TUSSEN BALIE e „Leesweek" wil in een week de „boekenheidenen" bekeren Verkeerscontrole op grote wegen verscherpt DINSDAG 25 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Niet te veel lux Naast een Vaderdag: en een Vrijge- zellenweekend is Nederland sinds vorig jaar cok een „Leesweek" rijk, waarin gepoogd wordt om mensen, die zelden of nooit een boek ter hand nemen, van deze gewoonte af te brengen. Het vorig jaar, toen deze week voor het eerst gehouden werd, heeft men ongeveer duizend mensen, die hun leeswoede tot de krant beperk ten, naar de leesbibliotheken ge bracht en men achtte dat een vol doende resultaat om met de actie door te gaan. Een van de organisatoren, die de zer dagen een persconferentie be legde, achtte het verfraaien van openbare leeszalen en bibliotheken eerder een nadeel dan een voordeel, want de „boekenhelden" wordt nog veel schuwer.. De soms wat romme lig uitzie particuliere leesbiblio theek wordt veel gemakkelijker door de „massamens'' betreden. Prijsvraag. 'Weinig nthousiast toonde deze deskundige zich over het aantal lees bibliotheken, dat in de laatste jaren als paddenstoelen uit de grond schiet. Ook over het subsidie-beleid met betrekking tot bibliotheken, was de ze deskundige niet overdreven en thousiast, omdat dikwijls particuliere bibliotheekhouden met hun eigen (belasting)geld beconcurreerd wor den. De leesweek 1956, die van 29 sep tember tot 6 oktober gehouden zal worden, stelt aan alle bezoekers van leesbibliotheken een boekje beschik baar, geschreven door Olaf J. de Landell; dit boekje is zonde, titel en degene, die de beste titel instuurt, NEDERLANDSE MONTFORTANEN BOUWEN SEMINARIE IN FATIMA. Omstreeks half oktober zal de bouw van het missie-seminarie in Fatima, het eerste huis van de Nederlandse Paters Montfortanen in Portugal, worden voltooid. Het seminarie, dat vlak bij de plaats van de Verschij ningen verrijst, biedt voorlopig plaats aan 150 Portugese missionarissen, die kosteloos worden opgeleid voor de Afrikaanse missie van de Portugese kolonie Mozambique. Momenteel zijn ongeveer 60 studenten ondergebracht in schuren en op zolders van boeren in de omgeving van Fatima. Het ge hele seminarie moet worden gefinan cierd door de Nederlandse Provincie der Montfortanen, aangezien Fatima tot deze Provincie behoort. Alle le raren aan dit Portugese seminarie verbonden zijn Nederlandse Paters Montfortanen. Van belang voor Dames Met kopen aan de deur is veel risico verbonden. Korsetten kopen aan de deur en het ondertekenen van een bestelbiljet daarvoor, is en blijft riskant. Hoe goed ook haar bedoelingen, de reizig ster met het monsterkoffertje kan in de verste verte niet op tegen de enorme, rijk geschakeerde sorterin gen in de corsetspeciaalzaken. Daar hebt U keuze in overvloed, daar kunt U kopen wat U ziet en ziet U wat U koopt en beschikt U over raad en hulp van ervaren vakkundig perso neel. Korsetten kopen is een ver trouwenskwestie. In de U bekende gespecialiseerde korsetzaken zal Uw vertrouwen nooit worden beschaamd. U slaagt er altijd en altijd beter en voordeliger. (Advertentie). BENARD VERVOER. Een inwoner van Goor liet 2 juli een hondje van Goor naar Valken burg (Z.-H.) vervoeren in een zeer klein kistje waarin het dier zich niet verroeren kon. Een agent van politie I ontdekte het hondje bij Van Genid en Loos, waar het beestje reeds enkele dagen zonder eten en drinken in het kistje zat. Hij bevrijdde het diertje en gisteren stond de afzender voor de Leidse kantonrechter. Het O.M. eiste 75 boete of 30 dg.; het vonnis luidde 60 boete of 20 dg. GEEN HEER IN 'T VERKEER. Een Leids automobilist stond te recht, omdat hij te Voorschoten met zijn auto niet tijdig naar links was uitgeweken, waardoor wielrijders door de auto waren gegrepen en ver wond. Het O.M. eiste voor dit zeer onvoorzichtige rijden 50 boete of 20 dg.; het vonnis was conform. RIJDENDE DOODKIST. Een koopman uit Noordwijk reed op 15 juli door Leiden met een be stelauto, zonder kenteken, met de- fekte handrem, en met een scheur in de linkerachterband. Het O.M. eiste voor al de kwalen te zamen 57.50 boete; de kantonrechter maakte er f 47.50 van. GEREKTE VAKANTIE. Het zoontje van een fabrieksarbei der uit Katwijk aan Zee was in an derhalve maand niet op school ge weest. Verdachte was niet versche nen maar wel zijn vrouw, die ver klaarde dat het zoontje niets verdiend had maar slechts vakantie had geno ten van roeitochtjes. Het O.M. vond dit minder geloofwaardig, maar ook zonder verdiensten is een dergelijke vakantie tegen de wet, waarom hij 40 boete vroeg; het vonnis werd f 15 lager. BROMMER-BARBAREN. Een transportarbeider uit Leiden had 25 juni, het zijn bromfiets op de Oranjegracht nogal roekeloos gere den en was zonder op het verkeer te letten, met 25 km. snelheid de Groe- nesteeg ingereden, hetgeen 'n bot sing met een auto ten gevolge had. Het O.M. verklaarde dat bromfietsers geen begrip van snelheid hebben en daarom zo roekeloos rijden. De eis luidde 25 boete of 10 dg., hetgeen ook 't vonnis werd. Een brommer uit Rotterdam was 24 juni met-een bromfiets op de Rijks weg no. 8 tegen een collega brommer opgereden, die 51 schade kreeg, waarvoor deze een civiele vordering instelde. Het O.M. eiste f 40 boete of 10 dg.; de kantonrechter veroordeelde verdachte tot 35 boete of 19 dg. met toewijzing der eis-vor- dering 51. OP T VERKEERDE PAD. Een chauffeur uit Leiden had 28 juni met zijn vrachtauto een 17-jarig meisje dat op het fietspad Hooigracht fietste, aangereden, waardoor het meisje in 8 dagen niet had kunnen werken. Het O.M. eiste 50 boete of 20 dg. Daar hij ook de schade moet betalen, veroordeelde de kantonrech ter verdachte tot 25 boete of 10 dg. Een koopman uit Den Haag reed op 28 aug. met zijn auto op het fietspad van de Veurseweg te Voorschoten en ramde een wielrijder, die 42.60 scha de kreeg. Het O.M. eiste f 30 boete of 10 dg. Daar verdachte alle schade a! vergoed had, werd de uitspraak 25 boete of 10 dg. Een koopman uit Zoetermeer had op 18 juli met zijn auto links op de Kanaahveg gereden, waardoor twee bromfietsers in de grasberm gedrukt werden. Het O.M. eiste 65 boete of 20 dg.; uitspraak ƒ40 boete of 16 dg. GEVAAR VOOR VERKEER. Een reiziger uit Alphen a. d. Rijn was op 26 juni met zijn auto, zonder op het verkeer te letten, schuin de Leidse Breestraat opgereden, waar door hij het verkeer ernstig in gevaar had gebracht. Het O.M. eiste 100 boete of 60 dg.; de kantonrechter had eerst het rijbewijs willen intrekken, maar omdat de man zijn auto hard nodig heeft, had hij daar van afge zien; hij veroordeelde verdachte, die inzag dat hij een ernstige verkeers- fout begaan had, tot 80 boete of 20 dg. Aantrekkelijkheid bracht gevangenis Een Amsterdamse gehuwde vrouw van 39 jaar, die reeds 5 maal wegens diefstal veroordeeld was, hoorde he denmorgen voor de Amsterdamse rechtbank wederom gevangenisstraf tegen zich eisen, omdat zij uit een juwelierszaak in de hoofdstad enkele maanden geleden zo aangetrokken werd door gouden horloges en bril- Prijzen van ƒ50,ƒ250,en 150,worden uitgeloofd voor de beste ontwerper voor een affiche ten bate van de postzegelaktie „Voor het kind" en voor een affiche van de se ries prentbriefkaarten eveneens drie prijzen t.w. 250,150,en 100,—. Aan de prijsvraag kunnen deelne men alle leerlingen van Nederlandse instellingen voor hoger kunstonder wijs, kunst- en nijverheidsscholen en vrije academies. Het secretariaat van de jury is gevestigd Stadhouders laan 146, Den Haag. Ernstig gewond werd gistermid dag de zesjarige Frank Max toen hij voor zijn ouderlijk huis in Vreeland, met zijn autoped tegen een vracht auto reed. Het knaapje, dat door het rechterwiel werd overreden, is enige tijd later in het Sint Elisabeth Gast en ziekenhuis te Amersfoort overle den. janten, dat zij voor een waarde van 8.000 weggenomen had. De kostbaarheden had zij via haar 38-jarige zuster voor ongeveer 2.UOO verkocht en verpand. De zuster kreeg voor deze bijstand hedenmorgen een gevangenisstraf van 6 maanden, met aftrek van 3 maanden voorarrest en met de bepaling, dat drie maanden voorwaardelijk waren, zedat de vrouw onmiddellijk op vrije voet werd gesteld. De stelende dames zelf tegen wie 12 maanden was geëist kreeg 8 maanden straf, met aftrek va» 3 maanden voorarrest en de bepaling, dat 4 maanden voorwaardelijk zijn, zodat zij over een kleine maand vrij zal komen. Acht maanden wegens poging tot doodslag Tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van voorarrest heeft de rechtbank te Utrecht van morgen veroordeeld een 25-jarige machinaal houtbewerker en een 20- jarige machinist, beiden afkomstig uit Culemborg, die veertien dagen ge leden terecht stonden wegens poging tot doodslag, subs, zware mishande ling. Geëist was een jaar en vier maan den met aftrek tegen elk der ver dachten. De twee verdachten hadden op een avond in mei j.l. in een café te Cu lemborg een zwerver ontmoet en hem tijdens een vechtpartij in een sloot ge duwd. Nadat het slachtoffer zi hieruit had weten te bevrijden, schopte de houtbewerker hem in het gezicht en duwde hem opnieuw in het water. Het gelukte de zwerver langs de steile kant van de sloot te klau teren. Met enige verwondingen moest hij in het ziekenhuis wórden opgeno men. Juwelendiefstal is niet berecht Geen wettig bewijs Op 12 juni van dit jaar verdween uit een kamer van het Amsterdamse hotel Pays Bas een koffer met sie raden, die toebehoorde aan een Brits echtpaar, dat tijdens de diefstal in de eetzaal van het hotel 't diner ge bruikte. Na kort onderzoek viel de vér- denking op een pas in dienst getre den 27-jarige kellner van Indonesi sche oorsprong, die reeds eerder we gens hoteldiefstallen veroordeeld was. Proeven met speurhonden lever den een voor hem bezwaarlijk resul taat op, doch hedenmorgen heeft de Amsterdamse rechtbank de kellner vrijgesproken, omdat volgens de rechter het wettig bewijs niet gele verd kon worden, al waren de aan wijzingen zeer sterk. Wegens diefstallen van- kleinere omvang werd de kellner veroordeeld tot 6 maanden met aftrek. Zoals men zich zal herinneren, werd de koffer met praktisch alle gestolen juwelen, enkele dagen na de verdwijning teruggevonden in de dakgoot van het hotel. Z0ETERW0UDE Gemeenteraad. De raad verga dert op woensdag 26 september n.m. kwart voor acht. De agenda omvat o.m. vaststelling rekening B. A. en voorlopige vast stelling van de gemeenterekening van het waterleidingbedrijf en het grond bedrijf over 1955. Verzoek van het be stuur van de St. Aloysiusschool tot het verlenen van medewerking in gevolge art. 72 L.O.-wet. Voorstellen van B. en W. tot aankoop van grond, tot het verlenen van subsidie aan de St. Jansfanfare en aan de r.k. jeugd beweging in de part. St. Jans Ont hoofding, alsmede tot toekenning van een uitkering ineens aan het ge- meentepersoneel van 1 sept, tot 1 jan. 1957. Voorstellen tot het betalen van een bedrag ineens voor het maken, hebben en onderhouden van een brug over de Meerburgerwatering en tot het verhuren van tuinland aan J. C. van Klink. Benoeming van een ge meentebode. Voorstel tot het inbren gen van gronden in het grondbedrijf. Behandeling van de begrotingen van het B.A. Waterleidingbedrijf, grondbedrijf en gemeentebegroting voor 1957. LEIKVSCHENDAM KINDJE VERDRONKEN. Bij het spelen op de in de Sluis lig gende schuit van zijn vader is giste ren het 3-jarige zoontje van de heer Van Dongen te water geraakt en ver dronken. Einde van deze maand is het 60 jaar geleden, dat de eerste auto in Nederland in gebruik werd genomen. Gestadig aan ontwikkelde het aan tal auto's zich* totdat 15 jaar later in 1910 twee duizend auto's langs de Nederlandse wegen „snelden". Het vrachtvervoer per auto was toen mi- mimaal. Van de 2000 auto's waren er 29 bedrijfsauto's. Tot 1929 ging de ontwikkeling gestadig verder, waarna DUITSE TUINDERS PROTESTEREN TEGEN NEDERLANDSE INVOER VAN SNIJTULPEN. Bloembollenkwekers, leden van het Centrale Verbond 'voor de Duitse Tuinbouw, hebben zich gisteren uit gesproken tegen r'? invoer van Ne derlandse snijtulpc.i. Men is er vooral tegen gekant, dat Nederland behalve bloembollen ook nog snij tulpen op de Westduitse markt wil afzetten. De Duitse tuinders die Nederlandse bloembollen kopen protesteren erte gen op de eigen markt te moeten con curreren met uit Nederland ingevoer de snijtulpen. De uit Nederland inge voerde snij tulpen zijn volgens de Duitse tuinders afkomstig van bollen van tweede kwaliteit. De Duitse tuinders moeten echter de veel duur dere Nederlandse bollen van eerste kwaliteit kopen, welke alleen mogen worden ingevoerd. De Westduitse produktie van bloem bollen heeft een waarde van ongeveer 7 miljoen dm per jaar e'n voorziet, in 10 a 15 pet. van de behoefte. STADSNIEUWS BEGRAFENIS ZUSTER J. SCHLUTER Gistermiddag vond op de Ooster- begraafplaats aan dë Rodelaan te Voorburg onder grote belangstelling de teraardbestelling plaats van Zus ter J. Schlüter, oud adj. directrice van het Academisch Ziekenhuis te Leiden die de vorige week op 60 jarige leef tijd overleed. De overledene heeft j.l. mei haar werk neergelegd na bijna dertig jaar lang haar krachten aan bovengenoemd ziekenhuis, zijn pro blemen en zijn verpleegsterpersoneel te hebben gewijd. Zuster Schlüter stond bekend om haar liefde voor an deren, haar werken en haar bijzon dere toewijding. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op dr. M. W. Jongema, genees- _heer directeur van het Acad. Zieken huis, dr. M. R. Mackenzie, dr. J. A. Noordijk, conservator uit Leiden, mej. H. J. M. Roldanius uit Amsterdam, oud-directrice van het A.-Z., de heer J. M. Schalij uit Leiden, oud wnd. administrateur van het A.-Z., vele hoofdverpleegsters, verpleegsters, ad ministratief en technisch personeel, vrienden en kennissen van de overr ledene. Aan de geopende groeve spraken dr. M. H. Jongsma, mej. M. J. H. Roldanus uit Amsterdam en ds. D. W. Vermet uit Leidschendam. Een neef van de overledene, de heer C. F. Schlüter sprak een dankwoord. GESLAAGD PLASTIC-KERMISFEEST. Zaterdag hield de speeltuinver. „Om de Doorbraak" op de tuin aan de Herengracht haar "jaarlijks ker misfeest, hetwelk dit keer geheel in het teken van het plastic stond. Vele prijzen, en er waren er nog al wat, bestonden uit plastic-artikelen of waren in plastic verpakt. Ontelbare bezoekers hebben waarlijk genoten van de vele attracties, die het ener gieke bestuur van „Om de Door braak" in samenwerking met het actieve dames-comité hun heeft ge boden. Enorme belangstelling bestond er voor het bekende rad van avontuur, dat rijkelijk voorzien was van pro ducten van Leidse fabrikanten en middenstanders. De conference hier bij werd door enige bekende Leide- r.aars op vlotte en geestige wijze verzorgd en dit kwam de verkoop dan ook beslist ten goede. Nieuw, niet alleen voor Leiden maar zelfs voor geheel Nederland, was de griezel-glijbaan, waar menig gelach en gegil bewees, dat ook hier de bezoekers zich uitstekend ver maakten. Dat ook in Leiden de jeugd door de Rock and Roll-rage is gegrepen bleek uit de overvolle dansvloer, die geen minuut onbezet bleef. Er was teveel om op te noemen, al. les was uitstekend verzorgd. „Om de Doorbraak" kan op een zeer geslaagd „Plastic-Kermisfeest" terugzien. Maar nog belangrijker is het voor de Leid se jeugd te weten, dat alle baten worden aangewend ter verbetering en ter uitbreiding van hun toch al mooie speeltuin. W0UBRUGGE Voor ouden van dagenIn tegen* stelling tot reeds gepubilceerde be richten wordt de sociëteit van ouden van dagen niet heropend op 26 sep tember, doch op woensdag 3 oktober om drie uur in het wijkgebouw van het Groene Kruis. tussen 1920 en 1930 de grote sprong kwam van 11.000 naar 112.00 auto's. Ook het aantal bedrijfsauto's liep in 1930 reeds tesfen de 45.000. De daarna voortschrijdende ontwikkeling kreeg een terugslag in de oorlogsjaren en na de oorlog steeg het aantal auto's sneller dan ooit tevoren. Thans bezit Nederland een auto park van bijna een half miljoen wa gens, waarvan 125.00 bedrijfsauto's. Wat lezers schrijven PRIJSOPDRIJVING. Waarde K.A.B. vriend. Ook ik heb je klacht gelezen en vind dat je volkomen gelijk hebt als je zegt dat het vlees duur is. Je hebt ook groot gelijk als je zegt dat de vleeswaren, het fruit, de groente en de kolen ontzettend duur zijn. Maar ik kan je tot mijn spijt geen gelijk geven als je dit zonder meer „prijsopdrijving op grote schaal" noemt. Er is immers een groot ver schil tussen een gemotiveerde prijs verhoging en een onrechtmatige prijs opdrijving. Nu heb ik mij naar aan leiding van je klacht in de Leidse Courant, tot de federatie van slagers patroons voor Leiden en omstreken gewend en gevraagdzeg mij nu eens hoe dat zit met die hoge vleesprij- zen. Afgezien van zaken als: vraag en aanbod van rundvlees, in- en ex port van vlees, de vleesprijzen in an dere landen enz. bleek uit een tele gram dat de slagers verzonden aan de minister van de voedselvoorzie ning dat zij even bezorgd zijn over de prijsstijgingen als wij. De slagers van Leiden en om streken, in protestvergadering bijeen, spreken hun bezorgdheid uit over de abnormaal hoge rund vee-prijzen, uiten hun teleurstel ling over het feit, dat van over heidswege geen voorlichting aan het publiek wordt gegeven, en verzoeken Uwe Excellentie maat regelen te nemen om een verdere stijging der prijzen tegen te gaan. Al met al blijft het volkomen juist dat alles schreeuwend duur is, en dat de mogelijkheid van prijsopdrij ving voor verschillende artikelen aanwezig is. Daarom nog iets over de taak van de K.A.B. in verband met de prijzen. Met betrekking tot de prijsstabilisa- tie-politiek is er overleg tussen de drie vakcentrales, de Ned. consumen tenbond en de Ned. Verbruikscoöpe raties. Dit overleg had tot resultaat dat een nader program werd uitge werkt, op de basis; Wat kunnen de bovengenoemde organisaties concreet doen, met betrekking tot de prijzen- stabilisatie, in het consumenten-be lang. De K.A.B. zit in deze dus niet stil en ik stel er prijs op te kunnen zeg gen, dat ook op dit vlak de belangen van onze mensen in het middelpunt staan. Tot sldt nog dit: Als je de op oude ba sis gepensioneerden hierin betrekt, ja, dan moet ik alleen maar onderstre pen wat je hebt gezegd van hen en van degenen, die van de noodwet ouderdomsvoorziening trekken (niet van Drees hoor)! Zij hebben het hard en moeilijk. Moeilijkheden, die ge lukkig de intensieve belangstelling hebben van onze beweging en van de katholieke politiek en nu ook van de overheid. Wij hopen van harte, dat deze men sen die tot de vergeten groepen be horen, spoedig afdoende geholpen zullen worden. Met vriendengroet KAREL DE BREE, Voorzitter van de K.A.B. Leiden. GEVAARLIJK KRUISPUNT. Mag ik ook enige plaatsruimte vra gen in uw blad voor een „verkeers probleem"? Ik bedoel het kruispunt Herensin- gel-Maresingel-Julianastraat-Singel- brug-(0. Herengracht). Het aantal ongelukken en aanrij dingen is daar legio, al zijn het tot op heden nog geen dodelijke onge lukken; daarom is het gèwenst deze te voorkomen en is een verkeers regeling door lichtinstallatie of ver- keersbrigade gewenst. Vooral op de spitsuren 's morgens, 's middags en 's avonds is het verkeer enorm. Het doorgaande verkeer volgt meer de singels, achter Julianastraat-Sophia- straat is een halve stad verrezen, veel schoolkinderen passeren hier, de brug staat scheef voor de Julianastr., de bochten zijn te nauw enz., enz. Ieder die de toestand daar kent, staat verbaasd dat alles nog zo verloopt. Het geknars van zwaar remmende wagens is niet van de lucht. Nu zal men van officiële zijde wel weer zeg gen „er zijn plannen in overweging", woningen zijn onbewoonbaar ver klaard, de straat wordt verbreed, de brug verlegd, enz. Hoe lang duurt dat? Moeten er eerst doden vallen? Het bovenstaande is een „urgent geval". En nu spreek ik maar eens niet namens vele bewoners en vertrouw dat de autoriteiten maatregelen zul len nemen. U dankende voor uwe medewer king. D. T. Noot Red.: Toevallig is hier zon dagavond een ernstig verkeersonge luk gebeurd. Het preventieve verkeerstoezicht op de grote intercommunale wegen zal worden geïntensiveerd. Hiervoor zal snel modern motormaterieel worden aangeschaft. Dit deelt de minister van Justitie mee in zijn begroting. NIEUW MODEL FORD Auto met intrekbaar stalen dak De Ford Motor Company zal het volgend jaar de eerste auto met in trekbaar dak introduceren. Dit werd medegedeeld door de vice-president van de maatschappij, de heer S. Mc- Namara, toen hij de bijzonderheden bekend maakte van de nieuwe mo dellen 1957 van Ford. Een auto met een automatisch bediend stalen dak is reeds lang de wensdroom van de auto-ontwerper en monteurs. De vice- president deelde voorts mede, dat de ontwikkeling van de auto drie jaar heeft geduurd. Het stalen dak van het nieuwe mo- 1 del kan geheel en automatisch voor den weggeschoven en verdwijnt in de tijd van een halve minuut in het ba gageruim. Wanneer het dak bij de voorruit los gaat opent het bagage ruim zich automatisch ongeveer ze ventig centimeter. Dan loopt het dak achteruit naar beneden op rails, die zich aan de zijkant bevinden, waar na het bagageruim zich weer sluit. De gehele handeling gèschiedt elelc- tirsch. De heer McNamara verwachtte, dat de nieuwe modellen ongeveer 50 dol lar of ongeveer 3 procent duurder zouden zijn. A.N.W.B. HOUDT TECHNISCHE SPREEKUREN VOOR WATERTOERISTEN Het bureau voor Watertoerisme A.N.W.B.K.V.N.W.V. te Amsterdam ontvangt zeer veel verzoeken van leden om te worden voorgelicht bij de aankoop van een jacht, over ver bouwing van interieuren van schepen, over toepassing van bepaalde mate rialen bij de bouw van kano's en jachten, over het onderhoud enz. Daar van een juiste beantwoording van deze vragen voor de betrokkenen zeer veel afhangt, is het over het al gemeen uiterst wenselijk dat de pro blemen waarvoor men zich gesteld ziet, niet schriftelijk, doch mondeling worden behandeld. Teneinde deze voorlichting ten be hoeve der watersporters zo doeltref fend mogelijk te doen zijn, heeft het Bureau voor Watertoerisme A.N.W.B. K.V.N.W.V. besloten om met ingang van 25 september a.s. elke dinsdag van 11 tot 14 uur aan het bureau Keizers gracht 620 te Amsterdam zgn. tech nische spreekuren te houden. Een expert van de Bond zal hier dan zit ting hebben om alle voorkomende vragen over jachten en het gebruik daarvan te beantwoorden. Vragen over motoren dienen even wel gesteld te worden op de spreek uren die de Technische Afdeling van de A.N.W.B. aan het bureau Keizers gracht 590 houdt. Deze spreekuren hebben eveneens dinsdags plaats, doch 's middags van 2 tot 4 uur. De A.N.W.B. hoopt met deze service zijn leden en de watersporters aangesloten bij de K.V.N.W.V. en N.K.B. voor teleurstellingen, die dikwijls zeer kostbaar kunnen zijn, te vrijwaren. Verhoging militaire pensioenen Ingediend is een wetsontwerp tot verhoging van militaire pensioenen met een algemene toeslag. De kosten van de voorgestelde voorziening wor den geraamd op ongeveer 14.000.000. Voorts is ingediend een wetsont werp tot wijziging van het stelsel van pensioenberekening in de pensioen wetten voor de zee- en landmacht 1922, de Koninklijke Marine-reserve en het reserve-personeel der land macht 1923 en de militaire weduwen- - wet 1922. Indien de finantië:i dit toelaten, hopen de paters het seminarie vol gend jaar uit te kunnen breiden tot het plaats biedt aan 200 studenten. Voor de opleiding van Portugese priesters voor Portugal zelf hoopt men in de toekomst een seminarie te bouwen. Definitieve plannen hiervoor bestaan echter nog niet. Portugal heeft het grootste pries tergebrek van de Europese landen. (1 priester op 5000 katholieken Nederland: 1 priester op 650 katho lieken). A.R.K.O-CONGRES 1956 TE TILBURG. 20 en 21 October a.s. zal A.R.K.O. d.i. de afkorting van „Algemene Rooms Katholieke Officierenvereni ging", waarvan zowel beroeps- als reserve-officieren lid zijn haar Jaar congres te Tilburg houden. Van 21 afdelingen uit den lande zullen de afgevaardigden naar deze textielstad trekken om aldaar geza menlijk hun geestelijke en maat schappelijke belangen te bespreken. Voor het eerst sedert het 37-jarig bestaan van A.R.K.O. zal in een ple naire vergadering de reorganisatie van de vereniging besproken wor den. Deze zal worden ingeleid door de reserve-kapitein drs. J. M. M. Hor- nix, waarna- een gedachtenwisseling zal plaats vinden in vier sectieverga deringen t.w. van de Kona Marine, de Kond Landmacht Beroepsofficieren, de Kon. Landmacht Reserveofficieren en de Kon. Luchtmacht. Op de 2e dag zal de hoofdlegeraal- mozenier monseigneur H. J. J. van Straelen een plechtige H. Mis cele breren, gevolgd door een openbare vergadering waarop de Algemeen voorzitter de generaal-majoor van de Generale Staf A. G. J. M. F. v. d. Kroon de jaarrede zal uitspreken en prof. dr. L. J. Rogier een inleiding zal houden met als onderwerp: „Wil lem II en Monseigneur Zwijsen". „OPVOUWBARE" KERK TE TILBURG. Pastoor Manders, bouwpastoor van de nieuwe Tilburgse parochie Berk dijk heeft in samenwerking met de Tilburgse firma Ballemans besloten tot de bouw van een „opvouwbare" kerk in de falbriek van deze firma, welk bedehuis diensi zal doen als noodkerk tot de nieuwe parochie kerk gereed is. Architect J. Strik uit Boxtel ont wierp deze kerk, die voornamelijk van hout is, zó, dat deze gemakkelijk uitneembaar en verplaatsbaar is. De kerk zal plaats bieden aan ongeveer 640 mensen, doch met de constructie is rekening gehouden, dat de kerk terstond uitgebreid kan worden. Het geheel komt op een fundering van beton. De wandvulling bestaat uit vier kante blokken, drie op elkaar, elk van 1.25 meter, die ingeklapt kunnen worden. Deze blokken zijn gemaakt van isolerend materiaal, dat gedeeltelijk uit stro en hout is samengesteld. De vloer van deze kerk bestaat uit tegels, terwijl het dak met golfplaten wordt afgedekt. Tenslotte krijgt deze „vouw-kerk" nog een afzonderlijke klokkenstoel, die met de nieuwe noodkerk waar schijnlijk al met Kerstmis in ge bruik wordt gesteld. BENOEMING AAN DE UNIVERSITEIT VAN UTRECHT. Naar alle waarschijnlijkheid is dezer dagen de benoeming te verwachten van pater dr. N. Perquin, dii'ecteur van het mgr. Hoogveldinstitituut voor de vorming van de rijpere jeugd alhier, tot buitengewoon hoogleraar in de paedagogiek aan de rijksuniver siteit te Utrecht. Pater dr. Perquin, die morgen in stilte zijn 40-jarig professiefeest als lid van de Sociëteit van Jezus viert, is ongeveer 60 jaar Vele van zijn priester jaren braent hij door in In- dië, als leraar aan verscheidene col leges van de paters Jesuiten. Daarna werd hij benoemd tot leraar aan het Canisiüs-college te Nijmegen, later tot professor aan het Bergmanianum, het filosoficum der paters Jesuiten te Nijmegen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6