De Rijksweg achter Leiden het volgend jaar in gebruik Bouwschade - f 15P.100,- - volgens verwachting in 5 maanden hersteld Looncirculaire voor grafische bedrijven Gaat de goudduik nu eindelijk door? Nieuw vliegtuig voor de regering Ned. Kath. Grafische Bond te Amsterdam vergaderde Lijk gevonden Woning-nood weerspiegeld door hongerstaking en rechtzitting Twee gestrafte knapen staken uit wraak internaat in brand Twee doden bij verkeersongeval Onregelmatigheden np Leeuwarder vliegbasis DINSDAG 25 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 DE RAMP TE EINDHOVEN Met grote energie is 'gisteren door de BABOV, die verscheidene grote aannemersbedrijven tot zijn beschik king heeft, begonnen met de herstel- arbeid aan de door de vliegramp in Strijp geteisterde woningen. Ver wacht wordt, dat nog deze week eni ge huizen weer kunnen worden be trokken. Deskundigen verklaren, dat over 4 tot 5 maanden alle woningen weer hersteld zullen zijn, onvoorziene omstandigheden als vroeg invallen van de vorst daargelaten. De loutere bouwschade wordt ge raamd op 150.000 gulden. Al degenen, die door de vliegtuig ramp enige schade hebben geleden, kunnen zich vervoegen op het bureau Vertegenwoordigers van de werk gevers. en werknemersorganisaties in het grafisch bedrijf zijn gisteren bij een geweest, teneinde zich te beraden over het ingekomen schrijven van het college van rijksbemiddelaars van 20 september met betrekking tot loon- wijzigingen per 1 september. Besloten werd om een dezer dagen ter zake een uitvoerige circulaire aan de werkgevers en werknemers te la ten uitgaan. NED. KATHOLIEKE INVALIDEN BOND „ST. LIDUINA" In de jaarvergadering van de Ne derlandse katholieke bond van inva liden „St. Lidwina" die tijdens het afgelopen weekeinde te Nijmegen is gehouden, werd goedkeuring gehecht aan het voorstel in 's-Gravenhage een bondsbureau op te richten, waar de behartiging van de belangen der invaliden gecentraliseerd kan wor den. Tot directrice van het bureau is benoemd mej. J. I. de Geus uit Nij megen. In het hoofdbestuur werden gekozen de heren mr J. Sterk uit Tilburg en de heer A. Cornelissen, voorzitter van de afdeling Nijmegen. Renate Leonhardt De kotter „Eendracht" die gister ochtend was uitgevaren naar het wrak van de „Renate Leonhardt", is gis teravond in de haven van Den Hel der teruggekeerd. Volgens mededeling van de beman ning werd ter plaatse een boei gelegd en zou de kotter dinsdagmorgen VToeg naar IJmuiden vertrekken om mate rialen op te halen, waarna de ber gingstoren 's avonds zou uitvaren. Of de toren uitgevaren is, valt nog niet te zeggen, wént 'de redêrij, die de toren moet slepen, verklaarde zeer gereserveerd: „Men moet niet denken, dat we dadelijk bereid zijn eèn paar sleepboten uit te sturen; eerst moet geld op tafel komen!" 1 Miljoen op de begroting Op de vorige week ingediende be groting vraagt de regering 1 miljoen gulden voor de aanschaffing van een Fokker-Friendship-vliegtuig ten be hoeve van het Koninklijk Huis en de regering. Het thans in gebruik zijnde rege ringsvliegtuig, een Dakota, moet vervangen worden, daar dit vlieg tuig door ouderdomsverschijnselen steeds duurder in exploitatie wordt. Het nieuwe vliegtuig zal 2K mil joen gulden kosten. van de marechaussee aan de Tuin straat te Eindhoven; in overleg met de getroffenenzal dan de schade worden getaxeerd. Er wordt naar gestreefd de mensen, die in de officiersmess van de vlieg basis zijn ondergebracht, zo spoedig mogelijk aan passende woonruimte te helpen. Hierbij wordt ook gedacht aan inschakeling van pensions en hotels. Maandagavond heeft de afdeling Amsterdam van de Nederlands Ka tholieke Grafische Bond een vergade ring gehouden, waarop het conflict rond de 3 pet. loonsverhoging in het grafisch bedrijf is besproken. De leden van genoemde afdeling hebben toegezegd, zich van verdere actie te zullen onthouden totdat de beslissing van het centraal bureau voor de grafische bedrijven in Ne derland over de 3 pet. bekend is ge maakt. Het hoofdbestuur van de N.K.G.B. en de landelijke vakgroepbesturen zullen deze week nog bijeen worden geroepen om mede het standpunt van de N.K.G.B. te bepalen. i Vakbondbestuurder te Rotterdam verongelukt Ten gevolge van een verkeersonge val te Rotterdam is gistermiddag de 50-jarige vakbondbestuurder F. van Bodegraven uit Rotterdam om het le ven gekomen. De heer Van Bodegraven, die be stuurder was van de groep verkeer van het onafhankelijkverbond van bedrijfsorganisaties (een groep die destijds van de eenheidscentrale is afgescheiden) kwam op de hoek GlashavenScheepmakershaven met zijn bromfiets in botsing met een auto; hij is ter plaatse overleden. Begraven in bouwland In de nabijheid van het dorpje Anjum, ongeveer tien km. ten noor den van Dokkum, is maandagavond om half negen op een stuk bouwland het lijk van de ongehuwde, alleen wonende boerenarbeider Pieter Sjoerd Stegstra, wonende aan de Oude Dijk onder Lioessens, begraven gevonden. Vermoedelijk is de ongeveer 40- jarige man' zaterdagavond vermoord. De rijkspolitie en de gerechtelijke autoriteiten uit Leeuwarden stelden onmiddellijk een onderzoek in en omstreeks middernacht zijn drie in woners'van Anjum in verband met deze vermoedelijke moord gearres teerd. Een boerenarbeider, die maandag hét land omploegde, viel het op dat een stuk grond losgewoeld was; 's avonds ging hij op onderzoek uit en na enig graven vond hij het lijk. 100 Uren zonder eten Van vrijdagmiddag tot gisteravond heeft voor het gemeentehuis van Heemstede een verbiterde man, die reeds 7 jaren naar een woning zoekt, een hongerstaking van 100 uren ge houden en alleen de overredings kracht van het Haarlemse gemeente raadslid Fibbe, was tenslotte in staat deman te bewegen zijn aktie op te ge ven. De 32-jarige hovenier Neefjes heeft zich 7 jaren geleden laten inschrij ven als woningzoekende. Hij bezit een eigen bedrijf in Heemstede. Twee jaren geleden is hij getrouwd en thans woont zijn vrouw bij haar ouders in Haarlem en hij-zelf nog steeds bij zijn ouders in Heemstede. Geen plaats! Verscheidene malen vond de hove nier zelf een huis, maar de gemeente weigerde telkens hem het betreffen de huis toe te wijzen. Toen dit vorige week weer gebeurde, besloot de heer Neefjes tot de hongerstaking over te gaan* die zeer veel belangstelling wekte. Het Haarlemse gemeenteraadslid heeft hem toegezegd alle moeite te zullen doen om voor hem een huis te vinden en anders te zorgen, dat hij voorlopig een houten noodwoning krijgt toegewezen. De gemeente Heemstede verklaart echter, dat er in de gemeente 600 wo ningzoekenden zijn en dat echtparen zonder kinderen nog lang niet aan de beurt zijn. Ongastvrij Laren. Omstreeks dezelfde tijd speelde zich voor de Amsterdamse rechtbank het vervolg af van een woningkwestie te Laren, waar een bedrijfseconoom zonder toestemming van de gemeente Zondag a.s. D-day Bond zonder Naam Zondag 30 september houdt de Bond Zonder Naam zijn jaarlijkse D-Day, ditmaal in Ihet Krelage-huis te Haarlem. Tijdens de bijeenkomst van promotoren en promotriees van de.bond zal pater W. Loop S.M.M. het resultaat van de „roggebrood en papieren witjes-actie" meedelen en de opbrengst aan het Unicef-comité overhandigen. Een briefkaartje oan het Maan-postkantoor im fcriut* in ms iiÉitim <t Ui m i i a m a m Ongeveer vierhonderd geleerden met hun delegaties uit 22 landen, waar onder de Verenigde Staten en de Sovjet Unie, zijn verschenen op het zevende congres over de ruimtevaart in Rome. Ter gelegenheid van dit congres hebben de Italiaanse posterijen de hier afgebeelde nieuwe postzegel van 25 lire uitgegeven. De zegel, welke is uitgevoerd in licht-blauwe kleur, draagt een afbeelding van de aarde en mars, gezien door het oog van een ruimtevaarder. i onderhuurder was geworden van een pand in de gemeente. Na weigering van woonvergunning werd hij gedwongen met zijn gezin het huis te verlaten, en de gemeen te had tegen 'hem en tegen de ver huurder een aartklacht ingediend, die enige tijd geleden voor de Hilver- sumse kantonrechter resulteerde in resp. 140 en 120 gulden boete. Niet bevoegd. De officier verklaarde zich gisteren niet bevoegd en oordeel uit te spre ken over de mogelijke onrechtvaardi ge woning-verdeel-politiek, die in La ren wordt toegepast, omdat dit een kwestie is, die tot de bevoegdheid van het gemeentebestuur behoort. Hij constateerde slechts, dat beide mannen de wet overtreden hadden. Als beklemtoning van zijn eis be- bestiging vonnis kantongerecht verklaarde de officier, dat de moei lijkheden gedeeltelijk op eigen schuld berusttten, omdat de bedrijfseconoom eerst een pension had gehad, dit ver kocht had, bij zijn schoonouders was gaan inwonen, daar moeilijkheden ge kregen had en ten slotte zonder toe stemming onderhuurder was gewor den. Staartje van het Delftse relletje PERS EN POLITIE De strijd tussen de Delftse studen ten is momenteel een weinig naar het burgerfront verlegd, doordat de pers zich gegriefd voelt door het laatst uitgegeven communiqué van de Delftse studentenraad en doordat de r.k. Studentenvereniging „Sanc- tus Vergilius" zich niet kan vereni gen met het optreden van de politie en het indienen van een aanklacht overweegt. De pers toonde zich vergramd over het laatste communiqué, waar de studentenraad pertinent tegenge sproken heeft, dat de onregeldhe- den in het kader van de ontgroe ningstij d gebeurd waren. Wel behoort de fakkeloptocht zoals de voorzitter van de studenten raad gister tijdens een bijeenkomst van journalisten en studenten ver klaarde tot het sluitstuk van de ontgroening, maar het gevecht had op ieder ander tijdstip kunnen plaatsvinden en had dus in wezen niets met de ontgroening te maken. De R.K.S.V. „Sanctus Vergilius" beklaagd zich erover, dat de politie niet tot onderhandelen geneigd was en onmiddellijk met gummiknuppels gerantseld had. Aan het slot van de besprekingen verklaarde de voorzitter der studen tenraad de vechtpartijen te betreu ren, evenals de steeds slechter wor dende verhouding met de burgerij van Delft. Hij hoopte, dat het in oprichting zijnde burgerij-comité hierin verbe tering zal kunnen brengen. Kinderverlamming loopt terug Blijkens de staatscourant zijn van 9 t.m. 15 september aangegeven 59 gevallen van kinderverlamming met verlammingsverschijnselen en 17 ge vallen zonder verlammingsverschijn selen (waarvan 15 in Limburg). In de week daarvoor werden 92 niéuwe gevallen gemeld. Het grootste aantal kinderverlam- mingsgevallen in de week van 9 t.m. 15 september kwam voor in de pro vincie Zuid-Holland (24). Daarna kwamen Noord-Brabant en Limburg. Vuurtoren van Texel vecht tegen de zee Op het ogenblik wordt aan de noordkust van het Wadden-eiland Texel hard gewerkt om de zee, naar men hoopt voor altijd, de pas af te snijden naar de vuurtoren, die op het ogenblik nog door slechts 45 meter land van de branding wordt gescheiden. Een vijftig jaar geleden nl. bevond zich tussen de vuurtoren en het strand nog een strook land van een kilometer breed, maar dit land is in de loop der jaren geleidelijk door de zee weggeknaagd. Thans is men echter bezig de kust ter plaatse te beveiligen met een zware dijk, die men in november a.s. hoopt te hebben voltooid. De aanlegkosten bedragen een miljoen gulden. De foto geeft een beeld van het werk; op de achtergrond de vuurtoren, waarvan men reeds vreesde dat hij een prooi van de nadersluipende zee zou worden. Bijzondere omstandigheden voorbehouden, zal de tunnel bij Velsen in het najaar van 1957 worden voltooid en voor het verkeer opengesteld. Er zal naar worden gestreefd de aanleg van de noordelijke toegangsweg (Beverwijk—Uitgeest) tegen dat tijdstip enkelbanig te voltooien. Met het dubbelbanig maken van het wegvak HaarlemVelsen zal in 1957 wórdeh begonnen. Voorts zal krachtig worden voortgewerkt aan de aanleg van rijksweg 4a (YpenburgBurgerveen), voor welk doel ongeveer 1/7 gedeelte 10 miljoen) van de totale voor wegenaanleg aangevraagde som bestemd is. Verwacht wordt, dat het gedeelte van Ypenburg tot enkele kilometers benoorden de Leidse Rijn tegen het einde van het begrotingsjaar zal wor den voltooid en dat de provincie Zuid-Holland dan gereed zal komen met een verbinding van bovengenoemd punt met de provinciale weg Leiden RijpweteringHaarlemmermeer, zodat tijdens de verdere aanleg van hét noordelijke gedeelte van weg 4a het zuidelijke gedeelte reeds gebruikt zal kunnen worden en het verkeer tussen Ypenburg en de Haarlemmermeer de doorgang door Den Haag en de overbelaste rijksweg 4 door Wassenaar zal kunnen vermijden. Ramp voorkomen Doordat hij ging kijken, wat het aanhondende loeien van een stoom fluit op de rivier te betekenen had, werd een Dordtse arts gisteravond het begin van brand gewaar, dat ont staan was in het Dordtse internaat „Huize de Veerpont", waar 18 voog dijkinderen ondergebracht zijn. De onmiddellijk gewaarschuwde brandweer kon het vuur in de kiem smoren en ontdekte tevens, dat het vuur met enkele zakken houtkrul len moedwillig aangestoken was. Reeds een eerste onderzoek door de politie had succes en twee jon gens van 17 jaar werden aangehou den. Zij behoorden tot de oudste be woners van het huis en waren ver gramd op de directeur, die hen met een uitbrander en enkele dagen hüis- arrest had gestraft voor een clande stien roeitochtje. Wraak! Een van de jongens besloot uit wraak het huis de lucht in te laten vliegen door middel van een gasont- Op de rijksweg te Vlaardingen is gisteravond omstreeks half acht een ernstig verkeersongeval gebeurd dat aan twee personen het leven heeft gekost. De heer A. J. W. uit Maas sluis wilde met zijn personenauto een andere auto passeren, toen uit de richting Maassluis een scooter na derde, die hij niet had opgemerkt. De botsing die volgde was zo hevig, dat de bestuurder van de scooter, de I-jarige student Beumer uit Rotter dam, onmiddellijk werd gedood, en de duo-passagier, de 22-jarige stu dent C. H. Kruyder uit Vlissingen in zorgwekkende toestand per ambu lance-auto naar het algemeen zie kenhuis moest worden vervoerd, waar hij spoedig na aankomst is overleden. ploffing en kreeg assistentie van zijn „mede-slachtoffer". Inderdaad schijnen de jongens met gas geknoeid te hebben, maar deze poging tot verwoesting mislukte, waarna de jongens naar de zolder zijn gegaan om het huis in brand te steken. Een schipper, die op de Merwede voer, zag het vuurschijnsel de brand vond op de droge zolder gre tig voedsel en wist met aanhou dend toeteren de aandacht van de arts te trekken. De jongens zijn gearresteerd en zullen dezer dagen voor de officier van justitie worden geleid. Vrouwen willen proef met „koopavond" Een groot aantal Nederlandse huis vrouwen meent, dat het wenselijk is een proef te nemen met de „koop avond". Dit is gebleken bij een opi nieonderzoek, dat is ingesteld door de Nederlandse Huishoudraad. Aan het onderzoek werd meege werkt door 855 groepen en afdelin gen van 13 bij de huishoudraad aan gesloten vrouwenorganisaties. In to taal hebben ongeveer 24.000 vrouwen aan het onderzoek meegewerkt. Van de 855 medewerkende groe pen hebben 543 zich uitgesproken voor een proefneming met het instel len van een koopavond. Van 135 plaatsen, waar zo'n koop avond bestaat, bleek men voor het overgrote deel tevreden met deze avond. Van de medewerkende, groe pen achtten 570 de zaterdagmiddag ongeschikt voor het doen van inko pen, zowel in de stad als op het plat teland. De voorkeur gaat uit naar de vrijdagavond. Ook donderdag en woensdag worden als geschikt be schouwd. De huisvrouwen gaven vrijwel una niem te kennen, dat de invoering van een koopavond niet denkbaar is zon der compensatie voor het winkelper soneel. De Huishoudraad heeft het onder zoek ingesteld op verzoek van de commissie van Overleg der Midden- standsvakcentralen. Grote tevredenheid over Utrechtse Najaarsbeurs Dc Najaarsbeurs te Utrecht die de vorige week werd gesloten is een drukke en zakelijke beurs geweest. Vrijwel over de gehele linie heerst tevredenheid onder de exposanten. In verschillende deelnemersgroepen blij ken de omzetten zelfs hoger te zijn, dan die van het vorig jaar. Bij enkele branches (o.a. huishou delijk glas, aardeweek en porselein, lederwaren en woningtextiel) kan worden geconstateerd, dat de detail handel zich ruim heeft bevoorraad. In de overige groepen echter heb ben de exposanten vastgesteld, 'dat de grotere omzetten te danken zijn aan de hogere prijzen der kwaliteitsgoe deren, waarnaar tijdens de Najaars beurs veel vraag bestond. Zakenlieden uit 65 landen hebben een bezoek aan de expositie gebracht. De importeurs van speelgoederen konden veel .bestellingeii noteren doch opvallend is,, dat de jonge Ne derlandse speelgoedindustrie, schoon de beurs, met het oog op de korte leveringstermijn vóór de feest dagen in december, voor hen wel wat laat was, zulke goede zaken deed. Overigens was er van buitenlandse zijde (Canada en de V. S.!) ook goede belangstelling voor de afdeling huis houdelijke artikelen, welke belang stelling zich richtte op het volledige assortiment: plastic artikelen, hout, metaal enz. De exposanten van textiel, confec tie en mode-artikelen, welke produk- ten binnen afzienbare tijd een zekere prijsstijging zullen ondergaan, slaag den erin, interessante contakten te leggen met het buitenland. In de afdeling' woninginrichting, waarin zijn opgenomen kleine meu belen en woningtextiel, heeft men, hoewel men minder bezoekers ont ving dan andere jaren, grotere orders kunnen boeken. Een firma, die televisietafels expo seerde heeft een belangrijke bestel ling uit West-Duitsland ontvangen en wat betreft de verkoop van haar pro- dukten, zijn ook de deelnemers aan de nieuw-geformeerde groep muziek instrumenten zeer tevreden. MILJOENSTE BEZOEKER OP SCHIPHOL. De heer C. J. Buisman die, aange lokt door het zonnige herfstweer, gis teren met zijn echtgenote een uit stapje naar Schiphol maakte, werd aan de hoofdingang van het vliegveld ontvangen met de mededeling, dat hij de miljoenste betalende bezoeker van dit jaar was. Mr. J. C. H. A. van Stapele, ad junct-directeur der luchthaven, bood hem namens de luchthavendirectie een retourbiljet AmsterdamBrussel voor twee personen aan, benevens een bedrag ter tegemoetkoming in de verblijfskosten in Brussel. Namens de K.L.M., die op Schiphol voor de rondleidingen zorgt, overhandigde de heer P. M. Schrier een model van een Lodkhead-Constellation. Mejuffrouw Mar gar at van Beenen, grondstewardess van de Pan Ameri can Airways, een van de dertien bui tenlandse luchtvaartmaatschappij en wier vliegtuigen regelmatig de luchthaven aandoen, schonk namens deze maatschappij een zg. „overnight- bag" met inhoud. Het echtpaar, dat nog nooit gevlo gen heeft, is vast van plan om van de aangeboden luchtreis gebruik te ma ken. In de periode juli 1929 tot met 1950 brachten ongeveer 2H miljoen per sonen een bezoek aan Schiphol. Van af 1 juli 1946 toen de eerste bezoe kers v^eer werden toegelaten, tot he den, passeerden ruim 8Yi miljoen be- talenden de hoofdingang. Vorig jaar werd de miljoenste bezoeker op 21 november ontvangen. De leider van het bureau aanleg, beheer en onderhoud van vliegvel den op de vliegbasis Leeuwarden en de bij dit bureau werkzame opzich ter K., zijn op verdenking van mal versaties door de politie gearresteerd en, na een verhoor voorlopig weer in vrijheid gesteld. De aanleiding tot deze arrestatie was een reeks van verklaringen door een aannemer, die in Assen gedetineerd is. Verondersteld wordt, dat op de Leeuwarder vliegbasis met steek penningen is gewerkt bij de aanbe steding van onderhoudswerken. De opzichter K. zou geldelijke be loningen hebben aangenomen en ma teriaallij sten hebben vervalst. Zijn chef, de heer B., zou van een en an der op de hoogte zijn zonder hiervan echter zelf voordeel genoten te heb ben. Binnenkort zullen ze zich beiden voor de rechtbank te Leeuwarden moeten verantwoorden. Ziekenfonds fae;aarden weekpremie f 1 Binnenkort zal bij de Tweede Ka mer het wetsontwerp worden inge diend voor een ziekenfondsverzeke ring voor bejaarden. De premie is door de minister van Sociale Zaken in overleg met de er kende vakcentrales vastgesteld op 1 per week, voor welk bedrag ook de echtgenote en de kinderen bene den de leeftijd van 16 jaar zijn ver zekerd. De regeling zal 1 januari a.s. in gaan, tegelijk met de invoering van de algemene ouderdomsvoorziening. (Tel.).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5