan er nog wat aan verdienen.... lijke vader van het kwaad" genoemd werd. Deze laatste en de comman dant kregen straffen van 2 en 3 jaar gevangenisstraf. De anderen, die door het gedrag van hun commandant voor de verlei ding gezwicht waren, kregen straffen variërend van 3 maanden onvoor waardelijk tot 100,boete. Nederlands oudste inwoonster MAANDAG 107 JAAR De oudste inwoonster van Neder land, de weduwe Karnebeek-Baks, beter bekend als „Chrissemeuje" die woont in de Holterhoek bij Eiber gen, wordt maandag 107 jaar. Chrissemeuje heeft haar hele leven in de Holterhoek doorgebracht en is tweemaal getrouwd geweest. Kinde ren heeft ze niet gehad. Haar achterneef, de heer Nij rolder, is later bij haar in komen wonen. Chrissemeuje stelt nog veel belang in alles wat op de boerderij gebeurt. Haar gehoor is niet zo best meer, maar ze kan nog goed lezen. En wie het krasse vrouwtje in de keuken van de boerderij voor het raam ziet zit ten, met haar kerkboek of met de krant, kan nauwelijks geloven, dat ze een zo hoge leeftijd heeft. BEROEPSCENTRALE KATHOLIEKE INTELLECTUELEN OPGERICHT. Op initiatief van de St. Adel'bert- vereniging is opgericht de beroeps centrale katholieke intellectuelen (BKI) een stichting tot samenwer king van katholieke organisaties van werkers in de intellectueel-culturele beroepen. De toegetreden organisaties, n.l. kunstenaarsvereniging, ambtenaren- vereniging, officieren-vereniging, de leraren-vereniging „St. Bonaven- *ura"\ .^e rectoren-vereniging, de vereniging van hoger personeel pn de artsen-vereniging, met als audi- tores de ingenieurs-vereniging en de Journalisten-Kring, stellen zich voor gezamenlijk de gemeenschappelijke sociaal-economische belangen van de katholieke werkers in de intellec tueel-culturele beroepen te beharti gen. Op verzoek van het bestuur der B.K.I. zal voorlopig mr. F. J. G. ba ron van Voorst tot Voorst als voor zitter optreden. Het secretariaat is gevestigd: Minrebroederstraat 17, te Utrecht. Verschillende overwegingen heb ben een rol gespeeld bij de oprich ting van de B.K.I., zoals het feit, dat de positie van de intellectueel ten gevolge van de structuurontwikke ling van de maatschappij in de laat ste tijd een andere is geworden, waardoor samenwerking en bunde ling van krachten ook van ka tholieke zijde noodzakelijk zijn geworden. Het bestuur der B.K.f. wil door zijn werkzaamheden een bijdrage leveren aan een harmoni sche ontwikkeling der Nederlandse en Katholieke gemeenschap. (Advertentie) De Inzinking, die het weer inmid dels ondergaan heeft, drukt al een stempel op de opname van dit landschap in de buurt van Leiden. Maar misschien is zondag het weer weer zo, dat u zich geïnspi reerd voelt om naar de plaats van deze opname een onderzoek in te stellen. U hoeft het niet te ver van Leiden te zoeken. De vorige week Vorige week z(jn we met het fo totoestel tegen een kerk opgelopen. In Langeraar troffen we de paro chiekerk van de H. Hadrlanus. Langeraarders hadden ditmaal dus wel een streepje voor. Toch was het geen inwoner van Langeraar, die met een prijs ging strijken. Het is mej. Riet Markwat, Bilderdam 8, Leimuiden, die de waardebon van 5 gulden krijgt toegestuurd. Wat U moet doen Schrijft gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzlere- d actie van onze courant, welk plekje in deze foto meent te herkennen. Envergeet U vooral Het spaart de redactie moeilijkhe den en D behoedt zelf voor teleurstelling dat uw inzending niet meeloot. De inzendingen moeten vóór donderdag a.s. in bezit van de redactie zijn. MELK DUURDER ALLEEN IN HET WESTEN De algemene vereniging voor melkvoorziening deelt mede, dat in die delen van haar werkgebied, waar de melkhandel niet gerationaliseerd is, met ingang van 1 oktober de con sumentenprijzen van melk en kar nemelk los en in literflessen ver hoogd zullen worden met 1 cent per liter. Deze prijsverhoging vloeit voort uit het door de melkhandel reeds sinds enige jaren gehanteerde zg re- kening-courant-systeem voor de de- tailifiarge en staat derhalve los van de in juli jl voorgenomen prijsver hoging, die door ingrijpen van de Minister van Economische zaken werd verboden. Het werkgebied van de A.V.M. omvat in hoofdzaak het vasteland van Zuid-Holland, het zuidelijk deel Wijdingen bij de Montfortanen Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, zal op zondag 30 september 1956 in de kapel van het klooster van de paters Montfortanen te Oirschot de volgende hJi. wijdin gen toedienen: tonsuur aan de fraters Jozef Cockx, Franciscus Jozef Haase, Leonardus van Noordholland en het westelijk deel van Utrecht, de stad Utrecht in begrepen. Van officiële zijde wordt verno men, dat de slijtersmarge in de niet- gesaneerde gebieden in het westen van het land 6'A cent bedraagt. Af wisselend wordt nu een half jaar de marge op 6 en een half jaar op 7 cent gesteld. In het afgelopen half jaar bedroeg de marge 6 cent. Van 1 oktober 1956 tot 1 april 1957 zal zij 7 cent zijn. van Winden, Daniël Boormans, Jaco bus Haan, Wilhelmus Vater, Jozef Martens, Leonardus Brinkman, Ar- thus Demunter, Joannes Vange huchten, Jacobus Janssen, Jozef Toe bosch, Hubertus Dieters, Hubertus Louis en Johannes Zornhagen; mindere orden aan de fraters Lud- wig Halmes; Johannes Jozef Schuck, Godefridus Tesser, Alphonsus Maria Mertens, Carolus Galissen, Walter Ochr^na, George Boogmans, Adrianus van der Hulst, Jozef Keulers, Gerar- dus Hochstenbach, Joannes van der Hulst, Jacobus Zimmerman, Joanne* Dirkx, Henricus Awouters, Wilhel mus Jenniskens, Jozef Arets, Gerar- dus Groen; subdiaconaat aan de fraters Petru» Janssen, Wilhelmus Wester, Milan Papez, Joannes Metselaar, Jozef Schrouff, Theodorus Kooloos, Joan nes Negenman, Henricus Verdegaal, Petrus Schoen, Petrus Daniëls, Con stant Raes, Mathias Thijssen, Michaël Welters, Paulus Verschraegen, allen van de Sociëteit der Paters Montfor tanen. Oet is een eigenaardig ver- 11 schijnsel, maar een zeer grote groep van ons prefereert rok met blouse of rok met jum per inplaats van een japon. Na tuurlijk kan men deze dracht niet onder alle omstandigheden dragen, maar in het leven van alle dag gaat dit voor de meesten toch wel. Zij waren het die ge durende het afgelopen seizoen geurden met de aardigste combi naties van rokken en blouses. Het lijdt echter geen twijfel of zij zijn zo zoetjes aan aan het ZUIVEL op de Damesbeurs Het Nederlands Zuivelbureau zal dit jaar voor de eerste maal vertegenwoordigd zijn op de damesbeurs, die gisteren is be gonnen en tot en met 9 oktober in de Houtrusthallen in Den Haag wordt gehouden. Men zou kunnen zeggen: het moet daar eigenlijk present zijn. De huis vrouw benut de vele mogelijkhe den en variaties, die de zuivel in de keuken biedt, nog lang niet voldoende. Daarom brengt het bureau een complete zuivel- keuken (onderdeel van de rei zende tentoonstelling „In Zuivel- land") naar de Houtrusthallen en ook nog een attractieve stand met de koe, die spreken kan, beelden van de boter- en kaasbe reiding op de boerderij en be weegbare diapositieven-kijkkc#- ten, die verschillende fasen van de zuivelfabricage tonen. De on derdelen van deze inzending zul len zeker de aandacht vangen, ook omdat zij op een bijzondere manier geconstrueerd en tot een geheel gecomponeerd zijn. Op het „dak" van de stand, dat de bezoekers via een trap kunnen bereiken, bevindt zich de zuivel- keuken, zodat hier van 'n etage stand gesproken kan worden. De monstraties van het bureau zul len in deze keuken laten zien en proeven wat men allemaal met zuivel bij de bereiding van gerechten vermag te bereiken. Iedereen kan het ontsluieren van de interessante zuivelgeheim ge makkelijk volgen, want bóven de toonbank zijn spiegels aange bracht, die de voorrechten van het „haantje de voorste" volko men devalueren. eind van hun mogelijkheden ge komen om met de beschikbare karderoibe wisselende combina ties te maken en ziet: de natuur biedt een nieuwe kans. De herfst is gekomen en de temperaturen dalen. N'u komen de truitjes, jumpers en sweaters uit de kast. Er komen weer nieu we mogelijkheden. Onze illustratie toont een der gelijke aardige combinatie van een rok met een jumper. De rok is van zwarte stof vervaardigd en geplisseerd. Het jumpertjc is van jersey in gele kleur. Zwart en geel tezamen doen het altijd goed. Zo'n eenvoudig jumpertje en een even eenvoudig rokje, die samen een vlot en leuk ge heel vormen, zijn de bij uitstek geschikte kleding voor de jonge vrouw in fabriek en winkel, op kantoor en atelier. Met enkele aardige rokken en jumpertjes kan men zoveel ver schillende combinaties maken, dat het er op lijkt, alsof u steeds iets nieuws aan hebt. Kook wedstrijden Het Nederlands Zuivelbureau heeft voor de damesbeurs nog meer troeven in petto. Troeven in de vorm van kookwedstrijden, waarvan de finales vrijdag 5 ok tober op de beurs worden gehou den. Op deze datum vervallen dan de normale demonstraties. De zuivel is het onmisbare en voornaamste ingrediënt bij deze wedstrijden en de inzendingen bestaan dan ook uit melk-, kaas- en botergerechten. Bij de opzet en uitwerking van de competitie heetf men geheel kokend Neder land willen bereiken. Er zijn wedstrijden voor dames en kook sters, werkzaam in kantines, voor huisvrouwen georgani seerd in samenwerking met de landelijke stichting voor huishou delijke- en gezinsvoorlichting, die 56 afdelingsbureaus telt en voor leerlingen van huishoud scholen. Dat wü zeggen, dat meer dan honderd van deze Neder landse scholen in de strijd om de beste zuivelgerechten betrok ken zijn. Om de finalisten aan te wijzen hebben speciale jury's selecties bij de resp. categorieën toegepast. Er zijn aanlokkelijke prijzen beschikbaar gesteld. Zo krijgt no. 1 by de huisvrouwen een gasfornuis of 260. De win nares in de kantineafdeling legt beslag op f 100 en een mandje met zuivel. De beste kookster van de huishoudscholen ontvangt ook dit mandje vol gezondheid plus nog 50. De dames, %die op Houtrust om de hoogste eer mo gen koken, zijn op de finaledag de gast van het Nederlands Zui velbureau, dat o.a. een rondlei ding door de Hofstad op het pro gramma heeft staan. Uit de keuken geklapt Kaasgehakt. 200 Gr. koude rijst, 200 gr. oud brood (zonder korst), 200 gr. kaas, l.ui, wat zout, noot, aroma, 2 eieren, 100 gr. boter. Het brood, de ui en de kaas raspen en mengen met de rijst, de eieren en de kruiden. Een ste vig deeg ervan maken en dit tot balletjes of platte koekjes vor men., welke in de koekepan in de boter rondom bruin gebakken worden. Van de overblijvende boter met een scheutje water een jus maken, die men op de scho tel over de balletjes giet. Eenvoudige nasl-goreng. VA Pond gare rijst,. 200 gr. varkensvlees (in dobbelsteentjes gesneden), 100 gr. ham, 2 eieren, 25 gr. gedroogde nasi-goreng, kruiden, 2 uien, 100 gr. boter. De uien, samen met het vlees in de boter fruiten. Als het vlees bijna gaar is de kruiden toevoe gen en bij gedeelten de rijst, welke dan nog even meegebak- ken wordt. Voor het opdienen de in stukjes gesneden ham er door roeren. Van de eieren ome letten bakken, hiervan reepjes snijden welke boven op de nasi- goreng gelegd worden. Bleekselderij met ham en kaas. 4 Struiken bleekselderij, 4 flinke plakken ham, 4 plakken kaas, 50 gr. boter. De bleekselderij in water en wat zout gaar koken en uit laten lekken. Iedere struik daarna omwikkelen met een plak ham en een plak kaas, de struiken in een vuurvaste schotel schikken, een paar kluitjes boter erop leg gen en in een oven met boven- warmte zetten tot de kaas gaat uitvloeien. Internationale MODESHOW in Amsterdam Te Amsterdam werd een modeshow genaamd „Festival internationale de Ia mode 1957 gehouden, welke door een viertal stoffenfabrikan- ten uit Italië, Zwitserland, Frankrijk en Duitsland was georganiseerd. Op de foto ziet men een van de manneouins, die ook deze landen afkomstig waren, defileren.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 11