DE SPOKENJAG FLORALIA-tentoonstelling Voorschoten Rubriek zwartbonten op de Leidse najaars-Vebo Tast toe, 't is van TEEKENS 3 OCTOBERVEREENIGING Koraal-Muziek woensdag 26 september MAANDAG 24 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 In het gebouw van Chr. Belangen te Voorschoten wordt dit jaar weer de floraliatentoonstelling gehouden. Dit is de tentoonstelling van de plantjes, die aan de kinderen op de scholen zijn uitgereikt. De voorzitter van de floraliacom- missie, de heer B. Hoogwerff Kroon, deelde aan 't begin van de openings avond mede, dat de traditie van de floriatentoonstellin| weer wordt voortgezet. Vorig jaar was het niet mogelijk, omdat toen de P.T.T. het gebouw in gebruik had. De gemeente Voorschoten verleent steeds aan de commissie alle medewerking en thans was wethouder G. Schrama bereid gevonden de tentoonstelling te ope nen. Burgemeester C. J. v. d. Hoe ven was met vakantie, maar wethou der Schrama had de uitnodiging met liefde ontvangen. Hij constateerde, dat er veel werk van gemaakt was. 2200 plantjes waren uitgereikt, maar van wege de slechte weersomstan digheden van de zomer was het aan tal terugontvangen plantjes minder dan de andere jaren. Nu was 't aan tal 550 dus 1/4 deel. Andere jaren was dit meest 1/3. Wethouder Schra ma constateerde, dat er ook aan de omlijsting van deze tentoonstelling veel aandacht was besteed. De vere niging van Vogelliefhebbers had n.l. aan de voorkant van het gebouw een grote voliere ingericht met enkele zeer fraaie vogels. De Dr. Fortgenschool was dit keer de school die procentsgewijze de meeste inzendingen had gedaan. Het was de gwoonte daarvoor een getuig schrift af te geven, maar nu was be sloten om in den vervolge een mooie sterke plant aan de winnende school te schenken. De prijzen waren als volgt toegekend. Begonia (rood): 1. Willemien Ver- hey 2. Trudy v. d. Burg; 3. Jany Qos- terom. 3. Aaf v. d. Zwet; 4. Guillaune Hameetman. Troostprijs Allegonda Klaassen. Begonia (rose) 1. Loek Moraal; 2. Ida de Jong; 3. Piet Rodenburg; 4. Nico de Bruin. Troostprijs Hanneke Schoonbeek. Salvia's: 1. Anneke Verhoog; 2. Wout Oudshoorn; 3. Norma v. Bar- neveld; 4. Tineke van Leeuwen. Geraniums: 1. Ria Verhoork; 2. Leendert Giezen; 3. Mar ja Koops; 4. Fietje Verhoeven. Troostprijs Adrie de Bruin. Fuchsia's 1. Teun Westhoek; 2. Ria Verhoork; 3. Piet Rodenburg; 4. An neke Verhoog. Troostprijs Teun Westhoek. Coleus: 1. Bonny Sirks; 2. Jan N00RDWIJK ERNSTIGE VAL. Gistermiddag fietste mevr. v. d. Poel uit de Zwanensteeg in gezeh schap van haair echtgenoot op de Schiestraat. Op een gegeven moment raakte zij de macht over haar stuur kwijt en reed tegen de trottoirband op en kwam zo ongelukkig te vallen, dat zij een dijbeenfractuur opliep. Dr. Goudriaan welke de eerste hulp ver leende achtte overbrenging naar een ziekenhuis te Leiden noodzakelijk. Henk Verhey; 3. Nico de Bruin; 4. Willemien Verhoog en Diny Ooster- om. Troostprijs Piet Zweekhorst en Marleen Pels. Op de openingsavond kwamen reeds veel ouders kijken naar de in zendingen. N00RDWIJKERH0UT ERNSTIG ONGELUK OP DE GOOWEG. Zaterdagavond omstreeks half ne gen heeft zich op de Gooweg, tussen de Schulpweg en de Langelaan, een ernstig ongeluk voorgedaan, waar van, de jongeman P. uit Noordwijker- hout het slachtoffer werd. Met zijn verloofde liep deze langs de rechterkant van de Gooweg in de richting van het dorp, toen de hem achterop komende volkswagenbus van de gemeente-politie van Noord- wijk, bestuurd door de hoofdagent T., die op weg was naar een patrouil le in het Langeveld, hem schepte en in de berm naast de weg wierp. Volgens verklaring van de hoofd agent T. werd hij, terwijl hij in ver band met het drukke verkeer op dat tijdstip met gedimde lichten moest rijden, door een tegenligger, die achter de bus van de NZHVM reed, onverwachts verblind, waardoor hij het paartje niet op tijd opmerkte. Door een snelle reactie trachtte hij nog langs de wandelende mensen heen te komen, doch hij kon niet verhinderen, dat de heer P. werd geraakt. Met een zware hersenschud ding en mogelijk nog andere kwefs- uren werd het slachtoffer naar het ziekenhuis in Leiden overgebracht. Zijn verloofde, mej. d. E. kwam met de schrik vrij. Tot commies ter secretarie, af deling algemene zaken, is door b. en w. benoemd, de heer IVf. L. Bode, thans werkzaam ter secretarie der gemeente Oudewater. OEGST&EEST Gemeenteraad. Op de a.s. woens dag te houden raadsvergadering zal o.m. ook worden behandeld, een ver-r zoek van de Commissie van Maatsch. zorg om de subsidie voor 1956 te hogen met 15.000, waardoor het to taal bedrag komt op 70.000,De oorzaak ligt in het feit, dat het aan tal gezinnen in zorg groter is en daardoor het steunbedrag erg steeg. Op 1 sept. waren er 39 gevallen. Geen jaloezieën voor de r.k. jon gensschool adviseren b. en w. op het verzoek van 't r.k. schoolbestuur voor aankoop van aluminium jaloezieën tegen overmaat van licht en warmte. Gebleken is dat alle lokalen zijn voorzien van lichte overgordijnen. Voorts dat 's zomers, wanneer er ra men opengezet kunnen worden, in het geheel geen last van onvoldoen de ventilatie wordt ondervonden. Ook in de overige seizoenen is er voldoende ventilatie. De nieuwe roltrommel-vuilnisauto kan waarschijnlijk in december in gebruik worden genomen. Dan zul len tevens ook de uniforme vuilnis emmers aan de bevolking worden uitgereikt. STOMPWIJK ST. BOYS—MMO 1—1. Tweede oude rivalen uit de vorige competitie stonden zondag op het St. Boys-terrein weer tegenover elkaar. St. Boys gaat met de wind in de rug van start. De eerste helft bracht wel spannende momenten met de meeste kansen voor de enigszins in de meer derheid zijnde St. Boys-ploeg. De St. Boys-voorhoede zag echter geen kans haar meerderheid in doelpunten uit te drukken. Bij een doorbraak kreeg St. Boys 'n redelijke vrije kans, doch de doorgebroken l.binnen prikte de bal in het kleinste gat, waar de MMO-doelman stond opgesteld en het schot keerde. Ook de St. Boys-doel man moest zijn grootste sprong ma ken om na een doorbraak zijn doel schoon te houden. Kort voor de rust was bij een corner de MMO-doelman gepasseerd, doch een back wist op de doellijn de bal nog weg te werken. .Nauwelijks was de tweede helft 1 minuut oud of het eerste doelpunt van de wedstrijd kon worden geno teerd waar J. Olijerhoek voor zorgde, die de uitgelopen MMO-doelman het nakijken gaf 1—0. Het spel dat voor de rust 'n inzinking vertoonde leefde nu weer op. Het werd feller, waar door de kwaliteit minder werd. Aan vankelijk bleef St. Boys nog de beste kansen behouden, maar langzamer hand kwam St. Boys meer in de ver drukking. De doellat redde MMO voor een nederlaag toen de bal via de on derkant van de lat weer terugdraaide in het veld en weggewerkt kon wor den. Ongeveer 10 minuten voor het einde kwam de gelijkmaker, toen een se) ot langs de grond door terrein- effect juist aan de binnenkant van de paal het doel in rolde, inplaats van er naast zoals de doelman had verwacht 1l..De stand bleef gelijk, waarmee beide ploegen tevreden kunnen zijn. VOORHOUT Overl.: Johannes P. Vester, 66 j.; Susanne C. J. Veraart, 80 j.; Quirina Hoogduijn-Rotteveel, 87 j.; Joanna S. Damen, 58 j. Kwaliteit nooit beter Adema Catrien 41 op de andere uit. Maarns burgemeester bad 'n auto-ongeluk Niet ernstig gewond Zaterdagmiddag omstreeks half vier is te Heeswijk onder gemeente Lin- schoten de burgemeester van Maarn (Utr.) mr. G. A. W. C. baron van He- mert tot Dinghof op de provinciale weg van De Me er n* naar Montfoort met zijn auto van de weg af geraakt omdat hij, naar hij verklaarde, moest uitwijken voor een kind, dat plotse ling de weg overstak. De auto kwam op zijn kant in een boomgaard terecht. De ,burgemeester is met een sleutelbeenfractuur en en kele gebroken ribben in het Diaco- nessenhuis te Utrecht opgenomen. Een dochtertje, dat naast hem zat, heeft slechts enkele schaafwonden opgelo pen. (20) Het mag dan zijn, dat er meer blaarkoppen waren dan zwartbon ten op de Leidse Vebo, waarschijn lijk is de kwaliteit der zwartbonten nooit beter geweest dan nu. Gelukkig neemt de belangstelling voor het zwartbonte vee in deze omgeving toe. Men mag dus verwachten, dat de kwaliteit der dieren nog beter zal worden. Al was in de klasse oudere stieren Wetsens Teatske's Adema van Vita Nova dan ook zonder concurrentie in zijn rubriek, dit wil niet zeggen, dat hij de eerste prijs niet heeft verdiend. Veel meer zelfs: hij werd tot kam pioen uitgeroepen om zijn goede plat te en soortige bouw, alhoewel zijn benen niet zijn sterktste troeven zijn. Bij de 2-jarigen ging Peanster Eduard, eveneens van Vita Nova trots aan de kop. Een goede, everedig ge bouwde stier. Leeuwarder Wiersma 7 van Vita Nova werd lb. Hij mist nog steeds voldoende gespierdheid aan de rug. De eerste prijs bij de eenjarigen werd toegekend aan de niet te zware jongeling Anton van J. v. d. Lip, Ter Aar. Een goede collectie vormden de groepen oudere koeien. In één groep werden niet minder dan zes eerste prijzen toegekend. la. werd Leeuwarder 35 van de Dr. v. d. Berghstichting te Noordwijlk, die tevens reserve-'kampioene werd. Best type, met vooral fraaie kop. lb Dora van Van wees, Aalsmeer, luxe koe, met een iets steile stand. In de volgende klasse ging de v. d. Berghstichting weer aan de kop, nu met Jaantje 89, een evenredig bouwde koe. Heiltje van Van Wees werd lb, een typische koe, met beste uier. De vierjarigen vormden een goede, zij het iets onregelmatige klasse. Hier werden drie eerste prijzen uitgereikt. la Ursula van Van Wees, een ge lijnde, matig diepe koe. lb Pietje 5 van dezelfde eigenaar, een ietwat kleine koe, maar wel een mooi type. lc Rona van W. Vonk, Leimuiden Goed type, maar met een niet geheel correcte uiervorm. Een knappe groep vormden de jon gere dieren uit de produktieklasse. De beste was ongetwijfeld Anna 17 van Van Wees, die een prima uier heeft. De oudere groep was iets groter en telde vier eerste prijzen. la Marie 42 van C. P. van Wees, een harmonisch gebouwde koe. lb Klaske 34 van C. P. van Wees, iets missend in de afwerking. lc Caroline 4 van Vonk. Best type, een beetje tenger. ld Bleske 42 van L. Treur, Leimui den. Mooi soort melkkoe. Bij de oudere koeien, hoge levens- produktie, werd Marijke 20 van jhr. Sandberg, Wassenaar, voor de zoveel ste keer eerste. Ze werd tevens tot kampioene uitgeroepen. Ze is thans vijftien jaar. Klaske 17 van Treur, eveneens een bekende koe van best type, werd lb. Eefke van Van Wees werd in de volgende groep nummer één. Ze mist een tikkeltje adel en is wat fors. Schotten. Van de Schotten noteerden we als la. Afke van de v. d. Berghstichting. Goed type, wat te weinig gezonken. Anna 14 van Bonda's proef boerderij werd eerste in een volgende groep. Goed soort, doch met een bemerking op de uier. Rona 2 van Vonk, even eens een goed soort, werd lb. Verscheidene goede inzendingen waren er bij de melkvaarzen. Klaske 40 van Van Wees is iets te vlezig in haar soort en Rona 3 van Vonk moet het niet verder in de hoogtematen zoeken. De volgende groep had iets betere kopdieren: la. Erica van K. van Leeu wen, Warmond, gelijnd, ster en goed type. Aafke 37 van H. J. Kompier, Leimuiden, blonk uit in type. In klasse 14, directe nakomelingen Een groep typische dieren, wat arm gespierd, maar met goede uier. Bij de groepen zelfgefokte volbloe den werd Van Wees gemakkelijk eerste. Hij toonde typische dieren, met goede uier. K. van Leeuwen, Warmond, maakte een goed debuut en werd lb en werd lb. In de rubriek bedrijfsgroepen ten slotte werd Van Wees weer la, op grond van voldoende geuniformeerd- heid en goede uiers. lb Treur, typigche dieren, iets mis send aan dale. lc v. d. Berghstichting. (Voorlopig) einde typografenstaking De 24-uurs staking bij de Amster damse dagbladen is ten einde. De nachtploegen van het technisch per soneel bij „de Telegraaf" en de „Ar beiderspers zijn zondagnacht om twaalf uur normaal in dienst geko men en hebben het werk hervat. De Europese editie van de New York, Times, die gezet wordt bij het dag blad „De Telegraaf" is zondag niet tot stand gekomen. Zoals bekend zijn de typografen bij de Amsterdamse dagbladen en bij de drukkerijen in staking gegaan uit protest tegen het niet toekennen van de 6 loonsverhoging door het col lege van rijksbemiddelaars. Men be sloot de staking te beperken tot 24 uur en de directies de eis te stellen tot uitbetaling van de 6 met een ultimatum tot vrijdagmiddag a.s uur. Is de eis dan niet ingewillligd, dan zal men opnieuw het werk neer leggen. De vakbonden, die vooraf hadden verklaard zich te zullen neerleggen bij de beslissing van het college van rijksbemiddelaars, staan niet achter deze actie der Amster damse typografen. „Steentjes" trokken inbrekers door een muur In de nacht van zaterdag op zon dag is in de juwelierszaak n.v. voor heen H. A. Gunters in de Spuistraat te 's-Gravenhage ingebroken, waarbij een aanzienlijke hoeveelheid juwelen en gouden voorwerpen door de Inbre kers is meegenomen. In feite hebben de dieven om hun doel te bereiken niet één, maar vier inbraken gepleegd. Ze zijn begonnen in de bioscoop Apollo in de Spui straat, waarvan de directie ook de eerste is geweest die de politie heeft gewaarschuwd, en zijn vandaar naar een aangrenzende boekhandel (Fo rum) getrokken. Na hier een muur doorbroken te hebben, zijn ze via een juweliers werkplaats in de eigenlijke juweliers zaak beland. Noch uit de bioscoop, noch uit de boekhandel of uit de werkplaats wordt iets vermist. Doch de waarde van de gestolen juwelen is, hoewel nog niet precies bekend, waarschijn lijk zeer groot. Het personeel van de zaak is direct met de inventarisatie begonnen. De eigenaar vertoeft in Zuid-Franlkrijk. De zakk is tegen in braak verzékerd. Vrouw neergestoken Drama in de hoofdstad Marktberichten ROTTERDAM, 24 sept. Vee. Aan voer 1462. Vette koeien 942. varkens 520; notering yette koeien le kwal. ƒ3.10—3.30; 2e kwal. 2.90—3.10; 3e kwal. 2.702.85; varkens 207, 205, 203. Overzicht: aanvoer vette koeien iets ruimer, handel levendig, prijzen wat hoger in prijs, prima's boven no tering; aanvoer varkens korter, han del vlug, prij-zen iets hoger, lichtere soorten bleven beneden notering. De Kabinetsformatie Met nieuwe moed naar brede basis Naar in politieke kringen verluidt, heeft de informateur mr. J. A. W. Burger zich ter oriëntering voors hands in verbinding gesteld met en kele leden van het demissionaire ka binet alsmede met de heer mr. P. J. Oud, leider van de V.V.D.-fractie in de Tweede Kamer. De informateur heeft de indruk dat alle mogelijkheden nog niet zijn uitgeput om allereerst wat het pro gramma betreft een modus vivendi te vinden waarop een kabinet van brede samenstelling zou kunnen worden gebaseerd. Mr. Burger is er in geslaagd met do K.V.P. tot een akkoord te komen over het regeringsprogram, met na me over de paragraaf aangaande de bezitsvorming. Verwacht wordt dat hij nu of morgen voorstellen zal doen, die betrekking hebben op de zetelverdeling. Het ligt in zijn bedoeling dat dr. Drees opnieuw minister-president zal worden. Als uitgarigspunt voor de zetelverdeling moet hij weer zijn uit gegaan van de sleutel die ook dr. Drees gebruikte n.l. vijf KVP-ers, vijf socialisten, twee AR-en, een CH en een VVD-er, waarbij nog in over weging moet zijn of men de KVP toch niet haar zes minister-porte feuilles in het kabinet zal laten be houden. Men verwacht dat mr. Burger van daag zal trachten over een voorstel tot zetelverdeling overeenstemming te bereiken met politieke figuren, die in ieder geval als kandidaat voor het ministerschap in aanmerking komen, zoals de heren Cals en Witte (KVP), Zijlstra (AR) en Staf (CH). Hoewel mr. Burger een extrapar lementair kabinet wil vormen, lijkt het niet waarschijnlijk dat genoemde figuren geen overleg zullen plegen met hun .fracties of fractievoorzit ters. ZAAK-LANGENDIJK V erblijf svergunning ondanks uitwijzing? Op juridische gronden heeft het Bel gische ministerie van Justitie beslo ten het verzoek om uitlevering van mevrouw G. Langendijk-Van Moorst, door Den Haag gedaan, niet ontvan kelijk te verklaren. Het heeft echter mevrouw Langen- dijk aangezegd, dat zij binnen vieren twintig uur België moest verlaten, waarbij de keuze, waarheen zij zich wilde begeven, vrij stond. De reden, waarom mevrouiw Lan- gendijk een langer verblijf in België verboden was, schuilt in het feit, dat .zij langer dan 3 maanden zonder ver blijfsvergunning in België heeft ver toefd. Hoewel sommige berichten melden, dat zij hooigstwaarsohijn 1 ijk naar Luxemburg zal vertrekken, wordt uit andere bron vernomen, dat de heer Langend ijk enige tijd geleden reeds een verblijfsvergunning voor' België aangevraagd heeft en dat er geen reden is om hem deze te weigeren. Zou de verblijfsvergunning de heer Langendijk worden verstrekt, dan neemt imen aan, dat aan mevr. Lan gendijk de wettige plaats naast haar echtgenoot niet geweigerd zal wor- den, zodat het echtpaar Langendijk ongestoord in België zal kunnen wonen. 3 Bewusteloze mannen Een 29-jarige vrouw, die op de Amsterdamse Zeedijk bekend staat onder de naam Lenie, werd zaterdag- Inncrc ctrafpn avond half acht, toen zij een bezoek I 'allgS fA QdmSe Siraieil bracht aan haar vriendin, door een nog onbekende dader met een mes in de rug gestoken en zodanig gewond, dat zij in een ziekenhuis moest wor den opgenomen, waar zij nog niet verhoord kon worden. De vrouw betrad ongeveer half acht de woning van haar vriendin, die juist in de keuken bezig was. Toen zij de woningdeur van de vriendin opende, riep zij een groet door de gang, die onmiddellijk ge volgd werd door een gerekte kreet. De vriendin, die ontsteld uit de keuken kwam lopen, zag een haar onbekende man de trap aflopen en vond de vrouw bewusteloos in de deuropening. Een eerste onderzoek bracht een gevaarlijke messteek in de rug aan het licht. De politie stelt een onderzoek in, en verwacht bijzonderheden van de vrouw zelf te. vernemen, wanneer deze in staat zal zijn een verhoor te ondergaan. De Amsterdamse politie heeft in de loop van zondag op drie plaatsen in de stad een man in bewusteloze toe stand aangetroffen, zonder dat deze mensen zich konden herinnertn wat met hen was gebeurd. Op het eerste perron van het Mui- derpoortstation ontdekte men om half vier een 76-jarige man, die naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis is over gebracht, waar bleek dat hij een her senschudding had opgelopen. Twee uur later vond de politie 'n 45- jarige man, die bewusteloos in het Beatrixpark lag; ook deze moest naar een ziekenhuis worden ge- bracht. Om kwart voor acht vond men een 47-jarige man buiten kennis op het rijwielpad langs de Nieuwe Hemweg; zijn fiets lag naast hem. Hij is naar het Wilhelminagasthuos gebracht waar men een schedelbasisfractuur constateerde. MARE 90 „Vlees verhoogt de sfeer aan Uw maaltijd". MARE 94 500 gram RECLAME RUNDERLAPPEN voor slechts 1.S5 500 gram DOORREGEN SPEKLAPPEN voor slechts 1.10 500 gram overheerlijke PALLNGROOKWORST, slechts 1,35 Geen probleem meer wat U moet eten door onze SPECIALE DAGRECLAMES. DINSDAG 500 gram saucijsjes 500 gr. buikspeklapp. 200 gr. hamworst 0.52 100 gram hamspek 1.38 0.38 WOENSDAG 500 gram gehakt 1.28 500 gr. speklappen 1, 200 gr. hoofdkaas 0.45 14 pond leverworst 0,55 DONDERDAG 500 gr. runderlappen 500 gr. vet spek 200 gr. lunchworst 100 gr. cervelaatworst 100 i 0.80 250 gram LEVERWORST 200 gram gekookt SPEK 1,25 1,— 0,52 0,42 0,60 0,60 3? Gevraagd een net per soon voor het bedienen van een melkwijk. W. de Groot, Terweeweg 53, Oegstgeest. fS" Gevraagd r.k. meisje voor dag of dag en nacht. Café Den Hollander. Zoe- terwoude. Gevraagd voor één dag per week een naaister. Adres: J. v. d. Krogt, Vliet 28, Zoeterwoude. fS Te koop gevraagd: een mes voor de boekbinderij. M. Slootjes, Laag Boskoop 66, Boskoop. UMT WT NIH V00BKOMSNOA 6E2EUI6 LESSSN D3f Plasticatelier vraagt huisnaaisters, in het bezit van een electrische- of trapnaaimachine. Br. on der no. 2438 bur. v. d. bl. ADVERTEREN DOET VERKOPEN De repetities voor de Koraalmuziek op 3 october zullen worden gehouden op: DONDERDAG 27 en VRIJDAG 28 SEPTEMBER des avonds om 8 uur in de Pieterskerk. Degenen die de repetities bijwonen zullen een kaart ontvangen waarmede zij een plaats krijgen in een gedeelte van de beschikbare plaatsruimte in het Van der Werffpark, om zodoende een kern van geoefende zangers te vormen. Komt daarom allen op de repetitie-avonden. STEENSTR. 20 MAASDAM'S HAARLSTRAAT 216 j SLAGER IJ EN f DEZE WEEK een kwaliteit- en prijsparade RECLAME-WEEK IN KARBONADE j KARBONADE I KARBONADE I KARBONADE (klein beentje) (rib) (lende) t 1.90 2.— I 2,20 I ONZE BEKENDE 100 gram HAM 1 samen J VLEESWAREN-RECLAME Dei® WeeKÏ 100 gr> HAM' 'VST 82 Ct. Aangeboden: moderne Naumann handnaaimach., in zeer goede staat. Prijs 85,met garantie. Sin ger handnaaimachine, in goede staat, met garantie. Prijs ƒ40,—. Herenstr. 23. Leiden. <2? Aangeboden: pracht aquarium 70 x 50 x 50. op standaard, met vissen en pracht planten, luchtpomp enz., enz. Te bevr. Vol dersgracht 45. In verband met de verplichte SNIPPERDAG van het BAKKERIJPERSONEEL zal a.s. geen brood gebakken, noch bezorgd worden De bedrijfscommissie van het LEIDSE BAKKERSBEDRIJF.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3