S)e CcidóeSoti/fco/rit Suez conferentie te LondenDcKabmelsfom,atie rustig uiteengegaan 't Resultaat is nog niet erg duidelijk NIEUWE ORGANISATIE ZAL over 10 dagen worden opgericht Gekeperd Flanellen DAMESPYAMA's 8.90 DE FRANSEN voelen zich teleurgesteld Onderling beraad in het MIDDEN-OOSTEN Zo zegeviert het recht in het jonge Indonesië Nederlandse wensen samengevat in verslag Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAP ENGRACHT 32 ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1956 47ste JAARGANG No. 13914 Het begon met I en eindigde tam-tam tam Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w., f2.35 p. mnd., f 7^- p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 et. p. tn.m. Telefoontjes 1.50 De tweede conferentie over het Suezkanaal in Londen is gisteravond uiteengegaan met als resultaat, dat de kwestie hoogstwaarschijnlijk binnen van het Suezkanaal zal worden vast gelegd. MENON NAAR LONDEN De Indiase minister zonder porte feuille Krisjna Menon gaat heden middag (zaterdag) per vliegtuig naar lkandeZ„ald7°rdeS Na"CS at,-ndcW LondS ten^McdlIr de prachtig. Jantlen. die OD de eerste conferentie 7.ien hnnrlen verenip-d met. de irprlnphtp landen, die op de eerste conferentie zich hadden verenigd met de gedachte i wcns>. van „resident Nasser om te on- van een internationaal beheer over het kanaal, hebben aangekondigd dat derhandelen over een regeling van de hun deelneming aan de voorgestelde „Suez Canal Users Association" als uernanaelen over Mn reeling zo goed als zeker kan worden beschouwd. De zes delegaties, die zich in afwachting van het standpunt van hun regering niet hebben willen uit spreken over het lidmaatschap zijn Zweden, Denemarken, Japan, Ethiopië, Pakistan en Perzië. WATER IN DE WIJN Algemeen wordt dit resultaat be schouwd als een aanduiding, dat de westelijke mogendheden belangrijk minder ver zijn gegaan dan zij oor spronkelijk van plan waren om de eenheid tussen de achttien landen, die in het eerste stadium van de con ferentie niet zo bijzonder groot bleek, te handhaven. Een aanduiding hiervan kan ook wor den gevonden in de woorden, die de voorzitter van de Nederlandse- dele gatie vrijdagmiddag in zijn korte rede op de conferentie heeft gesproken. Minister Luns zeide daarin, dat hoe wel de resultaten van de conferentie misschien niet zo duidelijk zijn als wij wel hadden gewenst, ik mij er in het algemeen akkoord mee kan ver klaren". Minister Luns bracht in zijn slotwoord de dank van Nederland over voor de wijze, waarop minister Selwyn Lloyd de besprekingen had geleid en sprak de hoop uit, dat naar de resultaten van de conferentie zal worden gehandeld in de geest van eenheid, waarvoor minister Dulles zo krachtig heeft gepleit". Evenals op de eerste conferentie werd ook ditmaal over de onderlijvige documenten niet gestemd. De voor zitter van de conferentie, minister Selwyn Lloyd, vroeg slechts na dat vrijdagmidag de 18 delegaties vier uur lang de teksten bijna woord voor woord hadden behandeld - of er nog verdere opmerkingen waren, waarna de algemene overeenstem- werd geconstateerd. De Nederlandse Leuk model, alle kleuren NATUURLIJK BIJ.,.. HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 Midzabonnen voor onze cliënten. delegatie had ook in het debat van vrijdag geen groot aandeel en minis ter Luns beperkte zich tot het vra gen van verduidelijking op een enkel punt. VERKLARING VAN MINISTER LUNS „Hoewel de resultaten van de con ferentie niet alle even duidelijk zijn en wij gaarne wat meer duidelijkheid zouden hebben gewenst, kan ik toch zeggen, dat 't een nuttige conferen tie is geweest". Dit zeide vrijdagavond de leider van de Nederlandse delegatie, minis ter Luns. „Er is echter in ieder geval een forum gevormd, waarin de een heid is vastgelegd en waarin de poli tieke en technische moeilijkheden, die zich wellicht ten aanzien van het ver keer door het kanaal zullen voordoen, kunnen worden besproken en even tueel gezamenlijke maatregelen kun nen worden genomen", voegde hij hier aan toe. „Het is voorts aan te nemen", aldus mr. Luns, „dat een spoedige voorlegging van de kwestie in enige vorm aan de V.N. te ver wachten is". Over een dag of tien. Een Franse woordvoerder heeft vrijdag verklaard, dat de achttien mi nisters besloten hebben op 30 septem ber of 1 oktober a.s. in de Britse hoofdstad een bijeenkomst te houden ter ondertekening van de documen ten, waarin de oprichting van een organisatie van staten-gebruikers Suezkanaalkwestie, te laten horen, i wordt in diplomatieke kringen te Cairo vernomen. Menon heeft dezer dagen bespre kingen gevoerd met Egyptische lei ders. Hij zal, naar men verwacht, de Britse regering een uiteenzetting ge ven van het Egyptische voorstel voor de vorming van een onderhandeiings- orgaan, bestaande uit ongeveer acht landen, die de Kanaalconventie van 1888 zou moeten herzien. Menon, die volgens Indiase kringen MR. BURGER INFORMATEUR Het Kabinet der Koningin deelt mede: H. M. de Koningin heeft mr. J. A. W. Burger, fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, verzocht een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheid tot samenstelling van een kabinet. Mr. Burger heeft de op dracht aanvaard. De informateur heeft een eerste onderhoud gehad met mr. Cals, de K.V.P.-minister van onderwijs in het demissionaire kabinet Indonesische beschuldiging Het in Medan verschijnende com munistische dagblad Patriot heeft gisteren gemeld dat ongeveer 150 Ne derlandse militairen in Atjeh geza menlijk opereren met de opstandelin gen'van de Darul Islam. De Nederlandse militairen zouden in 'het begin van de week „zeer be-jin juni in Atjeh zijn geland en daar zorgd" over de toestand was, zou nu „veel opgewekter" zijn. BETALING UIT BEVROREN SALDI. Het Egyptische Nieuwsbureau „Mid den-Oosten' heeft bekendgemaakt, dat Egypte besloten heeft zijn jaarlijkse bijdrage aan de Ver. Naties te betalen uit zijn bevroren saldi in de Ver. Sta ten. De Ver. Naties zullen van dit be sluit in kennis gesteld worden. thans terroristen opleiden. Verwacht wordt, dat het proces tegen degenen, die in verband met de onlusten te Poznan op 28 juni j.l. wer den gearresteerd, volgende week don derdag zal beginnen. Het aantal arrestanten bedraagt meer dan 300. Spanning in Parijs Volgens doorgaans welingelichte kringen te Parijs is er in het Brits- Franse front ten aanzien van de Suezkwestie gedeeltelijk een breuk gekomen. De besluiten van de Lon- dense conferentie worden gezien als een diplomatieke nederlaag voor En geland en Frankrijk en als een over winning voor Egypte. Zoals het Franse persbureau meld de, heeft de Franse minister Pineau op de conferentie verklaard, dat hij de slotvergadering niet kon onder schrijven zonder eerst met zijn rege ring ruggespraak te houden. Ook als de Franse regering de verklaring zou steunen, zou dit zijn met een aantal reserves. Samenbundeling van Arabische krachten Het persbureau voor het Midden- Oosten, dat met steun van de Egyp tische regering werkt, heeft vrijdag avond gemeld, dat president Nasser zich naar Ryad, de hoofdstad van Saoedi-Arabië, zal begeven voor een gedachtenwisseling met koning Saoed .en president Sjoekri el Koeatly van Syrië. Er werd geen datum voor de bespreking genomen. Volgens welingelichte kringen in Cairo zou Nasser vandaag (zaterdag) per vliegtuig naar Dammam, een Ara bische haven aan de Perzische Golf gaan, waar juist koning Saoed en ko. ning Feisal van Irak overleg hebben gepleegd. De vorsten hebben gespro ken over de Suezkwestie, het olie- vraagstuk en over een nieuwe geza menlijke bijdrage voor steun aan Jordanië. Tussen de vorstenhuizen van Irak en Saoedi-Arabië heeft vele jaren onenigheid bestaan, die een gevolg was van het feit, dat destijds koning Ibn Saoed van Saoedi-Arabië de Hasjemieten, tot welke familie Feisal behoort, uit de Hedjaz heeft veardre- ven- Volgens berichten uit Damascus zullen Nasser, Saoed en Koeatly spre ken over de huidige westelijke poli tiek en de samenbundeling van de Arabische actie met het oog op de ontwikkeling van de Suezkwestie. De Indiase premier, Nehroe, komt maandag in Saoedi-Arabië aan, waar hij te Ryad koning Saoed zal ont moeten. Bij het gerechtsgebouw in Djakarta staat de auto van'mevrouw Bouman met verbrijzelde voorruit, omringd door jonge demonstranten. Het plan was, de wagen in brand te steken, doch voor het zover was, had de politie de auto weggesleept. Aan verzekeringen, dat toekomstige acties zullen leiden tot een werke lijk internationaal beheer van het Suezkanaal, wordt te Parijs geen ge loof gehecht. Volgens politieke commentators te Parijs zal de speciale bijeenkomst van het Franse kabinet, die vandaag wordt gehouden, een stormachtig verloop hebben. Men ziet de mogelijkheid, dat een aantal ministers met aftreden zal dreigen, indien de regering zich naar hun mening eindeloos op sleeptouw laat nemen. In bepaalde politieke kringen te Parijs is men steeds meer van me ning, dat de politiek van het Westen in de kwestie van het Suezkanaal ge heel wordt beheerst door de wens van de Amerikaanse regering, dat er geen geweld moet worden gebruikt althans, zo wordt eraan toegevoegd, niet voor de presidentsverkiezingen in november. Pineau terneergeslagen. Minister Pineau heeft vrijdagavond bij zijn terugkeer van de Londense Suezconferentie verklaard, dat Frankrijk zich zijn vrijheid van han delen volledig voorbehoudt en ten aanzien van de Suezkwestie aan geen enkel actie zal deelnemen, die tegen zijn belangen indruist. De minister, die er moe en tamelijk terneergeslagen uitzag toen hij op het militaire vliegveld Villacoublay te Parijs aankwam, zei dat de confe rentie „tamelijk moeilijk" was ge weest. Hij betreurde het, dat verte genwoordigers van enige „aarzelen de landen" van de vrijheid om geen officiële verbindingen aan te gaan, gebruik hadden gemaakt om niet tot de voorgestelde gebruikersvereniging toe te treden, voordat er ruggespraak met de respectieve regeringen is ge houden. Toch is er naar de mening van de minister, wel een aantal concrete re sultaten bereikt, terwijl er ook over een eventuele actie is gesproken, be trekking hebbend op samenwerking met Nasser en het vinden van een vervanging voor het Suezkanaal. De zaak-Schmidt De officier van justitie Jusuf Su- wondo heeft zaterdag medegedeeld, dat „overeenstemming" is bereikt tussen zijn parket, de politie en enige leiders van de jongelieden, die maan dag na de jongste zitting in de zaak- Schmidt voor het landgerechtsge- bouw hebben gedemonstreerd. Ver schillende jortgelui werden onder vraagd, evenals de politieman, die per ongeluk een van de demonstran ten verwondde, toen hij voor Schmidt bij het verlaten van het ge rechtsgebouw ruimte moest maken. Jusuf Suwondo zeide, dat geschik te maatregelen tegen deze politieman noodzakelijk worden geacht. Met betrekking tot 't vertrek naar Europa van mevrouw Bouman, de verdedigster van Schmidt, zeide Su wondo: „De tegenwoordigheid van de verdedigster is niet langer noodzake lijk in de zaak-Schmidt, als mevrouw Bouman haar taak als volbracht be schouwt en de beklaagde het er mee eens is". Het is nog niet bekend of Schmidt om een andere verdediger zal vragen Hij heeft geen verdediger nodig om tegen de uitspraak in hoger beroep te gaan, indien hij dit zou wensen. Inmiddels meldde het communis tische dagblad „Harian Rakjat", dat zondag de jeugd te Bandoeng een massa-bijeenkomst zal houden, om de doodstraf tegen Schmidt te eisen. Grote drukte onder de Amsterdamse drukkers In verband met de regeling die door de rijksbemiddelaars is getroffen met betrekking tot de loonsverhoging in de typografische bedrijven die denkelijk slechts 3 zal bedragen, is enige beroering ontstaan onder de typografen van de Amsterdamse dagbladen. Op de foto ziet men een van de leiders die een verzameling drukkers toespreekt. Liturgisch Congres-Assisië De delegatie der Nederlandse priesters en leken, welke te Assisië het Internationale Congres voor Pas torale Liturgie bijwoont, is donder dagavond onder leiding van mgr. dr. B. J. Alfrink en mgr. P. A. Nierman in speciale vergadering bijeen ge weest om in het Intituto Serafico over vele actuele problemen uit de zielzorg te spreken; met name ging de discussie over de actieve deelne ming van de gelovigen aan de litur gie, over het probleem van de stille missen op zondag en over proeven, die genomen worden met gebruik van de volkstaal in de liturgie. De Nederlandse bevindingen en wensen zijn samengevat in een verslag, dat aan de H. Congregatie der Riten wordt aangeboden namens de Neder landse Kerkprovincie. De wensen, die daarin vervat zijn, betreffen het eucharistische vasten, het gebruik van de volkstaal in de liturgie en in de lessen der liturgie, mogelijkheid van plechtige liturgie, speciaal in de Goede Week, alleen met assistentie van de diakens, mogelijkheid van communiceren op Witte Donderdag voor de zieken, communiceren op eerste Paasdag voor assisterende priesters. Vele deze wensen komen ook voor in het rapport van de Ame rikaanse bisschoppen. De Oosterse ritus. In de middagvergadering van don derdag heeft nog het woord gevoerd prof. Rousseau, die sprak over; „Li turgische zielzorg en Oosterse Ri tus". Hij heeft daarbij betoogd, dat juist in de Oosterse Ritus veel meer dan in de Westerse de apostolische overlevering bewaard gebleven is, waardoor ook verklaard kan worden, dat verschillenden nog de namen van apostelen dragen. De Oosterse Ri tussen hebben als centraal punt de opstanding van Christus, zoals die nu bij ons ook in de herstelde liturgie van de Goede Week naar voren komt. Overigens bewaren de Ooster se liturgiën het zuiverste begrip voor het mysterie, maar men moet daarbij dan ook wel bedenken, dat zij de volkstaal gebruiken, en daardoor de gelovigen in levendig contact met haar gehouden hebben. Daarna voerde het woord Mirauda Vicente, die sprak over de constitu tie „Sacramentum Ordinis", en over de constitutie „Christus Dominus" betreffende het eucharistisch vas ten. Van deze laatste zeide hij, dat zij grote voordelen voor de zielzorg heeft gebracht doordat zij het mee vieren van het H. Misoffer belang rijk heeft gestimuleerd. Het arbeids leven, in het gehele levensritme, is veranderd, zodat velen 's morgens niet meer naar de kerk kunnen ko men. Vooral de avondmissen schenken nu velen gelegenheid mee te leven met de liturgie. De resultaten daar van zijn verheugend, maar er zijn nog enige moeilijkheden overgeble ven, welke ten behoeve van de ziel zorg behoeven te worden opgelost. Iets minder warm Op de Oceaan bevindt zich een vrij diepe depressie, die zich langzaam in zuidoostelijke richting verplaatst. Zij zal morgen voor de Golf van Biscaye komen te liggen. Op het Europese vasteland vertoont de luchtdruk weer een tendens tot stijgen, het duidelijkst in Scandinavië, waar vanmorgen ba rometerstanden van iets meer dan 1030 mb werden afgelezen. Hierdoor neemt in onze omgeving de wind toe uit oostelijke tot zuidoostelijke rich ting. Daardoor wordt morgen iets koelere en drogere lucht aangevoerd. In verband daarmee zal de tempera tuur morgen iets lager zijn dan van daag. De regenkansen zijn klein. Bo ven Noord-Rusland bevindt zich een diepe depressie, die geheel met koude lucht is gevuld. Aan de achterzijde ervan stroomt polaire lucht Noord- Rusland en Noord-Scandinavië bin nen, waarbij op enkele plaatsen wat natte sneeuw is gevallen. Paas-vigilie naar zondag? Gisteren sprak prof. Antonnelli over hervormingen in de liturgie van de Goede Week, die naar zijn mening de zielzorg in hoge mate be vorderd hebben. Zij geven, aldus spreker, de nodige aanwijzingen voor verdere toekomsti ge hervormingen van de liturgie. Onder andere blijkt daar duidelijk uit, dat de celebrant niet meer zacht jes voor zichzelf behoort te lezen, wat de anderen zingen. Spreker uit te de wens, dat de tijdslimiet op Witte Donderdag en Goede Vrijdag zal worden verruimd en dat dé volks taal in ruimere mate zal worden ge bruikt. Voorts drong hij aan op zie kencommunie op Witte Donderdag en het verzetten van de plechtighe den van de Paasvigilie naar de zon dagmorgen. De laatste inleiding hield kardi naal Lercaro, aartsbisschop van Bo logna, waarna het congres naar Rome verlegd werd. Hier zal de H. Vader vandaag tot slot de deelnemers toe spreken. ARRESTATIE OP CYPRUS. De secretaris-generaal van de et- narchie van Cyprus, Nicos Kranidio- tis, is vrijdag in hechtenis genomen. Hij wordt ervan verdacht een terro rist te zijn. Dit blad bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? 1 (Geldig van zaterlagavond tot l - zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEINIG VERANDERING. j Droog en tamelijk zonnig weer. t l Overwegend matige zuid-ooste- t lijke wind. Dezelfde of iets lage- t re temperaturen. t '-'oo^wa terstanden 21 Sept. 4.30 v.m.; 4.50 n.m. 24 Sept. 5.30 v.m.; 5.50 n.m. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACOIO geheel bew. 15 C. regen 14 onbew. 16 regen 18 mist 19 licht bew. 22 onbew. 23 licht bew. 26 licht bew. 24 nevel 23 zwaar bew. 23 onbew. 21 mist 23 mist 22 mist 22 mist 24 mist 22 onbew. 21 mist 25 regen 28 regen 27 Korreltje Beproeft uw schouders eer ge draagt.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1