jmaGAT LimSTAD Gewestelijke afd. van R.K. Politiebond Mercedes Benz Scherp Filiaal Leidse sterrewacht in lohannesburg wordt verplaatst Kath. Vrouwengilde ontvouwt haar plannen Eerste seizoenvergadering zeer geanimeerd Aanwijzingen voor 3 oktober personen in Leiden WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 „ST. MICHAEL" vergaderde in Alphen De R.K. Politiebond „St. Michaël", afd. Rijn-, Aar- en Gouwestreek hield dinsdagmorgen en -middag zijn belangrijke jaarvergadering in de Sint-Josephzaal te Alphen a. d. Rijn. De dag werd. ingezet met een H. Mis om 9.15 uur in de Parochiekerk van de H. Bonifacius, opgedragen door de g.a. kapelaan J. v. d. Stap, die in een korte toespraak de taak van de politie in de gemeenschap be lichtte. 6 Na een gezamenlijk ontbijt ving o.l. de heer H. A. Gieske uit Leiden de vergadering aan. Reeds dadelijk kwam zware kost ter tafel. Bij het politiepersoneel bestaat namelijk ernstig ongenoegen over het feit, dat een aantal verbeteringen, o.a. t.a.v. de verlofregeling, neergelegd in het Algemeen Rijksambtenaren Reglement nog op doorvoering in de Politiereglementen wacht. De sala- riëringsverhoudingeri tussen het ho ger- en het lager politie personeel noopte de aanwezige leden even eens tot ernstige critiek, terwijl men zich ook ernstig bezorgd maakt over het feit, dat de 6 loonsverhoging van de laatste ronde voor wat de ambtenaren betreft pas m.i.v. 1 sept. jl. is ingevoerd. Een ander punt van bespreking was de invoering van rangsvermeerderingen. In de salaris sen van wachtmeelter en opper wachtmeester schuilt naar veler me ning een onredelijk verschil. De z.g. nivellering heeft volgens de opvat ting van een aantal leden eenzijdig gewerkt. De voormelde opmerkingen leven vrijwel in alle gemeenten en onder alle groepen politie-ambtenaren. Men maakt zich ernstig bezorgd over de gevolgen hiervan, die zich in vele gemeenten reeds gaan aftekenen. Als voorbeeld b.v. werd genoemd de ha venstad Rotterdam, waar het politie korps, mede tengevolge van de on aantrekkelijke salariëring van de po litie, met een tekort van plm. 750 man kampt. Procentueel ondervindt men soortgelijke moeilijkheden al ook in overige gemeenten, grote en kleine. De heer Gieske kon de mededeling doen aan de vergadering, dat het hoofdbestuur doende is op „hoog ni veau" met alle aandrang te bevor deren dat de salariëring over de ge hele linie verbeterd wordt, inzon derheid van de wachtmeesters le kl. en van de hoofdagenten. Men heeft een informele bespreking aanhan gig gemaakt met de regeringsinstan ties omtrent het realiseren van be vorderingsmogelijkheden.' Dit laat ste vooral met het oog op de positie van jongere politiemannen en van agenten in de lagere rangen. Hoe hoopvol deze mededeling ook mocht klinken, ze vermocht het pes- Type 190. Benzineverbruik 1 op 10. Snelheid 140 km. Prijs: 11.995. ROOYAKKERS AUTOMOBIELHANDEL ^Advertentie). POTLOOD en GEEST No. 540. Horizontaal: 1. verkwik king, 7. voegwoord, 8. oude inhouds maat, 9. viervoetig dier, 10. vogel, 11. foei, 12. gebrek in gegroten ijzer, 13. deel van een auto, 14. spil van een wiel, 15. bergdoortocht, 16. zangstem, 18. mondwater, 20. lidwoord (Fr.), 21. betrekking. Verticaal: 1. godsdienstoefening, 2. bijwoord, 3. heldendicht, 4. buiging, 5 voorzetsel, 6. stijf, 9. hakwerktuig, 10. sluiskolk, 11. vruchtje, 12. snelrit van een paard, 13. soort, 15. heilige taal der Boeddhisten, 16. bundel, 17. flauw, 19. muzieknoot, 20. munt in China. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 539. Horizontaal: 1. dra, 3. kas, 5. rad, 7. Eli, 9. kajuit, 11. pa, 12. N.s., 13. inslag, 16. sta, 17. mee, 19. ego, 20. rog. Verticaal: 1. dor, 2. Alda, 3. kneu, 4. spits, 6. akant, 8. Linge, 10. jol, 11. piste, 14. sago, lö. Amer, 16. eng. simisme niet in optimisme te veran deren. Daarvoor is deze ongewenste situatie al te vaak en te lang op de lange baan geschoven, meende men. De R.K. Politiebond houdt zich momenteel in voorbereidende vorm bezig met de vraag of aansluiting bij de K.A.B. noodzakelijk geacht moet worden. Blijkens mededeling van de heer Gieske wordt binnenkort een onder zoek ingesteld naar de invloeden van de verhouding tussen politie en burgerij en omgekeerd. In het jaarverslag herinnerde de heer T. Opdam aan de grootse vie ring van het tweede lustrum van de bond. Hij voegde hieraan nog toe, dat kort na beëindiging van de vie ring nog een schriftelijke gelukwens met een aardige attentie was bin nengekomen van de Christelijke Bond van politieambtenaren „Rijn streek". De heer Opdam deelde voorts mee, dat de heer Gieske als vertegenwoor diger van het administratief perso neel van de Rijkspolitie gekozen is in de Bondsraad, welke mededeling, evenals de voorgaande, algemene in stemming verwierf. WIN de zilveren medaille van de 3 Octo- ber-Vereeniging, verbonden aan de hoofdprijs van de grote 3 october- fotowedstrijd. Foto's insturen aan: Foto-Ciné JAN WOLFSLAG, Breestraat 123 en Haarl.straat 102. Formaat minstens 6x6 cm., hoogstens 18 x 24 cm. Aantal hoogstens 5 stuks per inzender. (Advertentie) Burgerlijke Stand Geboren: Elmer Friso, zn. v. W. Koning en H. Vens; Frank Gerrit, zn. v. J. Huisman en E. W. Hoogland; Heinrieh, zn. v. A. Wernars en L. v. Leeuwen; Pieter Arnout, zn. v. A. Ridder en M. H. A. v. d. Drift. Theo- door, zn. v. T. Mestrum en E. Spaar garen; Rudolf, zn. v. S. J. Abspoel en C. M. Huij'breehts; Albert, zn. v. A. v. d. Voorst en N. Duiker; Wilhel- mina, dr. v. F. van Delft en A. Ra- vensbergen. Getrouwd: C. Uit den Boogaard en J. Verboon. Overleden: A. Vink, wed. van: v. d. Hulst, 72 jr.; N. Keereweer man, 70 jr. f/t EEN BEROEP. We hebben wel eens gehoord, dat er 30.000 geregistreerde beroepen zijn. Tijdens een onderzoek met de direc teur en adjunct-directeur van de markt- en havendienst te Leiden heb ben we onze kennis van de beroepen- nomenclatuur kunnen verrijken. We wisten dat er anpikkerateus waren, maar kende u als het beroep „bekke- trekker". Dit eerzame beroep wordt niet door komieken op het toneel uit geoefend, maar door lieden op de vee markt voor de controleurs de bekken van het rundvee optrekken om de inhoud op mond- en klauwzeer te controleren. De Leidse markt- en havendienst heeft „bekketrekkers" onder zijn per soneel. Boek over markt- en havendienst. Binnenkort verschijnt in Leiden van de hand van de heer D. R. Kooi man adj.-directeur van de markt- en havendienst te Leiden een boek, waarin de geschiedenis van de markt en havendienst van het begin der jaartelling tot vandaag wordt ver haald. Een hoofdstuk uit dit boek „De Waag", zal morgen aan de genodig den bij de opening van het gerestau reerde Waaggebouw ter hand worden gesteld. NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. Leidse Agenda WOENSDAG 26 SEPTEMBER. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk. Aanvang 7 uur. Leidse ver. van Postzegelverzame laar. Kleine Burcht, Nieuwe Rijn 19. Zegels van Zwitserland. 8 uur nam. K.A.J. Bijeenkomst, Mare 45. 8 uur nam. DONDERDAG 27 SEPTEMBER. Opening Waaggebouw. Burgerzaal Stadhuis. Aanvang 11.30 v.m. Kynologenvereniging „Rijnland". Zomerzorg, Stationsweg 35. Aanvang 8 uur nam. Modeshow Alb. de Vries. In den Vergulden Turk. 14.30 en 20.15 nam. Bazar t.b.v. Christelijk Blindenin stituut „Bartimeüs" te Zeist. Wijkge- bouw Levendaal. Opening 7 u. nam. Raad van Maatsch. en Cult. Over leg. Zomerzorg, Stationsweg 35. Aan- van 8.15 uur. Leidse Smalfilmliga. Cantine Rönt- gen-apparatenfabriek Smit, Heren gracht 34. Aanvang 8 uur. Huishoudelijke- en Gezinsvoor lichting. Kookdemonstratie. Leven daal 1, hoek Garenmarkt. 2 uur en acht uur nam. K. en O. film, Hongarijes ongerepte natuurreservaten, Stadsgehoorzaal foyer, 8 uur nam. VRIJDAG 28 SEPTEMBER. JO-KVP. „Bezitsvorming In de huidige politieke situatie". Gulden Vlies. Aanvang 8 uur nam. K. en O. Ned. Comedie: „Van de brug af gezien". Schouwburg 8 uur nam. ZATERDAG 29 SEPTEMBER. Instuif. Spreker Pater P. Wesse- ling, St. Leonardushuis, Haagweg. Aangvang C uur precies. „De Sleutelstad" Jubileumuitvoering Stadsgehoorzaal 8 uur nam. Dienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest: Doeza-apotheek, Doe- z astraat 31, tel. 21313; apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, tel. 26274. Crescendo. De adspiranten van de r.k. korfbal vereniging „Crescendo" worden eraan herinnerd, dat de training voortaan is van 78.30 uur in de gymzaal van de Herensingelschool aan de Os- en Paardenlaan no. 2. Opkomst dringend gewenst. Nog een heugelijk bericht voor deze ad- spiranten: donderdagavond a.s. om 7 uur begint in de zaal van de speeltuin Oosterkwartier aan de Ambonstraat in de Kooi een feestavond. Voor de pauze diverse spelen, na de pauze adembenemende films. Breng gerust vriendje of vriendinnetjes mede. Collecte Margriet. De huis aan huis collecte en de straat-collecte ten bate van het Me disch Kleuterdagverblijf „Margriet" heeft ruim 4.000,opgebracht. Het bestuur van „Margriet" dat piet de opbrengst van de collecte zeer te vreden is brengt hiermede dank aan allen, die tot het welslagen van de collecte hun medewerking hebben verleend. Ook de tellers van de Leid se Lichtfabrieken, die enige uren be langloze medewerking hebben ver leend zegt het bestuur gaarne dank. SPIEKER Contactavond Leids Muzieklyceum EJET WILLEBRORDUSGEBOUW A te Oegstgeest was gisteravond weer volledig bezet met belangstel lenden, die gekomen waren om de leerlingen van het Muzieklyceum te beluisteren en te bewonderen in hun moeizaam voorbereide voordrachten. Machtig in aantal, maar vrij beknopt van duur. Mejuffrouw Emely Wes- tendorff was de ganse avond weer de spil, waarom heel veel draaide, al lieten de leerkrachten zich niet on betuigd en deden de élèves alles zo goed mogelijk. Om van wal te steken was een aantal quatre mains geko zen en volgden de mooie stukjes van Enckhausen, Gurlitt, Zilcher, Schmitt en een eenvoudige Landler en Me nuet van Mozart. Met goed succes werd een en ander gespeeld. Wegens het vroege aanvangsuur, hebben wij niet alles hiervan gehoord. Élokfluit was vertegenwoordigd als solo instrument en in een ensemble van Te Johannesburg in Zuid-Afrika is het waarnemingsstation gevestigd van de Leidse Sterrewacht. Aangezien de omstandigheden daar voor het ver richten van goede waarnemingen snel slechter zijn geworden is besloten 't station naar Hartebeestpoortdam te verplaatsen. De Zuid-Afrikaanse re gering stelt de grond beschikbaar en zorgt bovendien voor de bouw van een woonhuis en een gebouw voor de kijkers met de daarbij behorende rufmten. De kosten van de verplaat sing worden geraamd op 100.006 gul den. Van dit bedrag komt 60.000 gul den voor rekening van het Leidse sterrewachtfonds en het Leidse kerk- hovenfonds. In zijn begroting voor 1957 stelt minister Cals voor, dat het WIN een mooi fototoestel door een eigen gemaakte 3 octoberkiek in te sturen aan: Foto-Ciné JAN WOLFSLAG, Éreestraat 123 en Haarl.straat 102. Formaat minstens 6x6 cm., hoogstens 18 X 24 cm. Aantal hoogstens 5 stuks per inzender. (Advertentie) drie fluiten. Mejuffrouw Olivier had met de voordrachten op dit (tegen woordig) zo geliefde instrument, die goed in de smaak vielen, veel' succes. Luid toegejuichd werden de jonge pianisten waarvan er weer een vier tal volgde. Meer speciaal viel het beroemde Menuet van Mozart op. Viool is een moeilijk en vaak ge vaarlijk instrument, maar 't Menuet van Pleyel vormde een parel aan dè kroon van de heer -Kwist en de later op 't programma voorkomende Sona tine van Schubert zal dit nog meer geweest zijn. In de afdeling Ballet toonde de lerares mevrouw Steen huis hoe zij met kleinen, groteren, groep en solistisch met haar leerlin gen studeert. Later was het weer toepassing van de studie in verschil lende vormen. Optredende danse resjes die terecht de zaal in vervoe ring brachten. De balletnummers waren inder daad heel aardig, elegant en zwierig met een streven naar uitbeelding, maar duurden veel te lang in een zo lijvig programma. De heer Bram Kwist had met zijn orkest voor tok- kelinstrumenten groot succes. Mejuffrouw Westendorf heeft een keurig kinderkoor en de door orkest begeleide liedjes klokken fijntjes, al al was de jeugd een beetje onwennig, onder de vreemde dirigent. Het pro gramma beloofde nog veel wat mooi en aardig is. Spijt hadden wij, dat wij het concert in G. van Mendels sohn niet meer konden horen, hoe wel wij niet twijfelen of mejuffrouw Olivier zal eer inleggen met haar élève. 't Wil ons voorkomen, dat er in het Muzieklyceum veel vooruit gang is, dank zij de leraren, dank zij de directrice, die terecht een kleine hulde in ontvangst mocht nemen n.l. een marche voor orkest: Leve de Directrice, een compositie van Bram Kwist. Enkele begeleidingen waren bij de leerkrachten in veilige handen, de andere werden toegewijd door medeleerlingen verzorgd. Een succes volle beschaafde avond. J. K. Piano-recital Paul Kurpershoek l/OORDAT PAUL KURPERSHOEK zyn ambt aanvaardt van direc teur van de muziekschool te En schede, wilde hij nog eens te Leiden spelen voor z'n vrienden en bewon deraars in een recital, dat door rust en eenheid werd gekenmerkt. De in nerlijk zo muzikaal voelende pianist hield zich ditmaal aan de klassieken en romantici, en wanneer de toehoor ders na de eerste helft van 't pro gramma hun dank betoonden door staande te applaudisseren, wilde dit toch wel zeggen, dat er een graad van voortreffelijkheid aan de dag was gelegd. JÏmmer, dat de kleine zaal, waarin het concert gegeven De eerste bijeenkomst in het nieu we seizoen van het Katholiek Vrou wengilde, afdeling Leiden, werd gis teravond gehouden in „In den Ver gulden Turk". Voorzitster was mevrouw G. Lin- denhoffHop, die, nadat zij allen wel kom had geheten, zeide dat de bedoe ling van de avond was, samen de plannen te bespreken voor het ko mende seizoen en van gedachten te wisselen over het nieuwe program ma. Het bestuur wil hierdoor de zelf werkzaamheid bevorderen en de sa menwerking stimuleren, waardoor het Gilde wordt als één groot gezin. Allereerst werd een plan aangeno men om de gebedsintenties van de gildeleden te zenden naar de Vrou wen van Bethanië. Vervolgens deed de voorzitster een beroep op de le den, zich beschikbaar te stellen als collectrice voor het Christus Koning fonds, ten bate van rustbehoevende moeders en werd er mededeling» ge daan van een voorgenomen bezin- ningsmorgen, waarvoor de leden na dere aankondigingen krijgen toege stuurd. Puntsgewijs legde spreekster het programma voor, dat een Kerstavond vermeldt, waarop men door de leden vervaardigde kerststallen en -groe pen wil tentoonstellen en welke avond men wil opluisteren met eigen zang en met de voordracht van een kerstverhaal. Voorts staan er een vas tenavond, een politieke avond en een sluitingsavond in het vooruitzicht en wil men een avond organiseren met het onderwerp „goed wonen". Ooik een avond op godsdienstig terrein is piet vergeten. Om de voorgestelde „gezellige avonden" te doen slagen, werd een beroep gedaan op de da mes met toneel- en acteertalenten en op de pianisten. Nadat de voorzitster nog had toe gezegd dat ook zelfopgenomen film pjes niet op het programma zullen ontbreken, ontvouwde de secretaresse, mevrouw Van Neer, plannen betref fende een „onderlinge hulpverle ning" en een „luiermand-aktie" er wekte ze de aandacht voor het cen trum voor huishoudelijke- en gezins voorlichting, waar de leden interes sante cursussen kunnen volgen. De bedoeling van deze akties is, „iets méér van het Gilde te maken", waar door de leden iets voor elkaar gaan betekenen. N de pauze had de kennismaking plaats met de onlangs door de deken benoemde geestelijk adviseur van het Gilde, pater J. H. I. Nieuwenhuijzen. Daarna was er voor de dames gele genheid eigen voorstellen in te die nen met betrekking tot het program ma, hetgeen een geanimeerde ge- dachtenwisseling tot gevolg had. rijk in de kosten van verplaatsing zal bijdragen door het gebruikelijke jaar lijkse subsidie van 15.000 gulden voor één jaar met 40.000 gulden te verhogen. PASTOOR VAN SCHALEN HERSTELD. Pastoor A. van Schalen o.f.m., pas toor van de St. Leonardus-parochie te Leiden, kan morgen geheel hersteld het ziekenhuis verlaten na een ver blijf van ongeveer 40 dagen. werd, niet tjokvol was. Kurpershoek had dat verdiend. Eerst de Beethovenvariaties op. 45 F dur, die (hoewel tot diens eerste scheppingsperiode .behorend) een volkomen meesterschap, persoonlijk heid en geestkracht verraden. De pianist gaf veel nuance en doorleefde expressie, Zijn spel was muzikaal en over de voordracht kan geen me ningsverschil bestaan. Mozart's So nate Bes dur K.V. 333, was wel heel mooi van uitvoering, geheel opgewas sen tegen de gestelde eisen. Met veel heid van facetten in 'een verfijnde gedaante die geheel in de lijn van Mozart geweest is. Vervolgens Schubert* Wanderer Fantasie op. 15. De vier delen gaan in elkaar over, zijn ontwikkeld uit één en 't zelfde lied; oorspronkelijk het thema van het ligd „der Wanderer". Het cyclische werk vol van variaties en een Fugato lijkt eenvoudig, maar is lang niet gemakkelijk te realise ren. Schubert zelf zeide van de moei lijk speelbare Fantasie: „Der Teufel soil das Zeug spielen". Hier was bij de pianist geen uitputten in technisch vertoon, want eenvoud kenmerkt het soepele, zelfs tot grootsheid opge voerde spel, waarin geen moment sprake is van affectie wat betreft zijn toch zo zeer geacheveerde techniek en muzikale aanvoelbaarheid. Na de pauze Brahms fascinerende Intermezzo no. 1, 2 en 3 van diens op. 117. Een muzikale taal, die niet zo gemakkelijk te verstaan is! Maar goed er in doorgedrongen, spreekt Brahms muziek in velerlei onver moede en onverwachte schoonheid en Kurpershoek is ons een zeer waardeerbare gids geweest. Ten slotte de boeiende Fantaisie op. 49 van Chopin. Uitlopend zijn de stemmingen in deze zo verrassende compositie, door de pianist levendig gearticuleerd en met volledige po tentie voorgedragen. Een respecta bele vertolking, in zingen en genuan ceerd spel getroffen naar aard en karakter. Het geestelijk spel werd beloond met denderend applaus en fraaie bloemstukken in fel rood en wit (de Leidse kleuren). Het applaus werd beantwoord met twee toegiften 3e etude van Chopin met haar prach tige melodiek en Andantino Es dur van Mozart. A. I. Het verkeer in de binnenstad De commissaris van politie maakt bekend, dat op 3 oktober a.s. krach tens besluit van b. en w. de binnen stad van Leiden op de gebruikelijke wijze voor het verkeer met rijpaar den, door trekdieren voortbewogen voertuigen en motorrijtuigen op meer dan twee wielen zal worden afgesloten van 's morgens 7.00 tot 's nachts 1.00 uur. Onder verwijzing naar de desbetreffende publicaties wordt bekend gemaakt, dat een be perkt aantal bewijzen van toegang tot het door afsluitbomen afgesloten gedeelte der gemeente zal worden uitgereikt, indien kan worden aange toond, dat tot het toelaten van de omschreven categorie vervoermidde len een dringende reden bestaat. Aanvragen tot het verkrijgen van een bewijs van toelating kunnen ge daan worden donderdag 27, vrijdag 28 en zaterdag 29 september van 9.00 tot 12.00 en van 2.00 tot 5.00 uur aan het politiebureau, Zonneveldstr. 10. Schriftelijke aanvragen worden al leen dan in behandeling genomen, indien daarin duidelijk vermeld staan: 1. naam en adres van de aanvrager; 2. voor welk soort vervoermiddel de aanvraag geldt; 3. reden van aanvrage. Aanvragen, welke niet volledig zijn of na 29 september binnenko men, worden niet in behandeling genomen. Gezien het jaarlijks steeds groeien de aantal aanvragen, waardoor de rij-beperking op de 3de oktober illusoir dreigt te worden, zal ook dit maal wederom alleen voor urgente gevallen een bewijs worden uitge reikt. (Advertentie) VOORSCHOTEN Schaakver. „Voorschoten". Uit slagen groep 1. Dr. VermetMaarsen YiYi\ Van OsP. Segaar 10. Groep 2a: De Water»—Honsbeek 2—0. LobbezooN. Segaar 10; Hul- leman—v. d. Marei 01; Braggaar Heyer 01. Groep 2b: v. d. Akkerv. d. Werf 01; KouwenhovenGroenenbe«rg 01; Van RenswouVan Dijk 10. Gevestigde personen van 13 tot en met 19 sept. S. C. Sno en fam., gouverne mentsambtenaar, Kagerstr. 24. H. W. v. West en fam., arts, Zaansti*. 28. P. M. J. Derris en fam., directeur techn. school, Wasstr. 57. P. LouwrierJongeleen en fam.. Hansenstr. 68a. E. M. Essen en fam. onderwijzeres, de Meij v. Streefkerkstr. 16. M. J. Riemersma, onderwijzeres. Rijnsb.weg 141. C. J. Bossaert, 11. ver pleegster, Rijnsb.weg 10. A. M. van Heijst, Noordeinde 50. M. E. Dorrepaal, onderwijzeres, Da Costastraat 27. J. F. Zandbergen, slager, Morsweg 23. J. C. Hellendoorn, 11. verpleegster, Rijnsb. weg 10. P. K. Leendertz. Schelpenkade 45. E. M. Rasker, Roodenburgstr. 37. 'j. A. Knuppe, militair KM. Boshof 9. M. v. Rijt, betonwerker, Narmstr. 34a.. H. E. Wout, Witte Rozenstraat 12. G. M. G. L. J. Kats, Herengracht 23. T. van Hooy- donk. kantoorbediende. Zoeterw. Singel 52. H. van Zwet. Herenstr. 126. E. van Rossem, Zoeterwoudseweg 124. K. L. M. van Eerd, Hoge Rijndijk 81. L. C. M. Moll. Lage Rijndijk 28b. W. M. van Al phen, Wasstr. 7. R. Jongmans, Kort Ra penburg 12a. A. M. T. Haanappel, Groen hovenstr. 13. W. J. Klinkenberg, Lelie straat 53. A. E. Gonsalves. Plantsoen 29. H. S. C. SiraVan der Reijden, Siebold- straat 59. C. C. Schade van Westrum, Nieuwe Rijn 28. J. W. Zoet, De Laat de Kanterstr. 2. G. E. HeinenWestbroek, Zoeterwoudse Singel 52. C. H. Kampinga —Plus. Veilingkade 17. A. W. Vogt—Aal- dijk, Acaciastraat 3. R. R. Hoekstra, Hoge Rijndijk 27. E. de Jong, verpleeg ster, Morsweg 36. J. Bezemer, Witte Sin gel 81. E. Elshove, Utrechtse Jaagpad 19. K. Vrieze, Kagerstr. 16. R. Asard, admi nistrateur, Lijsterstr. 16. M. J. Gouwen- berg, verpleegster. Rijnsb.weg 10. A. H. Kragt, verpleegster. Rijnsb.weg 10. M. de Vrij, 11. verpleegster, Rijnsb.weg 10. E. J. S. Hulst, 11. verpleegster, Rijnsb. weg 10. P. M. G. VerschoorSchuckman hulp in de huishouding. Kastanjekade 1. R. van Nimwegen, onderwijzer, Mors weg 30a. C. H. Arnoldussen, ass. i.d. huis houding, Korevaarstr. 11a. H. Lenskens, verpleegster, Rijnsb.weg 10. M. M. Zwa nenburg, kantoorbediende, Lammen- schansweg 1. H. E. van Delden, Groen- hovenstr. 4. J. W. A. van der Steur, Burggravenlaan 109. N. J. van der Vlugt Burggravenlaén 203; G. J. van Kapel, waterbouwkundige, Rijn en Schiekade 73. N. Bunge, Witte Singel 37. W. S. Zuur Witte Singel 97. A. Spruijtenbrug, dienst bode, Mezenstr. 2. A. L. P. Schoemaker, ass. leeszaal. Lammenschansweg 32. R. J. C. Graaf van Randwijck, Boisotkade 1. J. Benschop Koolhoven, onderwijzeres, Zoeterw. Singel 56. D. Jongewaard, rijks ambtenaar, Witte Singel 99. W. Derogee, boekhouder, Breestr. 33a. A. Visscher, verkoopster, Ringkade 11. A. H. Faase R.K. priester, Mariënpoelstr. 4. J. H. v. Diemen. 11. verpleegster, Rijnsb.weg 10. A. P. M. Mikx. R.K. priester, Mariën poelstr. 4. H. Snijder, Boerhaavelaan 17. A. van der Hoeven, kantoorbediende, Hartmanstr. 2. J. H. Barkeij, Rijnkade 13. A. Roggeveen. Rijnsb.weg 31. A. C. Schuurman, onderwijzeres, Kam. Onnes- laan 51. A. H. Clarke. Rapenburg 94. C. de la Bretoniëre. machine-bankwerker, Boshuizerkade 48. A. van Son, winkel juffrouw, Borgerstr. 10. A. Bastiaan, Dahliastr. 22a. F, C. Boersma, Rapen burg 56. E. P. M. Rom Colthoff, Nieuwe Rijn 33a. T. L. Heuvelsland, steno-typis te, Rijnkade 13. Wat lezers schrijven PRIJSOPDRIJVING OP GROTE SCHAAL? Zoeterwoude, 24 sep. 1956 Geachte redactie, Gaarne zou ik nog even terug ko men op wat een lid van de K.A.B. (waarom geen niaam?) schreef onder bovenstaand opschrift d.d. 20 sept. j.l. Ik ben het namelijk met inzender niet geheel eens. Ik ben het wel met inzender eens dat een echtpaar dat van Drees trekt, of een ambtenaar of weduwe met pensioen moeite heeft de eindjes aan elkaar te knopen, doch dat kan twee oorzaken hebben, de spullen zijn te duur of ze krijgen geld te kort, volgens mij is dit laat ste de oorzaak. Als leek op dit ge bied kan ik er niet over oordelen of dit gemakkelijk te veranderen is. Met de door inzender genoemde prij zen ben ik het niet eens, 1,00 voor een ons vieswaren, het is haast niet te geloven, doch al is het waar dan vind ik het toch niet zo heel erg, er zijn winkels genoeg waar men 2, 3, of zelfs 4 ons voor een gulden kan krijgen: dus inzender U loopt rustig die winkel maar voorbij. Die winke lier zal wel gauw uitgewinkeld zijn met zulke* prijzen. Kolen rijn erg duur, doch dat waren ze vorig jaar ook al. Groente is ook duur, hoofd oorzaak de koude en natte zomer, kan niemand iets aan doen. Als han delaar in zuivelproducten ben ik met die prijzen wel op de hoogte, die zijn beslist niet aan het stijgen. Eieren zijn op het ogenblik 2 cent per stuk goedkoper dan vorig jaar sept. Marga rine 8 cent per kg. goedkoper. Plan- tenvet 8 tot 20 cent per kg. goed koper. Kaas begin van dit jaar.gezakt, is nu weer opgetrokken tot de prijs van vorig jaar. Spek en rundvet zijn haast niet te verkopen dus ook niet duur. Rest nog de melk, daar betaalt U inderdaad meer voor als vorig jaar. doch als u rekent dat de regering nog 7 cent per liter* bijpast om de boer niet aan winst, doch aan zijn kale kostprijs te laten komen, dan kunt U er rustig op rekenen dat de melk voorlopig niet goedkoper maar wel duurder zal worden. Doch dit gebeurt dan niet omdat de regering, de boer, of de handel dat leuk vindt, doch alleen omdat het niet anders kan. Daar kan ook een prijsstop niets aan veranderen, de boer of de handel kunnen niet zoals enkele staatsbedrijven met millioe- nen verlies gaan werken. En als U dan zoals U schrijdt vindt dat de prij zen wel omlaag kunnen, dan moet U met plannen en aanwijzingen komen hoe dat moe. Dan heeft Uw organisatie de K.A.B. knappe mensen genoeg om dat bij de regering aanhangig te ma ken en door te voeren. Met Uw schrij ven werpt U ten onrechte een blaam op de handel, die zelf helemaal niet voor hoge prijzen is, daar deze de omzet slechts drukken. Verder ge achte K.A.B.-er hoop ik als vriend van U te scheiden. Ik weet natuurlijk ook wel dat het leven erg duur is voor iedereen, en dat het voor U een klein kunstje is om een lijstje artike len te maken die wel duurder gewor den z(jn. Maar ik meende toch zo vrij te mogen zijn op bovenstaande pun ten te wijzen, Inmiddels met de meeste hoogach ting, J. C. VAN LEEUWEi Zoeterwoude.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2