DE SPOKEN JAGE 't Clubkampioenschap op de weg weer voor Willibrord wil Vooruit ASPRO/ EEN MEISJE xV'V. Harde strijd tussen Wim v. Est en G. Voorting bracht zege voor v.Est dank ni ASPUO' beschermt 1 \&EN 1MB? KOMTkROENTEMM HET BS MEUm TMT VEUmiOPER OmNRPT K. •i pi, -I DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Swift-Combinatie werd goede derde Het clubkampioenschap der wielren ners op de weg is opnieuw behaald door „Willibrord wil Vooruit", de club van Wim van Est. In de gisteren gestreden strijd in Midden-Nederland heeft deze nog altijd oersterke renner een stevig steentje bijgedragen tot de overwinning, al mogen zijn clubgenoten Piet van Est, Piet Maas en C. v. d. Borst terecht een hoge borst opzetten om het aandeel, dat rÜ in deze overwinning hadden. De zware strijd, die hier werd gestre den, ging voornamelijk weer tegen „De Kampioen" uit Haarlem met Gerrit Voorting aan het hoofd, maar een grote rol speelde ditmaal ook de Leidse Swift- Combinatie met de gebr. Van Wetten en Arie van Houwelingen, die er ditmaal in slaagden de eervolle derde plaats te veroveren, daarmede wielerclub „Maas tricht" die vorig jaar deze plaats bezette voorbij te streven. Dit deed ook de Ver eniging „Kennemerland", die vóór „Maastricht" op de vierde plaats ein- digde. Als steeds was het een open vraag wie uiteindelijk van de 48 mededingende wielerclubs met de eer der overwinning zou gaan strijken, al stond natuurlijk al bij voorbaat vast, dat Wim van Est en Gerrit Voorting een rol van betekenis zouden gaan spelen. De rit over 140 km. ging tegen het horloge, want de ploegen startten om de 2 minuten. Daardoor werd het geheel wat onoverzichtelijk, omdat men eerst na een aantal kilometers aan de hand van de stopwatch kon zien hoe de on derlinge situatie was. Jan Hijzelendoorn trapte voor „Le Champion" (Amster dam) het eerste weg en successievelijk volgden de andere clubs. Wielerclub „Maastricht" leek aanvan kelijk grote plannen te hebben. Na 35 km, toen Scherpenzeel voor de eerste maal werd gepasseerd, drukten de chro nometers voor v. d. Borgh c.s. 46 min. en 19 sec. af. Dit was over dit gedeelte de snelste tijd. Met slechts seconden ach- Ledenstop Leidse Golfbrekers Dat het met de Leidse Golfbre kers goed gaat, ook wat het leden tal betreft, mag overbekend geacht worden. Natuurlijk zijn er altijd le denwisselingen, maar na de vacan- ties zijn de aanmeldingen voor het lidmaatschap zo talrijk geworden, dat het bestuur van de LGB zich genoodzaakt heeft gezien opnieuw een ledenstop af te kondigen, een algehele ledenstop. Toch echt jammer en dit feit wijst er toch wel heel duidelijk op hoe nodig het is, dat Leiden er eèn tweede zweminrichting bij krijgt, een tweede zweminrichting, waar voor al zoveel plannen zijn ge maakt. terstand volgden Willibrord, De Kam pioen (Haarlem). Ulysses en Olympia (beide Amsterdam). Wim van Est wist natuurlijk hoe de situatie was en zette al spoedig een spurtje in, zodat hij nog vóór Wijk bij Duurstede de leiding had weten te ver overen. Na 70 km. had „Willibrord wil Vooruit" een voorsprong van ruim een minuut op De Kampioen. Gerrit Voor ting was niet van plan het bij deze ach terstand te laten zitten en begon de ach tervolging op Wim van Est. welke ten slotte bijna tot een persoonlijk duel tus sen deze twee matadoren voerde, want beiden lieten hun ploegmaats tenslotte in de steek, maar dit had mede tot ge volg, dat de ploegen tot steeds groter in spanning werden aangezet. De Leidse Swift-Combinatie, aanvan kelijk wat op de achtergrond blijvend, begon langzaam maar zeker op te drin gen. De gebr. Van Wetten en Arie van Houwelingen spraken al spoedig him woordje mee en waren in de voorste ge lederen te vinden, doch tenslotte moesten deze renners met de derde plaats genoe gen nemen. De grote strijd om de overwinning bleef gereserveerd voor WWV en De Kampioen. Zegevierend stoof Van Est met drie ploegmakkers het overvolle stadje Wijk bij Duurstede binnen, waar hij een grote zilveren medaille voor zijn vereniging in ontvangst mocht nemen uit handen van de voorzitter van de KNWU Bijna vijftig: ploegen wielrenners heb ben gisteren deel genomen aan de wie lerclubkampioenschappen op de weg 1956. We zien hier een der ploegen, „Willibrord Wil Vooruit" tijdens de rit; v. l.n.r.: C. v. d. Borst, W. van Est, P. van Est en P. Maas. dr P. van Dijk. Burgemeester C. B. Ken- tie zorgde ervoor, dat ook de andere renners van het kampioensteam niet met lege handen naar huis gingen. Zjj ont vingen ieder een kleine medaille. De uitslag werd tenslotte: 1. Willibrord wil Vooruit, St. Willibrord (W. van Est, P. van Est, P. Maas, C. v. d. Borst) tijd 3 uur 15 min. 24 sec.; 2. HSV De Kam pioen, Haarlem (G. Voorting, A. v. 't Hof, T. Peters) 3.19.43; 3. Swift-Combi natie. Leiden (A. van Wetten, J. van Wetten, A. van Houwelingen) 3.24.50; 4. Kennemerland. Velsen 3.2533; 5. Maas tricht 3.26.29; 6. Middelkamp, Heinkens- zand, 3.26.46; 7. ASC Olympia, Amster dam, 3.27.20; 8. ARC Ulysses, Amster dam 3.27!25; 9. liet Zuiden, Eifidhoven 3.28.4; 10. De Spartaan, Den Haaf 3.28.59; 11. Het Stadion, Utrecht 3.29.15; 12. Alcmaria Victrix, Alkmaar 3.29.26; 13. DTS Zaandam 3.29.46; 14. Pedaal- ridders. Rotterdam 3.31.24; 15. Hoekse Renners, 's Gravendeel 3.32.15. In de morgenuren waren er voor vete ranen, nieuwelingen en amateurs wed strijden gehouden over 54 km. Bij de ve teranen won J. Heus uit Maarsen met een tijd van 1 uur 27 min. 32 sec. De nieuwelingenprijs ging naar A. Sluis uit Badhoevedorp. die een tijd maakte Van 1 uur 15 min. 42 sec. De amateurs, die 30 km. moesten afleggen, zagen A. Pliger uit Lexmond winnaar worden. Met een machtige eindsprint zegevierde hij in 50 min. en 2 sec.. Dank zij 'ASPRO' heb ik vandaag mijn. lessen toch kunnen geven. Gisteravond voelde ik een verkoudheid opkomen en nam meteen 2 'ASPRO' tabletten in. Q I Vanmorgen was ik weer fit. 'ASPRO' is inderdaad het ideale middel om verkoudheid of griep te bestrijden. IJsballet Maxi en Ernst Baier in Den Haag Maxi en Ernst Baier mogen beschouwd worden als twee magische namen aan het ijsfirmament. Als Olympische en wereldkampioenen waren hun namen reeds overal doorgedrongen, doch zij werden voorgoed gevestigd in het ijs- ballet, dat zij formeerden en dat nu vijf jaren in deze vorm als het ter wèreld kan worden beschouwd, gedurende drie jaar wordt thans Je voorstelling gegeven, waarvan voorstellingen in Nederland vorig jgar te Eindhoven begonnen en gedu rende 185 dagen trok dit ijsballet steeds volle zalen. Vorige week werd in Leeu warden de 700.000ste bezoeker ontvan gen en als we ons niet bedriegen zal vóór de laatste voorstelling in Den Haag, waar van 9 tot 29 oktober het slotoptre- den zal plaats vinden, een totaal van bij na 800.000 bezoekers zijn bereikt. Na Den Haag komt Brussel aan de beurt, waar op 31 oktober in het vermaarde Cirqpe Royal de première zal plaats vinden. Na Brussel is Parijs aan de beurt Het IJsballet Maxi en Ernst Baier slaat in Den Haag zijn tent op het Ma- •lieveld op, een tent, die 4000 bezoekers kan bevatten. Er is een ijsvloer van 220 Op bovenstaande foto ziet men een beeld nit de Reis naar de Olympus. Her» (Irene Brann) en Hades (Leopold Bie- rer) In een voortreffelijke seène. (23) \MvmtMde tormes, er ts mets «stoten!Maar)tt weet het., maarik kan met aan per- \t/mav frier niefa/ieenó/sMi HvmlxGmtfkomen.iideremisbanemrdespo] IS Vanmiikiemi.MemjwdebaimsJklTeedtnU in dienst'Enkel en Heen uit offervaardigheid, teven voed lom, kosten inwonim m betaalde vakantie! IK m2. In deze vloer ligt een buizennet van 5 km lengte, waardoor de ammoniak en pekel worden gevoerd, die binnen 4 uur bij een temperatuur van 28° onder 0 voor een prachtig Ijsoppervlak zorgen. Het vervoer van het ijs-theater met alle requisieten, costuums, tent enz. be slaat 42 spoorwegwagons. Het ijsballet is door Maxi en Ernst Baier groots van opzet. Ernst Baier oorspronkelijk architect is een man, die van doorzetten weet en wat hij doet, doet hij nimmer half. Jarenlang heeft hij gezwoegd om de klassieke 69 figuren van het kunstrijden geheel onder de knie te krijgen. Zijn vrouw Maxi is mode-kunstenares. Is het wonder, dat in dit ijsballet alles tot in de perfectie verzorgd is, want het mag niet verwon deren, dat dit ijseüjk kunst-echtpaar aan anderen eveneens hoge eisen stelt. Is het dus wonder, dat men onder de medewerkenden tal van kampioenen, wereld- en olympische kampioenen telt. Het LJsballet bestaat voorts uit drie delen: een verhaal over circusliefde, een olympische reis en als extra attractie de Onsterfelijke Wals. Meer behoeven we eigenlijk hierover niet te zeggen, want we Weten nu reeds, dat het storm zal lopen. VOETBAL ternationals en Nederland, welke 6 oktober op het terrein van Beer schot te Antwerpen wordt gespeeld is het Belgisch elftal als volgt samenge steld: Daenen; Arnaudts, Coppens; Van Al phen, De Vos, Van Engelgem; Van de Wouver, Voorhoof, De Cleyn. Mondela en De Herdt. UVS 2Amsterdam 2 De wedstrijd UVS 2Amsterdam 2. voor a.s. zondag vastgesteld, is verschoven naar saterdag- middag, aanvang 4 uur. HANDBAL DOCHTERS WINNEN VAN MOEDERS Onder grote bijval is woensdag al6 af sluiting van het districtkampioenschap, te Stuttgart een handbal wedstrijd ge speeld tussen de meisjes van TG Stutt gart en de moeders van deze speelsters. De meisjes hadden „de ouderen" uitge daagd. Het werd een 64 overwinning voor de jeugd, die over een betere li chaamsconditie beschikte. De moeders, die niet meer zo snel ter been waren, bleken deze handicap te kunnen com penseren door de bal het werk te laten doen en beter met het „hoofd" te spelen. Tegen het einde van de wedstrijd had den zij echter bijna geen „adem" meer. De toejuichingen van de ruim 800 toe schouwers golden in .de eerste plaats de moeders. Een groep van elf Amerikaanse kunst- zwemkampioenen, aangevuld met drie leiders en twee schoonspringers, zal in de tweede helft van oktober op een we- reldtoernee, die in New York begint en In San Francisco eindigt, een bezoek brengen aan Nederland. De bezoeksters en bezoekers zullen in ons land een kleine week blijven en in totaal acht de monstraties, proeflessen en cursussen ge ven. resp. te Amsterdam, Rotterdam, Groningen. Den Haag en Arnhem. Zij maken hun goodwillreis onder auspiciën van de „Amateur athletic union of the United States" in samenwerking met het „President's Emergency Fund", een fonds voor bijzondere doeleinden van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse za ken. Hun optreden in Nederland is voorbereid door de commissie kunst- zwemmen van de KNZB. Tot de groep van zestien behoren acht dames, die tezamen het Amerikaanse na tionale kampioensteam van de Athens athletic club te Oakland in de Ameri kaanse staat Californië vormen. Het kunstzwemteam staat onder leiding van mevr. Norma J. Olsen. moeder van de olympische schoonspringkampioene Zoe Ann Olsen. Aan het grote toernee, die in totaal bijna drie maanden zal duren wordt ver der deelgenomen door het nationale Amerikaanse kampioensduo kunstzwem- men van de „Corkettes" uit Houston in de staat Texas, bestaande uit Doris Pay ne en Peggy Howard, die beiden 19 jaar oud zijn. BRIDGE BRIDGECLUB O.O. De uitslag van de parencompetitie is: Groep Zwart: 1. Diebenvan Wijk 34J/4 p.; 2. CuppenBernsen 33y, p,; 3. Echtpaar Dolfijn 33 p.; 4. Scheerenv. Zijl 32i/J p.; 5. Post—v. Haasteren 31J^ p.; 6. WerterBonnet 30'/£ p.; 7. Gebr. Abswoude 29 p.; 8. Echtpaar Bik 27V? P- Groep Rood: 1. Echtpaar Stuyfzand 25 p.; 2. Echtpaar Piket 21]4 p.; 3-4. Echt paar v. Leeuwen en De Roov. d. Stok elk 20 p.; 5. Dames Bik 17 p.; 6. Jeus- terWinkelmolen 16\4 P- Groep Groen: 1. MulderAbswoude 21 p.; 2. Dames SchalksVorst 18 p.; 3. De BoerPiket 17 p.; 4. Dames Barendse Bergers 16 p.; 5. Echtpaar v. Gent 8 p. POSTDUIVEN C.C. Rijn en Gouwe Concours met 220 duiven vanaf St. Ghislain, gelost 7.30 uur. z.o.-wind, snelheid le duif 1191 m. p.m. Uitslag: A. Verhoef. Boskoop 1-4- 15; W. H. Muiden, Boskoop 2-3-5-10-11; H. Martens, Alphen 6-14; W. v. d. Wa ter, Waddinxveen 7; C. v. Bemmelen. Nieuwveen 8; H. C. Woerde, Alphen 9; H. v. Dijk. Waddinxveen 12; J. Landaal Alphen 13; P. Goedhardt, Alphen 16; F. Rip. Waddinxveen 17-19-20-23-25; W. v. d. Jagt, Waddinxveen 18-22; C. Oost veen. Bodegraven 21-24. Steeds Sneller (Noordwijk) Wed vlucht met oude en jonge duiven vanaf Vilvoorde, afstand 146 km. In concours 180 duiven, gelost te 7 uur met z.o.-wind aankomst eerste 9.11.21, snelheid 1118 m. p.m. Uitslag: A. v. Duin 1-16; C. v. d. Berg 2-3-5-12; J. v d. Niet 4; J. Pas- schier en Zn 6-7-8-10; J. Barnhoorn 9. TAFELTENNIS 8parkler Zaterdag gaat Sparkler een tweekamp spelen tegen Steeds Vooruit om de Gebr. Oomen-oeker en nemen deel 1 damesteam. 1 junioren- team en 3 herenteams. De wedstrijden beginnen om 19.45 uur. de bus vertrekt om 19 uur van het Pastoor Onelplein. Scylla Vrijdagavond om half 8 vindt in het clublokaal van Scylla aan het Galgewater 10-11 de halve finale plaats van de bekerwedstrijden, georganiseerd door de afdeling Den Haag van de NTTB De strijd gaat tussen Scylla 1 en Wibo 2. Scylla komt uit met Van Zoelen, Van der Voort en Verkerk. Wibo met Ja cobs. Wesseling en Bronsgeest. Het damesteam van Scylla werd in de kwart finale uitgeschakeld door het Ned. kampioensteam Batswingers. De eind uitslag was 09. IN DE 42) Court nam ze één voor één op en stopte ze haastig in de zak. Later zou hij wel tijd vinden ze op zijn gemak door te zien. Terwijl hij alles wat hij maar in de safe vinden kon in de zak gooide, keek hij herhaaldelijk naar de deur, die naar de hal leidde en door het raam naar het slaaphuis. De mogelijkheid bestond, dat mrs. Mace bij het geluid van de ontploffing de dekens over haar hoofd zou trek ken en dan rillend van angst zou blijven liggen. De cowboys hadden sterkere zenuwen. Zodra het eerste licht in het slaaphuis te zien zou zijn, moest hij vlug maken dat hij weg kwam. Het beste zou zijn door het raam aan het einde van de gang te vluchten en dan langs de achterzijde van het huis te ontkomen, terwijl Waller en zijn mannen naar de voor zijde van het huis renden. Langs een grote omweg kon hij dan weer bij zijn wagen op de top van de heuvel komen. Ze zouden het starten van de door HOFFMANN BHtNEY motor niet horen, en terwijl zij het huis en de omgeving doorzochten zou hij al veilig en wel in de Schedel- Canyon zijn. Hij had dat alles al voor uit nauwkeurig berekend. De deur naar de hal werd plotse ling opengeworpen. „Handen omhoog!" Hij draaide zich om, gereed het ge vaar te trotseren. In de deuropening stond Augustus J. Carver, een krach tige gestalte, die er belachelijk uit- "zag in het ouderwetse nachthemd, dat boven een haastig aangetrokken pan talon uitpuilde. Maar er was niets belachelijks aan de grote 45 Coltrevol ver met lange loop, die de man in zijn hand hield en die rustig en vast op Court gericht was. „Handen omhoog! Je hoorde toch wat ik zei". Court ging rechtop staan. Carver's lippen bewogen, toen hij over de schouder zachtjes tot iemand sprak, die achter hem stond. Zijn blik dwaalde één kort ogenblik van Court af, maar dat was voor Court lang ge noeg om zjjn linkerhand, die net lang zaam omhoog ging even bij de borst zak van zijn jasje te laten rusten. De aarzeling was nauwelijks merkbaar, maar Court's linkerhand hield nu de tube met de rest van de nitroglycerine reeds omvat. Carver sprak weer, nu luider. „Blijf achter me, Elliot. Ik wil, dat miss Moran dit alles met haar eigen ogen ziet U hoeft niet bang te zijn, miss Moran. Hij houdt zijn handen in de hoogte en ik houd hem in be dwang. Hij zal niet schieten". Nora Jane, gekleed in een kimono, kwam langzaam naast de advocaat staan. Ze aarzelde, toen ze de ver woeste safe zag en de man herkende die er voor stond. Carver herhaalde zijn verzekering, dat er geen gevaar was. „Als hij een beweging maakt, miss Moran, schiet ik hem neer". „Dat zou ik niet doen in jouw plaats Guus". Het was voor het eerst, dat Court sprak. Hij draaide zijn linker hand een beetje om, zodat de anderen het flesje konden zien. „Als je me zou doden, zou ik dit flesje laten vallen, en als ik je vinger aa/i de trekker ook maar even zie bewegen, zal ik het vlak voor je voe ten smijten. Het is nitroglycerine, beste vriend, negentig procent, en het goedje ontploft, als je er ook maar even onvriendelijk naar kijkt. Er is genoeg om ons allemaal een paar mijl ver door de lucht te doen vliegen". „Dat waag je niet!" Carver sprak vast en rustig, maar de greep van z(jn hand om de kolf van de revolver werd iets zwakker. Court's koude, grijze ogen gluurden naar de ramen, die op de veranda uit kwamen. Door deze ramen zouden spoedig versterkingen van het slaap huis komen en getuige van de scène zijn. Court sprak daarom luider dan noodzakelijk was. „Tart me maar eens als je denkt dat ik bluf, dan zul je zien, wat er gebeurt. Een halve fles nitroglycerine Augustuswe zouden allen te zamen in stukjes vliegen. Nora Jane stond links van Carver. Naast haar stond een kleine, magere man, die door een grote bril met hoornen randen het toneel met be langstelling gadesloeg. Carver fluis terde vlug enige instructies tot de on bekende. Court kon de woorden niet verstaan, maar Carver's bevel werd onderbroken door het meisje. „Neen! Laat mij met hem spreken". Ze deed een halve stap naar voren en sprak tegen Court. „Kun je niet verklaren wat je hier doet, Teden waarom je dit doet?" Er was geen woede in haar stem, alleen teleurstelling en een grote smart. Court's antwoord was in deze omstandigheden zo onzinnig als het maar kon. Hij zei de eerste woorden, die in hem opkwamen. „Ik vroeg u nog iets te wachten, zei hij moeilijk; ik verwachtte niet u hier te zien". Carver grijnsde sarcastisch. „Je dacht alles op je eigen manier te kunnen regelen, niet? Jammer, Court, jammerhet is alles mijn schuld. Ik had het je moeten laten weten, toen mr. Elliot me van Osa Junction telefoneerde. Het telegram van zijn firma bereikte hem daar en ik zond er een auto heen. Miss Moran en ik ontmoetten hem in Buckshot Canyon, en we gingen dade lijk naar de ranch. Mr. Elliot is vak kundig op het gebied van safes hij is een „safe-opener", net zoals je er één schijnt te zijn, alleen dat hij wettig werkt en niet als een inbre ker". Bij deze laatste woorden krulden de lippen van de advocaat verachte lijk. „We hebben geen haast. Court; ik zal wachten, totdat je armen moe I worden of totdat je honger krijgt". Court zag Elliot achteruit lopen, totdat hij door Carver's lichaam ge dekt werd. Toen draaide hij zich om en liep haastig weg. Court trachtte niet de man terug te houden. Waar om? Als Elliot van plan was, de cow boys van de situatie op de hoogte te stellen om een oplossing te forceren, zou er tenminste een einde komen aan de wederzijdse bedreigingen, waarmee Carver en hij elkaar in be dwang hielden. Court had te veel ont zag voor zijn tegenstander, dan dat hij trachtte de ander angst in te jagen met zijn fles nitroglycerine en zich op die wijze een weg naar het raam of door de deur te banen De voor naamste bewoner van Tedder County was geen lafaard; als hij zou zien dat Court wilde ontsnappen uit de val, waarin hij zich nu bevond, dan zou hij dadelijk in actie komen, zonder angst voor de gevolgen Ted keek naar de zak, die voor zijn voeten lag en mat toen met de ogen de afstand, die hem van de verschillende ramen scheidde. .-•*1

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5