Leidse Jeugd Actie brengt weer leiders-cursussen Scheep 5 Nieuwe tentoonstelling in de Lakenhal Brei-show van Van Wijk KVP-FRACTIE OMGEVING WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT V EERSTE BLAD - PAGINA .2 Nieuwe cursussen op het programma De programma's van de jeugdlei- dersoursussen van de L.J.A. zijn weer verzonden. Men zal bemerken, dat uit een initiatief een traditie ge groeid is en dat de cursussen gecon solideerd zijn. Dit wil echter niet zeggen, dat er geen uitbreiding en vernieuwing meer mogelijk is. Dit blijkt uit de cursussenreeks van dit jaar. Nieuw zijn bijv. de cursussen: „Jeugd en museum" en „zwaard- en mofrlsdansen" voor de oudere jeugd. Het doet deugd in de cursus „Jeugd en mUseum" een streven te zien, dat er op gericht is om de jeugd te leren zich in een museum te amu seren. Jeugdleiders zullen op deze gratis cursus leren hoe de jeugd zelfs in 'de statische en statige om geving van het museum zich zal kunnen uitleven. De kinderen wor den door de leider tot zelfwerkzaam heid gebracht. Tentoonstellingsmo dellen worden nagetekend, museum- taferelen worden door de kinderen Opgebouwd. Zelfwerkzaamheid wordt ook be vorderd door de cursussen, die Henk Briër geeft: „muziek in het jeugd werk". Met slaginstrumenten worden de maten in een muziekstuk ontleed, waardoor wellicht de melodische lij nen en de opbouw van een werk be ter aanspreken. Het programma bevat voorts de bekende cursussen handenarbeid in vrije expressie (A) en de vervolg cursus handenarbeid B., sport in het jeugdwerk, toneel in het jeugdwerk, Vrije dramatiek, de drukbezochte cursus van mevr. A. van Vriesland Canivezi „geleide expressie in woord en gebaar" en binnen- en buiten spelen. In „toneel in het jeugdwerk" worden de leiders vertrouwd ge maakt met de beginselen van de to neelspeelkunst. Zij krijgen iets te hórén over de beginselen van het spel, regie en aankleding. Sport. Volley-bal en basketbal zijn twee sporten, die in het bijzonder geïn troduceerd zullen worden in de cur sus Sport in het jeugdwerk. Het zijn de spelen die zo pretitg „tussendoor" gedaan kunnen worden. Er wordt ook —dit jaar een be sloten cursus gegeven over de theorie Burgerlijke Stand Geboren: Maria Margaretha Theo dora. dr. v. R. A. Keijzer en A. A. Kempers; Gerrit, zn. v. IJ. Gerténaar en M. A. de Koning; Elizabeth Marga retha, dr. v. J. Kuijer en W. Stouten; Johanna Astrid Nicolina, dr. v. A. Glasbergen en A. v. d. Keur; Dirk, zn. v. W. v. d. Qerver en J. Rous; Ep- hriam, zn. v. W. v. d. Oever en J. Rous; Maarten, zn. v. W. Vervoort en A. A. G. Bakker; Sylvia, dr. v. H. de Jong en H. Th. Wouters. Izaak, zn v. A. Duindam en J. Schaddee; Wil- helmina Francisca, dr. v. A. C. v. d. Hoef en W. van Dam; Yolande Adel- heid, dr. v. G. J. de Bruyn en J. Rierbrauer; Pieter Frederlk Marinus, zn. v. M. J. de Bruijn en P. J. H. Faber; Teunis, zn. v. G. Ouwehand en E. Vlieland. Getrouwd: H. W. Rensink en G. Meurs. Overleden: J. J, van Zonneveld, man, 74 jr.; J, Jansen wed. van: S. Rijke, 81 jr.; N. J. Koet man, 44 jr.; J. F. A. v. d'. Ven man, 72 jr.; A. H. Verrheij huisvr. van: Slingerland, 69 jaar. POTLOOD en GEEST 1 2 3 u üf 6 7 8 9 10 11 12 U 15 16 17 18 19 io 22H 23 24 25 26 27 28 30 No. 528. Horizontaal: 1. getimmer de bewaarplaats, 5. schop, 8. beet wortel, 11. nobele, 13. geplaveide vlakte, 15. duw, 17. oriënt expres (afk„ 18. dwaas, 20. afkorting van neon, 21. land in Europa (afk.), 23. vreemde taal, 25. roofvogel, 27. schuifbout, 29. juffrouw, 30. droog oven tot het roosten van graankor rels. Verticaal: 2. Rom. munt, 3. snede, 4. bijtijds, 5. plaats voor duiven, 6. hoepel, 7. atmosfeer (afk.), 9. om laag, onder, 10. dierlijk zeegewas, 12. oorlogshaven in Bretagne, 14. water in Z.H., 16. voorvoegsel, 19. kennis, wetenschap, 22. buisvormig inge wand, 24. denkbeeld, 26. buitenha ven, 27. gebod, 28. staat meestal bo ven drukwerk. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 527. Horizontaal: 1. beige, 5. een, 7. ijs, 8. reet, 10. mand, 11. al, 12. baas, 13. pro, 14. taan, 15. Leen, 16. wal, 17. hals, 18. el, 19. taks, 21. Vere, 22. no, 23. dos, 24. pi qué. Verticaal: 1. bijt, 2. es, 3. graan, 4. eens, 5. et, 6. nylon, 9. ed., 10. maal, 11. Ares, 12. baal, 13- pels, 14. Tweed, 15. lakei, 17. harp, 19. te, 20. toe, 21. en de praktijk van het groepswerk, speciaal voor de „top"-leiding in het jeugdwerk. Om belangstellenden in de gele genheid te stellen met dit alles ken nis te maken wordt er op maandag avond 17 september a.s. om acht uur in het Leids Volkshuis aan de Apo- thekersdijk een voorlichtingsavond gehouden. Programma's voor de jeugd. De Leidse Jeugd-actie brengt op 17 september a.s. het Scapino-ballet in de Stadsgehoorzaal, tot lering en vermaak van de Leidse jeugd, die voor de pauze iets te zien zal krijgen over de ontwikkeling van de dans. In de kerstvacantie kan de Leidse jeugd genieten op 28 en 29 decem ber van een opvoering van het Nieu we Jeugd Toneel. Deze uitvoeringen worden georga niseerd in samenwerking met de bond van Leidse Speeltuinverenigin gen.. OPENLUCHTCONCERT LEISCH POLITIE MUZIEKGEZELSCHAP Het Leidsch Politie Muziekgezel schap geeft morgenavond in het Van der Werfpark een openluchtconcert. Het programma voor deze avond luidt als volgt: 1. Groot Rotterdam, mars, Willy Schootemeijer. 2. Caesar en Cleopatra, Dramatische ouverture, Gerard Boedijn; 3. Andante in G., Batiste arr. Gosling Mol; 4. Selection sur „Faust", Gounod-Jakma; 5. The Standard of St. George, mars, Kern neth J. Alford; 6. Lynwood, mars, J. Ord Hume; 7. Joseph in Egypte, ouverture, Méhul-Mol; 8. Judex (Mors et Vita) Gh. Gounod arr. A. C. van Leeuwen; 9. Ouverture Sympho- nique, E. Deneufbourg, en 10. KLM- rnars, Willy Sehootemeijer. TWEE JUBILARISSEN. Morgen zijn de heren H. Sloos en P. de Nobel vijf en twintig jaar in dienst van het loodgietersbedrijf P. v. d. Broek en Zn. Mare 64 té Lei den. Rembrandt, ontdaan van alle franje Tot dusverre zijn in het kader van het Rembrandtjaar vele tentoonstel lingen gehouden van het werk van de grote meester, en hebben talloze publikaties, die zijn oeuvre steeds min of meer subjectief kleurden, het licht gezien. Men heeft genoten van zijn schilderwerk, etsen en tekeningen, maar ontegenzeggelijk is het gelaat van Rembrandt van Rijn vele malen ge schonden door de epidemisch om zich heengrijpende ziekte van de per soonsverheerlijking. Heden werd in het stedelijk museum De Lakenhal een tentoonstelling geopend, die onder de titel „Wie was Rembrandt?" een instructief beeld geeft van de persoon van Rembrandt, zijn tijdgenoten, zijn leerlingen enzijn moeilijkheden. Ontwikkeling in modellen Dat er vóór breipatronen grote be langstelling bestaat werd gisteren bewezen op de breishow van de Gebr. Van Wijk. 's Middags was, tij dens de eerste, show, de foyer van de Stadsgehoorzaal al helemaal be- geweest en 's avonds móesten ve- geïnteresseerde dames teleurge steld worden, omdat er voor hen geen plaatsen meer beschikbaar wa rén. Bij deze tweede show, die door de firma Van Wijk is georganiseerd, viel een ontwikkeling te constateren wat de modellen betref. Veel sensa tionele nieuwigheden waren er niet te zien. Het merendeel was op de praktijk afgestemd, al werden ook enkele gewaagde cocktail-ensembles getoond, zoals bijvoorbeeld de oran je wijd-uitklokkende rok, gecombi neerd met een gedecolleteerde zwar te blouse met driekwart mouw, het geheel gecompleteerd door een oran je hoed. Bijzonder, maar hoogst zel den te dragen en aan de mode van één seizoen onderhevig. Chic was de zwart-witté twin-set een heel eenvoudig model. Er werden weinig effen modellen ge toond. De streepverwerkingen in de breedte zowel als in de lengte oog sten nog steeds succes. De verticale verwerking in een H-lijn leent zich goed voor de grotere maten. Naast de heuplijn-modellen zagen we ook de taille aangesloten jumpers, Het is de verdienste van deze ten toonstelling, dat zij, als iedere identi ficatie, strikt zakelijk is gehouden. Door middel van fotocopieën van akten, tekeningen, kaarten en platte gronden, ontmoet de bezoeker hier Rembrandt, in zijn Omgeving en wordt de halfgod uit de beschrijving, gereduceerd tot een gewone man, op wiens slaajpkamerinventaris „een bed en peulue, vijff oorkussens, een spiegel en een bedtpan" voortkomen. Men kan er ook Rembrandits veel zijdigheid bewonderen, als realist en visionair, maar men ziet dan op de achtergrond de ontwikkeling en de voortgang in de gehele époque uitge drukt b.v. in gedateerde portretten van voorname tijdgenoten, wier kle ding eerst duidt op de voorname rust van de zeventiende eeuw, doch die later reeds de decadentie vertoont en de praal van de Franse mode. Zorgeloze verzamelaar. In de Lakenhal kan men Rem brandt leren kennen als de zorgeloze verzamelaar, die kapitalen uitgaf aan kostbare kunstvoorwerpen, zoals blijkt uit de akte van insolventie, op gesteld bij zijn faillissement in 1656. Men ziet zijn leerlingen hun eigen weg gaan en aan de hand van zelf portretten en de facsimile's van zijn handtekening ziet men zijn karakter veranderen van de hooghartige knaap, naar de zelfbewuste jongeman en ziet men de berusting van de mid delbare leeftijd plaats maken voor de illusie van de grijsaard. Zoals vele moderne schilders, was ook Rembrandt in zijn tijd een om streden figuur maar in tegenstelling Leidse Agenda WOENSDAG 12 SEPTEMBER. Tuinconcert Leids Politie Muziek gezelschap. Oud Hortuszicht, Witte Singel. Aanvang 8 uur nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk 7 uur nam. DONDERDAG 13 SEPTEMBER. Aanbieding boek „Microscopium" aan minister O. K. W., Lakenhal. 10.40 uur v.m. 2-Jarig bestaan Koksschoolkoor. Dolf Delprado met band. Cantine Doelen kazerne. Aanvang 8 uur nam. Radioamateurs YERON. Bijeen komst zaal Rehoboth. 8 uur nam. VRIJDAG 14 SEPTEMBER. Opening Bijgebouw Rijksherba rium. Nonnensteeg 3. 3.30 narn. Cabaret „De Doofpot" (Max Tail leur). Stadsschouwburg. 8 u. nam. Speeltuinver. „Ons Eiland": Lam pion-optocht, vertrek 7.30 uur school plein Oosterstraat. ZATERDAG 15 SEPTEMBER. Jubileumtoneel „De Gastspelers". „Om de Karashoeve" Stadsschouw burg. 8 uur nam. „Instuif", Leonardushuis. Elsa Schmidt, operettezangers. 8 u. nam. K.A.B. Opening seizoen. Avondmis Kapel Elisabethziekenhuis. 8 u. n.m. waarna bijeenkomst in St Antonius Clubhuis. Speeltuinver. „Ons Eiland": Avond tuinfeest van 8 tot 11 uur. Vola Excursie Universiteit en Hor tus Botanicus. 2 uur nam. Ingang Universiteit. Dienst van de apotheken te Lei den en Oegstgeest: apotheek Driesum, Mare 110, tel. 20406; Zuider-apotheek, Lammenschansweg, 4, tel. 23553; apo theek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 714 sep tember zijn door de Kath. Film-Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Ik verdedig mijn kind", 14 jaar. Lido: Afgekeurd. Luxor: „Gas-oil", volwassenen. Trianon: „Charlie's tante", Volwas senen, Rex: „Jungle Jim en de zwarte duivels", 14 jaar. tot onze tijdgenoten die bij hun le ven al reklame maken voor eigen werk wordt Rembrandt eerst op het eind van zijn leven en na zijn dood voorgoed gehoond en ontkend. Reizende expositie. Doze expositie, waarop men ook een duidelijk beeld krijgt van de moder ne middelen, die bij het restaureren van schilderijen ter beschikking staan, kwam tot stand met steun van het departement van onderwijs, kun sten en v/etenschappen. Het rijksbureau voor kunsthistori sche dokumentatie verleende mede werking door het verstrekken van foto's, die gereproduceerd werden door. het fotografisch atelier van de "rijksdienst voor de monumentenzorg. Door bemiddeling van het bureau van de rijksinspekteur voor'roerende1 monumenten, zullen de tableaux in verschillende plaatsen van ons land tentoongesteld kunnen Worden. Een gelijkluidende "expositie wórdt in de verschillende militaire legerplaatsen getoond. In de Lakenhal is de tentoonstel ling „Wie was Rembrandt?" te be zichtigen tot 8 oktober. ZILVEREN JUBILEUM Een bij de regelmatige bezoekers van de Stadsgehoorzaal bekende fi guur, de heer A. A. Rozier, speciaal belast met de bewakingsdiensten in deze zaal, herdacht vandaag het feit, dat hij voor 25 jaar als brandwacht bij de gemeente in dienst trad. Bo vendien was hem in de eerste jaren van zijn dienstverband de zorg over de elektrische verlichting opgedra gen en deed hij dienst als assistent toneelmeester. Sinds 1939 is hij eveneens belast met het onderhoud van het lucht beschermingsmateriaal, terwijl hij nu reeds weer vele jaren toezicht houdt op het goed functioneren van de bluswatervoorziening in de Sleu telstad. Aanvankelijk ingedeeld bij de Politie-brandweer, ging hij in 1943 over naar de beroepsbrand weer. In 1947 werd hij bevorderd tot brandwacht 1ste klasse. Ter gelegenheid van dit jubileum vond hedenochtend in de brand- weertkazerrte een hartelijke huldi ging plaats. De burgemeester, jhr mr. F. H. van Kinschot, die veel be wondering had voor de nauwgezette plichtsvervulling van de heer Rozier, bood hem namens het gemeentebe stuur een enveloppe met inhoud en de oorkonde der gemeente aan. Te vens werd de jubilaris in het bezit gesteld van het zilveren kruis (met oorkonde) van de Ned. Vereniging van Brandweercommandanten. Na dat de brandweercommandant, de heer S. W. Hagedoorn, een overzicht had gegeven van de prijzen waardige loopbaan van de jubilaris, boden nog de voorzitter van de Personeelsver eniging „De Vlam", de heer Chr. v. d. Holst en de oud-brandmeester, de heer J. Lit, de felicitaties aan. Na mens „De Vlam" werd de jubilaris een foto-toestel overhandigd. Na een dankwoord van de heer Rozier, vólg de nog een gezellig samenzijn in de kantine van de kazerne. B.B.-DRUIVENMARS. Op zaterdag 8 dezer werd door de Kring Zuid-Holland-2 te Naaldwijk een wandelmars over 15 km. voor noodwaohtqrs georganiseerd, als on derdeel van de in die week gehouden drui venfestiviteiten. De A-kring Leiden nam aan deze mars deel met 2 groepen B.B.-ers en een groep brandweer-mannen. Van de 10 deelnemende groepen werd door de kranige brandweer mannen de 2e prijs veroverd, terwijl de 3e prijs bestemd was vóór de even stoere B.B.-ers en B.B.-sters van de groep Leiden I onder leiding van de welbekende „vierdaagse" tippelaar, de J. de Jong. Een mooi resultaat werd hier mede bereikt, waarin beloften liggen yoor de toekomst. NATUURVRIENDEN LANGS TROPISCHE CONTINENTEN Ondanks het zeer kleine zaaltje, waarmee „De Natuurvriend" het maandagavond moest stellen wegens verbouwing van de grote zaal in gebouw Steenschuur 6, was het gezellig en heerste er een bijzondere „sfeer". De heer A. A. Gols, een man met jarenlange praktij k-ervai'ing bracht een propagandistische lezing met kleurendia's die de toets der kri tiek kunnen doorstaan. Na een har telijk welkom en enkele mededelin gen door de heer W. Zwart, werd de leiding voor de verdere avond in handen gelegd van de heer Gols. De heer Gols wees in zijn lezing op het feit dat ook wij in Nederland, vooral in het westen des lands het „contact met de natuur" gaan ver liezen Om dit gemis aan „contact met de natuur" enigszins te compenseren dienen we de natuur in huis te halen aldus spar. hetzij in de vorm van ka merplanten hetzij in de vorm van een aquarium. Aan de hand van een filmpje werd de aanwezigen de weg gewezen naar 'een goed opgebouwd en ingericht aquarium, welke een grote aantrek- kihgskracht uitoefent op ieder natuur minnaar. Na de pauze met gebruikelijke ver loting nam de heer Gols de aquaria- nen mee langs equatoriale gebieden en liet via het projectiescherm een glimp zien van de schitterende flora en fauna van het machtige Amazone gebied Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de verblijfplaats van Afrikaanse en Aziatische exoten. Tot slot liet de heer Gols prachtige kleuropnamen zien hoe liefhebbers „hun" stukje natuur in huis hebben verwezenlijkt. R.K. E.H.B.0. te Leiden vraagt uw aandacht Men schrijft ons: Dat E'HCBO dringend noodzakelijk is, behoeft geen betoog. Dagelijks ge béuren er vele ongevallen: op straat in werkplaatsen, huizen, kortom over al waar mensen vertoeven en arbei den. Al deze ongevallen eisen des kundige hulp, hetgeen voor de ge zondheid van de patiënten noodzake lijk is. Bovendien: wat geeft het niet een gerust gevoel te weten, dat er iemand bij u is die weet wat hij wel en wat niet mag doen, indien er ge wonden zijn. Daarom is er in Leiden een afde ling van de bekende Katholieke Na tionale Bond voor Eerste Hulp Bij Ongelukken. Deze afdeling viert zelfs volgend jaar haar 10-jarig bestaan, telt vele deskundige BHBO-ers(sters) onder haar leden, die vele malen daadwerkelijk hulp hebben verleend. Ook u kunt deze hulp verlenen, missohien zelfs iemands leven red den, wanneer u een cursus EHBO volgt bij b.g. afdeling. Eventuele slachtoffers zullen u zeker dankbaar zijn voor uw hulp, en wat zal het u zelf een voldoening geven het ge leerde in praktijk te kunnen brengen. Katholieken van Leiden en Oegst- igeest, ook u heeft de plicht van naas tenliefde te vervullen, waarvan de EHBO er een is. Volgt een cursus in het verlenen van Eerste Hulp Bij On gelukken en geeft U op als lid bij de secretaris, de heer B. A. Alberts, Mel-. Chior Treublaan 3i0 of bij de heer H. Th. Juffermans, Gasstraat 60 te Lei den. Ook vóór de jeugd van I>2.17 jaar wordt een cursus Jeugd EHBO ge- géven op de zaterdagmiddag. Vraagt hierover inlichtingen bij mej. W. Pley, de Laat de Kanterstraat 28b of bij de heer A. I. Juffermans, Gasstraat 60 te Leiden. NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. maar de eerste waren toch in de meerderheid. Aanpassing. Ook aan de herenkleding was weer aandacht besteed. Quasi-onver- schillig bewoog de man-mannequin zich door het publiek in afwisselend witte, bruine en zwarte truien, Het spijt ons, maar 't lichtblauwe exem plaar konden we echt niet bewonde ren. De zogenaamde „slobbertruien" deden het beter dan de strak aange sloten modellen. Voor de eerste herfstdagen zijn jumpers met korte mouw een uitkomst. De twin-set is daarom zo veel gevraagd, omdat op koudere dagen hierover een jasje gedragen kan worden, in het komend seizoen zal een dergelijk ensemble dan ook de grote mode worden. Aparte ver melding verdienen nog de hoeden, die afkomstig waren van modehuis Messcher. WAAGGEBOUW. Op donderdag 27 september a.s. zal het gerestaureerde Waaggebouw te Leiden worden heropend, terwijl op die dag tevens het 300-jarig bestaan van de Markt- en Havendienst zal worden herdacht. Burgemeester en Wethouders van Leiden, de burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT, de secretaris, J. BOOL. Boekbespreking Cantieum Sacrum van Igor Stravinsky Bij de Engelse uitgevers Boosey and Hawkes is een uitgave versche nen van Strawirisky's koorwerk „Cantieum Sacrum", 't Is een Can tate (in uitvoering slechts 17 minu ten van duur) voor gemengd koor en Orkest met soli voor baryton en tenor. De componist heeft uit'de ge gevens op te maken, zijn werk zeer beknopt gehouden in 5 delen, waar in in ere herdacht wordt St. Marcus, de apostel erf patroon van Venetië. Een inleidende Delecatiö voert bin nen in de cantate, waarvan de tek sten zijn genomen naar evangelies van Sint Johannes, St. Marcus, het Hooglied en Psalmen. Zoals méér malen voorkomt bij deze componist bevat de partituur velerlei uiteenlo pende elementen uit de verschillen de phasen van Strawinsky's sühep- Sing, waarin evenwel diens grote enk- en formuleringsvirtuositeit evident is. 't Wit ons voorkomen, dat de uitgever een aanwinst heeft gege ven aan gemengde koren, die vaar dig en welluidend zingen, ingesteld zijn op de nieuwe muziek en die 't voorrecht hebben onder een techni sche en begaafde dirigent te stude ren, die zich verdiept in de zienswij ze van deze internationale figuur. Strawinsky hecht er veel' waarde aan, dat zijn muziek op de juiste wijze wórde geïnterpreteerd, vol gens zijn geest, die (hoe verschil lend in uiting) ook toch steeds de zelfde blijft. De uitgave is fraai ver zorgd en óp de bandomslag gesierd met een afbeelding yah St. Marcus, als de gevleugelde leeuw, naar een tekening van Theodore Strawinsky. Laatste Berichten in vergadering bijeen Heden vond de vergadering plaats van de Tweede Kamerfractie van de K.V.P., die sedert 18 augustus niet meer bijeen was geweest en die nu weer bijeen was geroepen, ter harer inlichting over de gang van zaken bij de kabinetsformatie. De fractie nam mét instemming kennis van het standpunt van haar voorzitter, dat er zijnerzijds generlei plaats of aanleiding is voor enig af- of aanraden aan geestverwanten be treffende een al dan niet deelneming aan een kabinet van zuiver extra parlementair karakter, en dus zonder binding aan de fracties, als waarnaar de informateur, prof De Gaay Fort man, vanaf het begin van de uitvoe ring van zijn informatie-opdracht streeft. LOODSEN NEMEN ONTSLAG. Het hoofd van de afdeling naviga tie van de Suez-kanaalmaatschappij, de Fransman Paul Raymond, heeft woensdag de Egyptische overheid er van in kennis gesteld, dat Franse, Britse, Nederlandse, Noorse en Ita liaanse loodsen en andere werkne mers „de wéns tê kennen hebben ge geven op de avond van de 14de sep tember ontslag tè nemen". Dit heeft de Egyptische voorlichtingsdienst medegedeeld. AARLANMERVEEN RAADSLID VERDONK OVERLEDEN. Op dé leeftijd van 63 jaar is dins dag in het Diaconessenziekpnhuis te Leiden overleden de heer P. Verdonk van Aarlandêrveèn. De heer Verdonk maakte ruim 25 jaar deel uit van de gemeenteraad, waarin hij als lid zitting had voor ae CH-partij. Niettemin ging de belang stelling van de heer Verdonk niet uit sluitend uit naar zaken welke dit déél der gemeente betroffen. Hij legde steeds een ruime interesse aan de dag voör aangelegenheden welke heel de gemeente raakten. In hem vonden inzonderheid de midden- standsbelangen een warme pleiter. Zijn collega's raadsleden beraamden reeds plannen om hem, zodra hij her steld zou zijn, als zilveren raadslid te huldigen. Uit hoofde van zijn raadslidmaatschap was de heer Ver donk lid van de gemeentelijke dienst van sociale zaken, lid van de com missie voor onderwijsaangelegenhe- den en gedelegeerde van enkele woningbouwverenigingen. Voorts ver vulde de hëer Verdonk in Aarlander- veen functies in een groot aantal comité's, commissies enz. en droeg een actief aandeel in het Hervormd kerkelijk leven in de gemeente. Volgens de kandidatenlijst komt de hëer A. Kroon in aanmerking óm de heer Verdonk in de raad op te vol gen. De heer Kroon is als raadslid geen onbekende. Hij maakte in het verleden reeds meerdere jaren als zodanig deel uit van dit college, doch heeft destijds om gezondheidsrede nen zijn plaats vrij gegeven. Mocht de heer Kroön zijn benoeming nu niet aanvaarden, dan volg tde heer H. J. Jansen, die evenals de 'heer Kroon al eerder lid van de raad is geweest. N00RDWIJK Bronzen medaille voor jubilaris. Ter gelegenheid van het 40-jarig dienstjubileum van de heer Br. van Oosten aèn de gemeentelijke gasfa briek is bij Koninklijk Besluit aan de jubilaris toegekend de ere-jnedaille in brons verbonden aan de Orde van Örnaje Nassau. Doordat op verzoek van de jubilaris elk uiterlijk feest- vertoon werd weggelaten, had de uit reiking van deze onderscheiding gis termórgen in béslotên kring in het raadhuis plaats door burgemeester G. F. W. van Berckel. SASSENHEIM Verbouwing. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de ver bouwing van het pand van installa tie-bedrijf van IJsselmuiden en Zn. Vrijdag a.s. zal het pand te half elf worden 'heropend. KATWIJK AAN DEN RIJN Kon. Onderscheiding. Aan A. v. Oosten, eérste fitter bij het gemeen telijk gasbedrijf is bij K.B. de ere medaille, verbonden aan dé Orde van Oranje Nassau in brons toegekend. De heer v. Oosten is 40 jaar bij ge noemd bedrijf werkzaam. Postbestelling. De indeling der bestelkringen van de P.T.T. ondergaat een wijziging. De inwoners van Kat wijk a. d. Rijn woonachtig tussen de Provinciale weg en de Cantineweg, dus Nieuwe Duinweg en het uitbrei dingsgebied „De Koestal" zullen gaan ressorteren onder de bestelkring Kat wijk aan Zee. Voorlopig geldt dit nóg alleen voor het „Koestalgebied" die er dus rekening mee zullen moe ten houden dat hun postadres thans luidt: Katwijk a. d. Rijn, post Kat wijk aan Zee. Dat zijn dus de be woners van het uitbreidingsgebied „De Koestal" Voor de bewoners van Captineweg, Nieuwe Duinweg, Julia- nalaan, Zeeweg vanaf de Provinciale weg zal de nieuwe regeling even latei- gelden. Dammen. De uitslagen van de eerste ronde gespeeld door K.D.C. om de bordenbezetting zijn als volgt: 1ste klasse: A. A. VooysC. v. Klaveren j 20; F. SpierenburgH. Klinken berg 20; Jac. FrekeJ. Houwer 2—0; I 2de klasse: J. SlootwegG. Freke 120; Ab. v. BeelenC. de Mooy 20; B. BijsterboschJ. R. v. Slooten 20'; Am. v. BeelenAb. de Koning 20; G. M. G. BelcseJ. C. V. Rijn 0—2; J. ZwaanC. Glasbergen 20; ,Ant. VerhoogC. de Winter 02; P. BijsterboschJ. v. Rijn 2—0. ZOETERWOUDE Aanbieding begroting De gemeenteraad kwam maandag morgen bijeen tot het aanhoren van de plechtige afkondiging van de Rijkswetten en Wetten van 23 augus tus 1956, houdende veranderingen in de Grondwet. De voorzitter-, burgemeester H. J. J. A. Smeets 'hield een korte inlei ding. Hierna werden de wetten door de voorzitter voorgelezen, waarmede de afkondiging was gedaan waarna van deze formaliteit procesverbaal werd opgemaakt. Het volgende punt van de agenda was de aanbieding van de gemeente rekening 1955, Inclusief waterleiding, grondbedrijf en burgerlijk armbe stuur. Tot leden van de commissie van onderzoek werden gekozen de heren L. van der Geest, Jac. Dorrepaal en W. Tijssen. Vervolgens werd de gemeentebe groting 1957, inclusief waterleiding, grondbedrijf en burgerlijk armbe stuur de raad aangeboden. De voorzitter deelde mede dat de gemêenterekening met een post van onvoorziene uitgaven ad 10.0ÓO, een tekort heeft van f 137.846,08. Waar het te voorzien is dat de be grotingen nog vele jaren een tekort zullen vertonen, stellen b, en w. voor de begroting te laten begeleiden met een verzoek tot hogere uitkering uit ihet Gemeentefonds. Waar de raad in de vorige verga dering hiertoe heeft ingestemd, werd zonder discussie het eerste begrotings- besluit genomen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2