Leidse raad nam twee principiële besluiten „The Great Sebastians" startten abonnementsserie Internationaal juristen-congres in universiteit te Leiden Diploma-uitreiking Ambachtsschool Haagweg Militaire mars op 3 october DINSDAG 25 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Hoffelijke onteigening Getuigenverhoor comm. ad hoe geheim De Leidse raadszitting had gister middag een bijzonder levendig en strijdbaar karakter. Voorzitter was jhr mr F. H. van Kinschot. Twee principiële geschilpunten tussen b. en w. en de leden werden uitgevochten, beide malen in het voordeel van de raadsleden. In het eerste geval wierp de heer Aalders (KVP) zich op als kampioen voor de te onteigenen burger. In een vorige raadszitting heeft hij er al eens op gewezen, dat het hoogst on elegant is om de raad over de ingang van de onteigeningsprocedure .te la ten beslissen, voordat degene, die onteigend wordt er iets van af weet. Eerst praten was het devies van de heer Aalders en dan onteigenen. Ditmaal gebruikte hij ten aanzien van de handelwijze van de gemeente een krachtiger woord: onbehoorlijk. Het betrof de onteigening van eigen bezwaren niet. „Het betreft hier toch slechts een voorlopige aanzegging, het besluit moet nog genomen wor den. Dit is de kortste procedure, die de gemeente een lichte steun raad in de rug geeft. Tot de heer Van Dijk zei hij, dat het gebouw aan de omgeving zal worden aangepast. De heer Aalders merkte nog op, dat de wethouder niet de kortste, maar de .fatsoenlijkste weg moet kiezen, daarom deed hij het voorstel om dit agendapunt aan te houden eerst concact op te nemen met de eigenaars. De heer Van Iterson viel hem bij, evenals de heer Meester (PvdA), die opmerkte, dat deze procedure ook voor de volgende keren moet gelden. Dokter Kortmann (KVP) deed het plezier, dat hier nu eens een ant woord van de raad op een principiële vraag werd verwacht; Hij had de in druk gekregen, dat de wethouder de ze beslissingen neemt wegens de te leurstellingen in 99 van de 100 ge vallen. Men moet er echter voor wa ken, dat uit deze teleurstellingen een dommen aan de Zoeterwoudsesingel I gelegenheidsrecht zou voortkomen, en het Philosophenpad ten behoeve De heer Hagen (WD) was het van een rioolpompgemaal. Slechts I met de heer Kortmann eens; men met één eigenaar is gesproken, de andere eigenaars, de Waals Hervorm de gemeente en de heer Kooikes, moesten het bericht van de onteige ningsprocedure in de krant lezen. De heer Aalders wenste hieraan nu eens voorgoed een einde te maken. De heer Van Dijk (KVP) was het hier mee eens. Hij wees er daarenboven op, dat de plaats voor het rioolge maal ongunstig gekozen is. Dit stuk je stad is te mooi om met een ge maal te ontsieren. De heer Ravestijn (Prot, Chr.) on derschreef de woorden van de heer Aalders. Wethouder Jongeleen begreep de Achteruit vliegen De Australische regering heeft be sloten verplicht te stellen dat in nieuwe vliegtuigen de passagiers met de rug naar de vliegrichting zitten. In alle vliegtuigen, die na 1 janu ari voor Australië gebouw worden, moeten de ruggen van de stoelen naar de cockpit gekeerd zijn. Dit be sluit is genomen om de veiligheid van de passagiers te verhogen. Rus wilde teveel weten Canada heeft de tweede secretaris van 'de Russische ambassade in Otta wa, G. F. Popof, uitgewezen, omdat hij trachtte geheimen van de nieuwe Canadese Cf-705 straaljager in han den te krijgen, zo is officieel bekend gemaakt. Popof kreeg reeds op 12 juli aan zegging Canada te verlaten en ver trok op 12 augustus. Een Canadese burger-employé van de Canadese luchtmacht, die Popof, samen met de derde secretaris van de ambassade, Selivanov, trachtte om te kopen, is ontslagen. De Canadese regering onthulde verder niets over deze affaire, doch de „Chronicle-Telegraph" uit Quebec onthulde gisteren, dat de twee Rus sen in maart van dit jaar de Ca nadees meenamen naar een „schaak club", hem een grote hoeveelheid sterke drank voorzetten en hem ten slotte 5000 dollar boden voor inlich tingen over de straaljager. De man weigerde echter en ver telde zijn superieuren wat de twee Sow jetdiplomaten van hem wilden. Volgens een woordvoerder van het Canadese ministerie van Defensie was de man niettemin ontslagen, om dat hij werd beschouwd als een ge vaar voor de „Canadese militaire veiligheid". No. 539. Horizontaal: 1. spoedig, 3. broeibak, 5. wiel, 7. hogepriester te Silo, 9. scheepskamer, 11. familielid, 12. staatsbedrijf (afk.), 13. ingevou- wen strook, 16. gebod, 17. bijwoord, 19 ik (Lat.), 20. vis. Verticaal: 1. schraal, 2. meisjesnaam, 3. vlasvink, 4. puntig, 6. doornachtige plant, 8. water in Gelderland, 10. vaartuig, 11. renbaan in een circus, 14. palmmoel, 15 water in N. Brab., 18. nauw. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 538. Horizontaal: 1. naast, 5. Lent, 8. eva, 10. are, 13. dag, 15. pastorale, 16. pst, 17. tel, 18. oma. 20. rein. 22. Aken, 24. stang. Verticaal: 1. nn, 2. Ate, 3. sla, 4. te, 5. klapper, 7. Tegelen, 9. vroom, 11 ras, 12. Est, 13. dat, 14. ale, 18. ont, 19. aan, 21. is, 23. kg. moet met de gevoelens rekening houden. De heer Huurman (Prot. Chr.), vond, dat de heer Meester iéts te ver was gegaan, toen hij voorstelde om voortaan altijd het standpunt in te nemen, dat er eerst met de eigenaars gesproken wordt. Dit zou wel eens de uitvoering van de ontwikkeling van de stad kunnen schaden. De voorzitter beaamde dit, hij ver klaarde dat b. en w. overigens geen bezwaar hadden om naar het voorstel van de heer Aalders dit voorstel terug te nemen en met de eigenaars te praten. Vertrouwen ambtenaren niet beschamen. Een ander principieel standpunt, dat tot enige discussie aanleiding gaf was het voorstel van b. en- w. om óók de verslagen van de getuigen verhoren van de commissie ad hoe aan de raad over te leggen. (Zoals bekend werd besloten om het rapport te vermenigvuldigen en aan raad en pers ter hand te stellen). De heer Meester (PvdA) voorzitter van de comissie maakte hiertegen ernstige bezwaren. Hij kon niet be grijpen hoe b. en w. er toe gekomen waren om dit in het voorstel op te nemen, terwijl dit oorspronkelijk niet de bedoeling was geweest. De voorzitter merkte op, dat men toch moet weten hoe de leden van de comissie ad hoe tot de conclusies zijn gekomen. Anders is er geen dis cussie mogelijk. De heer Meester gaf hierop ten antwoord, dat de vijf fractie-voorzit- ters gemeenschappelijk tot de con clusies, die in het rapport zijn neer zijn gekomen. Indien het col lege deze wil aanvechten heeft het daartoe het volste recht. De commis sie-leden zullen op hun beurt hun conclusies verdedigen. Het gaat ech ter niet aan het vertrouwen te be schamen van de ambtenaren, die in verband met samenstellen van het rapport zijn géhoord. Deze ambtena ren hebben de verklaringen in strikt geheim afgelegd. Indien hen vertrou wen nu beschaamd werd, zou het in de toekomst niet meer mogelijk zijn nog eens een onderzoek met mede werking van de ambtenaren in te stellen. De voorzitter bracht vervolgens dit amendement in stemming. Alle raadsleden met uitzonde ring van de vier wethouders vroegen om weglating van deze zin in het oorspronkelijk besluit. Kleingoed. De vergadering leverde voorts nog wat kleingoed op. Bij het voorstel om f 5.000 ter be schikking te stellen voor het onder zoek door het architectenbureau van Oerle en Schrama naar de toestand van het St. Caecilia-gasthuis wilde de heer Portheine (WD) weten of de architect zich aan concrete plan nen moet houden of geheel vrij is. Ook vroeg hij of het wel verstandig is plannen over de restauratie te gaan maken nog voor er iets bekend is over de sanering van dit stadsdeel. De heer Meester (PvdA) vroeg of de plannen voor de restauratie van het oude gasthuis en de hofjes één geheel vormen en of er ook ruimte wordt gecreërd voor de repetities van de zangverenigingen, die een nijpend gebrek aan ruimte hebben. De heer Ten Broek (KVP) zei, dat veel vragen overbodig zouden wor den, indien de raad de maquette van het saneringsplan zou mogen zjen. De leden van de commissie voor openbare werken hadden deze ma quette al bekeken. Wethouder Jongeleen verklaarde, dat alles zich nog in het stadium van onderzoek bevindt. Zo zal er bijv. nog een antwoord gegeven moeten worden op de vraag of de gevel van de Boerhaavezalen wel kan blijven staan. De gevel is in erbarmelijke staat. Natuurlijk houdt het college rekening met de sanering. De tijd is echter nog niet rijp om de maquette van dit zeer voorlopige plan aan de raad voor te leggen. Men houdt re kening met de hofjes. Het Caecilia- complex neemt echter in het geheel een dominerende plaats in. Het is dus niet zo vreemd, dat men van de restauratie van dit complex uitgaat. Een zaal voor zangrepetities zal er waarschijnlijk wel komen. De raad ging aan het eind van de openbare zitting over tot beraadsla gingen met gesloten deuren. De heren Ten Broek, Huurman, De Jong, De Kier en Schüller werden herkozen als leden van de commissie van advies ex. art. 8 woningruimte- wet 1947. (De z.g. huisvesting-com missie). Alle voorstellen behoudens het genoemde werden zonder hoofde lijke stemming aangenomen. SUBSIDIE NAZORG EN AVOND VERZORGING Naar aanleiding van het voorstel inzake het toekennen van een ge meentelijke subsidie aan de dr. Van Voorthuyzenstichting en de Corn. Musiusstichting over 1956 in de kos ten en nazorg en avondverzorging DIJ HET BEGIN van het toneel- seizoen zet men het publiek niet de zwaarste spijzen voor, doch be gint men met iets luchtigs. Zo is de serie Sbonnementsvoorstellingen gis teren in de Leidse Schouwburg inge zet door de Haagsche Comedie met een blijspel van Howard Lindsay en Russel Crouse de Amerikaanse schrijverstweeling getiteld „The Great Sebastians". De ingrediënten hebben de schrij vers ditmaal gezocht in de wereld van het variété (de Grote Sebastians zijn nl. een paar gedachtenlezers) en deze gekruid met wat pikante poli ten behoeve van geestelijk minder begaafde merkte de heer Portheime (WD) op, dat hij verheugd was met dit besluit. De motivering van de subsidie per leerling van 12,50 vond hij echter erg zwak. Blijkens de overgelegde begroting komt men met 20,per leerling beter uit. Andere gemeenten subsidiëren ook 20,—. Ook de heer Van Dijk (K.V.P.) vond de uitkering aan de lage kant. Bovendien leek hem de uitkering van de lesuren te laag. Wethouder Menken wees op twee dingen. Op de eerste plaats moet men niet verge ten, dat de 20,van de andere ge meenten voor de nazorg is én de avondverzox-ging. Deze 20 gulden zijn ook maar geschat. Van de bui tengemeenten maakt maar een klein percentage gebruik van de avondver zorging. Deze avondverzorging moet men meer zien als een patronaat dan als onderwijs. Op de tweede plaats heeft de gemeente bij het vaststellen van dit bedrag de sociale en zakelijke lasten buiten beschou wing gelaten. Hiervoor bestaat nog geen positieve regeling. De voorlo pige raming is 12,50. Een geza menlijke herziening door de gemeen ten blijft echter mogelijk. Ontvangst op het stadhuis Gisteren is in het groot-auditorium van de Leidse Universiteit in aanwe zigheid van vele Leidse hoogleraren en juristen uit talloze Europese lan den het elfde internationale congres van de „societé d'histoire des droits de l'antiquité" geopend, waaraan on Leidsche Wolspinnerij 13 pet dividend De Leidse Wolspinnerij stelt over het boekjaar per 31 maart 1956 een dividend voor van 13% waarvan 10% naar keuze in aandelen of con tanten. (Over 1954/55, welk boekjaar over vijftien maanden liep, werd 16% uitgekeerd waarvan 12 J4% in aan delen.) Het exploitatiesaldo beliep 2,32 (2,37) miljoen. Na normale en ex tra afschrijvingen, belastingvoorzie ningen eet. bedraagt de winst 665.000 (728.000). De directie wijst erop, dat de re sultaten wederom zeer 'bevredigend zijn geweest. Terwijl het kapitaal nu reeds gedurende vele jaren door in terne emissies steeds werd vergroot, kan over het weer vergrote kapitaal over twaalf maanden een relatief gelijk dividend worden uitgekeerd als voor de vorige periode- van vijf tien maanden. De steeds stijgende lijn der ver kopen in 1955/56 zal zich in 1956/57 verder bestendigen. De directie vindt 't nog te vroeg, reeds nu over de verwachtingen t.a.v. dit boekjaar een beslist oordeel uit te spreken. Met de nodige reserve gelooft zij echter, dat de verdere ontwikkeling zich gunstig laat aandien. Aan 56 oud-scholieren van de Leid se Ambachtsschool, die met gunstige afloop een twee-jarige leerlingenop leiding in het bedrijf hebben ge volgd, werd gisteravond in de Am bachtsschool een diploma uitgereikt. Alvorens deze diploma's werden uitgereikt heeft de voorzitter van de Ambachtsschool, ir. J. J. G. vara Hoek, nog eens gewezen op het belang van een dergelijke opleiding. Verdeeld over 136 bedrijven waren 1 januari j.l. in totaal 209 leerlingen in dit leerlingenstelsel van de school op genomen. Ir. Van Hoek was zeer dankbaar, dat het bedrijfsleven aan deze opleiding zijn medewerking verleent en dat het Gew. Arbeidsbu reau voor een groot deel de plaatsing van de leerlingen heeft verzorgd. Hierna reikte hij aan onderstaan de leerlingen het diploma uit: Timmeren: W. F. van Bostelen, C. Hakemulder, J. B. Knoop, J. Kop, H. v. d. Kwaak, F. J. W. Mugge, A. Noort, P. J. Ouwehand, J. Ouwer- kerk, L. Ph. A. Rosdorff, H. Schenk, J. v. Sprang, C. J. Staring, N. v. Tol, P. Verschoor, J. Zeegers, N. Staring, J. M. Haasnoot. Bouwkundig tekenen: M. Barkeitfa, Th. Carree. Meubelmaken: M. J. Castelijn, N. J. Hoogeniboom, J. M. Juffermans. Schilderen: J. de Groot, G. J. Juf fermans, P. J. Loogman, C. J. Ver biest, J. H. .Wesselman. Machinebankwerken: J. J. Aben, H. P. W. Bank, G. N. Bavelaar, P. Beekman, H. Burggraaf, P. L. v. d. Geest, J. C. Keemer, B. v. d. Meer, J, Neuteboom, A. J. Ver brugge, H. J. Verwoerdt, I. G. v. d. Water, E. J. de Wilde, J. v. Westbroek. Machine-tekenen: J. P. Baaaten, W. v. Tol, J. Sinteur. Draaien: A. Bernard, P. Glasber gen, H. de Graaf, J. A. Jansen, J. D. Schreuder, T. Zaal. Plaatbankwerken: H. J. M. de Gunst. Constructiebankwerken: E. J. v. d. Brink. Fijnbankwerken: A. Hartman, H. J. Mathlener. Elektrotechniek: F. A. M. Zwart jes. Gelukwens. Wethouder J. C. van Schaik, die de gediplomeerden namens het ge meentebestuur hartelijk gelukwenste, vroeg eveneens belangstelling voor deze opleiding. Spreker veroordeelde de mentaliteit van „waar zal ik mij druk voor maken". Sommige jonge ren denken, dat zij er zonder studie kunnen komen en dit is absoluut fout gezien. Gelukkig had spreker heden avond met „doorzetters" te maken en dit stemde hem tot blijdschap. Slechts goede werkkrachten zullen zich op den duur kunnen handhaven. Ook de voorzitter van de examen commissie, ïr. H. E. Kruyt, sprak in deze geest. geveer 50 geleerden uit vrijwel alle landen van Europa deelnemen. De rector-anagnificus van de Leidse universiteit, prof. dr. P. A. H. de Boer, sprak de openingsrede uit, waarna de demissionaire minister van justitie, en van binnenlandse zaken ad interim, prof. mr. J. C. van Oven, die tevens de nestor is van de Ne derlandse rechtshistorici en van de Leidse juridische faculteit, uiting gaf aan zijn grote vreugde over deze bij eenkomst van zovele collega's in Leiden. Prof. dr. F. de Visscher, hoogle raar in het Romeins recht te Leuven (België), dankte prof. van Oven en andere organisatoren van het congres voor het verrichten van de voorberei dende werkzaamheden. Boek voor prof. v. Oven. Prof. Feenstra, de opvolger van professor Van Oven te Leiden, bood namens de afwezige Leidse hoogle raar prof. mr. M. David een door deze en andere geleerden samengesteld boekwerk van fragmenten uit de „Sententiae" van de Romeinse jurist Paulus, aan prof. Van Oven aan. Deze aan prof. Van Oven opgedragen bun del opstellen dient als huldeblijk aan de Leidse romanist, die half novem ber a.s. zijn 75ste verjaardag zal vie ren. Vervolgens hield de Italiaanse ju rist Arangio Ruiz de eerste weten schappelijke voordracht in dit con gres. Daarna spraken nog vier juris ten uit verschillende landen, waarop het gemeentebestuur van Leiden de deelnemers aan het congres op het stadhuis ontving. SUCCESSEN VAN DE KYNOLOGEN VERENIGING „RIJNLAND".- Op zondag j.l. boekten enige leden van de K.V. „Rijnland" met hun hon den weer mooie resultaten te Breda, waar een internationale hondenten- toonstelling werd gehouden. Een Bas set van mevr. P. GondrexonIves Browne uit Den Haag werd beste Jachthond en op één na beste hond van de tentoonstelling. Een Bobtail van mevr. F. BackxBennink uit Reeuwijk werd beste van de groep der Herdershonden en op vier na beste hond van de tentoonstelling. Mevrouw M. Dontah-Seeuwen uit Den Dolder zag één van haar Grey hounds uitverkoren als beste van alle Windhonden. Verder werd het kam pioenschap behaald door een Boston- terrier van mevr. N. Peereboom Vel- lerRademaker, Den Haag, een Fox- terrier van mevr. H. Visser Kraayenzang, Den Haag en een Gol den Retriever van mevr. C. v. Cre- velvan Oss eveneens uit Den Haag. Mevr. Visser behaalde tevens met een Foxterrier een reserve-kampioen schap. De verdere resultaten waren: Uitmuntend: Drie Boxers van de heer D. de Jongh, Oegstgeest, drie CockerSpaniels, resp. van mevr. R. WoesthoffStoker, Voorschoten, me vrouw Patricia Rey, Den Haag en van mevr. VerzaalGroenendijk, Wassenaar. Een Greyhound van me vrouw M. DontahSeeuwen, een Dashond van mevr. I. v. Peski, Drie bergen, een Foxterrier van mevr. B. v.d. Hoeven de Meyier, Rotterdam. Zeer goed: Een Cocker Spaniel van de heer Verzaal, Wassenaar, een Cocker Spaniel van mevr. A. Wetzel, Vinkenveen, een Collie van mevr. F. Dudok de WitRoodhuysen de Vries uit Oegstgeest en een Japanse Spa niel van mevr. B. Pfeifer uit Den Haag. Op a.s. donderdagavond zullen in „Zomerzorg* enige rassen besproken worden, terwijl op zondag 14 oktober een .Hondenrallye" gehouden zal worden op „Duinrell" in Wassenaar. tiek, ontleend aan de toestanden in de staat Roethenië. De ligging van deze staat is denkbeeldig, maar de toestanden zijn helaas (of waren al thans in. 1948) niet denkbeeldig. De Sebastians, wier „grootheid" uitsluitend bestaat uit bluf en trucs, raken in de politiek verstrikt, als zij moeten optreden voor een machtige generaal, die wel eens weten wil of zij door hun „gedachtenlezen" soms geen onbetrouwbare politieke ele menten in zijn omgeving kunnen ont dekken. Zij slaan er zich met veel flair doorheen, doch het loopt alle maal heel anders dan zij zich gedacht hadden. Als zij geprest worden te verklaren, dat een door de „partij" geliquideerde leider een „verrader" was en zelfmoord heeft gepleegd, zien zij zich zelfs genoodzaakt een heldenrol te spelen. Het ziet er kwa lijk uit voor de grote Sebastians, doch zij weten er uit te komen, zij het op het nippertje! Dat klinkt allemaal zeer drama tisch, maar door het sinistere wat aan te dikken en het licht te concen treren op de kluchtige flair der variété-artisten hebben de schrijvers het geheel in de luchtige en goed lachse sfeer van het blijspel weten te houden. ^%NDER REGIE van Paul Steenber- gen hebben de twee top-figuren Ida Wasserman en Joris Diels er iets buitengewoon aardigs van gemaakt. Ida Wasserman trof met feilloze in tuïtie de juiste toon, nu eens in de aanstellerij van haar beroep, dan weer in haar bezorgdheid als vrouw of in het raffinement, waarmee zij zich uit een benarde situatie wist te redden. Ook Joris Diels was verras send goed in de uitbeelding van deze charlatan-figuur, levend van het op blazen van zijn eigen successen. Naast deze „grote" Sebastians von den we nog een paar goed gespeelde rollen, zoals van Jan Retèl, die een als sergeant vermomde volkscommis saris was, en van Johan Valk, een generaal als een wandelende tank. Alleen de „dirigent" hebben we niet aangetroffen op het programma en hij kreeg nog wel een „open doekje"! Decors en aankleding konden heel goed voldoen en alles verliep in een opgewekte sfeer, zodat het publiek zich uitstekend amuseerde. Ida Was serman werd met bloemen vereerd. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. ex. Gen. II mej. M. R. Jurgens te Wassenaar en de heren G. H. Boer te Wassenaar, W. J. Franke te Den Haag, D. J. Hap pee teOegstgeest, G. H. M. Landman te Voorburg, W. H. Leers te Heerlen, J. Z. Tellegen te Eindhoven, J. P. M. Wagenaar te Maasniel (L.) en A. A. Wehrmann te Katwijk a. Zee. Geslaagd voor het semi-artsexamen mej. dr. L. D. F. Lamser te Leiden, mej. C. F. Schüller te Amsterdam en de heren Bong Wie Lie te Leiden, H. Meinardi te Den Haag en M. B. Rosenthal (USA). Geslaagd voor het artsexamen de heren E. Broekman te Voorburg, dr. M. W. v. Hof te Rotterdam en E. B. G. M. van de Voort te Epen (Z.L.). Ook dit jaar zullen evenals vorige jaren de mindervaliden in de gele genheid worden gesteld de optocht op 3 october, rustig zittend op een der mooiste punten van de stad aan de Breestraat in de omgeving van de studenten-sociëteit te kunnen gade slaan, zonder last te hebben in het gedrang te komen en dat het uit zicht wordt belemmerd. Het publiek wordt in verband hiermede verzocht zich niet op te stellen aan de noordzijde van de Bx-eestraat vanaf de Meisjesschool No. 80 tot het belastingkantoor no. 40. Zij, die niet of zeer moeilijk kun nen lopen, kunnen wbrden afgehaald en weer thuis gebracht, indien zij dit bij het afhalen der kaarten schrifte lijk aanvragen. De kaarten hiervoor kunnen worden afgehaald op vertoon van een bewijs van invaliditeitsren- te, ongevallenwetrente, lidmaat schapskaart van de A.N.I.B. of zus- Burgerlijke Stand Geboren: Edward Johannes zn v. W. J. Webber en H. J. Wesselius; Ca- tharrna Maria, dr van C. A. Meiman en C. F. Lemmerman; Arie, zn van C. van Duijn en J. van Rijn; Jacque line dr van L. v. d. Geest en E. Riet kerken; Mariene Cornelia, dr. van A. J. Vuijk en A- de Vink; Willibror- dus Johannes Theodorus Albertus, zn van T. H. de Wilde en A. H. M. den Boer; Theodorus Johannes Jozef zn van P. Olierook en C. C. v. d. Voort; Johannes Leonardus zn van J. v. d. Leest en M. M. Geenjaar; Jan zn van J. Mooij en A. Goedknegt; Jan Willem zn van W. F. Snieder en L. R. Berkenbosch; Petrus Henricus zn van P. F. v. Amsterdam en I. F. de Saegher; Naomi, dr van F. Vos en M. Kobayashi; Maria dr van A. Par don en-11. Kluivers; Antonius Wil helmus Maria zn van W. Hooger- werff en A. M. Loogman; Jacobus Petrus Joseph zn van T. J. H. de Groen en A. H. Hulsenbek; Johannes Josephus Bernardus zn van W. Ro man en C. H. Aniba; Jacoba dr van A. Verlind en S. Segaar; Wouterus Joannes zn van A. J. Verhoog en P. S. Lagerberg; Catharina dr van J. de Vos en C. I. Hei-msen. Getrouwd: N. W. van Tol en J. W. Vijlbrieg; C. G. van Berge Henegou wen en A. van Leeuwen; D. Bosch- ma en R. Bake; M. Z. Lawalata en M. C. Beij; J. J. van Zonneveld en M. v. d. Hoeven; D. M. Boelee en F. C. Harteveld; P. J. Noordex-meer en C. de Lange; J. A. v. d. Niet en C. Zandvliet. Overleden: S. C. Poot, man 89 jr; H. van Welzen, man 64 jr; E. Thiel- man, huisvr. v. Tiggelman 58 jr; A. van Es, man 79 jr; H. Tuithof wed. v. Hoekx, 76 jr; C. J. Haasbroek, huisvr. v. Guijt 25 jr. OUD-LID EXPOGé HIELD LEZING OVER ISRAëL. Voor de Vereniging van Ex-poli tieke Gevangenen uit de Bezettings tijd hield gisteren in „De Harmonie" de heer Bob Cahen, oud-lid van de afdeling Leiden van de vereniging, een voordracht over zijn tweede va derland: Israël. Na een kort woord van begroeting door de voorzitter, de heer L. Ques- stroo, begon de heer Cahen zijn le zing met de verklaring, dat hij ver heugd was voor Expogé reklame te kunnen maken voor de jonge staat Israël, die nog nauwelijks acht jaar oud is. Voorts zeide hij voornemens te zijn, alle politiek uit zijn voordracht te weren. Alvorens terug te gaan in de geschiedenis van het land, merkte de spreker nog op, dat deze geschiedenis gelijk is aan het Oude Testament. Aan het Oude Testament ontleent men de aardrijkskunde en de geschie denis van het oude land, waaruit de Joden verdreven werden en dat thans in zijn nieuwe gedaante weer een tehuis wil zijn voor de Joden van de gehele wereld. De landstreek zoals wij die kennen uit het Boek der Boeken, was om streeks 2800 vóór Christus een grens gebied tussen twee centra van be schaving: Egypte en Mesopotamië. Het was het land, waar Abram en Isaac leefden en van waaruit de zo nen van Jacob naar Egypte trokken. Het is hetzelfde land, als waarnaar Moses het volk Gods terugleidde. Aan de hand van de bijbel doet men moeizaam en nauwkeurig allerlei op gravingen en navorsingen, waardoor men wil teruggrijpen naar de bewij zen van de oude beschaving, die hun erfdeel is. Spreker doorliep de geschiedenis tot aan de jongste historie en onder brak dit overzicht daarbij voortdu rend om de feiten te vergelijken met de huidige toestanden. Natuurlijk kwam hij er op deze wijze toe om pa rallellen te trekken. Dat deze paral lellen hier en daar scheef gingen is niet te verwonderen. De oude Theo cratie blijkt thans vervangen door een staat, die de democratie na streeft. De naam Jahwe is niet genoemd. De God die de Joden in de oudheid heeft geleid, schijnt heden vervangen door de wetenschap.Men kan zich dan ook het vuur voorstellen, waarmee de spreker, die de politiek niet in zijn lezing wilde noemen, zich keer de tegen de beschieting van een we tenschappelijke expeditie, door de Jornadiërs. Wanneer men hoort over de ont- een°ar^nitegenede°prüsI1vanW25S cent npr kaart 1 *en onmiddellijk worden opgenomen j in het produktieproces, kan men zijn bewondering voor zoveel energie i per kaart. Het afhalen der plaatsen kan ge des'avonds W.2 h"i tóTbedwingen en ook de' des avonds van 7 tot 9 uur m het - - -- - gebouw „Ons Centrum", Hooigracht 34. Inlichtingen worden verstrekt aan het secretariaat v. d. Duynstraat 19, telefoon-nummer 21855 's avonds na 7 uur. Aan de traditionele militaire mars door-de-stad met défilé op 3 octo ber wordt dit jaar deelgenomen door: het tamboerkox'ps van de Nationale Reserve, district Den Haag, twee pelotons van de studentenweerbaar - heidsvereniging „Pro Patria", de ka pel van de Marine Luchtvaartdienst, twee compagnieën samengesteld uit mariniers en personeel van de mari ne luchtvaartdienst, de kapel van de Kon. Luchtmacht, een kadercompag nie en twee instructiecompagnieën van de koksschool en een compagnie van de Nationale Reserve uit het dis trict Den Haag. Al deze compag nieën zijn 120 man sterk. Voorts ne men nog deel een detachement van de bewakingscompagnie Leiden ter sterkte van 40 man, een detachement van het 334e transport squadron van de Kon. Luchtman 60 man en 2 ge motoriseerde batterijen van de 939e afdeling territoriale lichte luchtdoel artillerie. Het défilé wordt te 9.30 uur afge nomen door de territoriale bevel hebber west, tevens bevelhebber le militaire afdeling, brigade-generaal G. Dijkstra. Parade-commandant is reserve-majoor der intendance Th. H. Evers. houding van rust, die de Israëliërs aannemen temidden van de onrust in hun land dwingt respect af. De economie van de staat Israël, die j door de spreker nog niet was behan- deld, werd na de pauze door een van de vragenstellers aangeroerd. Het J antwoord was niet bijster overtui- I gend, waar het alleen maar sprak over de zware belasting en heel vluchtig over de wijze waarop de collectieve boex*derijexi werken. Een vraagsteller informeerde voorts naar de vex-bondenheid door het ras, die bij de Joden uit de gehele we reld in Israël samengekomen, ver wacht mag worden. Spx-eker brzcht bedoelde verbondheid terug tot een aan „heimwee" verwant gevoel. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd geruime tijd een ge animeerd gebruik gemaakt. VISWEDSTRIJD „DE STALEN BAND". Zaterdagmiddag had een viswed strijd plaats van „De Stalen Band" Er werd gevist in Rijn bij de Geme- neweg (Koudekerk) door 65 vissers. 26 Leden vingen één of meer vis sen. De totale vangst was 4040 gram. Na afloop om 6 uur werden in de Gouden Hoorn door de heer H. La- man, voorz. D.S.B. de prijzen, die zeer mooi waren, uitgereikt. De eer ste tien prijzen vielen ten deel aan: 1 Koos Arnoldus, 2. Jerry Arkeveld, 3. Jan Trouwee, 4. J. A. v. Eek, 5. H. A. de Graaf, 6. G. Giezen Sr 7. Montanus, 8. F. v. d. Halm, 9. H. Ba- rendse, 10. P. Neddemeijer. De 4 extra prijzen waren voor Ja*1 Ardennen, Th. Houthoff, Jan Beu- mer, W. Snoeks.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2