In de WAAG werd gewogen en zwaar genoeg bevonden Mevr. Wilmer begiftigd met het ere-kruis „Pro Ecclesia" Plechtige heropening van het kenmerkend bouwwerk Marktwezen: één van de pijlers van de gemeente Bij 40-jarig bestaan St. Elisabetlivereniging DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Zorgenkind van de gemeente Met veel zwierige plechtigheid het magistrale gebouw waardig is vanmorgen de geheel gerestaureerde Leidse Waag in gebruik genomen. Iedereen weet, dat de Waag in de loop van de jaren het zorgenkind van de aannemer en van de gemeente is geworden. Een oorspronkelijk crediet van 78.000,moest tot drie en een kwart ton worden verhoogd. Maar het zorgenkind heeft niettemin een prachtige heropening beleefd. Het werd een gecombineerd feeet, want ook het 60-jarig bestaan van de Leidse markt- en havendienst en het 300-jarig bestaan van de Waag werden gevierd. Ongeveer 170 genodigden bevolkten de schone burgerzaal in het stadhuis, toen de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot zijn gasten in zijn gemeentehuis verwelkomde. De burgerzaal was stemmig ingericht voor deze ontvangst. Naar aanlei ding van het 60-jarig bestaan van de markt- en havendienst richtte de wethouder van financiën,- markt- en havendienst en gemeentelijke bedrij ven zich tot de genodigden om een herdenkingsspeech uit te spreken. Elders vindt u een overzicht van zijn rede. restauratie van dit gebouw te gera ken, werd genomen in de b. en w.- vergadering van oktober 1954. Tegenvaller. De restauratie, die oorspron kelijk 78.000,zou kosten, werd met de nodige voortvarend heid begonnen. AI spoedig bleek echter, dat het bouwwerk vele gebreken vertoonde. Onder grondse funderingen bleken ge broken te zijn, deurkozijnen wa nen uit het lood gezakt. Toen de kalklaag werd weggehakt trof men gescheurde gewelven aan, etc. Slechts een afdoende restauratie zou tot een bevredigend resultaat kunnen leiden. Nadat het crediet was verhoogd met 150.000,kwa men nieuwe gebreken aan het licht, zodat het totale krediet 335.000, moest bedragen: (ruim 30 maal zo hoog als de prijs van het gebouw). We kunnen thans hopen, aldus spreker, dat een monument, dat zulk een belangrijke plaats inneemt in de stad, weer voor eeuwen bewaard is. 'De burgemeester dankte tot slot allen, die aan de restauratie hebben meegewerkt: ir. Koch en zijn staf, de ambtenaren van de Rijtedienst monumentenzorg, dank aan de heer D. R. Kooiman, die zich de laatste jaren beijverd heeft de geschiedenis van het Leidse markt- en havenwe zen na te gaan. Monument hopelijk voor eeuwen bespaard Het gezelschap begaf zich vervol gens om ongeveer half een naar de Waag, waar de stadsarchitect ir. Th. K. J. Koch, onder wiens supervisie de restauratie van het waaggebouw stond, aan de burgemeester de sleu tel van het gebouw overhandigde. Gelijk met de sleutel ontving de bur gemeester een Leidse kaas. Ter herdenking van het 300-jarig bestaan van het gebouw sprak de burgemeester vervolgens een rede ütt. Al vroeg een waag De burgemeester gaf een histo risch overzicht van het waagwezen en het waaggebouw in Leiden. In 1657 werd besloten, aldus de burge meester, tot de bouw van het waag gebouw ter vervanging van het hou ten gebouw, dat al sinds 1458 dienst had gedaan. Om tot deze bouw over te kunnen gaan had de vroedschap reeds in 1645 een keur uitgevaardigd, waarin de tarieven waren geregeld voor het wegen van vele met name genoemde goederen. De opbrengst was voor de nieüwe stadswaag. De opbrengst was klaarblijkelijk nogal bevre digend, want reeds in 1657 werd aan de bouwmeester Pieter Post opdracht gegeven een ontwerp te maken. Spr. memoreerde vervolgens de feiten in de historie van de waag, die wij in de krant van gisteren reeds gepubliceerd hebben. Burgemeester Van Kinschot gaf ook een overzicht van de restauratie. De eerste bestuurlijke daad om tot De Waag wordt geopend. Daarna werden kazen gewogen, die werden aangevoerd doof de Leidse- kaasmaker, de heer M. J. Heemskerk uit Rijpwetering en de Goudse zelfka- zer, de heer J. H. Versteegen uit Zoeterwoude. Vóór de Waag ontving de burgemees ter de sleutel van de Waag uit handen van ir. Koch, gemeente-architect. (Foto's: „De Leidse Courant"). Dank aan directeur en personeel van de markt- en havendienst, voor het feit, dat de dienst normaal heeft gefunctioneerd, ondanks de huisves tingsproblemen. Voor het eerst na twee jaar werd hierotp weer in de Waag gewogen. Twee kazen, een Leidse en een Goudse werden op de schalen gelegd. Aanwezigen. Aanwezig waren o.m. de Commis saris van de Koningin in Zuid-Hol land, mr. J. Klaasesz, jhr. dr. E. O. M. van Nispen tot Sevenaer, direc teur van de Rijksdienst monumen tenzorg, van deze dienst was ook aanwezig de architect C. A. Baert de la Faille en A. Bicker Caarten, B. en W. van Leiden, de gemeente secretaris van Leiden, mr. J. Bool, vertegenwoordigers van de Ned. Bond van kaasproducenten, Leidse- en Goudse- kaasmakers, kaashande laren uit Leiden en omgeving, het hoofdbestuur van de afdeling Lei den van de centrale vereniging voor markt-, straat- en rivierhandel, T. M. H. van Waveren en mr. dr. P. G. Knibbe, resp. voorzitter en secreta ris van de Kamer van Koophandel, deputaties van L.M.C., 3 Octoberver- eniging, Ver. Oud Leiden, Hoog heemraadschap Rijnland, raadsleden en hoofden van dienst. In Australië liggen mogelijkheden Voorlichtingsavond G.A.B. Het Gewestelijk Arbeidsbureau te Leiden organiseerde gisteren in de kleine zaal van „Den Burcht" een emigratie-voorlichtingsavond met film over Australië. De directeur van het G.A.B.de heer H. Hazelhoff sprak een kort welkomstwoord en wees er tevens op, dat emigratie een zaak van groot belang is. Vooral voor de toekomst acht ook de Nederlandse regering emigratie zeer gewenst. Immers het inwonertal van ons kleine land is niet alleen te groot, doch blijft zelfs schrikbarend toenemen. Nadat de heer Hazelhoff het nut van dergelijke voorlichtingsavonden had uiteengezet gaf hij het woord aan de heer K. H. Mulder, emigratie voorlichtingsambtenaar te Den Haag. Deze vestigde er met nadruk de aandacht op, dat het geven van voor lichting aan adspirant-emigranten noodzakelijk is en dat zij terdege voorbereid behoren te worden. Te meer daar Nederland voorlopig moet blijven emigreren. Niettemin mag een dergelijke stap eerst na rijp be raad ondernomen worden. Zij, die naar Australië vertrekken dienen hun kennis van land en volk zoveel mogelijk te verrijken en er voor te zorgen enigszins op de hoogte te zijn van de Engelse taal. De emigrant zal er voorts ernstig rekening mee die nen te houden, dat de levensgewoon ten in Australië geheel anders zijn dan in ons land. Wanneer men zich niet weet aan te passen is de emi gratie gedoemd te mislukken. Van belang is dus ook, dat een gezin in volkomen eensgezindheid gaat emi greren. De heer Mulder sprak verder nog over de samenleving van de Australiërs en over het land zelf, dat 230 keer zo groot is als Nederland en slechts negen miljoen inwoners telt tegen ons land elf miljoen. Ook vertelde hij het een en ander over de mogelijkheden die het land biedt en de eisen daaraan verbonden. De Nederlandse emigrant vindt" in Australië naast uitgestrekte landstre ken, die geschikt zijn voor schapen fokkerijen en veeteelt, ook een veel zijdige industriële ontwikkeling, welke kansen biedt voor een goede toekomst. De werkweek is gesteld op 40 uur. Na de pauze werden' enkele films vertoond. WIN de zilveren medaille van de Ver. v. Vreemdelingen Verkeer, verbonden aan de tweede prijs van de grote 3 oktober-fotowedstrijd. Foto's insturen aan: Foto-Ciné JAN WOLSLAG, Breestraat 123 en HaarLstraat 102. Formaat minstens 6x6 cm., hoogstens 18 X 24 cm. Aantal hoogstens 5 stuks per inzender. (Advertentie) Rijnland nam afscheid van Ed. C. Witschey De heer Ed. C. Witschey, oud-bur gemeester van Alphen a. d. Rijn, was voor het laatst aanwezig als hoofd ingeland op de Verenigde vergade ring van het Hoogheemraadschap Rijnland. De dijkgraaf bracht hem dank voor hetgeen hij als zodanig in het belang van Rijnland had gedaan, waarop de heer Witschey met de beste wensen voor de welvaart van Rijn land antwoordde. De Iheer mr. De Graaf, burgemees ter van Lisse deed zijn intrede als hoofdingeland-plaatsvervanger. De vergadering besloot tot het toelaten van de onlangs herkozen of nieuw verkozen leden; de heer Oudijk te Waddinxveen is hoofdingeland gewor den; de heren Visser te Halfweg, Van Reeuwijk te Abbenes, Baron van Was- senaer van Catwijck te Bloemendaal en dr. mr. Taat te Boskoop zijn ver kozen tot plaatsvervangers; voor het overige zijn de aftredende leden her kozen. De vergadering nam enkele beslui ten inzake uitmaling van polders op de boezem van Rijnland. Deze uitma- lingen vereisen thans de goedkeuring der Vereningde Vergadering en zulks is van betekenis, daar hierdoor een meer volledige controle op de lozing van vervuild water wordt verkregen van vervuild water wordt verkregen. Langzaam maar gestadig vordert men op de weg ener volledige beheersing van het afvalwater-vraagstuk, waar toe het technische rapport ter zake, door ir. de Gruyter opgemaakt en in deze zomer verspreid, een belangrijk hulpmiddel is. Voorts is een besluit genomen ver band houdende met de herziening der aanslagen van Rijnlands lasten. Deze herziening hangt samen met een reglementswijziging, waartoe de Pro vinciale Staten van Zuid- en Noord- Holland in de afgelopen winter heb ben besloten en waarop d,e goedkeu ring voor het begin van het Volgende jaar wordt v'erwacht. De 6 salaris verhoging zal aan het personeel van Rijnland over de laatste vier maan den van dit jaar bij voorschot worden betaald; een definitief voorstel hier omtrent zal later worden behandeld. Rede wethouder Van der Kwaak lu de burgerzaal van het stadhdis luisterden de genodigden met aan dacht naar de rede, die wethouder D. van der Kwaak, naar aanleiding van het 60-jarig bestaan van de markt- en havendienst uitsprak. De heer Van der Kwaak begon zijn geschiedkundig overzicht in het jaar 800, toen Leiden nog uit drie ge huchten bestond, die met' elkaar Leithen werden genoemd. Dit gebied was de aangewezen plaats voor een markt voor het wes telijke kustgebied. Spr. wees op de straatnamen die veelzeggend zijn over de handel, die in Leiden bedreven werd: Boter markt, Aalmarkt, Bloem-, Boom-, Varken-, Beesten-, Lammer-, Turf-, Kalver-, Garen-, Houtmarkt. In een keur van 1583 las hij, dat een markt voor koebeesten zou wor den gehouden op het terrein van het voormalige klooster Schagen aan de Jan Vossensteeg. Het schoonhouden van de markt op de Beestenmarkt was vroeger geen probleem, want de bewoners van het Sint Cathrijnen-gasthuis zorgden hiervoor en ontvingen één blank voor een rund en één oortgen voor een schaap. WIE maakt de leukste 3 october-foto? Win er een fototoestel mee. Stuur uw kiekje in. Foto-Ciné JAN WOLFSLAG, Breestraat 123 en Haarl.straat 102. Formaat minstens 6x6 cm., hoogstens 18 X 24 cm. Aantal hoogstens 5 stuks per inzender. (Advertentie). Burgerlijke Stand Geboren: Gerardus Henricus Theo- dorus Maria z. van G. Prinsen en C. T. M. Reiring. Adrianus Cornelis z. v. C. Berger en W. W. de Koning. Arjen Reinout z. v. A. J. v. d. Grient en J. B. Willeen. Tómas-Eythór z. v. A. E. Tómasson en Th. J. v. d. Valk. Adriaan Marinus z. v. F. J. Gillissen en S. Reijerse. Eva Maria d. v. P. Muus en G. den Heijer. Peter Barwert z. v. P. Ouwehand en T. Genemans. Simon Hendrik z. v. IJ. de Jong en A. v. Duyvenvoorde. Overleden: A. v. d. Meij 81 j. huisvr. v. H. A. v. Asperen. J. A. van Muijen 44 j. iman. Gehuwd: A. J. Kortekaas en M. M. Levahrt. J. H. A. [Naber en C. A. M. Beurze. H. N. Bauer en M. M. van Noort. J. A. J. Bentveld en M. S. Neuteboom. P. P. J. Schram en W. M. E. Thomeer. W. v. d. Nieuwendijk en E. v. d. Steen. C. H. P. Sormani en J. A. M. Bleijs. G. J. M. Groenendaal en F. Boekkooi. Verdwenen. Veel handel is in de loop van de tijd van de straat verdwenen. Bloeiend is altijd geweest de vee markt en de zaterdagse markt, om niet te spreken van de kaasmarkt, kippenmarkt, bloemen-, groenten- en fruitmarkt en de St. Nicolaas- en Kerstbomenmarkt. Nadat de heer Van der Kwaak had uitgeweid over de plaats van de vee markt in de ranglijst van het land, wees hij er op, dat in de komende jaren voor de gemeente veel op het spel staat. Het verkeer eist het tegen woordige terrein van de vee markt op. In 1882 richtte de Hol landse maatschappij van Land bouw een adres aan de gemeen teraad, waarin werd vastgesteld dat een overdekte veemarkt ver re te verkiezen is boven een open markt. Het profetische geluid van 1882 schijnt nu werkelijk heid te worden, mits Havendienst. Ook de havendienst, aldus de wet houder is rijk aan historie. In 1293 werd de eerste brug in onze gemeen te gebouwd, n.l. de Visbrug. In de 14e en 15e eeuw is het met de 'brug genbouw vlug gegaan. Omstreeks 1550 telde de Italiaanse reiziger Guicciardini in Leiden 31 eilandjes en 145 bruggen. De pri meur had wel de overwulfde Vol dersgracht met 28 bruggen. De Lei- denaars vonden dan ook de naam Langebrug toepasselijker. Het probleem van brugwach ters speelde toen geen rol. Nog in de vorige eeuw werden er brugophalers aangesteld, waar onder drie vrouwen, waarvan wordt verteld, dat één daarvan met haar ouders 77 jaren de IVïarebrug en Janvossenbrug heeft bediend voor 50.per jaar gratificatie plus het te ont vangen bruggengeld. De schip pers waren echter verplicht door roepen de ophalers in hun wo ningen te waarschuwen. Een wie van de geboren Leidenaras kent niet de geschiedenis van onze haven? Een nabuurgemeente zit om een haven te gillen en sedert 1575 is onze gemeente er een rijk. Weet u nog van de boten „Volharding" en „Carsjens"? Spr. gaf vervolgens een overzicht van 60 jaar markt- en havendienst. Drie pijlers. Hij eindigde aldus: onze burge meester constateerde enkele jaren geleden drie pijlers, welke belang rijke zijn voor onze gemeente, te we ten: pniversiteit, handel en industrie en het marktwezen. Ik durf niet be weren, welke van deze drie de be langrijkste is. Wel weet ik met ze kerheid vast te stellen, dat Leiden geen Leiden is zonder één van deze drie. In de zaal van de Hartebrug-pas- torie is vanmorgen het 40-jarig be staan van de St. Elisabetlivereniging herdacht, bij welke gelegenheid de presidente, mevrouw E. H. L. Wil merKoelman, begiftigd is met het erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". In de kring van familie-leden van de presidente en dames van de St. Elisabeth-vereniging hield pastoor G. M. J. Lohuis een toespraak, waar in hij zijn respect uitte voor al het geen mevr. Wilmer voor heel ka tholiek Leiden en voor de Harte- brug-parochie in 't bizonder heeft verricht. Het is ongeveer 40 jaar geleden, dat de St. Elisabeth vereniging haar zegenrijk werk begon en bijna al die tijd heeft mevr. Wilmer daar deel aan gehad. Zij heeft haar werk goed gedaan, héél goed gedaan tot zegen van zeer vele mensen, die in zorgen en narigheid zaten, niet alleen in tij delijke maar dikwijls ook in geeste lijke zorgen. Zij heeft in volle om vang de christelijke caritas be oefend en, behalve stoffelijke onder steuning, velen weer levensmoed en levensdurf gegeven. Zó de mensheid beminnen en dienen, heeft Christus met niet minder gelijk gesteld dan het beminnen van God-zelf. Een paar jaar geleden is de St. Elisabeth-vereniging, ter interisive- ring van het werk, gesplitst in pa rochiale afdelingen. De aangewezen persoon om van de „Raad" presiden te te worden, was wederom mevr. Wilmer. Onder haar rustige en bezon nen leiding, met kennis van zaken gegeven, werd een gelukkige sa menwerking bereikt. Pastoor Lohuis deed daarna me dedeling van de toekenning der on derscheiding „dezelfde onder scheiding welke uw man gedragen Op de foto: Mevrouw Wilmer ont vangt van mevrouw Feld het ere teken, terwijl pastoor Lohuis toe kijkt. Foto: Van der Horst. heeft" en sprak de wens uit, dat mevr. Wilmer nog vele jaren haar werk zou blijven voortzetten. In de onderscheiding, welke de presidente nu heeft ontvangen, wordt het werk van alle dames der St. Elisabeth-ver eniging gehonoreerd. Voor al dat werk betuigde pastoor Lohuis zijn grote waardering. De vice-presidente, jnevrouw M. C. E. FeldVan Meel speldde daarna „Domina" WilmerKoelman het erekruis op. Door de Elisabeth-vereniging van de Hartebrug werden nog een kos telijke mand fruit en bloemen aan geboden. Familie en Elisabeth-dames bleven met de presidente nog geruime tijd „napraten". Mevrouw Wilmer sprak een har telijk dankwoord voor de haar toe gekende onderscheiding.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7