Nieuwe transatlantische telefoon kabel werd in gebruik genomen Enorm personeelsverloop bij de Nederlandse industrie Vfhvirs Pensioenen kunnen worden beveiligd tegen geldontwaarding De loonsverhoging, waartegen zaterdag geprotesteerd werd Met een internationale persconferentie Belangrijker dan loon is vaak de sfeer in het bedrijf ffcowes Meer geld voor de scholenbouw DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Prof. Kuin adviseert N.I.V.A. Prof. dr. P. Kuin, buitengewoon hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam, heeft voor de jaarlijkse Accountantsdag, die zaterdag in Utrecht wordt gehouden, een pre advies geschreven over „waardevas te bedrijfspensioenen". De pre-ad- viseur spreekt zich in zijn studie in beginsel uit voor het invoeren van „waardevaste" (d.i. met de kosten van levensonderhoud op- en neer gaande) pensioenen. Hij beperkt zich tot pensioenregelingen in het be drijfsleven, die boven het bodem pensioen van de algemene ouder domsvoorziening uitgaan, maar veel van zijn beschouwingen zijn ook op ambtelijke pensioenen van toepas sing. Het grillige verloop van de kosten van levensonderhoud in de 20e eeuw aldus prof. Kuin bewijst, dat het vaste geldinkomen der gepen sioneerden deze weinig draagkrach tige groep te'gen haar wil heeft be trokken in een reusachtig gokspel, dat veel meer nieten dan prijzen heeft. De onderstaande cijfers tonen aan, wat er gebeurd is met de koop kracht van Nederlandse pensioenen, die op verschillende, telkens 5 jaar na elkaar gelegen, tijdstippen zijn ingegaan en die een normale looptijd hebben gehad. 1900—1910 13 pet 1905—1915 21 pet 1910—1920 50 pet 1915—1926 9 pet 19201931 55 pet 1925—1936 28 pet 1930—1942 17 pet 1935—1947 50 pet 19401952 55 pet Het gevolg hiervan is niet alleen, dat de gepensioneerden in tijden van duurte gebrek lijden, maar ook dat er in zulke tijden een morele plicht komt te rusten op de werkge vers om duurtetoeslagen te geven op pensioenen, waarvoor zij reeds een volledige voorziening hadden getrof fen. Hoewel die duurtetoeslagen in het verleden over het algemeen wel bestreden konden worden uit de stijging van de winsten (die groten deels uit dezelfde oorzaken voort vloeide als de stijging van de levens» kosten), is deze „oplossing" niet be vredigend, omdat de gepensioneer den geen rechtszekerheid hebben en de werkgevers de gehele last van de extra voorzieningen alleen moeten dragen, zodat het paritaire karakter der pensioenregelingen verloren gaat. Oplossingen, die gericht zijn op „variabel" maken van de pensioe nen, veronderstellen een wijziging in de beleggingspolitiek en/of in de contributieregelingen der pensioen fondsen. Index-obligaties. Wat de beleggingen aangaat is wel de gedachte verdedigd, dat pen sioenfondsen in de gelegenheid moe ten worden gesteld z.g. „index-obli gaties" te kopen, d.w.z. obligaties, waarvan de hoofdsom ieder jaar zou worden herzien in overeenstemming met de wijziging in de kosten van levensonderhoud. Aangezien de staat niet gemakkelijk voor de uitgifte van dergelijke obligaties aan parti culiere pensioenfondsen zal zijn te vinden, komen alleen ondernemingen als debiteuren in aanmerking. Zij kunnen dergelijke obligaties echter slechts uitgeven voor zover deze pas sen in hun normale financierings schema, en kunnen zich bovendien niet veroorloven, de algemene kapi taalmarkt al te zeer tegen zich in te nemen. Meer perspectieven biedt een gro tere mate van belegging der pen sioenpremies in aandelen. Hierdoor zal men in tijden van inflatie veelal de waardedaling van het geld kun nen compenseren. Voor de meeste pensioenfondsen is echter het rende ment van de beleggingen belangrij ker dan de beurswaarde, en dit ren dement volgt de kosten van levens- Taxichauffeurs A'dam staken blij onderhoud lang niet altijd op de voet. Dividendrestricties oefenen in dit verband een ongunstige invloed uit. Een der bij het pre-advies ge voegde grafieken toont aan, dat ook de beurswaarde-index de± aandelen in Nederland althans sedert 1919 ver scheidene malen ver beneden de in dex van de kosten van het levens onderhoud is gedaald, resp. ver bij de stijging .laarvan is achtergeble ven. Om deze reden zou een stelsel van variabele pensioenen, op- en neergaande met de beurswaarde van het effectenLszit van het pensioen fonds in kwestie (zoals in de Vere nigde Staten toegepast door het Col lege Retirement Equity Fund) in Nederland althans voor de gepensio neerden geen uitkomst hebben ge boden. Omslagstelsel in Frankrijk. In Frankrijk bestaat een omslag stelsel voor pensioenen van hoger personeel, volgens welk stelsel iede re deelnemer op grond van zijn con tributies gecrediteerd wordt voor een aantal pensioenpunten, en deze na pensionering in gelijke jaarlijkse porties krijgt uitgekeerd. Aangezien de salarissen (en dus de contribu ties) in het algemeen met de kosten van levensonderhoud omhoog gaan, kunnen de organisaties, die met de uitvoering der pensioenregelingen zijn belast, de nominale waarde van een pensioenpunt nu en dan aanpas sen aan de gewijzigde waarde van het geld. Een dergelijke regeling is alleen op nationale schaal mogelijk, omdat de individuele onderneming bij inkrimping van de personeelsbe zetting onvoldoende contributies zou binnenkrijgen om aan haar pensioen verplichtingen te voldoen. Dit bezwaar geldt zelfs ook voor gehele bedrijfstakken, die immers eveneens aan economische neergang onderhevig kunnen zijn. Vandaar dat de in Frankrijk voor groepen van be drijf stekorten werkende kaderpen- sioenkassen één centrale compensa tiekas hebben, welke de overschot ten van groeiende bedrijfstakken ge bruikt om de tekorten van inkrim pende bedrijfstakken te dekken. Dit stelsel, dat ook voor andere landen bestudering verdient, aldus professor Kruin, veronderstelt uiter aard een krachtige centrale organi satie, zowel van de werkgevers als van het hogere personeel. Het berust namelijk geheel op een overeen komst tussen deze twee georganiseer de partijen en staat of valt met het bij elkaar blijven van alle partijen, sterke en zwakke. Voor individuele ondernemingen, vooral voor hen die groot genoeg zijn om bij hun pensioenregeling met gemiddelde sterftecijfers te werken, beveelt prof. Kuin het „cost of living pension plan" van National Airlines ter navolging aan. Deze Amerikaan se maatschappij heeft, in samenwer king met de First National City Bank of New York die als trustee op treedt een pensioenregeling inge voerd, waarbij aan employé's een pensioen wordt gegarandeerd, dat ook in geval van inflatie zijn koop kracht behoudt, voor zover althans de inflatie geen catastrofale vormen aanneemt. Gerekend wordt op de ge middelde prijsstijging op de lange duur van ongeveer 2 pet. per jaar. Daarvan denkt men 1 pet. te dekken door hogere premies, 1 pet. door de verwachte waardevermeerdering van de beleggingen, welke voor een groot deel uit aandelen bestaan. Deze regeling die van een aan tal veiligheidsmaatregelen is voor zien om het fonds voor ongelukken te bewaren vormt naar het oor deel van de prae-adviseur de belang rijkste stap, die tot nu toe door het bedrijfsleven is gedaan-om tot pen sioenen te komen, die hun koop kracht behouden. Men zou een der gelijke regeling desgewenst ook kun nen invoeren zonder de waardevast heid van het pensioen formeel te ga randeren. De werkgever, die deze garanties wel zou verstrekken zü het met inachtneming van zekere veiligheidsmarges zou zich ech ter, aldus prof. Kuin, „grote verdien sten verwerven als pionier van een nieuwe gedachte, die enkele van de meest waardevolle groepen in het bedrijfsleven de geschoolde arbei ders, het administratieve en het lei dinggevende personeel voor het eerst een uitzicht op werkelijke so ciale zekerheid zou bieden". KARDINAAL PIAZZA IN NEDERLAND. Kardiaal Piazza brengt deze dagen een bezoek aan Nederland. Z.Em had dinsdagavond in Den Haag een ont moeting met vierhonderd vluchte lingen van achter het IJzeren Gor dijn, Italiaanse immigranten, alsmede de hun in ons land toegewezen aal moezeniers. De 80 Polen, die op deze avond vertegenwoordigd waren, hieven hun oude strijdlied voor de kardinaal aan en brachten hun vaderlandse dansen in oud-vertrouwde costuums. Voorts boden kinderen bloemen aan, betuigden allen hun aanhanke lijkheid en werden meeslepende volksliederen uit Rusland en de Oekraïne ten gehore gebracht. De bijeenkomst die plaats vond in het parochiegebouw Custodia, werd voorafgegaan door een avondmis op gedragen door mgr. R. Kowalczyk, aalmoezenier der Polen in het Wes ten van Nederland. Hierbij werd door kardinaal Piazza pontificale as sistentie verleend. HOOGLERAAR IN WETENSCHAP KERNREACTOREN TE UTRECHT, Minister Cals heeft bij het opstel len van de begroting van O., K. en W. voor 1957 rekening gehouden met de mogelijkheid, dat aan de rijksuni versiteit te Utrecht een buitengewoon hoogleraar zal worden benoemd in de wetenschap der kernreactoren. De minister doet dit met het oog op de wenselijkheid van opleiding van kern fysici in ons land. Dr. C. Banning uit Den Haag hoofdinspecteur voor de volksge zondheid is benoemd tot ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. Circulaire Grafisch Bedrijf Het Centraal Bureau voor de gra fische bedrijven in Nederland heeft in een gisteren verzonden circulaire' aan de werkgevers en werknemers medegedeeld, dat de vertegenwoordi gers van de beide partijen op hun maandag gehouden vergadering over de toepassing der loonsverhoging van drie procent ten aanzien van de tech nisch C.A.O. het navolgende zijn over eengekomen: a. De minimum uurlonen der vol wassen vakarbeiders worden met vijf cent verhoogd. b. De minimum uurlonen der vol wassen werknemers in het pa pierwaren- en enveloppenbedrijf, der volwassen hulpvakarbeiders en volwassen ongeschoolde werk nemers worden met vier cent ver hoogd. c- De minimum uurlonen der vol wassen vrouwelijke werknemers worden met drie cent verhoogd. d. De minimum uurlonen der jeug dige werknemers ondergaan een verhoging die afhankelijk is van het voor hun leeftijd geldende per. centage van het volwassen loon in hun beroep. e. De extra beloningen worden met één cent verhoogd, De verhogingen aldus de circu laire dienen met ingang van 1 sep tember 1956 op de werkelijk verdien de lonen en salarissen te worden toe gepast met dien verstande, dat elke werknemer een verhoging van ten Door president direkteur KLM Gistermiddag is de nieuwe transat lantische telefoonkabel tussen Europa en de V.S. in gebruik genomen. Bij deze gelegenheid begon omstreeks vijf uur in het hoofdkantoor van de K.LJVI. te 's-Gravenhage de eerste transatlantische persconferentie van de president-directeur der KLM, de heer I. A. Aler, met een groep jour nalisten in de Verenigde Staten. Deze conferentie duurde ongeveer drie kwartier; zij werd om zes uur gevolgd door een bespreking met een tweede groep journalisten in de V.S. De persconferenties die de heer Aler ven Op de dinsdagmorgen gehouden vergadering van de nu al bijna acht tien weken stakende Amsterdamse taxichauffeurs zijn de voorstellen van de ondernemers over een verho ging van het grondloon op basis van 42.70 met 3 pet. op en een uitke ring van 2 pet. over 1955 onder be paalde voorwaarden, afgewezen. Met algemene stemmen werd be sloten de actie voort te zetten. De voorstellen van de onderne- j mers zijn zo ingekleed, dat de werk gevers „pogen de stakers te dwingen op het vlak van de tariefsverhoging", aldus werd) door de woordvoerder van de stakers meegedeeld. „De loon- chauffeurs zien geen oplossing in tariefsvertioging". Met ingang van 1 jan. 1957 worden de volgende bijzondere postzegels bui ten gebruik gesteld en voor de fran kering waardeloos: a. De zomerpostzegels, uitgifte 1965, frankeerwaarde 2, 5, 7, 10 en 25 cent. b. De in 1956 uitgegeven bevrij dingspostzegels, frankeerwaarde 10 ct. c. De in b&55 uitgegeven bijzon dere postzegels met toeslag t.b.v. de Nederlandse vereniging tot steun aan het „Koningin Wilhelminafonds" voor de kankerbestrijding, frankeer- waarden 2, 5, 7, 10 en 25 cent. d. De weldadigheidspostzegels („kinderpostzegels"), uitgifte 1955, frankeerwaarden 2, 5, 7, 10 en 25 cent. Gesol met mensen Er zijn fabrieken in ons land, waar het percentage mannelijke werknemers, dat per jaar vervangen moet worden, meer dan 100 procent bedraagt, het percentage vrouwelij ke werknemers zelfs meer dan 130 procent. Vcor kantoren is de situatie wat gunstiger, doch ook daar bestaan records van meer dan 40 procent voor mannen en bijna 75 procent voor vrouwen. Deze percentages zijn bekend geworden door een enquête, die het Nederlands Instituut voor Efficiency (Nive) bij het Nederland se bedrijfsleven heeft ingesteld. Aan de oorzaken en "bestrijding van personeelsverloop was de bij eenkomst, waarmee de Zuidholland se afdeling van het Nive-avond in Den Haag haar seizoen opende, ge wijd. Dr. D. Horringa, bedryfssocio- loog te Den Haag, zette uiteen, dat het tegengaan van het personeels verloop zeker niet in de eerste plaats een kwestie is van het uitbetalen van hoge lonen. Belangrijker is de sfeer in het bedrijf. Analyse van het personeelsver loop is noodzakelijk om te weten, welke specifieke maatregelen er ge nomen dienen te worden. Ontstaat bijvoorbeeld veel verloop door ont slag wegens ongeschiktheid, dan ha pert er iets aan de selectie van het personeel. Wanneer blijkt, dat veel personeel na zeer korte tijd weer ontslag neemt, dan kan dit zijn oor zaak hebben in een gebrekkige in troductie in het bedrijf, die derhal ve verbetering behoeft. Als daaren tegen ook het personeel met veel dienstjaren in een bepaalde afdeling ontslag dreigt te nemen, dan is het nuttig eens aandacht te besteden aan de leiding van die afdeling. Een warmvoelende chef, die niet te zeer in eigen problemen is gevan gen, kan een sterke binding met het bedrijf tot stand brengen. Maar zeker even belangrijk voor de binding aan het bedrijf is volgens dr Horringa de binding van de mensen aan el kaar. Dit geldt in het bijzonder voor de ongeschoolde beroepen, waar men zich slechts in beperkte mate kan uitleven in het werk zelf. Het bewust vormen van homogene, stabiele werkgroepen onder va^te leiding is een belangrijke stap meer naar ple zier in het werk, minder verloop en betere produktiviteit. Uit een onlangs door het Nive in gesteld onderzoek is echter, volgens spr. gebleken, dat in sommige be drijven op schrikbarende wijze met de mensen gesold en geschoven wordt. Door al te vele interne over plaatsingen ontstaat een gevoel van vereenzaming en volkomen onbe langrijkheid bij de mensen, dat bij de geringste aanleiding tot vertrek leidt. Bij de discussie naar aanleiding van het betoog van dr Horringa werd ook nog gesproken over het belang van de medewerking van de ver koopafdeling. Een wilde verkooppo- litiek leidt dikwijls tot een wild pro- duktieschema, waardoor voortdurend werkgroepen door elkaar moeten worden gegooid. Het is in bepaalde gevallen nodig de verkoopafdeling te overtuigen, dat personeelsbinding in het huidige tijdsbestek minstens zo belangrijk is als klantenbinding. De klant moge dan koning zijn, de werknemer is in vele gevallen toch minstens kroonprins, aldus dr Hor ringa. BENOEMING LID VAN PROVINCIALE STATEN. De voorzitter van het centraal stem bureau ter verkiezing van de leden der provinciale staten van Zuid-Hol land heeft in de vacature, die is ont staan door het vertrek van mr. J. J. Oyevaar te Leidschendam, benoemd mevrouw P. H. SmitsWitvliet te Oegsigeest, lid van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Tijdens afwezigheid van de bewo ners is een inbraak gepleegd in het huis van de fam. R. aan de Oot- marsumstraat te Almelo. De dader heeft aan de achterzijde van het pand een ruitje vernield, waarna hij er in slaagde de woning binnen te komen. Verscheidene artikelen, waaronder enige juwelen, gouden .horloges een bromfiets werden ontvreemd. gistermiddag door middel van de te lefoonverbinding over die kabel hield, waren de eerste, naar men aanneemt^ die op deze wijze in de wereld zyn voorgekomen. Nadat de heer Aler de persconfe rentie was begonnen met het voorla zen van een korte toespraak, gaf hij daarna in de eerste conferentie ant woord op vragen die hem werden gesteld door journalisten aan de an dere zijde van de Oceaan. In zijn toespraak zeide de presi dent-direkteur. der KLiM o.m.: Naar mijn mening Is het waar schijnlijk dat de luchtvaartonderhan- delingen tussen Nederland en de Ver enigde Staten over de aanvraag van de KLM voor het onderhouden van de lijnen AmsterdamMontreali.os Angeles en AmsterdamNiew York Houston zullen worden hervat, wanneer de verkiezingscampagne in de V.S. achter de rug is en Neder land een nieuw kabinet heeft. Geen georganiseerd verzet? De heer Aler zeide, dat zover hem bekend is nog geen beslissing is ge nomen over de datun>, waarop ac besprekingen zullen worden hervat. Hij had echter het volste vertrou wen, dat die besprekingen een gun st-ge uitslag zullen neb een, wanneer wordt nagegaan hoe de stukken lig gen. Op een desbetreffende vraag, las de heer Aler de passage voor uit de Troonrede, waarin H M. de Konin gin de hoop heeft uitgesproken dai bij de voortzetting van de bespre kin gen meer dan tot dusverre met redelijke aanspraken van de Neder landse luchtvaart rekenmg zal wor den gehouden. De KLM zal noch dc internationale organisatie van luchtvaanmaatschap pijen, de LATA, noca de internatiooa le organisatie van .•egeringsalgcvaar- digden van rijksluchtvaartdiensten, de ICAO, inschakelen wanneer de on derhandelingen toch zouoen misluk ken. De KLM kan de hulp van die or ganisaties voor het eventueel voeren van georganiseerd verzet niet inroe pen en al zou ze het kannen dan deed ze het niet. De KLM is ook niet van plan met andere Europese luchtvaartmaat schappijen in die rienting stappen te ondernemen. Handelsbetrekkingen De luchtvaartmaatschappijen in de Verenigde Staten nomen zeventig procent van het wereld luchtverkeer voor haar rekening. De directies van sommige dier maatschappijen zyn, uit vrees voor een vrije concurrentie, tegen het toestaan van landingsrech ten aan de KLiM. Ik weet echter, dat er ook directies zijn, die voorstanders zijn van het toekennen van die rech ten. Zij redeneren dat de lijnen die de KLM zou krijgen ook nieuw ver voer schept voor Amerikaanse maat schappijen, aldus de heer Aler. De KLM heeft voor 2.6 procent aandeel in het Wereldluchtverkeer. De heer Aler heeft er verder de aandacht op gevestigd, dat vijf en dertig procent van de handel van Houston betrekking heeft op Europa en niet minder dan twintig procent van dat percentage wordt gevormd door handel met Nederland. Neder land staat, wat de handel van Hous ton met het buitenland betreft, op de eerste plaats. In de aan de persconferentie voor- „Wat heeft technische vooruitgang voor betekenis voor het luchtverkeer ineer de internationale lucht-deu- ren zonder reden gesloten worden ge houden of alleen maar op een kiertje worden gezet met een hoop geduw en geschuif? Unilaterale beperking van het burgerluchtverkeer is in het bijzonder uit den boze in de NAVO- gemeenschap en daarom moet de poli tiek van gelijke behandeling, zonder te letten op grootte, godsdienst of kleur, zo spoedig mogelijk worden aanvaard door alle luchtvarende na ties die het aangaat. Ook in Amerika, dat een voorbeeld is niet alleen op technisch maar ook op economisch gebied, moet er een grotere neiging naar dit ideaal zijn." minste drie procent op zyn werkelyk verdiende bruto weekloon of -salaris (met inbegrip van etxra beloningen ontvangt Gebondenheid. Door de verhoging der contractuele minimum uurlonen en salarissen wordt de mogelijkheid tot het ver strekken van bovenminimaal loon vergroot, aldus de circulaire, die be sluit met „in verband met de on rust, die hier en daar tot uitdrukking is gekomen wijzen de werknemers- en werkgeversorganisaties er uit drukkelijk op, dat niet alleen de orga nisaties, doch ook hun leden gehou den zijn de bepalingen der CAO.'s na te leven en dat elke inbreuk daar- moet worden afgekeurd". 74e Houtrust van da Den Haag Dameskroniek Bewonder het enige huls «er wereld, geheel van plastic, met talrijke ideeën, ook voor U en U suit erover meepraten 28 september t/m 9 oktober Geopend: 13-17 en 19-23 uur (zondags gesloten) Morgenmiddag 1.30 uur officiële opening door Loco-Burgemeester C H. P. W. van den Oever Advertentie) tram dacht daar anders over en in volle vaart reed de adjunct-hoofdin specteur tegen enkele auto's die voor stoplicht geduldig op de groene glans aan het wachten waren; beide voertuigen werden ernstig beschadigd en de tram door de politie in besiag genomen. 3 Scheepstypen tezamen op zee Grote studiemogelijkheid Goede samenwerking tussen de vis serij-inspectie, het loodswezen en de Vereniging hospitaalkerkschip ,J0c Hoop" enerzijds, en de Kon. Marine met de Technische Hoogcschool te Delft anderzijds, heeft het mogelijk gemaakt, dat het visserij-onderzoe kingsvaartuig „Willem Beukelsz.", de loodsboot „Deneb" en het hospitaal kerkschip „De Hoop" tezamen op een gebied in de Noordzee een dag zullen doorbrengen, tijdens welke de Ma rine en T.H. hun gedragingen aan een uitgebreide studie zullen onderwer pen. Doordat men er in geslaagd is deze drie verschillende schoepstype teza men op zee te brengen, zal men de afwijkingen goed kunnen waarne men en men .verwacht heel wat gege vens te verkrijgen, die nodig zyn Tramremmen weigerden Hoofdinspecteur zou even testen Tramremmen weigerden! Dinsdagmiddag weigerden de rem men van een Amsterdamse tramwa gen weer eens met het gevolg, dat een bestelwagentje het trottoir op geduwd werd en daar een 47-jarige dame aanreed, die met inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis ge bracht moest worden. Kort na het ongeval was een ad junct-hoofdinspecteur van de tram ter plaatse en deze zou de remproef voor de scheepsmodel-onderzoekin- wel even nemen. „Pas op, we gaan gen, welke sinds enige tyd gedaan remmen!", waarschuwde hy, maar de worden. Begroting van onderwijs Veel te weinig leerkrachten Voor 1957 is op de begroting van 0„ K. en W. 150.000.000 uitgetrok ken voor scholenbouw, eéh aanzien lijk groter bedrag dan vorige jaren. Hierdoor zal het o.a. mogelijk zyn de bouw van scholen voor nijver heids-, voorbereidend hoger- en mid delbaar onderwijs, waaraan grote behoefte bestaat, te bevorderen. In veel opzichten zal echter nog beperking nogdig zijn en realisering van veel plannen zal voorlopig nog onmogelijk blyven. Met name de bouw van gymnastieklokalen en kleuterscholen zal slechts in beperk te mate kunnen plaatsvinden, aldus minister Cals in zijn toelichting. De minister betreurt deze beper king doch acht haar onvermijdelijk in verband met de bestrijding van de woningnood en noodzaak de indu strialisatie zoveel mogelijk te be vorderen. Onderzocht wordt in hoe- verre^door toepassing van systeem- bouv(fop het te verbruiken bouwvo lume'bespaard kan worden. Op de begroting zijn 39 nieuwe scholen (of afdelingen daarvan) voor voorbereidend, hoger of middelbaar onderwijs opgenomen. In de bouw van 86 nieuwe nijverheidsscholen wordt voorzien. De voorziening in de behoefte aan onderwijzers en leraren blijft grote zorg baren. Wat het U.L.O. betreft, verwacht de minister dat de in 1956 tot stand gekomen verbetering der salarissen van de onderwijzers bij deze onderwijstak zal bijdragen tot afgaande toespraak heeft de heer I vermindering van het nijpende te- Aler o.a. nog opgemeritt: 1 kort Zesjarige H.B.S. De minister voorziet dat het gro tere aantal leraren dat nodig zal zijn voor een eventuele invoering van de hogere burgerschool met zesjarige cursus niet op korte termijn beschik baar zal zijn. Over een ten departe- mente opgesteld wetsontwerp daar toe is van verschillende instanties advies ontvangen. Een voorontwerp van wet tot wij ziging van de subsidiëring van ge meentelijke scholen voor V.H.M.O. is ten departemente voltooid. Kweekscholen. In de naaste toekomst kan het ko ninklijk besluit tegemoet worden ge zien waarbij de bezoldigingsregeling voor de kweekschool leraren wordt gewijzigd. Ook in 1957 zal de bouw en uitbreiding van kweekscholen met kracht worden voortgezet. Wat het middelbare nijverheidson derwijs betreft kan op zeer korte ter mijn de wijziging van de salarisrege ling voor de leraren bij deze tak van onderwijs tegemoet worden gezien. Wat het hoger onderwijs betreft, de minister verwacht dat het aantal studenten in 1970 ongeveer verdub beld zal zijn. Met de noodzakelijke uitbreiding van de terreinen, gebou wen en andere materiëlen voorzie ningen is volgens globale becijferin gen anderhalf tot twee miljard gul den gemoeid. Kernreactoren. Minister Cals heeft rekening ge houden met de mogelijkheid, dat aan de rijksuniversiteit te Utrecht een buitengewoon hoogleraar zal worden benoemd in de wetenschap der kern reactors met het oog op de wense lijkheid van opleiding van kernfysici.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 11