EEN MEISJE Het Ned. Elftal in Lausanne Behalve Schaap ook Wiersma niet fit Ned, deelnemers aan de Motorzesdaagse te Garmisch oefenen druk weeckelykse eponyeke Prijsdaling bij de tulpen KORTE golf ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSF COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Een heerlijk zomers zonnetje overgoot het prachtige Olympisch Stadion van Lausanne met een gloed van warmte en licht. De grasmat lag er groen glanzend bij en zo op het oog zou men kunnen spreken van een ideaal terrein. Maar de terreinknecht vertelde ons. dat enkele dagen geleden het veld volkomen onder water had gestaan door een tropische regenval, maar zon en goede drainage hadden gezorgd voor een snel herstel. Toch wilde hij niet hebben, dat de spe lers van het Nederlands elftal met hun voetbalschoenen op dit terrein zouden oefenen. Zonder dopjes, dat vond hij best of op gymschoentjes, of voor zijn part op kousen, hetgeen Landman en Bosse- laar wel gedwongen waren te doen, om dat de koffers van b,eide heren, nog steeds niet in Lausanne waren aangeko men. Frans de Munck keek niet zo te vreden, toen hy de grond voor de beide doelen inspecteerde: er waren enkele le lijke hobbels in en bij lage ballen zou het leder springerig kunnen worden. Hij maakte al vast een berekening, welke keus aanvoerder Schaap zou moeten doen als deze de toss zou winnen, dit met het oog op de ondergaande zon, die in de tweede helft wel eens hinderlijk voor een doelverdediging zou kunnen zijn. Maar of Rinus Schaap hedenmid dag zou spelen was nog niet beslist. Hij gevoelde zich nog steeds niet helemaal fit en hij was eerlijk genoeg om dit te zeggen, zodat eventueel Klaassens voor hem kan spelen. En ook over Roel Wiersma is men niet tevreden. Wel is hy pas nog gekeurd, maar zijn voetbles sure schijnt toch niet helemaal genezen te zijn, zodat het zeer de vraag is of hy een zware wedstrijd geheel kan uitspe len. De officials van de KNVB hebben ove rigens een wat sterk afwijkende rege ling aan de Zwitsers voorgesteld ten aan zien van de invallersbepaling. Vervan ging van de doelverdediger voor en na de rust, daar konden beide partijen zich onmiddellijk mee accoord verklaren, een tegenwoordig zeer gebruikelijke rege ling. Maar verder is de wens geuit om één veldspeler voor de rust te mogen vervangen en één speler na de rust, een voorstel, dat wel sterk afwijkt van de Fifa-bepalingen. Enkele officials van de Zwitserse bond konden met dit voorstel accoord gaan, maar van die zijde wenste men de zaak toch eerst in het dagelijks bestuur te bespreken. Na de gebruiketyjke baloefeningen OLYMPISCHE SPELEN Het organisatie comité van de olym pische spelen in Melbourne overweegt een verzekering te sluiten voor deze spelen tegen een eventueel uitbreken van oorlog. Luitenant-generaal sir W. Bridgeford van het uitvoerend comité deelde mee, dat hij een Londense verzekerings maat schappij op het oog had om deze te vra gen het risico te dragen. Hij voegde er aan toe: er bestaat geen twijfel over het feit, dat een dekking van enkele mil joenen Australische ponden noodzakelijk is om het verlies te compenseren indien de spelen wegens het uitbreken van oorlog niet zouden doorgaan. HONKBAL VERENIGDE STATEN WERELDKAMPIOEN De finale van het toernooi om het wereldkampioenschap honkbal tussen de Verenigde Staten en Hawaii is door de ploeg van de Verenigde Staten met 20 gewonnen. SCHERMEN Te Londen is een aanvang gemaakt met de wedstrijden in het toernooi om het wereldkampioenschap schermen voor dames, waaraan door schermsters uit 12 landen wordt deelgenomen. In poule A zegevierde Roemenië over Nederland met 10 gewonnen partijen te gen 6 ontvangen treffers. In poule B won Duitsland met dezelfde cijfers van Bel gië. In poule C versloeg Groot Brittan- nië Denemarken (133) en in poule D schakelde Oostenrijk Ierland uit (151). De verdere uitslagen luiden: Poule A: HongarijeNederland 92 Poule B: FrankrijkBelgië 91. Poule C: ItaliëDenemarken 95. Poule D: RuslandIerland 90. Nederland, België, Denemarken en Ierland hebben dus reeds twee nederla gen geleden en zijn voor verdere deel neming uitgeschakeld. SCHAKEN HET FIDE LANDENTOERNOOI Te Moskou zijn de afgebroken par tijen uit de vierde ronde van de finale poule uitgespeeld. De resultaten waren: HongarijeRus land V/i: ZuidslaviëZwitserland 31; Roemenië—Tsj. Slowakije V/i1x/i De overige partijen werden opnieuw af gebroken. Na deze ronde heeft Rusland met 11 punten de leiding. Hongarije volgt op de tweede plaats met 10 punten en één afgebroken party. werden onder leiding van Wudy Müller nog enkele rondjes gelopen, benen, ar men en romp gebogen en gestrekt. Aan het slot van de dag werd een bezoek ge bracht aan „Mon Repos", het gebouw van het internationaal olympisch comi té, waar de gemeente Lausanne de Ne derlandse ploeg met zijn leiders een ont vangst aanbood. In één van de toespra ken kwam tot uiting, dat het stadion lang niet uitverkocht zou zyn en dat misschien maar 25.Q00 toeschouwers deze middag de wedstrijd 'zouden bij wonen. Het Nederlandse amateur elftal, dat woensdag 19 september a.s. te Bocholt tegen Duitsland uitkomt is als volgt sa mengesteld: Doel: Wetzel (Maurits, Geieen). Achter: Van Bruggen (DFC, Dor drecht) en Claus (Helmondia. Helmond). Midden: Van Ham (Zeeburgia, Am sterdam), Blom (WW, Winschoten) en Ten Braak (HRC, Den Helder). Voor: Elfring (Rbbur et Velocitas, Apeldoorn), Fabels (Be Quick), Gronin gen), J. Verhoeven (Lugdunum, Leiden) Bakker (UW, Utrecht) en De Kreek (Feyenoord, Rotterdam). Reserves: Van der Lee (HFC, Haar lem). Bouwens (AFC, Amsterdam), Winter (HFC, Haarlem) en Van Gaans (MOC '17, Bergen op Zoom). Voor de voetbalwedstrijd tussen de ploegen van Nederlands en Belgisch Limburg, geldend voor de Coupe Coene- gracht, welke 25 september a.s. te Has selt (België) wordt gespeeld, is de Ne derlandse ploeg als volgt samengesteld: Doel: Vrijhoff (MW) Achter: Stevens (MW) en Mommers (Rapid). Midden: Van Wissem (MW), Van Bun (MW) en Pieneman (Fortuna). Voor: Adang (Rapid), Bisschof (Ra pid), Appel (Fortuna), Rutten (MW) en Carlier (Fortuna). Reserves: Vroomen (Rapid), Coever (Rapid), Heger (VW) en Ummels (MW). WIELRENNEN Behoudens goedkeuring der betreffen de officiële instanties zal zondag 23 sep tember a.s. te 17 uur in het Haagse Zui derpark een groot wielerevenement wor den georganiseerd door Kees Pellenaars Gerrit Bontekoe, ten bate van het fonds voor polio-bestrijding. Naar het zich laat aanzien zullen alle leden van de Nederlandse ploegen, die in de Ronde van Frankrijk en in de Ronde van Europa hebben gereden, in het Zui derpark aan de start komen. Bovendien zullen tal van andere bekende Neder landse renners aan de wedstrijden deel nemen. In de amateurswedstrijd zullen niet minder dan 100 renners starten, terwijl by de juniores 50 deelnemers hun krachten zullen toen. Rotterdam steunt de Haagse actie met kracht en zal met ca. 50 renners aan de start verschijnen. Bovendien komen de demy's in actie, gereden door de renners, die ca. 30 jaar geleden een grote faam genoten, o.w. Piet van Kempen, Aad van Amsterdam, Gerrit Bontekoe, Arie van Duyn, Theo Middelkamp. Jan Pijnenburg, André Braspenninx, Paymans. Zij zullen dan als gangmakers fungeren van hun zoons, die thans bezig zyn min of meer de voetstappen van hun vaders te volgen. Amsterdam krijgt zondag 30 septem ber de reprise van dit groots wieler- menue, doch bovendien zullen Arie van Vliet en Jan Derksen in de Jordaan de revanche rijden van het nationaal sprint kampioenschap. Swlft-Comblnatie Morgen wordt de training voortgezet met de bekerritten. De afstanden zijn: A- en B-klasse 100 km, C-klasse 60 km en D-klasse 25 km. Start 9.30 uur aan de De Zijl. Lenig en Snel De amateur J. de Lange start in de Ronde van Schijndel. P. v. Went en R. Riethoven starten bij de adspiranten in de Ronde van Berkel, Th. Hoogkamer start bij de nieuwelingen De overige renners rijden: A- en B- klasse om de B. v. B.-prys, afstand 60 km. C-klasse en jun. voor de Lens-prijs, afstand 35 km. Vertrek 9 uur Zijlpoort, start 10 uur Oud-Ade. POSTDUIVEN De Zwaluw (Voorschoten) Wed vlucht met oude en jonge duiven (na- vluchten) vanaf Vilvoorde; afstand 134 km, om 7 uur gelost windstil; aankomst eerste 9.04.01, snelheid 1076.90 m. p.m., laatste 9.38.20. snelheid 843.46 m. p.m. Uitslag: P. d'Haens 1-4-11; P. N. van Wissen 2-3-8-9; A. de Graaf 5-6-7; P. Aertsen 10. In de prachtige wintersportplaats Gar misch Partenkirchen zyn alle twintig Nederlandse rijders, die zullen deelne men aan de internationale motorzes daagse, aangekomen. Om hen heen heeft zich reeds een complete Nederlandse „kolonie" van supporters, verzorgers en natuurlijk ook officials gevormd. De Puch-ryders arriveerden het laatst, in de stromende regen. Wat dit betreft heeft men hier in Garmisch de laatste dagen volop kunnen „genieten". Het weer was erbarmehjk slecht, het heeft herhaalde lijk vele uren lang gegoten. Dit zal het de deelnemers, die maandag starten, ze ker niet gemakkelijker maken. Tot hun opgaven behoort o.a. een traject van on geveer zéven kilometers waarop de bed ding van de rivier de Iser moet worden gevolgd. Op het ogenblik staat op de ondiepste plaatsen toch altijd nog zo'n tachtig centimeter regenwater. Flip Haa- ker is tijdens een oefenrit met motor en kopje onder" gegaan op een over steek, waar het water meer dan een^ne- ter diep was Als de situatie blijft, zoals zij thans is, zullen de organisatoren wel gedwongen zyn, de nodige omleggingen te maken. Want men kan van een zesdagen-rijder wel veel verlangen, maar een wedstrijd het „zich zwemmend redden" moet het nu ook weer niet worden. Vrijdag was het redelijk goed weer en heeft zelfs de zon even geschenen, maar zaterdag waren de berichten al weer allesbehalve optimistisch. Dat neemt niet weg. dat de stemming in de Nederlandse ploeg uitstekend genoemd kan worden. Alle rijders zyn onderge bracht in een goed hotel en allen zyn bijzonder tevreden over de motoren, welke hun ter beschikking zyn gesteld. Hoe het weer zich verder ook houdt, het staat nu wel reeds vast, dat dit een uitermate zware zesdaagse gaat worden. Dat bleèk ook vandaag tijdens de oefen- ritten. Het zo sterk internationaal georiën teerde Garmisch leeft op het ogenblik geheel in de sfeer van de zesdaagse, waarvoor het centrale punt ligt in het vermaarde ski-stadion. Hier is ook het Pare Fermée gevestigd, waar de moto ren worden ondergebracht in enorme tenten. Er hebben officieel 317 ryders uit 19 landen ingeschreven. Het is nog niet be kend hoeveel deelnemers er weg zullen blijven. Wel schijnt het reeds vast te staan, dat van de acht aangekondigde Roemenen slechts vier zullen komen. Om de eventueel vrij komende plaatsen zal wel hard „gevochten" worden door de ploegen, die reserve-rijders hebben meegebracht. Voor Nederland, dat over drie reserves beschikt, nl. Teun de Vos, Willy van Ommeren en Jan Kruisinga, zal de kans op een extra geplaatste man wel gering zijn. Want vermoedelijk Sto len er alleen in de 125 cc klasse enige plaatsen vrij komen en hiervoor heeft Nederland nu net geen kandidaten. Russen een openbaring. Met bijzondere interesse hebben onze landgenoten hun Russische concurrenten die voor het eerst aan een zesdaagse meedoen, in het terrein aan het werk gezien en zij zijn daardoor niet weinig geimponeerd. De Russen hebben enigs zins ouderwets aandoende machines, maar wat zij er mee presteren, is haast ongelooflijk. De Russen ryden „bij het leven af", zy schijnen het parool „bui gen of barsten" te huldigen. De vraag is natuurlijk of zy dit ook zes dagen zul len kunnen volhouden, maar hun rijden is voor de Westeuropeanen in ieder ge val een openbaring geweest. De deelnemers starten maandag met drie man tegelijk, met tussenpozen van enkele minuten. Een aardige bijzonder heid is. dat drie van de Nederlanders Russisch gezelschap hebben, nl. Priem Rozenberg. Ton Bakker en Piet van der Mispel. De beide laatsten hebben zelfs het genoegen, met een Russisch meisje te rijden, althans te startenzy beiden zullen dus hun best moeten doen om te laten zien, dat zy inderdaad tot het „sterke" geslacht behoren. is in het Nederlandse kamp verder een klein zorgenpunt. Rob Selling heeft namelijk nog steeds geen startnummer. De heer H. Burik, de secretaris van de KNMV, kreeg echter wel de definitieve toezegging, dat Selling, die in de plaats was gekomen voor de geblesseerde Brouwer, nog zal worden ingedeeld. TAFELTENNIS Klubkampioenschappen Treffers Vandaag wordt in de Pancratiuszaal een begin gemaakt met de klubkampioen- schappen van Treffers. Om 4 uur begin nen de junioren, waarna 8 uur de wed- I strijd beginnen voor de dames en heren senioren. Indien nodig worden maandag de resterende wedstrijden gespeeld tot aan de finales. Op een nader vast te stellen datum worden dan deze finales verspeeld. PROCES VAN VEEHOUDER TEGEN DE STAAT. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gistermiddag een aantal getui gen gehoord in de enquête van het proces van de veehouder R. Sponse- lee uit Eist tegen de staat der Neder landen. De veehouder heeft namelijk tegen de staat een eis. tot schadevergoeding gesteld omdat zijn vijftien koeien aan tuberculose waren gestorven, nadat deze tegen mond. en klauwzeer wa ren ingeënt. Als eerste werd gehoord prof. dr. J. H. ten Thije, hoogleraar in de fa culteit der diergeneeskunde te Utrecht. Deze zeide dat tuberculose in de boegklier van runderen op zich zelf vrij zeldzaam voorkwam, wel als onderdeel van een algemene tu berculose. Tuberculose in de boeg- klier, zo zeide hij, wijst meestal op een besmetting in de onmiddellijke omgeving van de huid. De hoogle raar .achtte het toegediende serum praktisch besmettingsvrij, hoewel hij theoretisch de mogelijkheid open liet van besmetting. Ook achtte hij het mogelijk dat de entstof besmet was geworden op de deel van eisers boer derij. De dierenarts J. H. P. Verwey, di- recteifr van de proviciale gezond heidsdienst voor dieren te Roosen daal was het volkomen eens met de verklaringen van prof. ten Thije. Nadat nog een paar* dierenartsen waren gehoord alsmede een handelaar in kunstmest, die weinig bijzonder heden konden verklaren, werden de veehouders Hofs uit Oosterhout ge hoord. Deze verklaarden dat hun koeien, na voor mond. en klauwzeer te zijn ingeënt, later tuberculose had den gekregen. Een van de dieren in de boegklier. De rechtbank heeft de contra-enquête op vrijdag 5 oktober om kwart over twee bepaald. VRAGENBUS NIET VOOR REBUSSEN. Mag een journalist in zyn blad de oplossingen publiceren van een prijs vraag, die door derden is uitgeschre ven? Het antwoord op deze vraag is het onderwerp geweest van een tuehtrechterlijke uitspraak door de raad van tucht der Federatie van Ne derlandse Journalisten in een zaak, welke door de uitgeefster van een weekblad bij deze raad aanhangig was gemaakt tegen de hoofdredactie van een dagblad. De raad van tucht heeft, uitspraak doende, de uitgeefster van het week blad in het gelijk gesteld en als zijn oordeel uitgesproken dat in dit ge val de waardigheid van de stand der Nederlandse journalisten is geschaad, zodat een ernstige waarschuwing moest worden uitgesproken. De raad achtte het onjuist, dat een journalist de „van weinig sportiviteit getuigen de" mentaliteit van de lezers, die zidh voor de oplossing van een prijs vraag tot hem richten, tegemoet komt en bevordert door in zyn blad de gevraagde antwoorden aan hen te verstrekken. LEIDSE SCHOUWBURG Morgen zondagav. 8 u. DE WITTE NON in vijf bedrijven naar de veelgelezen roman. „De witte non" is een verhaal dat de striid van een jonge vrouw weergeeft, die op het moment dat zij denkt alles verloren te heb ben. in het klooster gaat. Haar hevige strijd egint, wanneer blijkt dat haar doodgewaande man nog in leven is. Prijzen 1,50 tot 3. Bespreekt vooral per tel. 20195. (Advertentie) 'k Cn weet niet wat U van 't geval seght. Maer hoe men de saeck siet of uytleght, by nickermusyck, tsy jazz het sy swingh, hoort wildengeschrey als be-ge-ley-dingh, so dacht men in Haerlem en Uytredht. In Leyden gingh men oock aen het tieren toen musyck, genaemt jazz, daer quam lieren. Hoe meerdere klanck, hoe meerder kaebael, want knaepen en meydens, die vulden de sael met kreeten, met gillen en gieren. Voor veelen, so grooten als cleynen ist leeven maer hossen en deynen en springhen int rond. 'k En vatte niet hoe die luyden verslaefd syn aen 't sotte gedoe. Of kan ick de son niet sien schynen In 't waeter? Nymodische saecken togh kunnen my 't herte nogh raecken. Met drumband of jazz en sulk keetelmusyck op bruyloft en karmisse voel ick my ryck en kan ick my seecker vermaecken. Maer 't wil met myn beenen niet vlotten by boogie en swinghen of hotten, by wasbordgedaes en 't wilde geluyd van aepen met blancke of roetswerte snuyt. Ick danse maer liever Gavotte. Ick ben niet so jorugh meer tenslotte. Het jeughdige vier in myn botten. van eertyds is wegh, dat voel ick gestaegh als knaepen en deerns gaen dansen. Hoe graegh was ick nogh so jongh als die sotten! 'k Pn wil daer geen woord meer aen wyden. In Vooikout, het vleckjen by Leyden was saligher vreughd, want viermael dit jaer een soon men sagh opgaen naer 't heyligh altaer, 't welck ghants der gemeynte verblydde. Ter karmis, waer wysen en gecken tot yeders plaisier en eyghen vermaeck al swierend en swaeyend, de kap van jut raeck slaen, koeckhacken en worstentrecken. Men kneppelt de tonne en steeckt er de tobbe; het water dat leeckt er so kille en nat op koppen en buys. En 's avonds dan gaense met paelingh naer huys als slot van het feest. En dan breeckt er Pen vyerwerek los met sonnen en pylen, die lichtend en draeyende heemelwaerts seylen. Een yeder seght „O" en siet naer omhoogh tot waer er die knallende donderdpot vloogh. Dan is weer 't „Orangienfeest" wylen. WILLEM VAN HORSTENDAELE. Bollenhandel De tijd, waarin de exporteurs stad en land afreisden in de hoop nog wat „leverbaren" op de kop te tikken is kennelijk voorbij. De oogst is veel beter geweest dan de grootste opti mist had verwacht. Ook de afgelopen week was het aan de Lissese veiling nog zeer druk. Het aanbod was vooral bij de tulpen nog zó, dat er bij ver schillende soorten opnieuw een prijs daling intrad. Het merkwaardige is, dat men wel had verwacht, dat de narcissen en de hyacinten „over de mand zouden lopen" en dat deze arti kelen nu juist vlot verkocht worden tegen goede prijzen. Voor plantgoed van tulpen was de belangstelling niet groot, terwyl het z.g.n. telgoed wel graag werd gekocht, maar tegen lage prijzen. De Rijnsburgse bloem kwekers, die veel „tienen" in hun wa renhuizen zetten, zullen dus hun hart kunnen ophalen. Niet alleen wat de tienen betreft, mar vooral ook kale tulpen kan men te kust en te keur In een textielfabriek te Notting ham in Engeland zijn de gekleurde meisjes gescheiden van de blanke arbeidsters, omdat een aantal blanke meisjes er 'bezwaar tegen 'had zij aan zij met gekleurde arbeidsters uit Afrika en van Jamaica te werken. De blanke meisjes dreigden het werk neer te leggen. In de fabriek werken ruim honderd blanke en ongeveer twaalf gekleurde arbeidsters. Zeven transporttoestellen van de Britse luchtmacht zijn donderdag begonnen met het vervoer van voor het grootste deel Afrikaanse troepen naar Noord-Rhodesia, waar de noodtoestand is afgekondigd i.v.m. een grote staking in de kopermijnen aldaar. kopen. Dat doet men dan ook volop allemaal in de hoop dat België en de Zwitserse Migros deze winter weer aan de markt zullen zijn Om met de hyacinten te beginnen: l'Innocence, het witte soort dat en kele jaren geleden volledig in de goot lag, behoort nu weer tot de best betaalde soorten. Extra mooie negen tienen werden nog verkocht voor 50,of daaromtrent per 100, ter wijl Arentine Arendsen tot 48, liep. Met het blauw wil het nog steeds niet erg. Diverse soorten kan men ge makkelijk voor de minimumprijs kopen. De rose variëteiten, die jaren aan één stuk niet te betalen geweest zijn, kan men ook veel gemakkelijker kopen. Weliswaar brachten beste Jan Bos nog tot 45 op en Pink Pearl tot 40,maar een Queen of the Pinks kreeg men wel voor ƒ30,een An ne Maria voor 27,enz. Bij de en kele vroege tulpen tuimelden diverse soorten flink en ook bij de dubbele vroege tulpen waren er de fancy- prijzen ook niet meer bij. Men kocht nu bijv. bestq twaalven van Peach Blossom voor 9,en mr. v. d. Hooff voor 11))Electra voor 11,— enz. Trouwens: ook bij de andere tulpen was alles minder. Bij de narcissen liep het allemaal wat beter. Vooral de kwekers die grote partijen van de -kende gele trompet Golden Harvest hadden aan te bieden. Enen van deze variëteit brachten nog tot 0.25 per stuk op! De crocussen waren over de gehele linie goedkoop en de gele kreeg men haast cadeau. Idioot hoe gauw de rol len omgekeerd kunnen worden.- Slechts enkele jaren geleden betaal de men er goud voor. Toen ging alles en iedereen gele crocussen telen en nu gooit inen ze te graai en te grab bel. Bij de Irissen bracht vooral Wedgwood onzinnig hoge prijzen op. 32) „Ik heb geen zoon," vertaalde Car ver automatisch. „Wet Bart was vrij gezel, Steve. Ik vraag me echter af, of Wallace niet iets van hem wist. Iets, wat we hier niet vermoedden maar waarmee hij chantage plegen kon en waarmee hij Cortez dwong de ranch te verkopen. Ik wou, dat ik het eerder geweten had. Chantage is zo ongeveer het enige dat ik niét geprobeerd heb, om de ranch in han den te krijgen! Een lach ontnam de laatste woor den hun onaangename inhoud. Hij schonk zijn glas eens vol en dronk gulzig. „Kijk eens, Dok, voor het geval jij of iemand anders mijn woorden aan Miss Moran van vanavond dat ik de ranch zou willen hebben, verkeerd zou begrijpen, zal ik je dit zeggen. Ik heb er nooit een geheim van ge maakt. Gedurende ongeveer vijf ja ren heb ik getracht, de oude Bart te bewegen mij de ranch te verkopen. Maar hij wou nooit.en toen plot- Wild West^ <Uor HOFFMANN BHtNEY j seling op zekere dag, komt hy het gerechtsgebouw binnen, samen met Wallace, die hier nooit iemand eerder gezien had, smijt een heel pak zeer oude documenten op de toonbank, in het Spaans opgesteld en vergeeld door ouderdom, een verzoekt Frank Stackpole de verkoop te registreren van het landgoed, dat bijna driehon derd jaar in het bezit van zijn fami lie geweest was. Stackpole had nog een tweede getuige nodig en liep naar de deur om iemand te roepen. Lafe Young kwam toevallig voorbij en fungeerde toen als tweede getui ge. De maand was nog niet om of hij was in dienst van Wallace. „Ik heb dat alles maar niet aan Miss Moran verteld. Zoals ik haar ook niet vertelde, hoe onaangenaam verrast ik was, toen Wallace later by me kwam om over een lening te on derhandelen. Toen begon, ik hoop te krijgen, dat Wallace het type was dat altijd en eeuwig lenen moet. En dat was-ie ook. De énige zekerheid, die by bieden, kon was zijn ranch aan de Schedelbeek, en dat was ook het énige dat ik wilde. Officieel leende hij van de bank, maar ik verzekerde het bestuur, dat ik borg zou blijven voor zijn schulden en ze betalen zou, als ze vervielen. De bank kreeg ech ter de rente. Op die manier waren allen gediend." „Toen begon Wallace de belastin gen niet meer te betalenze wa ren door de oude Bart altijd stipt voldaan.en ik wist, dat zo lang hij de ranch aan niemand anders verkocht, ze vroeg of laat van mij zou zijn. Je kunt nu wel een vuile ma nier van zaken doen noemen, maar ik verzeker je, dat er deksels weinig zaken zijn waarvan niet een of an der vuil plekje zit. Ik kon. dat Miss Moran niet allemaal vertellen. Maar als haar oom nog één jaar geleefd had zou ik zijn ranch in handen gehad hebben". Morgan pafte aan zijn pijp en sprak enige tijd niet. Toen wees hij met de steel van zijn pijp naar de glazen. „Vul ze nog eens. Als ze leeg zijn, ga ik naar huis om met gejuich het morgen gloren te begroeten. Ik ben blij, dat je me dat alles vertelde, A. J. Maar wie belet je haar net zo te vangen als je het Wallace deed?" „Niets.... behalve dat Wallace met open ogen in de val liep en zij niet. Ze is een meisje en een.... groentje; en je weet dat het de tra ditie van het Westen is, dat wij man nen uit deze streken ridderlijk zijn. Laat haar die opinie houden. Ik kan me het aanbod, dat ik deed, permitte ren. Ze kan vijfentwintigduizend dollar contant krijgen en in een luxe wagon naar Cleveland terugreizen, zodra ze dat maar wil." „Vind je eigenlijk niet, A. J., dat je haar vartavond iets te veel ver teld hebt? Ze zou het spel wel eens kunnen doorzien en dan al het mo gelijke doen, om je dwars te zitten. En als zij het niet doorziet, kan die vent Court het voor haar doen." „Dat kan-ieik weet het, en het is juist het soort van werk, dat-ie allemachtig graag zou doen. Daarom vind ik het zo verduiveld jammer, dat ik hem bij de Hoogoven liet ont slaan." „Hij negeerde me en ik stelde me bespottelijk aan. Nu zou ik hem elke baan geven die hij hebben wil, al leen om hem uit de buurt te krijgen. Zij is een allemachtig aardig kind en ik geloof, dat hy een fortuinjager is. Morgan keek naar het raam. Hij stond plotseling op. „Ik ga weg. We hebben gepraat en we hebben gedronken. Best mogelijk, dat je gelyk hebt wat die Court be treft. Ik zag hem vandaag voor het eerst en het kwam eigenlijk niet bij me op, dat hij er op uit was het meis je te trouwen alleen voor het geld, dat ze van jou kan krijgen. Het kan ook zijn, dat ik een grote fout begaan heb." „Hoezo?" „Ik zie niet in, hoe er iets ernstigs uit ontstaan kan, maar voordat ik de ranch verliet Lafe Young pakte net zijn boeltje bij elkaar kwam die Court naar me toe en verzocht me, hem die bewerkte 45 revolver te ge ven, die in King's gordel was toen hij gedood werd. En ik heb ze hem maar gegeven." HOOFDSTUK XIH. Tom King en Jery Evans waren op vrijdag gedood en de vergadering van de Raad van Commissarissen van de Tedder County Bank Trust Co. zou de volgende donderdag plaats vinden. Voor de man en het meisje in het grote stenen woonhuis aan de Schedelbeek betekende dat een week van vrijheid, zoal niet van niets doen. Elke morgen ontbeten ze samen even over zessen. Op dat uur sloeg de Chinese kok op een stuk spoorweg rails, dat van het dak van het slaap- huis hing. Nora Jane beweerde, dat ze slechts een goed voorbeeld wilde geven door op hetzelfde uur op te staan als de mannen, die voor haar werkten. Als de kok acht uur sloeg, zat Ted Court aohter de schrijftafel of tikte op de schrijfmachine. Hij werkte onophoudelijk en al le ken de ontkennende antwoorden, die hij voortdurend op zijn brieven ont ving, het werk overbodig te maken, toch kon het meisje geen moedeloos heid bij hem bespeuren. „Ik verwachtte dat eigenlijk wel, beweerde hij koen. „Wallace was niet de man om de boel hier open en bloot te laten liggen. Hij was een geheim zinnig type „zo véél begrijp ik nu wel. Op het ogenblik vraag ik aan alle belangrijke banken in het Westen schriftelijk, of ze in de eerstvolgende brief aan hun bijkantoren een ver zoek willen insluiten, om inlichtingen over Thomas Wallace in te zenden, vooral over zijn rekeningen in het verleden en heden. Als je het op die manier aanpakt, lady Jane, moet je vroeg of laat succes hebben". „Ja maar, Ted..., als ze alleen waren en niemand zich in de buurt bevond noemde ze hem Ted sedert het ogenblik, dat ze samen bij het lijk van Jerry Evans de wacht ge houden hadden.... maar Ted, heb ben we wel tijd genoeg?" (wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5