3 Clctoê&t Bijgebouw Rijksherbarium geopend in de Leidse Hortus Semi-permanent karakter Foto aBbums Vulpenkliniek Vier kloosterjubilea in het StElisabeth-ziekenhuis iwHUIBERS Goede belangstelling voor Najaars-V.EJELO* TYPE-LES voor SCHOLIEREN!!! De 12.000ste ingezetene van Voorschoten ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Het Sint Elisabeth-ziekenhuis heeft binnenkort één gouden en drie zilve ren jubilarissen. Gouden jubilaresse is Zr. Thimo- thea .Maria van Eekelen geb. te Nis pen bij Roosendaal op 3 oct. 1872, trad in de Congregatie der Zusters Fran ciscanessen te Breda op 6 sept. 1905. Zij ontving het H. Kleed 19 nov. In het Rijksherbarium werd gisteren tijdens een kleine plechtigheid, een nieuw bijgebouw van dit instituut officieel in gebruik genomen. Na een kort woord van welkom tot de genodigden en belangstellenden, door prof. dr. H. J. Lam, de directeur van het herbarium, richtte de curator van de faculteit, N. E. J. Baron de Vos van Steenwijk het woord tot de toehoorders. Hij constateerde dat, welbeschouwd het bevel in het Boek Genesis 111 de aanleiding was tot de gehouden bijeenkomst. Immers, in de bijbel staat, dat Adam de dieren hun naam gaf, maar van de planten wordt geen gewag gemaakt. Ondanks haar uitgebreide verza meling, is het herbarium in volgorde van grootte slechts vijftiende in de wereld. Maar door de specialisering met name op het gebied van de flora van West-Europa, de Oude Wereld en van de Oost-Aziatische tronen, wor den dikwijls uit de gehele wereld contacten met Leiden opgenomen. Het benoemen daarvan liet „Adam voor een groot deel over aan profes sor Lam". Hij bracht dit probleem echter spoedig terug tot Leids niveau en toonde in een kort rekensomme tje aan, dat, op basis van de groei van het herbarium, zoals die de laat ste jaren een vlucht heeft genomen, (het gebouw te klein geworden was. Spreker voelde zich als Cato, die steeds zijn toespraken in de senaat beëindigde met „Carthago moet ver woest worden", toen hij aan het eind van zijn toespraak de woningnood naar voren bracht, die studenten en docenten treft en die de grondslag van de Civitasgedachte dreigt aan te tasten, indien niet spoedig voor woonruimte in Leiden gezorgd kan worden. Hierna vérklaarde de curator het nieuwe gebouw voor geopend. Groeit Uitgaand van de wapenspreuk van Prins Maurits, „Uiteindelijk wordt elk stekje een boom" schetste pro fessor Lam de groei van het herba rium, dat in 1829 werd opgericht, en dat sinds 1830 te Leiden is gevestigd. De direkteur gaf verder een over zicht over het bezit van het instituut, dat ongeveer 1.750.000 exemplaren bevat, verpakt in 30.000 dozen, waar in nog niet zijn medegerkend de verzameling gedroogde vruchten en zaden en de „alcohol-verzameling", die geregistreerd zijn opgeborgen in ruim 30.000 potten. De verzameling wordt voorts gecompleteerd door verschillende kleine verzamelingen en door een bibliotheek die 60.000 de len bevat en 29.000 brochures en ©verdrukken. De voornaamste taken van het Rijksherbarium zijn wel de determi naties van ingezonden plantenmate- riaal, het schr'ijven van flora's en het schrijven van artikelen betreffende deze flora's. NOORDWIJKERHOfJT PRIESTERWIJDING FR. IGN. HEEMSKERK. Fr. Ignatius (Piet) Heemskerk hoopt op zondag, 30 september a.s. in de St. Jozefkerk te Broekhem- Valkenburg door de handoplegging en het gebed van mgr. dr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond, de H. Priesterwijding te ontvangen. De neomist, pater der H.H. Harten, zal dan op zondag. 7 oktober a.s. om 9.15 uur in de parochiekerk van St. Jozef te Noordwijkerhout zijn Eerste Plechtige H. Mis opgdragen. De receptie wordt die dag gehou den van 15 tot 16.30 uur op het adres Julianaplein 9, Noordwykerhout. Spreker bedankte allen, die zich met de bouw of met de voorbereidin gen hiertoe hadden belast en wel in het bijzonder de rijksbouwmeester, ir. Friedhof, in wie hij een oud- schoolkameraad had ontdekt. Hierna richtte ir. Friedhof het woord tot professor Lam, waarbij hij zeide, in de vreugde om de voltooiing van het nieuwe gebouw te delen maar er desondanks op te wijzen, dat het gebouwtje een semie-perm'anent karakter heeft. De ingenieur zeide dat dikwijls de vingers jeuken om Bij de foto: Het exterieur van het semie-permanente bijgebouw van het Rijksherbarium, dat gisteren in de Hortus geopend werd. de wensen, die leven te helpen rea liseren, doch financiële en andere actuele bezwaren verhinderen dat dikwfcls. Men heeft echter in de onmiddellij ke nabijheid van de Hortus mogelijk heden ontdekt om, in combinatie met de reeds bestaande gebouwen, het herbarium uit te breiden met een vleugel, die de universiteit, als cen trum van cultuur waardig zal zijn. Driehoeksverhouding. Als laatste spreker ,trad naar vo ren de waarnemend direkteur van het botanisch laboratorium, dr. W. K. H. Karstens. Hij schetste de goede verhouding tussen Hortus, Rijksher barium en Botanisch laboratorium, een driehoeksverhouding, die onver brekelijk is. En, al golden zijn geluk wensen slechts de opening van een semi-permanent gebouw, die geluk wensen, als uitdrukking van de on derlinge samenwerking, waren blij vend. Hierna begaven zich de gasten door het herbarium naar het nieuwe bij gebouw, waar de jongste leindoohter van prof. Lam, Gerda Sla, (ze had vrij gekregen van de juffrouw!) het lint doorknipte, waardoor r het ge bouw *in gebruik genomen kon wor den. Als voorbode van de a.s. 3 oktoberoptocht die dit jaar aan „Rembrandt in zijn Leidse tijd" gewijd zal zijn ontvingen wij de zeer geslaagde affiche. De hierop afgebeelde, fraai uitgevoerde vergroting van Rembrandts' zelfportret, dat voorkomt op het bekende schilderij in de Lakenhal „de clementie van Keizer Titus" (dat geschilderd werd in zijn Leidse tijd) levert een bijzonder artistiek resultaat op. Duidelijk is waarneembaar de knappe wijze, waarop het gelaat is geschilderd, evenals de speelse manier, waarop b.v. bet haar met de achterkant van het penseel is ingekrast. Het gezichd met de grote ogen, doorkruist door de scepter van Keizer Xitus, geeft deze affiche, uitgevoerd in een fraaie kleur, een buitengewoon boeiend effect. zoals U ze in Leiden nog niet zag, zo fraai, zo modern van dessin en op maak, tegen prijzen, die „VOOR OORLOGS" aandoen! en wat belangrijk is: Elk album bevat zuur vrij fotokarton, waardoor Uw foto's niet verkleuren. ZIE ONZE SPECIALE ETALAGES. U zult verbaasd staan. G. Wolfslag - Breestr. 145 (Advertentie) Burgerlijke Stand Geb.: Wilma, d. v. G. Slinger en J. A de Rooij; Linda, d v. C. Hottentot en A. Holdijk; Anna Antoinette Cor nelia Wilhelmina, d. v. P. C. Lam- merse en C. C. Leuven; Arie, z. v. A. Biesheuvel ën M. Knibbe; Roelof, z. v. P. Heikens en M. G. Mantel; Catha- lina Astrid, d. v. C. P. v. Maasdam en L. van der Blom; Johannes Gerard us Maria, z. v. J. A. Maat en J. L. der Maden; Peter, z. v. J. in 't Veld en J. Potman; Petrus Desiderius, z. v. P. C. Vastenhout en C. M. Tensen; Clazina Jannie, d. v. B. Klaassen en G. E. Splinter; Silvia Johanna Louise, d. v. J. J. Dissel en T. M. de Haas; Tanna Willemijna, d. v. M. J. Zijp en M. W. S. Bom; Christina, d. .v L. Maarsen en A. C. Vreeken; Pieter Willem, z. v. J. Hulsbos en A A. Piet. Ondertr.: C. A. Oppelaar, 26 jr. en S. A. Dol, 22 jr.; A. El Hogehhout, 23 jr. en M. Hopman, 21 jr.; P. C. v. d. Stelt, 27 jr. en R. v. Schaik, 22 jr.; J. v. Haeringen, 25 jr. en F. A. v. Damme, 26 jr.; A W. Touw, 24 jr. en W. M. Mesman, 23 jr.; A. Engel, 31 jr. en C. C. v. Schie, 24 jr.; J. L. v. Eyk, 29 jr. en M. de Ruijte, 26 jaar! Getx.: Arie v. Es en E. H. van de Maria-afdeling kamer 181. Wie kende haar niet, de kleine, dappere, goedige zuster, die dag en nacht waakte met 1995 en deed haar H. Professie op sept. 1906. Zr. Thimothea is de eerste 10 jaar van haar kloosterleven als particulie re verpleegster aan huis werkzaam geweest in Breda en omgeving, daar na 38 jaar op de ziekenkamer afde ling zieke en oude zusters. Nu geniet ze een welverdiende rust, die haar zo van harte gegund is, vooral voor al haar goede zorgen en voor wat ze aan onze zieke medezusters heeft ge daan. Zilveren jubilaresse is Zr. Eupha- sia (Anna Mar ik Elisabeth Helle- mons) geb. te Roosendaal 27 febr. 1906, trad in op 1 imaart 1929 en deed haar H. Professie op 17 sept. 1931. Zr. Euphrasia heeft haar gehele kloos terleven in Leiden doorgebracht, steeds in verpleging bij de zieken. Na haar diploma's behaald te hebben, werd ze geplaatst als hoofd op de haar moederlijke zorg, aan de lijdens sponde der zieken. Niets was haar ooit te veel of te zwaar. Nu ruim 2 jaar doet ze haar werk als telefoniste aan de centrale. Haarlemmerstraat 123, Leiden ▼oor Geboorteaankondigingen (Advertentie). op 19 nov. aangesteld als operatie- zuster. Reeds 20 jaar heeft ze zich aan dit moeilijke werk gegeven. Door haar eenvoud en blijheid heeft ze vele patiënten het gedwongen bezoek aan de operatiezaal verlicht en ze is de doktoren behulpzaam geweest bij de vele en veelzijdige operaties. Op 10 oct. van 34 houdt ze recep tie in het ziekenhuis. Zuster Desideria (Apolonia Fase) werd op 2 febr. 1909 te Hazerswoude geboren, trad op 1 maart 1929 in het klooster. Na haar opleiding in het St. Elis. Ziekenhuis voor het diploma A met aantekening kraamverpl. werd ze Zilveren jubilarisse ls Zuster Adelberta (Wilhelmina Cornelia van der Vlugt) geb. te Lisse 19 aug. 1892, deed haar intrede op 1 maart 1929 en deed op 17 sept. '31 haar H. Professie. Z. Adelberta hééft haar gehele kloos terleven doorgebracht aan de verzor ging van ouden van dagen. Ze is res pectievelijk werkzaam geweest in Leiden, Hillegom, Gilze, Breda, Does burg en nu de laatste jaren nog steeds in de pension-afdeling in Leiden. 17 sept. gaan al deze zusters het feest vieren in het Moederhuis te Bre da. 23 september wordt het feest in Leiden gevierd. Voor de een en twintigste keer zal de V.E.B.O. een fokvee- en zuivel- tentoonstelling organiseren. Op donderdag, 20 september a.s., des morgens om 10 uur zal, in tegenwoordigheid van mr. J. Klaasesz, commissaris van de koningin in de provincie Zuid-Holland, die tevens beschermheer van de V.E.B.O. is, in „Het Schuttershof" de openingsplechtigheid worden verricht door jhr. mr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Leiden. Jongeren actief Voor de fokveedag, die op donder dag zal worden gehouden, zijn in to taal 650 dieren ingeschreven, waar van 438 runderen, terwijl het klein vee is te onderscheiden in 67 var kens, 85 schapen en 60 geiten. Hoewel de inzending vrij was, hébben dit jaar vrijwel alleen fok kers van naam hun beesten doör de zware selectie weten te loodsen. Door het houden van haar fokvee- en zui- veltentoonstellingen bedoelt de VEBO die immers de vereniging is tot het bevorderen van de agrarische belan gen in de Rijnstreek, ieder jaar richt lijnen te geven, aan de hand waar van men in de agrarische sektor het voordeligst kan werken. Gezien de hogere exportwaarde van het zwart bont vee, in vergelijking tot het zwartblaar-vee, bestaat de tendenz, zwartbontvee te gaan aanfokken en vermoedelijk zal deze tendenz ook op de fokveedag haar weerslag ge ven. Slachtvee met Kerstmis. Opvallend zal voorts zijn, dat er geen slachtveetentoonstelling gehou den zal worden. Pasen prikkelt de kopers, aldus de organisatoren, waar door de vleesprijs, onder invloed van het grotere aanbod, tijdelijk sterk daalt. Teneinde de vleesprijzen te stabiliseren, zal nu voor het eerst in Nederland, de grote slachtveeten toonstelling eerst tegen Kerstmis plaats hébben. Wat betreft de zuiveltentoonstel- ling, deze zal op donderdag en vrij dag plaats hebben in de materiaal- loods van de veemarkt. Er zal een se lectie getoond worden van Leidse en Goudse boerenkazen uit inzendingen van de plaatselijke zuiveldagen. Bij deze tentoonstelling zal het accent liggen op het nijpend personeelsge brek en zijn invloed op de produktie van „.boerenkaas". GEM. AANKONDIGING STREMMING SCHEEPVAART EN LAN1D VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat in verband met de vernieuwing van de Koepoortsbrug voor de duur der werkzaamheden. a. de scheepvaart door de Witte- en Zoeterwoudse Singelgracht ter plaat se gestremd is met ingang van 17 september a.s. b. het landverkeer over deze brug gestremd is met ingang van 24 sep tember a.s. Gedurende de stremming van het landverkeer zal het voetgangersver keer en het verkeer met rijwielen en handwagens kunnen plaats vinden over een hulpbrug. (Advertentie) Koppel; P. v. Zaanen en C. M. J. Ko per. Overl.: Antje v. Doorn, 74 jr. echt genote van v. d. Roest; Roeland den Daas, 75 jr. echtgenoot van W. M. C. v. Maastricht; Margaretha Elisabeth Breure, 68 jr. echtgenote van H. v. ArkeL Jeug-ddag. Gezien het overweldigens succes, dat de VEBO tijdens haar jubileum tentoonstelling gehad heeft met haar jongerendag, zal er ook dit jaar on der haar auspiciën een jongerendag v/orden georganiseerd waarvan het bestuur is gevormd uit leden van de drie landelijke organisaties van land- bouwjongeren. Deze dag, die vrijdag om acht uur geopend wordt, zal gehouden wor den op de voormalige tbc-vrije af deling van het veemarktterrein. Op het programma staan een melkwed- strijd tussen tevoren geselecteerde deelnemers en een VEBO-beoorde- ling.. Voor beide wedstrijden zijn alle lagere- en middelbare landbouwscho len in het district uitgenodigd. Voorts is er een kalver-opfokwed- strijd en een „open" wedstrijd ge- wichtschatten, waaraan ook het pu bliek zal kunnen deelnemen. Ruiterdemonstratie. Voor de dames zijn er wedstrijden in het tafeldekken, pannekoekbak ken, bloemschikken, het opmaken van fruitmanden en in het keuren van textiel. Schuttersveld, waaraan zal worden deelgenomen door de landelijke rij veren iging „Koningin Emma" uit Wassenaar en door de rijvereniging van Zoeterwoude. De prijsuitreiking vindt plaats des middags om half vier in het Schut tershof. Er worden tal van prijzen beschikbaar gesteld. Met name de jeugddag heeft grote belangstelling van vele landbouw- autoriteiten en van het landbouwon derwijs in de Rijnstreek alsmede van de Boerenleenbanken, die subsidie verleenden. Diploma-zwemmen in de Overdekte Gisteren is er in de Overdekte weer gezwommen voor de diploma's. De geslaagden zijn; Jongens A: Hans Oudeman, Karei v. Ark, Piet Sosef, Benny Ahrens, Carel von Meijenfeldt, Robby de Wit, Ronnie v. Egmond, Frans v. d. Wilk, Adrie Valé, Stefan Jansen, Gerard Schippers, Fred van Rooiijen. Meisjes A: Willy v. Leeuwen, Fok- kelien von Meijenfeldt, Marry Kra mers, Yteke Noordijk, Senneke Smit, Geesje Welmers, Wilma Boehmer, Joke Leuering, Mieke de Koning, Marian Braggaar, Betty v. Burink, Ankie v. d. Kwaak, Tineke de Groot, Ina Korpelshoek, Marianne Roodak- kers, Lida v. Duijn, Ansje Neute boom, Olga Dirks. Jongens B: Joop Stikkelorum. Flor- res v. Ginkel, Michael Raadgever, Jonny Fakkel, Jan Heemskerk, Hans Moeliker, Majo Jaspers, R. A. P. v. Leeuwen, H. A. W. v. Leeuwen, Bert Heemsker, Frans Bakker. Meisjes B: Yvonne Nieuwkerk, Trees Jansen, Nelleke de Greef, An- De jeugddag zal besloten worden nelies v. Egmond, Leny Bakker, Ti met een ruiterdemonstratie op hetneke Tissing. KON. ERK. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL. 26558. 40 cent per uur. Opleiding v. officieel diploma. Duur cursus 4 tot 6 mnd. Max. lesgeld 28,80. Gistermiddag om 2 uur gingen bur gemeester C. J. v d. Hoeven van Voorschoten en de heer A. Ooster- baan, loco-secretaris naar Hyacinth- straat 12 om aan de kleine Hendrika Johanna Broeren, de 12.000ste inge zetene van de gemeente Voorschoten een spaarbankboekje te overhandi gen. De heer en mevr. Broeren moch ten de gelukwensen in ontvangst nemen. In aanwezigheid van de groot ouders Broeren en van zuster A. Lam- boo feliciteerde de burgemeester de ouders en sprak de wens uit dat de kleine Hendrika een waardig lid mocht worden van de Voorschotense gemeenschap.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7