3)e Londen en Parijs zijn het eens over Suez-kwestie Weer een krisis in de KABINETS-KRISIS I Zullen de loodsen NASSER in de j BOOT nemen seminarie gestolen Zweed spioneerde voor Rusland Moeder diende als gijzelaar00- Zwed-n ba betrokken zou *n Suezkanaalloodsen mogen werk neerleggen Nieuwe besprekingen Japan-Rusland Geen lid van de Eoka gaf zich over JCa&a yaan lueCgemutót naai Metfrauwe Het blijft onbestendig Directeur: C. M. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1956 47ste JAARGANG No. 13905 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 A.............................................................* Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct.p. m.m. TeIefoontjes_f 1.50 De hesluiten worden nog geheim gehouden .®e Franse premier Mollet en minister van buitenlandse zaken Pineau lijn dinsdagmiddag van hun bezoek aan Londen in Parijs teruggekeerd. Bij hun aankomst op het vliegveld Villacoublay verklaarde de Franse eerste minister, dat bij het overleg is gebleken dat de Britse en Franse regering het volkomen eens zijn. Hij voegde hieraan toe, geen bijzonderheden te kunnen verstrekken, omdat zijn Britse ambtgenoot woensdag de eerste wil zijn, die het Lager huis over het besprokene inlicht. Mollet zelf zou woensdagavond op een persconferentie na afloop van een bijeenkomst van het kabinet mede delingen verstrekken. Waarschijnlijk komt het akkoord hier op neer, dat men de kwestie zal voorleggen aan de Verenigde Naties, doch het gebruik van geweld voorbehoudt als de noodzakelijk zou blijken door enige actie van de kant van Egypte. Eisenhower erkent het recht van geweld EERST VREEDZAME MIDDELEN Presdent Eisenhower heeft gisteren op zijn persconferentie verklaard, dat de Verenigde Staten het recht van Groot-Brittannië en Frankrijk zullen erkennen geweld te gebruiken om het Suezkanaal open te houden, indien alle vreedzame middelen ter beslech ting van het Suezgeschil zijn uitge put en indien Egypte een of andere daad van agressie pleegt. Eisenhower voegde hier echter aan toe, dat hij er zeker van is dat de Suez-kwestle aan de Ver. Naties zal worden voorgelegd, alvorens geweld zal worden gebruikt. Eisenhower verklaarde, dat de Ver. Staten nooit aan een oorlog zullen deelnemen zolang hij president is, tenzij het congres de oorlog zou ver klaren. Hierop zal slechts een uit zondering worden gemaakt ingeval van een onverwachte en ongewettigde aanval op het Amerikaanse volk, die een snel antwoord eist. Onder de huidige omstandigheden zullen de Ver. Staten aan geen enkele militaire actie deelnemen, aldus de Amerikaanse president. De Amerikaanse regering heeft zich dinsdag uitgesproken tegen het plan van Egypte een nieuwe internationale Fransen in Marokko gearresteerd Marokkaanse autoriteiten hebben dinsdagavond ongeveer twintig Fran sen in hechtenis genomen met de be doeling hen uit het land te zetten, aldus heeft de Franse ambassade te Rabat in de vroege ochtenduren van woensdag bekendgemaakt. Te Casa blanca werd een vliegtuig startklaar gehouden om de arrestanten naar het buitenland te brengen. De Franse ambassadeur, Dubois, heeft krachtig tegen de arrestatie van de Franse burgers geprotesteerd, aldus de ambassade. Van Franse zijde te Rabat werd-de veronderstelling geopperd, dat de arrestanten leden zijn van de ver eniging Presence Frangaise", een organisatie van kolonisten. Vorige week heeft de Marokkaan se regering de ontbinding van deze organisatie gelast, haar bezittingen geconfisceerd en verscheidene leden gearresteerd op beschuldiging Ber bers te hebben opgezet tot opstand. „De communistische regering van Zuidslavië heeft het seminarie van de stad Split voor een periode van acht jaar gesloten. De Zuidslavische over heid rechtvaardigt deze maatregel door beschuldiging van handelingen gericht tegen de veiligheid van de staat. In de looip van het rechtsgeding is een getuige van zijn verklaringen te ruggekomen, omdat de rechter van instructie hem tot die verklaringen had gedwongen. Het*proces heeft een levendige reactie onder de bevolking van Split teweeg geroepen. Op beslis sing van de president van de recht bank zijn de laatste zittingen met ge sloten deuren gehouden. Deze verklaring heeft Radio-Vati- cana in een Franse uitzending omge roepen. Trekken Poujadisten zich terug? De mogelijkheid is zeker niet uit gesloten dat Pierre Poujade zijn 45 gedelegeerden uit de Franse Natio nale Vergadering zal terugtrekken, aldus liet het Poujadistische hoofd kwartier maandagavond doorscheme ren. De parlementaire „delegatie" van de partij deelde maandag opnieuw aan de partijleider mede, dat zij te zijner beschikking is en klaar staat om de kamerzetels eraan te geven, zodra hij daartoe het bevel zou geven. Een woordvoerder van de partij verklaarde, dat een „massa-aftreden nog niet definitief besloten was", maai dat zo'n optreden „zorgvuldig en waarschijnlijk in positieve zin zou worden bekeken door een speciale studiegroep, die door een bijeen komst van de administratieve raad is aangesteld". commissie voor onderhandelingen over het Suezkanaal te benoemen. Een woordvoerder noemde het twij felachtig, dat een nieuwe conferentie een „nuttig doel zou dienen". Engeland en Frankrijk hebben tegen een dergelijk plan. De Australische premier Menzies, die in Cairo als leider der vijflanden- comrrfissie is opgetreden, welke be sprekingen heeft gevoerd met presi dent Nasser .heeft op een persconfe rentie in Londen verklaard, dat hij donderdag naar de Verenigde Staten zal vliegen om de Suezkwestie met Dulles en Eisenhower te bespreken. DREIGENDE TAAL VAN NASSER President Nasser van Egypte heeft gewaarschuwd, dat een aanval op zijn land in verband met de crisis om het Suezkanaal „zijn weerslag zal hebben op de gehele wereld, van de Atlanti sche Oceaan tot de Indische Oceaan". Nasser legde deze verklaring af in een onderhoud, dat hij had met een redacteur van het Griekse dagblad „Kathemerini", en voegde eraan toe: „Als verantwoordelijk president be reid ik mij voor op de ergste even tualiteiten, en het kan mij niet sche len welke maatregelen anderen nemen". Volgens welingelichte bronnen te Cairo zijn alle Egyptische officieren van verlof teruggeroepen naar hun eenheden. Vandaag beginnen groot scheepse vlootmanoeuvres in Alexan dria. De haven van Port Said ver wacht zeer veel verkeer nu de haven van Alexandrië ten dele gesloten zal zijn tijdens de vier dagen die de ma noeuvres duren. Teleurstellende suikeroogst Het hoofd van de Indonesische re- geringsondernemingsraad, Amin Tjo- krosusono, heeft verklaard, dat de suikerproduktie dit jaar beneden de verwachte opbrengst van 880.000 ton zal blijven. Hij zeide te verwachten, dat de produktie zelfs, lager zal zijn dan die van verleden jaar, toen zij 860.000 ton groot was. Hij noemde slechte weersomstandigheden en arbeids- moeilijkheden als de voornaamste oorzaken voor het niet behalen van de geschatte produktie. De 46-jarige radarinstrumentmaker Anatole Ericsson, die enige tijd ge leden werd gearresteerd wegens spionage voor de Russen, heeft gis teren voor de rechtbank te Stock holm een volledige bekentenis afge legd en gedetailleerd verhaald hoe hij tot zijn landverraad is gekomen. Ericscon bekende dat hij reeds twin tig jaar lang voor Rusland spion- neerde. De Russen hadden hem in 1963 op dracht gegeven op een van de strate gisch belangrijke eilandjes bij Stock holm een villa te kopen en daar een geheime kortegolf zen der te installe ren, die zou kunnen worden gebruikt bij het uitbreken van een oorlog, waar Ontwrichting scheep vaartverkeer? De oude Suezkanaalmaatschappij heeft haar Suezloodsen „volmacht" gegeven, het werk met ingang van dit weekeinde neer te leggen. De maatschappij richtte een schrij ven aan het hogere personeel en zei: „De loodsen moeten onmiddellijk hun voorbereidingen treffen voor repatri ëring, met medewerking indien nodig van de diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers". Indien Nasser op zijn beurt de lood sen dwingt te blijven, bestaat de kans dat Engeland en Frankrijk ter be scherming van de onderdanen tot mi litaire actie zullen overgaan. Meer dan 100 buitenlandse loodsen stonden gisteravond reeds gepakt en gezakt klaar om Egypte te verlaten op het ogenblik, dat zij daartoe van de oude Suezkanaalmaatschappij op dracht krijgen. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken steunde gisteravond de verklaring van de Suezkanaalmaat schappij, maar deelde tevens mee dat dit besluit geen resultaat was van de Engels-Franse besprekingen. Op het ogenblik van de nationalisa tie had de Suezkanaalmaatschappij 910 hogere functionarissen em- ployé's, loodsen, technici en 420 arbeiders in dienst. Van de 910 func tionarissen zijn er 526 niet-Egyptena- ren. Onder de 4200 arbeiders zijn 950 niet-Egyptenaren van wie 750 Grie ken. De maatschappij beschikte over 165 piet-Egyptische en 50 Egyptische loodsen. De niet-Egyptische loodsen zijn: 61 Britten, 53 Fransen, 14 Ne derlanders, 11 Noren, 12 Grieken, 3 Denen, 2 Italianen, 2 Amerikanen, 2 Belgen, 2 Zweden, 1 Spanjaard, 1 Joe goslaaf en 1 Pool. Een zestigtal niet-Egyptische lood sen is op het ogenblik met verlof bui ten Egypte. Naar een climax. In Britse kringen is men van oor deel, dat het besluit van de kanaal maatschappij wellicht het geschil tus sen Egypte en de voornaamste ge bruikers van het kanaal tot een cli max zal brengen. Aangenomen wordt, dat het vertrek van de niet-Egypti sche leden van de stad zal leiden tot een ontwrichting van het scheep vaartverkeer, hoev/el het mogelijk blijft, dat de Egyptische maatschappij kan overschakelen op nieuw aange worven personeel zonder dat het ver keer wordt gestagneerd. In dit verband is men in sommige kringen van mening, dat ervaren ge zagvoerders hun schepen ook zonder de hulp van loodsen door het kanaal kunnen brengen. De vraag is nu, hoe de Egyptische regering zal reageren. Zoals bekend is, heeft zij reeds met processen en gevangenisstraf gedreigd tegen hen, die het werk neerleggen. De in Rusland geboren beklaagde gaf toe, dat hij in Rusland twee jaar en in Zweden achttien jaar geheim agent van de Russische veiligheids dienst was geweest. Hij zei dat hij in de periode van 19361938 aanvanke lijk zijn eigen vrienden en bekenden zowel in Rusland als in Zweden had bespionneerd. In 1938 tekende hij een spionnage- contract met de Russische geheime politie, waarin hij op zich nam in Zweden te spionneren, nadat hij zich daar met zijn Russische vrouw geves tigd had. Ericsson zei dat de Russen hem ge dreigd hadden dat zij 'n weigering om voor hen te spionneren zouden verha len op zijn moeder en andere bloed verwanten in Leningrad. Hij vertelde in 1941 te hebben ge probeerd met de spionnage op te hou den, maar de Russische autoriteiten hadden hem te verstaan gegeven, dat hij daarmee het leven van zijn bloed verwanten in gevaar bracht. Ericsson noemde de namen van verscheidene leden van de Russische handelsmissie in Zweden, die als con tactmannen bij zijn spionnagediensten voor de Russen waren opgetreden. Na de arrestatie van Ericsson heeft de Zweedse regering Rusland om de te rugroeping van enkele leden van deze missie verzocht. Een officieel protest van Zwe'den naar aanleiding van deze spionnage-affaire werd door Rusland verworpen. Ericsson kan voor zijn vergrijp tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld worden. Reeds drie Zweedse communisten zijn na de oorlog wegens spionnage voor de Russen tot levens lang veroordeeld. V.V.D.-ers en ir. Staf weigeren Op de negentigste dag van de kabi- netskrisis is opnieuw een krisis inge treden. De optimistische berichten van gisteren zijn doro de feiten ach terhaald. Een kabinet lijmen vraagt méér dan vakmanschap, het materiaal moet in elkaar passen. Zo hebben de twee liberalen: dr. Korthals en dr. Ebels, bedankt voor de uitnodiging van de informateur. Gisteren spraken wij deze bange ver moedens reeds uit. Maar ook ir. Staf, de demissionaire minister van oorlog, heeft het voorstel om minister te blij ven van de hand gewezen. Dit is wel licht te wijten aan het herhaalde lijk falen van zijn bemiddelingspo gingen met de socialisten. De moge lijkheid blijft, dat andere Christelijk Historischen wel bereid zijn om in het Rusland is bereid de vredesbespre kingen met Japan te hervatten en een vredesverdrag te sluiten op grond van de formule-Adenauer. Dit heeft radio-Moskou gisteravond te verstaan gegeven. Radio-Moskou noemde twee moge lijkheden; 1. Een volledig vredesverdrag. 2. Een overeenkomst, zoals met bondskanselier Adenauer van West- Duitsland gesloten is, waarbij de staat van oorlog beëindigd wordt en besloten wordt tot de uitwisseling van ambassadeurs, de repatriëring van Japanse oorlogsmisdadigers, de bekrachtiging van het visserijverdrag en verder sovjetsteun wofdt toege- zegdg voor toelating van Japan tot de Ver. Naties. De „formule-Adenauer" zou het geschil over de Koerillen links laten liggen. Op dit geschil zijn eerder de onderhandelingen reeds twee keer afgesprongen. De Japanse premier Ichro Hato- jama heeft gisteren verklaard, dat Rusland hem uitgenodigd had begin volgende maand naar Moskou te ko men om de vastgelopen vredesbe sprekingen te heropenen. kabinet zitting te nemen. De heer De Gaay Fortman heeft gisteren met de heer A. Tilanus, lid van de C.H.U., een zoon van H. Tilanus, gesproken. Het is duidelijk dat de informateur streeft naar een „los" kabinet, dat overwegend uit katholieken en pro testanten zal bestaan. Hij vermijdt kennelijk zoveel mo gelijk figuren, die een nauwe bin ding met de partijen hebben. Bezoekers. De informateur heeft gisteren een reeks bezoekers in zijn torentje ont vangen. Het waren onder meer ir. H. B. Witte, dr. E. H. Ebels en drs. Kort hals. Hierna volgden prof. mr. W. C. L van der Grinten en mr. Ph. C. M. van Campen, beide lid van de K.V.P. Voorts ontving hij de arts A. D. W. S. Tilanus en prof. mr. A. M. Don- ner. j Sneller dan een knipoog Alleen de ezel In Famagusta op Cyprus zijn dins dag clandestien pamfletten verspreid door de Cyprische verzetsorganisatie Foka, waarin werd verklaard, dat „geen enkele strijder van de Eoka gebruik heeft gemaakt van het Brit se aanbod om zich over te geven". Dit aanbod, op 22 augustus j.l. ge daan door de Britse gouverneur Har ding, loopt vandaag af. De pamflet ten waren ondertekend door „Dige- nes", de schuilnaam van de leider van de Eoka, generaal George Gri- vas. Gisteravond wandelde een ezel met op zijn rug gebonden speelgoed geweertjes en -pistolen door de Onder de 1020 passagiers, die dinsdagmiddag met de „Sibajak" uit de haven van Rotterdam vertrokken voor de reis via Kaap de Goede Hoop naar Australië, bevonden zich vijftien Nederlandse koks, die hun diensten hebben aangebeden ten behoeve van de in Melbourne op het einde van dit jaar te houden Olympische Spelen, en die na deze-spelen door de Australische regering, naar verluidt, aan werk zullen worden geholpen. Deze foto van de ondernemende koks werd gemaakt kort voor het vertrek van de „Sibajak" uit Rotterdam. Geheel links staat de heer M. Mohr, chef-kok van de „Sibajak". hoofdstraat van Nicosia. De ezel droeg een bord, waarop te lezen stond: „Ik geef me over". Op de agenda van de V. N. De Griekse delegatie bij de Ver enigde Naties heeft dinsdag gevraagd op de agenda van de volgende alge mene vergadering de kwestie „sohen- ding van de rechten van de mens" op te nemen. Griekenland hoopt, dat de Alge mene Vergadering maatregelen zal nemen tegen deze schendingen, in afwachting van het van kracht wor den van de conventie inzake de rech ten van de mens, die nog in het sta dium van besprekingen verkeert. A.F.P. tekent hierbij aan, dat, hoe wel de naam Cyprus niet in het ver zoek van de Griekse delegatie wordt genoemd, bij een bespreking van schendingen als door de Grieken be doeld, zeker de Britse maatregelen op Cyprus ter sprake zullen komen. Gisteravond en vannacht passeer de het front van een bij het eiland Jan Mayen in de Noordelijke IJszee gelegen depressie. Aan dit front ont stond boven Zuid-Scandinavië een afzonderlijk lagedrukgebied, hetgeen tot gevolg had, dat de activiteit van het front toenam. De frontpassage ging dan ook met veel wind en flinke regenval gepaard. Achter het front stroomde iets koudere en drogere lucht uit het westen ons land bin nen, waarbij opklaringen voorkwa men. Op het westelijk deel van de Atlantische Oceaan bewoog een ac tieve depressie, die ontstaan is uit een oude tropische cycloon, naar het noordoosten. Deze depressie veroor zaakt samen met een krachtig hoge- drukgebied bij de Azoren op de Oceaan een brede en krachtige zuid westelijke luchtstroming, waarmee vochtige lucht van subtropische oor sprong in de richting van het Noord- zeegebiéd wordt getransporteerd. Aan het warmtefront, dat de voorste begrenzing vormt van deze subtro pische lucht, is ten westen van Schotland een storing ontstaan, die met de krachtige bovenwinden snel naar de Noordzee beweegt. De voch tige subtropische lucht zal vannacht ook ons land binnendringen, waarbij wat regen zal vallen en de wind weer uit het zuidwesten zal aanwak keren. Het weer behoudt dus een onbestendig karakter. Momenteel wordt te Londen een ten toonstelling gehouden in verband met het derde internationale congres over „High Speed" fotografie. Op de foto ziet men de 19-jarige Jennifer Davies, een korporaal van de R.A.F.-politie, die een „Vinten H.S.-300" camera be dient welke wordt gebruik om de banen van geleide projectielen te fotograferen. 50.000 UITGELOOT. In de 532ste Staatsloterij vierde Iklas, 15e trekking, is een prijs van 50.000 gevallen op lot No. 17045. Dit blad bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VEEL BEWOLKING. Veel bewolking met nu en dan enige regen of motregen. Tot krachtig of hard aanwakkerende wind tussen zuidwest en west. Iets hogere temperaturen. Hoogwaterstanden 13 Sept. 9.25 v.m.; 10.n.m. Het weer in Europa STOCKHOLM regen 16 C. OSLO regenibui 12 KOPENHAGEN licht bew. 15 LONDEN zwaar bewolkt 17 AMSTERDAM zwaar bewolkt 17 LUXEMBURG regen 19 PARIJS regen 21 BORDEAUX mist 24 GRËNOBLE zwaar bewolkt 26 NICE on1 ewolkt 26 BERLIJN zwaar bewolkt 21 FRANKFORT regen 22 MüNOHEN regen 22 GENèVE licht bewolkt 25 LOCARNO zwaar bewolkt 26 WENEN geheel bewolkt" 23 INNSBRUCK geheel bewolkt 23 ROME onbewolkt 34 AJACCIO onbewolkt 35 Korreltje Zoals de leider is, zo zijn zijn vol gelingen. Confusius.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1