„Broeders met de Blauwe Koorden" naar Canada Zitting Staten-Generaal gesloten Conferentie Menselijke Betrekkingen besloten Slotzitting Internationaal artsen-congres Shapiro in Rotterdam Prof, Boeke overleden Hun naam reikte over de grenzen ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Hedenmiddag: te drie uur heeft de minister van Binnenlandse Zaken ad interim, prof. mr. J. C. van Oven in opdracht van H. M. de koningin in haar naam de zitting der sta ten-ge neraal gesloten. Voor deze korte plechtigheid wa ren de beide kamers van de staten- generaal in de vergadering van de Eerste Kamer in verenigde vergade ring bijeengekomen onder voorzitter schap van de president der Eerste Ka. mer, mr. J. A. Jonkman. Minister Van Oven, die in een gala- Berliner, bespannen met twee paar den, voorafgegaan en gevolgd door een escorte van rijkspolitie te paard, vertrokken was van de achterzijde vani het paleis Noordeinde, arriveer de tegen drie uur aan het kamerge bouw. Hier was een erewacht van de rijkspolitie met drumband opgesteld. De commissie geleidde de minister naar de regeringstafel. Minister Van Oven zeide hier het volgende: H. M. de koningin heeft mij opge dragen de huidige buitengewone zit ting van dë staten-generaal in haar naam te sluiten. Uw arbeid in deze korte zittings periode bleef in hoofdzaak beperkt tot de overweging van de voorstel- TANDARTSEN: Saneren levert voordelen op Gisteravond hebben de leden van de Nederlandsche maatschappij tot bevordering der tandheelkunde zich in een zeer druk bezochte algemene vergadering te Amsterdam uitge sproken over een voorstel tot het aanbrengen van een aantal wijzigin gen in de tandheelkundige verzor ging van ziekenfondsverzekerden. De voorgestelde wijzigingen be ogen in de eerste plaats meer aan dacht voor de tandheelkundige ver zorging van de jeugd en voorts een zo nuttig mogelijke besteding van de voor tandheelkundige hulp be schikbare ziekenfondsgelden, zowel door een meer doeltreffende voor lichting voor de verzekerden als door een groter onderscheid in de rech ten van de gesaneerden en ongesa- neerden. Daarbij zullen de rechten van ongesaneerden verder moeten worden beperkt, terwijl anderzijds verzekerden, die blijk hebben gege ven prijs te stellen op een goede ge bitsverzorging, in incidentele geval len in de gelegenheid dienen te wor den gesteld tot het verkrijgen van fondswege ingeval een behandeling plaats vindt die uitgebreider is of meer afgestemd op de tandheelkun dige mogelijkheden. Grote kooplust op de Jaarbeurs De handel in vrijwel alle geledin gen van de Utrechtse jaarbeurs heeft tijdens de eerste helft van de beurs- periode een levendige kooplust ge toond. Dit is de conclusie van een enquête, die is ingesteld onder grote groepen j aarbeursstandhouders. De vraag naar kwaliteitsgoederen, die reeds bij de laatste jaarbeursma nifestatie werd waargenomen, is ook op deze najaarsbeurs duidelijk merk baar. Dit openbaart zich niet alleen in glas, aardewerk en porcelein, naar ook in radio- en televisie-toestellen en koelkasten. Vele exposanten in de gebruiks goederen verklaren zich genoodzaakt de bestellingen enigszins af te rem men, daar de grootte van de reeds' ontvangen orders hun produktiemo- gelijkheden in de komende maanden dreigt te overschrijden. Onder de ruim 2000 standhouders wordt gegist naar de oorzaak van de enorme kooplust, die in bepaalde sectoren wordt geconstateerd. MARIAN ANDERSON KOMT NAAR DEN HAAG. De negerzangeres Marian Ander son komt na een afwezigheid van vele jaren voor het eerst sedert de oorlog weer naar Nederland en zal op dinsdagavond 13 november in het gebouw vöor K. en W. een recital geven, als tweede concert der mees- terserie AB. fen tot verandering in de grondwet. De koningin heeft mij opgedragen u haar dank te betuigen voor de door u bij de behartiging van 's lands za ken betoonde toewijding. In naam der koningin verklaar ik deze zitting van de staten-generaal te zijn gesloten. Nadat de minister uitgeleide was gedaan en de commissie in de zaal was teruggekeerd, sloot de voorzitter de verenigde vergadering. FLAT OP DE „FEMINA". Op de „Femina", de beurs voor mode en huishouding, die van 28 sep tember tot 10 oktober in het Ahoy- gebouw te Rotterdam voor de negen de maal wordt gehouden, zal een flat in de werkelijke afmetingen worden opgetrokken in z-g. atlassteen, een nog tamelijk nieuwe steensoort, die bijna nog niet gebruikt wordt. In twee dagen kan een dergelijk huis, volgens de organisatoren van de beurs, „ruwweg" klaar zijn. De snel heid bij het bouwen zou bereikt worden, doordat deze stenen in el kaar grijpen. In de gistermiddag onder voorzitterschap van prins Bernhard in hotel „Erica" te Nijmegen gehouden plenaire slotzitting van de internationale conferentie inzake menselijke verhoudingen is met algemene instemming besloten tot het instellen van een internationale werkgroep voor menselijke betrekkingen. Prins Bernhard heeft het beschermheerschap en het erevoor zitterschap willen aanvaarden. Tot voorzitter dezer internationale werkgroep werd benoemd prof. F. J. T. Rutten. Men wenst, dat Nederland ook de leiding zal hebben bij het verdere ten internationale werk inzake menselijke verhoudingen. Toespraak door Prins Bernhard In een slotwoord zeide prins Bern hard dat het nuttig was geweest het vraagstuk van de menselijke verhou dingen op zo breed mogelijk basis te stellen: de verhoudingen tussen per sonen, die tussen groepen en die tus sen naties. Deze brede basis stlde ons in staat, aldus de prins, niet te blij ven staan bij vraagstukken van tech niek en methode, maar telkens weer de menselijke persoon te vinden als de kern van alle menselijke betrek kingen. Hulp van de wetenschap. De discussies waren zeer openhartig en levendig, maar aan de andere kant ook zeer objectief en vol van weder zijds begrip. De prins zei zeer dankbaar te zijn voor de samenwerking om te komen tot zulk een atmosfeer van oprecht heid in een periode van zovele span ningen. Er is reeds nauw contact gelegd tussen vele deskuidigen in de wereld. Maar alleen door een permanent con tact tussen vele deskuidigen op het gebied van de research kunnen be tere en snellere resultaten worden verkregen bij het stellen van diagnose en het aangeven van een therapie. Samenwerking is essentieel. Een begin kan wórden gemaakt met de uitwisseling van documentatie. De prins noemde twee punten, die op hem veel indruk hebben gemaakt Vooreerst zijn in dit tijdperk de af standen verklein in plaats en tijd, dank zij de moderne verbindingen en zijn wij wereldburgers geworden. Humaniteit langzaam realiteit. Maar verbetering van menselijke betrekkingen mag niet alleen worden verwacht van het „elkaar kennen". Om een goed lid van de mensheid te zijn, moet men een goed lid zijn van zijn familie, woonplaats en land. Alleen door het vast geloof in de eeuwige waarheid van het menselijk individu en de kracht van de mense lijke liefde, die door zovele sprekers, allereerst door H.M. de Koningin werden onderstreept, zijn wij niet in staat, betrekkingen op te bouwen, die menselijk kunnen worden ge noemd, we moeten ook dit geloof in de practijk brengen. Aan de andere kant beseffen we ze ker, aldus de prins, dat ook goede wil en liefde niet langer voldoende zijn om goede betrekkingen te garan deren. Een methodische benadering en we- ROTTERDAM KRIJGT ZIJN TWEEDE HELIHAVEN. Tegelijk met het nieuwe kantoor gebouw van de B.M.P. te Pernis na dert de nieuwe, tweede helihaven van Rotterdam zijn voltooiing. Voor eigen gebruik heeft de B.P.M. deze haven in de nabijheid van het nieuwe kan toor aangelegd. Het is de bedoeling een helicopterdienst te onderhouden met de andere helihaven in het stads centrum van Rotterdam. Op deze wijze kan men in ongeveer 5 minu ten het centrum van Rotterdam be reiken, terwijl een auto voor het- zelf traject een uur nodig heeft. tenschappelijke bestudering van de basisproblemen van de menselijke be trekkingen zijn evenzeer noodzake lijk. Het kan er op lijken, dat deze twee verklaringen met elkaar in te genspraak zijn. Naar mijn mening, al dus de prins, bewijst deze conferen tie, dat zij beiden geldig zijn. Liefde en wetenschap, menswaardigheid en methode, het is een creatieve band tussen twee polen, die van het uiter ste belang zijn, voor de ontwikkeling van de menselijke verhoudingen en de menselijkheid in onze tijd. De prins zei, zorgvuldig het woord „uiterste" en niet „beslissend" belang te hebben gebruikt. Niet alleen uit bescheidenheid ten opzichte van de mannen der wetenschap, die kunnen discussiëren overwat werkelijk be slissend is, maar meer uit zijn geloof in God, die naar wij hopen deze krachtsinspanningen zal zegenen. De prins verklaarde hierna de conferen tie voor gesloten. MINISTER OVER BENOEMING VOORZITTER PRODUKTSCHAP ZUIVEL. Minister De Bruijn heeft, in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van Meel, een uiteenzetting gegeven over de procedure die is gevolgd bij de be noeming van de voorzitter van het produktschap voor zuivel. Deze procedure is in het geval van het produktschap voor zuivel dezelf de geweest als die, welke gevolgd is bij de benoeming der voorzitters van andere produktschappen. Het is de minister bekend, dat een aantal ondernemersorganisaties in de zuivelsector zich tot de sociaal-eco nomische raad heeft-gewend met het verzok, alvorens een advies uit te brengen omtrent de benoeming van een voorzitter van het produktschap voor zuivel, die organisaties formeel en als zodanig te horen. De raad heeft het echter niet wenselijk ge acht in dit geval af te wijken van de door de raad ook bij het adviseren omtrent de benoeming van voorzit ters van andere produktschappen ge^ volgde procedure van informele raadplpging van het bedrijfsleven, omdat een officiële raadpleging, als door bedoelde organisaties gewenst, aanzien van benoemingen van personen onjuist werd geacht. en ondoelmatig HOORN, 600 JAAR STAD, BEREIDT ZICH VOOR OP FEESTEN. Binnenkort zal worden begonnen met de restauratie van het Houten Hoofd te Hoorn, een steiger in de buitenhaven, daterend uit de vijf tiende eeuw. Het Houten Hoofd is gebouwd tegen de hoofdtoren, een oud stuk vestingwerk. De steiger is het oudste historische monument van Hoorn, dat in de oorlog zwaar be schadigd werd door Duitse boten. De restauratie zal circa f 134.000.-- kos ten, waarvan driekwart door rijk en provincie wordt betaald. Het werk moet klaar zijn voor de feesten, die volgend jaar in juni en juli worden gevierd ter gelegenheid van het feit, dat Hoorn zeshonderd jaar geleden stadsrechten verkreeg. Ernstige resoluties Op de laatste dag van het interna tionaal congres van katholieke art sen te Scheveninggen heeft men eni ge slotresoluties aangenomen. Het congres heeft met erkenteijlk- heid de definitie overgenomen, die Paus Pius XII betreffende het me disch recht te zijnen behoeve heeft gegeven, nl. „het geheel van nor men, die, in een staatkundige ge meenschap, de persoon en de Werk zaamheid van de geneesheer betref fen en waarvan de inachtneming kan worden opgelegd door machts middelen van het openbare recht", steeds diepergaand uit te werken, zowel op het nationale als op het In ternationale niveau. Dit recht vervult zijn eigen func tie, die het onderscheidt van de zui vere morele verplichting en van de uitspraken van het geweten van de geneesheer. Het dient in de eerste plaats de goede orde in de mense lijke gemeenschap door aan de zie ken zowel als aan de geneesheren de erkenning van hun rechten te ga randeren als ook de noodzakelijke voorwaarden voorwaarden voor de beroepsuitoefening zeker te stellen. De beslissende veranderingen, die onze tijd kenmerkenen die het ter rein van medische zorg en gezond heidszorg raken, maken een rechts regeling van de omstandigheden en vraagstukken, die door deze veran deringen zijn ontstaan, bijzonder dringen. Voorts werden nog enige speciale resoluties aangenomen. Een ervan hield in het streven naar een objec tieve regeling van de medische rech ten, die gelden in oorlpgstijd. De tweede zegt dat de arts zich niet al leen moet wijden aan de lichamelij ke gezondheidszorg maar dat hij zijn aandacht evenzeer moet wijden aan de geestelijke gezondheidszorg. De derde speciale resolutie riep de arts op belangstelling te tonen voor en ihedewerking te verlenen aan het in ternationale medisch missiewerk. Ellis Island, in' de haven van New York, dat vijftig jaar heeft ge diend als verzamelplaats voor alle immigranten, die de Verenigde Sta ten binnen kwamen, is tc koop. Noch de staat of stad New York, noch het naburige New Jersey hebben pogin gen gedaan het bezit van het histo rische eiland te verwerven. Er is nog geen vraagprijs bekend gemaakt. Hij zei 't zelf. Rechter: „Sprak de beklaagde onbeschofte taal?" Agent: „Ja edelachtbare". Rechter: „En hoe reageerde u?" Agent: „Ik zei hem, dat hij niet waard was om in fatsoenlijk gezel schap te zijn en heb hem naar het bureau gebracht". De reden. Nieuwe mevrouw: „Waarom ben je uit je vorige be trekking ontslagen?" Dienstmeisje: „Mijnheer noemde me altijd Muisje en mevrouw was bang voor muizen". Opvoeding 'n Kindje in de tram zat vervaarlijk met een lollie te zwaaien. „Marietje", zei de moeder, „haal je lollie eens gauw van die mijnheer z'n pak af! Dadelijk zitten er alle maal haartjes op". Roekeloze bui. Hij bracht zijn schoonmoeder, die een maandje te logeren was geweest naar de .trein. Bij het station zei ze: „Breng me maar niet naar 't perron. Dat kost weer een dubbeltje". „Nee, hoor", antwoordde hij af werend, „u in de trein te zien zitten is me best een dubbeltje waard". Geklapper. Rechter: „Als er geen snelheidsmeter in uw auto is, hoe weet u dan, hoe hard u rijdt?" Chauffeur: „Heel eenvoudig. Bij zestig kilometer rammelt 't achter licht en bij zeventig tot tachtig de spatborden!" Rechter: „Maar als u honderd rijdt?" Chauffeur: „Dan klapperen mijn tanden". Viel mee. 'n Oude zwerver moest geopereerd worden, maar 't bleek heel hard nodig om hem eerst eens flink in het bad te doen. Toen hij eindelijk schoon gemaakt was en op de zaal terugkeerde riep hij: „Nou, die operatie is me voor hon derd procent meegevallen". Nood. Landloper: „Tien jaar geleden heb ik een zilveren rijks daalder ingeslikt". Dokter: „En kom je dat nu pas vertellen". Landloper: „Ja, ik zit in geld nood". Toch te gebruiken. „Is die hond goed waaks?" „Oh mijnheer, als er iemand het tuinhek opent, merken we 't direct" „Blaft hij dan?" „Nee, dan kruipt hij onder de ta fel". Verkeersprobleem. Monteur: „Hoeveel heb je voor die auto be taald?" Jongen: „Ik heb hem voor niks gekregen van een familielid". Monteur: „Nou, je hebt je laten afleggen." Bekend. „Je moet eens tegen de landeigenaar zeggen, dat deze grep pel levensgevaarlijk is". „Dat weet hij al, mijnheer. Hij ligt er in met een gebroken been". Afgekeurd. „Hoe hebben ze Ka- rel nou te pakken gekregen?" „Nou, hij zat aan de lettercombi natie van de brandkast te draaien, maar 't bleek de knop van de radio te zijn". DETROIT-WEEK TE ROTTERDAM. „Rotterdam groet Detroit". Onder dit motto wil de Maasstad antwoord geven op de „Salute to Rotterdam"- week, die het vorig jaar is gehouden in de Amerikaansee industriestad De troit. Door verschillende manifesta ties heeft men getracht de sfeer van de Nederlandse havenstad aan de be volking van Detroit duidelijk te ma ken, de sfeer van de stad, die Detroit voor ogen heeft gestaan, toen oude gebouwen en huizen in de binnen stad plaats moesten en moeten ma ken voor modernere, toen de haven zich ging voorbereiden op zijn om vangrijker taak, wanneer eenmaal het St. Laurensproject in 1958 voltooid zal zijn. Gedurende de Detroitweek (1722 september) zullen verschillende gro te warenhuizen Detroitetalages in richten, schoolkinderen ten behoeve van Detroit z.g. scrapbooks over Rot terdam maken, gebruikt de P.T.T. te Rotterdam een speciaal poststempel en zal van het stadhuis een Ameri kaanse vlag wapperen, die eens van het Capitool te Washington waaide. Op 7 mei 1945, enkele dagen dus na de capitulatie van het Duitse le ger, versoheen in Rotterdam de eer ste jeep en hierin zat de Canadese oorlogscorrespondent Lionel Shapi ro, die door duizenden Rotterdam mers werd toegejuicht. Het duurde niet lang of hij werd op het stadhuis ontvangen. Men had hem 's morgens verteld, dat in Hoek van Holland de Duitsers de barricaden aan het op ruimen waren en toen was hij met een collega uit de omgeving van Wa- geningen vertrokken om via Utrecht naar Rotterdam te rijden. Gisteren heeft hij de weg van Utrecht naar de Maasstad nogmaals afgelegd, maar nu Om getuige te kunnen zijn van de Nederlandse pre mière van de film „De Zesde juni" met in de hoofdrollen Robert Tay lor, Richard Todd en Dana Wynter, gemaakt naar het gelijknamige boek van Shapiro. Het is een liefdesge schiedenis, die zich afspeelt rond de invasie in Frankrijk, die de schrijver temidden van het Canadese leger zelf heeft meegemaakt. Voordat gisteravond de film in het Luxortheater te Rotterdam be gon, sprak Shapiro het publiek toe. Hij zei, dat hij Om twee redenen ver heugd is hier te zijn. Ten eerste, om dat hij voor Rotterdam een gevoelig plekje in zijn hart heeft en in de tweede plaats gezien de goede ver houdingen tussen Canada en Neder land. Immers, zo merkte hij op, ko ningin Juliana woonde tijdens de oorlog in mijn land en vele Neder landers hebben zich er nu,gevestigd. Een zekere Korief, inner van het dorp Ernani in de Sow jet-repu bliek Georgië, zou volgens „Tass" de leeftijd van 156 jaar hebben bereikt. Korief beschikt nog ten volle over zijn verstandelijke vermogen, zegt men. De keuze van het jacht dat H.K.H. prinses Beatrix ter gelegenheid van haar 18de verjaardag kreeg aangeboden, is gevallen op een Lemsteraak die de naam „De Groene Draeck" zal dragen. De heer A. de Boer uit Lemmer, een bekende ontwerper van Lemsteraken, heeft het lijnen- en ophvnmon w^rvrni hier het tuigplan ziet. In Bandoeng is overleden prof. dr. J. Boeke, oud-hoogleraar aan de rijks universiteit te Utrecht in de histolo gie en de embryologie. Hij bereikte de leeftijd van 81 jaar. Jan Boeke werd op 23 October 1874 te Hengelo (O.) geboren. Hij stu deerde van 1893 tot 1900_ medicijnen aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, waar hij een jaar later promoveerde op een proefschrift „Bij drage tot de pharmacologie van het hart". Na enige wetenschappelijke opdrachten te hebben uitgevoerd werd hij in 1906 benoemd tot lector in de histologie aan de rijksuniversi teit te Leiden, waarop in 1909 aan de zelfde universiteit zijn benoeming tot hoogleraar in de Anatomie volg de. In 1909 verwisselde hij de Leidse Universiteit met de Utrechtse, waar hij histologie en embryologie ging doceren. Daar is hij gebleven tot het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Prof. Boeke was lid van tal van wetenschappelijke instellingen en drager van tal van v/etenschappe- lijke en andere onderscheidingen. Hij was onder meer commandeur in de Orde van Oranje Nassau en ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. TON DE LEEUW WON PRIX D'ITALIA. Voor de tweede maal heeft een Nederlander de Prix d'Italia gewon nen. Deze keer was het Ton de Leeuw, die met het beste radio-fonische werk beslag legde op de prijs van 15.000. Het werk, „Job", is op bijbelse tekst geschreven voor tenor, bariton en koor. De eerste uitvoering zal heden voor het publiek in Rimini uitgevoerd worden. De negentien landen, die meegedongen hebben naar de prijs, hebben op zich genomen het werk van de winnaar voor de radio te laten uitvoeren. Na Henk Badings, die in 1954 deze prijs won, is deze bekroning voor de 29-jarige Ton de Leeuw een veelbe lovend resultaat. Vier „broeders met de blauwe koorden", o.a. bekend door hun onderwijs aan de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout, vertrekken op 20 september a.s. van het- moederhuis te Warmond naar Antigonish (Nova Scotia) in Canada, om daar de stichting van een school voor Nijverheids onderwijs voor jongens mede voor te bereiden. Hoewel het min of meer toevallig is, dat de broeders van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten zich in Canada vestigen, voldoen ze hierdoor op een zeer moderne manier aan hun taak: het beoefenen van de naastenliefde. Om naastenliefde te kunnen beoefenen, moet men in een behoefte kun nen voorzien. Hoe vreemd het moge klinken: ook in Canada, het land van de toekomst, waar de welvaart toch op een zeer hoog peil staat, bestaan behoeften, die de komst van deze broeders hoog nodig maken. Want juist de hoge mate van welstand blijkt gevaren in te houden voor de jeugd, die te vroeg de school verlaat, aangelokt door het vele geld, dat daar buiten te verdienen is. caanse Republiek, bezocht de bisschop een school voor Nijverheidsonderwijs en onmiddellijk besefte hij, dat zo'n school in zijn diocees onontbeerlijk was. Enige tijd later ontmoette hij, op weg naar een congres in Vancou ver, Nederlandse broeders die een landbouwschool hadden gesticht en nu was hij vastbesloten, het „nieuwe onderwijs" in zijn industrie-bisdom aan te passen aan de geldende om standigheden. Onmiddellijk realiseerde hij zijn be sluit: Een geestelijke uit Antigonish, die op weg was om in Rome zijn studies te gaan voortzetten, werd een bericht nagestuurd, dat hij op zijn reis Nederland moest aandoen, om er het nijverheidsonderwijs te bestude ren, en er de bisschop verslag over uit te brengen. Zo verscheen father McNeil in Ne derland op het toneel, waar hij ge durende twee dagen ook een bezoek bracht aan verschillende internaten en scholen van de „broeders met de blauwe koorden", van wie hij voor lichting en uitleg kreeg bij alles wat hij maar wenste. Het gevolg van dit bezoek was een levendige correspon dentie tussen Holland en Canada, waarbij mgr. McDonald de broeders polste over de mogelijkheden om zijn plan te verwezenlijken. Onderwijsexperiment Het was de bisschop van Antigo nish, mgr. J. R. McDonald, een doorn in het oog, dat slechts 20% van de leerlingen van de elementaryschool (lagere school) de aansluitende vijf klassen van d^ highschool (vglo mulo) volgde, waarvan dan nog maar een vijfde deel de studie ook be ëindigde. De jongens willen, profite rend van de geldende hoge loonstan- daard, veel geld verdienen. Ze dro men ervan, met een eigen „car" en met 'n meisje naar de drive-in, de automobilisten-bioscoop, te gaan en ze sparen om dat „ideaal" te ver wezenlijken. Anderen versnoepen en vergokken hun geld of geven het uit aan allerlei dingen, die hun ontwik keling niet ten goede komen. Betreurenswaardig. Een „Vocational Highschool" in Halifax, de hoofdstad van de schier eiland-provincie, biedt do gelegen heid om de theoretische kennis van de jongens uit te breiden met wat prak tijk en materialenleer, maar onder de juist omschreven omstandigheden, zal het duidelijk zijn, dat er van dit onderwijs maar een matig gebruik wordt gemaakt. Nijverheidsonderwijs zoals wij dat kennen is in geheel Canada onbekend. Tyends een bezoek aan (te Pnmini Uitnodiging. te broeders op hun beurt, gaven te kennen, dat zij niet wisten of het mogelijk zou zijn, de door hen ge bruikte methodes aan te passen aan het Canadese milieu Op kosten van het bisdom Antigonish maakte daarop broeder Liguori in april een reis naar Nova Scotia. Men kwam overeen, dat na een proeftijd, waarin de broeders zich met de vreemde taal vertrouwd kunnen maken, het onderwijs aan gevat zou worden. Broeder Longinus is benoemd tot overste van de nieuwe vestiging, en onder zijn leiding zullen de broeders Salesius, Octavianus en Anastasius voorlopig hun intrek nemen in de experimentele landbouwschool Mount Cameron te Antigonish, in afwachting van de stichting van hun eigen nijver heidsschool in New Glasgow, een plaats van ongeveer 24.000 inwoners. In deze tijd zullen ze tevens col leges volgen aan de universiteit van Antigonish. Offerzin en vooruitzien. Wat betreft de op te richten schoM vernamen we nog, dat mgr. McDonsll bij de financiering van opbouw en outillage van het gebouw ter zijde wordt gestaan door verschillende vooraanstaande industriële onder nemers, terwijl het gouvernement subsidie in het vooruitzicht heeft ge steld. De kosten zullen, in afwachting van het effect van dit experiment, door het diocees gedragen moeten worden. Dat effect zal, naar men hoopt reeds spoedig zijn, dat de schooljeugd en ook de ouders merken, dat iemand, die na een studie van enkele jaren geaccepteerd wordt als een geschoolde arbeider, meer verdient dan een jongste knecht, die zo van de lagere school komt De kinderen zullen dan het nijverheidsonderwijs willen vol gen en worden door dit onderwijs in hun moeilijke jaren van de straat ge houden. Op actuele wijze voldoen hierdoor de broeders van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten aan hun honderd jaar oude doelstelling: door opvoeding en het geven van onder wijs de jeugd te helpen „op weg naar volwassenheid".

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8