't Oranje-elftal opende intern. seizoen met zege op Zwitserland star Verdiende 3-2 zege in een tot het einde spannende wedstrijd 'Amerik, aan American Intenea maakte getyk: 1-1 (Z&e Hentita zatg.de vaat de teiding MAANDAG 17 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Een spannend detectiveverhaal, waarvan men tot op de laatste seconde niet wist, hoe het zou aflopen, zo zou men de 20e landenwedstrijd tussen Zwitserland en Nederland het best kunnen karakteriseren. Een 42 overwinning voor het Nederlands elftal had het kunnen zijn, als Abe Lenstra in de tweede helft niet een prachtige kans voor open doel had gemist. Een zege had het voor de Zwitsers kunnen worden, in het tweede kwartier na de rust, toen de Oranjeachterhoede enkele minuten volkomen paniekvoetbal demon streerde en over een gelijk spel had ook niemand zich behoeven te verwonderen, want Antenen miste vier minuten voor het eindsignaal een strafschop, door de bal keihard tegen de lat te schieten. Alleen de historie schrijvers zouden met een draw een beetje in hun maag hebben gezeten, want het doet inderdaad een beetje vreemd aan, dat in deze twintig landenwedstrijden, gespeeld over een periode van meer dan 35 jaar, nog nooit een ontmoeting in een gelijk spel is geëindigd. „Wij hebben weer een record gebroken", voegde de voorzitter van de keuzecommissie van de K.N.V.B., de heer Henk Hoolboom, ons na afloop in de kleedkamer toe, „sedert november 1934 hebben wij in Zwit serland niet meer kunnen winnen. En nu is dat eindelijk eens gebeurd", zei hij stralend. „De stevige tulp heeft het van de fijnere edelweiss gewonnen", merkte een Zwitserse collega op, toen hij het prachtige olympische stadion van Lausanne verliet, een beetje mistroostig, want „de jongens van de Edammer kaas, kogelrond en hard, hebben verdiend van de mannen van de Emmenthaler gewonnen, want in onze kaas zaten juist iets te veel gaten," zo borduurde hij verder en hij was er met zijn merkwaardige beeldspraak niet eens ver naast. Het is een harde strijd geweest, welke slecht door de Duitser Dusch is geleid. In plaats van hun landgenoot in zijn moeilijke taak bij te staan, hielpen de heren Schmetzer en Pen- nig, de beide grensrechters de heer Dusch van de wal in do sloot dooi* hun aarzelende, ja in menig geval zelfs foutieve aanwijzingen. Deze scheidsrechter volgde de in sommige perioden in hoog tempo gespeelde ontmoeting slechts moeizaam en wij zouden do heer Dusch dan ook drin gend willen adviseren om alvorens op het internationale pad verder te gaan eerst eens iets aan conditie training te doen, zoals Abe Lenstra, teneinde de overtollige ponden kwijt te raken. In plaats van de felle op winst beluste gemoederen door een wijs en straf beleid in toom te hou den, stak hij de brand door zijn grove fouten er nog heviger door aan en alleen door het feit, dat de heer Dusoh zijn ongelukkige beslissingen over beide partijen vrijwel gelijkelijk wist te verdelen, is het niet tot onaange- De wedstrijd tegen Zwitserland begon al direct sensationeel, toen Abe Len stra, nog geen twee minuten na het beginsignaal een uit de Zwitserse doelmond terugkomende bal ijzig kalm over doelman Pernumian heen „lepelde" (01). V.Ln.r. op deze foto, welke dit moment op beeld brengt: Kernen (3), Cor v. d. Gijp op Abe afstormend, Zurmühle, Vonlanden (5), Koopal, doelman Pernumian, Wéber (6), Perruchoud (2) en half zichtbaar Abe Lenstra juichend. name tonelen gekomen, al zag de lucht er op sommige ogenblikken be paald somber uit. Een hoekschop, door van der Hart in de tweede helft veroorzaakt, zag de scheidsrechter volkomen over het hoofd. Toen hij de strafschop toekende wegens hands van Kees Kuys had hij een 30 secon den daarvoor vergeten te fluiten voor het tegen de grond lopen van de kleine Notermans door drie Zwitsers tegelijk. En nog bonter maakte de heer Dusch het, toen Cor van der Gijp even voor tijd doelman Pernu- miam, die was uitgelopen, reeds was gepasseerd, maar door de Zwitser bij de benen werd gegrepen en ten val gebracht, waardoor een zeker doel punt aan Nederland ontging. Maar de heer Dusch had niets gezien omdat, hetgeen later tot verontschuldiging werd aangevoerd, hij door de onder gaande zon het spel moeilijk had kun nen volgen. Tactisch veel te genieten. In taktisch opzicht viel er in deze wedstrijd van veel te genieten. Niet alleen zijn de Zwitsers gevreesd in een thuiswedstrijd, maar ook hun taktisch systeem is moeilijk te bestrij den, ook al krij.gt men nog zoveel theoretische of praktische aanwijzin gen. In de morgenuren hadden de leden van de keuze- en technische com missie, in Lausanne aanwezig, in aan wezigheid van trainer "Wudy Müller, de nodige wijze lessen uitgedeeld tij dens een spelersreunie. Zonder twij- De foto laat zien hoe de Oranjeman nen tevreden en moe van de zeer enerverende wedstrijd het veld ver lieten, waarbij zij werden gefelici teerd door dolgelukkige reserves en officials. V.l.n.r. op deze foto: Kees Kuys, op de rug gezien de reserve- doelman Wim Landband, Boskamp, Rinus Schaap, de aanvoerder van Oranje; Cor v. d. Hart, in overhemd de heer H. P. Hoolboom, Abe Lenstra en Jan Klaassens. fel was deze bespreking nuttig en nodig, maar men vergat enkele fac toren, die voor de spelers van het oranje-elftal misschien belangrijker waren. Van de vorm der spelers wist eigenlijk niemand iets af, want daar voor viel deze landenwedstrijdi te vroeg in het seizoen. En bovendien, hoe zou de lichaamconditie zijn, na de zware competitie van het vorig seizoen en het zeer korte zomerreces? Zouden de longen en het hart be stand zijn tegen twee maal drie kwar tier in hoog tempo te spelen voetbal in wat dunnere lucht en in een tem peratuur, ver boven de 20 graden' Daar kwam nog bij, dat deze wed strijd duidelijk heeft aangetoond, hoe dringend het is de gezamenlijke trai ning van de Nederlandse eiftalclub te hervatten. De beperking, welke de technische commissie kreeg opgelegd, van slechts drie trainingen vóór een landenwedstrijd, is dwaasheid. Het motief voor deze beperking luidt: de clubtraining gaat voor en is ten min ste zo belangrijk. Maar de wedstrijd in Lausanne heeft geleerd, dat enkede Kees Rijvers was uitgenodigd De keuze commissie van de K.N.V.B. heeft enige tijd vóór de wedstrijd te Lausanne een beroep gedaan op Kees Rijvers en zijn club, St. Etienne ge vraagd, hem voor de ontmoeting tussen Nederland en Zwitser land vrij te geven. Het was de keuze commissie niet onbekend gebleven, dat Rijvers reeds vroeg in het seizoen in voortreffelijke vorm bleek te zijn. Het was de voetbalbond voorts bekend, dat St. Etienne op de dag na Lau sanne een zeer belangrijke wed strijd moest spelen, nl tegen Se dan, waarvan het resultaat van groot belang zou zijn voor het verdere beloop van de competi tie. In een brief aan St. Etienne had secretaris Brunt dan ook geschreven, dat Rijvers, indien zijn club hem voor Lausanne vrijliet, op de snelste en beste wijze van Zwitserland naar Se dan zou worden overgebracht. Maar de club van Kees Rij vers wilde liever niet het risico lopen, dat deze speler in de ont moeting tussen het Nederlands elftal en Zwitserland geblesseerd zou raken. Een van de bestuur- deren van St. Etienne liet zich althans in die geest uit. „Ook al zou Rijvers geen blessure oplo- lopen, dan nog zou hij 24 uur la ter niet hersteld kunnen zijn van de vermoeienissen van de wedstrijd en reis", aldus het oor deel van het bestuur van St. Etienne. „In andere omstandig heden hadden wij Rijvers zeker voor dit doel afgestaan", voeg de zegsman van het bestuur, de heer Fontanilles er nog aan toe. Dat waren de redenen, waarom de K.N.V.B. enkele dagen voor de wedstrijd te Lausanne tele grafisch bericht kreeg, dat aan het verzoek niet kon worden voldaan. niet kunnen losmaken van Kernen, de zeer geroutineerde en ervaren achterspeler van het Zwitserse elftal, die niet van zijn zijde week en er ook niet voor terugdeinsde de buiten- spelval open te zetten, waar onze mid- voor nog al eens in tippelde. Van der Gijp stond als gehypnotiseerd gedu rende twee speelhelften tegenover Kernen en geen ogenblik kregen de weinige Nederlandse supporters, die naar Lausanne waren gekomen om het oranjeteam aan te moedigen, het frisse bewegelijke spel van de Feyen- oordspeler te aanschouwen, dat hij tijdens de oefenwedstrijd tegen Karls ruhe had gedemonstreerd. Bovendien konden wij niet aan de indruk ko men, dat hij het forse spel van zijn tegenstander niet met dezelfde kracht kon beantwoorden, waardoor het zelf bewuste spel van Kérnen nog duide lijker in het oog viel. En in plaats van de vrijheid te zoeken, door zich nu eens terug te trekken dan weer eens met Coy Koopal te switchen, Van der Zijp bleef maar in het mid den opereren, als een schaduw ge volgd door zijn bewaker, die een knappe defensie partij voetbal ten beste heeft gegeven. Door het ont breken van een mid voor, die openin gen kon maken en het teruggetrok ken spel #van Voges, was de taak van de voorhoede om tegen de stug spe lende en nauwkeurig dekkende ver dediging van het Zwitserse elftal doelpunten te scoren, er niet eenvou diger op geworden. Een snel sprin tende Coy Koopal hebben wij in Lau sanne wel, aan het werk gezien, maar zijn werk was weinig produktief door het slechte en onbeheerste schieten. Abe Lenstra, ondanks het feit, dat hij in 14 dagen 12 pond is afgevallen on der dokters controle), miste het flit sende in zijn spel van vroeger; zijn af geven van de bal leed aan onnauw keurigheid en ondanks het feit, dat hij een juweel van een doelpunt scoorde het eerste hij heeft té veel fraaie kansen gemist, vooral in de tweede helft, om hem het predikaat „beste speler van het elftal" te verlenen. Wudy Müller, de trainer van het oranjeteam, verweet het Abe na af loop spottend in de kleedkamer: „waarom heb je ons zo lang in span ning gehouden? Als jij zes minuten na de rust die kans had gebruikt, zou het 42 zijn geweest. Dan was het uit geweest". Waarop Lenstra rustig ant woordde, dat juist die ene bal zo springerig was geweest en dat hij daarom toen geen doelpunt had ge scoord". Bovendien, de spanning moest er toch in blijven, kaatste hij terug. AMERICA* (Advertentie). maker in de tweede helft zou komen. Maar de wonderlijke speling van het voetballot wilde, dat de rijke oogst van vijf doelpunten in de eerste drie kwartier kon worden genoteerd. Betere lichamelijke conditie der Zwitsers. Een betere lichamelijke conditie van de Zwitsers kwam vooral tot uiting bij het starten, waardoor in vele gevallen onze tegenstanders juist iets eerder bij de bal waren dan de mannen in het oranjehemd. Het daar door ontstane overwicht werd nog vergroot door een taktische meerder heid, waardoor de opbouw van hun aanvallen vlot en handig kon geschie den. De Nederlandse voorhoede moge spelers bepaald aan een centrale trai ning toe zijn, zowel ten aanzien van hun lichaamsconditie als van hun voetbalteohnische kunnen. Maar de clubbelangen gaan tegenwoordig zo ver, dat Fortuna '54 24 uur na Lau sanne de Munck, van der Hart en Notermans in Frankfort laat spelen en enkele dagen daarna in Rouaan, waarna de volgende week zondag weer de competitie volgt, een veel te zwaar programma midden in het sei zoen van de eredivisie met bovendien drie landenwedstrijden in september, oktober en november om van de oefenmatches nog maar te zwijgen! Moeilijke opdracht voor Voges. Toch heeft het taktischt praatje van de zaterdagmorgen wel resultaat ge had. Op de eerste plaats heeft Gerrit Voges, de 23-jarige debutant, zich strikt aan zijn opdracht gehouden: .Blijf bij Vonlanden, de spil, die niet stoppert ,maar overal te vinden is en vaak als zesde man van de voorhoe de mee ten aanval trekt". En zo stond de man van de sportclub Enschede voor een dubbele taak: op de eerste moest hij als debutant, zich snel aanpassen en zijn nerveusiteit zo gauw mogelijk proberen kwijt te ge raken en voorts moest hij voortdu rend in de buurt van Vonlanden blij ven, hetgeen betekende een zwer vende opdracht in het middenveld, defensief en indien mogelijk ook En was onze achterhoede dan op gewassen tegen het bewegelijke com binatiespel van de Zwitsers, die soms wel met zeven man tegelijk naar vo ren trokken? Schaap had een matige eerste helft, maar hervond na de rust zijn rustige, oude vertrouwde spel, waardoor hij met kop en schouders boven zijn teamgenoten uitstak. No termans werkte hard en deed eigen lijk te veel, maar zijn spel was te nerveus en te weinig doordacht om er veel profijt in de ploeg van te heb ben. De vorm van Van deir Hart is inderdaad achteruitgegaan. Aan zijn spel heeft nonchalance, gecombineerd met een slechte vorm van show-voet- bal. Zijn conditie is bovendien niet al te best, hetgeen enerzijds veroorzaakt wordt door een te veel aan wedstrij den en te weinig training. Voor het begin van de wedstrijd klaagde hij over spierpijn in de benen. Het resul taat van dat alles was, dat achterspe lers als Kuys en Wiersma, wier spel zioh aan een in vorm zijnde Van der Hart kan optrekken, nu hun kapitein in de storm misten, hetgeen tot fatale gaten in de verdediging leidde. Stond in het Nederlandse doel niet een Frans de Munck in topvorm, dan zou de ploeg zonder twijfel een nederlaag hebben geleden. Want de weinig goed gerichte en harde schoten van de Zwitserse voorhoede en middenlinie offensief met passes naar Lenstra werden enkele malen op kranige voor opbouw van de aanval. Daar I wijze gestopt, waardoor menig open kwam nog bij, dat de 23-jarige Zwit- doekje van het Zwitserse publiek ser een harde speler was, die enkele i voor het werk van onze doelman ver keren Voges volkomen omver liep of klaard wordt. Opruimen, was het hem als een muur opving. Lucht devies voor onze achterhoede geweest, kwam Voges gelukkig niet te kort,snel en goed opruimen, zonder aarze- maar hij heeft het in zijn eerste wed-1 len. Opvangen van de stormaanvallen strijd^ in de oranjetrui zeer moeilijk onzer tegenstanders, dat ging nog Het door Abe Lenstra zo verrassend gemaakte doelpunt toen de wedstrijd nauwelijks was beginnen (01) werd in de negende minuut beantwoord met een tegenpunt van de Zwitserse rechtsbinnen Antenen, die een flitsen de aanval met een prachtig schot be kroonde (11). V.l.n.r.: de geslagen doelman De Munck, in het doel, Pas- tega (10), Notermans, Wiersma, (2), op de grond ligend de maker van het doelpunt Antenen, Cor v. d. Hart en Meier. gehad, waarbij hij zich weer ver dienstelijk heeft geweerd. Ruim vol doende, zo zou men zijn spel kunnen kwalificeren. Cor van der Zijp heeft zich op en kele gevallen na, de gehele wedstrijd wel, maar het opruimen was slecht verzorgd, waardoor een half gestran de Zwitserse aanval opnieuw kracht kreeg en de druk op het doel van de Munck soms ondragelijk zwaar werd. Vandaar de spanning of de gelijk- meer scoringskansen hebben gehad dan die van de gastheren, over het algemeen oefende de Zwitserse ploeg toch een druk op het Nederlandse doel uit, welke in sommige perioden zelfs beklemmend was. Een cofner- verhouding van 82 ten gunste van onze tegenstanders zegt toch wel iets op dit punt. Maar doelpunten maken, profiteren van de betere opbouw van het spel in technisch opzicht viel er weinig krachtsverschil tussen de spelers van beide teams te onder scheiden daartoe waren Antenen en de zijnen niet in staat. De Zwitsers mogen in een betere conditie Rebben verkeerd, in uithoudingsvermogen schoten onze landgenoten niet te kort. Dit feit is des te opmerkelijker, in dien een becijfering leert, dat de ge middelde leeftijd van de Zwitserse spelers 25 bedroeg en die van de oranjehemden 27 jaar. Perurchoud was met zijn 28 jaar de oudste van de bergbewoners; Frans de Mucnk, Rinus Schaap, beiden 34 jaar en Abe Len stra met 35 jaar waren de 3 „oudjes" in het veld. Hoe hoog moet men dan de verdiensten van dit drietal aan slaan. indien men bedenkt, dat de Munck, Schaap en Lenstra, die zijn 35e wedstrijd in de oranjetrui speelde en zijn totaal aantal goals in inter landvoetbal tot 23 zag stijgen (alleen Bakhuys met 30 en Kick Smit met 25 doelpunten staan boven hem), verreweg de beste spelers van het Nederlands elftal waren?

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7