Op de dag, dat gij geniet, vergeet dan ook de zieken niet Katholieke technici te Leiden openden het seizoen Comité van aanbeveling reclasserings-actie Man poogde zijn gezin uit te roeien Verhoging kontribuiie-afdracht maakt intensiever contact mogelijk „DE TUINSTADf Uit vierde tienjarig bestaan 800 Instuivers bij «Televisie- Krocodil" in Treslong MAANDAG 24 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Prinses Irene-fonds: Collecte op 3 October Op 3 oktober houdt de afd. Leiden van het Prinses Irene Fonds de jaar lijkse collecte. Onder het motto: „Op de dag dat gij geniet, vergeet dan ook de zieke niet", zal het fonds evenals de laatste jaren op die dag geschiedde een beroep op de in Lei den aanwezige feestvierenden doen om juist op die dag eens bijzonder te denken aan hen die de feestelijkheden niet kunnen meemaken, en die dit misschien nog jarenlang niet zullen kunnen doen. Het bestuur vertrouwt er dan ook op, dat dit beroep niet vergeefs zal zijn, het is er zelfs van overtuigd, dat dit niet tevergeefs zal zijn. Uw gave zal het fonds in staat stel len te blijven doorgaan met de ont spanningsavonden in ziekenhuizen, sanatoria en psychiatrische inrichtin gen, ontspanningsavonden die daar niet alleen welkom maar ook zeer Leidse Agenda MAANDAG 24 SEPTEMBER. Expogé; „Israël". De heer J. Co hen. „De Harmonie", Breestraat. Aanvang 8 uur nam. Ambachtsschool Leiden. Diploma uitreiking. 8 uur nam. DINSDAG 25 SEPTEMBER. Huishoudelijke- en Gezinsvoor lichting. Kookdemonstratie. Leven daal 1, hoek Garenmarkt. 2 uur en acht uur nam. Katholiek Vrouwengilde. Seizoen opening. „In den Vergulden Turk". Aanvan 8 uur nam. Maatschappelijk en Cultureel Over leg. Vergadering „In den Vergulden Turk". Aanvang 8.15 nam. Adviesavond St. Eloy. Geb. Chr. Soc. Belangen 7.308.30 uur. R.K. EHBC „Pecrke Donders". Aanvang nieuwe begincursus EHBO. R.K. Lyceum, Mariënpoelstraat. Aan vang 8 uur nam. WOENSDAG 26 SEPTEMBER. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk. Aanvang 7 uur. Leidse ver. van Postzegelverzame laar. Kleine Burcht, Nieuwe Rijn 19. Zegels van Zwitserland. 8 uur nam. DONDERDAG 27 SEPTEMBER. Opening Waaggebouw. Burgerzaal Stadhuis. Aanvang 11.30 v.m. Kynologenvereniging „Rijnland". Zomerzorg, Stationsweg 35. Aanvang 8 uur nam. Modeshow Alb. de Vries. In den Vergulden Turk. 14.30 en 20.15 nam. Bazar t.b.v. Christelijk Blindenin stituut „Bartimeüs" te Zeist. Wijkge- bouw Levendaal. Opening 7 u. nam. Raad van Maatsch. en Cult. Over leg. Zomerzorg, Stationsweg 35. Aan van 8.15 uur. Leidse Smalfilmliga. Cantine Rönt- gen-apparatenfabriek Smit, Heren gracht 34. Aanvang 8 uur. Huishoudelijke- en Gezinsvoor lichting. Kookdemonstratie. Leven daal 1, hoek Garenmarkt. 2 uur en acht uur nam. VRIJDAG 28 SEPTEMBER. JO-KVP. „Bezitsvorming In de huidige politieke situatie". Gulden Vlies. Aanvang 8 uur nam. ZATERDAG 29 SEPTEMBER. Instuif. Spreker Pater P. Wesse- ling, St. Leonardushuis, Haagweg. Aangvang C uur precies. Dienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest: Doeza-apotheek, Doe- zastraat 31, tel. 21313; apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 2128 september zijn door de Kath. FiLm- Centrale als volgt gekeurd: noodzakelijk zijn. In het afgelopen seizoen konden 45 ontspanningsavon den worden georganiseerd. Daarom weest gul die dag en geeft eens wat extra. Bovendien zou het fonds het op zeer hoge prijs stellen als er zich wat mensen zouden wil len opgeven om al is het maar voor een enkel uurtje te helpen collecte ren. In de Vuurbaak (orgaan van de patiëntenvereniging van het Rotter dams Zeehospitium waar het fonds regelmatig voorstellingen geeft) stond eens het volgende te lezen: „Liggen, kuren, al de uren van de dag en van de nacht Het zijn uren die lang duren, steeds weer anders dan je dacht". Denkt u hier eens over na bij het bepalen van uw gift en misschien leidt het er toe, dat ook u een en kel uurtje helpt collecteren. U kunt zich daartoe opgeven bij ondergete kende of bij de secretaris, de heer Meuwese, stadhuis te Leiden. Weth. J. C. VAN SCHAIK, Voorzitter. Leiden, 23 sept. 1956. RAPPORT COMMISSIE AD HOC IN DE LEIDSE RAAD. Het eerste punt, dat hedenmiddag in de Leidse gemeenteraad werd be handeld, betrof het rapport van de commissie ad hoe, dat, zoals gemeld, bij b. en w. is binnen gekomen. De voorzitter deelde mede, dat het rap port vermenigvuldigd zal worden en aan de raadsleden en de pers toege zonden. De behandeling van dit rap port geschiedt in een zitting, die aan de begrotingsdebatten voorafgaat. WERELDDIERENDAG. Het Ned. Jack London Verbond heeft voor het gehele land een grote oplaag bladen laten drukken; een kijkje achter de schermen van het circus met foto's. Zij verkoopt dit blad tegen een laag bedrag op 4 oc tober a.s. stand Prinsessekade-Apo thekersdijk. Ernstig ongeluk te Leiden De 59-jarige voetganger A. K., wo nende in de Alexanderstraat, is zon dagavond om acht uur in 'beschonken toestand door een autobus aangere den.. De voetganger liep onverwachts de rijweg op op het kruispunt Heren singel, Julianastraat, Oude Heren gracht. Vermoedelijk met een sche- delbasisfractuur werd het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Vanmorgen was hij er nog steeds slecht aan toe. Casino: Lido: Luxor: Trianon: Rex: „Blond gevaar", 14 jaar. „Keer terug", 18 jaar. „The rose tattoo", 18 jaar. „Charlie's tante", volwasse nen. „De redder van fort Shat- tan", 14 jaar. Toenemende belangstelling Men schrijft ons: Met een bijzonder geslaagde feest avond, is de afdeling Leiden van St. Bernulphus, de r.k. bond van hogere middelbare en lagere technici, het nieuwe seizoen begonnen. Onder vrolijke klanken en een dronk op de goede afloop (koffie wel te verstaan), opende voorzitter F. v. Ogtrop deze avond, met een hartelijk welkom tot de genodigden en leden. Met groot genoegen constateerde hij dat de bovenzaal van „De Har monie" nagenoeg gevuld was. Hij hoopte, dat hoewel de resultaten van het vorige seizoenen al goed waren, de belangstelling voor de komende vergaderingen nog in stijgende lijn zou mogen blijven. Vervolgens nam de geestelijk advi seur, pater Raymond van Sasse van IJsselt O.F.M., het woord ter inleiding No. 538. Horizontaal. 1. nevens, 5. zijde, 6. dox-p in Gelderland t/o Nij megen, 8. morsdoekje, 10. vlaktemaat, 13. korte degen, 15. dorpsvertelling, 16. geluid om iemand te roepen, 17. pasgang van een paard, 18. familielid, 20. zuiver, 22. stad in Duitsland, 24. bit van een paard. Verticaal: 1. onbekende (afk.), 2. onheilaanbrengende godin, 3. groen te, 4. voorzetsel, 5. zeker kantoorboek, 7. gem. in Limb., 9. godvruchtig, 11. soort, 12. Europeaan, 13. aanwijzend voornaamwoord, 14. biersoort, 18. voor voegsel, 19. voorzetsel, 21. ver voeging van een hulpwerkwoord, 23. gewicht (afk.). Oplossing morgenavond. HUISVROUW EN HUTSPOT. In verband met de a.s. 3 oktober feesten organiseert de huishoudelij ke en gezinsvoorlichting, in het gebouw Levendaal 1 hoek Garenmarkt een kookdemonstratie, waarop Leidse Hutspot en 3 oktoberversnaperingen bereid worden. Deze demonstraties zijn op dinsdag 25 sept. om 2 uur en om half acht 's avonds en op donderdag 27 sept. op dezelfde tijden. Kleuter aangereden. De vierjarige Wilhelmus van B.H., wonende aan de J. W. Frisostraat, is zaterdagmiddag om 12 uur toen hij uit de Fröbelschool aan de Lusthoflaan de straat op rende door een brom fiets aangereden. Hij werd met een gecompliceerde linker-onderbeen- breuk door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Bio-kinderen met vakantie. Opdat u weet, waar het geld blijft, dat u in de pauze van de filmvoor stelling aan het Bio-fonds offert, de len wij u mee, dat donderdag a.s. 16 Leidse kinderen naar het Bio-vakan- tieoord, Russenduin, Bergen N.H. zul len vertrekken voor een gezond en zorgeloos verblijf tot 6 november a.s. De jaarlijkse reclasseringsactie is zoals bekend vastgesteld van 2429 september a.s. Er heeft zich een comité van aanbeveling te Lei den gevormd, waarin zitting hebben: Jhr. mr. F. H. van Kinschot, Burge meester; S. Menken, Wethouder van Soc. Zaken; Prof. mr. J. M. van Bem- melen; Mevr. C. Braggaar-De Does; Mr. W. de Clercq; J. Dreeuws, Com missaris van Politie; H. W. Gerth v. Wijk, Garnizoens-Commandant; Mr. H. R. Goudsmit, PI. Secr. Raad v. d. Kinderbescherming; Deken W. J. M. Haring; Ds. G. F. Hayer, Voorzittér Kerkeraad Gereformeerde Kerk; Mr. dr. P. G. Knibbe, Secretaris Kamer van Koophandel; Mr. F. Ligtenbergfc Kantonrechter; Prof. dr. J. Prins, Voorzitter Soc. Raad; Mej. M. Se- mijn, Brigadier Leger des Heils; Ds. D. J. Vossers, Voorzitter Kerkeraad Ned. Herv. Gemeente; Dr. C. R. Zyerveld, Directeur Geneesk. Dienst. Bijdragen kunnen ook gestort wor den op postgiro nr. 384233 t.n.v. C. W. Oostveen, Rijn- en Schiekade 121 te Leiden. van zijn film „Het. geheim van de Val kenhorst", waarvoor onder de aanwe zigen grote belangstelling bestond. Na eerst enige anecdoten en techni sche problemen bij het maken van de film te hebben besproken, ging hij tot de projectie van de film over. Spannend. Al heet het dan een jongensfilm te zijn, toch bleek dat in de zaal met spanning de belevenissen op het scherm werden gevolgd en dat ieder een enthousiast was toen bij het slot der film de zaallichten ons uit het kasteel weer in „De Harmonie" deden belanden. Voorzitter Van Ogtrop dankte pater Raymund en richtte vervolgens het woord tot de afgevaardigde van het hoofdbestuur de heer M. Hoofstede. Reeds geruime tijd is in de or ganisatie der Kath. Tèchnici een actie ganade, genaamd „Operatie Balat- Bernulphus", die zich ten doel stelt, een missionaris te helpen bij het bou wen van een kerk in Brits-Borneo, welke toegewijd zal worden aan de H. Bernulphus, patroon van de tech nici. Ook Leiden wilde zich daarbij niet onbetuigd laten. De voorzittter stelde hen een bedrag van vijftig gul den ter hand. De heer Hofstede ver bond aan zijn dankwoord een woord van opwekking tot verdere bloei van de bond van Technici, dat naar de 4000 leden moet. De avond werd voortgezet met een bal onder de vrolijke klanken van „The Rhythme Club" o.l.v. Theo Wisse, afgewisseld met „Het vesje van Sam" en „Juffrouw Ukke Pukkie" voordrachten van de secretaris, de heer v. d. Linden, die mede er toe bijdroegen, dat de sfeer tot sluitings-, tijd, twaalf uur, op een bijzonder peil bleef gehandhaafd. St. Christoffel koos nieuwe voorzitter Op de eerste vergadering in dit winterseizoen hadden de leden de taak o.m. een nieuwe voorzitter te kiezen. Zonder tegencandidaat en met algemene stemmen werd de waarnemend voorzitter de heer L. v. Leeuwen tot voorzitter gekozen. In zijn openingsspeech dankte hij voor het in hem gestelde vertrouwen en beloofde zijn beste krachten te zullen geven met medewerking van het ge hele bestuur en alle leden. Om het bestuur weer voltallig te maken werd de heer J. Koelewijn ook weer met algemene stemmen ge kozen. Van de negen leden werden de vier aanwezige heren geïnstal leerd n.l. de heren J. Dirks, J. Keuss, W. Juffermans en R.- Rancuret. Na de pauze was het woord aan de heer J. Werter, die sprak over belevenis sen en ervaringen in Nederlands Nieuw Guinea. Het door Nederland bestuurde land is bijnia 13 maal de oppervlakte van het moederland. Bij. na het gehele land is nog oerwoud en de langste aanwezige weg is ca. 50 k.m. Het klimaat is warm en zeer vochtig daar het per jaar van 70 tot 300 m.m. regent. In het moederland mogen we dus nog niet mopperen wat de regenval betreft. De missie en de zending werken in afgebakende terreinen maar het resultaat is nog maar zeer pover. Spreker nam zijn hoorders mee op een tocht door het oerwoud. Het land is zeer rijk aan grondstoffen maar er dient veel ka pitaal geïnvesteerd te worden ter ont ginning. Momenteel gebeurt dit uit sluitend door particulieren en de olie wordt gewonnen met behulp van En gels en, Amerikaans kapitaal. In Nieuw Guinea liggen wel mogelijk heden, maar zeker niet voor de man met de witte boord. Timmerlieden en buldozer-chauffeurs vinden er volop werk. Voor de landbouw en veeteelt behoeft men er niet heen te gaan. Omtrent de status verkeert men nog in onzekerheid vandaar dat de rege ring nog niet alle mogelijkheden be nut ter exploitatie. Dat spr. een aan dachtig gehoor had getuigden de vele vragen na afloop van zijn causerie. Om ca. 11 uur sloot voorzitter van Leeuwen deze interessante vergade ring en memoreerde nog de spr. van de volgende vergadering n.l. de lan delijke voorzitter, deheer de Graaf, die zal spreken over de sociale wet geving en alles wat daarbij te pas komt. INTERNATIONAAL BEZOEK AAN LEIDEN. De deelnemers aan het congres van de West Europese Smedenfederatie brachten in het kader van hun con- gresweek een bezoek aan de Kon. Ned. Grofsmederij in Leiden, afde ling Kettingfabriek. Zij werden daar ontvangen door de directeur, de heer de Jong, waar na de heer ir v. Hoek een uiteenzet ting gaf omtrent het bedrijf en de kettingfabricage. Vervolgens werd een rondgang door het bedrijf gemaakt. Alle deelnemers aan dit congres namen .met zeer veel interesse ken nis van de vele technische bijzonder heden die men kon opmerken. De excursie werd besloten met een lunch in De Doelen. Gasten waren aanwezig uit Zweden, Denemarken, België, Luxemburg, Duitsland, Frankrijk, Zwitserland, Oostenrijk en Nederland. President van het congres was de heer R. Schaftner, Luxemburg, ter wijl het gezelschap naar Leiden werd gevoerd doot de vice-president de heer M. v. d. Voet, Leiden. Met tuinbouw-vergif in de oliebollen De postcommandant der rijkspoli tie heeft te Middenmeer zondag avond gearresteerd de 46-jarige tim merman J. L. die bekend heeft zijn gezin,, bestaande uit zijn vrouw en drie kinderen van resp. 14, 12 en 10 jaar, door vergift van het leven te willen beroven. Op 9 september j.l. werd het gehele gezin ziek na het nuttigen van oliebollen. In verband hiermede werden allen overgebracht naar het Sint Elisabethsziekenhuis te Alkmaar. Genoemde postcommandant had inmiddels de oliebollen en restanten van de ingrediënten hiervoor in be slag genomen, deze werden opge zonden naar de keuringsdienst van waren te Alkmaar en in overleg met de inspecteur der volksgezondheid naar de rijksinspectie van de volks gezondheid te Utrecht. Het bleek dat Penningmeesters KVP, kieskring Leiden, vergaderden Zaterdagmiddag werd onder leiding van het dag. best. der KVP van-de Kring Leiden, in Café Restaurant „Het Gulden Vlies" te Leiden een bij eenkomst gehouden, waarop 54 afde- l.ingspenningmeesters waren uitgeno digd ter bespreking en afhandeling van de financiën over het afgelopen jaar, hetwelk eindigt op 30 septem ber a.s. Na behandeling van dit belangrijke punt voor een goede, organisatie, deel de de voorzitter, de'heer Deerenberg, mede, dat de Bestuursraad van 20 september 1956 besloten heeft, tot verhoging van de kontributie-afdracht aan de Centrale partijkas met 50 ct. Het Partijbestuur en de Bestuurs raad willen het contact met de leden bevorderen en achten deze verhoging nodig om tot de uitvoering te komen van onmisbare activiteiten op het ge bied van propaganda en vorming. Voorlopig ligt het in de bedoeling een blad per 2 maanden te doen ver schijnen en gratis ter beschikking te stellen van alle leden der partij. Met dien verstande, dat elk gezin dat of meer leden der Partij telt, één exemplaar ontvangt. De heer Hoonhout, propaganda-lei- der, besprak de noodzaak van een beter contact met de leden en de middelen, die daarvoor nodig zijn, De Buurtvereniging „De Tuinstad- wijk' bestaat 10 jaar. Dit feit heeft men niet zomaar laten voorbijgaan. In de afgelopen week hebben onge veer 250 kinderen een middag feest gevierd in de ontspanningszaal van de H.C.W. aan de Zoeterwoüdseweg, Nadat de kinderen rijkelijk getrac- teerd waren, trad Kühn's Kinder variété voor hen op. Na deze goed geslaagde middag was het zaterdag avond de beurt aan de volwassenen. De grote zaal van Den Burcht was geheel bezet, toen de voorzitter van de Jubileumcommissie, de heer A. A. Griffioen, zijn openingswoord uit sprak. Spreker zei dat Tuinstad wijk een buurtvereniging heeft, die er zijn mag. Onze vereniging is één van de weinigen, die nog intact is. In de afgelopen 10 jaar is er een dames club, klaverjas- en reisclub bijgeko men. Vooral de reisclub had over gebrek aan belangstelling niet te kla gen. Ook de toekomst zag spreker niet somber in. Het verleden van deze buurtver eniging is niet altijd over rozen ge gaan. Er waren vele moeilijkheden, die men overwinnen moest. MSar het is gelukt! Dank zij de uitsteken de leiding van het bestuur. Een bij zonder woord van dank bracht spr. aan mevrouw Veerman, die steeds haar functie als penningmeesteresse op uitstekende wijze vervuld had. De Jubileumcommissie overhandigde haar een geschenk in de vorm van ?n koekoeksklok. Nadat het bestuur op het toneel geroepen was, dankte de heer A. A. Griffioen nogmaals het bestuur voor alles wat dit de afgelopen 10 jaar gedaan heeft. Een buurtvereniging is van veel waarde, het verstevigt de band tus sen de bewoners. Ook de kinderen mag men niet vergeten, daarom bood de Jubileumcommissie het bestuur een filmprojector aan. De heer M. J. Smit, voorzitter van de buurtvereniging „De Tuinstad- wijk" bedankte allen hartelijk voor het jubileumgeschenk. Hij bracht hulde aan alle medewerkenden van de afgelopen jaren en in het bijzon der de voorzitter van de diverse clubs. Na dit enigszins officiële gedeelte volgde een cabaretprogramma o.l.v. Paul Pabo, dat klonk als een klok. Als eersten zorgden de Vinjé's een accordeonduo, voor wat feestelijke muziek. Vervolgens traden de Jens, drie xolofonisten en de Koloka Ha- waiians o.l.v. R. Heemskerk, voor het voetlicht. Nadat de Brandonis met hun acrobatische toeren de aanwe zigen vermaakt hadden, was er het optreden van het duo „Two in Har- waarna de heer Deerenberg dit be sluit nóg eens met klem verdedigde en verklaarde dat het dagelijks be stuur van de Kring zich ten volle achter dit besluit stelt. Hij verzocht de aanwezige penningmeesters in de afdelingen hieraan mede te werken. Er wordt, aldus de voorzitter, een klein offer gevraagd, maar het zal in de vorm van meer contact, meer voorlichting en propaganda bij de le-, den terug komen. LUSTRUM-COMMISSIE R.K. ALMA MATERKOOR GEVORMD. Men schrijft ons: Ter gelegenheid van het vierde lustrum van het r.k. Alma Mater- koor, heeft zich te Leiden een comité gevormd, dat zich ten doel stelt het bezoeken van de koncerten, te geven door dit koor, te stimule ren en te trachten, dat het koor op 24 oktober a.s. het lustrum-kon- cert voor een uitverkocht huis zingt. Ongetwijfeld zijn de goede kwali teiten van dit koor, onder de alles zins bekwame leiding van Willem Mizée, u bekend. Na ieder koncert hebben de Leidse bladen goede recensies van het op treden gegeven. Zulk een katholiek koor is voor een middelgrote stad, die Leiden is, onmisbaar. Laten alle r.k. Leidenaren samen werkend er voor zorgen, dat het Alma Mator-koor in de volgende ja ren, maar vooral op haar Lustrum- koncert, niet over belangstelling te klagen heeft. muizen, die van de oliebollen' aten, spoedig stierven. Bij nader onderzoek door de rijks politie bleek dat reeds eerder op een dag toen J. L. op bezoek was bij fa milie, rode kool wegens de vreemde smaak die hier aan was door de ove rige huisgenoten niet was genuttigd. Bij een ingesteld onderzoek in de schuur van de woning van de ver dachte werd daar een flesje gevon den waarin zich een zwaar vergift bevond, namelijk nicotinehoudend preparaat dat gebruikt werd voor bestrijding van ziekten in landbouw gewassen. Ook kon worden vastge steld dat de in beslag genomen olie bollen hetzelfde preparaat bevatten. Toen J. L. nog in het ziekenhuis ver toefde verkreeg hij op zijn verzoek vergunning enige kleren voor zijn kinderen uit zijn woning te halen. De rijkspolitie arresteerde na dit bezoek de verdachte, daar bleek dat hij het bewuste flesje waarin de po litie inmiddels een andere gelijkge kleurde vloeistof gedaan had, bij zich had gestoken. Hij verklaarde dat te willen afge ven aan de politie. Inmiddels was ook een brief ge vonden waaruit bleek, dat de ver dachte die in Amsterdam werkte, aldaar een relatie met een vrouw had. J. L. legde toen een volledige bekentenis af, zijn bedoeling was geweest in verband met gezinsmoei lijkheden zijn gezin uit te roeien. De gezinsleden zijn thans buiten levens gevaar. De gearresteerde is voorgeleid voor de officier van justitie te Alk maar. De verdachte stond evenals zijn gezin ter plaatse gunstig bekend. Z0ETERW0UDE- LEimFTORP SLOT VAN DE KAB-FEESTEN. Het zomerse weer van gisteren was geen beletsel voor de ruim 300 kin deren van de leden van de KAB om in het parochiehuis ook te delen in de feestelykheden bij de viering van het 40-jarig bestaan van de afdeling. Met een toepasselijk woordje van oe voorzitter werd deze feestmiddag ge opend, waarna met enige vrolijke filmpjes, tractatie en het optreden van de goochelaar Anverdie een feestelijke middag werd geboden. Voor de leden was het slot van dit 8e lustrumfeest gisteravond de op voering van het toneelspel in 3 be drijven „De Simulant". De voorzitter, de heer Goddijn, opende deze feest avond, verheugde zich over de grote opkomst, en vroeg aan de leden ook belangstelling voor het komende winterprogram en voor de congre- gratie. „De Simulant" is een spel uit het volle leven en speciaal voor de KAB geschreven, hoewel niet meer in alles toepasselijk op deze tijd. Het stuk speelde in een huiskamer ergens in Nederland, en er werd een echt stukje familieleven gegeven. Het dankbare publiek heeft er van genoten en „Liefde voor Toneel" be gint haar oude roem terug te winnen. Drie kwartier vóór de aanvang van de uitzending aanwezig zijn betekent geenszins verloren tijd. Men komt ogen tekort en voelt als het ware de geladen sfeer van de laatste voor bereidingen, een heel aparte sfeer, voor en achte de schermen. Terwijl in duizenden huiskamers nog snel een kopje koffie wordt ge schonken om over enkele ogenblik ken de week-end ontspanning onge stoord te kunnen genieten, men zich behaaglijk in afwachting in de fau teuil nestelt, stellen de technici zich op achter hun apparaten, geeft de re gisseur de laatste aanwijzingen en wacht ieder die iets met det uitzen ding te maken heeft in spanning op het rode start-signaal. Hoe weinigen zullen beseffen welk een enorme voorbereiding die paar uur cabaret vergen, welk een uitgebreide tech nische staf in touw is en hoeveel snoeren, microfoons, schijnwerpers, camera's en requisieten moeten wor den gericht, geplaatst en bediend. Met stijgende verbazing en respect hebben wij deze verrichtingen volgd. Nog een laatste blik van de operateurs op het testbeeld, instruc ties over ep weer door de koptele foons en dan.Johnny Ornbach heft zijn dirigeerstok en de openings tune klinkt, we zijn er „in"! De char mante televisie-omroepster Hanny Lips kondigt het programma aan, de zaak loopt, in de kijk. De Instuivers in de grote zaal- van „Treslong", de staf achter de scher men, allen weten zich op dit moment, via het grote technische vernuft van deze eeuw, verbonden met de grote schare van honderdduizenden Neder landse televisie-ontvangapparaten en een veelvoud aan kijkers. Het „life" uitzending, dus elke fout in regie of tekst loopt meedogenloos let terlijk in de „kijk", toch loopt alles als was het de vijfentwintigste op voering. Verbazingswekkend is het tempo, waarin het „Krocodil" cabaret wordt afgewerkt, getimed tot op de seconde. Team-work van de bovenste plank! Aan de top de producer Jan Delf gauw en de regisseur Jos de Valk. Onder deze super-visie traden op mony". Deze twee jongens met hun 1 het cowboy-duo Darban en Wendy, gitaar waren voor velen niet onbe- Ongelooflijke staaltjes van behen- digheid bij het lassowerpen, een ver fijnde demonstratie met op boeme rang gelijkende vorworpen. Met een grote kracht werden deze, over de van schrik gebogen instuif-hoofden, de zaal in geworpen en kwamen na enige ronden rustig terug in de han den van de werper. Sensatie verwelkte het uitslaan, kend, daar ze wel eens in televisie- en radioprogramma's optreden. Na de pauze kwamen de diverse medewerkenden weer naar voren. Na afloop was er nog een gezellig sa menzijn. De buurtvereniging „Tuinstadwijk" kan op een zeer goede jubileum avond terugzien. met een levensgrote cowboy-zweep, van een zestal kaarsen en dit zonder ook maar even de lieftallige assistente te raken. Overigens lijkt ons uitbla zen eenvoudiger! Alleraardigst was het optreden van de drie Engelse zangeresjes en dan seuses „The Three Skylarks", een ge slaagd cabaretnummer in revue-stijl. De jongleurs-techniek van de twee Realls bepaalt zich tot het „betere voetenwerk". Complete tafels en an der meubilair balanceerden en wen telden op de vlugge lenige voeten van dit volledig op elkaar ingestelde ar- tisten-duo. Het intermezzo met de kleine Jor- daanzanger met begeleiding van „Ome Willem" viel o.i. uit de toon, overigens een kwestie van smaak na tuurlijk. Lou, van den Burg weet zijn paro distische chansons op bijzondere wijze te brengen, vooral zijn Parijse „no zems" was uitstekend. Een heel bijzondere vermelding verdient onze Conny Stuart, een ca baretière van formaat; Vooral in „Ik was een spionne" was het Conny ten voeten uit. Ook haar parodie op de ingebeelde kunstenaresse was uit 't leven gegrepen. Het „quist" spel van Jan Blaaser kunnen wij maar matig waarderen een beetje kin derlijk zouden wij het willen noe men. Overigens waren de prijzen niet kinderachtig! Je zult met twee mud anthraciet of een dure winterjas naar huis gaan! Zonder voetgestamp. Rest nog de vermelding van het Dixieland orkest „The Storktown dixiekids". Men kan over deze jazz (de echte) denken zo men wil maar stuk voor stuk behe-ersen deze jonge musici hun instrumenten, vooral de klarinet en piano-soli waren zuiver en van een fantastische improvisatie. Het moet vermeld worden dat deze uiterst rhytmische muziek echt kan worden genoten zonder voetgestamp of andere onbeheerste reacties, de In- sluif heeft dit bewezen. Er behoefde werkelijk geen politiemacht aan te pas te komen! Na de uitzending bleef men nog een korte tijd bijeen voor een gezel lig dansje. Voor onze Leidse Instuif was het een eer dat de leiding hier van in de bekende en vertrouwde handen was gegeven van de heer Evert Castelein. Na een kort slot gebed door aalmoezenier kapelaan Hoogeveen uit Amsterdam keerden de circa achthonderd Instuivers naar hun woonplaatsen terug. Ze waren er uit alle delen van het land ,een ere saluut aan het Instuif-Service Bureau uit Amsterdam voor de prima orga nisatie!

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2