Rapport van de commissie ad hoe verschenen Achterstand woningbouw gevolg van onvoldoende voorbereiding'54 j>55| B» en W. hebben in gebreken organisatie niet ingegrepen j Waarom het ranport lang j op zich liet wachten LIGTVoet eieren DINSDAG 25 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 In de Leidse dagbladen heeft op 8 october 1955 het verslag gestaan van een onderhoud met wethouder Jongeleen, over de trage gang van zaken met de woningbouw te Leiden. De wethouder noemde Gedeputeerde Staten en de Provinciale Directie voor volkshuisvesting en wederopbouw in de provincie Zuid-Holland de hoofdschuldigen. Naar aanleiding van de ver warring die een en ander verwekte, besloot de Leidse raad een commissie ad hoc in te stellen, gevormd door de vijf fractievoorzitters uit de raad, die zich tot doel stelde om een en ander te onderzoeken. Het rapport van deze commissie is thans na tien maanden verschenen. Zeer belangrijk zijn de conclusies, waartoe de commissieleden zijn gekomen, nadat zij in 16 folio-pagina's in een rustige betoogtrant hun motiveringen hebben gegeven. opgedaan, dat de architecten traag met het opleveren van hun plannen waren. Om het in gebreke blijven van de gemeente nader aan te tonen geeft de commissie vervolgens een overzicht van de ten laste van het contingent 1954 in 1953 en 1954 in gediende bouwplannen. Hieruit blijkt, dat tot en met 31 december 1954 plannen zijn doorge zonden voor 632 woningen, doch hier bij zijn niet minder dan 292 wonin gen betrokken, waarvan de plannen eerst 12 november 1954 en later zijn ingediend, zodat redelijkerwijs op goedkeuring datzelfde jaar niet meer gerekend kon worden. G. S. richtten zich in aug./sept. in een brief tot de gemeentebesturen met de mededeling, dat er in begin sel geen bezwaar bestond tegen het indienen van plannen, waai*bij werd beschikt over het contingent 1954 en over het contingent '55. Deze wenk was het gevolg van het te laat indienen van plannen door gemeenten, waartoe ook Leiden be hoorde. Het heeft de commissie dan ook sterk getroffen, dat in Leiden van een reactie op die brief elk spoor ontbreekt. De commissie kan niet anders con cluderen, dan dat 1954 'n zwaar jaar is geweest voor de Leidse woning bouw. Contingent 1955. ïti 1955 werden tot 24 oktober plan nen ingediend voor 792 woningen, dus belangrijk meer dan het contin gent voor dat jaar bedroeg. Blijkt het in het ene jaar niet mo gelijk om voldoende tijdig plannen in te dienen voor datzelfde jaar, het volgend jaar dient men plannen in voor drie jaar tegelijk. Hoezeer de commissie bereid is de ineens verhoogde .activiteit te loven, zij meent toch te moeten constateren, dat hier sprake is van een oneven wichtigheid (omdat de schaal nu in eens naar de andere zijde overslaat), die leidt tot onvoldoende continuiteit, die voor de woningbouw weinig be vorderlijk kan worden geacht. Ern stiger is, dat de verhoogde krachts inspanning niet met evenredig succes werd bekroond. Op .de eerste plaats waren daar de plannen, die in 1954 waren inge diend, doch in dat jaar niet meer konden worden goedgekeurd. Op de tweede plaats is de commissie van mening, dat het aan de gemeente zelf te wijten is, dat haar plannen als het ware „onder in de stapel" zaten. G. S., die tot spoed aanmaande, moest de gemeenten, die spoed betrachtten, honoreren. G. S. hadden reden om beducht te zijn voor verlies van con tingent voor de provincie. De voornaamste moeilijkheden heb ben gelegen in het feit, dat geen aan vaardbare aanneemsom kon worden verkregen. Hierin ziet de commissie geen aanleiding om G. S. of de pro vinciale directie iets te verwijten. Enkele achtergronden. De commissie heeft ook de ach tergronden van de moeilijkheden bestudeerd. Zij is daarbij tot de conclusie gekomen, dat de orga nisatorische verhoudingen met en in de dienst gemeentewerken te wensen hebben overgelaten. De woningbouw werd behandeld door wethouder Jongeleen met de ambtenaar, die de dagelijkse leiding van de afdeling volkshuisvesting had. De toenmalige directeur van gemeente-werken (ir. Boogerd) was praktisch uitgeschakeld en werd al leen zeer globaal en meestentijds achteraf ingelicht. De directeur miste derhalve het overzicht. Aan dit uitschakelen lag de gedachte ten grondslag, dat deze met de algemene leiding van de dienst te zeer was bezet. De commissie acht het onjuist, dat deze functionaris het trekken van de grote lijnen ten aanzien van zo'n be langrijk onderdeel als de woning bouw uit handen geeft. Het is te waarderen, dat de wethouder zich persoonlijk voor de woningbouw in teresseert, doch dit neemt niet weg, dat daarom nog niet alle organisato rische verbanden ten schade van de woningbouw, kunnen worden voorbijgaan. De hoofdingenieur bij de dienst, tot wiens taak o.a. de volkshuisvesting behoort, is in de loop der tijden meer en meer uitgeschakeld. Zulks niet op een bepaald moment volgen® een weloverwogen besluit, maar geruis loos als gevolg van een langzaam proces, waarbij de desbetreffende hoofdambtenaar zich als het ware ontworstelde aan de leiding van de boven hem gestelde ambtenaar, zo dat de tussenschakel tussen bedoelde hoofdambtenaar en de directeur weg viel. De commissie acht het onjuist, dat het bij de dienst gemeente werken organisatorisch mogelijk Woningbouw inmiddels belangrijk verbeterd De commissie stelt allereerst vast, dat b. en w. van Leiden in de voor bereiding van de realisering van het bouw-contingent 1954 zijn tekort ge schoten, waarbij het college niet po sitief heeft gereageerd op de aanwij zing van G. S., om de plannen in het vervolg eerder in te dienen. Een en ander is het gevolg ge weest van de wijze, waarop de voor bereiding in en met de "dienst ge meentewerken geschiedde. Vervolgens stelt de commissie vast, d^t er geen enkele aanleiding was andere dan Leidse instanties iets te verwijten, zeker niet Gedeputeer de Staten en de provinciale directie van wederopbouw en volkshuisves ting. Anderzijds is gebleken, dat de toe stand van de woningbouw te Leiden rond 8 oktober 1955 juist belangrijk minder slecht was dan b.v. een jaar tevoren. Op die datum waren niet alleen plannen ingediend, voldoende om de contingenten 1955 en 1956 te realiseren, maar bovendien had men toezegging, dat nog in 1955 voor zo veel woningen goedkeuring zou wor den verkregen, dat het contingent van dat jaar geheel verbruikt zou zijn. Er bestond dus niet de mioste aanleiding tot het houden van een persconferentie. Daartegenover staat wel vast, dat had Leiden zijn plannen sneller ingediend de si tuatie van de woningbouw zelfs zeer gunstig had kunnen zijn. Waar de commissie heeft kun nen vaststellen, dat de woning bouw belangrijk is verbeterd, mede als gevolg van een gedeel telijke reorganisatie van de dienst van gemeentewerken, ziet zij geen noodzaak thans maatre gelen voor te stellen om tot ver dere verbetering te geraken. Contingent 1954. Het rapport begint met een moti vering, waarom de commissie meent, dat de voorbereiding van de v/o- ningwetbouw voor het jaar 1954 on voldoende is geweest. De plannen hadden zó tijdig ingediend moeten worden, dat althans de goedkeuring nog in 1954 had kunnen plaats vin den. De gemeente had bijv. de plan nen voor de woningwetbouw waarop zij zelf invloed had kunnen uitoefenen eerder moeten indie nen. De wethouder heeft de schuld voor de trage gang van zaken voor de 199 woningen in zuid-west geschoven op het feit, dat de woningbouwvereni gingen zélf hun architect mochten aanwijzen. Maar ook toen de ge meente nog uitsluitend zelf architec ten aanwees, heeft zij de ervaring I Het werk van de commissie ad J hoc is ernstig vertraagd. In het t rapport geeft de commissie een verklaring. Bestudering van gegevens hij X de brieven van de ministers en 1 Gedeputeerde Staten leidde tot X de conclusie, dat men diende te X beschikken over bepaalde circu- X laires e.d. en correspondentie, f terwijl ook enige vragen rezen, f waarop als uitgangspunt een ant- J woord van b. en w. nodig was. Een verzoek hiertoe bereikte het X college op 6 maart 1956. Op 7 april kwam een schrijven, dat t slechts een gedeelte van de stuk- ken begeleidde. Eerst bij schrij- f ven van 12 mei kwamen de ge- vraagde gegevens binnen. De X commissie heeft toen ernstig ge- 2 protesteerd tegen deze sterke J vertraging. Zij kan niet nalaten J X in het rapport dit protest te her- X halen. Na ontvangst heeft de f 2 commissie correspondentie ge- 2 J voerd met G.S., uitvoerige hea- 2 rings" gehad met hoofdambtena- X ren der gemeente, een bespre- 2 king gevoerd met de hoofdinge- 2 nieur directeur van Weder op- J bouw en Volkshuisvesting, ter- wijl aan het slot nog een be- 2 spreking plaats vond met de wethouder van openbare wer- 2 ken. Een en ander heeft méér 2 tijd gevraagd dan de commissie J zich had voorgesteld. De com- 2 missie kon niet bereiken, dat 2 vóór de vacantie-periode alle x gesprekken met de ambtenaren J hadden plaats gehad. Het spreekt 2 vanzelf, dat de vacantie zeer 2 remmend werkte op de vol- X tooiing van het onderzoek. J bleek, dat de afdeling volkshuis vesting zich geruisloos aan haar eigenlijke leiding onttrok en dat dit èn door de directeur èn door het college werd geaccepteerd. Geen stafbesprekingen. Ook is het de commissie opgeval len, dat bij de dienst zelden of nooit stafbesprekingen zijn gehouden, ook niet ten 'aanzien van de woningbouw. Coördinatie is noodzakelijk. Met be trekking tot de woningbouw grijpen allerlei aspecten in elkaar: grond- werving, uitbreidingsplan,1 voorberei ding en uitvoering van de woning bouw en van de straataanleg, etc. Het persoonlijk contact van de wethouder met de dagelijkse leiding van de afdeling volkshuisvesting van gemeentewerken bracht ook met zich het practisch uitschakelen van de secretarie-afdeling Openbare Wer ken. De wethouder beroofde zich daardoor van de hulp van het admi nistratieve Apparaat dat geroepen is in dit verband toe te zien op de re gelmatige voortgang van voorberei ding en uitvoering van plannen. Een gedeeltelijke reorganisatie van de dienst gemeentewerken omstreeks de jaarwisseling 1955/ '56 heeft aan enkele bezwaren een einde gemaakt, terwijl thans ook de secretarie-afdeling vol doende ingeschakeld is. Uitbreiding. Ook aan de totstandkoming van de uitbreidingsplannen heeft het een en ander gemankéerd. De plannen wer den voorheen voorbereid door een particulier adviesbureau. Dit bureau heeft beslist onvoldoende aandacht aan Leiden geschonken. De dienst van gemeentewerken zélf was hier voor niet voldoende geoutilleerd. Er werd ook te veel incidenteel en zon der vast plan gewerkt. LATE REACTIE X Uit het rapport: t Op 17 december 1954 nam de j Leidse raad een motie aan, waar- X 1 in een dringend beroep werd ge- X daan op het college van Gedepu- 2 teerde Staten, het bouwvolume t voor de gemeente Leiden te ver- X groten. S De raad had mogen verwach- t ten, dat deze motie overeenkom- X stïg haar bedoeling zo spoedig 2 mogelijk ter kennis v.fk G.S. zou zijn gebracht. Bij de bestudering X van de stukken is het de commis- t j sie echter gebleken, dat b. en w. t deze motie eerst bij schrijven van 10 februari 1955 ter kennis van G.S. hebben gebracht en dan og min of meer terloops. Het lange wachten van het col- X X lege met doorzending van deze motie moet worden verklaard uit het feit, dat het college moeilijk om een groter bouwvolume kon 2 vragen, nu het niet in staat was X geweest om het contingent-1954 tijdig te realiseren. Het had ech- X ter aanbeveling verdiend, dat het 2 dit bij de beraadslagingen over X X deze motie ruiterlijk had erkend. X De heer Van Dijk heeft later 2 naar de ractie van G.S. op dit X j rapport gevraagd. Hij kreeg geen J X antwoord; begrijpelijk, want de 2 motie was toen pas 4 dagen gele- X i den verzonden. X Alvorens de commissie tot haar conclusie komt, besteedt zij nog enige aandacht aan de bouwgrond. Het komt haar voor dat de realise ring van de onteigening niet die voortgang heeft gehad, die evenredig was aan de grondbehoefte voor de woningbouw. De onderhandelingen hadden vlotter kunnen verlopen; de kans bestaat dan weliswaar, dat de gemiddelde prijs van sommige perce len iets hoger zou zijn geweest, doch niet uit het oog mag worden verlo ren, dat in dit opzicht eveneens de zegwijze „tijd is geld" van toepas sing is. JUBILEA VAN H. VINK EN M. VAN WEEREN. Op 1 oktober a.s. herdenkt Schlat- mann's Confectie- en Manufacturen- handel „De Faam" N.V. het jubileum van twee van haar employe's. De 'heer H. Vink, Rijndijkstraat 93 is 40 jaar aan de zaak werkzaam, de heer M. van Weeren, Lindestraat 30, gedurende 25 jaar, beiden als groot werker (kleermaker). Maandagmorgen zullen beide jubi larissen worden gehuldigd. Leidse Agenda DINSDAG 25 SEPTEMBER. Katholiek Vrouwengilde. Seizoen opening. „In den Vergulden Turk". Aanvan 8 uur nam. Maatschappelijk en Cultureel Over leg. Vergadering „In den Vergulden Tui'k". Aanvang 8.15 nam. Adviesavond St. Eloy. Geb. Chr. Soc. Belangen 7.308.30 uur. R.K. EHB( „Peerke Donders". Aanvang nieuwe begincursus EHBO. R.K. Lyceum, Mariënpoelstraat. Aan vang 8 uur nam. Pianorecital Paul Kurpershoek. Stadsgehoorzaal, aanvang 8 uur nam. Abonnementsvoorstelling, Haagse Comedie, „The Great Sebastians'. Aanvang 8 uur nam. WOENSDAG 26 SEPTEMBER. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk. Aanvang 7 uur. Leidse ver. van Postzegelverzame laar. Kleine Burcht, Nieuwe Rijn 19. Zegels van Zwitserland. 8 uur nam. DONDERDAG 27 SEPTEMBER. Opening Waaggebouw. Burgerzaal Stadhuis. Aanvang 11.30 v.m. Kynologenvereniging „Rijnland". Zomerzorg, Stationsweg 35. Aanvang 8 uur nam. Modeshow Alb. de Vries. In den Vergulden Turk. 14.30 en 20.15 nam. Bazar t.b.v. Christelijk Blindenin- stituut „Bartimeüs" te Zeist. Wijkgê- bouw Levendaal. Opening 7 u. nam. Raad van Maatsch. en Cult. Over leg. Zomerzorg, Stationsweg 35. Aan van 8.15 uur. Leidse Smalfilmliga. Cantine RÖnt- gen-apparatenfabriek Smit, Heren gracht 34. Aanvang 8 uur. Huishoudelijke- en Gezinsvoor lichting. Kookdemonstratie. Leven daal 1, hoek Garenmarkt. 2 uur en ach't uur nam. K. en O. film, Hongarijes ongerepte natuurreservaten, Stadsgehoorzaal foyer, 8 uur nam. VRIJDAG 28 SEPTEMBER. JO-KVP. „Bezitsvorming In de huidige politieke situatie". Gulden Vlies. Aanvang 8 uur nam. K. en O. Ned. Comedie: „Van de brug af gezien". Schouwburg 8 uur nam. ZATERDAG 29 SEPTEMBER. Instuif. Spreker Pater P. Wesse- ling, St. Leonardushuis, Haagweg. Aangvang C uur precies. „De Sleutelstad" Jubileumuitvoering Stadsgehoorzaal 8 uur nam. Dienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest: Doeza-apotheek, Doe- zastraat 31, tel. 21313; apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 2128 september zijn door de Kath. Film- Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Blond gevaar", 14 jaar. Lido: „Keer terug", 18 jaar. Luxor: „The rose tattoo", 18 jaar. Trianon: „Charlie's tante", volwasse nen. Rex: „De redder van fort Shat- tan", 14 jaar. VRIENDENKRING TER ERE VAN HET ALLERHEIGST SACRAMENT DES ALTAARS. „Vriendenkring", is in het gewone spraakgebruik de afgekorte naam voor de vereniging: Vriendenkring ter ere van het Allerheiligst Sacra ment des Altaars. Deze mooie gods dienstige vereniging roept haar leden en buitengewone leden op naar de algémene jaarlijkse vergadering, te houden in „Den Burcht" op morgen (woensdag)avond. Het schijnt aan de agenda te oordelen een belangrijke bijeenkomst te worden. Naast de te behandelen punten, die laten we zeg gen het zakelijk deel van de agenda vormen, heeft het bestuur de leden nog iets moois aan te bieden in de vorm van een vertoning van een korte Fatima-film en hele mooie ge kleurde Lourdesfilm. De geestelijke adviseur zal deze film met een korte inleiding toelichten. De leden nog eens aansporen deze avond niet te verzuimen lijkt over bodig. We mogen het immers toch wel zo zien dat elk goed lid van deze vereniging, die tot doel heeft de ver ering van de heilige Eucharistie te helpen bevorderen en mede daardoor het Eucharisties leven van de leden wil" ondersteunen, vanzelfsprekend ook een goed kind van Maria is. Het zien van de Lourdesfilm zal dan voor allen die reeds Lourdes,bezoch ten een aangename herinnering zijn en voor hen die er nog nimmer waren een verlangend uitzien. Niemand zal het spijten woensdagavond naar „Den Burcht" te zijn gegaan. Het bestuur herinnert tevens de le den eraan dat zondag 30 september a.s. de Vriendenkringdag gehouden wordt. Op die dag wordt in elk van de stadsparochies een Heilige Mis op gedragen met als bijzondere intentie: Gods onmisbare zegen over het nieu we bisdom Rotterdam. De leden zul len bij het heilig offer voor deze bij zondere intentie bidden en zich te vens bezinnen op hun lidmaatschap. Want het blijft voornaam en nood zakelijk om altijd een goed lid te zijn. LEIDSE AMATUER FOTOGRAFEN VERENIGING. De Leidse Amateur Fotografen Ver eniging hield gisteravond de tweede bijeenkomst van dit seizoen in de Doelen. De spreker van deze avond was de kleurenwerker Filippo, die op een mooie reis langs Spanjes oostkust een grote serie opnamen maakte en deze vertoonde, daarbij zijn tocht uit gebreid toelichtend. Voor Nederlanders heeit het zien van deze streken iets ongewoon faci- r.erends en men krijgt het gevoel zelfs in een ander werelddeel te zijn, zozeer verschilt het landschap van Spanje met hetgeen men ten N. van de Pyreneeën kent. De kleuren van de natuur en vergezichten, de bouw vallige dorpjes en rotswoningen lenen zich dan ook bij uitstek voor de kleurenfotografie en een hartelijke applaus bewees na afloop hoezeer er van genoten was. Een vermelding verdient de aan schaffing van een nieuwe projector, „het beste van het beste" zoals de voorzitter, de heer Gompelman te recht zei, want door de heldere pro jectie wordt niet weinig bijgedragen tot het genot van een dergelijke avond. Een bezit waarop de vereni ging trots mag zijn! De Kabinetscrisis De informateur deelt mede, dat de formulering van het regeringspro gram niet langer de vorming van een kabinet van brede samenstelling in de weg blijkt te staan. De uit vorige fa sen der kabinetsvorming resterende kwesties, te weten bezitsvorming, kan worden geconcretiseerd en getempo riseerd in deze zin, dat de voorstellen tot bouwsparen met uitbreiding tot andere werknemersspaarfondsen ge handhaafd blijven, terwijl naar ge lang de daarmede in de praktijk op gedane ervaringen, onderzocht wordt of die voorzieningen gevolgd worden door andere van soortgelijke strek king ook voor andere groepen. VICE-VOORZ. V.P.R.O. t Te Hilversum is op 65-jarige leef tijd plotseling overleden drs. G. J. Ligthart, vice-voorzitter van de Vrij zinnig Protestantse Radio-Omroep. De heer Ligthart was gedurende 25 jaren bestuurslid van de VPRO en bekleedde in de radio, en televisie wereld verscheidene functies. Marktberichten LEIDEN, 25 sept. Vette varkens. Er zijn 181 vette varkens aange voerd. De notering per kg levend gewicht: lichte varkens 1.892.07, zeugen 1.801.90. Handel vrij goed BODEGRAVEN, 25 sept. Kaas. Aanvoer 151 partijen le soort 2.35 2.40, 2e soort 2.292.34, extra 2.58. Handel kalm. ROTTERDAM 25 sept. Vee. Aanvoer 3267 stuks vee. Weektotaal 4729 stuks. 560 vette koeien; 844 ge- bruiksvee; 160 vette kalveren; 554 graskalveren; 473 nuchtere kalveren 120 varkens; 86 biggen; 88 paarden; 31 veulens; 327 schapen of lamme ren; 24 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 3.103.55; 2.903.10 2.702.85; vette kalveren 2.90 3.10; 2.70—2.80; 2.40—2.60 p. kg. graskalveren 440380280; nuch tere kalveren 756550; biggen 655545 per st.; slachtpaarden 2.30—2.202.05 p. kg.; veulens 550400300; schapen 125105 100; lammeren 11010090; kalf koeien 1150950750; melk koeien 1150950750; vare koeien 800700600; vaarzen 840740 575; pinken 625—500—400. Handel: vette koeien aanvoer ge woon, handel redelijk, vooral niet lager in prijs dan gisteren, enkele prima's boven notering; vette kalve ren aanvoer iets ruimer, handel le vendig, prijzen onveranderd; gras kalveren aanvoer aanmerkelijk gro ter, handel kalm, iets teruglopende prijzen; nuchtere kalveren, aanvoer ruimer, handel redelijk, met dalende prijzen; bigen aanvoer matig, han del goed, prijzen stabiel; slachtpaar den aanvoer even minder, handel stug, stijgende prijzen; veulens aan voer als vorige week, handel willig, wat stijver in prijs; schapen aanvoer korter, handel lui, vooral niet hoger in prijs; lammeren aanvoer korter, handel lui, vooral niet hoger in prijs; kalfkoeien aanvoer als vorige week, handel stil, prijzen constant; melk koeien aanvoer als vorige week, han del stil, prijzen constant; vare koeien aanvoer tamelijk, handel goed, vast in prijs; vaarzen, aanvoer gewoon, handel tamelijk, prijshoudend; pin ken aanvoer gewoon, handel tame lijk, prijshoudend. *3? Mahonie legkast, secre taire, mah. chiffonnière, tafels, stalen ladekastjes en stapelkasten, gesloten eiken grote boekenkast, gestof. bank. Mechelse ta fel, leeuwenkopstoelen. W. W. Kooreman, Nwe Rijn 9. t.o. V. en D., let op telef. 23261. Vertegenwoordiger ver. tegenwoordigde zichzelf De recherche uit Scheveningen heeft gisteren in Rotterdam een 35- jarige vertegenwoordiger uit Vlaar- dingen aangehouden, die gedurende anderhalf jaar, als vertegenwoordi ger van een naamplatenbedrijf, ge fingeerde orders heeft doorgegeven en geïnde gelden niet heeft afgedra gen. Wanneer een zending niet werd betaald, omdat de geadresseerde be weerde niets besteld te hebben, werd de vertegenwoordiger er op af ge stuurd en hij suste de zaak weer voor enige tijd. Inmiddels zou hij voor zich zelf zijn begonnen met de klan ten van zijn baas. Hij had een vast salaris en zou op het laatst alleen ge fingeerde orders hebben doorgege ven en ten onrechte allerlei bedra gen voor representatie hebben gede clareerd. In totaal zou hij zijn werk gever voor 20.000,benadeeld hebben. <35 Engels: Conversatie en Emigratie. Privé- en Club- lessen. Opleiding voor „Cambridge University Certificates". Bijwerken v. H.B.S.- en Gymn.-leerlin gen. P. R. Wiessing, leraar Engels M.O.. Beëdigd ver taler. Roodborststraat 46. Leiden. 3? Bromfiets, gasf., bur., enz. Pracht bromfiets 195,gasfornuizen, gas stellen, gashaarden, haar den, oliestookhaard. boe kenkasten, bureaux, tafels, fauteuils, stoelen, linnen kasten. ledikanten, gespij kerd kleed, radio's, enz. Nieuwe Rijn 60 bij hoek Hooigracht, tel. 22150. 3? Wit zijdevloei voor ver pakking tegen beschadi ging, 1,70 per kg., inhoud 190 vel 42 x 67 cm. Per vel 2 ct. 12 vel 20 ct. Pa pierhandel Paddenburg, Nieuwe Rijn elf. televisie GANGETJE 12 3? Welk net r.k. meisje wil mij behulpzaam zijn in winkel en huishouding. Mevr. E. Fles-Menken. v. Assendelftstraat 8. Oegst geest, tel. 22429. Aanmel den na 7 uur. 3? Te koop wegens ver trek naar buitenland, auto V.W. de Luxe 1951. Ziet er prima uit. Spotprijs. Te zien Juliana v. Stolberg hof 61. 3? Potterij Zaalberg vraagt een glazuurder of een man met vaste hand die dit wil leren. Hoge Rijndijk 49. post Leiderdorp. Aanm. 2729 september. 3T Woensdag Markt. Lange Jaeger en interlock onderbroeken en borstrok ken, alle maten 2,98; ge- moltonneerde damesdirec- toirs tot 54 2,59; kinder ondergoed 69; damesonder- jurken tot 52 3.89. Hoek Stadhuisplein, Japie. 3? Gevraagd in r.k. gezin met kinderen net meisje als hulp in de huishouding, intern. Meerdere hulp aan wezig. Kimman. Oud Was- senaarseweg 15, Wasse naar. 3? Kapster gevraagd, ook die enigszins met bet vak bekend is. Aanm. 's avonds na 6 uur. K. Staats, Hoogl. Kerkgracht 10. 3? Sleutels bijmaken! Lips-, Yale-, auto-contact-, motor-, voordeursleutels. Klaar terwijl u wacht. Sloten veranderen in één dag. Aannemers en tim merlieden genieten kor ting! A. J. Hartwiik. Nwe Beestenmarkt 7-9, Leiden, telef. 26627. pRüZÖ deSoeTs. PANSPONZEN of STAALWOL, 3 st. HAVERMOUT, 500 gram MACARONI. 500 gram Choco-vlokken, 200 gram BESCHUIT, 2 rollen ZACHTE ZEEP, beker, 500 gram LEVERPASTEI, duibbelblik MAYONAISE, grote tube Zelfw. Wasmiddel OZIL, 2 pak ONTBIJTKOEK, 2 stukken SPLITERWTEN, 500 gram Groene Erwten, 500 gram Holl. br. bonen. 500 gram CAPUCIJNERS, n.o. 500 gram TUTTI-FRUTTI, 200 gram H.H. STROOP, beker 500 gram Reclame THEE, 100 gram BAKROZLJNEN, 500 gram SUIKER, kilogram MARGARINE, 3 pak STRAATBEZEM, extra kwaliteit GEHAKT, blik 500 gram Limonadesiroop, alleen citroen en frambozen, literfl. 47 49 53 69 74 88 95 96 105 APPELMOES, bekende pot SPINAZIE, literblik DOPERWTEN M II, literblik SPERCIEBONEN, grote pot SPERCIEBONEN, literblik nu nog SNIJBONEN, grote pot nu HUISHOUD-JAM 88 diverse smaken 2 pot nu Pepermunt-Drop rollen, 3 stuks Vruchten en Pepermunt Kauw-Bonbons, 100 gram NU Triplcx-Nougat, 150 gram Vruchtentabletten, 200 gram Gehort. DRUPS, extra koopje, 200 gram BISCUIT, 250 gram negerzoenen, 4 stuks flora's, 250 gram Willemientjes, 250 gram Cocosrondjes, 250 gram 10 stuks HEN 10 stuks nr. 3 95 168 bloedworst, 200 gram Gebraden Gebakt, 150 gram Boter h am wo r st, 200 gram SNIJVVORST, 150 gram SCHOUDERHAM, 150 gram Aan de Cassa bij f3.— j 10 stuks kersverse SPRITS-STUKKEN NU voor 39

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3