S)a£öld6eSou^ci4it DE SUEZ KANAALKWESTIE VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD Beide klachten op de agenda genomen Debatten beginnen volgende week Dulles wil Sues-kwestie met geduld oplossen Loodsen door Suez-kanaal is geen sinecure KUNST TE KOOP OP UTRECHTSE MARKT 30 Gewonden bij botsing met bus en een trailer onder Doetinchem Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 47ste JAARGANG No. 13 i Veiligheidsraad HOUDT ZICH j aan de veilige kant Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 De Veiligheidsraad is gisteren onder voorzitterschap van Nunez-Por- tuondo (Cuba) bijeengekomen om het Suezgeschil te bespreken. Er waren twee klachten nl. die van Groot-Brittannië en Frankrijk over de naasting van Suezkanaal door Egypte, en de Egyptische klacht over acties van enige grote mogendheden, in het bijzonder Frankrijk en Groot-Brittannië, die „een bedreiging vormen voor de internationale vrede en veiligheid en die ernstige schendingen van het Handvest der V.N, zijn". De Veiligheidsraad besloot zowel de Brits-Franse als de Egyptische klacht over de Suezkwestie op de agenda te nemen. Het debat hierover zal vol gende week donderdag of vrijdag beginnen. gelegenheid zal krijgen zijn houding toe te lichten. Het hoofd van de Israëlische dele gatie bij de V.N., Abba Eban, heeft de voorzitter van de Veiligheidsraad verzocht, zijn land ook toe te laten tot het debat over de Suezkwestie. Eban beroep zich op het gebruik, dat landen, die een bijzonder belang bij de onderhavige zaak hebben, wor den uitgenodigd aan het overleg deel. te nemen. Voor de stemming liet de Rus So- bolef een poging om de Egyptische klacht voorrang te verlenen, varen ten gunste van het voorstel van Joegoslavië om beide klachten tege lijk te behandelen. Maar dit voorstel werd met slechts twee stemmen voor verworpen, zodat de volgende week allereerst het westen aan het woord zal komen. Zowel Frankrijk als Engeland stel den voor, ook Egypte bij de debatten het woord te laten voeren en voor zitter Nunez Portuondo zei na de stemming, dat Egypte reeds bij de be handeling van. de Brits-Franse klacht Eden en Lloyd in Parijs. Premier Eden en minister Selwyn Lloyd zijn woensdagmiddag per vlieg- tuin te Parijs aangekomen voor over leg met hun ambtgenoten Mollet en Pineau inzake de Suezkwestie. Nikita Kroestsjef, die dezer dagen voor een „particulier" bezoek in Joe- go-Slavië heeft vertoefd, heeft van daag de Joego-Slavsiche president Tito meegenomen voor een reisje naar de Sowjet-Unie. Vanmorgen zijn zij samen per vliegtuig uit Bel grado vertrokken. Zij waren vergezeld van de Zuid- slavische vice-president IRankovic en de president van de Zuidslavische re publiek Bosnië, Pucar. Er is meegedeeld, dat zü enkele da- fen rust zullen nemen aan de Zwarte ee. (Wat niemand gelooft). Tito's reis is voor de westelijke diplomaten in Belgrado een volledige verrassing. Tito reist over het alge meen niet graag per vliegtuig. In juni heeft hij nog een officieel b^oek aan de Sowjet-Unie gebracht. Hij reisde toen per trein. BRITSE ATOOMONTPLOFFING. Vandaag is te Londen medegedeeld, dat de eerste ontploffing van een Brits atoomwapen in de nieuwe reeks proefnemingen, die Engeland thans in de Zuid-Australische woestijn neemt, goed is verlopen. Het atoom wapen werd te Maralinga, vanaf een toren, tot ontploffing gebracht. Geen economische oorlog Minister Dulles heeft gisteren op zijn welkelijkse persconferentie aan gedrongen op „geduld en vinding rijkheid" m de Suez-crisis en tevens zijn vertrouwen uitgesproken in de behandeling van deze kwestie door de Veiligheidsraad. „Egypte is', zo zei Dulles in een van tevoren opgestelde verklaring, Nederlandse loods vertelt In berichten over de Suezcrisis heeft men herhaaldelijk de verwach ting kunnen lezen, dat de scheep vaart in het Suezkanaal zal vastlo pen als het kanaalbedrijf de diensten van het corps ervaren loodsen en andere deskundigen moet blijven missen. Wat is dan toch eigenlijk de bij zondere moeilijkheid van het werk van de Suezkanaalloods? Wat zijn de omstandigheden, die daarvoor zo'n grote plaatselijke ervaring nodig ma ken? Dithebben wij de heer J. J. M. Borstlap in Hilversum gevraagd, die loods is in dienst van de (internatio nale) Suezkanaalmaatschappij maar als gevolg van het geschil over de naasting op last van zijn directie naar Nederland is teruggekeerd en nu op nadere orders wacht. „De taak van de kanaalloods is: het schip in de voorgeschreven tijd een veilige doorvaart door het ka naal te geven. Daarvoor moet hij, af gezien van andere voorwaarden, in elk geval een grondige kennis heb ben van: 1. alle technische factoren betreffende het vaarwater, 2. het ge drag van verschillende typen en soorten schepen bij het manoeuvre ren, en 3. van de invloed, welke na tuurlijke omstandigheden (wind, stroom, mist eet.) kunnen hebben op het gedrag van het schip en op de betekenis van de technische facto ren." „Wat noemt u de technische facto ren betreffende het vaarwater?" „Of het een recht stuk kanaal is, of een bocht (en als het een bocht is: hoe ze ligt), verder de soorten boeien en de ligging ervan, en de ligging van verschillende gebouwen en installaties aan of vlak bij de ka naaloever. Het bochtenwerk is het moeilijkste, niet alleen omdat de va rende klanten van het kanaalbedrijf steeds van langer formaat worden, maar ook omdat de grote schepen zo breed beginnen te worden, dat het vaarwater slechts weinig breder is dan de vaartuigen. Bovendien heb ben we hier immers een gegraven kanaal, d.w.z. dat een schip daar van beide kanten een bepaalde tegen druk ondervindt van het water tus sen de boot e%de kanaaloever. Een groot schip zoekt weliswaar min of meer uit zich zelf het midden van het kanaal, maar zodra het uit het midden komt, verandert die druk. Dat merkt men zeer goed bij het sturen. De ene bocht verschilt in dat opzicht van de andere, en de sche pen reageren natuurlijk ook niet alle op dezelfde wijze. Alleen de erva ring kan leren hoe men onder de ge geven omstandigheden precies moet handelen om er veilig doorheen te komen, daarbij natuurlijk rekening houdende met de invloed van de wind (als die er is) op het vaartuig. Deze invloed wordt ook bepaald door het type schip en de belading (hoog of laag liggend, zwaar of licht bela den etc). En ten slotte hebben we dan nog te maken met de stroom". „Staat er in het kanaal dan ook stroom?" „Zeker", antwoordde de heer Borstlap. „Er kan in het zuidelijke deel van het kanaal soms wel een mijl of vier stroom staan. De rich ting ervan kan men zien aan specia le stroomboeien, die op soortgelij ke manier als de windvaantjes door een paar vinnen meedraaien met de krachten die erop werken. Deze stroomboeien vertonen een be paalde kleur al naar gelang men er stroomop- of stroomafwaarts tegen aankijkt. Alleen uit de praktijk leert de loods hoe hy met al die factoren De „premiebocht". De bocht van Toussoum bij kilo meter 87 is een berucht punt. Die noemen we de premiebocht, aange zien er al menige loodspremie is ge sneuveld. Het is heus niet voor niets, dat de Suezkanaalmij in Ismailia (ongeveer halverwege) de sterkste sleepboot ter wereld klaar houdt om bijstand te verlenen. Zij ligt er spe ciaal met het hoog op mogelijke mis rekeningen bij het loodsen van de supertankers, die bij het enorme ge wicht dat ze hebben, zo diep steken, dat er nauwelijks een halve meter water staat tussen kanaalbodem en scheepsbodem. Bovendien heeft men bij zo'n knaap links en rechts een speling die maar amper zo groot is als de halve breedte van het vaar tuig". Onlangs bracht ik een supertan ker uit het Suezkanaal de haven van Port-Said binnen, die behoorlijk was bezet met andere schepen. Ge woonlijk kom je de bocht naar de haven wel met 1 a 2, hoogstens 3 manoeuvres door, maar deze keer had ik er driemaal zo veel nodig. Je moet dan precies weten op welk mo ment je aan de machinekamer en aan de roerganger de opeenvolgen de commando's hebt te geven. Aan machinekamer over het varen w met beide schroeven, of met alleen künnen gaan/r aidus de'hëer Borst- De mist. „U noemde onder de natuurlijke factoren ook nog de mist". „Ja, die geeft bij alles wat ik u al noemde, nog heel wat extra moei lijkheden. Het zit er soms potdicht, zodat je nauwelijks de wal kunt zien. U voelt wel, dat de loods onder zulke omstandigheden meer dan ooit is aangewezen op zijn ervaring en zijn kennis van vrijwel elk opvallend punt van het kanaal. Hij moet er heus elke meter van kennen. En die kennis bepaalt zijn waarde voor hel bedrijf. Maar de loodsen, die onlangs zijn teruggeroepen, zijn niet de enige personen wier diensten het kanaal bedrijf niet kan missen. Er zijn ook technici bij, voor het onderhoud van de talloze vaartuigen en machines. Nu gaat het nog ermee, maar over enkele maanden komt de slijtage. Dan zijn er mensen nodig die de weg weten onder de 30.000 onderdelen in de magazijnen, en die er mee weten om te gaan. En die mensen zijn er niet meer. Denkt u eens aan de gro te zuiger, de „Paul Solente" die in zee, vlak voor de haven van Port- Said, 3000 ton bagger zuigt in 30 mi nuten, om het aanslibben te voor komen, en die deze hoeveelheid in een kwartiertje lost. Wat een instal latie is dat.Het zou jammer voor het hele kanaalbedrijf met al zijn aan- en toebehoren zijn, als de zaak niet spoedig in orde komt. Wij em ploy é's hopen, dat dit gauw zal ge beuren. Wij hebben ons werk lief en hopen weer spoedig aan de slag te stuurboord- of de bakboord- schroef, langzamer of sneller vooruit, eventjes achteruit. Aan de roer ganger óver de stand van het roer, ook telkens verandert. Het is juist wegens het nauwe verband tus sen de grootte van het schip en de eisen die gesteld moeten worden aan de ervaring van de loodsen, dat de Suezkanaalmij hen heeft ingedeeld in drie groepen: „pilots majeurs" (opperloodsen) voor schepen van meer dan 18.000 ton, loodsen le klas voor 9000 tot 18.000 ton, en loodsen 2e klas voor hoogstens 9k)00-tonners" lap. De huidige Ioodsdienst. De Egyptische autoriteiten voor het Suezkanaal hebben gisteren voor de eerste maal bekend gemaakt hoe veel loodsen zij in dienst hebben. Zij beschikken over 89 volledig geoefen de loodsen en 120 loodsen, ow. 75 buitenlanders, zijn in opleiding. Voorts zijn 7.000 sollicitaties van loodsen uit alle delen van de wereld ontvangen. „niet in staat alleen het kanaal te beheren en wanneer wij genoemde kwaliteiten kunnen opbrengen, geloof ik, dat een regeling mogelijk is en dat er een goede kans bestaat, dat Egypte ten slotte zal inzien dat sa menwerking met de gebruikers van het Suezkanaal beter is dan tegen werking". De Amerikaanse minister beves tigde dat zijn land in de Veiligheids raad in grote lijnen de Britse er Franse positie in deze crisis zal steu nen. Hij verwachtte, dat de Britten en Fransen zich in de Raad zouden houden aan het 18-landenplan van de eerste Londense conferentie en verder aan de op de tweede confe rentie opgerichte gebruikers-orga nisatie als de basis voor een voor lopige oplossing van de kwestie. Dulles verklaarde verder, dat Ame rika geen economische oorlog tegen Egypte overweegt en dat er dus ook geen economische, psychologische of andere maatregelen tegen dit land v/orden bestudeerd. Wel gaf hij nogmaals te verstaan, dat hij stappen overweegt om te voor komen, dat Amerikaanse schepen de kanaalgelden rechtstreeks aan Egyp te betalen, met uitzondering van die gevallen, Waar dit via de nieuwe ge bruikersorganisatie geschiedt. Hij gaf echter toe, dat hij althans voorlopig deze maatregelen niet zou kunnen nemen tegen Amerikaanse schepen, die onder buitenlandse (voornamelijk Panamese en Libe riaanse) vlag varen, hoewel hij hoop te, dat deze het Amerikaanse voor beeld vrijwillig zouden volgen. De diensttijd der Duitsers De parlementsfractie van de Chris ten-Democratische Unie (CDU), de partij van de Westduitse bondskanse lier Adenauer, heeft gisteren tijdens een vergadering een resolutie aange nomen, waarin een beroep op de regering wordt gedaan om de duur van de dienstplicht tot 12 maanden beperken. Dit betekent, dat de diensttijd van 12 maanden in de Bondsdag een ruime meerderheid zal krijgen. De resolutie is in overeenstemming met de ommezwaai van Adenauer, die zich aanvankelijk halsstarrig vast hield aan de dienstplicht van 18 maanden, doch ruim een week gele den liet blijken, dat hij met een diensttijd van 12 maanden genoegen zou nemen. De socialistische partij ini Duitsland heeft zich reeds lang geleden uitge sproken voor een diensttijd van 12 maanden. Telefoonkabel van Engeland naar Amerika De directeur van de Engelse posterijen, Charles Hill, heeft dinsdag vanuit Londen door een ivoren hoorn het eerste via een kabel overgebracht tele foongesprek met de Verenigde Staten gevoerd. Hill sprak enige tijd met de heer Cleg F. Craig, de president van de Amerikaanse telefoon- en telegraafmaatschappij, op die manier officieel het nieuwe tijdperk inluidend, waarin telefoonverkeer tussen Europa en Amerika, onafhankelijk van atmosferische storingen, mogelijk is. De foto toont de heer Hill (midden) bezig met zijn historische gesprek. De heer Norman Robertson (links), de hoge commissaris voor Canada in Engeland en de heer Winthrop Aldrich (rechts), de Amerikaanse ambassadeur in Londen, luisteren mee. 4 Buspassagiers zijn levensgevaarlijk gewond Een trailer van de firma Kwantes uit Assendelft, zwaar beladen met hout, is hedenmorgen omstreeks kwart voor acht te Silvolde bij Ter- borg in botsing gekomen met een lijnbus van de N.V. Gelderse Tram wegen, waarin zich behalve het per soneel, 61 passagiers bevonden. De gevolgen waren zeer ernstig: 30 personen werden gewond, van wie 12 personen in het ziekenhuis te Doe tinchem moesten worden opgenomen; de toestand van 4 hunner wordt le vensgevaarlijk genoemd. De bus, die een lengte beeft van 17 meter, zgn. harmonica-bus nam juist een bocht in de weg, toen hij de straat versperd zag door de zwaarbeladen trailer, die links van de weg een geparkeerde auto wilde passeren. De buschauffeur poogde nog te stop pen, maar de afstand was te kort beide voertuigen hadden een te grote snelheid. Bus weggedrukt. Met een daverende klap vlogen de beide voertuigen tegen elkaar op en de trailer, die tijdens het krachtige remmen was gaan slippen, geraakte dwars over de weg. De bus moest echter het onderspit delven en werd door de slag van de weg gedrukt; het voertuig kwam in 't weiland terecht, waar hij bijna een meter inschoof. Door de botsing werden enkele passagiers uit de bus geslingerd en de overige inzittenden werden kris kras door elkaar geworpen. j Spoedige hulp. Onmiddellijk toegeschoten hulp van de EH!BO-colonnes van Silvolde, ge assisteerd door 3 artsen, lenigde het eerste leed. De gewonden werden ter plaatse verbonden en in afwachting van de ambulance-auto's, die zich direct na de melding uit verscheidene omlig gende gemeenten op weg begaven, naar een café in de nabijheid ver voerd. Het Wilhelminaziekenhuis te Doe tinchem werd het centrale punt voor hulpverlening en 30 gekwetsten wer den met 4 ambulances en personen auto's daarheen vervoerd. Twaalf personen moesten In het ziekenhuis achterblijven en de toe stand van de 45-jarige heer Ebbers uit Silwolde, mevr. Steverink, me vrouw Oostendorf en een 14-jarige Ambonese jongen baart grote zorg. De beide buschauffeurs bleven on gedeerd, maar twee conductrices be horen tot de niet-levensgevaarlijk gewonden, die in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Kort na het ongeval werden alle chirurgen in Doetinchem verzocht naar dit ziekenhuis te komen of zich gereed te houden. De materiële schade aan de voer tuigen is zeer groot. Moord op Cyprus Een Eoka-terrorist heeft gisteren een officier van het Engelse leger doodgeschoten, toen deze met zijn zwarte Mercedes in een van de rusti ge buitenwijken van de Cypriotische hoofdstad Nicosia reed. De officier is het vierde militaire slachtoffer van de Eoka in de. laatste vier dagen en het 47ste sedert de ter reuractie anderhalf jaar geleden is begonnen. Woensdagochtend werd te Utrecht de tweedaagse kunstmarkt geopend in het kader van de stadsontspanning. Drie en veertig kunstenaars hebben hun tenten op het Janskerkhof opgeslagen en laten de bezoekers zien dat 'ij voor dezelfde prijs beter origineel werk kunnen ko pen dan kitsch. Ook zijn er artisten die het publiek tonen hoe een kunstwerk ontstaat zoals de tekenares op deze foto. Regen en wind De storing, die, uit Frankrijk 'ko mende, in de nacht van woensdag op donderdag in ons land regen ver oorzaakte en een einde maakte aan de periode van warm nazomerweer, verwijdert zich in de richting van Noord-Scandinavië. De regenhoe- veelheden waren plaatselijk zeer groot. Op het vliegveld Beek werd in 12 uur tijd 50 mm afgetapt. De regenzone verplaatst zich nu naar West-Duitsland en wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge lucht druk. Het weer wordt de komende dagen echter beheerst door een krachtige westcirculatie, die zich bo ven de Atlantische Oceaan heeft in gesteld en die zich over West-Euro pa uitbreidt. Aan de zuidflank van een omvangrijke depressie ten zuid westen van Ierland is een storing met grote snelheid de Oceaan over gestoken. De regenzone van deze storing bereikte woensdagmorgen Ierland en zal vanavond reeds het westen van het land dicht naderen. Deze storing, die met een vaart van ongeveer 100 km per uur een oost- noordoostelijke koers volgde, is be zig naar het noordoosten af te zwen ken, zodat zij waarschijnlijk over Noord-Ierland naar Schotland zal koersen. Dit heeft tot gevolg, dat de wind in ons land zal aanwakkeren langs de kust mogelijk de storm- grens zal overschrijden. Een en an der gaat met een verdere tempera tuurdaling gepaard. Dit blad bestaat uit I 2 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). REGEN EN WIND. Zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Tot krachtig en langs de kust tot hard of stormachtig toe- X nemende wind tussen zuid en zuidwest. Iets kouder. i Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNOHEN WENEN INNSBRUCK - ROME half bew. 20 C. mist 15 nevel 18 half bew. 18 half bew. 21 geheel bew. 20 regen 17 onbew. 19 zwaar bew. 19 regen 16 half bew. 21 nevel 23 zwaar bew. 19 zwaar bew. 17 zwaar bew. 20 half bew. 21 licht bew. 26 Korreltje Geen zwaarder kruis dan zonder kruis te leven.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1