S)e fcoldte&ywïCLfit AUSTRALISCHE PREMIER SPREEKT 'N FORSE TAAL Nederlands kustvaartuig na aanvaring met Rus gezonken j Menzies wil geen i vrede tot elke prijs i QeuieCd niet uitg.e*lo.ten aC& de V,eiCiyfïeidMaad faaCt Maar alleen in uiterste instantie Knuppel-politiek Gezamenlijke Europese politiek is dwingende noodzaak Poolse piloot vloog Mig-vliegtuig naar Denemarken Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT i WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1956 47ste JAARGANG No. 13917 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Als de Ver. Naties in de Suezkwestie door een Sow jetveto tot werkloos heid gedoemd worden, moeten wij als kanaalgebruikers bereid zijn 'zelf maatregelen te nemen. Dit heeft de Australische premier, Robert Menzies, die onlangs aan president Nasser het oorspronkelijke plan-Dulles heeft voorgelegd, gisteren verklaard in het Australische parlement. Menzies zei dat het Britse gemenebest na een eventueel Sawjetveto vier wegen open staan: 1. Ingrijpende economische sancties tegen Egypte. 2. Gebruik van geweld om het internationale beheer van het kanaal te herstellen. 3. Verdere onderhandelingen. 4. Zich neerleggen bij de toestand en Egypte hel beheer over het kanaal laten. Dit laatste zou tot gevolg hebben, dat het prestige van het ge menebest volkomen zou verdwijnen en zijn belangen ernstige schade zou worden toegebracht. Voldoening in Engeland. In officiële Britse kringen heeft de rede van Menzies grote voldoening ge wekt daar 't hierin gehuldigde stand punt geheel gelijk is aan het Britse. Amerikaanse functonarissen zei den, dat Menzies slechts in krachtige bewoordingen heeft herhaald wat volgens de meeste functionarissen in Washington de gedragslijn van de le den der gebruikersorganisatie moet zijn, als via de Ver. Naties geen voor lopige regeling van de SuezJkwestie bereikt kan worden. Ook minister Dulles verklaarde zondag, dat de ge bruikers van Ket Suezkanaal wellicht verdere stappen zullen doen, als Egypte hun pogingen bij de Ver. Na ties om tot een regeling van de kwes tie te komen, zou verwerpen, zo ver klaarden zij In Parijs is Menzies' verklaring met instemming begroet. UITSLUITEN VAN GEWELD IS ZELFMOORD. Menzies zei dat het zelfmoord is als men betoogt dat geweld niet ge bruikt kan worden, tenzij de Veilig heidsraad het goedkeurt. Maar hij gaf te verstaan dat geweld alleen in laat ste intantie toegepast kan worden. Als men geweld alleen maar kon gebruiken met goedkeuring van de Veiligheidsraad, zou dit betekenen, dat men er nooit gebruik van kon maken tegen enige vriend van de Sowjet-Unie, behalve wanneer de Sowjet-Unie dat zou toestaan. 'De minister voegde hieraan toe, dat de wens tot uitschakeling van ge weld, behalve met goedkeuring van de V.N., kennelijk de loop beinvloed heeft van de gesprekken met Nas ser in.Cairo. Dit standpunt gaf Egyp te de overtuiging dat het voorstellen zonder gevaar kon verwerpen, zei Menzies. Herbert Evatt, de leider Van de so cialistische oppositie; noemde het „stuitend" dat er aan de vooravond van de bijeenkomst van de Veilig heidsraad een rede is gehouden als die van Menzies. YJ7IE GELOOFT/DAT DE MENS- HEID reeds zover gevorderd is, dat het gebruik van geweld kan wor den afgeschaft, moet zich wel teleur gesteld gevoelen bij het zien van het geen zich in het Midden-Oosten af speelt. Aan de grenzen van Israël heerst zogenaamd een wapenstilstand, welke jaren geleden een einde heeft ge maakt aan een openlijke oorlogstoe stand. De Verenigde Naties hebben zich er mee bemoeid en toen de strij dende partijen naar adem snakten is er een wapenstilstand afge- 0 kondigd. Vrede is het daar nooit geworden, ondanks alle smeekbeden van de secretaris-gene raal van de UNO om zich toch aan de wapenstilstands bepalingen te hou den. Zo is er nu weer een overval ge pleegd door Israëlische strijdkrachten op een Jordaanse post en de Israëli sche regering rechtvaardigt dat met te zeggen, dat dit een vergeldings maatregel is na een hele reeks aan vallen, welke Jordaanse troepen op Israëlische burgers hebben gedaan. „Geen regering ter wereld kan werkeloos blijven - toezien, zegt de Israëlische regering, hoe haar bur gers bij georganiseerde moordaanval- len vanuit een aangrenzend land wor den gedood. De Israëlische troepen hebben thans een Jordaanse basis van waar uit militaire aanvallen op Israëlisch gebied werden georganiseerd, aange vallen, opdat het de Jordaanse auto riteiten duidelijk worde dat zij er zelf belang bij hebben dat een einde komt aan de agressiedaden. Israel zal zijn verplichtingen vol gens de bestandsovereenkomst ge trouwelijk nakomen, mits er een ein de komt aan de Jordaanse aanvallen op zijn De Israëlische regering is blijk baar van mening dat „wie niet ho ren wil, moet voelen". Zij staat daarin trouwens niet al leen. Want wat zei de Australische premier Menzies gisteren over het Suez-probleem? „Wij zullen steeds naar vrede blij ven streven, maar wij zijn niet ver plicht dat streven zover door te voe ren, dat wij weerloos staan tegenover onwettige acties", „Als de Veilig heidsraad weer eens door een sovjet veto tot werkloosheid wordt gedoemd moeten wij als kanaalgebruikers be reid zijn, zelf sancties tegen Egypte toe te passen." Dat de Veiligheidsraad, die van daag het Suez-probleem zal gaan be spreken, enige activiteit zal kunnen ontwikkelen, daaraan gelooft geen mens meer. Het is niet prettig, te moeten con stateren, dat wij weer afgezakt zijn tot het peil van de wrekende knup- peL Indiase functionarissen verklaar den in Nieuw Delhi, dat zij veront rust zijn door Menzies' verlklaring. India hoopt dat de partijen in het Suezgeschil door diplomatieke onder handelingen nader tot elkaar gebracht kunnen worden, aldus deze functio narissen, die overigens niet verwach ten dat de bespreking van de kwestie in Veiligheidsraad veel zal bijdragen aan het vinden van een regeling van het geschil. Einde deze week zal de eerste van de drie baggermolens van de Holland se maatschappij voor aannemingen worden weggesleept uit het Suezka naal en naar Nederland worden ver voerd. De twee andere zullen waarschijn lijk kort daarop volgen. Vertegen woordigers van de maatschappij in Den Haag zijn naar Egypte gereisd om de vele moeilijkheden uit de weg te ruimen. De Egyptenaren bleken nu toegeeflijker. Denemarken doet mee. Het Deense parlement heeft goed gekeurd dat Denemarken zich zal aansluiten bij het gebruikersgenoot schap voor het Suezkanaal. BRITTEN VERLATEN JORDANIë. De laatste gezinsleden van Eritse militairen in Jordanië zijn dinsdag per vliegtuig naar Engeland ver trokken. Er zouden nu geen familie leden van Britse militairen meer in Jordanië zijn. Zij zijn vertrokken na dat de Britse autoriteiten alle Brit ten, die geen dringende redenen hadden om in Jordanië te blijven, aangeraden hadden naar huis terug te keren. Pleidooi van Adenauer De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft gisteravond in Brussel de spoedige Vorming be pleit van een Europese federatie, met inbegrip van Engeland. Een gezamenlijke Europese poli tiek, zei hij, is een dwingende nood zaak. Adenauer waarschuwde dat Europa zijn politiek en economisch meesterschap over de wereld reeds verloren heeft en het risico loopt ook zijn cultureel leiderschap te ver liezen. De 81-jarige bondskanselier deed zijn voorstel aan het eind van zijn tweedaags verblijf in België, op een bijeenkomst van de vereniging van katholieke conferenties in Brus sel. Adenauer stelde voor de „Euro pese federatie" te bouwen op de fundamenten die gevormd worden door organisaties als de Raad van Europa, de Kolen- en Staalgemeen schap, het Schuman-plan, de ver schillende bestaande overeenkom sten inzake handel en verkeer, en Euratom. Adenauer waarschuwde tegen „perfectionisme" bij het opbouwen van een Europese federatie. „Naar mijn mening", verklaarde hij ver der, „moet de kring van ledenstaten van een Europese federatie niet be perkt worden". De bondskanselier zei dat dit de doelmatigheid van de oh bij de federatie te voegen, zoals het tot de Westeuropese Unie is toe getreden. „De houding van Engeland is van buitengewoon groot belang voor de toekomst van Europa", zei Aden auer. Organisaties in Berlijn verboden De Westberlijnse senaat heeft dins dag twee organisaties, opgericht door de voormalige nationaal-socialisti- sche politicus Strasser, verboden. Men verklaarde ze in strijd met de grond wet. Beide partijen, de „Werkgemeen schap nooit vergeten vaderland" en de „Bond van Duitslands vernieu wing', zijn ontbonden en mogen ook niet onder een andere naam worden voortgezet. Strasser, aanvankelijk aanhanger en later doodsvijand van Hitier, keer de in 1055 uit Canada naar West- Dui.tsland terug. Drie maanden geleden stichtte hij in West-Duitsland een politieke partij, de „Duitse sociale unie', die evenals de thans in Berlijn verboden organisaties, slechts zeer weinig aan hangers gekregen h^eft. Duitse grensboeren demonstreren Gisteravond waren er in het Duitse grensgebied langs het zogenaamde gecorrigeerde gebied tussen Beek en Wyler, verscheidene verlichte rode ballons en ook enige brandende fak kels te zien. Dit vuurwerk was ont stoken door Duitse boeren van de „tractaat landerijen", waarover he den onderhandelingen werden ge voerd in 's-Gravenhage tussen Ne derlandse en Duitse autoriteiten. Er bestaat in het grensgebied een „belangengemeenschap van benadeel de boeren", ongeveer 900 in getal, die bij de grenscorrectie ongeveer 4000 hectare land hebben moeten afstaan. De demonstratie had een rustig ver loop. Als de K.V.P. er goedkeuring aan geeft Vanmiddag om half drie is de K.V.P.-Tweede Kamerfractie bijeen gekomen om te beslissen over het schema van zetel-verdeling, dat mr. Burger zich gedacht heeft voor een nieuw kabinet. De beslissing is bijzonder belang rijk, aangezien prof. Romme is aan gezocht vice-premier te worden, naast dr Drees. Er zou dus een andere fractie-voorzitter voor de K.V.P. moeten worden gekozen. Prof. Romme zou, volgens het plan 3 VERMISTEN In een dichte mist is vanmorgen omstreeks zes uur bij Ameland het Russische schip „Kolomna" in aan varing gekomen met het Nederland se kustvaartuig „Gruno". De „Gru- no" schijnt onmiddellijk na de aan- Piloot nam zijn Mig mee Een 24-jarige Poolse straaljager piloot zette gisteren zijn MIG op het Deense eiland Bornholm aan de grond, sprong uit de cockpit en be gon onmiddellijk in vloeiend Duits 'te foèteren, dat een landingsbaan, die op zijn kaart stond aangegeven, 'nog niet klaar bleek te zijn. Toen vroeg hij' asiel. De pilpot, luitenant Gocsjiniack, was de deijde vlieger van cfe Poolse luchtmacht die Bornholm als eind doel van een vlucht uit het commu nistische vaderland koos. In.het voor jaar van 1953 waren reeds twee Polen met hun MIG's op het eiland geland. Beiden kregen asiel. Zijn verbazing over het feit, dat de banen, die op zijn officiële Poolse luchtmachtkaart stonden aangege ven, alleen maar geprojecteerd ble ken te zijn, was even groot als die van het personeel van het vliegveld. Dat dacht, dat 't toestel het nieuwste type M3G was. Ijlings kwamen lucht machtofficieren uit Kopenhagen over, die echter tot ieders teleurstel ling vaststelden, dat het een gewone MIiG-15 straaljager was, waarvan ieder moertje in 't Westen bekend is. De piloot, die later naar Kopenha gen werd gebracht, vertelde daar, dat hij tijdens een oefening met zijn, bij Poznan gestationeerde, eskader de vlucht had genomen. Om meer snel heid te krijgen en eventuele vervol gers te ontgaan had hij zijn vleugel tanks afgeworpen, maar hij meende niet, dat de andere piloten zijn vlucht hadden gemerkt. Bus stortte in rivier Twee en twintig mannen, vrouwen en kinderen werden gedood en drie gewond toen een passagiersbus maan dag in de Phelum, een rivier in Paij kistan viel. De bus daalde een smalle bergpas af toen een van de banden sprong. De chauffeur verloor de macht over het stuur en de bus schoot in de ri vier, die 50 meter lager ligt. Het ongeluk werd vijf uur later pas ontdekt, toen een andere bus de zelfde weg passeerde. Dit is de nieuwe Poolse Mig-straaljager, die op een vliegveld op het Deense eiland Bornholm is geland. De machine moest min of meer een noodlanding maken, daar een betonnen startbaan wel op de kaarten van de piloot voorkwam, doch in werkelijkheid nog niet was aangelegd. De piloot van het toestel heeft de Deense autoriteiten op politiek asyl gevraagd. Op de foto zien we de machine tijdens het onderzoek door Deense militairen. Telefoto varing gezonken te zijn. Volgens op gaaf van het Russische schip, dat vijf overlevenden aan boord heeft geno men, waren er in totaal acht man aan boord van de „Gruno"; er wor den dus drie opvarenden vermist, waarnaar wordt gezocht door de red- dinboten „Brandaris" van Terschel ling en „Van Linschoten" van Ame land. Bovendien is een lange afstands patrouillevliegtuig van het marine vliegkamp Valkenburg opgestegen Om bij het zoeken naar overlevenden te assisteren. Aan boord van de „Kolomna" be vinden zich de matrozen Dick van den Berg en Ate van der Veen, bei den Nederlanders en de Duitser Die ter Bassler; voorts de Franse machi nist H. van der Meer en de 18-jarige dochter van de kapitein, C. Wierin ga. Vermist worden de 42-jarige ka pitein A. Wieringa, uit Appingen- dam, zijn 38-jarige vrouw Grietje Wieringa en de matroos Karl Richard Beeck. De kapitein van het Russische schip heeft van de staatsrederij te Leningrad opdracht .gekregen met de overlevenden van het gezonken Nederlandse schip naar Amsterdam te stomen om daar een verklaring af te leggen. Vanavond tussen 7 en 8 uur wordt het schip te iJmuiden verwacht. Reddingspogingen gestaakt. van mr. Burger, behalve vice-pre mier, ook minister van Binnenlandse Zaken worden en tevens de bezits vorming en de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie onder zijn leiding nemen. In het schema van het nieuwe ka binet zijn aan de P.v.d.A. toegedacht: Premier: dr Drees; Sociale Zaken: de heer Suurhoff; Financiën: de heer Hofstra; Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening: de heer Mansholt; Verkeer en Waterstaat of Justitie: (kandidaat-minister nog onbekend). Aan de K.V.P. zijn de volgende vijf ministersposten voorgelegd: Vice-premier, Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en PBO: prof. Romme; Buitenlandse* Zaken: mr. Luns; Onderwijs, Kunsten en Weten schappen: mr. Cals; Wederopbouw en Volkshuisvesting: ir. Witte, en Maatschappelijk Werk: mej. Klompé. De A.R. partij verliest in het sche ma van mr. Burger de post van Ver keer en Waterstaat (mr. Algera) en behoudt de post Economische Zaken: prof. Zijlstra. Voor de C.H. blijft ir. Staf op het departement van Oorlog en Marine. Tenslotte rest voor de V.V.D. de portefeuille van Verkeer en Water staat of van Justitie. Over laatstge noemde portefeuilles is door de in formateur, voor zover bekend, nog geen beslissing genomen. Het wordt niet uitgesloten geacht da.t mr. Burger, wanneer met de K.V.P. overeenstemming wordt be reikt over de zetelverdeling, zijn in formatietaak als geëindigd zal be schouwen en dat daarna dr. Drees met de verdere formatie zal worden belast. Dit blad bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond U 0 tot donderdagavond. Opgemaakt Het vliegtuig van de opsporings- te 11.16 uur). U e'n reddingsdienst van de Kon. Ma- i Q rine is teruggekeerd en ook de red- - dingboten hebben het zoeken opge geven. Er hangt nog tamelijk veel nevel boven zee, zodat het zicht niet verder reikt dan 200 meter. Wraak en weerwraak Een woordvoerder van het Israëlisch leger heeft meegedeeld, dat Israëli sche troepen dinsdagavond stellin gen van het Jordaanse leger in het gebied van Hoessan ten zuiden van Jeruzalem hebben bestormd. Hoessan ligt op 8 km. afstand ten westen van Bethlehem in de onmiddellijke om geving van Ramat Rachel, de plaats waar zondag vier Israëliërs werden gedood en 16 gewond bij een Jor daanse aanval op een archeologische excursie. Uit gewoonlijk betrouwbare bron verluidt, dat dinsdag op een speciale zitting van het Israëlische kabinet was besloten tot een vergeldingsactie voor de jongste Jordaanse aanvallen. Ongeveer vijftig Jordaniërs zijn bij de aanval gedood. Dit is meegedeeld in een communiqué van de generale staf van het Israëlische leger. Een aantal Jordaanse stellingen werd bezet en een versterking van de politie van Hoessan opgeblazen. Twee Jordaanse pantserwagens wer den in brand gestoken, aldus het com muniqué. Journalisten moesten terugkeren Twee Indonesische hoofdredacteu ren, die in Zürich de bijeenkomst van Indonesische en Nederlandse journalisten bijwonen, hebben van de Indonesische militaire politie op dracht gekregen naar Indonesië te rug te keren. Het zijn de hoofdredacteur van de socialistische „Pedoman", Rosihan Anwar, en de hoofdredacteur van het onafhankelijke blad „Indonesia Raya", Mochtar Loebis. De vorige week werden zij aan de vooravond van hun vertrek naar Europa negen uur lang ondervraagd in velband met artikelen in hun bladen, waarin commentaar werd geleverd op de militaire verordening, waarbij pro vocatieve en destructieve berichtge ving en kritiek op regeringspersonen werd verboden. „Indonesia Raya" had geschreven, dat premier Sastroa- midjojo „een mislukking" was. Anwar en Loebis hebben naar Djakarta getelegrafeerd, dat zij terug zullen komen, zodra de conferentie in Zürich is afgelopen. STOCKHOLM half bew. 20 C. OSLO mist 16 KOPENHAGEN onbew. 17 ABERDEEN mist 13 LONDEN mist 20 AMSTERDAM mist 24 LUXEMBURG zwaar bew. 19 PARIJS geheel bew. 22 BORDEAUX regenbui 21 GRENOBLE zwaar bew. 20 NICE regen 24 BERLIJN onbew. 23 FRANKFORT zwaar bew. 23 MüNOHEN regen 26 ZÜ.RIOH regen 20 GENèVE zwaar bew. 21 LOCARNO regen 16 WENEN onbew. 21 INNSBRUCK regen 24 ROME regen 23 AJAOCIO zwaar bew. 24 IETS MINDER WARM. 0 H Vannacht en morgenochtend 3 plaatselijk mist. Overigens ver- Q 0"" anderlijke bewolking, in het oos- ten van het land mogelijk wat Q X regen. Zwakke later matige U wind uit westelijke richtingen, n jr Dezelfde temperaturen als van- U 0 daag of iets lager. Het weer in Europa Kans op regen Voordat vochtige lucht uit België en Frankrijk binnenstroomde is in de nacht van dinsdag op woensdag op vele plaatsen mist ontstaan en zijn er wolkenvelden binnengedre- ven die samenhangen met een sto ring, welke zich over het Rhonedal naar Noord-Frankrij k en W es ^-Duits land uitbreidde. De regenzon..» van deze storing naderde woensdagmor gen de omgeving van Parijs. Ten zui den van IJland bevindt zich een nog in omvang toenemende depressie, die in oostelijke richting naar het zeege bied tussen IJsland, Noorwegen en Schotland koerst. Het Oceaanfront van de depressie bereikte Ierland en verplaatst zidh thans voorafgegaan door drukdalingen, naar de Britse eilanden. Het kan donderdag ons land dicht naderen. De storing bij het Rhonedal en het Oceaanfront zullen de regenkansen de komende 24 uur doen toenemen. De wint neemt toe uit richtingen tussen zuid en west en de temperaturen zullen over het alge meen een paar graden lager worden dan woensdag. Korreltje De sterke is het machtigst wanneer hij alleen staat.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1