Krottenbewoning en onmaatschappelijkheid versterken elkaar over en weer Rapport over krottenbuurten te Leiden Van woningnood tot sociale sanering Scherp Algem. jaarlijkse ledenvergadering van de „Vriendenkring" Vertrokken personen in Leiden Oogstfeest op Endegeest K.V.P. niet zonder de A.R. Toedracht van het misdrijf DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 IN EEN BEPAALD stadsdeel te Leiden heeft de heer H. Ph. Milikowski, soc. drs, een sociografisch onderzoek ingesteld. Dit onderzoek werd zoals bekend verricht in opdracht van de „Instelling voor Sociografisch Onderzoek te Leiden" met het doel door een wetenschappelijke analyse de sociale structuur te leren kennen van een typische Leidse krottenbuurt. De gemeente Leiden toonde belangstelling voor dit onderzoek en evenals het Rijk, gaf zij blijk van deze belangstelling door een financiële onder steuning. De opdracht is ontstaan uit de praktijk van het maatschappelijk wérk. Men was tot de overtuiging gekomen, dat men te weinig wist van de maat schappelijke structuur te Leiden. In het curatorium, dat dit onderzoek voor bereidde waren alle zijden van het maatschappelijk leven (levensbeschou welijk en politiek) vertegenwoordigd. In 1899 stelde men in Leiden in een woningenquête vast, dat er 1287 woningen bestonden met één kamer. Hierin woonden dikwijls gezinnen met 10 tot 13 gezinsleden. Er waren 2.661 woningen met twee kamers en 2.763 woningen met drie kamers. Hierbij moet men bedenken, dat een keuken als kamer werd geteld, even als de zolder. Lelden zit in de oude binnenstad nog steeds met een groot aantal on bewoonbare woningen, alle sane ringen tot dusver ten spijt. Het aan tal van ruim 700, dat eind 1954 werd geregistreerd is hiervan nog maar een deel. Onderzoek wordt voortgezet r\E woningnood is een van de voor- U naamste aspecten van onmaat schappelijkheid. Het is dan ook te waarderen, dat b. en w. van Leiden een stedebouwkundige sanering voor staan, die tot opheffing uit de on maatschappelijkheid moet leiden. Een vraagstuk is hoe de verplaat sing van bewoners uit de buurten, waar de onmaatschappelijkheid gro ter is dan elders moet geschieden. Ook aan dit probleem wijdt het rap port aandacht en het gemeentebe stuur zal van de conclusies, die in het rapport zijn neergelegd zeker ge bruik ijiaken. In het verleden immers is al eens gebleken, dat men aan de onmaatschappelijkheid niet tege moet kan komen door een gehele buurt te verplaatsen en de bewoners in nieuwe huizen onder te brengen. Sociale sanering moet met de stede- bouwkundige sanering gelijk opgaan. Naast het rapport heeft drs. Mili kowski een boekje het licht doen zien „Van woningnood tot sociale sane ring". Uit dit boekje willen wij eni ge belangrijke conclusies overnemen De schrijver van het boek stelt vast, dat de woningnood een euvel is van de laatste 300 jaar. Misschien zal deze of gene herinnering hebben aan vooroorlogse jaren, toen woning naast woning te huur stond. In wer kelijkheid bestond er ook in die jaren een ernstig tekort aan arbeiderswo ningen. De overvloed aan woningen was het gevolg van de economische nood, waarin brede lagen van de be volking waren geraakt. De oorzaken van de woningnood zijn tot in de 16e eeuw te volgen. Er ontstond een ver traging in de stedebouwkundige ont wikkeling bij de steden door ommu ring en vestingwerken. Men zocht de oplossing liever in het vernauwen van de ruimte tussen de huizen, in het hoger optrekken van de huizen zelf en in het steeds smaller bouwen en intensiever benutten der ruimte binnen de stadsmuren. Na het midden van de 17e eeuw stond de stadsuitbreiding bijna twee eeuwen stil en na 1850 ontwikkelde zich een trek naar de stad die de stedebouwkundige situatie verder on gunstig beïnvloedde. r\IT alles deed zich in versterkte mate in Leiden gevoelen. Leiden is ook een vesting geweest en was tevens al vroeg een stad van handel en industrie. In 1606 bedroeg het aantal woningen binnen de stads singels 12.858; in 1638 32 jaar later 21.194. In 1644 ging men over tot stadsuitbreiding. Verplichting tot af braak bestond echter niet met het gevolg dat vele sloppen en poorten hun bestaan rekten tot diep in onze eeuw. POTLOOD en GEEST No. 541. Horizontaal: 1. eiland tus sen Sicilië en Tunis, 7. ten dele, 9. deel van de mast, 11. doffe slag, 12. zijtak Donau, 14. jongensnaam, 15. vlaktemaat, 16. punt, uiteinde, 18. wiel, 20. rivier in Duitsland, 22. mu zieknoot, 23. bloem, 25. stad in Duits, land. Verticaal: 2. in het jaar onzes He ren (afk. Lat.), 3. water in Nederland, 4. bovenste gedeelte ener breukuit drukking, 5. lelieachtig gewas, 6. werptol, 8. haastig, 10. meisjesnaam, 13. stad in Italië, 17. denkbeeld, 19. overblijfsel bij verbranding, 21. reeks, 24. water in Friesland. Oplossing morgenavond. Oplossing 540. Horizontaal: 1. lafe nis, 7. of, 8. pint, 9. bok, 10. sijs, 11. ba, 12. gal, 13. rem, 14. as, 15. pas, 16. bas, 18. odol, 20. Ie, 21. positie. Verticaal: 1. lof, 2. af, 3. epos, 4. nik, 5. in, 6. stram, 9. bijl, 10. sas, 11. bes, 12. galop, 13. ras, 15. pali, 16. bos, 17. wee, 19. do, 20. li. Gezinsmoeilijkheden. De huizen, in de buurt die wordt besproken zijn bijna alle te klein. Voor de kinderen betekent dit géén behoorlijke speelgelegenheid in huis. Als de kinderen wat groter worden zoeken zij vrieidjes en lotgenootjes op straat; zij vormen een hechte club voor jaren. Bij grote gezinnen kun nen niet allen tegelijk aan tafel zit ten. Sommigen staan of hangen te gen de muur of zitten met hun bord op de grond. Met het brood eten ver dwijnen de kinderen vaak met hun brood op straat. De opvoedende waar de van de gemeenschappelijke maal tijd krijgt op deze wijze geen kans. Voor knutselen is er geen plaats. Na deze beschouwing behoeft het niet te verwonderen, dat we in de krottenbuurten onder meer gezinnen aantreffen, die in bepaalde opzichten, sociaal, economisch, psychisch, cul tureel zwakker staan dan gezinnen in buurten met sociaal hygiënische wo ningen, wooncomplexen en eigen schappen, en gedragingen vertonen, die van de overige delen van de be volking afwijken. Onmaatschappelijkheid, zoals dit gemeenlijk genoemd wordt, wordt be- invloed door de omstandigheden waarin de onmaatschappelijken zich bevinden. De onmaatschappelijkheid heeft zich het eerst en het scherpst gemanifesteerd als huisvestingspro bleem. Krotwoningen en sociale moei lijkheden versterken elkaar over en weer; ze zijn dikwijls uitingen van dezelfde sociale problematiek. Daar om zijn krotopruiming en bestrijding der sociale onmaatschappelijkheid niet te scheiden. Deze sociale sane ring zal moeten verlopen volgens een sociaalwetenschappelijk verantwoord plan. ning als volgt samen: Het oprichten van een sociale sa- ben; vertegenwoordigers van de over- neringscommissie, waarin zitting heb- heid, van gemeentelijke diensten en afdelingen en particuliere instanties, die krachtens hun werkzaamheden direct of zijdelings betrokken zijn bij het Maatschappelijk werk in zijn ver schillende geledingen. Deze commissie zal worden aange vuld met specialisten. Het typeren van wijken en buur ten. Het typeren van de bevolking, die voor verplaatsing in aanmerking komt. Het inrichten van een gezinsdocu- mentatie ten behoeve van de sociale sanering. Het inrichten van de nieuw te be volken buurten. Het verschaffen aan elke wijk of buurt een sociaal paedagogisch voor die wijk geschikte outillage voor het ontplooien van bepaalde sociale acti viteiten. Het aanstellen van buurtmaat- schappelijke werksters. Het instellen van een Gezinsvoor lichtingscentrum met outillage en personeel ten behoeve van maat schappelijk opvoedbare gezinnen. Met steun van b. en w. te Leiden zal het onderzoek in de Leidse krot tenbuurten worden voortgezet. Verwaarloos ze niet die Bhenmatische Pijnen. Anden kunt U straks niet meer op of neer Begin morgen die bloedzuiverende I Kruschen-kuur, om zelf te ondervin- I den en al spoedig! hoeveel I beter ge U voelt, naar lichaam geest. Want ook Uw stemming heeft van Rheumatische Pijnen zo te lijden. Eigenlijk vergallen die pijnen Uw hele leven, belemmeren U in Uw doen en laten. En dat terwijl hulp voor 't grijpen ligt. Neem toch Kru- schen. De kleine dagelijkse dosis doet wonderen. Op Uw hele gestel. (Advertentie). Aantrekkelijke Lourdesfilm De algemene ledenvergadering van de „Vriendenkring ter ere van het Allerheiligst Sacrament des altaars", die gisteravond in de grote zaal van de Burcht werd gehouden, werd met een welkomstwoord door de voorzit ter, de heer A. C. Goddijn, geopend. Het eerste agenda-punt was het voorlezen van de notulen van de buitengewone ledenvergadering van 28 september 1955, door de heer A. H. M. de Boer, secretaris, waarna de voorzitter enige mededelingen deed betreffende het bedrag, dat de pa rochiële afdelingen mogen besteden aan bloemen. Voorts maakte de voor zitter melding van de oprichting van een bestuur voor de Vriendenkring in de Lodewijksparochie, dat. voor lopig is toegevoegd aan het afdelings bestuur van de St. Petrusparochie. Ook in hét jaarverslag van de se cretaris werd dit feit gememoreerd. In dit verslag werd nog gewag ge maakt van de wijziging in het me morandum en van het bevredigend verloop, dat de samenwerking met „Verbum Dei" in het afgelopen jaar heeft gehad. De voorzitter bedankte de secre taris en gaf het woord aan de pen ningmeester, die gedechargeerd werd onder welgemeende dank van de kascommissie, die grote bewondering had door de serieuze wijze, waarop de penningmeester zich van zijn taak gekweten had. Oe heer P. Hilgersom werd benoemd tot lid van de kas commissie voor het komend vereni gingsjaar. Daar voor de verkiezing van nieu we afdelingsbesturen geen tegenkan didaten waren gesteld, werden alle aftredende bestuursleden herkozen met uitzondering van de beren Mont- frooy en Uphoff, van de parochie van de H. Leonardus a P. M., die zich niet meer beschikbaar konden stellen. Voor de vakatures werden nog geen nieuwe leden bereid ge vonden. Contributie omhoog. Gezien 'het geringe eindsaldo van de Vriendenkring en de steeds toe nemende kosten van zaalhuur, bloe men, drukwerk en stipendia, achtte het bestuur het wenselijk, dat de mi nimum-contributie verhoogd werd tot 1,per jaar. Hiertegenover stelde het bestuur, dat nu óók voor de buitengewone leden in geval van overlijden een H. Mis gelezen zal worden in de parochiekerk. Als resultaat van de propaganda- aktie werd bekend gemaakt, dat in het jaar 1956 het aantal leden is ge stegen tot 1956, hetgeen verschillen de, in de zaal aanwezigen ertoe deed besluiten, zich nog als lid op te ge ven. Er werd druk gebruik gemaakt van de rondvraag, waarbij men enige tijd stilstond bij de mogelijkheid tot het bouwen van een aanbiddingska pel. Na de pauze draaide de heer F. Vissers, administrateur van de ver eniging tot het samenstellen van Ne derlandse bedevaarten, een korte fiim over Fatima en een schitteren de kleurenfilm over Lourdes, waar bij de geestelijk adviseur, kapelaan J. van Adriohem, een korte toelich ting gaf. Vertrokken personen van 13 tot en met 19 sept. J. Hoogeveen en fam., Tem- minckstr. 36, R'dam, Ameidestr. 21a. S. de VreugdGoutier en fam., Stieltjesstr. 18, Vught, v. Miertstr. 30. A. C. M. M. Brouwer en fam., Spijkerboorsteeg 6, Hoorn. Nieuwsteeg 12. C. Arnoldussen en fam., Kanaalweg 112, Borculo, Huize Beekvliet. N. Kleermaker en fam., v. d. Brandelerkade 14, Ermelo, Elburgerweg 7. M. J. T. AugustinusDe Groot en fam., Gasstr. 8. Noordwijk, Egmonderstr. 1. C. J. Noordermeer en fam., Hansen- str. 13. Noordwijk, Klei 1. L. Noorder- vliet en fam.. Coornhertstr. 63, Katwijk. Cantineweg 5. N. van Duijn, Herensteeg 31a. Eelde, Burg. J. Legroweg 43. H. G. Koekkoek, Tib. Siegenbeekstr. 8, Doorn, Buurtweg 3. C. Wilthagen, Wasstr. 33, Wateringen, Kwintsheul. Bovendijk 9. B. Tulner, Jan van Goyenkade 40. Rheden, Gld, de Ruyterlaan 23. E. M. Euwe, Witte Singel 25. Spanje. M. FolkersmaRaap horst, Akkerhof 47. Groningen, Rem brandt v. Rijnstr. 170. A. S. M. Jacobs. Kagerstr. 16, Den Haag, Rijswijkseweg 339. K. N. van Hemel, Rijnsb.weg 99, Arnhem. Heemstralaan 26. J. Paul, Rijnsb.weg 141. Leeuwarden, Diepen - veenseweg 145. H. J. Doeksen, Nieuwe Rijn 8, A'dam, Harmoniehof 57 II. C. G. Otte, Kort Rapenburg 5a. Bussum, Meyerskamplaan 27. H. Ruttev. Breu- kelen. Meerburgerstr. 9, Haarlem. Bak- kerstr. 43. A. Wiersma, Zoeterw. Singel 86, Sliedrecht, Burg. Drijberpln 55. D. J. H. van Elden. Jac. Catsln 91, Oegstgeest, Wilhelminapark 29. P. van Lookeren Campagne, Nieuwe Rijn 35, A'dam, He rengracht 347. C. Hoogstraten, Pasteur- straat 21a, Veendam, Parallelweg 5. A. N. Bliek. Rapenburg 131. Breda, Linie straat 123. J. A. van Wel. Garenmarkt 44, A'dam, Overtoom 36. M. E. A. Reijzer Doezastr. 34, Den Haag, Stephenssonstr. 29. T. Winkel, Korevaarstr. Ha, Rijswijk, ZH, Pr. Hendriklaan 19. J. Schouten, Plantsoen 55, Doorn, Buurtweg 3. J. P. Splinter, Hoge Rijndijk 44, Noordwijk, Kon. Wilhelminaboulevard 19. A. Blan- kers 't Hooft, Tib. Siegenbeekstr. 26, Haarlem. Timorstr. 132. J. Zaal, Coorn hertstr. 19, Voorschoten, woonark Leid- seweg 202. A. TrompTromp. Rijnsb. weg 48. Heerlen. Meidoornstr. 11. J. J. M. de Boer, Rijnsb.weg 29, Leeuwarden, Spanjaardslaan 128. G. P. H. Dokkum, Rijnsb.weg 10. Leeuwarden, Diepen- brockstr. 37. E. J. R. Tjin Kon Fat, Boerhaavelaan 34, Suriname. P. Zand vliet, Piet Heinstr. 5, Haarlem, Schoter- weg 34c. A. H. Schoondergang, Lange Mare 65, Eindhoven, Floralaan 128. J. H. J. Bik. Apothekersdijk 30. Haarlem. Ie Hasselaerstr. 1. J. A. van Driesum. a.b. Haagweg t.o. 160, Britsch Oost Afrika. A. H. Dernison, Hooigracht 3, Groes- beek. Meerwijk. Postwijk 6. W. F. A. Vermond, Alexanderstr. 49, Haarlem mermeer, woonwagenkamp, Kruisweg 1143. W. Dahmen. Pieterk. koorsteeg 14, Leidschendam, Kon. Julianapln 5. F. Ko ning. Pieterskerkstr. 12, Ver. Staten van Amerika. U. A. M. Stheeman. Waterstg 4, R'dam. Polanenstr. 21b. P. J. Schelte- ma. Witte Singel 95, Oegstgeest, Rhyn- geesterstr.weg 159. A Schouten. Nic. Beetsstr. 33. Den Helder, Buitenhaven 5. P. T. Faselvan Gerven. Sumatrastr. 48a Kampen, Rondweg 59. In tegenwoordigheid van genodig den en patiënten werd gisteren in de Concertzaal van Endegeest het jaarlijks Oogstfeest gevierd. Het programma dat hoofdzakelijk bestond uit eigen optreden der pa tiënten werd, onder regie van de heer L. Spiering, prettig en vlot afge werkt. Met enige prachtige liederen open de het zusterkoor van Endegeest o.l.v. de heer Arnoldus de avond. Enkele als boeren en boerinnen verklede patiënten deelden aan alle aanwezi gen bloemen uit, hetgeen de feest vreugde verhoogde. De pas benoemde kapelaan Grjj- pink.liet in een geanimeerde uiteen zetting de betekenis van Oogstfeest viering naar voren komen. We zagen nog het mondharmonica groepje o.l.v. de heer C. N. Keur, dat enkele goede nummers speelde. Eén der patiënten bracht een de clamatie over „De dieren". Na enige imooie dansen en het laat ste optreden van het zusterkoor, werd de avond besloten. Dr. Carp dankte allen, die aan de avond hadden me degewerkt. CONFERENTIES VOOR KATHOLIEKEN EN NIET- KATHOLIEKEN. Op 4 achtereenvolgende vrijdagen, t.w. 12, 19, 26 oktober en 2 november a.s., zullen door Pater Wijnand Sluys O.F.M. in de kerk van de H. Leonar dus aan de Haagweg conferenties worden gegeven over de grondslagen en de rijkdom van het katholiek ge loof. Ieder die pater Sluys kent, weet dat hij dit doet op zijn eigen en be kende manier: gedegen, helder en overtuigend. Allen die hun inzicht in de schoonheid en de waarde van ons geloof willen verdiepen worden ver zocht deze avonden vrij te houden en vrienden en (katholieke- of niet- katholieke) kennissen mee te bren gen. Mevrouw E. Heijdeman zal de avonden met haar bekende zangkoor opluisteren. De aanvang van de con ferentie is 's avonds kwart over acht en de toegang is vrij en kosteloos. ONOPLETTEND. Doordat ze gistermiddag om kwart over vijf onoplettend de Zeemanlaan overstak, kwam de 66-jarige dame N. v. d. L. in botsing met een brom fietser. Met een schedelbasisfraktuur en een snij wond boven het linker oog werd ze door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.0p uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. Leidse Agenda DONDERDAG 27 SEPTEMBER. Opening Waaggebouw. Burgerzaal Stadhuis. Aanvang 11.30 v.m. Kynologenvereniging „Rijnland". Zomerzorg, Stationsweg 35. Aanvang 8 uur nam. Modeshow Alb. de Vries. In den Vergulden Turk. 14.30 en 20.15 nam. Bazar t.b.v. Christelijk Blindenin stituut „Bartimeüs" te Zeist. Wijkge- bouw Levendaal. Opening 7 u. nam. Raad van Maatsch. en Cult. Over leg. Zomerzorg, Stationsweg 35. Aan- van 8:15 uur. Leidse Smalfilmliga. Cantine Rönt- gen-apparatenfabriek Smit, Heren gracht 34. Aanvang 8 uur. Huishoudelijke- en Gezinsvoor lichting. Kookdemonstratie. Leven daal 1, hoek Garenmarkt. 2 uur en acht uur nam. Iv. en O. film, Hongarijes ongerepte natuurreservaten, Stadsgehoorzaal foyer, 8 uiur nam. K.A.V. (Par. Herensingel) Sei zoenopening. Lof in parochiekerk, daarna bijeenkomst zaal Maria Gij- zensteeg. Aanvang 8 uur nam. K. O. Film „Hongarije's onge repte natuurreservaten", Stadsge hoorzaal, 8 uur nam. VRIJDAG 28 SEPTEMBER. JO-KVP. „Bezitsvorming In de huidige politieke situatie". Gulden Vlies. Aanvang 8 uur nam. K. en O. Ned. Comedie: „Van de brug af gezien". Schouwburg 8 uur nam. ZATERDAG 29 SEPTEMBER. Instuif. Spreker Pater P. Wesse- ling, St. Leonardushuis, Haagweg. Aangvang C uur precies. „De Sleutelstad" Jubileumuitvoering Stadsgehoorzaal 8 uur nam. Dienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest: Doeza-apotheek, Doe- zastraat 31, tel. 21313; apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; apotheek Oegstgeest, Wilhel minapark 8, tel. 26274. Leidse postzegelverzamelaars begonnen het winterseizoen De eerste vergadering van het win terseizoen van de Leidse Postzegel verzamelaars, gisteravond in de bo venzaal van „De Kleine Burcht", ge houden, mocht zicli in een grote be langstelling verheugen. De voorzitter, de heer D. J. Meiboom sprak daar over zijn tevredenheid uit. Spr. gaf de verzekering dat het bestuur alles in het werk zal stellen om de leden aangename avonden te bezorgen. Na dit openingswoord las de secre taris, de heer G. M. Minnema de no tulen voor van de laatstgehouden bijeenkomst. De heer Annegarn uit Den Haag hield zijn lezing, waarin hij vooral sprak over de zegels van Zwitserland, met name de Pro-Ju- ventute-zegel en Bundesfreimarken. In een keurig verzorgde causerie gaf spr. een duidelijke uiteenzetting over het ontstaan van de Pro-Juventute- zegels en de uitvoering daarvan. Daarna besprak hij de historische ze gel-uitgifte. De lezing was zeer leer zaam en werd door de aanwezigen met de grootste aandacht gevolgd. Voorzitter Meiboom dankte hem daar voor, hetgeen door de aanwezigen met een gul applaus werd onderstreept. Bezichtiging. In de pauze, welke volgde werd door de heer Annegarn gelegenheid gegeven zijn verzameling te bezichti gen. Velen maakte hiervan dankbaar gebruik. Daarna werd de agenda van de vergadering verder afgewerkt. In de eerste plaats gaf de voorzitter een overzicht van de te Vlaardingen ge houden bondsvergadering. De Leidse inzenders, en prijswinnaars (waarvan de namen reeds gepubliceerd werden) werden door hem hartelijk gefelici teerd. Door hun inzendingen hebben zij de eer van de Leidse vereniging hoog gehouden en deze in aanzien doen stijgen. Voorts deelde de voorz. mede, dat in Breda op 14 oktober in „de Graan- beurs", de Dag van de Postzegel 1956 zal worden herdacht door het houden van een Internationale ruildag aange vuld met een tentoonstelling. Deze is geopend van 1012, 1417 uur, terwijl 's avonds om 18.20 uur een ontspanningsavond zal worden gege ven. De ruildag in Arnhem, onlangs ge houden is aanleiding geweest voor de Ned. Bond van Postzegelverzamelaars om gezien de grote waarde voor de filatetie deze ruilbeurs in de vervolge drie maal per jaar in een daarvoor nader aan te wijzen plaatsen te orga niseren. Als zeer belangrijk voor de Leidse vereniging deelde hij nog mede dat in Leiden binnenkort een Ned. Filatelistisch Centrum zal wor den. De voordelen daarvan voor de Leidse afdeling zijn niet denkbeeldig. Na rondvraag en veiling werd deze vergadering besloten. NOENMAAL IN DE WAAG. Naar aanleiding van de herope ning van het Waaggebouw te Leiden werd hedenmiddag in de boterhal een koud noenmaal gebruikt, waaraan vele genodigden, onder wie de com missaris der koningin in de provin cie Zuid-Holland aanzaten. De heer Weima, directeur van de markt en havendienst te Leiden voer de hier het woord. Hij gewaagde van zijn dankbaarheid aan het gemeente bestuur, dat het besluit nam de Waag te restaureren en hierdoor de dienst weer een goede verblijfplaats be zorgde. De heer F. Verstegen, voorzitter van de vereniging van hoofden van dienst, schonk bij een toepasselijk woord, namens de hoofden van dienst, aan de markt- en havendienst een oud-Hollandse Ikandelaar De heer J. W. Bonda, voorzitter van de Vebo, dichtte een loflied op de boer en wees op de betekenis van de boerenstand (het platteland) voor de stad. Namens het bestuur van hoofdamb tenaren voor het marktwezen in Ne derland sprak de heer Bergveld, die verheugd was, dat de gemeenten de autonomie op het gebied van het marktwezen hebben kunnen behou den. De heer Vergeer sprak namens de veehouders, als secretaris van de ver eniging van kaasmakers. De heer L. Questroo, lid van de commissie voor markt- en havendienst, deed een be roep op alle kaasmakers en kaashan delaren hun kaas op de Leidse Waag te doen wegen. Een traditie kan hier door gehandhaafd blijven. Het lid van Gedeputeerde Staten in Zuid-Holland, mr. Van Riel, en de heer D. R. Kooiman, die de dienst een glazen kan en drinkglazen aanbood, sloten de rij van sprekers. WAT LEIDEN VERLOOR EN VOND Lederen tas inh. dökumenten, verm. van een professor, schoen, bruin le deren portemonnaie met inhoud, loonzakje met inhoud, handzaag, re genhoedje, sjaal, motorkussen (schuimrubber), muntbiljet, rijwiel tas bruin zeildoek), met inhoud, re genjas, studieboekje, getiteld „Over zicht van Romeinsch Prviaatraecht", handschoenen, vakantiezegels en pre miezegels, verpleegsterskapje (wit), kinderwagen, sleutels aktetas inh. prospecten, liniaal, autostep .kinderca pe, blauw rubber, bril, zilveren arm band, broche, speelgoed-eendje, da meshandtas, met inh., zwembroek en handdoek, tekendriehoek, étui, inh. autoplaatjes, vulpen, kinderschoentje, loupe in étui, windjack, kaas, vulpot lood, hoofddoek, drie studieboekjes, rozenkrans, trapper, crank, tandwiel van rijwiel, zilveren medaillon, kin dermuts, jopper, padvindersmes in étui, wieldop van auto, motorhand schoen, doublé armband, achterstuk van metalen ledikant, herenpolshor loge, reklameplaat van Koningsgist, zakbijbeltje in kartonnen etui, kunst gebit, sigarenétui, boodschappennet, rood rubber waterslang met koperen aansluiting, hondenhalsband, porte feuille in h. papieren ten name van De Kabinetsformatie De Tweede Kamerfractie van de K.V.P. heeft gistermiddag haar goed keuring gehecht aan het voorstel tot zetelverdeling van mr. Burger, deze voorwaarde, dat ook de Anti-Rev. hun medewerking verlenen. In Anti-Rev. kringen heerst onte vredenheid, dat slechts één minis terszetel voor hun partijgenoten was gereserveerd. De zetel van Verkeer en Water staat zou hun namelijk ontvallen en gegeven worden aan de WD, indien zij daar prijs op stelde. Veel belang stelling schijnen de liberalen voor deelneming aan het kabinet op deze wijze niet te hebben. Vanmiddag te 12 uur is de Anti- Rev.-fractie bijeengekomen, nadat mr. Burger tevoren een onderhoud heeft gehad met minister Zijlstra. Het is nog onzeker, of prof. Rom- me een ministerszetel zal aanvaar- De moord le Anjum Twee van de drie aangehouden mannen uit Anjum, die verdacht wor den zaterdag j.l. de 47-jarige slilcwer- ker P. Steegstra te hebben vermoord, hebben een volledige bekentenis af gelegd; volgens hen zou de derde gearresteerde geên aandeel in de mis daad hebben gehad. De twee mannen hebben de politie verteld, dat zij de slikwerker in de avonduren, nadat zij hem eerder op de avond in een bioscoop bedreigd hadden, overvallen hebben en met een schop doodgeslagen. Zijn lijk hadden ze eerst in een sloot gegooid, maar en'kele uren.later hebben zij het lijk weer uit de sloot gehaald en het twee kilometer ver der in het bouwland begraven, waar het maandagavond door de traktorrij- der gevonden werd. HOEDJES-NINA. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft de Sowjet-Unie meegedeeld, dat de klacht tegen de Sowjet-atlete Nina Ponomareva, die in Londen enkele dameshoeden zou hebben ontvreemd, niet kan worden ingetrokken. Het Russische verzoek daartoe was zorgvuldig bestudeerd, maar er kon geen gevolg aan worden gegeven. De zaak was in handen van de rechtbank en door de volledige onafhankelijkheid van de rechterlijke macht kon de regering zonder toe stemming van de gerechtelijke auto riteiten niets doen. Le enige juiste weg, aldus het Britse ministerie, is dat beklaagde voor het gerecht verschijnt. Volgens de En gelse wet wordt zij als onschuldig beschouwd zolang het tegendeel niet is bewezen. v. Have, paar oorhangers, bood schappennet, inh. leesboek, dames hoedje (wit), paar nylonkousen (nieuw), breiwerk, witte wol en bril, verpakt in witte doek. Inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van politie, Zonneveld straat 10 op woensdag- en zaterdag middag tussen 14.00 en 16.00 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. LEIDERDORP Raadsagenda. Vrijdagavond a.s. om acht uur komt de raad bijeen ter behandeling van de volgende punten: Aanbieding begroting 1957; benoe ming begrotingscommissie; voorstel tot wijziging der verordening op de algemene begraafplaats; voorstel in zake salarisverhoging gemeenteperso- neel, met 6 voorstel tot verlening subsidie comité ouden van dagen; voorstel verlening subsidie aan het medisch opvoedkundig bureau. BODEGRAVEN 't Vinkie vergaderde. De heer J. de Jong uit Amsterdam, de bekende ornitholoog, begon zijn causerie met een beschouwing over de vogels, die op en om de plassen leven. De ver toning van lantaarnplaatjes verdui delijkte het gesproken woord. Na de pauze volgde de clou van deze avond nl. de vertoning van de prachtige kleurenfilm: „Het Rietland". Een enorm geduld en een grote deskun digheid zijn ongetwijfeld met het ma ken van de diverse opnamen gepaard gegaan. De zeldzaam mooie beelden van vogel- en plantenwereld gaven de rijkdom der nattlur goed weer. Bijpassende muziek omlijstte deze leerzame vertoning. De heer Dom burg dankte zeker ook namens de vele aanwezigen, toen hij de heer de Jong een: „tot weerziens" toeriep. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat de jaarlijkse vogelshow zal gehouden worden op 13, 14 en 15 december a.s. in café P. Vink, waar voor deze ge legenheid tevens een grote verloting zal worden georganiseerd. Bevorderingen bij de PTTOnder het personeel van het Bodegraafse kantoor hebben enkele promoties plaatsgehad. Met ingang van 1 okto ber a.s. is de hulpbesteller, de heer G. Blok benoemd tot besteller in vaste dienst met standplaats Bode graven. De heer A. Hoosbeek werd bevorderd tot besteller eerste klas met standplaats Nieuwerbrug. De Snelvlucht. Met 39 duiven werd een wedvlucht georganiseerd vanaf St. Chislain, afstand 194 km. Gelost om 7.30 uur. Aankomst eerste duif 10.13.45 uur. Snelheid 1183,6 meter per min. De prijzen vielen als volgt: G. Nagel 1; J. Sterk 2, 3, 4, 6, 9 en 12; Chr. Oostveen 5 en 7; C. van der Heyden 8; J. v. Rhijn 10, 11 en 13. Kampioenschap: Vitesse 1: J. Sterk 4894 pnt.; 2. C. Oostveen 4793 pnt.; 3. J. v. Rhijn 4690 pnt.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2