EEK MEISJE in Na vele avonturen arriveerden „de Zandvlietjes" in Nederland Het dertiende „crisis-weekend" bracht alleen radiocommentaren In naaste toekomst eigen boot? Benoemingen aalmoezeniers in bisdommen R'dam en Haarlem t fWild West) MAANDAG 17 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 Vader onderweg Het avontuur van de familie Zand vliet heeft gisternacht een voorlopig eind gevonden, toen een gelukkige moeder met haar vier kinderen van de boot afstapte, die hen van Londen naar Nederland had gebracht. En voor de nieuwsgierige journalisten moest het oudste meisje opnieuw het gehele verhaal vertellen. ♦.Nee", zo verhaalt het 19-jarige meisje, dat duidelijk te kennen geeft, dat de belangstelling haar danig de keel gaat uithangen, „het was geen vooropgezet plan. In Fremantle zou den we gewoon met z'n vieren naar de dierentuin gaan, maar in plaats daarvan besloten we onderweg naar de schepen in de haven te gaan kij ken. Daar lag de „Orontes" en als be zoekers kwamen we gemakkelijk aan boord. f Inval. Toen opeens kreeg ik het idee om aan boord te blijven en mee naar Nederland te varen. Ik vertelde dit aan mijn broertjes en zusje, die dol enthousiast waren. Het kostte geen moeite om onder de 1300 opvarenden verborgen te blijven en toen het sohip enkele uren onderweg was ben ik naar de kapitein geweest, die eerst erg boos was, maar toen ik hem vertelde, dat wij zo graag naar onze moeder, wilde, die vanwege een tro- penziekte naar Nederland terug had moeten keren, werd hy heel erg aardig. Tegemoet. Ook de andere passagiers waren erg vriendelijk en in de havensteden kregen we kleren en geld van de Ne derlandse consuls". De grote verras sing was Las Palmas geweest, waar hun moeder op de boot stond te wach ten, want zodra mevrouw Zandvliet hier in Nederland gehoord had, welk avontuur haar kroost ondernomen had, vloog zij haar kinderen met een vliegtuig tegemoet. Vele vraagtekens. Inmiddels is vader Zandvliet, die als enige van het gezin achter ge bleven was, als werkend passagier de terugreis naar het vaderland be gonnen, zodat binnen enkele weken de totale vereniging van het gezin te verwachten is. Het initiatief van de kinderen zal natuurlijk de nodige moeilijkheden meebrengen, want om te beginnen beschikt mevrouw Zandvliet mo menteel nog niet over voldoende woongelegenheid. Maar vol vertrouwen aanvaardde zij met haar kinderen de reis van Rotterdam naar Den Haag, die per radio-auto moest geschieden, omdat zij geen onder vervoer ter beschik king hadden: „Oh, ik ben zo blij, dat alles achter de rug is", verzuchtte mevrouw Zandvliet tot slot, „en ik laat er nu geen een meer losi" Aetherklanken DINSDAG Televisieprogramma's. NTS: 12.55(13.45 Prinsjesdag 1956 rep. 20.30 Journ. en weeroverzicht. 20.4521.40 Nat. programma: Film van de opening van de Stalen-Gene- raal. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 AVRO. 12.30 NAT. PROGRAMMA. 13.45— 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Lichte muz. 12.30 Nieuws. Rep. van de opening der Sta- ten-Generaal. 18.15 Troonrede door H.M. de Koningin Juliana. 13.45 Gram. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.4(0 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de kinderen. 17.30 Discotaria. 18.00 Nws. 118.15 Pianospel, 18.25 De Olympische Spelen, in de oudheid, caus. 18.35 Volksmuz. 1'9.00 Act. of gram. 19.05 Voor de jeugd. 19.20 Dansmuz. 19.45 Toneellbesahouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Herhaling Troonrede. 20.25 Lichte muz. 20.55 Flitsen programma ten bate van het Nat. Fonds voor de Kinderverlamming. 21.30 Aan de zelf kant van het Koninkrijk, caus. 21.40 Amus. miuz. 22.10 De miljoenennota. 22.20 Journ. 22.30 Clavecimibelvoor- dradht. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen en New York calling. 23.20 Act. of gram. 23.3024.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 KRO. 12.30 NAT. PROGRAMMA. 13.45—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtba ken, caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 An gelus. 12.03 Gram. 12.30 Nieuws. 12.45 Opening Staten-Generaal. 13.15 Troonrede door H.M. de Koningin. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.20 Gram. 15.00 Mil. orkest. 15.30 Metro- pole orkest. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursberichten. 17.46 Regeringsuitzending: Rijksde- len overzee: mevr. W. van Eltendat de heer Voskuil zijn vergissing Bromfietser botste Echtpaar gedood Zondagmorgen om ongeveer half twaalf reed een 57-jarige Utrechte naar met zijn bromfiets over de Utrechtse weg in De Bilt, terwijl zijn 47-jarige vrouw op de duo zat. Bij de kruising van de Amersfoortse- straa-tweg wilde hij linksaf in de rich ting Amersfoort. De bromfietser kwam in botsing met een autobus uit Zeist; de vrouw overleed ter plaat se, de man bij aankomst in het Stads en Academisch ziekenhuis te Utrecht. 6 PCT. GEMEENTE HAARLEM. In navolging van het Rotterdamse gemeentebestuur hebben B. en W. van Haarlem aan de gemeenteraad voorgesteld het gemeentepersoneel 6 procent salarisverhoging te geven met ingang van 1 juli. B. en W. mo tiveren deze afwijking van de ge dragslijn van de regering, met een verwijzing naar het loonbeleid in an dere bedrijfstakken. Archivaris P. M. Verhoofstad van het bisdom Haarlem is sedert zijn be noeming in 1954 doende geweest het bisschoppelijk archief, dat de laatste kwart eeuw enigermate in disorde was geraakt, opnieuw te ordenen. Tevens maakte hij een inventaris op van de archieven, gevormd door de besturen van het bisdom Haarlem ge durende de periode van 15591853. De inventaris is nu voor het eerst in boekvorm verschenen .toegelicht en ingeleid door de archivaris zelf. Het boekje, dat kerkhistorici en vele an dere belangstellenden in de kerkge schiedenis welkom zal zijn, is inmid dels aan het kathedraal kapittel van Haarlem aangeboden. Vandaag nieuwe benoeming verwacht De „strijd om het kabinet" heeft zich tijdens het afgelopen weekend uitsluitend tot de radio beperkt, waar enkele politici hun mening zeiden over de gang van zaken, die thans na 95 dagen crisis niet bijster hoop vol genoemd kan worden. De fractievoorzitter van de P. v. d. A., de heer Burger, meende voor de VARA, dat „de stromingen om de P. v. d. A.-lijsttrekiker Drees uit te scha kelen met kracht bestreden moesten worden" en kwam daarmede terug op de inmiddels weer mislukte opdracht aan prof." De Gaay Fortman, die een kabinet zonder de P. v. d. A. wilde formeren. Vergissing. De heer Voskuil, hoofdredakteur van het socialistische dagblad „Het Vrije Volk", vertelde via de radio, dat hij zich vergist had met betrek king tot de houding van prof. Romme tijdens de informatie van prof. Lief- tinck. De heer Voslkuil had enige tijd ge leden. voor de radio verklaard, dat prof. Romme in het begin van de in formatie een suggestie van prof. Lief- tinck had aanvaard en deze later weer verworpen had, waardoor de poging van prof. Lieftinck schip breuk leed. Voor de radio verklaarde de heer Voskuil zaterdagavond, dat deze be wering onjuist bleek te zijn. Nog meer vergissingen. De heer Peters, radiospreker van de K.V.P., had de heer Voskuil op deze vergissing attent gemaakt en zondagavond vertelde de heer Peters voor de radio, dat het plezierig was, Mooyman: Steelbandmuziek in de Nederlandse Antillen. 18.00 Gram. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Lichte muz. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het boek der Boeken, caus. 19.30 Gram. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Kamerorkest en solist. In de pauze: „Niet-igelukkige huwelij ken", caus. 21.55 Zang en piano. 22.25 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. ka lender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. gecorrigeerd had; de heer Peters voegde hier echter aan toe, dat de heer Voskuil nóg enkele vergissingen te herstellen had; zo heeft de heer Voskuil verklaard, dat tijdens de on derhandelingen van prof. De Gaay Fortman niet alleen de P. v. d. A.- fractievoorzitter, de heer Burger, op vakantie was gegaan, maar ook prof. Romme vakantie had genomen. De heer Peters vertelde zondag avond echter, dat prof. Romme gedu rende deze onderhandelingen „geen dag en geen uur" vakantie nam. Inmiddels verwacht men, dat de ko ningin, na het advies, dat zij zater dag ingewonnen heeft van de fractie voorzitters, vandaag een nieuwe for mateur of informateur zal benoe men. Algemeen neemt men aan, dat de heer Burger een opdracht van de ko ningin zal ontvangen. Eindhoven haalt bevrijdingsvuur Zondagavond is op de Boulevard d'Eindhoven te Bayeux bij het „Mo nument du Debarquement" de tradi tionele „Ceremonie de la Flamme" gehouden, waarbij het vuur halen en langs de route, welke in 1944 de Geallieerde legers volgde, naar Eind hoven brengen. De renners waren zaterdagmiddag in Bayeux aangekomen, evenals de officiële vertegenwoordigers van de stad Eindhoven en een twintigtal meisjes en jongens van de Eindho- vense rollerclub; zij werden zaterdag, avond ten stadhuize ontvangen door de burgemeester, die de heer Dente- neer, als vertegenwoordiger van de Eindhovense stichting Bevrijdings herdenking, de onderscheiding van ridder in het legioen van eer op de borst spelde. De zondag werd een ware feest dag, die de vriendschapsbanden mani festeerden, welke Bayeux en Eind hoven sinds 1946, toen voor het eerst het bevrijdingsvuur werd gehaald, verbinden. Zondag is het eeuwfeest gevierd van de parochiekerk te Overveen. Na de pontificale H. Mis, die door mgr. Huibers werd opgedragen, deelde de bisschop mee, dat mr. F. Vorstman benoemd is tot ridder in de orde van St. Gregorius. Mr. Vorstman is kerkmeester te Overveen en voorzitter van de ver eniging: „Geloof en Wetenschap" te Haarlem. Uit mast gevallen Dode en gewonde Eén arbeider werd gedood en één gewond toen vrijdag aan boord van het Turkse s.s. „Komodore Hakki Burak" in de Waalhaven te Rotter dam een houten bak, die zestien me ter hoog in de mast bevestigd was, door het breken van de staaldraad naar beneden stortte. Een van de mannen, die in de bak stonden, M. van der Steen uit Schie dam, wist tijdens de val een streng van de mast te grijpen, waardoor zijn val werd gebroken; hij werd ernstig gewond. De ander echter, A. Westdorp uit de Jacob Noordzijstraat te Rotterdam, stortte van de gehele hoogte op het dek neer. bij aankomst in het Wes terziekenhuis bleek hy overleden te zijn. Jaarvergadering ROODE KRUIS Uniform onveranderd Onder leiding van de algemene voorzitter, ir. F. C. C. baron Van Tuyl van Serooskerken van Zuylen, hield „het Nederlandsche Rode Kruis" zaterdagmorgen in het Staar- gebouw te Maastricht haar algemene jaarvergadering. Vrijheid. In zijn openingswoord beschouwde de Rode Kruis-voorzitter de vrijheid om over de belangen, het doel en de roeping van het Rode Kruis vrijelijk te spreken als een genade van God, hetgeen de leden de hoge plicht op legt, om in volle verantwoordelijk heid de mensheid te dienen onder het teken van het Rode Kruis. Bouwplannen. De Rode Kruis-directeur jbr. G. M. Verspyck, deelde mede, dat de raad voor invalidenzorg reeds sedert 1951 plannen koestert inzake de bouw van een eigen Rode Kruis-schip. Ra mingen schatten de bouwkosten op rond anderhalf miljoen gulden. Ver- waoht wordt, dat binnen afzienbare tijd positieve mededelingen in gun stige zin gegeven kunnen worden. De voorzitter voegde hieraan toe, dat het hoofdbestuur een commissie heeft ingesteld, welke alles doet wat mogelijk is om de nodige gelden voor de bouw van dit schip bijeen te brengen. 515.341 leden. In antwoord op vragen uit de ver gadering deelde directeur Van Em- den mede, dat de bezwaren der grote gelijkenis van Rode Kruis-uniformen met die der militairen om prakti sche redenen niet kunnen worden ondervangen door wijziging van kleur of model van het uniform. Voor de dames is echter thans in plaats van de baret een helpster- hoed ingevoerd en voor de manne lijke Rode Kruisleden wordt een soortgelijke verandering overwogen. Het aantal leden overschreed het afgelopen jaar de half miljoen en kwam op 515.341. OPNIEUW VERLENGING WEDEROPBOUWWET VOORGESTELD. Bij de tweede kamer is een wets ontwerp ingediend tot verlenging van de werkingsduur van de wederop- bouwwet. In de memorie van toe- licshting wordt opgemerkt, dat op 1 januari 1957 de wederopbouwwet, nadat haar werkingsduur bij de wet ten van 31 december 1952, van 16 december 1954, reeds tweemaal werd verlengd, zal komen te vervallen. Zoals bekend, houdt het tijdelijke karakter van deze wet verband met de omstandigheid, dat het in het voornemen lag, in de daarin geregel de materie definitief te voorzien bij de wetten tot herziening van de wo ningwet. Hoewel hiertoe strekkende wets ontwerpen bij koninklijke boodschap van 23 januari 1956 aan de staten - generaal ter overweging werden aan geboden, kan bezwaarlijk worden verwacht, dat deze herziening voor januari a.s. tot stand zal komen. De Bisschop van Rotterdam heeft aan pastoor Brans, in verband met zijn benoeming tot pastoor te Nieuw- Vennep, eervol ontslag verleend als Nationaal aalmoezenier van de katho lieke middenstandsverenigingen in Nederland, en tot zijn opvolger be- noemd aalmoezenier B. P. M. Schco-1 nebeek, hoofd-aalmoezenier van het j katholieke jeugdwerk in het biddom Haarlem. Adres: Stadhouderskade 55 te Amsterdam. In verband met de splitsing van het vroegere bisdom Haarlem en de op richting van 't bisdom Rotterdam en de daaruit voortvloeiende herverde ling van de functies van de diocesane jeugdwerk-aalmoezeniers, in overleg met de 'bisschop van Haarlem uitge werkt, heeft de bisschop van Rot terdam benoemd tot: hoofdaalmoe zenier van het katholieke jeugdwerk in het bisdom Rotterdam, diocesaan directeur van de katholieke actie, afd. jongeren, diocesaan aalmoezenier van de jongerenbeweging (N.J.K.B. en J. G.) en diocesaan aalmoezenier van het werk der Mater Amabilis-scholen de aalmoezenier P. J. M. Mathljssen. Adres: Brouwersgracht 24 Den Haag. Diocesaan aalmoezenier van het jeugdwerk voor de jongens en meis jes onder de 17 jaar in het bisdom Rotterdam, van de katholieke jeugd beweging, van de Nederlandse gid- senbeweging, van het katholieke meisjes-gilde en tot diocesaan aalmoe zenier van de sociale jeugdzorg (jon gens en meisjes) aalmoezenier E. A. M. Paap. Adres: Haviklaan 4, Den Haag. Diocesaan aalmoezenier van de jongeren in het arbeidsmilieu, K.A.J. en V.K.A.J. in het bisdom Rotterdam aalmoezenier Th. J. M. Naastepad. Adres: Brouwersgracht 24, Den Haag. De heer Th. J. M. Naastepad is ge- incardineerd in het bisdom Rotter dam. Verder heeft de bisschop benoemd tot diocesaan aalmoezenier van het werk van de instuiven in het bis dom Rotterdam: aalmoezenier A., J. M. Spronk. Adres: v. Vollenhoven- straat 1, Rotterdam. Tot diocesaan aalmoezenier van de r.k. gezinszorg in het bisdom Rotter dam aalmoezenier P. J. van Steijn. Adres: Noord Polderkade 165, Den Haag, die op de meest eervolle wijze ontslag heeft gekregen als diocesaan aalmoezenier van het meisjes-jeugd- zorgwerk in de bisdommen Haarlem en Rotterdam. In overleg met de bisschop van Haarlem is bepaald dat voor de r.k. vrouwelijke en mannelijke sport- beweging in de bisdommen Haarlem en Rotterdam geestelijk adviseur •blijft de heer W. Q. Grimbergen. Adres Toussaintkade 48, Den Haag. Voorlopig blijven interdiocesaan tussen de bisdommen Haarlem en Rotterdam: 1. Katholieke jonge middenstands vereniging (K.J.M.V.) Interdiocesaan aalmoezenier (voorlopig) aalmoeze nier Schoonebeek. Adres Stadhouders kade 55, Amsterdam. 2. Land- en tuinlbouw-jongeren (L.T.J, en L.T.M.). Interdiocesaan aalmoezenier (voorlopig): aalmoeze nier P. J. M. Mathijssen. Adres Brou wersgracht 24, Den Haag. Bisdom Haarlem. In verband met de splitsing van 't wijzigingen en benoemingen zijn in „Het Schoolblad" tegen Nat. Raad van Onderwijs De Nederlandse onderwijzersver eniging heeft blijkens een publikatie in haar orgaan „Het Schoolblad" be zwaren tegen de te stichten Nationale Raad voor het Onderwijs. De ver eniging meent, dat een dergelijke raad ook vertegenwoordigers van or ganisaties moet bevatten naast indi viduele leden, hetgeen volgens haar met de op te richten raad niet het geval is. Bovendien betreurt de ver eniging, dat de raad een particuliere stichting zal worden in plaats van een overheids- of een semi-over- heidsorgaan. Voorts meent de onder wijzersvereniging, dat de samenstel ling van de raad, zoals het voorbe reidend comité zich die heeft ge dacht, zeer onevenwichtig is: met name zou het openbare onderwijs riet evenredig zijn vertegenwoor digd. het bisdom Haarlem de volgende be noemingen verricht: In verband met de plitsing van het vroegere bisdom Haarlem en de op richting van het bisdom Rotterdam en de daaruit voortvloeiende herverde ling van de functies van de diocesane jeugdwerk-aalmoezeniers, in overleg met de bisschop van Rotterdam uit gewerkt, heeft Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem benoemd tot: hoofdaal moezenier van het katholieke jeugd werk in het bisdom Haarlem, dioce saan aalmoezenier directeur van de katholieke actie, afd. jongeren, dioce saan aalmoezenier van de jongeren beweging (N.K.J.B. en J.G.) en dioce saan aalmoezenier van het werk der Mater Amabilis-scholen aalmoezenier B. P. M. Schoonebeek. Adres Stadhou derskade 55, Amsterdam. Diocesaan aalmoozanier van het jeugdwerk voor de jongens en meis jes onder de 17 jaar in het bisdom Haarlem, van de katholieke jeugd beweging, van de Nederlandse gid- senbeweging, van het katholieke meisjesgilde aalmoezenier H. Tuin, voorlopig adres r.k. pastorie Naald wijk. De heer H. Tuin is geïncardi- neerd in het bisdom HaaTlem. Diocesaan aalmoezenier van de jon geren in het arbeidsmilieu, K.A.J. en V.K.A.J. in het bisdom Haarlem aal moezenier A. Huyboom. Adres Stad houderskade 55, Amsterdam. Voorlopig diocesaan aalmoezenier an de R. K. Gezinszorg in het bisdom Haarlem de aalmoezenier P. J. van Steijn, adres: Noord Polderkade 165, te Den Haag, die op de meest eer volle wijze ontslag heeft gekregen als diocesaan aalmoezenier van het Meisjes-Jeugdzorgwerk in de bisdom men Haarlem en Rotterdam. Diocesaan aalmoezenier van de So ciale Jeugdzorg (jongens en meisjes) de aalmoezenier J. Rosenhart, adres: Plantage Middenlaan 52, Amsterdam. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft benoemd pater Ca- lixtus O.F.M. Cap., Dorpsweg 2 te Rotterdam, tot geestelijk directeur van de Curia „Maris Stella" van het Legioen van Maria in het bisdom Rot terdam. Op 27 maart 1957 is het zeshonderd jaar geleden, dat graaf Willem V van Holland aan Hoorn stadsrechten ver leende. Ter gelegenheid van dit his torisch feit zullen in de periode van 26 juni tot 13 juli 1957 feesten in Hoorn worden gehouden, zoals mu ziekconcoursen, congressen, optoch ten, sportdemonstraties, exposities, een vredige heropvoering van „de slag op de Zuiderzee" en een bur germaaltijd speciaal voor oud-inwo ners van Hoorn, waarbij ossen en schapen aan het spit gebraden wor den. Als bijzondere feestattractie wordt een hoorn, die volkomen iden tiek is aan de horen uit het stads wapen verkocht. Het is een instru ment van twaalf centimeter lengte en men kan er ook mee toeteren. f 10.000,— voor verlies van oog Na langdurige onderhandelingen heeft het Rijk de verantwoording aanvaard van het ongeval, dat vorig jaar september op een Apeldoornse rijk^kleuterschool het oog van een toen 4-jarig meisje kostte. Een 4-jarige kleuter sloeg vorig jaar september in bedoelde school een ruitje in en een van de splinter drong daarbij in het oog van het 4-ja- rig dochtertje van de heer Saarloos te Apeldoorn. Onmiddellijk ingeroepen hulp van een oogarts mocht niet baten en in het ziekenhuis te Utrecht moest het oog verwijderd worden en werd een prothese daarvoor in de plaats ge steld. Het Rijk heeft thans de verantwoor delijkheid voor dit ongeval aanvaard en naast de kosten van behandeling en prothese heeft het meisje thans een som van ƒ10.000 schadeloosstel ling gekregen. Dit kapitaaltje is op haar spaarbankboekje gezet en teza men met de rente zal het thans 5-j - rige meisje daarover kunnen be schikken, wanneer zij de leeftijd van 21 jaar bereikt heeft. 33) „Natuurlijk. Ik heb de banken ver zocht het antwoord te telegraferen". Hij loog, en hij wist dat hij loog. Hij was er van overtuigd, dat Tho mas Wallace om de een of andere geheimzinnige reden slechts onbe langrijke papieren in zijn lessenaar gehouden had, papieren die er op be dacht waren sporen van zijn werk zaamheid eerder te verbergen dan te onthullen. „Enige van die brieven teken ik zelf, als accountant, ging hij verder. Maar hier zijn er een paar, die beter ook door de erfgename getekend kun nen zijn. Zet uw naam er op, geachte dame, en maak dan dat je wegkomt. Breid uw kennis van koeien uit!" Het was haar gelukt bij de over blijvende vijf cowboys iets van geest drift te wekken. De krachtig gebouw de Elmer Waller was tot opzichter benoemd; hij moest iedere dag het werk onder de andere vier cowboys verdelen, zonder echter het recht te door HOFFMANN BHtNEY j hebben mensen te ontslaan of aan te nemen. Voorlopig, had Nora Jane verklaard, zouden er geen nieuwe werkkrachten aangenomen worden en zou er ook niemand ontslagen wor den, zij het dan door haar zelf, en ook in dat geval alleen als ze een grondige reden had. 's Zaterdags, na de begrafenis van Evans en King, had ze met de man nen gesproken en Waller tot voor lopig opzichter benoemd. Nog diezelf de dag was hij met z'n cowboys in een wijde boog om het ranchhuis gereden en had zeshonderd stuks vee op de vlakte ten oosten van de beek verza meld- Al het verkoopbare vee zou in de omrasterde weiden gehouden wor den. De kalveren zou men, ondanks het warme weer, met het merk van de ranch brandmerken en eveneens binnen de omrasteringen houden zo dat ze dadelijk geïnspecteerd konden worden. Zouden zich bij de nieuw ge brande merken ontstekingen voor doen dan was er dadelijk ihulp bij de hand. Gedurende de gehele volgende dag zag Nora Jane toei, hoe de paarden van de cowboys tussen de loeiende kudde heen en weer reden, en hoe elke kudde in drie delen gesplits werd. In het stof, opgeworpen door de deinende kudde, zag ze toe, hoe de dieren gebrandmerkt werden. Het stof rook bitter door de rook van bran dend hout, schroeiend haar en ge schroeide dierenhuid. De luide uit roepen der mannen vermengde zich met het geloei der dieren. „Het beest op de grond, cowboy". „Een heet ijzer". „Bind hem, Bill". „Vooruit, één stier". Transpirerend en stoffig reed ze door de koelte van de vallende avond naar de ranch terug. De twee Mexi canen, Claudio en Miguel, die dien dag als „vaqueros" (cowboys) had den moeten helpen, reden achter haar. Hun witte tanden fonkelden in hun donkere gezichten. „Buenas noches, senorita; espose. hij brak de zin plotseling af; de mees teres verstond immers geen Spaans." „Mijn vrouw, hij zegt, dank voor het geld." „Tot je dienst. Ik wou, dat ik meer had kunnen geven. Ik wens, dat jul lie hier allen kunt blijven.en te vreden zijn". De twee mannen glimlachten nog maals en reden weg, de metalen de len van het tuig hunner paarden rin kelden in de maat van de rit. Nora Jane Moran hoopte, dat ze haar be grepen hadden. Haar ogen werden vochtig door een emotie, die weinig mensen in Amerika kennen: de plech tige ontroering zich bezitter van een stuk land te weten. Zo vér zij in het schemerlicht zien kon, behoorde al les aan haar.de bergen, de hoog vlakte, de ravijn en de beek. En voor haar blonken de lichten van haar huisHAAR huis. Het vee en de paarden behoorden haar. En de mannen, de blanken zowel als de bruinen hielden toezicht op duizen den vierkanten meters. Zij was de heerseres van het landgoeden onwillekeurig ging ze rechtop in het zadel zitten. Toch liet ze Ted Court vijf dagen lang niets van het nieuwe gevoel, dat over haar gekomen was merken. De post van vrijdag bracht vier brie ven. Drie antwoorden op de aanvra gen van Court; de afzenders schre ven, dat ze geen inlichtingen van enig belang geven konden. Het vier de epistel was van Augustus J. Car ver. De hierby ingesloten copie van het besluit, dat de Raad van Com missarissen gisteren heeft geno men, spreekt voorzich zelf. De eni ge tegemoetkoming, die ik voor u verkrijgen kon was,- dat als de schuld,, die nu vervallen is, dade lijk betaald wordt, deze betaling beschouwd zou worden als het bewijs, dat u de verantwoorde lijkheid voor het afwikkelen van de erfenis dragen kunt. In dat ge val zou men geen wettelijke eis indienen. De schuld bedraagt, zo als u weet, zesduizend dollar plus de rente. Als u in staat bent die schuld te voldoen, zou ik u aan raden mij zo spoedig mogelijk te schrijven. De heer Carver verzekerde zijn cliënte tegelijkertijd, dat hij per soonlijk de hele actie buitengewoon betreurde en het tevens pijnlijk vond dat hij het was die haar ervan in kennis stellen moest, maar dat hij hoopte dat alles tenslotte in orde ko men zou. Hoogachtend „Vervloekte huichelaar", zei Court, toen hij de laatste alinea van de brief gelezen had. Toen keek hy vlug op." „Staat u er werkelijk zo hopeloos voor, Lady Jane. Trekt u het zich! zo erg aan? Drommels, u kunt de boel immers altijd aan hem verko pen?" „Maar dat wil ik juist niet. Ik wil zijn geld niet. Ik ben hier nu pas een paar weken, maar ik geloof, dat ik de rest van mijn leven op deze plek zou willen blijven." „Het is mooi hier", zei hij met zo veel ernst, dat de woorden hun bana. liteit verloren. „Ik veronderstel, dat al die oude Spanjaarden, die daar beneden begraven zijn, hetzelfde ge voeld hebben." Hij zocht zijn pijp en tabak onder de papieren, die op de lessenaar lagen. „Ik neem aan, Lady Jane, dat u die schuld niet kunt betalen, zoals Zijne Majesteit Guus zo tactvol aanraadt? „Als hij me zes miljoen dollar vroeg had hij evenveel kans ze te krijgen. Ted, ik wilde het voor Mr. Carver niet weten, maar ik heb wer kelijk nog net vierhonderd dollar. Ik had achthonderd dollar gespaard, toen ik Cleveland- verliet, en er wa ren zeshonderd dollar op oom Tom's rekening. Toen kreeg ik de kosten van de reis hierheen, driehonderd dollar voor Young, ongeveer twee honderdvijftig dollar voor de cow boys en de Mexicanen, één maand claris a veertig dollar voor Mrs, Mace, dan nog wat ik voor voedsel en zo heb moeten uitgeven sedert ik hier benhet is gesmolten als sneeuw voor de zon. Ook heb ik tweehonderd dollar aan de moeder van Tom King gezonden." „Net iets voor u. U zou haar uw laatste cent gezonden hebben". (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5