Nieuwe kleuterschool te Oudewetering begin van een grote ontwikkeling Wraak op wethouder Na roofmoord overleden Kapitein kon zijn draai niet vinden Veiligheid in de kolenmijnen Leidse arbeider overleed door longontsteking Ontvoerde baby is dood VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Mgr. Schaaper wijdde het gebouw in Een plechtige H. Mis, opgedragen door mgr. A. C. Schaaper, vicaris ge neraal van het bisdom Rotterdam, vormde het begin van de feestelijk heden ter gelegenheid van de offi ciële overdracht en opening van de nieuwe kleuterschool te Oude Wete ring. Mgr. Schaaper werd geassis teerd door de paters G. en B. Sara- ber. Het koor zong onder leiding van de heer P. H. van den Bosch de wis selende gezangen van de 15e zondag na Pinksteren en de vaste gezangen uit de cantus ad libitum. Na de H. Mis verzamelden zich heb bestuur van de Stichting R.K. Kleu terschool en vele genodigden voor het nieuwe schoolgebouw. Vrolijk wapperde de vlag in de frisse wind en een lekker warm zonnetje zond zijn stralen over het landschap toen burgemeester E. J. M. van Kolfscho ten met een forse ruk aan het touw de naam van de school „Mariën- gaard" onthulde. Met een met oran jelinten versierde sleutel opende mevr. v. KolfschotenBloem hierna de grote deuren voor mgr. Schaaper. Allereerst sprak mgr. 'n wijdingsge bed uit over de beelden, die in de school worden geplaatst, doch alvo rens over te gaan tot de eigenlijke inzegening van het gebouw gaf de vicaris-generaal een vertaling van de latijnse gebeden. Hierna werd de school aan God toegewijd. Biddend schreed mgr. door de gang en de lo kalen, hing de kruisbeelden op en zette de prachtige keramische beel den op de daarvoor bestemde plaats. Hierna werden de kleuters in de lo kalen gelaten, waar voor hen met het onderricht een aanvang werd ge maakt. De genodigden werden onder het genot van een kopje koffie in de gelegenheid gesteld de school te be zichtigen. Toespraken. In het tweede officiële gedeelte gaf de voorzitter van de stichting, tevens architekt van de school, de heer Th. Deen eerst'een nadere verklaring van de plaats waar het gebouw was neer gezet. Spreker noemde de kleuter school het eerste stuk in het nieuw te bouwen katholieke centrum. Eigenlijk staat de school er te vroeg, want er zijn nog niet eens behoorlij ke wegen. Deze zullen echter in de naaste toekomst woiden aangelegd. Het was spreker een waar' genoe gen te kunnen mededelen dat het ge bouw geheel door plaatselijke bedrij ven was gezet. En ondanks het slech te zomerweer was de bouw uiterst snel verlopen. Op 28 maart was de eerste paal geheid, op 25 mei de eer ste steen gelegd en reeds nu was het gebouw gereed om in gebruik te wor den genomen. Spreker dankte allen, die aan de totstandkoming van de school hadden medegewerkt. In de heer Nic. Vonderbank, de vroegere voorzitter van de stichting prees de heer Deen diens stuwkracht, die tot de oprichting van al het schoons had geleid. Vervolgens richtte mgr. A. C. Schaaper het woord tot de aanwezi gen: „Het is me een voorrecht", aldus mgr., „om in deze gemeente en in deze parochie de nieuwe kleuter school te mogen inzegenen. Mogen deze zegenbeden even overvloedig in vervulling gaan, door Gods genade en door de goede wil van allen die in en voor deze school zullen werken. Misschien mogen we een symbool van deze vervulling reeds zien in de lieflijke naam „Marieëngaard" zo ge heel verschillend van de oude, koude naam „bewaarschool". De huidige naam doet denken aan een tuin, aan bloemen, aan warmte en vreugde. Van ganser harte feliciteer ik dan ook .niet alleen het gemeentebestuur en de gemeentenaren, de leiding van de parochie Oude Wetering en de pa rochianen met de nieuwe aanwinst, maar heel bijzonder ook het stich tingsbestuur van deze school, dat met medewerking van het R.K. Armbe stuur en de gemeente dit schone, veel belovende werk heeft tot stand ge bracht. Het heeft daardoor getoond, de vooruitziende blik te bezitten, welke noodzakelijk is, juist in dit deel van de gemeente Alkemade, dat in de toekomst zo grote veranderin gen zal ondergaan. In de grote uitbreiding. Met bijzondere aandacht en inte resse heb ik kennisgenomen van het rapport, dat enkele jaren geleden over de gemeente Alkemade is uit gebracht. Daaruit blijkt o.a. dat juist in deze omgeving het centrum ligt van de grote uitbreiding van deze snel groeiende gemeente. Dit is niet alleen in sociaal-economisch, agra risch en stedebouwkundig opzicht van belang, maar ook in godsdien- stig-kerkelijk opzicht. Naar het zich laat aanzien, zal in betrekkelijk kor te tijd de parochie van de H. Jaco bus. de Meerdere in Oude Wetering uitgroeien tot één van de grootste, zo niet de grootste parochie van de gemeente Alkemade. Dit vraagt doel bewustheid van inzicht en energie van daadkracht, ook bij de kerkelijke leidinggevende personen. Zij zullen moeten vooruitzien naar hetgeen on afwendbaar zal komen en moeten medewerken met alls instanties die hierbij te pas komen. Gelukkig is vol doende bouwgrond daarvoor aanwe zig Om nu de belangrijkheid van de noodzaak aan te geven en de betref fende instanties te verzekeren van alle medewerking, ook van de hogere kerkelijke overheid ben ik, na over leg met onze Bisschop, naar hier ge komen om de school in te zegenen, die het begin is van dit nieuwe ker kelijke centrum. Moge dit kleine be gin uitgroeien tot een schone volein ding, met bewustheid nagestreefd. Derde school. Burgemeester E. J. M. van Kolf schoten maakte er gewag van, dat dit reeds de derde school binnen een jaar- was die hij in de gemeente mocht openen. Op 15 October 1955 werd te Roelofarendsveen het St. Annahof geopend en op 1 september 1.1. te Oud-Ade de tijdelijke kleuter school. Spreker zag in „Mariëngaard" een symbool van de groei en ontwik keling van Alkemade. Hij noemde de school daar 't embryonaal begin van. Spreker prees architect Deen en De Willem Horsman" uit Katwijk Deze foto toont de „Willem Horsman" een door de fa. Gebr. Taat te Katwijk aan Zee gebouwde Motorstrandreddingsboot, welke door de N. V. „De Ba taafse Petroleum Maatschappij", mede uit naam van alle andere in Neder land werkende maatschappijen van de Koninklijke Shell Groep, is geschon ken aan de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Reddingsmaatschappij. De boot, genoemd naar de gezagvoerder van de Shell-tanker „Ondina", die op 11 november 1942 sneuvelde in de strijd tegen twee Japanse hulpkruisers is op 7 september in dienst gesteld op Schiermonnikoog. De „Willem Hors man" is 10.30 meter lang, 2,83 m. breed en heeft een diepgang van slechts 60 cm. De XX 60 pk. Perkins dieselmotor geeft de boot een topsnelheid van 13,5 km. per uur. zag in de school ook een symbool van de daadkracht van het particuliere initiatief. De beide wethouders en zonder uitzondering alle raadsleden hadden hun volle medewerking aan de bouw van de school gegeven. En reeds staat weer een volgend plan voor Rijpwetering op stapel. De ge meente stelt zich voor om het gebied rond het nieuwe gebouw met 500 wo ningen te ontwikkelen. Hieruit blijkt wel, dat achter de huidige vreugde nog veel zorgen staan. Vooruitlopend op de behandeling in de gemeente raad deelde de burgemeester mede, dat voor onderwijs op de begroting voor 1957 was uitgetrokken een be drag van 184.000,Bovendien was voor de stichting van een van een nieuwe lagere school te Oude-Wete- ring 'n bedrag vermeld van 200.000! Numeriek zal Oude-Wetering een be langrijk onderdeel van Alkemade gaan vormen en spreker hoopte, dat deze ontwikkeling naar wens'zou verlopen. Drie pogingen. Pastoor G. Saraber maakte in zijn felicitatie melding van de drie pogin gen die waren aangewend om tot een kleuterschool te komen, n.l. in 1935 door pastoor Aartsen in 1939 en 1948 door hemzelf. Deze pogingen strand den echter indertijd. De parochie was nog te klein om de lasten op te bren gen. Hij sprak de wens uit, dat „Ma riëngaard" de trots en de vreugde van de parochie zal mogen uitma ken. Felicitaties werden nog aan het bestuur gericht bij monde van de heer P. Koek, voorzitter van het be stuur van „St. Annahof". Ook de heer A. de Blaey, voorzit ter van het bestuur der Christelijke kleuterschool te Oude-Wetering fe liciteerde het stichtingsbestuur met deze school, waarop hij werkelijk jaloers was. Namens het actie-comité werd door de heer Nic. Vonderbank een prachtige electrische klok aan de school overgedragen. Aan het slot van de bijeenkomst bracht de heer Deen dank aan alle sprekers voor de waarderend en van belangstelling getuigende woorden. Woningi 6.' huur In Arnhem verscheen onlangs in een van de plaatselijke bladen een advertentie met als inhoud: vrije woning te huur 6 gulden per week. Het gevolg was, dat zich tachtig ge gadigden melden aan het huisadres van de wethouder van sociale zaken te Arnhem, aan de Adema van Scheltemalaan, dat in de krant als adres was opgegeven. Het bleek dat de advertentie was geplaatst door iemand, die wrok te gen de wethouder met zich rond droeg en op deze wijze wraak wilde nemen. De naam van de wraakzuch tige is de politie bekend. Hij zal vervolgd worden. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Argentina" (13 sept.)* Australië ss „Stathnaver" (13 sept.); Brazilië ss „Argentina" (13 sept.); Brits O.-Afrika ss „Pierre Lo- ti" (13 sept.); Canada ms „Prins Wil lem van Oranje" (12 sept.); ms „Skanbrijn" (13 sept.); Chili: via New York (13 sept.); Indonesië: ss. „Polydorus" (13 sept.); Ned. Antil len: ms „Vorinda"" (10 sept.); Nieuw Zeeland: via Engeland (15 sept.) Suriname ms „Bonaire" (12 sept.). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de poskantoren. De affaire-ANNEKE BEEKMAN De behandeling van het verzoek van de Nederlandse regering tot uit levering van mevr. G. Langedijk-v. Moorst, ex-pleegmoeder van Anneke Beekman, Is door de kamer van In beschuldigingstelling van het hof van beroep te Luik, acht dagen uit gesteld. Het verzoek zou gisteren in behandeling worden genomen. Gisteravond is de 72-jarige W. Eijkes te Amsterdam, het slachtoffer van een roofoverval, waarbij hij door de 21-jarige electriciën W. M. met een hamer werd neergeslagen, over leden. Het slachtoffer, een krantenbe zorger, zat zijn geld te tellen, toen hij van een vroegere vriend van zijn zoon bezoek kreeg. Hij kreeg geen kans het geld, dat op tafel lag te grijpen. Dezelfde nacht nog lichtten twee rechercheurs de electriciën van zijn bed. Kok moest van boord De kapitein van het Noorse vracht schip „Straum" heeft tot driemaal toe tevergeefs pogingen gedaan zijn kok van boord te verwijderen. Hij had onenigheid met zijn kok gekregen over een politieke kwestie. De kapitein stond er op, dat de kok het schip bij de sluizen van IJmui- den zou verlaten. De kok weigerde heen te gaan. De marechaussee kwam er aan te pas. De kapitein zei, dat het gedrag van de kok hem niet aan stond, maar de politie kon hier weinig aan ver anderen. Inmiddels kreeg het schip opdracht de sluis te verlaten. Er moesten schepen naar binnen. Na even buitengaats geweest te zijn, verscheen het schip weer in de sluis, ditmaal in de middensluis. De kapi tein hield voet bij stuk: zijn kok moest en zou het schip verlaten. De politie stelde ten einde raad een onderzoek in of de kok een straf baar feit gepleegr had, maar daar bleek niets van. Het was gewoon een politiek verschil van mening. De kapitein bracht het schip in het Noordzeekanaal, nam hier zijn draai, en zette voor de derde maal in de sluizen, koers naar de Noordzee. Met de kok aan boord. In ons land 11.000 melkhandelaren In Den Haag is gistermiddag de eerste openbare vergadering van het hoofdbestuur van het bedrijfschap de tailhandel in melk- en zuivelproduk- ten gehouden. De voorzitter, de heer A. van Buu- ren, deelde mede, dat het bestuur reeds heeft besloten tot instelling van een saneringscommissie over te gaan. Enkele vertegenwoordigers van consumentenorganisaties zijn uit genodigd in deze commissie zitting te nemen. Ook is een commissie tech nische inrichting van bedrijven in het leven geroepen. In zijn openingsrede merkre de voorzitter verder onder meer op, dat ongeveer 11.000 melkhandels- en 1750 zuivelhandelsondernemingen in Ne derland zijn, waarbij in totaal 29.000 personen werkzaam zijn. Van het to tale aantal detailhandelsondernemin gen maakt dit ruim zeveneneenhalf procent uit. Ongeveer 95 pet. van de consumptiemelk voor de huishoudin gen wordt de klant thuisbezorgd. Daarvoor zijn dan dagelijks 20.000 man op stap. Zij voeren dagelijks on geveer 5H miljoen liter melk en melkprodukten mee. De Drentse dokter op een „vouwfiets Dokter L. J. Landeweer uit het west-Drentse dorpje Havelte heeft een op vouwbare fiets. De dokter, die reeds jaren ervoer, dat op het platteland een auto niet altijd het beste vervoermiddel is om verafwonende patiënten te bereiken, schafte zich een opvouwbare tweewieler aan, waarmee hij niet alleen de eerste dokter in Nederland werd, die zich op een dergelijke wijze ging voortbewegen, maar waardoor hij tevens de belangstelling wekte van vele collega's, die dokter Landeweer dagelijks bellen of schrijven om inlich tingen. De dokter geniet nu reeds de voordelen van zijn „vouwfiets" letterlijk in praktijk, als de weg voor de auto te moeilijk wordt, dan komt de fiets uit de bagage-ruimte (boven) en gaat de tocht per fiets verder (onder). Op een na de vergadering van donderdag'" gehöuden perconferentie heeft de heer Cortese, de voorzitter van de Raad, verklaard, dat hij er, gezien de geest van solidariteit, die donderdag gehouden persconferentie van de EGKS en de Hoge Autoriteit tot uiting is gekomen, van overtuigd is, dat men over enkele maanden reeds tot maatregelen zal kunrnn komen, die jie veiligheid in de ko lenmijnen zullen kunnen verbeteren. E.G.K.S. neemt maatregelen Gistermorgen is te Luxemburg de bijeenkomst van de ministerraad der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal gehouden ter voorbereiding van een internationale conferentie voor de veiligheid in de mijnen. Van Nederlandse zijde is hieraan deelge nomen door minister Zijlstra. De zes regeringen hebben het voorstel van de Hoge Autoriteit be treffende de bijeenroeping van een intergouvernementele conferentie over de veiligheid in de mijnen te gen 24 sept. a.s. aanvaard. Deze conferentie zal de thans van kracht zijnde veiligheidsregels ver gelijken, om op elk gebied de meest geschikte naar voren te halen, als mede de structuur en de doeltref fendheid van de organisatie van de veiligheidsdiensten in de verschil lende landen. Voorts zal de intergouvernemen tele conferentie de geschikte metho des bepalen, om een constante aan passing van de reglementen aan de vorderingen van de techniek te ver zekeren en met het oog daarop de instelling voorbereiden van een per manent orgaan van de zes regerin gen, onder voorzitterschap van de 'Hoge Autoriteit. Zandrijder op vrije voeten De 36-jarige Katwijkse zandrijder P. G., die sinds 17 augustus j.l. in voorlopige hechtenis was gesteld, terzake van de vechtpartij op een zandlosplaats te Leiden, is gisteren bij beschikking van het Gerechtshof te 's-Gravenhage in vrijheid gesteld. Op 17 augustus was een vechtpar tij ontstaan tussen de Katwijker en twee arbeiders op de losplaats. Eerst genoemde heeft daarbij met een pan- schop enige klappen uitgedeeld, waardoor de arbeider C. Griekspoor werd getroffen. Deze viel in het wa ter en is j.l zondag aan de gevolgen overleden. De chauffeur was tegen het bevel tot gevangenhouding in beroep ge komen bij het Gerechtshof. Naar zijn raadsman, mr J. van der Plas te 's-Gravenhage, ons mededeelt, is de dood niet ingetreden tengevolge van de toegediende klap, doch het slacht- Een inbreker te Bremen heeft donderdagavond de politie telefonisch verzocht, hem uit het warenhuis te bevrijden, waarin hij zjjn slag had willen slaan. Hij brak evenwel zijn enkel en kon niet meer uit het dak venster ontsnappen, waardoor hij naar binnen was gekomen. offer is overleden tengevolge van een nadien opgelopen longontste king. De tragische dood van het slachtoffer kan daarom aan de Kat wijkse chauffeur niet aangerekend worden, aldus zijn raadsman. Het lijkje van de zes weken oude Cynthia Ruotolo, die zaterdag j.l. werd ontvoerd, toen har moeder boodschappen deed in een winkel te Hampden (Connecticut, V.S.) is donderdag gevonden in een meer op ongeveer drie k.m. afstand van de winkel. De politie liet verslaggevers niet toe tot het gebied, waar het lijkje gevonden werd. Agenten van de fe derale recherche, plaatselijke en staatspolitie en honderden vrijwilli gers hadden het omliggende gebied uitgekamd om het kind te kunnen vinden. De lijkschouwer, die het lijkje on derzocht, heeft donderdag verklaard, dat de baby vóór zijn dood letsel wak toegebracht. Hij zei voorts, dat hij de doodsoorzaak op dit ogenblik nog niet kon opgeven. De oliewinning op Sumatra In een bijeenkomst van het Indo nesische kabinet is gisteren heftig verschil van mening ontstaan over de I vraag, of Nederland moet worden in- I geschakeld bij de oliewinning op Noord-Sumatra. Er was een voorstel om een Nederlandse olie-combinatie te verzoeken op 50-50 basis met de twaalf ton is donderdagavond In de Indonesische regering samen te wcr Auto verpletterd Westduitse plaats Celle omgeslagen en op een Zweedse personenauto te rechtgekomen. Deze werd met de in zittenden, samengeperst tot een dik te van hoogstens 20 cm.. In de wa gen zaten twee mannen. De vrou wen waren gaan winkelen; zij vie len flauw toen zij zagen wat er ge beurd was. Bij herstelwerk aan een spoor lijn in de buurt van Osnabrück in West-Duitsland, is donderdag een mijn, die waarschijnlijk in de oorlog is gelegd, tot ontploffing gekomen. Twee spoorwegarbeiders hebben het leven verloren, acht werden gewond. Een bronzen beeld van keizer Trajanus, de Imperator Optimus van het Romeinse Rijk, die 1850 jaar ge leden aan „Noviomagum" stadsrech ten schonk, is gistermiddag door bur gemeester Hustinx, te Nijmegen ont huld. ken. Dit voorstel stuitte op heftig verzet van een aantal ministers, die met elke Nederlandse invloed volle dig wilden breken. In een buitengewoon verslag van de Ned. Indische Olie Maatschappij wordt opgemerkt, dat Indonesië bin nen twee jaar kerosine zal moeten importeren en dat de afnemende pro- duktie van ruwe olie in Indonesië ook de produktie van benzine en pe troleum zal doen verminderen. In het rapport wordt gezegd, dat de vermindering van de olie-produc tie te wijten is aan het feit dat de re gering weigert ontginninglicenties te verlenen aan buitenlandse maat schappijen en dat indien de regering dit wel zou toestaan, er voldoende geproduceerd zou kunnen worden voor binnenlands gebruik. In regeringskringen wordt gezegd, dat de Indonesische regering ernstig in overweging zal nemen om nieu we concessies aan buitenlandse maatschappijen te verstrekken.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7