Begrotingsdebat in Zoeterwoude stond in het teken van het structuurplan HET IDEALE KABINET.... Krediet van f. 168.500 voor uitbreiding van waterleiding RECHTZAKEN DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 DE LETDSE COURANT PAGINA 8 Totaal bedraagt f. 147.846,83 De raadsvergadering- met de behan deling van de begroting 1957 te Zoe terwoude stond geheel in het teken van de structuurplannen. Bij al deze grote plannen moest worden toegege ven dat de al jaren oude plannen niet tot stand komen en zelfs de meest dringende urgentie o.a. het Water tje niet gerealiseerd wordt. Zelfs de stoepkuilen van het Wa tertje blijven liggen! Bij de mededelingen krijgt de heer Van der Geest op zijn in de vorige raadszitting gedaan verzoek ten ant woord, dat de gemeentearchitect heeft gerapporteerd, dat het dichten van de stoepen aanbrengen van schoeiin gen te dier plaatse nodig maakt en adviseert de stoepen te laten liggen totdat tot de uitvoering van het Wa tertje-plan wordt overgegaan. De heer Van der Geest acht dit rapport, wat de kosten betreft, op geschroefd en wijst op het gevaar van deze stoepen die in de weg liggen. De heer Van der Ploeg merkt schamper op, dat het opruimen van de stoepen geen technisch vraagstuk is; zo goed als nu het halve Watertje geschoeid is met een plank en enige slieten als palen kunnen de stoepen in afwachting van de uitvoering om gevaar te voorkomen wel ge dicht worden. De voorzitter zegt toe in het col lege de zaak nader te bespreken. Zonder opmerkingen van de com missie worden de rekeningen van het B.A., de bedrijven en de gemeen terekening 1957 vastgesteld. Schoolkwestie. Het bestuur van de St. Aloysius- scbool verzoekt medewerking inge volge art. 72 der L.O.-wet ter bestrij ding van de kosten verbonden aan het veranderen van het hek, afrastering en toegangspaden, benevens van de tuin van de school. Het praeadvies van b. en w. wijst op de gelden die uit de gemeentekas beschikbaar zijn gesteld n.l. in 1945 voor het maken van een dam ter ver vanging van de brug voor 700 en in 1948 voor de demping van de sloot en het plaatsen van een heg met aan leg tuin 3000. Met uitzondering van het maken van een toegangspad naar het te bouwen gymnastieklokaal kan niet worden gesproken van een eerste in richting. De andere bedoelde onder houdswerken zullen moeten worden bekostigd uit de bedragen per leer ling. B. en w. stellen voor slechts mede werking te verlenen voor het maken van een toegangspad voor het gym nastieklokaal. De voorzitter van de r.k. fractie, de heer Van der Ploeg, merkt op, dat sinds de demping van de sloot, waar van de kosten genoemd zijn, veel aan de betere inrichting van de school is veranderd; de school is nu in keurige staat van onderhoud en de verdere afwerking van de omge ving is nodig. De voorzitter beschouwt dit als on derhoudswerk, dat op art. 72 niet ge bracht kan worten. De heer Van der Ploeg brengt daar tegen in dat met de bijdrage uit art. 101 reeds gewoekerd is, deze noodza kelijke verbeteringen zijn daaruit niet te putten en stelt voor de medewer king te verlenen. Het voorstel wordt met 7 tegen 4 st. aangenomen. Tegen de heren Van Vliet, Dorrepaal en de wethouders. Kleinere zaken. Omtrent de aankoop van grond van de heer W. v. d. Drift voor het ma ken van een trottoir langs de Zuid- buurtse weg tussen Schenkelweg en Zwetkade deelt de voorzitter mede, dat de rechtkundige adviseur mr Donders tot een aanbod is gekomen, waarbij de 200 m2 grond ad 8,50 zal gekocht worden op voorwaarde, dat de gemeente een afscheiding en een drainage in de tuin zal maken. Deze overeenkomst wordt aangegaan. Aan de Sint Jansfanfare wordt een subsidie van j 600 verleent en een even hoge by drag wordt toegestaan aan de r.k. jeugdbeweging van de par. St. Jans Onthoofding. De uitke ring zal uitgesteld worden totdat de gemeentebegroting 1956 door G.S. is goedgekeurd. Het voorstel van b. en w. tot het toekennen van een uitkering ineens aan het gemeentepersoneel over het tijdvak 1 sept. 1956 tot 1 jan. 1957 wordt gewijzigd met ingang van 1 juli 1956. Voor het hebben en onderhouden van een brug over de Meerburger watering nabij de schoolgebouwen aan de H. Rijndijk wordt aan de eigenaar de heer O. Bayer, een be drag in eens van 1000 toegekend. B. en w. stellen voor de aange kochte tuingrond van C. J. v. Klink van 17 aug. tot 31 dec. te verhuren voor 125. De heer Van der Ploeg maakt het bezwaar dat de gemeente dan niet eerder over de grond kan beschikken. De bouwplannen en bouwrijp maken moeten niet belemmerd worden. De grond wordt nu verhuurd tot op het tijdstip dat de gemeente dit bepaalt. Benoeming gemeentebode. Aan de orde komt nu de benoe ming van een gemeentebode. De voordracht luidt no. 1 J. L. van den Akker, no. 2 W. J. G. van Leeuwen. Er waren 41 sollicitanten, waarvan 10 uit deze gemeente. De raad gaat hiertoe in geheime zitting die bijna 1# uur duurt. Na heropening volgt de stemming. De heer A. Th. Berg verkreeg 9 stem. men en de heer J. L. van der Akker 2 stemmen. Gekozen de heer Berg (thans postbode). Nu volgen besluiten tot aankoop van enige percelen grond liggende in het bouwplan SchenkelwegKorte Miening. Van de R.K. Bouwvereni ging 961 m2., van het kerkbestuur St. Jans Onthoofding, achter het Pa rochiehuis 200 m2, en van het school bestuur 595 m2. tegen de prijs van 2.50 per m2. Ook wordt besloten alle ten name van de gemeente gestelde percelen naar het grondbedrijf over te schrij ven. Met een wijziging van de gemeen tebegroting wordt besloten in het huis van de gemeentearchitect in een kamer bestemd voor het ontvangen van bezoek een stookgelegenheid te maken en voor dit lokaal een huur prijs te geven ad 100 per jaar. Op het reeds late uur wordt nu overgegaan tot de behandeling van de begrotingen voor 1957. Begroting. De begrotingscommissie, bestaande uit de heren Onderwater, Van Vliet en Van der Ploeg maakt de opmer king dat een bedrag van ƒ760 ge raamd is voor het beschikbaar stellen van een noodslachtplaats. Gebleken is, dat de bij de noodslachtplaats aan wezige koelcel niet meer te gebruiken is Het geslachte vee wordt als regel naar Leiden vervoerd en aldaar in de koelcel opgeslagen. Hierdoor beant woordt de noodslachtplaats maar voor de helft aan haar doel. De commissie vraagt hieromtrent een bespreking. Betreffende de kapitaalsdienst stelt de commissie voor deze post met 500.000 te verhogen. Uitgaande van de veronderstelling dat het structuur plan zeer binnenkort wordt goedge keurd en dat een partieel uitbrei dingsplan nog in 1957 zal worden goedgekeurd acht. de commissie het noodzakelijk de geplande weg vanaf het gemeentehuis tot de Immedijkse- weg zo spoedig mogelijk te leggen. B. en w. merken omtrent dit rap port op, dat met Van Diemen uit drukkelijk is overeengekomen dat de koelcel niet bij de noodslachtplaats behoort. Deze overeenkomst is opge maakt in overleg met de directeur van het slachthuis te Leiden De wet schrijft de aanwezigheid van de koel cel niet voor. Uit het voorstel van de commissie om alsnog een bedrag van ƒ500.000 te ramen voor de verbindingsweg NoordbuurtHoge Rijndijk kan het college zich verenigen. De afschrij ving zal in 50 jaar geschieden. Bij de begroting is ook een advies van de raadscommissie voor subsidies. Algemene beschouwingen. De heer Van der Ploeg houdt een algemene beschouwing. Bij de alg. beschouwingen in vorige jaren is er door ons nog al eens critiek gele verd op de wijze van werken en het tempo van B. en W. Spr. constateert dat nu met voortvarendheid gestreefd wordt naar verbetering van de wo ningsituatie voor Zoeterwoude. De samenwerking tussen B. en W. en de raad is in het afgelopen jaar zeer goed geweest. Spr. moet echter con stateren dat het gemeenschappelijk pogen vaak een pover resultaat op leverde, omdat juist G.S. ons zeer lang de goedkeuringen onthouden en noemt een feit: de begroting 1956 is nog niet goedgekeurd. Bij de begroting 1957 heeft het in vesteringsprogram de meeste aan dacht. Hier ontbreekt de post voor de nieuwe weg tussen Dorp en Rijn dijk. Spr. geeft een relaas over de deining rond het structuurplan van agrarische zijde z.i. wel wat laat en weerlegt de beweringen op de bijeenkomst gedaan door een land bouwkundige. Hierbij werd het ge hele structuurplan zonder meer ver worpen. Hetzelfde standpunt is door onze r.k. fractie reeds vijf jaar geleden in genomen. Toen werd gepleit voor ves tiging klein-industrie, met als enige intentie om de bevolking aan de ge meente te binden en om de trek naar de stad en industrie-centra tegen te gaan i.v.m. de morele gevaren die daaraan verbonden zijn. Intussen is er in onze gemeente veel veranderd. De rijksweg 4A na dert de voltooiing. Een weg 4B en de gehele geografische ligging wordt zo danig veranderd, dat de P.P.D. het oog heeft laten vallen op Zoeterwou de om hier vestiging van industrie toe te laten. De noodkreet van geen in dustrie in het Westen des lands zullen we wel blijven horen; de industrie zal door gaan omdat het nu een maal hier gunstiger is dan in het Oosten. Het structuurplan wordt nu nog bij de agrarische en v/egencommissie be studeerd en als het plan die eind streep haalt kunnen ook wij met een gerust hart ons fiat geven. De voorzitter gaat zeer uitvoerig op deze beschouwingen in. De om schakeling na de rapporten omtrent industrieplannen hebben reeds geleid tot een krachtige samenwer king tussen B. en W. en de commis sie voor Openbare Werken. Leiden kan zijn vleugels niet meer uitslaan. Zoeterwoude moet waakzaam zyn bij deze ontwikkeling en het ver heugt spr. dat de aankoop van grond aan de H. Rijndyk tot stand is geko men. Aan de tafel, waai gesproken zal worden over aanleg van havens en laadstations, met de gemeente Leiden zullen we ons laten gelden. De heer C. v. Leeuwen merkt op, dat bij al deze grote plannen zo wei nig tot stand komt. Als het plan Wa tertje financieel niet uitvoerbaar is wil spr. gedeelten uitvoeren. Spreker heeft hierbij verlaging van de Nieu- wewegbrug op het oog met doortrek king van deze weg naar het bouw centrum. Spr. betreurt de stroeve medewer king van G.S. voor de zweminrich ting, dringt aan op verbetering van de Zuidbuurtse weg ten Z. van de kerk en vraagt oök nog meer steun voor de Geerweg. Het Watertje staat nu bovenaan. De voorzitter zegt dat het Water tje voor 1957 bovenaan staat. De moeilijkheden voor de verlaging van de bruggen moeten nog overwonnen worden. De heer Van der Geest bepleit aan sluiting waterleiding voor de bewo ners van de Noord-Aa en bespreekt de levering door de gemeente in de bestekken. Ook dringt spr. aan op meer beplantingen in de gemeente. De voorzitter geeft een opsomming van de plannen tot aansluiting op de waterleiding o.a. ook het z.g. eiland Noordbuurt en het Gelderswoude. De beplantingen zijn vorig jaar voor rOOO,— begroot; toen is daar 500,— afgeschreven. Het resterende met de nieuwe post, alzo 1500, zal in 1957 besteed worden voor de groenstrook Zwetkade enz. Omtrent de leveringen zegt de voorzitter dat zulks alleen gedaan wordt uit voorzorg om tijdig materiaal te hebben. Zo is nu de steen tijdig gekocht voor het bouw centrum. Omtrent de kwestie noodslacht plaats zullen B. en W. met nadere voorstellen komen. De begroting voor het Burgerlijk Armbestuur wordt vastgesteld op ƒ34.582.48 met een bijdrage van de gemeente groot 32.587.55. De begroting Waterleiding ....op stevige basis. Kunsten en Wetenschappen onder Abe Linkstra. Spoten Vrolijk te heid onder Toon Kan. Verder afschaffing belastingen, verhoogd staatspensioen voor V alle meerderjarigen en vrij roken: Lexington van America's Best Tobaccos. (Advertentie). 30.099.38 in de gewone dienst en ƒ25.951.25 in de kapitaaldienst. begroting Grondbedrijf c ƒ2485.92 gew. dienst en ƒ200.841.1 in de kapitaaldienst. De gemeentebegroting in de ge wone dienst aan inkomsten ƒ814.879.98, uitgaven ƒ953.726.06 na delig saldo 147.846.08. In de kapi taaldienst ontvangsten 2.044.598.04, uitgaven 3.662.085.45, nadelig saldo op1.617.487.51. Gemeenteraad Noordwijk Gisteravond kwam de raad van Noordwijk bijeen onder voorzitter schap van burgemeester G. F. W. v. Berckel. Afwezig was het raadslid F. Urlus. Een schrijven was ingekomen van de heer Neefjes, die namens de jonge deelnemers (sters) dank braéht voor de reis naar Menton. De voorzitter kon gewagen van een zeer geslaagde uitwisseling van de jeugd van Men ton en Noordwijk. Uit de verslagen heeft men kunnen opmaken, dat de ontvangst en het verblijf van de Noordwijkse jeugd in Menton schit terend is geweest en op voorstel van de voorzitter werd besloten dat de raad een dankschrijven zal richten tot het gemeentebestuur van Menton. In de vacature ontstaan door het vertrek van de heer A. A. J. v. d. Bol werd in de agrarische commissie gekozen mevr. De Ridder-Hermans. Reeds enkele jaren overweegt de heer W. v. d. Hulst eigenaar-bewo ner van het pand Molenstraat 20 zijn woning te verbeteren, doch hierbij doet de moeilijkheid zich voor dat de woning in te slechte staat ver keert om voor toepassing van de Premieregeling Woningverbetering en splitsing in aanmerking te komen, terwijl door het feit, dat de voorgevel ongeveer 2.70 m. voor de vastgestelde rooilijn staat, een zeer ingrijpende verbouwing zou moeten plaats vin den. Een en ander is oorzaak, dat de heer v. d. Hulst zijn plannen niet kan realiseren. B. en w. hebben van bo venbedoeld verbouwingsplan met zeer veel belangstelling kennis geno men, want zou deze verbouwing kunnen doorgaan, dan zou opnieuw een obstakel uit de Molenstraat, die ter plaatse slechts een breedte heeft van 6.50 m., wegvallen en de rooilijn wederom met ongeveer 10 m. ver lengd worden. De uitsluitende kosten van het terugplaatsen van de voor gevel op de rooilijn bleken ten min ste 5380,te bedragen. Na veelvul dig onderhandelen hebben b. en w. uiteindelijk kunnen bereiken dat de heer v. d. Hulst zijn vraagprijs tot 5000,terugbracht in ruil voor de 27 m2 grond. Zonder h.s. werd beslo ten dit aanbod te aanvaarden. Voor de verbreding van de brug Nieuwe Vaart aan de Schiestraat werd aan gekocht van de vereniging „De Nieuwe Vaart" een strook grond van pl.m. 215 m2 voor de prijs van 1, Voor het plaatsen van een wacht huisje aan de 'Oude Zeeweg ter hoogte van de splitsing Beeklaan voor de busdienst Den Haag-Noord- wijk-Haarlem van de N.Z.H. werd een krediet beschikbaar gesteld van ƒ400,als bijdrage in de kosten en 490,voor verlegging van het plantsoen, afrastering en bestrating. Een aanvullend krediet van 5200, werd verleend voor de algehele res tauratie van het schoolgebouw aan de St. Jeroensweg. Hierdoor zijn de kosten voor deze restauratie gestegen tot 31.845,—. Ter voorlopige vaststelling werd de raad aangeboden de gemeente rekening en de rekeningen der be drijven gas, water en electriciteit over het dienstjaar 1955. Het batig saldo van de gewone dienst bedraagt volgens de gem.rekening 104.910,40. Op voorstel van b. en w. werden deze rekeningen in handen gesteld van de benoemde commissie, be staande uit de heren F. Urlus, J. de Geus en H. Schmoll. Voor de uit breiding van het buizennet der wa terleiding en de uitbreiding der fil terinstallatie werd een krediet gevo teerd van 168.500,Als laatste agendapunt stond vaststelling 1 salarisverhoging voor het gemeenete- personeel. In tegenstelling tot het regeringsbesluit, dat deze verhoging zal ingaan op 1 september 1956, werd met algemene stemmen besloten dat de gemeente Noordwijk deze verho ging zal laten ingaan per 1 juli 1956. In de rondvraag deelde weth. Van Leeuwen mede dat hij een schrijven had ontvangen van het oud-raadslid J. de Monije uit Canada met felicita ties bij zijn beterschap en het ver zoek de groeten over te brengen aan de raad. Door de heer v. Riemsdijk werd de vraag gesteld of het college nog in overweging neemt een extra uitkering uit het gemeentefonds aan t$ vragen. B. en w. zullen een en ander in overweging nemen, doch op het moment kan men nog niet be zien, hoe de financiële toestand zich zal ontwikkelen. Door de heer Schen- keveld werd geïnformeerd of de wo ningen aan de Weteringkade nog voor de winter klaar komen. Door wethouder Vogelaar werd medege deeld, dat steeds drang wordt uitge oefend op een vlugge bouw, doch personeelstekort stremt ook deze bouw, zodat het wel niet mogelijk zal zijn voor Kerstmis woningen klaar te hebben. KATWIJK Geboren: Maart je d. van W. Guyt en A. W. Keur: Aaltje d. van T. v. Dijk en D. Kraayenoord; Alida J. d. van A. van Beelen en G. van Duuren; Maarten z. van H. van Duyn en C. van den Burg; Willem z. van W. H. Ouwehand en J. Guyt; Alida d. van D. Tegelaar en A. Ha- senoot; Gerrie d. van A. J. Boesaard en J. Hasenoot; Jaantje C. d. van J. Guyt en A. Ouwehand; Marleentje d. van P. van Klaveren en M. van Duyn; Petronella C. E. d. van C. de Wilde en C. Houwaard; Willem z. van W. Schuitemaker en L. Kuyt; Geertruida P. d. van J. Haasnoot en A. Hoek; Wilhelmina d. van W. van Rijn en L. C. van Houten; Gerardus M. z. van J. van Rijn en J. C. van Duyn; Nelly d. van N. van der Bent_ en N. de Best; Alida d. van D. Berk-" heij en Q. C. Duindam. Ondertrouwd: H. Ouwerkerk en M. Lange; G. J. van der Meij en J. L. van der Jagt; D. van der Plas en A. W. Jansen. Getrouwd: A. J. Ivancovioh en J. M. de Ruyter; A. Jonker en A. van den Oever; M. van den Anker en M. D. van der Marei; G. van der Plas en G. van Duyvenbode; J. Souverein en A. H. Mieras: C. van der Plas en W. Ouwehand; W. de Jong en C. van Duyn. Overleden: H. M. Schalkers 71 j., echtgen. van J. Verhoog; D. Hoek wed. van P. Verburg. KATWIJK AAN DEN RIJN Dammen De uitslagen van de wedstrijden gehouden door de dam club KDC waren als volgt: 1ste klas: Fr. SpierenburgJ. Houwer 20; J. SchoneveldJac. Freke 11; H. J. KoelewynH. Klinkenberg 20; A. A. VooysH. J. Voorzaat 11; C. v. KlaverenJ. Heemskerk 02. 2de klas: Ab van BeelenJ. Ouwehand 20; B. Bij sterbosch—J. Slootweg 20; J. ZwaanJ. R. van Slooten 20; Ant. VerhoogAlb. de Koning 20; C. de WinterJ. C. van Rijn 0—2. BIOSCOPEN. De films in de week van 28 sept. tot 5 oktober zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „The Glenn Miller story", alle leeftijden „Chaplins Kolderparade", alle leeftijden. Luxor: „Fernandel als modeko ning", volwassenen. Trianon: „Ja, ja, die Liebe in Tirol", alle leeftijden. „In de onderwereld van Parijs", alle leeftijden. Lido: Rex: SASSENHEIM Gemeenteraad De raad komt bijeen vrijdag 28 sept. te 19 uur. Op de agenda staat o.m.: benoeming le den Commissie Woonruimtewet; aan bieding begrotingen bedrijven en ge meente voor het dienstjaar 1957; ver pachting strook weiland langs de Wa tering aan L. G. v. d. Meij; voorzie ningen woonwagenkamp; huurvast- stelling woningen W. Warnaarlaan 18 en 20. RIJNSBURG Raadsagenda. De raad komt vrij dagavond 28 sept. 7.30 uur in het ge meentehuis in vergadering bijeen. Punten van behandeling zijn o.a: aan bieding gemeenterekening en reke ning waterleidingbedrijf, dienst 1955; Delegatiebevoegdiheden, als bedoeld in art. 4 le lid wegenverkeersregle ment; benoeming leden woonruimte commissie; vaststelling kosten open baar lager onderwijs over 1955. te gemoetkoming reiskosten bezoek Myl- tylschool te Leiden; toekenning 6% salarisverhoging gemeentepersoneel; vaststelling naam van de nieuw aan te leggen 4e zijstraat van de Bur gemeester Hermansstraat; voorstel raadsleden D. van der Meij en J. Kromhout tot uitbreiding verplaat- singskostenbesluit; verzoek tot verho ging algemene uitkering uit het ge meentefonds; rondvraag en sluiting. VALKENBURG JONGETJE LIEP ONDER AUTO. Dinsdagmiddag stak het 6-jarig zoontje van de heer Kaufman, nadat hij uit de bus gestapt was, zonder voldoende op het verkeer te letten, plotseling de weg over. Hierdoor merkte hij niet, dat er een luxe wa gen van de heer R. uit Katwijk na derde. Hoewel de bestuurder uit alle macht remde, kon hij toch niet ver hinderen, dat het jongetje een klap van de auto kreeg. Wonder boven wonder kon de dokter geen ernstige verwondingen constateren. HAARLEMMERMEER Geboren: Ida Christina, dr van F. J. H. Schuurman en J. M. Glastra; Eric Rob, zn van J. Dekter en IJ. Visser; Jolanda, dr van C. v. Leeu wen en J. W. Brandse; Ineke, dr v. M. W. Kuiper en G. Siegers; Corne lia dr van C. Klomp en A. Sepers; Elisabeth Janna, dr van N. Mool- huijsen en N. R. van Andel; Marjo- lijne, dr van G. W. M. Levie en J. S. Oldenburg; Cornelis Rinze, zn van J. Bakker en J. Joustra; Robert Job, zn van J. Roubos en J. de1 Weerd; Dirk Arie, zn van A. van der Knijff en A. van Wilgen; Johan nes, zn van H. J. Roodzand en M. de Hoop; Jenneke Irene Elizabeth, dr van H. van der Luit en E. Bokhorst; Cornelis Dirk, zn van H. Doeleman en N. Hus; Leonardus Gerardus, zn van F. J. Oostermann en van M. Roubos. Ondertrouwd: Barend Buis 21 jr en Stine de Jager 20 jr; Juriaan v. Kooten 27 jr en Geertje Maria Cor nelia Slootweg 27 jr; Jan Kamer 28 jr en Jannigje Hendrika 26 jr. Getrouwd: Cornelis Marinus van Tol en Martha Löwenstein; Anthony Richard George White en Geertje v. Riel; Lodewyk Verberne en Anna Everdina Maria van Beek; Cornelis Franken en Catharina Hendrika Ma rina Verberne; Folkert Ruiter en Ca tharina Margaretha van Bentheim; Laurens van Bentheim en Maria Henrica Braas; Antonius Engel en Clasina Cornelia van Schie; Jaco bus Leonardus van Eijk en Maria de Ruijter; Cornelis Ahrend Oppelaar en Sophia Alida Dol; Pieter Cornelis van der Stelt en Reniera v. Schaik. Overleden: Adriana van Splunter 73 jr w. v. M. v. d. Walt; Cornelis Verbeek 78'jr e.v. J. W. de Vries. 0EGSTGEEST Geboren: Marjo, dr. v. P. J. B. de Jager en S. Stikkelorum; Leonardus Josephus, .zn. v. M. H. Pot en J. H. Th. Verdegaal. Ondertrouwd: W. G. van Loef, 22 jr. te Leiden en A. G. Glasbergen, 18 jr.; P. Wissel, 33 jr. te Zoeterwoude en A. J. Waasdorp, 34 jr.. J. den Hoed 34 jr. en L. H. van der Sluys, 28 jr. te Utrecht; H. H. W. Borghardt, 56 jr. te Rotterdam en D. Asma, 50 jr.; C. J. de Wolff, 25 jr. te Leiden en P. Ravensbergen, 22 jr. Getrouwd: A. Th. M. Schroots en M. van Nood; J. Beeldhouwer en M. G. M. G. Daniëls; P. J. Donker en A. v. Dorsten. Overleden: K. Terhenne, 83 jr.; J. Wijntjes, 71 jr. Atoomschip voor passagiers De Amerikaanse regering heeft be sloten zo spoedig mogelijk een door kernenergie voortgestuwd vrachtschip met plaats voor honderd passagiers in de vaart te laten brengen. Louis S. Rotschild, de Amerikaan se onderminister van handel die dit woensdag bekendmaakte in Kansas City, zei dat het „atoomschip" een laadvermogen van ongeveer 12.000 ton en een dienstsnelheid van 21 knopen zal hebben. Hij sprak de hoop uit dat het aan het einde van 1959 in de vaart zal zijn. Het Congres heeft al eerder in gestemd met de bouw van een der gelijk schip ter waarde van onge veer veertig miljoen dollar. Het schip dat Rotschild aankondigde zal vol gens scheepvaartdeskundigen nog niet renderend kunnen zijn. Zij menen dat men pas over tien jaar met winst atoomschepen zal kunnen exploite ren. KORTE golf In Egypte is woensdag een nieu we postzegel van één piaster uitge geven ter herdenking van de nationa lisatie van het Suezkanaal. Het op schrift van de zegel luidt in het Arabisch en 't Frans: „Nationalisatie van de Suezkanaal-maatschappij Vrije doorvaart gewaarborgd". Elf Afrikanen zijn waarschijnlijk om het leven gekomen bij het onder water lopen van een schacht van de goudmijn te Welkom, in de Zuid- Afrikaanse Oranje Vrijstaat. Men heeft de spuitende bron in Perzië nog maar -half in bedwang. De kraan, welke de Amerikaanse deskundige Kinley er op wist te be vestigen, kon n.l. niet gesloten wor den als gevolg van de enorme druk De maatschappij heeft nu nog een Amerikaanse en twee Nederlandse deskundigen ontboden. KOEIEN HOUDEN VOOR PLEZIER Vijf en dertig gulden boete of 20 dagen eiste de officier bij de Haag se Economische Politiechter tegen een veehouder te Noordwijkerhout. Deze stond terecht omdat men zijn dochtertje had aangehouden, die in een emmer melk vervoerde om te verkopen. Toen de Politierechter aan verdachte vroeg of hij veehou der was, ontkende hij ten dele. Ik heb koeien voor mijn plezier. Maar U laat dan toch maar met melk ven ten door uw kinderen, zei de Politie rechter. Toen zijn dochter aange houden was, had verdachte vier koeien, momenteel heeft hij er nog twee. Verd. maakte er geen gewoon te van om melk te verkopen, maar als hij wat over had dan wel. Ook voerde verdachte nog aan, dat hij het uit nood had gedaan. De Politie rechter zei: „zoiets mag nu eenmaal niet". Aan verd. werd nog gevraagd of hij het nu nog deed. Practisch niet, was het antwoord van verd. Conform de eis veroordeelde de Po litierechter hem met de waarschu wing dat hij het niet opnieuw moest proberen, want dan zou de straf wel zwaarder zyn.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8