Egypte brengt Suez-geschil ook voor de V. Raad voor Een lelijke (olie-) j pijp voor Nasser j Maar in andere bewoordingen! Fransen willen Suez-kanaal overbodig maken DINSDAG 25 SEPTEMBER 1956 47ste JAARGANG No. 13916 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACBT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. rond., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. man. Telefoontjes f 1.50 Egypte heeft maandag gevraagd om een spoedbijeenkomst van de Veilig heidsraad der Ver. Naties ter bespreking van de bedreiging met interventie van bepaalde landen, voornamelijk Frankrijk en Groot-Brittannië, ten aanzien van Egypte. Die bedreiging is een gevaar voor de internationale vrede en veiligheid en een ernstige schending van het V.N.-handvest, aldus het Egyptische voorstel. Woensdagavond komt de V. Raad bijeen PROCEDURE-KWESTIE. De Veiligheidsraad zal woensdag avond om zeven uur Nederlandse tijd beginnen met de behandeling van de kwestie-Suez. De eerste zitting zal waarschijnlijk geheel worden ge bruikt om te komen tot de definitie van het te behandelen agendapunt^ (Daar dit een kwestie van procedure is, kan de Sowjet-Unie daarbij al thans niet van haar vetorecht ge bruik maken. Zowel de Sowjet-Unie als Perzië, dat de vertegenwoordiger van het Midden-Oosten in de Raad is, zullen waarschijnlijk; verzet aantekenen te- gen de woorden, waarin Groot-Rrit- tannië en Frankrijk de zaak aanhan ging hebben gemaakt. In de Brits- Franse brief wordt behandeling voor gesteld van de toestand „ontstaan door de eenzijdige daad van de Egyp tische regering bestaande uit het be ëindigen van het stelsel van interna tionaal beheer van het Suezkanaal, dat werd bevestigd en geregeld bij de conventie van het Suezkanaal van 1888". Men verwacht, dat van de elf ver tegenwoordigers in de Veiligheids raad er vijf, namelijk die van Austra lië, België, Frankrijk, Groot-Brittan- nië en de Verenigde Staten, voor de Westerse tekst zullen stemmen. Dë Cubaanse en de Peruviaanse .verte genwoordiger zullen er waarschijnlijk ook mee instemmen. De vier overi gen, namelijk die van nationalistisch China, Perzië, de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië, worden als mogelijke te genstemmers genoemd. Zij zullen de Egyptische tekst wel steunen. Beraad in de woestijn De Egyptische president Nasser heeft eind vorige week een bespre king gehad met koning Ibn Saoed van Saoedi-Arabië en met president Koewatly van Syrië. Zij zijn bijeen gekomen in Riad, de hoofdstad van Saoedi-Arabië. Na afloop van de be sprekingen in een gezamenlijk com muniqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de conferentie „elke hou ding van Egypte inzake de Suez- kwestie steunt, evenals Egypte's be reidheid om tot een vreedzame op lossing te komen, die zijn nationale belangen beveiligt en overeenkomt met de beginselen van de Verenigde Naties". Het communiqué constateert met trots een hechte, onverbreekbare Arabische solidariteit in de huidige kritieke omstandigheden. „De conferentie van Riad schonk voorts grote aandacht aan de ver groting van de Arabische veiligheid, aan het afwenden van de T— bedreiging en aan het nemen van stappen, die de Araüio— zoals die bij de eerste drieietMge Arabische conferentie te Cairo in maart jl. is begonnen, kunnen vol tooien" aldus het communiqué. DE WEL EN DE MACHT. De Britse minister van buitenland se zaken, Selwyn Lloyd, heeft maan dag in een vraaggesprek voor de te levisie verklaard, dat de verwijzing van de Suezkwestie naar de Veilig heidsraad een toetssteen is voor de vraag, of de Ver. Naties de wil en de macht hebben om het recht te handhaven en de verplichting tot het nakomen van internationale overeen komsten op te leggen. Lloyd zei: „De Ver. Naties hebben niet alleen maar de plicht de vrede te bewaren. Zij moeten het recht hand haven en daarom hebben wij het ge schil voor de Veiligheidsraad ge bracht". NEDERLAND DOET MEE MET SUEZ-ORGAAN. Naar wij vernemen, heeft de Ne derlandse regering besloten deel te nemen aan de organisatie van gebrui kers van het Suez-kanaal, zoals be sproken is tijdens de conferentie te Londen. De Nederlandse ambassadeur te Londen, mr. D. U. Stikker, zal Neder land tijdens de oprichtersvergadering, die 1 oktober zal worden gehouden, vertegenwoordigen. Andere deskun digen zijn nog niet aangewezen. De Kabinetsformatie De informateur, mr. Burger, zette zijn besprekingen over de zetelverde ling voort. Hij had gistermiddag in het gebouw van de Tweede Kamer achtereenvolgens een gesprek met de wnd. voorzitter van de Tweede Ka merfractie van de P. v. d. A., de heer Willems, de demissionaire minister van Sociale Zaken, de heer Suurhoff, en de voorzitter van de P. v. d. A., de heer Venneer. In politieke krin gen neemt men aan dat mr. Burger eerst tracht met de eigen partij tot overeenstemming te komen over zijn plannen voor de zetelverdeling, al vorens zich tot de andere partijen tê wenden. Aanleg van grote pijpleiding Frankrijk heeft een plan opge steld om olie uit het Midden Oosten naar een haven aan de Middellandse Zee te vervoeren door middel van een pijpleiding in plaats van door middel van tankschepen door het Suez-kanaal. Men zou daardoor onafhankelijk worden van de politiële van Egypte t.a.v. het Suëz-kanaal en bovendien zou het vervoer door middel van een pijpleiding de helft tot een derde maal goedkoper zijn dan wanneer de olie met tankschepen vervoerd wordt. Frankrijk zal het plan, dat opgesteld is door de staatssecretaris voor handel en industrie, Maurice Lemaire, voor leggen aan bevriende mogendheden, die olie uit het Midden-Oosten door het Suaz-kanaal vervoeren. De gedachten van Lemaire gaan in de richting van een pijplijn van de Perzische Golf dwars over het Arabische schiereiland naar de Rode Zee en vandaar geheel door Israël of ten dele door Jordanië en de Li banon of Syrië naar de Middeland- se Zee. Een zwak punt in dit plan lijkt, dat de exploitanten van de pijplei ding dan nog afhankelijk zouden zijn van de Arabische staten, die de laatste tijd zeer hoge eisen zijn gaan stellen voor het recht een pijpleiding op hun grondgebied te onderhouden. Deze pijpleiding zou per paar twintig miljoen ton olie kunnen vervoeren een hoeveelheid gelijk aan het jaarlijkse olieverbruik van Frankrijk. Prinses Margaret van Engeland in Kenia DE OLIE VAN HET MIDDEN OOSTEN Sc dming van Saaedi Cl%afrië üegwet p%eö. Maó^m Koning Saoed van Saoedi Arabië begroet president Nasser bij diens aankomst op het vliegveld van Djahran. De Egyptische president zal enige tijd de gast van de koning zijn. Eerder had de president van Syrië bespre kingen met koning Saoed gevoerd met betrekking tot het Suezkanaal. De veiligheid in de mijnen Vier en twintig mijndeskundigen en vertegenwoordigers van interna tionale arbeidersorganisaties zijn gis teren in Luxemburg bijeengekomen om te bespreken, op welke wijze de veiligheid in de Europese kolenmij nen kan worden vergroot. Het doel der conferentie is aan de regeringen en aan het Hoge Gezags orgaan varude Kolen en Staalgemeen schap voorstellen te doen. Spectaculaire resultaten kunnen van deze Luxemburgse samenkomst niet worden verwacht; zij zal slechts twee dagen duren. Men hoopte, dat er. vandaag de laatste dag van de conferentie vier commissies zouden worden benoemd, die verschillende groepen van vraag stukken zullen behandelen. De confe rentie moet uiterlijk 31 jan. a.s. een definitief rapport uitbrengen. Na langdurige besprekingen besloot de conferentie met de kleinst moge lijke meerderheid er waren 31 stemmen voor en 29 tegen bij 6 ont houdingen aan de wensen der werknemers-afgevaardigden tegemoet te komen en een speciale commissie te vormen die de menselijke factoren zal behandelen. Daar 80% der ongelukken in de mijnen niet door technische doch door menselijke fouten ontstaan, zo rede neerden deze afgevaardigden, zou het aanbeveling verdienen deze mense lijke factoren afzonderlijk in een speciale commissie te behandelen. Als oorzaken van het* falen van de mens •werden onder meer genoemd de over vermoeidheid van mijnwerkers, vaak doordat zij op te grote afstand der mijnen wonen, onvoldoende oplei ding voor het ondergrondse werk en de gevolgen der loonstructuür. Russische raket naar de maan De leiding van het instituut voor theoretische astronomie van de Sow- jet-Russische academie voor weten schappen heeft een ontwerp goedge keurd voor een raket, die een vlucht om de maan kan maken. De raket, die ontworpen is door prof. Tsjebotarief, gebruikt slechts brandstof om zich uit het gebied van de aantrekkingskracht van de aarde los te maken. Nadat een snelheid van 11 km. per seconde bereikt is, maakt de ongeveer 1000 kg. wegens raket verder gebruik van de gecombineerde aantrekkings kracht van aarde, maan en zon. Zij legt het traject rondom de maan ■met inbegrip van haar weg naar de aarde af in tien dagen. Prof. Tsjebotarief, wekt op het ogenblik een plan uit voor een soort gelijke raket, bestemd voor een vlucht rondom mars. De aanslag in Nicaragua President Somoza van Nicaragua, op wie zaterdag tijdens een receptie een moordaanslag werd gepleegd, raakte gisteren aan de hele linker kant van zijn lichaam verlamd. Zijn toestand is slechter dan zondag. De president heeft een spoedope ratie ondergaan in het Amerikaanse ziekenhuis te Panama. Het terrorisme in Algerië Maandagochtend zijn in Algiers, in minder dan één uur tijds, zes terro ristische aanslagen gepleegd, waar door zes personen, waaronder een Franse militair en een Franse. Mo hammedaan, zijn gewond. De aan slagplegers wisten te ontvluchten. Zondagmiddag jl zijn te Saint-Ar- naud, 26 kilometer van Setif, twee bommen bij de ingang van een juist uitgaande bioscoop geworpen, waar door een twintigtal personen is ge wond. De toestand van een der ge wonden is ernstig. Tenslotte wordt thans vernomen, dat de twee wegwerkers, die vijf dezer nabij Foedoek-deux-bassins, dertig kilometer van Algiers, door terroristen werden ontvoerd, kort na hun ontvoering zijn gedood. Men heeft de lijken der ongelukkigen ge vonden. Prinses Margaret van Engeland in geanimeerd gesprek met Sir Evelyn Barin, de gouverneur van Kenia, na de aankomst van de koninklijke gast op het vliegveld van Mombasa. Grensherzieningen herzien Een Belgisch-Westduits verdrag, waarin de grens tussen België en West-Duitsland is vastgesteld, is maandag te Brussel getekend. Na mens West-Duitsland tekende von Brentano, de minister van buiten landse zaken; voor België tekende zijn Belgische collega Spaak. Het verdrag voorziet in de terug gave van de dorpen Bildchen en Los- heim door België in ruil voor een met bos bedekte Duitse strook land met 'n oppervlakte van 1000 hectare. Bondskanselier Adenauer, die op het ogenblik zijn eerste officiële na oorlogse bezoek aan België brengt, zou vandaag door koning Boudewijn op het koninklijk paleis te Brussel ontvangen worden. Adenauer houdt vandaag ook een openbare voordracht over de een wording van Europa. De Westduitse luchtmacht De eerste drie vliegtuigen van de Westduitse luchtmacht zijn maandag van het vliegveld Fuerstenfeldbruck bij Muenchen opgestegen. De kentekenen op de vliegtuigen waren voor de start door de minis ter van landsverdediging, Blank, onthuld. Deze kentekenen bestaan uit een zwart „ijzeren kruis" met witte rand op de romp en de vleu gels en een zw.art-rood-gouden rechthoek op het richtingsroer. Het „ijzeren kruis" lijkt veel op het na tionaliteitsteken van de Duitse mi litaire vliegtuigen uit de eerste we reldoorlog. De hemel betrekt Het krachtige gebied van hoge luchtdruk boven Rusland heeft zich de afgelopen 24uur in de richting van de Zwarte Zee verplaatst. Tege lijkertijd trok een lagedrukgebied by de Golf van Biscaye langzaam naar het noorden. Het koufront van de de pressie, dat dinsdagmorgen de om geving van Pars bereikte, dringt lang zaam naar het noorden op en de be wolking van het front kan dinsdag avond de zuidelijke provincies berei ken en zich later over het gehele land uitbreiden. De wind zal daarbij naar zuidelijke richtingen draaien en voch tiger lucht vanuit Frankrijk aanvoe ren. Regen van enige betekenis is tij dens de frontpassage niet waarschijn lijk. Aan de oostkust van Spanje ont wikkelt zich een randstoring-, die de komende 36 uur een grotere bedrei ging van- het weer in ons land kan vormen. Deze storing zal in noorde lijke richting gaan koersen en woens dagmiddag of woensdagavond de re genkansen bij ons sterk doen toene men. De temperaturen komen daar bij over het algemeen op een lager niveap. Comité eist doodstraf voor Schmidt Een delegatie van een „anti- Schmidt-Jungschlaeger-comité" heeft maandag bij het secretariaat van het Indonesische parlement een resolutie ingediend, /aarin de doodstraf wordt geëist tegen de Nederlander Schmidt Dit blad bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot U woensdagavond. Opgemaakt te - 11.15 uur). 0 MINDER ZON. Q Vannacht en morgenochtend Q plaatselijk mist. Morgen overdag-, vrij veel bewolking maar waar- n schijnlijk tot de avond droog r weer. Zwakke tot matige wind p uit zuidelijke richtingen. Iets U lagere middagtemperaturen. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM half bew. 17 C. OSLO nevel 16 KOPENHAGEN onbew. 16 ABERDEEN motregen lö LONDEN mist 25 AMSTERDAM onbew. 22 LUXEMBURG onbew. 25 PARUS zwaar bew. 26 BORDEAUX mist 21 GRENOBLE lichte regen 27 NICE regenbui 25 BERLIJN onbew. 20 FRANKFORT mist 20 MüNOHBN mist 23 ZüRICH mist 23 GENèVE zwaar bew. 25 LOCARlNO regen 19 WENEN onbew. 24 INNSBRUCK licht bew. 26 ROME geheel bew. 30 AJACCIQ zwaar bew. 30 MALLORCA regenbui 26 Korreltje De ondervinding is een leerschool, waarin de lessen duur zijn.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1