Suez-kanaalkwestie komt voor de Veiligheidsraad Mevrouw Bouman te Rome door echtgenoot verwelkomd Het verhaal van haar belevenissen DE FRANSEN DOEN TOCH MEE MET CASCU Relletjes in de hoofdstad van Bolivia Londen en Parijs verzochten bijeenkomst EGYPTE HEEFT DAAR NIETS OP TEGEN Gele tram brak de leiding wl—"1W: MAANDAG 24 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Rustige en frisse indruk Zaterdagmorgen stapte een glim lachende mevrouw Bouman op het Romeinse vliegveld Ciampino uit het vliegtuig, dat haar van Djakarta naar Europa had gebracht. Haar echtgenoot wachtte haar op onder aan de trap en er volgde een langdurige omhel zing onder een spervuur der flitsende lampen van de fotografen, want er was natuurlijk een enorme belang stelling, vooral van de zijde der pers. In een hoek van de restaurantzaal van het Ciampino-vliegveld heeft mevrouw Bouman, die door de reis geenszins vermoeid scheen te zijn, en er trots de door de wind verwarde haren in haar grijze mantelpak elegant uitzag, aan de journalisten het verhaal gedaan van de gebeur tenissen, waarin zijn een rol heeft gespeeld. Op een rustige manier, zonder enigerlei dramatisch effect te be ogen, gaf mevrouw Bouman een relaas van wat zich heeft afgespeeld toen zij bijna werd gelincht door de demonstranten, die vorige week maandag een inval deden in het ge bouw van het gerechtshof. Toen, aldus mevrouw Bouman, de politie het gebouw Ihad verlaten om de heer Schmidt te beschermen, die in een vrachtauto was weggeleid, zijn de demonstranten, voor het meren deel jongelieden, zoals zij dit in de voorafgaande dagen al meer hadden gedaan, het gebouw binnengedron gen. Ik liep in een der gangen tegen ze aan. Toen een zekere Manoppo, een der getuigen, mij ontwaarde, vestigde hij de aandacht van de demonstran ten op mij-roepende: „Daar is ze". De jongelieden wierpen zich op mij, maar de Nederlandse journalist Wil lem Mooyman, die bij mij was, dekte mij met zijn lichaam, greep een bank om zich te verdedigen en stelde mij hierdoor in staat, mij in veiligheid te stellen in een afgelegen vertrekje. Later vernam ik, dat mijn moedige vriend bij de op mij gerichte aanval aan het hoofd is gewond. 's Middags, toen ik bemerkte dat men mij vergeten was, kwam ik uit mijn schuilplaats te voorschijn en in de rechtszaal 'vond ik vier of vijf politie-agenten; wij barricadeerden ons in de zaal in afwachting van de komst van versterkingen. Later heb ik kunnen ontkomen door over een muur van anderhalve meter hoogte te klimmen. Thuis niet gemolesteerd. Mevrouw Bouman vertelde voorts dat zij, thuis gekomen, niet meer is gemolesteerd, want haar flat is ge legen in de wijk waar de ambassades en gezantschappen zijn gevestigd. Zij heeft vervolgens een verzoek inge diend om het land te mogen verlaten, daar zij haar taak voleindigd achtte met het uitspreken van haar pleidooi en na het persoonlijke pleidooi van de heer Schmidt van het Nederlands in het Indonesisch te hebben vertaald. De Nederlandse vertegenwoordiging te Djakarta heeft haar een dienst- paspoort verstrekt Bij haar vertrek van Kemajoran had de politie uitge breide veiligheidsmaatregelen ge troffen. Er was echter, aldus mevrouw Bouman, geen sprake van een vertrek in alle stilte, alleen is er geen enkele ruchtbaarheid aan gegeven. Zij kon dan ook vertrekken zonder te worden gehinderd. Politiebescherming niet afdoende. Verder verklaarde zij, dat de be scherming, die zij tijdens het proces van de politie kreeg, niet afdoende is geweest. Op een vraag of zij wederom naar Indonesië zal terugkeren ant- Kabinet achter Pineau De Franse ministerraad heeft za terdag in een spoedvergadering de door de minister van buitenlandse zaken, Pineau, op de Suezconferen- tie te Londen aangenomen houding pnvoórwaardeliijk goedgekeurd. De ministerraad heeft de wil van de re gering bevestigd om het beginsel van internationaal beheer van het kanaal, zoals op de eerste Suezcon- ferentie omschreven, te doen zege vieren. De ministerraad zal niet transige ren over het beginsel van interna tionaal beheer van het kanaal; onder dit uitdrukkelijke voorbehoud zal Frankrijk instemmen met de oprich ting van de vereniging van gebrui kers van het Suezkanaal. De ministerraad verklaart uit drukkelijk, dat Frankrijk zich zijn vrijheid van handelen voorbehoudt en zal weigeren mee te werken aan maatregelen, die het strijdig zou ach ten met zijn essentiële belangen en met de eerder door de „achttien" om schreven doelen. EDEN OP BEZOEK. De Britse premier Eden en zijn minister van buitenlandse zaken Sel- wyn Lloyd zullen deze week een tweedaags bezoek aan Parijs bren gen. Men gelooft, dat dit bezoek ten doel heeft de Franse teleurstelling over het resultaat van de Londense Suezconferentie weg te nemen. Franse ambtenaren hebben zater dag gezegd te vrezen, dat de gang van zaken op de conferentie aanlei ding zal geven-tot een golf van anti- Britse gevoelens in Frankrijk. Het Franse kabinet komt woens dag weer bijeen, voordat de Britse staatslieden in Parijs aankomen. woordde mevrouw Bouman, dat het op het ogenblik niet mogelijk is, dit denkbeeld in overweging te nemen, „hoewel", voegde zij eraan toé, „ik veel van dat land, dat ik steeds heb beschouwd als mijn tweede vader land, houd". Mevrouw B6uman zeide nog, dat het steeds haar plan is geweest, na het vonnis Indonesië te verlaten. „De recente gebeurtenissen hebben mijn vertrek slechts verhaast" zo zeide zij. Mevrouw Bouman maakte ondanks de inspannende tijd die zij heeft door gemaakt, een bijzonder frisse en levendige indruk. Tot viermaal toe was zij bereid, voor de televisie camera's te treden, onvermoeid rea geerde zij op de wensen van de foto grafen. Gedurende twee uren heeft zij de journalisten te woord gestaan. Mysterieuze voorwerpen in Indonesië Vier dagen nadat een „mysterieus glinsterend voorwerp, dat de hemel verlichtte" de bevolking, van Ambon schrik inboezemde, zijn volgens uit Amuntai, in Zuid-Borneo, ontvangen berichten „soortgelijke mysterieuze voorwerpen, die in de lucht bleven drijven alvorens te verdwijnen" waar genomen door inwoners van Amuntai en Alabië. Een dezer voorwerpen zou met een donderend geraas, dat een panische schrik onder de bevolking veroor zaakte, op de aarde zijn neergestort. De autoriteiten hebben evenwel tot dusver de plaats, waar het zou zijn terechtgekomen, nog niet kunnen ont dekken. Algerijnse hinderlagen Bij Palestro, ten zuiden van Al giers is vrijdag een afdeling Franse militairen in een hinderlaag geval len. Volgens de berichten zijn tenmin ste 15 Franse soldaten gesneuveld. In dit gebied zijn in de laatste tijd verscheidene hinderlagen door op standelingen gelegd. Zes Franse soldaten zijn zondag in de buurt van Oran in Algerië ge dood en dertien gewond, nadat een konvooi van vier militaire vracht auto's in een hinderlaag was geval len. Het konvooi slaagde erin zich te bevrijden. Andere militairen, die të hulp waren gekomen, brachten de opstandelingen werden gedood en zen" toe. In het gebied van Mendez, even-- eens nabij Oran, vielen Franse gen darmes in een hinderlaag. Veertien op standelingen werden gedood en veertien gendarmes gewond bij de gevechten, die ontstonden. Met ecfitpaai ffiauman weid te 3tame fietenigd Gebouwen in brand gestoken In La Paz, de hoofdstad van Bo livia, zijn zaterdag relletjes uitge broken. Een woedende menigte heeft de gebouwen van het regeringssblad „La Nacion" en van de nationale Bo liviaanse zender geplunderd en in brand gestoken. Toen de betogers onder het schreeuwen van „Wij heb ben honger, wij willen brood" het regeringspaleis naderden, werden de deuren van dit gebouw gesloten. Bij gevechten tussen leden van de regeringspartij, die op wacht ston den bij het regeringspaleis, en beto gers zouden verscheidene doden en gewonden zijn gevallen. Nadat de betogers door de politie waren uit eengejaagd, keerde de rust weer. De Boliviaanse ministerraad, die zaterdag in spoedvergadering bijeen kwam, heeft de staat van beleg af gekondigd voor geheel Bolivia. Volgens een zaterdag gepubliceerd de regeringscommuniqué zijn er tij dens gevechten in La Paz drie poli tiemannen door leden van de Fa lanx-partij" vermoord en vier ge wond. De overheid is van mening, dat de betogers zijn opgestookt door de „so cialistische Falanxpartij", die in de oppositie is. Verscheidene partijlei ders zijn aangehouden. Een straaljager van de Ameri kaanse luchtmacht heeft bij een lan ding op het vliegveld van Memphis in de staat Tennessee tengevolge van een te snel (hoogteverlies twee auto's geraakt. Een vrouw werd gedood en twee personen werden gewond. De piloot liep slechts lichte verwondin gen op. Ca*ö.a te% viering van Cindfiavenó devigdingadag Zaterdagmiddag vond te Eindhoven een bloemencorso plaats ter gelegenheid van de afsluiting van de bevrij dingsfeesten. Het défilé werd afgenomen aan de voet van het bevrijdingsmonument (midden-achter) door o.a. burgemeester Kolfschoten die had plaatsgenomen op het podium rechts op de achtergrond. De praal wagen is van de buurtvereniging „Voor jong en oud" en stelt „De stervende zwaan" voor. In verband met 03 vliegramp, die kort vóór het corso in de Eindhoven se buurtschap Strijp plaats had, werd het corso zonder muziek verreden. Zaterdagmiddag is op het vliegveld bij Rome mevrouw Bouman aangekomen. Op de foto ziet men de heer en mevrouw Bouman op het moment dat een stewardess mevrouw bloemen aanbiedt. Engeland en Frankrijk hebben de voorzitter van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties verzocht op 26 september een bijeenkomst van de raad over de Suez-kwestie te beleggen, alsdus is zondag in Parijs bekend gemaakt. In de aankondiging heet het, dat volgens de regeringen van Frankrijk en Engeland, „die alle instanties tè baat willen nemen om een billijke oplossing van het Suezvraagstuk te bereiken", op de gevraagde bijeenkomst „de situatie, geschapen door het eenzijdige optreden van de Egyptische regering, die een eind maakte aan het stelsel van internationaal beheer van het Suezkanaal, zoals vastgelegd in de Suez-kanaalconventie van 1888", bestudeerd moet worden. In welingelichte kringen is ver klaard, dat de vergadering van de Veiligheidsraad op 26 september ge volgd zal worden door een tweede bijeenkomst van ministers der betrok ken landen, waarvoor ook Egypte zou worden uitgenodigd. Dit is, zo werd gezegd, de gebruikelijke proce dure van de Veiligheidsraad. Men hoopte, dat de tweede bijeenkomst zeer spoedig zou worden gehouden. Het Frans-Britse beslüit is geno men in de geest van de oorspronke lijke verklaring van de «achttien lan den op de eerste Londense Suez-con- ferentie en betekent geen prijsgeven van het verbond van kanaalgebrui kers door middel waarvan alle onder handelingen zouden worden gevoerd. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken hebben Engeland en Frankrijk overleg gepleegd met de Verenigde Staten alvorens hun stap te doen. Een Egyptische functionaris heeft verklaard dat Egypte, als lid van de V.N., er niets op tegen heeft, dat de kanaalkwestie in de Veiligheidsraad wordt besproken. MR LUNS JUICHT DEZE STAP TOE voorleggen van de Suezkwestie aan de Veiligheidsraad ;,een noodzakelijke en nuttige daad" genoemd. Hij zei dat het mogelijk is vraagstukken als dit buiten de V.N. om op te lossen, maar dat het „psychologisch en met het oog op het rechtsbewustzijn van de open bare mening" goed is dat de V.N. er aan te pas komen. Nederland behoort tot de landen, die voorlegging aan de V.N. warm hebben aanbevolen en het is verheu gend, aldus mr. Luns, dat dit advies zo snel is opgevolgd. DULLES OVER DE KANAAL KWESTIE. De Amerikaanse minister van'bui tenlandse zaken Dulles heeft in een televisiegesprek verklaard, dat het oorlogsgevaar niet opgeheven maar wel verminderd is door de Londense conferenties. De vereniging van ge- Tsjechoslo waken vlogen de kooi uit Een officier van de Tsjechoslowaak- se luchtmacht is zondag met een vriend in een klein opleidingsvlieg tuig naar West-Duitsland uitgeweken om zich te bevrijden van „het com munistische bewind en de verschrik kelijke economische omstandighe den" in zijn land. De vluchtelingen zijn de 22-jarige Vladimir Vrzal en de 24-jarige elek tricien Ludovic Sevela. Zij landden in een veld bij Pleintingen aan de Donau, ongeveer 20 km van Passau en hebben om politiek asiel verzocht. De mannen zijn later voor een ver-' der verhoor naar Heidelberg, het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in Europa, gebracht. bruikers van het kanaal noemde hij een poging om de netelige kwestie op practische wijze op te lossen. In antwoord op een vraag zei de minister, dat het Westen niet met minder genoegen wil nemen dan een internationaal beheer van het kanaal. Het vraagstulk moest worden opge lost in overeenstemming met het in ternationale recht, maar misschien zou er voor Engeland en Frankrijk geen andere uitweg overblijven dan het gebruik van geweld. De kans zou dan groot zijn, dat de strijd zeer langdurig zou zijn en veel geld zou kosten. Oorlogen in het Midden-Oos ten noemde de minister moeilijker dan de strijd tegen georganiseerde legers. Om de zaak voor de Veiligheids raad te brengen, noemde hij zeer juist. Dulles acht het zeer de vraag of het de moeite waard is om voor het ka naal een oorlog te beginnen, aange zien er een alternatief voor deze wa terweg kan worden gevonden. De be studering daarvan is een der taken van de gebruikersvereniging. Op een vraag, wat de V.N. zouden kunnen bereiken, antwoordde Dulles, dat er een grote kracht uitgaat van de openbare mening in de wereld. Hij hoopte, dat deze invloed zou hebben op het gedrag van Egypte. Aanslag op president van Nicaragua Op de 60-jarige president Somoza van Nicaragua is vrijdagavond een aanslag gepleegd, toen hij een recep tie bezocht. De president werd door drie ko gels getroffen, in de maagstrek, in een arm en in een been. Zijn toe stand werd „zwak" genoemd. De da der werd doodgeslagen. 'Het was een zekere Rigoberto Lo pez Perez, een staatsburger van Ni caragua, die enige dagen tevoren uit San Salvador was gekomen. De gewonde president werd met een hefschroefvliegtuig naar een zie kenhuis overgebracht. Volgens de ambassadeur van Nica ragua vormde de aanslag een onder deel van een „internationaal kom- plot om zekere staatshoofden uit de weg te ruimen": Later is meegedeeld, dat de toe stand van president Somoza niet ern stig is. Groepen koks uit- elf landen, waaronder Nederland, zullen van 30 sept. tot 7 oktober te Frankfort een wedstrijd houden. Brand in een kindertehuis Geen slachtoffers In het tehuis voor debiele kinderen Maartensgat te Dordrecht heeft zon dagavond een felle brand gewoed, die zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien, doch die door de brandweer beperkt gehouden kon worden tot de bovenverdieping. Deze bovenverdieping brandde ech ter geheel uit en het huis kreeg ern stige waterschade. De kinderen, die het huis bewoon den, konden tijdig in veiligheid ge bracht worden. Half uur vertraging in Leiden Om negen uur vanmorgen brak de bovenleiding van de tramlijn op de Rijnsburgerweg. De „gele tram" voor Wassenaar was met zijn beugel achter de boog blijven haken met Let gevolg dat dé arbeidskabel en de beu gel vernield werden. Niet lang daarna stonden op de tramlijnen uit beide richtingen rijen trams op het ophef fen van dit euvel te wachten. Reizi gers uit Katwijk en Noordwijk en voor de stad hoopten zich op aan de halten „De Postliof" en Stationsplein, Om tien over half tien was de lijn hersteld. De NZH heeft extra-bus diensten voor Katwijk en Noordwijk en de stad ingelegd. De trams werden terug naar Katwijk en Den Haag gezonden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6