EEN MEISJE Jgg| Het kale biervatgevecht dit jaar in Mokum onder politie-controle DE SPOKENJAG Regering overweegt verhoging luisterbijdrage Bankbediende gebruikte 't geld van zijn clienten als „gereedschap" Delfts burgemeester critiseert rumoerig optreden der studenten E..A> V SINCER WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Kijkgelden niet omhoog De regering overweegt met het oog op de financiële moeilijkheden van de radio-omroep de luisterbij drage te verhogen. Het is namelijk gebleken, dat het in 1957 en volgen de jaren niet meer mogelijk zal zijn de uitgaven geheel te dekken uit de opbrengst van de luisterbijdrage. Verhoging van deze bijdrage ver dient naar de mening der regering vooralsnog de voorkeur boven het doorbreken van een systeem, dat alle uitgaven van de omroep uit de daar toe bestemde heffing worden be taald. Immers, zo zegt minister Cals in de memorie van toelichting op de be groting van O. K. en W., het lijkt minder juist om nog gedurende het huidige overgangsbestel £n vooruit lopende op de behandeling van de aanhangige omroepwet een princi piële wijziging te brengen in de fi nanciering van de radio-omroep, die ongetwijfeld zou prejudiciëren op het definitieve radiobestel. De minister herinnert eraan, dat het tarief van de luisterbijdrage sinds 1941 ongewij zigd is gebleven. Dit kon tot nu toe op hetzelfde bedrag worden gehan- haafd omdat de toeneming van het aantal luisteraars tot dusverre de verwachting heeft overtroffen. „Lijkt niet onredelijk". Nu het peil der uitgaven dit nodig maakt lijkt het niet onredelijk, aldus de minister, deze bijdrage op te trekken tot een bedrag dat het mo gelijk maakt het radiobedrijf ook in de toekomst op verantwoorde wijze te voeren. Over het bedrag van de verhoging is nog overleg gaande. Bovendien is er een wettelijke voor ziening voor nodig. De financiële behoeften van de te levisie vertonen eveneens een be langrijke stijging, die hoofdzakelijk wordt veroorzaakt door de uitbrei ding van het zendernet en het tot stand komen van de straalzender- verbindingen. Daartegenover kan gerekend worden op een toenemen de opbrengst van het kijkgeld. De zendtijd van de N.T.S. zal even wel in 1957 niet boven twaalf uren per week kunnen worden uitgebreid. „Zonder op een beslissing omtrent Gistermiddag is op de Hoogstraat te Schiedam de 56-jarige R. Hopman voor zijn winkel aldaar door een zwaar beladen vrachtauto overreden. Een van de achterwielen ging over zijn hoofd en de man was op slag dood. Zijn vrouw zag het ongeluk gebeu ren. de toelating van reclame in de te levisie-uitzendingen vooruit te lopen moge de minister er in dit verband op wijzen", aldus de memorie, „dat de invoering van de commerciële te levisie wel een belangrijke verrui ming van de zendtijd zal kunnen brengen, waaraan voor het rijk geen kosten verbonden zouden zijn. De toelating van de commerciële tele visie zou derhalve kunnen leiden tot een belangrijke beperking van het in de komende jaren te verwachten accres der rijksbijdrage aan de tele visie. Intussen is deze materie nog in behandeling bij de radioraad, die haar diverse aspecten bestudeert. Bijzondere aandacht heeft ook het internationale aspect van deze kwes tie, omdat een beslissing op dit ge bied in het ene land de situatie in de andere landen zal beïnvloeden". beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefarine „4' •tUnddMl CH*(ar» (Advp< ntie). EMIGRANTENKREDIET VERDUBBELD. De minister van Sociale Zaken wil volgend jaar f 10 miljoen uittrekken voor kredietverlening aan Neder landse emigranten, die zich zelfstan dig willen vestigen in Canada, of een huis willen bouwen in Australië. Dit betekent meer dan een verdubbe ling. „Gereedschap" raakte zoek! Gebruikmakende van zijn naam als employé bij een bekende bankmaat- schappij, richtte een 57-jarige Alk- maarse bankbediende een privé-ad- ministratiekantoor op, waar hij vele „kleine luyden" als klant kreeg. Hij knoeide met de boekhoudingen van de kleine winkeliers, die hem hun .kladboekhouding" voorlegden en in zoverre handelde hij nog in het ogen schijnlijke belang van zijn cliënten. Het beheer voor 't vermogen van vele weduwen, dat hij voerde, werd voor de betrokken dames een veel minder succes. Half ton verdwenen. Voor zover men thans kan nagaan heeft hij van hen ongeveer een be drag van 46.000 verduisterd, afge zien van de zeer hoge bedragen, die hij voor zijn diensten o.m. het ver kopen van effecten in rekening bracht. Via de boekhouding van een bakker kwam de belastingdienst achter zijn belastingmanipulaties en al zeer spoe dig deed men ook andere ontdekkin gen. „Geen clementie". De bankbediende toonde zich ech ter uiterst gereserveerd en eerst als de bewijzen zwart-op-wit voor hem lagen, gaf hij iets toe. Dit was voor de officier van Ju stitie te Alkmaar gisteren aanleiding om niet de minste clementie te ge bruiken bij het vaststellen van zijn eis: drie en een half jaar met aftrek. Verdachte betoogde, dat hij het geld van de weduwen slechts als „gereed schap" gebruikt had, hetgeen ver taald wil zeggen, dat hij het voor speculaties gebruikt heeft. „Wel clementie". De verdediger vond, dat clementie wèl op zijn plaats was; hij -legde uit dat verdachte zich niet naar zijn ca paciteiten gehonoreerd voelde daarom was gaan speculeren. Verdachte zelf wilde ook graag een zo kort mogelijke straf, opdat spoedig in staat zal zijn z'n slacht offers schadeloos te stellen. De rechter bepaalde de uitspraak op 9 oktober. SCHUELGELEGENHEDEN VOOR WEGGEBRUIKERS OP AFSLUITDIJK. De A.N.W.B. heeft de rijkswater staat verzocht om langs het rywiel- dige betonnen schuilgelegenheden aan te brengen, waarin de wielrijders, bromfietsers en ook berijders van motoren en scooters onder ongunstige weersomstandigheden kunnen schui len. Deze weg is immers over tien tallen kilometers onbebouwd, waar door iedere schuilmogelijkheid voor deze weggebruikers ontbreekt. De A.N.W.B. acht een spoedige uit voering van dit verzoek van groot belang in verband met het naderend winterseizoen en de daarmee gepaard gaande perioden van slecht weer. JONGETJE GESTIKT IN KAF. De 4 y»-jarige jongen A. Bossets is in de landbouwsehuur van een Over buurman aan het Wrakkenpad Creil (N.O.-Polder), vermoedelijk tijdens het spelen, in een berg kaf geraakt en gestikt. (22) Fr kortmandrmrbuiten/Wie nld3ttin?\ CUT CD Voor het eerst in de ge schiedenis der Amsterdam se Universiteit is gisteren „de strijd om het biervat" met politie-bescherming gestreden, waarvoor door de sterke arm het Museum plein was aangewezen. Sinds vele jaren is het een goede gewoonte ge worden, dat de groentjes van de katholieke stu dentenvereniging „Sanctus Thomas Acquinas" met een ploeg van dè Vrije Univer siteit om „het biervat" moeten vechten en omdat in het verleden geen poli- tie-toestemming verkregen werd, ontbrandde het ge vecht altijd op het meest onverwachte moment op de meest onverwachte plaats van de stad. De politie had dit jaar eieren voor haar geld geko- zeh en het gevecht door toestemming te geven on der controle gekregen. Op het Museumplein stroomden de kaalhoofdige „Thomaten" gistermiddag bevend samen om het op te nemen tegen de potige kaalhoofdige ploeg van de Vrije Universiteit en dit gevecht is feitelijk altijd van te voren reeds beslist, want het is natuurlijk veel makkelijker om uit de ge hele Vrije Universiteit een ploeg van mannetjes-put ters samen te stellen, dan uit de betrekkelijk kleine katholieke studentenver eniging. Bijgestaan door een sup- portersschare van katho lieke meisjes-groentjes be traden de „Thomaten" het Museumplein, terwijl het strijdperk omzoomd werd door talloze oudere-jaars, gezeten in rijtuigen en Fordjes-uit-het-experimen- De Amsterdammers wil den wel eens op hun ge mak bloed zien vloeien en kwamen ook in groten ge tale de strijd bezien, zo dat het gehele Museum plein behalve natuurlijk voor de gelukkigen in de ring een feestelijk 'aan zien bood. Tachtig wriemelende, zwetende, duwende, trek kende en worstelende groe nen probeerden, veertig te gen veertig, het vat bier over de vijandelijke linie, die tien meter van het midden verwijderd was, te duwen. De V.U.-ploeg nam mvankelijk de „Thoma ten" bij verrassing en bin nen de eerste tien secon den lag het vat, dat ove rigens gedurende de hete strijd nimmer zichtbaar werd al dicht bij de „Tho- maten"-lijn. Toen stapte een in rok geklede oude-jaars van Thomas naar voren. Z'n bril, zwarte hoge hoed en costuum op het spel zet tend, met zijn keurig opge rolde parapluie boven de hoofden van de vechtenden egoi iet aan te vuren. Werd er een van zijn discipelen door de tegenpartij meters ver uit de hoop geworpen, hij pak- .te hem bij de arm en slin gerde hem weer in de mie renhoop terug. Er werd fair gevochten, op blote voeten of op sok ken. Goed. er vloeide wat bloed, er bleef van de over hemden en broeken weinig heel, maar niemand be hoefde naar het ziekenhuis te worden vervoerd en do den vielen er helemaal niet! Na circa tien minuten springend en juichend voor zover zij nog adem oyer hadden, het vat bier triomfantelijk voor op de bumper van de helrode, uit het begin der dertigerj are stammende, Chevrolet la den. Het rode wagentje, dat bijna geheel schuil ging onder de overwinnaars, maakte daarna deel uit van de optocht door de stad. Eerst de rijtuigen, daarna ii% rijen van drie de groen tjes, afgewisseld door wat vreemdsoortige vehikels. Het slot van de stoet werd gevormd door een eindelo ze colonne van kale groe nen, velen met gescheurde kleren. De Amsterdammers ble ven ietwat sceptisch de luidruchtig vertrekkende stoet nastaren, zelfs voor Mokum was het biervatge vecht iets geweest, waar aan je wennen moet. Politie zonder blaam De burgemeester van Delft betreurt het, dat indertijd aan studenten en kele oude huizen in de binnenstad als sociëteit zijn toegewezen, omdat deze gebouwen tussen particuliere wonin gen liggen, waardoor de burgerij veel overlast ondervindt. Deze uitspraak deed de burgemees ter aan aanleiding van de studenten relletjes, die vrijdag j.l. plaatsgevon den hebben, toen de burgemeester zelf in het buitenland vertoefde. Ingelicht door de commissaris van politie, sprak de burgemeester als zijn mening uit, dat de maatregelen, die de politie genomen had, herhaling van vechtpartijen, zoals die vorige jaren hebben plaatsgevonden, had- dep moeten voorkomen. Afspraak niet nagekomen. In volledig begrip voor de situatie waren door politie en besturen van studentenverenigingen afspraken ge maakt, maar tijdens de roemruchte tocht door de stad, was een stoet toch van de uitgestippelde route afgewe ken, hetgeen enerzijds aan een fout van de politie, anderzijds aan het doordrijven van enkele oudere-jaars te wijten was. De burgemeester heeft de besturen der studentenverenigingen een ern stig onderhoud in het vooruitzicht ge steld, omdat gebleken is aldus de burgemeester dat deze besturen geen voldoende overwicht op hun leden hebben. Politie opgehouden. De critiek van de zijde der burgerij, dat de politie te laat en met een te geringe sterkte ingreep, ontzenuwde de burgemeester door te verklaren, dat vier agenten, die mede bestemd waren om de rust te handhaven, op gehouden werden door een verkeers opstopping elders in de stad, zodat ter plaatse inderdaad een te geringe politiemacht aanwezig was. „Toen deze vier agenten eveneens konden worden ingezet, was in twee minuten de Oude Delft schoonge veegd", aldus besloot de burgemees ter zijn verklaring. „Lou" 1 oktober voor de rechter De heer Lou Voorthuizen uit Mui- derberg, die zich zelf „de weergekeer de Christus' 'noemt, en vele volge lingen heeft, zal op 1 oktober a.s. om half twaalf 's ochtends in hoger be roep voor het gerechtshof te Amster dam terecht staan. Deze verdachte werd in de afgelo pen zomer door de rechtbank tot 14 dagen veroordeeld wegens het opzet telijk niet verschijnen als getuige, nadat hij dadrtoe bij dagvaarding was opgeroepen. De rechtbank wenste hem te horen in een zaak tegen een echtpaar uit Weesp, dat geen medi sche hulp had ingeroepen, toen een der kinderen ernstig ziek was; het kindje overleed. De ouders waren volgelingen van Lou en wensten geen arts te raadple gen, hetgeen zij in overeenstemming achtten met de leer van Lou. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Gram. 11.45 Boekbespreking. 12.00 Lichte muz. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dans- orkest. 13.55 Beursber. 14.00 Kamer muziek. 14.30 Radio Philharmon. or kest. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Gram. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Dansmuz. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: Het K.N.M.I. en de interna tionale luchtvaart, door drs. G. A. Lenstra, hoofd Meteorologische dienst van het K.N.M.I. op Schiphol. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muz. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Exotische muz. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Omr. ork. 21.05 Drie honderd bankbiljetten, hoorsp. 22.05 Theater- ork. en solist. 22.40 Act. 22.50 Sport- actualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New York en act. of gram. 23.2524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Instr. octet. 12.20 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Sopr. en piano. 13.45 Gram. 14.00 Promenade ork. en Omr. koor. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Pianoduo. 15.35 Gram. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Sopr. en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Lichte muz. 18.05 Een goed woord voor een goede zaak, caus. 18.10 Blaas-ensemble. 18.40 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram.' 19.20 Sociaal perspec tief. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Metropole ork. en klein koor. 21.00 „Dahina la Kahena, Jeanne d'Arc van de Berbers", caus. 21.20 Radio Fil'h. ork. 22.10 Orgelconc. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S. N.T.S.20.00 Journ. en weerber. VARA: 20.15 Spiegel der kusten. 20.35 Reportage. 20.55 Noord-Afrika, decumentaire. 21.10 Cabaret. De nieuwe SINCER serie is uit! Vraag gratis demonstratie en door onze agenten. Alleen SINGER biedt U zo'n grote keuzei SINGER MAATSCHAPPIJ N.V., Amsterdam. Hoofdkantoor, Kalverstraat 60-62, Tel. 41265 IN DE 41) Het gehele procédé leek voor de scheikundige niet buitengewoon moeilijk. Er was hier genoeg voor raad van de twee benodigde zuren, en in zijn zak had hen een flesje met glycerine, dat hij in een drogisterij gekocht had van het geld, dat hij in Bolton's zakken gevonden had; hij veronderstelde, dat er van dit goed wel niets in het laboratorium te vin den zou zijn. Een paar ons van het gevaarlijke goedje zou voor hem wel meer dan genoeg zyn. Maar er was tijd voor nodigveel tijd! Je kon dat mengsel niet schud den als een cocktail, als je tenminste niet met het hele laboratorium de lucht in wilde vliegen. Bolton's hor loge was blijven staan en Court zette het gelijk met de klok, die aan de muur hing. Elf uur twintig. Als hij geluk had, kon hij het werk in drie uren voltooid hebben. Maar waar schijnlijk zou hij er langer over doen. Je kon je by zulk werk niet haasten, r>rv/>h hii monffon rW cfr.ffr.ri, noch door HOFFMANN BIRNEY bij het wassen. Het zou al dag zijn, als hij op de ranch aan de Schedelbeek aankwam. Dat was niet prettig. Maar wat kon je er tegen doen? Court begon te werkeh. Hij zette de waterkoeler aan, wachtte totdat er zich ijs gevormd had, deed er flink wat zout door heen, begon toen de etiketten op de verschillende flessen te lezen om de nodige zuren te zoe ken en las toen plotseling met aan gename verrassing: NITROGLYCERINE 90 Slechts af te geven op vertoon van een geschreven verzoek van één der mijningenieuren. Er was geen twijfel mogelijk, dit was de zware, reukloze,, olieachtige vloeistof"! Hij vulde een kleine fles, ruimde zorgvuldig alle sporen van zijn kortstondige werkzaamheid weg en verdween in het donker van de nacht. HOOFDSTUK XVII. Court liet de gestolen wagen stil staan, doofde de lichten en liep toen naar de top van de heuvel, om oip de Bar-Rafter-K. neer te kijken. Het geluk v/as met hem geweest sinds het ïblik, dat hij van zijn bed in het :k Butte Ziekenhuis opgestaan was. Het geluk had hem de nitrogly cerine kant en klaar laten vinden en hem vele uren werk bespaard op een ogenblik, dat iedere minuut geld waard was. Het geluk had hem doen vermoeden, dat de derde auto welke hij "onderzocht had en die in de don kere straat voor het huis van de eigenaar geparkeerd had gestaan, een oud model was, dat nog met een magneet startte. Het was slechts een kwestie van een paar seconden ge weest, de motorkap te openen, de electrische draad uit te schakelen en de motor vanzelf te laten starten door de wagen op eigen kracht de zachte helling van Copper Street te laten afrijden. Zeker, er Was niet bijzon ders in het feit, dat een .laboratorium een zekere hoeveelheid van een zeer explosieve stof in voorraad hield; ook waren er beslist twintig auto's met magneten, die geen andere garage kenden dan de open luoht, maar hij schreef alles samen toch op rekening van het geluk, dat beweerd wordt een voorliefde voor de moedigen te heb ben, en hij hoopte vurig dat het hem niet verlaten zou voordat het avon tuur ten ^inde was. Dat einde was nu spoedig in zicht en in zijn geest ook heel duidelijk omlijnd. Vóór hem, onzichtbaar door de duisternis en de schaduwen der bergen lag het doel dat hij nu reeds maandenlang voor ogen had gehad; de crisis in een stille strijd, waarin Nora Jane Moran sledhts een onver wachte en verwarrende factor was. Hij fronste de wenkbrauwen, toen'de herinnering aan het meisje in hem opkwam; daarna wierp hij de ge dachte met een schouderophalen van zich af en lieip vol vertrouwen over de bekende weg naar het donkere ge bouw. Op dat ogenblik voelde hij zich veilig, absoluut veilig. De enige be woonster van het huis was mrs. Mace en er bestond weinig gevaar, dat zijn voorzichtig binnendringen haar wek ken zou. En als ze werkelijk wakker werdwel, ze was een eenvoudige vrouw en zou zeker niet twijfelen aan de eerste verklaring, die hem te bin nen schieten zou. De mannen in het slaaphuis zouden natuurlijk gewekt worden door de zware slag van de explosie, maar de tijd die nodig is om zich aan te kleden en de voeten in zware rijlaarzen te wringen zou vol doende zijn om heel wat documenten bij elkaar te rapen en in de zak te Isteken, die over zijn schouder hing. Natuurlijk waren de deuren ge grendeld, maar het was slechts een kwestie van een paar minuten om de ouderwetse haken, waarmee de ramen van binnen vastzaten, te openen, en het maakte buitendien weinig ge rucht. Hij klom door het raam het kantoor binnen en stak de gasolin® lamp boven de schrijftafel aan. Een helder wit licht stroomde door de kamer. Een paar minuten lang schar relde hij aan de lijst van de lachende Cavallier, totdat hij de veer gevonden had die het schilderij tegen de muur aan hield. Als men de brandkast van Wallace eens bekeek, bleek ze eigenlijk niet erg veel sterker dan een stevige sar dinebus. Een paar mannen met mo kers zouden de deuren waarschijnlijk binnen een kwartier tot gruis hebben kunnen slaan. Nora Jane's beschrij ving had Court een geweldig mas sieve kast doen verwachten met een tweede deur van binnen, die wellicht een tweede lading nitroglycerine no dig had gemaakt. Hij keek nu heel tevreden en begon het werk met een zekerheid en vertrouwen, plcnf VI ongelooflijk veel ervaring had. In minder dan een kwartier had hij de nauwe zoom rondom de deur van de safe met zeep besmeerd, de nitrogly cerine heel langzaam, drupipel vonr druppel, in de kleine tiuis van zeep, die hij tegenover het letterslot ge smaakt had, gegoten, en het slaghoedje met een hechtpleister vastgemaakt, hij hield een lucifer aan de lont en hurkte toen achter de schrijftafel neer. Terwijl de lont knetterend ver der brandde, nam hij de brandende lamp en zette ze naast zich neer, zo dat ze niet zo gauw beschadigd zou kunnen worden. Hij had niet precies geweten noe- veel nitroglcerine hij eigenlijk nemen moest en het bleek nu, dai hij de/ dosis ruim genoeg genomen had. In de afgesloten ruimte van de kamer was de ontploffing éér denderende slag! Hij rende naar ae safe, door een dichte wolk van bijtende rook, stof en kalk, dat van muur en plafond af gesprongen was. De buitenste deur was totaal weggeslagen, terwijl de deuren binnenin aan hun scharnieren bungelden. Documenten en pakxen bankbiljetten lagen op de vloer ver spreid. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6