EEN MEISJE Overijselse Gedeputeerde Staten laten huismoeders zonder water! Weinig veranderingen bij de K.LM. winterdienstregeling Wijdingen in Bisdommen Haarlem en Rotterdam MAANDAG 24 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Met emmertjes halen De huisvrouwen van het dorpje Hoogeweg in de gemeente Oldemarkt (Overijssel) hebben er een bood schap bijgekregen: zij kunnen iedere ochtend leidingwater gaan halen bij een vrachtauto, waarop een grote tank is geplaatst en die door het ge meentebestuur van Oldemarkt is ge huurd om voorlopig een oplossing te brengen in de watervoorziening van het dorpje. Hoogeweg, dat zich tot nu toe heeft moeten behelpen met sloot water en het water dat af en toe van de zuivelfabriek te Oldemarkt werd gehaald, is door deze provisorische maatregel van het gemeentebestuur voorlopig uit de nood. Iedere ochtend rijdt de vrachtwagen met leiding water van Oldemarkt naar Hooge weg, waar de gezinnen elk 30 liter kunnen aftappen. Koningin aan 't varen bij Marken Gistermiddag heeft Marken onver wacht hoog bezoek gekregen. Om ongeveer twaalf uur ging het jacht van het koninklijk paar, de „Piet Hein", voor de Zuidwestkust van het eiland voor anker. Aan boord be vonden zich koningin Juliana en, op prinses Beatrix na, alle prinsessen. De prinsessen Irene en Margriet zijn geruime tijd achter een racebootje aan het waterskiën geweest. Met datzelfde bootje brachten de konin gin en deze twee prinsessen om on geveer half vier een kort bezoek aan de haven van het eiland. De ho ge gasten zijn niet aan wal geweest. Om ongeveer vier uur vertrok de „Piet Hein" weer in de richting Mui den. Reeds verleden jaar had het ge meentebestuur besloten Hoogeweg te doen aansluiten aan het net van de waterleidingmij „Overijssel" N.V., doch het dorpje behoort tot de super- onrendabele gebieden en het z.g. on rendabele deel van de kosten moest derhalve voor rekening van de ge meente worden genomen. Het desbetreffende besluit heeft echter de goedkeuring van Gedepu teerde Staten nog niet gekregen en, ondanks de noodkreet, die onlangs uit de gemeenteraad is opgestegen, is deze goedkeuring ook nu nog niet verkregen. Ambtelijke molen. Er zijn te Hoogeweg geen regen bakken en het slootwater is door be maling en peilverlaging voor mense lijk gebruik ongeschikt geworden, Aetherkianken DINSDAG. Televisieprogramma's. NTS: 20.30 Journ. en weerberich ten. 20.4522.30 „De 5 Sullivans", film. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.58 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de huisvrouw. 9.10 De groenteman. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Cello, fluit en clavecimbel. 11.50 Gram. 12.00 Twee piano's. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 33.20 Metropole orkest. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Manege der stokpaardjes. 15.45 Gram. 16.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij', caus. 17.30 Discotaria. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano- l. 18.30 Lichte muz. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Kamerkoor en ka merorkest. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. programma. 21.00 Aan de zelfkant van het konink rijk ,caus. 21.10 Cabaret. 21.40 Gram. met comment. 22.45 Act. 22.35 Piano recital. 23.00 Nieuws. 23.3024.00 Gram HILVERSUM H, 298 M. 7.00—24.00 KRO. HBO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liurg. kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.20 Gram. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Ge varieerd program. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen' Overzee: R. D. Simons: „De oorsprong van de naam Paramaribo". 1'8.00 Gram. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metro- pole-ork. en solist. 19.00 Nieuws. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.30 Act. 20.45 Gram. 21.00 Het On verzettelijke Ridderschap, hoorspel. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. In topfuncties 1015 pet extra De topfunctionarissen van de rang van referendaris af, krijgen boven de reeds toegekende 6 een extra salaris-verhoging van 10 tot 15 met terugwerkende kracht tot 1 sep tember j.l. Hiertoe heeft de regering besloten nadat in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtena renzaken tussen regeringsvertegen woordigers en afgevaardigden der ambtenarenorganisaties over deze sa larisverhoging geen akkoord is be reikt. Voorts krijgen ambtenaren van de rang van hoofdcommies af boven de voor hen thans vastgestelde maxi mumsalarissen een „financiële door loop" in de vorm van drie jaarlijkse periodieke verhogingen, aldus deelt de „Tel." mede. PROF. BEEL. Tussen de N.V. Verenigde Aanne mersbedrijven v.h. Zwolsman en de N.V. Industriële Aannemingsmaat schappij te Den Haag is overeenstem ming bereikt over een fusie der bei de ondernemingen. Het college van commissarissen zal worden uitgebreid met een gedele geerd commissaris, waarvoor prof. dr. L. J. M. Beel wordt voorgesteld en als voorzitter van de commissa rissen prof. mr. W. C. L. van der Grinten, oud-staatssecretaris. (Tel.) 'n Vurig koelhuis te Broek op Langendijk Slechts verkoolde resten Zondagmorgen vroeg heeft in een der grote koelhuizen te Broek op Lan gendijk van de firma Gebr. Klooster boer te Sint Pancras een zware brand gewoed. De oorzaak van de brand wordt gezocht in een mogelijk ont staan van broei in het aanwezige iso latiemateriaal. Van het koelhuis, dat wegens verbouwing leeg was, ble ven slechts de geblakerde muren over; ook de machinekamer werd ge heel verwoest. De brandweerkorpsen van de ge- meeriten Langedijk, die spoedig op het terrein aanwezig waren, slaagden er na een uür in de vlammenzee te bedwingen. De schade, die vrij aan zienlijk is, wordt door de verzekering gedekt. Ook Groninger jeugd „rock and roll"-de Het optreden van het Dutch Swing College in de Harmonie te Gronin-^ gen heeft zaterdagavond de Gronin ger jeugd een beetje 'tot opwinding gebracht. Na de pauze werd het rumoerig toen de negertrompettist Nelson Williams in zijn nummer „I lost my baby" het „Rock and Roll" motief verwerkte. Door het rumoer is enige schade aangericht. Na het concert bleven de jeugdige jazz- enthousiasten onrustig en trokken zij „rock 'n roll-end" door de binnen stad. De politie greep toen in, en joeg de jongelui uiteen. Tilanus over Kabinetsformatie De heer H. W. Tilanus, voorzitter van de Christelijk Historische Unie, ziet reconstructie van het huidige ka binet als enige oplossing om uit de impasse bij de kabinetsformatie te geraken. Hij verklaarde dit gisteren op een te Deventer gehouden „fami liedag" van de vereniging van Chris telijk Historische leden van gemeen tebesturen in Nederland en kwam tot deze conclusie na uitvoerig de moei lijkheden, waardoor de tot dusver on. dernomen pogingen tot kabinetsfor matie zijn gestrand, te hebben be sproken. Op de vraag „wat nu?" zeide spre ker voorshands het antwoord schul dig te moeten blijven. Wat moet, om een der brandpun ten te noemen, met landbouw thans gebeuren, zo vroeg de heer Tilanus zich af. Hij vond dit wel het moei lijkste probleem, vooral nadat minis ter Mansholt in een rede te Kampen gezegd heeft, bereid te zijn te beplei ten voor de landbouw nog tweehon derd miljoen gulden meer uit te trek ken. Spreker was van mening, dat de P.v.d.A. de verantwoordelijkheid voor het landbestel mee zal moeten dra gen en zich daaraan nu niet zal mo gen onttrekken. Spreker geloofde ook, dat het in 's lands belang is, dat ir. Staf bij oorlog en marine aanblijft. Naar sprekers mening dient de Chris telijk Historische Unie in deze om standigheden zo mogelijk met de an dere partijen te blijven samenwerken, in 's lands belang. De heer Tilanus achtte het verder gelukkig, dat de Christelijk Historische Unie niet. voor de keuze is komen te staan samen te werken met de P.v.d.A., of anderszijds alleen mgt de partij van de heer Romime. Een dergelijke combinatie zou later toch tot teleurstellingen moeten leiden. Voor een samenwer king met ieder van genoemde partij- groeperingen afzonderlijk had hij slechts het antwoord: „dank u feeste lijk". Sprekende over 's lands financiëp zeide de heer Tilanus, dat de uitga ven voor de defensie omlaag zullen moeten. De huurverhoging noemde hij onontkoombaar, maar de rechts grond, op welke men de helft van de opbrengst van de huurverhoging in de staatskas wilde doeni vloeien, had hij nooit kunnen ontdekken. De heer Tilanus merkte voorts op, dat men het nog niet eens is kun nen worden óver de strekking van de veelbesproken bezitsvorming. Spreker is het eens met de pogingen tot bevordering vani sparen, maar op het ogenblik neemt de consumptie eer toe dan af. De socialisten volstaan ermee het sparen in handen te willen stellen van de staat. Vragen over erkenning fitters en installateurs De heer Molenaar, lid van de Eer ste Kamer, heeft aan de demissionai re minister van economische zaken de vraag gesteld, of het redelijk is, dat aan waterfitters, gasfitters en elektro technisch installateurs, die voldoen aan de eisen, gesteld in de „vesti gingswet kleinbedrijf 1937", doch die niet erkend zijn door gas-, waterlei ding- en elektrische bedrijven, het uitoefenen van hun bedrijven door bovengenoemde lichamen onmogelijk wordt gemaakt. Wanneer deze „erkenning" tot doel heeft de veiligheid van de gebrui kers en niet de vakbekwaamheid van de fitters of installateurs, zou dan, zo vraagt de heer Molenaar, de taak van de genoemde lichamen zich niet dienen te beperken tot het controle ren van de tot stand gebrachte aan sluitingen. Voorts vraagt de heer Molenaar de minister of door alle lichamen van water-, gas- en elektriciteitsvoorzie ning dezelfde lijn gevolgd wordt. KOLENHANDELAREN TEGEN CONCURRENTIE VAN MIJNEN. H'et bestuur van de Christelijke Bond van brandstoffenhandelaren binnenkort via de bevoegde instanties trachten een eind te maken aan wat het beschouwt als oneerlijke concur rentie van de mijnen. In het orgaan van de bond wordt gezegd, dat de Nederlandose mijnen de goede goedkope Nederlandse kolen in de eerste plaats leveren aan de eigen mijnzaken. Deze zijn zowel groot handelaar als detaillist, zodat d« mijnzaak eerst de eigen behoefte als detaillist kan bevredigen. De andere kolenhandelaren, die geen binding met de mijnen hebben, worden hierdoor achtergesteld, om dat zij niet voldoende goedkope Ne derlandse kolen kunnen krijgen. De klanten gaan daardoor vaak naar de mijnzaken, waar die goedkope kolen wel verkrijgbaar zijn. In enkele jaren tijds is het aantal kolenhandelaren in Nederland met 858 verminderd, aldus de bond, die van mening is, dat het bestaan van de vrije zelf standige detaillist door de mijnzaken of mijnagenten ernstig in gevaar wordt gebracht. GEEN „GROEN-RELLETJES" BIJ DELFTSE STUDENTEN. De Delftse Studentenraad stelt cr prijs op te verklaren, dat de relletjes van vrijdagavond jl. niets te maken hadden met de „groentijd", die reeds was afgelopen. Het betrof hier, aldus de studentenraad, onenigheden tus sen „ouderejaars" van verschillende studentenverenigingen. De KLM zal met ingang van de winterdienstregeling op 7 oktober a.s. Keulen in haar luchtnet opnemen. Vijfmaal per week zullen KLM-con- vairs op het Keulse vliegveld Wahn, dat ook als luchthaven voor de West- duitse hoofdstad Bonn dienst doet, landen en wel tweemaal per week op de diensten van Amsterdam Stuttgart, eenmaal per week op de dienst AmsterdamWenen en twee maal per week op de diensten naar het Nabije Oosten (Istanboel, Cairo en Beirut Damascus v.v.). Tegelijkertijd zal een tweemaal wekelijkse vrachtdienst tussen Am sterdam en Parijs worden ingesteld; vrachtdienst AmsterdamNew York zal van drie op zesmaal per week worden gebracht. Wereldlijnen. De diensten naar Azië, Australië, Afrika en Amerika blijven, behou dens enkele wijzigingen in. de ver trektijden, onveranderd, met uitzon dering van de diensten naar New York, die zullen worden terugge bracht van drie op twee diensten per w; de tussenlanding te Gander op New Foundland komt te vervallen. Op de route New YorkAmster dam zullen vier van de zeven luxe diensten non-stop vliegen, zodat de reisduur tot 12^ uur wordt bekort. Van de overige drie luxe diensten zullen er twee via Prestwick en één via Shannon worden uitgevoerd. VoOr de eerste maal zal ook de tweemaal wekelijkse dienst Karachi- Ka'boel in de wintermaanden worden gevlogen. Europese lijnen. Ook in Europa ondergaat de dienst regeling weinig wijzigingen. Op de AmsterdamZlürich-lijn zullen be halve de zeven ochtenddiensten ook drie avonddiensten per week worden uitgevoerd. De dienst Amsterdam—Londen wordt van elf tot acht maal per dag teruggebracht. De toeristendiensten naar Inns bruck, Klagenfurt en Glasgow ko men in de wintermaanden te ver vallen, maar de op de lijn Amster damPalma blijft één dienst per week, in samenwerking met de Sa bena gehandhaafd. GEVAARLIJKE VAL. De 46-jarige arbeider H. Slagter te Giethoorn is zaterdag, doordat het paard plotseling aantrok, van een half geladen wagen gevallen. Hij kwam met het hoofd op de stenen terecht, waarbij zijn nekwervel ern stig werd beschadigd. In zorgwek kende toestand is hij naar een zie kenhuis te Zwolle overgebracht. <*i de> Hutaturt.' e&e dag SANOSTOL (Advertentie^ Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft zaterdag 22 en zondag 23 sep tember in de kapel van het Theolo- gicum te Warmond de volgende H.H. Wijdingen toegediend: De H. Wijding van het Diakonaat aan de volgende weleerw. heren van het Bisdom Haarlem: J. F. Bloem, Th. M. Braakman, Th. G. Brandsen, J. A. Broersen, W. Burgers, Th. Dek ker, A. Th. Groot, P. Hoogenboom, P. M. Kolkman, J. C. v. d. Plas, B. J. M. van Santé, C. P. Th. Spieker man, J. C. Suidgeest, L. J. Timmer- Jongeren-organisatie in de K.V.P. De bestuursraad van de Jongeren organisatie in de K.V.P. heeft, zoals reeds eerder in dit blad is medege deeld, tijdens het weekend van 15 en 16 september j.l. in het Vormingsin stituut der K.V.P. te Baarn, een nieuw Algemeen Jongerenbestuur ge kozen. Na deze verkiezing heeft de be stuursraad ten volle haar instemming betoond met het gevoerde beleid van het jongerenbestuur, vooral waar het zijn zienswijze en handelen betrof, inzake de kandidaatstelling van een Jongere voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Hierna ging de bestuursraad tot behandeling van het jaarprogram 19561947 over. Het vormingsgedeelte van dit jaar program is volledig gewijd aan de be studering van de problemen, die zich voordoen rond de ontwikkeling van de jonge volkeren. Het is uiteraard niet het streven van de jongerenorganisatie in één handomdraai deze kwestie op te los' sen, maar veeleer is het de bedoeling om juist door de bestudering van dit aktuele vraagstukken een bijdrage te leveren, opdat straks wanneer de re gering hieromtrent besluiten gaat ne men, deze besluiten gedragen zullen worden door een zo groot mogelijk gedeelte van de Nederlandse bevol king. Bij de bestudering van de proble men zullen voorts niet alleen de ma teriële aspecten van de ontwikkeling van deze gebieden moeten worden be zien, maar vooral ook de geestelijke, die voor het christendom in deze ge bieden van niet te onderschatten be lang zijn. De jongerenafdelingen zal worden aangeraden om in vergaderingen, waar men zich over de onderontwik kelde gebieden gaat beraden, een be roep te doen op de voorlichting van missionarissen, die de ontwikkeling van deze gebieden van zo nabij mee maken. Politieke aktiviteiten. Daar van een goed-omlijnde jeugd- politiek tot op heden weinig sprake is, is de bestuursraad der jongeren organisatie van mening, dat de jonge renorganisatie zelf op dit politiek terrein aktief dient te worden. Daar om zal zij de problemen, waar de jeugd nauw bij betrokken is (onder wijs, sport, militaire dienst) aan een studie onderwerpen. Nadrukkelijk wordt hierbij gesteld, dat de jongerenorganisatie niet voor nemens is zich slechts tot de theorie van de problemen te beperken, maar dat zij door de bestudering hiervan wil trachten te komen tot concrete plannen, die zij kan voorleggen aan de K.V.P. en haar fracties in de ver tegenwoordigende lichamen. Hiertoe zullen landelijke en regio nale commissies worden ingesteld. Daar voorts vele vraagstukken, die op de jeugd betrekking hebben zich voordoen op plaatselijk niveau, zal reeds nu een begon gemaakt worden met het ontwerpen van een jeugdpa- ragraaf voor het gemeente-program- 1958. De plaatselijke afdelingen zul len deze paragraaf aan de plaatselijke omstandigheden kunnen aanpassen. Tenslotte is op de bestuursraad be sloten alle afdelingen te adviseren tenminste één vergadering te beste den aan de woningbouw, teneinde dit beklemmende probleem in de belang stelling van het volk te houden. Een luxe-wagen, bestuurd door M. uit Tienray reed zaterdagavond om zeven uur tegen een boom op de Horsterdijk onder Tienray. Hierbij kwam de mede-inzittende S. uit Tien ray om het leven. De bestuurder kwam met de schrille vrij. mans, G. Tol, J. J. van der Velden, J. Zutt. H. Wijding Diakonaat Bisdom Rot terdam: H. A. C. Banning, A. A. Th. Berrevoets, J. G. M. van Breugel, G. A. van der Bulk, J. A. Duivestein, J. M. A. Hilgersom, H. J. M. Hofstede, F. C. Kempen, A. H. A. Kester, R. M. Kuypers, J. C. Oosterwijk, P. Th. M. van Rijn, A. J. J. Simonis, W. M. van der Veer, G. W. M. Wilmink, F. J. W. van Zeeland. De vier lagere H.H. Wijdingen aan de volgende Eerw. Heren van het Bisdom Haarlem: L. M. Aarts, A. P. Baars, Th. J. Bankras, H. J. Kempes, C. J. Komen, A. Lagerwey, P. J. A. Loos, H. P. Mars, J. Ch. A. Mulder, C. J. M. Pouw, P. C. Seysener, W. J. C. Wijnands, D. de Wit, A. B. A. IJzenbrandt, P. J. Zoon. De vier lagere Wijdingen aan de volgende Eerw. Heren van het Bis- dam Rotterdam: N. J. P. Blaauwhof, M. J. C. van Blijswijk, J. W. Braak man, D. H. J. van Geest, J. J. I. Ho- genboom, A. J. Hoogenboom, Th. G. Hulspas, A. P. G. Krempel, W. C. Mank, P. P. V. M. v. Moorsel, W. D. M. van Moorsel, W. D. M. van Rijn, G. J. J. Straathof, J. J. Streng, P. M. Verheul, C. J. van der Voort, C. P. Th. Warmerdam. A. E. A. Zijlmans. Benoemingen Bisdom Haarlem Z.H. Excellentie de Bisschop van Haarlem heeft op zijn verzoek eer vol ontslag verleend aan de z.e. heer J. van Muyen, pastoor te Heiloo, en aldaar benoemd de z.e. heer J. G. J. Rutten, die .pastoor was te Neder- hórst den Berg. Vervolgens aan de z.e. heer W. H. Kooy, pastoor te Amsterdam (H. Hart) en aldaar benoemd de z.e. heer W. A. A. Berding, die pastoor was te Heemskerk. Alsmede aan de z.e. heer L. J. M. Janssen Schmidt, die pastoor was te Bennebroek en aldaar benoemd de z.e. heer A. M. Kok, die pastoor was te Rinnegom. Ook is eervol ontslag verleend aan de z.e. heer J. Mol, die pastoór was te Uitgeest en aldaar benoemd de z.e. heer C. de Ruijter, die pastoor was te Wieringen. Tenslotte aan de z.e. heer C. Nijs- ter, die pastoor was te Oude-Schild en die zal worden opgenomen in het Bisdom Breda. Tot pastoor te Oude- schild is benoemd de z.e. heer Th. J. M. Wanna, die kapelaan was te Bergen (N.H.). Z.H. Excellentie heeft vervolgens benoemd tot pastoor te Nederhorst den Berg, de z.e. zeergel. heer dr. G. Neefjes, die pastoor was te Hans- weert en die wordt opgenomen in het bisdom Haarlem. Benoemd tot pastoor te Heems kerk, de z.e. heer M. C. Stijn, die pastoor was te De Kaag; tot pastoor te De Kaag de z.e. heer L. A. van Tellingen, die kapelaan was te Am sterdam (H. Mar. Magd.). Tot pastoor te Egmond-Binnen (Rinnegom) de z.e. heer W. P. A. Ostendorf, die rector was van Huize „De Harten kamp" te Heemstede. Tot pastoor te Wieringen, de z.e. heer W. Burg- houwt, die kapelaan was te Amster dam (H. Will, buiten de V.). En tot kapelaan te Laren (Goede Herder), de w.e. heer J. T. van Daal (Neom.). HET POPPENSPEL OP HOGER PLAN. Nauwer contact. De Nederlandse vereniging van poppenspelers heeft zaterdag in Bla- ricum een ledenvergadering gehou den waar ongeveer 40 personen uit alle delen van het land aanwezig waren. In deze vergadering werd, teneinde tot een nauwer contact t« komen, besloten tot het stichten van een achttal groepen of afdelingen. Hierbij heeft men Arnhem tot voor. beeld genomen, waar dit nauwer contact reeds is gegroeid. Bij de dis cussie werd nog eens nadrukkelijk bevestigd, dat de vereniging zich uit sluitend ten doel stelt het poppen spel op hoger plan te brengen. Met tariefafspraken e.d. wenst de ver eniging zich niet in te laten. De ver gadering, die onder leiding stond van de heer W. J. G. van Kessel uit Den Haag. duurde slechts kort. Hoofd zaak van deze bijeenkomst was uit wisseling van ervaringen en in zichten. IN DE door HOFFMANN BIRNEY „Op de minuut", prees mr. Carver, ,en even vrolijk en stralend alsof u zesduizend dollar voor een stuk pa pier kwam betalen". Hij opende een map, waarop „Wal lace, Thomas" geschreven stond. „Ik wil u hetzelfde zeggen wat ik Dok aan het bestuur van de bank heb gezegd, miss Moran. De bank ge bruikt om dwang op u uit te oefenen werkelijk alleen die middelen, die haar door de wet gegeven worden. Waar het feit, dat het wettelijk is naakt het nog niet fair". „Ik ben besloten de schuld niet te Jetalen". Verbaasd keek hij op. De papieren in zijn hand ritselden, en zij vervolg de vlug. „Ik weet,, dat ook u mij aanraden suit onder deze omstandigheden niet te betalen. Ik heb de eigendomsbe wijzen gevondentenminste ik Weet zo goed als zdker dat ik ze ge vonden heben ook 't geld, waar over Lafe Young sprak. Gisteravond vond ik, alleen door toeval een safe „Een safe? Waar?" „In de muur gebouwd. Dat schilderij van die man in het droe kostuum verbergt ze". „En wij allen zijn er minstens hon derd maal langs gelopen! De safe is naturlijk gesloten?" „Jaen ik heb geen flauw idee met welke cijfercombinatie het ding geopend kan worden .Ik denk, dat als er onder de papieren van mijn oom ook maar iets geweest was, dat op een lettercombinatie van de brand kast leek, mr. Court het ontdekt zou hebben en er dan met mij over ge sproken had". „Ja, jatoch kunt u hem er nog naar vragen, 't Zou gemakkelijk zijn, als we de formule wisten waarmee we het cijferslot kunnen openenhoe wel we met een telegram naar Los Angeles of' Denver binnen dertig uren een brandkastenexpert hier kun nen «hebben. Dit is werkelijk groot nieuws, miss Moran; dat verandert de hele zaak. Vergeet deze schuld maar. Ik ben er zeker van, dat de directie van de bank elke actie tegen u zal uitstellen totdat de safe geopend isen als ze zouden proberen drang op u uit te. oefenen, dan zou de rechtbank u dat uitstel .toch toe staan. Ik.ik ben werkelijk buiten gewoon blij voor u en wens de eerste te zijn, die u feliciteert". Hij drukte haar hand en klopte haar vriendschappelijk op de schouder. Als ik hem ook maar een beetje aanmoe dig, dacht Nora Jane, zou hij mij vaderlijk en vriendelijk op het voor hoofd kussen! Nu echter bewees hij haar een eer, die anders uitsluitend de zulken toekwam, die rekeningen bij de bank hadden lopen; hij bracht haar persoonlijk van de directiekamer naar de deur, herhaalde daar nog eens zijn gelukwensen en bleef staan, Jot- dat zij haar auto op gang gebracht had en in de richting van het zieken huis verdwenen was. Ted Court nam het nieuws kalmer op. Hij zei: „Kranig werk!" Verder uitte hy de mening, dat hij zelf een grote idioot was geweest dat hij nooit eerder aan de mogelijkheid gedacht had dat er een safe in de ranch zelf was, en vroeg toen: „Wat dacht u, toen mrs. Mace u die kleine verrassing bezorgde?" „Ik geloof niet, dat ik iets bijzon ders dacht. Het enige wat ik zag was de deur van die safe en het domme, dikke gezicht van Mrs. Mace. Ik dreigde van louter verbazing een ogenblik flauw te vallen en bracht haar daarmee aan het schrikken." „Vrees schijnt de schone en zwaar wichtige Mr. Mace tranen te kunnen ontlokken". Er was een zweem van zijn vroe gere ironie in zijn stem. „Dat schijnt wel. Ze stond daar maar en snikte en zei telkens weer: „Maar schat, hoe kon ik dat weten? U hebt me nooit naar zoiets ge vraagd." „Dat was zeker een fout van ons. Wel, LadMiss Moran, wat bent u nu van plan te doen?" „De safe openen, natuurlijk. Zo spoedig mogelijk zelfs. Ik kwam hier om je te vragen, of je onder al die papieren nooit iets gevonden hebt, dat er uitzag als de formule van een cijferslot." Het antwoord kwam vlug en zon der aarzelen. „Niets". „Ik wist, dat je dat zeggen zou, maar Mr. Carver vroeg me, naar je toe te gaan. „Guus!", riep Court zacht uit. „Ik 'had hem werkelijk een ogenblik vergeten. U had vandaag een af spraak met hem. Hoe nam hij de goede tijding op?" Haar stem werd minstens dertig graden koeler. „Net zoals ik ver wacht had. Hij was erg blij. Hij zei me, dat ik de schuld van zesduizend dollar vergeten kan en dat de bank niets zou doen voordat de safe ge opend was". „En wanneer zal dat gebeuren of gaat me dat niet aan?,, „Zo gauw als het maar kan. Mr. Carver zal naar een deskundige tele graferen, die met de eerste trein naar Black Butte komen moet. Zo gauw hij hier isMr. Carver zei woensdagmiddag ongeveerzul len we naar de ranch rijden. Mr. Carver zei, dat het maar het werk van een ogenblik zou .zijn, de safe open te krijgen. „Mr. Carver schijnt de zaak in handen te hebben, merkte Court bit ter op. „Ik zou u beleefd verzoeken, de opening van die safe uit te stellen tot vrijdag of zaterdag. Die medi cijnman heeft me gezegd, dat ik dan wel uit het ziekenhuis ontslagen zal wordenen ik zou er bij willen zijn. „Waarom". Ze wachtte, totdat ze zeker was, dat hij het hatelijke van de langzaam uitgesproken vraag begrepen had. Hij kreeg een schok, en ze zocht zorgvuldig naar woorden om hem nog meer te kwetsen. „Als je me nog eens wilt zeggen, dat je Mr. Carver niet kunt uitstaan, wil ik dat niet meer horen. Als dat geld werkelijk in de safe is zal ik er de voorkeur aan geven, me aan zijn advies te houden wat ik er mee doen moet. Als we de eigendomsbewijzen en andere documenten vinden, zal hij ze me net zo goed kunnen ver klaren als jij. We zullen die safe zo spoedig als we maar enigzins kun nen openen.en dan zal ik -je la ten weten of ik je diensten nog nodig heb." Hij keek haar een ogenblik lang strak aan, toen opende zijn gewonde lippen zich tot de brede grijs die ze maar al te goed kende. „Mijn oom Abner zei altijd dat de enige manier om sommige kinderen te leren op hun eigen vingers te pas sen hierin bestaat, dat men ze een mechanische zaag cadeau geeft. Hm! /Dit leven is vol van overwinningen en nederlagen. U moet me nu excu seren, Miss Moran. De mij toegeme ten tijd voor delirium is van twaalf tot één". (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5