Hoofdpijn Nescafé DE DRIE GEARRESÏEERDEN "AKKERTJES"» Winterdienstregeling N.Z.H.V.M. Nederland heeft nog geen besiuit genomen Zorg,dat U hem krijgt WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiderdorp krijgt betere verbinding De winterdienstregeling van de N.Z. H.VJVÏ., die op 30 september ingaat, biedt dit jaar heel weinig nieuws. De tramverbindingen in deze omgeving blijven onveranderd en het enige, wat mogelijk van belang is, betreft de verbinding VoorburgSchevenin- gen welke buiten de spitsuren een 30 minutenfrequentie krijgt. Bij de busverbindingen zyn enkele wijzigingen, die eigenlijk niet zozeer de rijtijden betreffen als wel de om loop der bussen. Sinds LeidenHaar lem via Warmond gaat, is er een lo- caallijntje LeidenSassenheim Noord ingelegd, dat in de anderhalf jaar van zijn bestaan weinig belangstel ling heeft genoten. In verband daar mede was men aanvankelijk van plan dit lijntje op te heffen, maar door omstandigheden bleek dit voor de dienstregeling in de wintermaanden nog niet mogelijk. Dit lijntje zal nu ge koppeld worden aan de lijn Leiden ValkenburgKatwijk Zee, waardoor enige uitbreiding aan de rijtijd kan worden gegeven. De bussen van de dienst Noordwij- kerhout-Voorhout-Leiden zullen be nut worden voor de verbinding Lei denLeiderdorp, waardoor de fre quentie van laatstgenoemde dienst van 60 op 30 minuten wordt gebracht (in de avonduren 40 minuten), zodat de Leiderdorpers de grootste winst boeken. Om een einde te maken aan het ge vaarlijke, maar tot op heden noodza kelijke „terug steken" van de bussen aan de Van der Doesstraat te Leider dorp, zal het eind- en beginpunt van deze dienst worden verlegd naar de Willem de Zwijgerlaan nabij de Hoofdstraat. Hierdoor wordt „een lus" verkregen, welke de vroegere na righeid opheft. De Zwarteweg bij de v. d. Bergh- stichting te Noordwijk is de zwakke schakel in de verbinding Haarlem Den Haag. Deze weg is bijna onbe rijdbaar en reeds enkele malen zijn Tulpenbloemen naar Duitsland Bezwaar van Duitse kwekers De groep bloembollen- en knol- lenkwekers van het Centrale Ver bond van de Duitse Tuinbouwers heeft maandag in haar te Wesselbu- ren gehouden jaarvergadering zich uitgesproken tegen de invoer van Nederlandse snijtulpen in West- Duitsland. In een telegram aan het centrale verbond verklaarde de groep er be zwaar tegen te hebben, dat naast de invoer van Nederlandse bloembollen Nederlandse exporteurs ook nog tul penbloemen op de Duitse markt brengen. Van de Duitse bloemenkwe- kers, die Nederlandse tulpenbollen gebruiken, kan niet verwacht wor den, dat zij op de Duitse markt de concurrentiestrijd zullen aanbinden met de Nederlandse tulpenkwekers. De Nederlanders hebben, zo heet het verder in het telegram, een aan zienlijk voordeel, doordat zij bloem bollen van de tweede kwaliteit ge bruiken. De Duitse bloemenkwekers moeten daarentegen de aanzienlijk duurdere eerste kwaliteit gebruiken, daar alleen deze mag worden inge- voerd. er bussen in het bollenland terecht gekomen. Er wordt overwogen deze route om te leggen via de nieuwe /eg over Katwijk Zee. Binnenkort zal de N.Z.H.V.M. proe ven gaan nemen met de Beckson- plaatskaartenapparaten, die ook reeds bij de Citosa in gebruik zijn. Deze Becksons kan men min of meer ver gelijken met 'n drukpersje in zakfor maat. Door het overhalen van handles kunnen prijs, route, datum en uur op het kaartje worden gedrukt en dit maakt het drukken van ontelbare verschillende kaartjes of 't eindeloze knippen overbodig. Voor de conduc teurs wordt het afrekenen vergemak kelijkt, omdat 't apparaat ook 'n tel- strook bezit. Kapitein bij explosie gedood Bij proefnemingen met mortiermij nen op het circuit van de schietbaan Witten bij Assen is gistermiddag omstreeks een uur een mijn voortij dig ontploft. Tengevolge daarvan kwam kapitein W. J. Th. Vleghert uit Wezep om het leven. Kapitein Vleghert was commandant van de B-compagnie van het 101ste leger corps genietbataljon te Wezep. Hij was 36 jaar oud en gehuwd. De 21-jarige ongehuwde korporaal G. L. Gijsbertsen uit Ede kreeg een zware vleeswond aan een schouder. De mortiermijnen zijn een maand geleden door de genie gelegd en moesten op waterdichtheid beproefd worden. NAAM RAADSMAN. In het verslag betreffende „knoeie rij met teeltvergunningen", dat wij gisteren in onze krant publiceerden, werd ten onrechte vermeld, dat de raadsman was mr. Groeneveld. Dit moest zijn: mr. V. C. Groenendijk. In verband met de Suezkanaal- kwestie heeft de Holland-Australië lijn besloten het m.s. „Oostkerk" via Kaap de Goede Hoop naar Australië te dirigeren. De havens Genua en Marseille zullen ditmaal niet worden aangelopen. De reisduur van het schip zal nu vijf dagen worden ver lengd. Grotere belangstelling middelbaar onderwijs Blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cij fers telde het V.H.M.O. op 10 septem ber 119.800 leerlingen tegen 108.800 een jaar tevoren (toeneming 10 pet). Tot het eerste leerjaar werden toe gelaten 27.800 leerlingen tegen 25.200 in 1955. De groei was bij het rooms-katho- liek en prot.-christelijk onderwijs (resp. 13 en 11 pet.) sterker dan bij het ander bijzonder en openbaar on derwijs (resp. 6 en 8 pet.). Het aantal scholen steeg van 395 tot 407 thans. PEULVRUCHTENOOGST NOG SLECHTER DAN VERWACHT WERD. De peulvruchtenoogst zal nog slech ter zijn dan oorspronkelijk werd ge raamd. Aan ronde groene erwten zal v/aarschijnlijk slechts 68.500 ton boe- renschoon beschikbaar komen. De kwaliteit daarvan zal over het alge meen niet prima zijn, omdat bij deze erwten o.m. veel vlek voorkomt. De kwaliteit van schokkers, kapu cijners en rozijnerwten onderscheidt zich hierbij gunstig. Aan schokkers verwacht men een oogst van 11.600 ton, aan kapucijners pl.m. 3900 ton en aan rozijnerwten 780 ton, alles boerenschoon. Volgens Engelse berichten is ook daar de erwtenoogst kwalitatief en kwantitatief veel slechter dan nor maal. DE MOORD TE ANJUM Wraak of mysterie? De politie, die de zaterdag j.l. ge pleegde moord te Anjum in onder zoek heeft, verwacht, dat dezer dagen de drie inwoners van het dorp, die kort na ontdekking van het lijk gear resteerd zijn, een bekentenis zullen afleggen, daar de aanwijzingen ten nadele van hen zo sterk worden, dat verder ontkennen geen zin meer heeft. Zoals wij gisteren meldden, vond een traktorrijder op het bouwland, waar hij werkzaam is, onder enkele centimeters aarde, het verminkte lichaam van de 47-jarige ongehuwde grondwerker P. Steegstra. Deze traktorrijder was er zater dagavond j.l. getuige van geweest, hoe Steegstra in de bioscoop van Anjum bedreigd werd door een 42- jarige arbeider, diens 22-jarige zoon en een 25-jairige vriend van de laatste. Zover als de politie thans kan na gaan, hebben deze drie mannen in de avonduren hun slachtoffer opge wacht en na een hevig gevecht is de man toen met een spade van het leven beroofd; de lijksectie, die gis teren gehouden is, toonde ernstige hoofdwonden en tevens sporen van een hevig vuistgevecht. Motief. Omtrent het motief tot de moord gaan geheimzinnige geruchten. De politie weet, dat de vermoorde ruim anderhalf jaar geleden aangifte deed van diefstal van 100, waarvoor de vrouw van een der vermoedelijke moordenaars veroordeeld werd. Dit wraakmotief schijnt echter niet alleen de oorzaak tot de moord ge weest te zijn. „Steegstra wist te veel!", fluistert men- in Anjum, maar de politie is er nog niet achter kunnen komen, wel ke duistere feiten door een moord verborgen moesten blijven. De drie gearresteerden blijven tot nu toe hardnekkig ontkennen iets met de moord uitstaande te hebben. KUNSTSCHILDER Antoon van Welie OVERLEDEN Naar wij eerst thans vernemen, is eergisteren op 88-jarige leeftijd, in het ziekenhuis Westeinde te 's-Gra- venhage overleden de kunstschilder Antoon van Welie, die bekendheid heeft verworven als portretschilder van de groten der aarde. Van Welie werd op 18 december 1867 te Afferden in Gelderland ge boren. Zijn eerste opleiding tot kunst schilder kreeg hij bij C. J. Grips uit Vught, bij de beeldhouwer Stracke te 's-Hertogenbosch, en gedurende vijf jaar bij Charles Verlat aan de academie te Antwerpen.- In België kreeg hij de „Prix du Roi" van Ko ning Willem III, die hij gebruikte om studiereizen naar Parijs, Italië en Griekenland te maken. Een niet gering gedeelte van zijn latere roem heeft de schilder te dan ken gehad aan Anatole France, die hem in Antwerpen bij een tentoon stelling „ontdekte". Tot 1940 heeft Van Welie de gehele wereld bereisd, waarbij hij zeer veel portretten van bekende en beroemde figuren heeft geschilderd. Tot zijn modellen behoorden de Pausen Pius X, Benedictus XV en Pius XI, Ko ningin Wilhelmina, wijlen Prins Hen drik, Mussolini, Sarah Bernardt, Louis Couperus, Willem Kloos, dr. Bredius, prof. dr. Willem Mengel berg, Kardinaal van Rossum, prins Paul van Griekenland, generaal De Wet en vele andere vorsten, prela ten, geleerden, veldheren en kunste naars. Camille Mauclair heeft over hem een 'boek geschreven, „Un Peintre Hollandais". De schilder werd bij het bombar dement van het Bezuidenhout te Den Haag in 1945 zwaar getroffen: van de 800 schilderijen die hij bezat, gin gen er 650, samen met documenten en andere kunstschatten, verloren. De uitvaartdienst zal worden ge houden op vrijdagmorgen te half tien in de St. Jacobuskerk te 's-Gra- venhage, waarna de teraardebestel ling van het stoffelijk overschot op de r.k. begraafplaats aan de Binck- horstlaan zal geschieden. Produktschap zuivel Geen aanwijzing bestuursleden De drie centrale landbouworgani saties (KNLC, CBTB en KNBTB), die gezamenlijk drie leden kunnen aanwijzen in het bestuur van het pro duktschap zuivel, hebben vandaag de moeilijkheden besproken die rond dit produktschap zijn gerezen. Zij zijn daarbij tot de conclusie geko men, dat zij niet tot aanwijzing van bestuursleden moeten overgaan. Het ligt naar hun mening op de weg van de overheid, met name ten aanzien van de kwaliteitscontrole op de melk, stappen te ondernemen die de mo gelijkheid openen tot het doorbreken van de huidige inpasse. Zij nemen evenals de andere organisaties het standpunt in, dat deze kwaliteitscon trole op privaatrechtelijke basis moet worden geregeld. Sjanghai is maandag getroffen door een krachtige wervelstorm. In de westelijke en oostelijke voorsteden zijn meer dan zestig mensen om het leven gekomen en 600 gewond. De aangerichte schade is groot. Mr. Cals kocht in Amerika: Kernreactor voor het onderwijs Minister Cals heeft in Amerika een kernreactor besteld voor onderwijs doeleinden. Het apparaat, van het type „swimming pool" kost, een mil; joen gulden. De bouwkosten van het laboratorium waar de* reactor in zal worden geplaatste zullen ongeveer anderhalf miljoen kosten. In oktober 1957 zal de reactor kunnen worden geplaatst. De reactor zal eerst op de atoom tentoonstelling, die in 1957 te Amster dam wordt gehouden, te zien zijn. Minister Cals is vooruitgelopen op de beslissing van de wetgever. Rijk subsidieert bouwen bij slecht weer In de komende winter zal het Rijk het nemen van proeven met door werken bij ongunstige weersomstan digheden op bouwwerken door het verlenen van subsidie bevorderen. Voor dit doel zal 2 miljoen beschik baar worden gesteld. Dit betekent dat er op veel ruimere schaal dan in de vorige winter gesubsidieerde proefnemingen zullen kunnen wor den uitgevoerd. Het ligt in de bedoeling subsidie toe te kennen aan een aantal over het gehele land verspreide proefob jecten. Gedacht wordt daarbij aan enkele woningbouwcomplexen en een ander bouwwerk per provincie. De rijksbijdrage in de kosten van de proefnemingen zal bestaan uit een opslag op de bouwkosten van het in de periode van 16 november 1956 tot 15 maart 1957 te verwerken deel van de bouw. De proefnemingen zullen mede ten doel hebben de aandacht van de bouwnijverheid te vestigen op de aanwezige mogelijkheden om bij on gunstige weersomstandigheden door te werken en de reeds bestaande be langstelling hiervoor van de zijde van het bedrijfsleven te stimuleren. Wielrijder onder aanhangwagen gedood Bij het afrijden van de Valkenweg- pont in Amsterdam-noord is gister avond een 54-jarige wielrijder, ter wijl een bromfietser hem passeerde, volgéns getuigenverklaringen plotse ling naar links uitgeweken. Hij raak te met het voorwiel de achterzijde van de bromfietser. De wielrijder kwam ten val voor een aanhangwa gen en kreeg een of meer wielen over het hoofd. De dood trad onmiddellijk in. De chauffeur van de auto met aanhangwagen heeft van het onge val waarschijnlijk niets bemerkt en is doorgereden. De Duitse prof Albreeht Unsoeld heeft op een wetenschappelijk con gres te Hamburg verklaard, dat de geleerden er in geslaagd zijn de ouderdom van het heelal vast te stel len op 5 miljard jaar, met de betrek kelijk kleine marge voor onnauw keurigheid van 150 miljoen jaar. Dit is gedaan aan de hand van de snel heid waarmee de sterrennevels zich uit elkaar bewegen en aan de hand van natuurlijke radio-actieve elemen ten. Intercuropese buisleidinq Naar aanleiding van berichten, waarin wordt gemeld, dat inzake de aanleg van een oliebuisleiding naar het Ruhrgebied besloten zou zijn deze buisleidiug aan te leggen met als be ginpunt Rotterdam, wordt van be voegde zijde vernomen dat deze be richten onjuist zijn. Een beslissing dienaangaande zal eerst mogelijk zijn als het rapport beschikbaar zal zijn van een Ameri kaanse onderneming over de tectini- sche en economische uitvoerbaarheid en wenselijkheid van een transeuro pees buisleidingsysteem. Dit rapport zal niet vor het einde van dit jaar gereed zijn. Eerste lijngesprek over de Oceaan Dinsdag is de eerste transatlanti sche telefoonkabel tussen Engeland en Amerika in gebruik genomen. Het eerse gesprek via deze kabelverbin ding, die 42 miljoen dollar heeft ge kost, werd gevoerd tussen de direc teur van de Amerikaanse telefoon- en telegraafraaatschapplj, Cralg, de di recteur van de Britse PTT, Hill, en de Canadese minister van vervoer, Marler. Over de kabel,'die van Clarenville op New Foundland naar Oban in Schotland loopt, een afstand van 3.600 km., kunnen 36 gesprekken te gelijk gevoerd worden. De kabel is in twee jaar tijds ge legd door het Britse kabelschip „Mo narch'. In de kabel zijn 51 verster kers eangebracht. Slangenjacht in La Rochelle La Rochelle (Franse Westkust) was gisteren in rep en roer. Uit een plaat selijke zaak ,die zich toelegt op het leveren van slangen aan musea en diergaarden, ontsnapten op een ge geven ogenblik vijftien adders. Vier ervan zijn weer gevangen, doch elf zijn nog „buiten'. Op hen wordt thans gejaagd door met stokken bewapende vissers en huisvrouwen van La Roohelle. Eén der vier gevangen adders was langs een regenpijp omhoog gekron keld en had zich vervolgens in een bed genesteld. Een andere werd in elkaar gekron keld in een kookpan gevonden. Aan verscheidene apothekers ter plaatse is verzocht een tegengif ge reed te houden, dat in geval van ad derbeten kan worden gebruikt. Het woeden van de orkaan „Flossy" heeft in het göbied van de Golf van Mexico aan negen mensen het leven gekost. Er is ook aanzien lijke schade aangericht. De orkaan heeft de Amerikaanse staat Alabama bereikt, hij trekt ver der in de richting van Georgië. De windkracht is thans verminderd. Marktberichten WOERDEN, 26 sept. Kaas. Aan voer 154 partijen. Ie kwaliteit ƒ2.34 2.38, 2e kwaliteit 2.272.32, extra kwaliteit tot 2.50. Handel flauw. in 10 minuien verdwèhènï Snelste weg van barstende hoofdpijn naar opgelucht glimlachen? "AKKER TJES" - de pijnverdrijvers. die maar tien minuten nodig hebben! Hoe dat kan? "AKKERTJES" bevatten een combinatie van krachtige geneesmiddelen, die IJ: klachten - ieder van een andere kant - aanpakken. Flits-snel! Wèg hoofdpijn... flitsen Uw klachten wegF Snellere werking door micro-poeder Volkomen smaakloos door ouwel-omhulsel Veilig voor de maag. geen prikkelende brokjes ADVERTEREN DOET VERKOPEN QT Gevraagd 'n gezellig zit-slaapkamertje v. hulp in de huishouding. Apo theek Boekwijt. Breestraat 74, Leiden, tel. 20552. Net meisje vraagt leuke vriendin, ongeveer 20 jaar, om gezellig te gaan fietsen, kan ook dan sen. Liefst omg. Noordwijk. Br. aan agent C. Peschier. v. Leeuwenstr. 21, Noord wijk. TT Woningruil. Aangebo den in Voorhout vrij bene huis bev. 4 k.. zolder, schuur en tuin. huur 6,95 p. w. Gevr. in Leiden soortgelijke woning, ho gere huur geen bezwaar. Br. onder no. 4013 bureau van dit blad. 3? Accordeonschool DVV. Heden beginnen de nieuwe cursussen, 1,10 per lesuur. 3 maanden gratis een ac cordeon. Meldt u spoedig aan de school Langestraat 67-69 's maandagsavonds v. 7—10 uur. QT Aangeboden Sparta SL 1956, 25Ó cc Victoriamotor. Capri blauw, 7000 km. ge lopen. In staat van nieuw. Onderzoek toegest. All- risk verz. Bel. tot maart '57. Van 1825.voor 1300,—. - Vlietzicht 71, Voorschoten. QT Wij betalen veel geld voor auto's, motorfietsen, bromfietsen en fietsen, autobanden enz. G. van Vliet, Janvossensteeg 34. Naaimachine. Bijzon dere aanbieding. Fonkel nieuwe salonkast trapnaai- machine. Prachtig model. Volle garantie. Ver bene den kostprijs. Na 5 uur. Herenstraat 23. Leiden. Eerste Leidse E.H.B.O.- Brigade. Aanvang nieuwe cursus 28/9/'56, welke ge geven wordt door dr. Kort- mann in gebouw G.G. en G.D., Mare. Leiden. Opg. dhr. Jansen, Nieuwsteeg 29, Leiden, tel. 21439. Zoeterwoude (dom). Propaganda-avond EHBO donderdag 27 sept. Paro chiehuis Schenkelweg. Vriie toegang, r.k., boven 17 jaar. Film en demon stratie. Gelegenheid voor 1 een dansje. DAN HEBT U LATER GEEN SPIJT 15 jaar garantie! Ie klas fabrikaat! Waarde f. 2.10! 13 cm lang! Voor vele doeleinden geschikt: voor ijs, compóte, I sorbet, jam, als babylepel en als suiker- of koffielepel 1 DOE DIT NU! Schrijf op de achterkant van het Nescafé-etiket in duidelijke blokletters Uw naam en volledig adres, sluit f. 1.- aan postzegels bij (liefst 1 van één gul den!) en adresseer Uw enveloppe aan: Nescafé, Postbus 1300, Amsterdam. U krijgt deze pracht- lepel dan franco thuis! Bus voor ten minste 35 koppen f. 2.55 en voor 140 koppen f. 9.20. Coffelnevrij f. 2.90 er^f10.45. Uitilulttnd geldig tot 31 Dec. 1956 binnen het Koninkrijk der Nederlanden In Europa. 100%, ZUIVERE KOFFIE MET 100%, KOFFIEGENOT

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3