Max Tailleur: Kleuter- en lagere scholen te Leiden andere tijden? Leidse Agenda Burgerlijke Stand NIET BEZORGING Gymnastiekzaal van katholieke meisjesschool in gebruik genomen Scherp 'n Israëlische overval op een Jordaans politiepost ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSF COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 In Amsterdam zijn met ingang van september de sohooltijden voor de lagere- en kleuterscholen gewijzigd met het oog de veiligheid van de kin deren in het verkeer, terwijl in Den Haag een proef van soortgelijke strek king wordt overwogen. B. en W. van Leiden hebben thans de hoofden van de openbare lagere- en kleuterscholen en de besturen van de bijzondere lagere- en kleuterscho len verzocht zich over deze aangele- Programma VEBO jongerendag Het programma voor de Vebo jon gerendag te Leiden op 21 sept. a.s. vermeldt o.m. de volgende wedstrij den. Wedstrijden voor meisjes. Melkwëdstrijd volgens speciaal re glement (aanvang 8.15); pannekoe ken bakken, idem (9 uur); textiel kennen, idem (9.30 u.); bloemen- schikken, idem (10 u.); planten ken nen, idem (10.30 u.); kaas beoorde len, idem (11 u.); fruitmand opma ken, idem (12.15 u.). Wedstrijden voor jongens. Melkwedstryd, volgens speciaal reglement (8.15 u.); kalveropfokwed- strijd, volgens reglement TLJW (8.30 u.); veebeoordeling, volgens regle ment TLJW methode B (8.30 u.) met extra opdracht voor rangschikking; toiletteren, volgens speciaal regle ment (10 u.); planten kennen, idem (10.30 u.). Open wedstrijden, aanvang 10 uur: gewicht schatten van vee en voeder- middelen en veebeoordeling door iedereen. Sluiting van deze wedstrijden te 12 uur. 's Middags om 2 uur volgt een de monstratie van de landelijke rijver- enigingen „Koningin Emma" te Was senaar en „Jeanne d'Arc" te Zoeter- woude. In „Het Schuttershof" zullen om 4 uur de prijzen voor de wedstrijden worden uitgereikt, e ZATERDAG 15 SEPTEMBER. Jubileumtoneel „De Gastspelers". „Om de Karashoeve" Stadsschouw burg. 8 uur nam. „Instuif", Leonardushuis. Elsa Schmidt, operettezangers. 8 u. nam. K.A.B. Opening seizoen. Avondmis Kapel Elisabethziekenhuis. 8 u. n.m. waarna bijeenkomst in St. Antoriius Clubhuis. Speeltuinver. „Ons Eiland": Avond tuinfeest van 8 tot 11 uur. Vola Excursie Universiteit en Hor tus Botanicus. 2 uur nam. Ingang Universiteit. ZONDAG 16 SEPTEMBER. De witte Non. Schouwburg. 8 uur nam. N.R.K.M. Sociale zondagmorgen. Kapel Carmelitessen, Oude Vest 45. 9 uur v.m. MAANDAG 17 SEPTEMBER. L.J.A. Kennismaking jeugdleiders- curus, Leids Volkshuis, Apothekers- dijk, 8 uur nam. WOENSDAG 19 SEPTEMBER. Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk. 7 uur nam. Maatschappij van Tuinbouw Plantkunde. Gerecht 10, 8 uur nam. DONDERDAG 20 SEPTEMBER. V.E.B.O.-tentoonstelling, Marktter rein. Opening 10 uur v.m. Schutters hof. Vervolgcursus Kath. Nat. Bond voor EHBO afd. Leiden. (Feerke- Donders). R.K. Lyceum, Marienpoel- straat. Aanvang 8 uur nam. VRIJDAG 211 SEPTEMBER. V.E.B.O.-tentoonstelling: Jongeren dag. Veemarktterrein. Aanvang uur v.m. Zondagsdienst der huisartsen. A.s. zondag 16 september Ml de dienst worden waargenomen door de doktoren Hartman, Lahr, Verlbrugge, De Bruyne, Veldhuyzen. Doktersdienst Oegstgeest. A. J. M. v. Glabbeek, A. B. J. v. d. Vliet De Vries. Dienst van de apotheken te Lelden en Oegstgeest: Zaterdag 15 september zijn des middags, 's avonds en 's nachts ge opend voor het klaarmaken van spoedrecepten: Apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 24307; apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060; apotheek Oegstgeest, Wil- helminapark 8, tel. 26274. Zondag 16 september zijn van 's ochtends 9 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend apotheek Kok en apotheek Oegstgeest. De nachtdienst wordt vanaf 24 uur weer waargeno men door apotheek Kok; apotheek Tot Hulp der Menschheid en apo theek Oegstgeest. genheid te beraden. Het is hun voor nemen om, nadat overeenstemming is bereikt over de tijd, waarop de Leidse scholen het beste 's morgens met de lessen kunnen aanvangen, ge durende de maanden oktober, novem ber en december een proef te nemen met de verschuiving van de aanvang van de morgen-schooltijd naar dat uur. Geboren: Robert zn van W. E. van Oosterom en M. A. J. F. Stevens; Manda dr van W. F. de Wolf en A. v. d. Zeeuw; Daniël Dirk zn van D. v. d. Kroef en J. -Vlot; Anna Alber- tha Theresia dr van S. Bezuijen en B. v. d. Meer; Jan zn van P. v. Duijn en W. v. d. Meij. Ondertrouwd: G. de Vogel en J. N. Hannaart; J. H. A. Naber en C. A. M. J. Beurze; G. C. Pielanen en K. Jansen; H. van Heuzen en S. Kroe- zemeyer; J. W. J. Pels en T. A. M. Jongmans; H. Raar en A. E. v. d. Blom; W. v. Kampen en J. P. Lem merman; I. C. Brussee en J. van Win kel; C. H. P. J. Sormani en J. A. M. Bleijs; J. A. F. Planjer en J. A. van der Vegte; A. P. Sep en M. C. Zirk- zee; A. J. Kortekaas en M. M. Le- varht; P. P. J. M. Schram en W. M. E. Thomeer; J. Wetshoek en H. C. van der Meij; W. v. d. Nieuwendijk en E. v. d. Steen; E. Chaudron en P. v. Nierop; H. N. Bauer en M. M. v. Noort; J. A. J. Bentveld en M. S. Neuteboom; J. Duindam en M. Ver- bruggen; C. J. de Wit en J. J. Wil- lemse; J. Frankhuyzen en J. Kroe- semeijer. Overleden: J. v. Vliet 37 j., man; I. K. Burck—Grunecke 62 j., huisvr. van Schreiber. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. Bekendmaking. Dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland, brengen ter algemene ken nis, dat in de kiesvergaderingen ge houden 11 sept. 1956 tot hoofdingelan den en tot hoofdingeland-plaatsver vangers ter vertegenwoordiging van de gebouwde eigendommen zijn be noemd: voor de gemeenten Alphen aan den Rijn, Boskoop en Waddinx- veen de heren A. Oudijk te Waddinx- veen en mr. dr. J. T. Taat te Bos koop, respectievelijk tot hoofdinge land en hoofdingeland-plaatsvervan ger; voor de gemeenten, de heren C. j. van der Hoeven te Voorschoten en P. M. M. van der Weyden te Noordwijkërhout, respectievelijk tot hoofdingeland en hoofdingeland- plaatsvervanger. MEJ. MEURS TIJDELIJK SECRETARESSE DRIE JONGSTE PRINSESSEN. De particuliere secretaresse van prinses Beatrix, mej. mr. M. Meurs, is tijdelijk belast met de voorkomen de secretariaats-werkzaamheden met betrekking tot de drie jongste prin sessen. Het secretariaat is gevestigd Noord einde 68, 's-Gravenhage. Moge ook in 1956 dit weer uw leu ze zijn, wanneer in de week van 17 t/m 22 september aan uw deur zal worden geklopt voor een bijdrage voor het Medisch Kleuterdagverblijf „Margriet". Bovendien zal op 22 september onze grote straatcollecte worden gehouden. Geeft allen met milde hand er is veel geM voor het goede doel nodig. Zeker kent u allen het doel van onze Stichting: Moeilijke en oneven- wichte kleuters in een rustige omge ving onder deskundige leiding ver zorgen, zodat deze kleuters kunnen opgroeien tot nuttige leden van de Maatschappij. Is dit geen mooi doel? Geeft en steunt ons ieder naar vermogen. Hedenavond geeft de Ohr. Muziek, vereniging „Concordia" in het Van der Werfpark een concert. Het pro gramma van dit concert luidt als volgt: De Garde (mars) C. J. N. Cori; Sophonisbe (ouverture) Klughart Zurmüle; Folkloristisch Paraphrase, Gerard Boedijn; Triomphmars uit Aida, Verdi- arr. Fr. Jakma. Na de pauze volgt een marsprogramma met medewerking van Concordia's Drum band. Een feestelijke stoet kinderen trok gisteravond door het Zijlkwartier. Het was de jeugd van de speeltuin vereniging „Ons Eiland", die deel nam aan de door het bestuur van deze vereniging georganiseerde lam pionoptocht. De animo was groot en het lichteffect alleraardigst. Het Chr. Tamboer- en pijperscorps K. G. verleende aan deze optocht, waarin ook enkele aardige groepen medelie pen, zijn medewerking. Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. N00RDWIJK kampioen moppentapper POTLOOD en GEEST Oplossing no. 531. Horizontaal: 1. wis, 3. hop, 5. Ida, 7. ge, 9. os, 10. Simon, 11. op, 12. te, 14. erg, 16. kas, 17. aak. 3. ha, 4.1 bang was geweest, zei hij: „Wel neen, Zou gauw iemand in het gezel schap uitroept: „Ik weet een leuke" gaat iedereen hem al bij voorbaat met een leuk lachje aankijken; men is bereid de mop goed te vinden. A n ders wordt het wanneer zo'n mop pentapper, aangemoedigd door het succes, de ene „leuke" na de ander vertelt. De luisteraars zijn dan wel eens in staat om de grappenmaker voor de mop in de kelder op te slui ten. Een dergelijke aanvechting krijgt men niet indien men na anderhalf uur, de zeven of achthonderdste mop van Max Tailleur geconsumeerd heeft. En dat is al een hele eer voor Max Tailleur. Er blijkt uit, dat hij de grapjes goed genoeg vertelt om ook na een uur nog aan te sprekenmaar men lacht niet meer zo hard als in het begin en dat is op zichzelf al een be denkelijk teken. In Amsterdam heeft Max Tailleur op het Rembrandtplein een café „De Doofpot", dat door zijn moppige eige naar bekendheid heeft gekregen. Wat in een café kan, '.an echter nog niet altijd in de Leidse Schouwburg. Het duurde te lang, er was te weinig af wisseling en er waren ook nog te veel moppen bij, die een respectabele sik droegen. Naast de vele bakken, die „zo-zo" waren. Dit neemt niet weg, dat de handels reiziger, de winkelier en de kaste lein hun voorraad handelsmoppen gisteravond met een goed getal nieu we hebben kunnen aanvullen. De bezoeker kan de eerste maan den de spil van een partijtje zijn, in dien hij maar de juiste manier van moppen vertellen van Max Tailleur weet te vinden tussen neus (van extra ordinaire afmeting) en lippen door. Vliegen gemakkelijker dan u denkt Vliegen is gemakkelijker dan u denkt, Dat hebben de 13-jarige Eddie Gates en zijn 11-jarige vriendje Roy Rousseau uit Mastic in de Ameri kaanse staat New York bewezen. Zij werden n.I. donderdagavond door twee politiemannen betrapt, toen zij op het vliegveld bij hun woonplaats landden met een klein sportvliegtuig- waarmee zy een vlucht boven de omgeving hadden gemaakt De jongens hadden bij een laat be zoek aan het vliegveld ontdekt, dat in één der vliegtuigen de contactsleu tel aanwezig was. Zij stapten in, Eddie startte de motor, gaf vol gas en zij stegen op. Zij hebben op hun rondvlucht nog laag een ererondje gedraaid boven de huizen', waar zij wonen. Toen men Roy vroeg, of hij niet Verticaal: 1. weg, pas, 6. Denier, 8. esp. 9. ont, 11. ook, I Eddie had toch in een boekje gelezen 13. eek, 14. es, 15. ga. wat hij doen moest". Om aan de moppenmoeheid tege moet te komen zong Wies je Bouw meester enige cabaretliedjes en de lange Pauline Johnson Engelse en Amerikaanse shownummers. Jelle de Vries begeleidde voortreffelijk aan de piano. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU LEIDEN. Algemeen. Over de periode van 3 t.m. 8 sep tember daalde het aanbod (arbeids reserve n.I. van 175 tot 165, als ge volg van het tot stand komen van de definitieve plaatsing van een aantal jeugdigen en enige seizoenfactoren vrijgekomen krachten. Een vergelijking met de stand van het overeenkomstige tijdstip in 1953, 1954 en 1955 doet zien, dat de werk gelegenheid zeer bevredigend mag worden genoemd. De voordelige ver schillen bedragen resp. 940, 225 en 30. Een analyse van de arbeidsreserve naar vorm van werkloosheid, belang rijk voor de beoordeling van de sa menstelling van het aanbod, levert het volgende beeld op: wrijvings werkloosheid 75, seizoenwerkloosheid (horecabedrijven) 75, structuurwerk loosheid nihil en minder geschikten waaronder 40 minder validen, (licha melijk of geestelijk gehandicapten) 75. De vraag onderging vrijwel geen wijziging en beliep 415 geregistreerde aanvragen, waarvan er 185 betrek king hadden op jeugdigen (15 t.m. 18 jaar). De behoefte aan arbeidskrachten is in vrijwel alle bedrijfstakken merk baar, doch treedt het sterkst naar vo ren in de textiel-, de metaal-, de bouw- en de landbouwsector. Jeugdigen. Het aanbod blèef miniem ten op zichte van de vraag. De schoolactie werd voortgezet, terwijl ook de con tactavonden zich in de blijvende be langstelling van de jeugd en de ouders mochten verheugen. Goede re sultaten konden worden geboekt, waaruit valt af te leiden, dat zowel de mannelijke alsmede de vrouwelijke jeugd goede voorlichting op prijs stelt. Het avondspreekuur donderdag avond van 78 uur werd door velen benut. Vrouwenbemiddeling. Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten onderging geen wijzi ging en bedroeg op 8 september j.l. 125. De vraag handhaafde v-h or gelijk niveau en bedroeg 400. Bijna 50 pet. had betrekking op jeugdigen, 15 t.m. 18 jaar. In nagenoeg alle bedrijfstakken be staat ruime tot goede plaatsingsmoge lijkheden voor vrouwelijke arbeids krachten. terwijl in de confectie- en in de textiel-industrie zich een toene mend tekort doet gevoelenè Gisteravond had de officiële inge bruikneming plaats van de gymnas tiekzaal van de kath. meisjesschool in de Bronckhorststraat te Noord wijk. Hieifoij waren tegenwoordig deken H. Brinkman, het volledig kerkbe stuur, weth. J. v. Leeuwen en de he ren B. Ike, gemeentesecretaris, W. Roggeveen, Rijksconsulent voor li chamelijke opvoeding, Barnhoorn, ar chitect, J. Beugelsdijk, Boele, voorz. van MSV, S. W. Neefjes, hoofd r.k. Ulo-school, F. de Lincel namens r.k. jongensschool, enkele eerw. zusters en de heer Boortman, leraar licha melijke opvoeding. Temidden van het prachtige leermateriaal moest de de en constateren, dat het gehele gezel schap in overtreding was, want de voorschriften luiden, dat het lokaal alleen betreden mag worden met gymschoenen of blootvoets. Spr. was verbaasd, dat op een klein stukje grond zo'n prachtig lokaal is verre zen. Dank bracht spr. aan het ge meentebestuur voor de medewerking. Door omstandigheden heeft het wel lang geduurd, want de eerste aan vraag voor dit lokaal was reeds in gediend in 1932, doch door.de crisis tijd, oorlogsjaren en het woningpro bleem was het onmogelijk een vlug gere uitvoering te verkrijgen. Nu het werk is voltooid, mogen wij ons toch gelukkig achten, dat dit schone ge bouw in de onmiddellijke nabijheid van de school in gebruik genomen kan worden, aldus de deken. Spr. dankte allen, die medegewerkt had den aan de totstandkoming van het gebouw. Weth. J. v. Leeuwen feliciteerde het r.k. kerkbestuur met de inge bruikname van dit schone lokaal en sprak het vertrouwen uit, dat de Noordwijkse jeugd hiervan een nut tig gebruik mag maken. Daarna spraken nog de heren Barnhoorn, S. W. Neefjes en W. Rog geveen woorden van vreugde waardering bij de opening van deze zaal, waarna deken Brinkman de in zegening verrichtte. Na een korte explicatie door de heer Boortman over de aanwezige leermiddelen, werd onder diens lei ding door een groep meisjes van de hoogste klas van de r.k. Ulo-school een geheel onvoorbereide demonstra tie gegeven in gymnastische oefenin gen. Handbal MSV. Het programma voor zondag is als volgt: 1 uur Da mes MSV I—SVLV I; 2 uur Heren MSV IVelo; 12 uur Junioren NIO a—MSV a. De junioren vertrekken half elf per tram vanaf de Voorstraat, bij gc>ed weer per fiets vanaf het Lin- dènplein, zelfde tijd. Zóndag 1.1. moesten de dames het Onderspit delven tegen HVP II, doch de heren behaalden een recordover winning door Kwiek I met 421 te LISSE Woonruimtecommissie. De leden van de commissie, bedoeld in artikel 8 der Woonruimtewet 1947, moeten jaarlijks worden herbenoemd. Deze commissie wordt thans gevormd door de heren J. van Dijk (voorzit ter), E. Scholte, M. Hordijk, H. de Bruin en J. Liemburg, leden en de heer J. v. Briemen, plaatsvervangend lid. B. en W. stellen voor deze personen te herbenoemen. KATWIJK AAN DEN RIJN De zondagsdienst wordt voor wat betreft de patiënten van de dokr toren J. Bergman, H. M. Hueting en E. E. van der Laan, voor Katwijk, Valkenburg en Rynsburg waargeno men door dr. J. Bergman, Valkenb. weg lb, tel. 2921. Te Katwijk aan Zee door dr. Visser, Zeeweg: Duivensport. De Rhijnmonders hielden een wedvlucht met 99 oude en jonge duiven vanaf Venlo, afstand 154 km. Ze werden gelost te 12.30 uur met w.wind. Eerstaankomende duif te 16.13.24, gemiddelde snelheid 947.5 m. per minuut. De uitslagen waren: E. van der HoOff 1, 3, 6 en 8; A. Grim bergen 2; E. Varkevisser 4; L. Noort 5; W. v. Rijn 7 en J. Vianen 9 en 10. VOORSCHOTEN Gedurende dit weekeinde wordt de dienst der doktoren voor spoed gevallen waargenomen door dr. Th. Tonino, Voorstraat 23, tel. 2493; voor de wijkverpleegster: Gezondheids centrum, tel. 2177. Oriëntatierit B.C.V. De brom fietsclub Voorschoten organiseert op zaterdag 22 sept. haar eerste nacht- oriëntatierit. Deze rit bestaat uit twee gèdeelten: een tourrit van ca. 50 km. en een oriëntatierit eveneens van 50 km. Van 19.30 uur af zullen de deel nemers bij café restaurant „Het Wa pen van Voorschoten" om de minuut starten voor de tourrit. D.E.S. Damnieuws. Woensdag avond hebben de leden van de Voor- sohotense damvereniging D.E.S. de eerste ronde voor de onderlinge bor denwedstrijd gespeeld. Deze wedstrij den gelden tevens voor het kampioen schap van Voorschoten. De uitslagen luiden: Eerste klasse: OudshoornOostergo 02; Zitmanv. Bemmelen 11; J. d Vlekertde Bruijn 02; Staut- hamerWeggen 02; J. v. d. Velden Storm 02. Tweede klasse: v. Delftde Ruij- ter 02; v. EgmondKnol 02; Th. v. d. Hulstv. d. Munt 20; Wester- beek—Mcjvr. Vermeulen 20. verslaan. Zondag 23 sept. beginnen de competities voor het 2e elftal en voor de Junioren. De zondagsdienst zal worden waargenomen door dr. Kruyt. De Duinrandapotheek is geopend van 121 uur en van 5—6 uur. Voor spoedgevallen doorlopend. Ledenvergadering SJC. Voorzit ter A. W. v. d. Holst was tevreden over de opkomst. Voor de winterin- doortraining was wederom het ge meentelijk gymnastieklokaal gehuurd en wel opdinsdagavond. Daar de oude elftalcommissie in zijn geheel was afgetreden, moest een nieuwe commissie worden benoemd. De vol gende leden werden gekozen: W. v. d. Meer, Th. Hogervorst, H. Alkema de, C. Alkemade, Ant. v. d. Berg. Als voorzitter werd bij herstemming ge-, kozen-de heer Th. Hogervorst. Als naam voor het clubblad werd uit de vergadering gelanceerd Onze band 't Is altijd wat De sport vriend! Het bestuur zal hieruit een keuze maken. De rondvraag bracht enkele inter ne zaken, waarop de voorzitter tot ieders tevredenheid antwoordde. De g. a. wekte de leden op om als er kritiek is deze bij de juiste instan tie naar voren te brengen. Niet te vlug zijn met onze kritiek, doch steeds de goede bedoeling zien. Geb.: Maartje, d. v. G. J. Lindhout en N. Smit; Ruben F., z. v. F. M. Steenvoorden en A. J. Gordjjn. Ondertr.: Th. L. N. Turk en M. J. M. Vink; N. v. Egmond en E. v. Es; J. J. B. Jansen en C. Th. v. d. Putten; W. Klinkenberg en D. v. d. Niet; P. G. v. Paridon en C. M. Alkemade. Getr.: P. Korbee en H. G. v. d. Geest; L. Heemskerk en M. A Th. v. d. Ham. Overl.: Johanna A. v. Essen, 82 jr. wed van Moerkerk. WARMOND Zondag wordt de doktersdienst waargenomen door: dr. J. v. Nes, Sassenheim, tel. 7119; dr. H. Walen kamp, Warmond, tel. K 1711229. VOORHOUT Zondag wordt de doktersdienst waargenomen door: dr. J. v. Nes, Sassenheim, tel. 7119; dr. H. Walen kamp, Warmond, tel. K 1711—220; SASSENHEIM Zondag wordt de doktersdienst waargenomen door: dr. J. v. Nes, Sassenheim, tel. 7119; dr. H. Walen kamp, Warmond, tel. K 1711220 Geb.: Marry, d'. v. R. Bergman en C. v. Tol. Ondertr.: H. C. Struik, 24 jr. te Haarlemmermeer en P. C. T. Zoet, 21 jr.; J. W. Klaver, 45 jr. te Zaandam F. Witteman, 40 jr.; C. Imthorn, 23 jr. en te Lisse en C. W. van der Kwaak, 19 jr.; A. Koppenaal, 27 jr. te Amsterdam en A. C. v. Nieuwkoop, 23 jaar. Getr.: H. Bauer, 29 jr. te 's-Graven- zande en G. M. Philippo, 24 jr.; A. Havenaar, 28 jr. en A. de Wolde, 25 jaar. Overl.: Huibert Tukker, 85 jaar. OEGSTGEEST Blindenbond. Velen woonden gisteravond in het patronaatsgebouw de culturele avond bij van de Ne derlandse Blindenbond. Namens het voorbereidend comité verwelkomde weth. Den Oude de zèer talrijke aan wezigen, onder wie pastoor Looyaard, ds. Eringa, weth. dr. V. Simon Tho mas. Het verheugde spr., dat zo ve len hun belangstelling tonen voor het blindenwezen. De bedoeling van deze avond is o.m. te tonen en bekendheid te geven aan het feit, dat de blinden met hun soms bijzondere talm ten kunnen worden ingeschakeld in het maatschappelijk leven. De blindenin stituten hebben dit met steun van Auto uit de bocht 3 Doden Op de Bossche weg onder Vught is vanmorgen een auto uit de bocht ge vlogen, waarbij drie mensen om het leven zijn gekomen en drie mensrt werden gewond. De wagen, bestuurd door de 25-ja- rige A. O. N. uit Borne, is met vrij grote snelheid uit een bocht gevlogen en tegen een boom terecht gekomen, waarbij N. op slag werd gedood, evenals de heer W. Morsink (53 jaar) en zijn 49-jarige echtgenote, beiden uit Borne. Twee kinderen van dit echtpaar, een 22-jarige dochter en een 16-jarige zoon, werden zwaar gewond in een der Bossche zieken huizen opgenomen. Een 16-jarige vriend van de familie, W. van G. uit Heerlen, werd licht gewond. De wa gen, die totaal vernield werd, was vermoedelijk op weg naar Oostende, waar een der inzitenden op de boot naar Londen zou gaan. PARTICULIERE BOUW DOET HET GOED IN EDE. De burgemeester van Ede, de heer H. M. Aldenhof, heeft gisteren een herdenkingssteen gemetseld in het 500ste in aanbouw zijnde huis in de particuliere sector. De directeur van de Edese Bouwonderneming, de heer Top, deed destijds een beroep op de regering om de particuliere bouw zo min mogelijk in de weg te leggen, omdat z.i. de woningnood hierdoor spoediger gelenigd zou kunnen wor den. Intussen heeft de heer Top reeds 498 woningen in Ede gebouwd. regering en particulieren mogelijk gemaakt, waarvoor belangrijke bedra gen nodig zijn. Wanneer door deze avond de be langstelling voor het blindenwezen mag toenemen, dan kan men bij het einde spreken van een geslaagde avond. Door Nelly Drager werden met pianobegeleiding van Piet Nieuv/en- huyzen enige liederen gezongen van Fr. Schubert, die gevolgd werd door een wals van Chopin, gespeeld op de vleugel door Piet Nieuwenhuizen. Verder zong de heer Nieuwenhuizen enige cabaret liedjes en hield Nelly Drager een voordracht. Alle pro grammanummers werden door lang durig applaus onderstreept. De heer Johan van der Berg, pro- eendist van de Ned. Blindenbond hield een causerie over het blinden- wezenen en mogelijkheden tot leven en werken als gewone volwaardige mensen der samenleving. Na de pauze volgde een tweetal voordrach ten van de heer J. Foudriane, lid van het voormalige studentencabaret waarvan een vertoning van de film „Sport en spel door blinden". Mevr. SmitsWitvliet sprak het slotwoord waarin zij allen bedankten die tot het welslagen van deze avond hun medewerking gaven. WASSENAAR Geb.: Josephus C. W., z. v. N. F. M. Hijdra en J. M. G. van der Kleij; Jo- hanes A. E. M„ z. v. J. F. Odijk en R. v. Kessel; George-Laurent A. M., z. v. G. H. L. Zeegers en G. H. M. Koekkoek; Johannes M. H„ z. v. J. M. van de Vlefkkert en A. L. H. Meijers; Gregorius A. M., z. v. J. Zonneveld en H. B. H. Zandvliet; Jan D., z. v. J. D. Hofman en A. G. v. Proosdij. Ondertr.: J. van den Bosch en M. A. Beekers; J. Verhoog en C. C. Ver boog; S. H. van der Veen en W. de Lange; T. H. E. Ijsveld en C. M. T. Slats; C. Jongeneel en H. E. Schutte; T. A. Huitker en C. M. Cleutjens; J. W. Knijnenburg en A. J. Venema; W. Verbeek en M. A. Grolleman; B. Mid- derigh en M. E. Chel; R. A. F. Schwartz en J. M. Versteeg. Getr.: R. Hamminga en G. A. Ze ven; B. W. Cohen en S. Dekker; M. Ruitenburg en A. W. Egmond; J. P. de Jong en A. M. v. Emgond; J. Sizoo en H. Hart; D. N. A. Verburg en A. E. Eggink. Overl.: Wobbina C. Wildervanck de Blécourt, 78 jr.; Hendrik Vreede, 73 jr.; Timon C. J. Katwijk, 56 jr.; Ni- colaas v. d. Coolwyk, 81 jaar. Ernstig incident Minsters 21 Jordaniërs zijn volgens Jordaanse kringen gisternacht om het leven gekomen bij een massale Israë lische aanval men spreekt van dui zend man op een politiepost te Gharandal. De aangevallen post was het hoofdkwartier van de mobiele woestijntroepen van het Arabisch Legioen. Volgens een protest dat Jor danië bij de bestandscommissie der Ver. Naties heeft ingediend, werd de post geheel vernield. De overval is het ernstigste Pales tijnse incident sedert de overvallen in de Gazastrook, die tot gevolg had den dat de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, zich verleden jaar naar het Midden-Oos ten haastte. Hammarskjoeld had don. derdavond Israël en de Arabische landen nog streng terechtgewezen wegens de vele grensincidenten van de laatste dagen. Gisteren heeft hij de Israëlische ambassadeur uit Washington bij zich ontboden. De ambassadeur begaf zich onmiddelijk per vliegtuig naar New York. Koning Hoessein van Jordanië ver trok gisteren plotseling naar Bagdad. Men gelooft, dat dit bezoek verband houdt' met de jongste gevechten en dat hij wellicht om Iraakse hulp zal vragen. De Jordaanse minister van Buitenlandse Zaken, Awiaboel Hadi, heeft de diplomatieke vertegenwoor digers van de drie westelijke mo gendheden in Amman bijeengeroepen en ze van de aanval óp de hoogte Een Jordaanse woordvoerder zei dat de aanvallers gebruik hadden ge maakt van zware wapens en gesteund werden door drie vliegtuigen, die het betrokken gebied bombardeerden. Het was de tweede massale Israëlische aanval op een Jordaanse politiepost binnen twee dagen. De veiligheid in de mijnen De Britse regering heeft de uitno diging van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal aangenomen tot deelneming aan de conferentie over de veiligheid in de mijnen. De conferentie zal volgens het be sluit van de ministerraad van de E.G.K.S. op 24 sept. te Luxemburg beginnen. Het besluit van de minis terraad tot het houden van de grote Europese*conferentie over de veilig heid in de mijnen werd door de mi nisterraad genomen in een bijzondere zitting, die op 6 sept. te Luxemburg is gehouden naar aanleiding van de mijnramp te Marcinelle.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2