S)a£cidóe(2ou/iattt Menzies denkt nog voor a.s. Zaterdag klaar te zijn BARDMEHR il UIRO Besprekingen „in uitstekende geest" Oude maatschappij heeft geen geld Duits disconto 1/2 pet. verlaagd Kabinetsformatie opnieuw critiek Socialisten blijven bezwaren maken Geen consul mag daar bij Die kous is nog niet af Barbertje moet hangen Uitwisseling elektriciteit Eisenhower ziet er geen heil meer in Nato heeft geen bezwaar tegen Suez-plan Ook geen directe steun Badplaats met een eigen „weermannetje" Twintig doden bij treinbotsing Persbureau in Beiroet opgeblazen BETER WEER? Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1956 47ste JAARGANG No. 13900 i staat nog op goed weer 1 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 1 0.55 p. w, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 et.p. m.m. Telefoontjes 1.50 De vierde bijeenkomst, die de vijf- landencommissie en Nasser woens dagavond hebben gehoudene verliep, naar een woordvoerder der commis sie mededeelde, „in uitstekende geest". „Er werd door verschillende sprekers in het algemeen gesproken over enkele kanten van het Suezka- naalvraagstuk", aldus de woordvoer der, die verder nog zei, dat Menzies verwacht zijn opdracht „vóór zater dag a.s." vervuld te zullen hebben. „Daarna zal premier Menzies naar Londen reizen, om aan de Britse mi nister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd, in diens functie van voorzit ter der Londense conferentie, per soonlijk rapport over zijn te Cairo gevoerde besprekingen uit" te bren gen", verklaarde hij. GEEN AFSPRAAK. Menzies heeft tegenover verslag gevers verklaard, dat na de bespre- Moeder Goretti naast dochter begraven In aanwezigheid van vele bisschop pen, wereldlijke autoriteiten en een talrijke menigte zijn de stoffelijke resten van de moeder van de H. Ma ria Goretti overgebracht naar de kerk van Corinaldo en naast die van haar dochter in een crypte ter ruste gelegd. Mgr. Umberto Ravetta, bis schop van Senigallia, heeft de ab- soute verricht. Waarschijnlijk om het bedrijfsle ven een beetje adem te geven in de sfeer van schaarse en dure kredie ten, heeft de Bank Deutscher Lander gisteren het diconto met een 1/2 verlaagd tot 5 Op 18 mei jl was het disconto met een vol procent verhoogd van 4 At op 5 A Met deze verlaging wordt het Westduitse disconto, dat met het En gelse disconto eveneens 5 A in het kader van de internationale verhoudingen hoog, lag, enigszins verzacht. kingen van Woensdagavond geen af spraak is gemaakt voor een volgende ontmoeting. „Doch de besprekingen worde voortgezet", zei hij. Vóór de bespreking van woens dagavond begon, bestond de ver wachting, dat deze een kritieke fase zou inluiden en dat tot in bijzonder heden zou worden gesproken over een der voornaamste geschilpunten. Zelfs over een diner, dat presi dent Nasser Menzies en zijn vier medewerkers na de beraadslagingen zou aanbieden, werd geheimhouding betracht wat betreft de plaats, waar het zou worden gehouden. Buitenlandse correspondenten en fo- tografen, die bij de vorige bijeen- komsten Nassers ambtswoning moch ten betreden, verkregen woensdag avond geen toegang. De Egyptische verslaggevers werden wel toegela ten. GEEN RENTE. De (oude) Suezkanaalmaatschappij heeft meegedeeld, dat zij niet in staat is geweest rente te betalen op een deel van de obligaties of deze af te lossen. Dit als gevolg van het beslag op haar activa in Egypte. Een woordvoerder zette uiteen, dat dit slechts geldt voor de 3 pet. obli gaties van de tweede reeks. In totaal hadden per 1 September ongeveer 50 miljoen franken via de ban'k van Egypte betaald moeten worden. Het dividend op de aande len van de maatschappij zal gewoon in Parijs, Londen, New York of el ders uitbetaald worden. Gisteravond heeft de informateur prof. mr. De Gaay Fortman van half elf tot elf uur een onderhoud gehad met de heer Van Tilburg, gouver neur van Suriname en de heer Suur- hoff, minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid in het demissionai re kabinet. Door dit gesprek is het onderhoud met de heer Van Tilburg, dat de informateur hedenochtend zou hebben, vervallen. Hedenmorgen om negen uur heeft de informateur andermaal een onder houd gehad met de heer Staf, minis Na het bezoek van de heren Suur- hoff en Van Tilburg gisteravond, is het gesprek, dat de informateur he denmorgen met de heer Van Tilburg zou hebben „vervallen". Dit zou er op kunnen wijzen, dat de P. v. d. A. geen medewerking heeft toegezegd voor een extra-parlemen tair kabinet-Van Tilburg. De infor mateur zou dan moeten beproeven een „intermezzo-kabinet" te vormen, in de hoop, dat dit voor de meerder heid van het parlement aannemelijk sooialistische figuren daarin -ker, zoals ook de gehele situatie van dit ogenblik voor de buitenwereld onzeker is. ter van oorlog en van marine in het j zouden kunnen^zittingjremen is onze- demissionaire kabinet. 1 lr" Ija Bij het bezoek van gisteravond hebben de beide socialistische heren de zienswijze van de P. v. .d. A.-frac- tie kenbaar gemaakt. Verondersteld wordt, dat zij een nieuw beraad heb ben gevraagd, om hun verlangen, dr. Drees als minister-president aan te wijzen- en ir. Mansholt op „Land bouw" te laten, er door te krijgen. Ook het programma schijnt niet naar genoegen van de P. v. d. A. te zijn. De informateur zou op het stand punt staan, dat 'een dieper-gaand overleg -met één van de fracties voor de vorming van een extra-pariemen- tair kabinet ongewenst en overbodig zou zijn. De houding van gouverneur Van Tilburg, aangezocht door de informa teur als minister-president, is ondui- f -ril liiTrf nrvlr Viii7nnH^r imneiTii'k. delijlk; zij lijkt ook bijzonder moeilijk. Vorstenpaar uit Monaco in Parijs West-Duitsland heeft woensdag krachtig bij de Sowjet-Unie gepro testeerd tegen een beperkende maat regel ten aanzien van de consulaire activiteit van de Westduitse ambas sade te Moskou. De Sow jet-regering heeft de ambassade verboden, dat Westduitse consuls in de Sowjet- Unie bemoeienis hebben met een groep Duitsers, die in het gebied van Soechoemi wonen. De Westduitse ambassadeur, dr Haas, heeft woensdag een desbetref fende protest bij de Sowjet-regering ingediend. Het besluit van de regering te Moskou was gebaseerd op een ge heime overeenkomst met Oost- Duitsland, aldus werd te Bonn ver nomen. Te Bonn wordt aangenomen, dat het merendeel van de Duitsers te Soechoemi natuurkundigen en an dere geleerden zijn, die na oorlog, al dan niet vrijwillig, arbeidsover eenkomsten met de Sowjet-Unie heb ben gesloten. i De chef-staf van de Indonesische landmacht, generaal-majoor Nasoe- tion, heeft de vroegere militaire com mandant van West-Java, kolonel Kawilarang, verzocht rekenschap af te leggen van zijn bevel tot arresta tie van de minister van Buitenland se Zaken Roeslan Abdoelgani, op 13 augustus jl. Kolonel Kawilarang had de aan houding van de minister gelast, om hem te ondervragen in verband met de arrestatie van een regeringsamb tenaar op beschuldiging van corrup tie. Het nationalistische Indonesische dagblad „Merdeka" onthulde, dat Kawilarang alvorens hij tot actie overging in de „Abdoelgani-affaire", besprekingen had gevoerd met de leider van een kleinere politieke partij. (Het blad doelde op de socia listische partij van de oud-premier- Sjahrir). t „Merdeka" beweert, dat het doel was geweest de regering omver te werpen. In Djakarta zijn vandaag vlug schriften verspreid, waarin de dood straf wordt geëist tegen de Nederlan der Schmidt. In de afgelopen dagen zijn in het communistische blad „Ha- rian Rakjat" al verscheidene berich ten verschenen over resoluties, die door verschillende jeugd-organisaties zijn aangenomen en waarin eveneens de hoogste straf voor Schmidt werd verlangd. Enkele van deze resoluties zijn ook ir> het nationale blad „Suluh Indo nesia" verschenen. Op 20 augustus heeft de openbare aanklager in het proces-Schmidt, Su- wondo, vijftien jaar gevangenisstraf geëist. In de resoluties wordt gezegd, dat vijftien jaar gevangenisstraf niet vol doende is voor de „bandiet Schmidt" en wordt een beroep gedaan op de „jongere generatié van arbeiders" een campagne te voeren voor de dood straf. De verdedigster van Schmidt, me vrouw Bouman, zal maandag a.s. haar pleidooi houden. Engeland en Frankrijk zijn voor nemens volgend jaar te beginnen met het leggen van een kabel door het Kanaal voor de uitwisseling van elektrische stroom tussen beide lan den. De kabel, die naar schatting ongeveer 40 miljoen gulden zal kos ten, zou in 1960 voor het gebruik gereed moeten zijn. Dit heeft het Britse gezagsorgaan voor elektrische energie meegedeeld. Frankrijk is voor het grootste ge deelte aangewezen op de hydro- elektrische centrales, waarvan de produktie veranderlijk is en heeft te weinig elektriciteit in de droge zo mermaanden en te veel gedurende een deel van de winter. Engeland heeft hoofdzakelijk kolenstokende elektrische centrales met een con stante produktie, waardoor dit land meer dan voldoende stroom in de zomer heeft, maar niet altijd aan de zeer grote vraag in de winter kan voldoen. Ook lopen de dagelijkse spitsuren in beide landen uiteen. Kasbah van Algiers in 't prikkeldraad Om te voorkomen, dat Algerijnse opstandelingen na een aanslag of een andere misdaad in de hoofdstad Algiers, nog langer gemakkelijk een goed heenkomen kunnen boeken in de inheemse wijk, de Kasbah, heeft de pre fect van Algiers verschillende smallere straten laten versperren. De foto toont een versperring in een van de oude smalle straten. President Eisenhower van de Ver. Staten heeft gisteren gezegd geen heil te zien in een nieuwe conferen tie van de Grote Vier. Op zijn weke lijkse persconferentie wees hij erop, dat van de Russen weinig medewer king ondervonden is bij de oplossing van de voornaamste wereldproble men, die hij op de in augustus van het vorig jaar gehouden conferentie van de Grote Vier aan hen had voor gelegd. Eisenhower was van mening, dat de vrije wereld nu sterker is dan in januari 1953. Als voorbeelden van westerse successen noemde hij de oplossing van de volgende kwesties: Indo-China, Korea, de Perzische olie, Triest en het Oostenrijkse staatsver drag. Ook noemde hij de omverwer ping van de linkse regering in Gua temala. De Britse minister van Buitenland se Zaken, Selwyn Lloyd, heeft giste ren in Parijs aan de raad van de Noordatlantische Verdragsorganisatie verslag uitgebracht over de Suez- crisis. Alvorens uit Londen te ver trekken, had Lloyd gezegd dat hij niet om steun voor de voorstellen der Londense conferentie tot internatio naal beheer van het Suezkanaal ging vragen. Sommige Franse diplomaten hadden gehoopt dat de Navo-raad zich toch voor deze steun zou uit spreken, maar dit is niet gebeurd. Het Londense plan ontmoette echter ook geen tegenkanting, zelfs niet van Griekenland, dat geweigerd heeft de conferentie in Londen bij te wonen. Vóór zijn vertrek naar Parijs ver- Aanslag op Franse bevelhebber De bevelhebber van het Franse derde koloniale regiment parachu tisten, kolonel Bigeard, is woensdag het slachtoffer geworden van een aanslag in de Algerijnse stad Bone. De officier, die tweemaal te Dien Bien Phu werd gewond en in juli van dit jaar tot grootofficier van het legioen van eer werd benoemd, werd zwaar gewond. De aanslag werd ge pleegd, toen de kolonel op zijn och tendwandeling in een bijna verlaten straat liep. De daders wisten te ont komen. In dé stad Algiers werden drie per sonen gewond doordat opstandelin gen het vuur openden op een café aan de rand van de Mohammedaan se wijk. Dinsdagavond werden twee personen bij een aanslag gedood. In het gebied van Constantine hebben Franse parachutisten ver scheidene opstandelingen „buiten gevecht" gesteld, aldus werd woens dag vernomen. Een Engelse nachtwaker, Harry Boon geheten, heeft van het gemeentebe stuur van de badplaats Cleethorpe een zilveren trofee gekregen wegens zijn verdiensten op meteorologisch gebied. Deze zomer heeft hij in zijn weer voorspellingen minder fouten gemaakt dan de officiële weerberichtendienst. De heer Ingham, lid van het gemeentebestuur van Cleethorpe, verklaarde, dat de voorspellingen van Boon gedurende 31 achtereenvolgende dagen, ver geleken zijn met die van de Britse meteorologische dienst. Daarbij was ge bleken, dat Boon, die het weer voorspelt uit de gedragingen van muggen en zwaluwen, de knappe wetenschappelijke koppen van de meteorologische dienst had verslagen. Het gemeentebestuur van Cleethorpe is in juli heel boos geweest op de weerdlenst, omdat foutieve voorspellingen de badplaats op 7 september uit Le Havre en zullen vermoedelijk rond 19 november in aanzienlijke financiële schade hadden berokkend. Men heeft toen de gemeen- Monaco terugkeren voor de viering van de Nationale Dag op die datum, telijke nachtwaker Harry Boon, die volhield dat hij het beslist beter kon De foto toont het prinselijk paar op het „Gare de Lyon" bij aankomst in de dan „die lui in Londen", .tot „weermannetje" aangesteld. „En wij bewaren Franse hoofdstad. I hem zorgvuldig voor de volgende zomer", zei een gemeenteraadslid. Op weg naar Le Havre, waar zij zich voor een boottocht naar de Verenigde Staten zullen inschepen op de „United States", verblijven prins Rainier IH van Monaco en prinses Gracia Patricia enige dagen in Parijs. Zij vertrekken klaarde de Britse minister op het vliegveld Northolt: „Wij zullen ver slag uitbrengen van de resultaten der Londense conferentie over de kwestie Suez. Engeland en zijn bond genoten zullen al het mogelijke doèn om een vreedzame oplossing voor het geschil te vinden, maar nog steeds bestaat de mogelijkheid, dat als laat ste uitweg zal moeten worden over gegaan tot militair otpreden, indien levensbelangen, die niet alleen de onzen zijn, moeten worden be schermd". Hij legde er sterk de nadruk op, dat de militaire voorbereidingen in het Middellandse-Zeegebied louter voorzorgsmaatregelen zijn. „Wij zijn nog niet vergeten hoe alles in de ja ren dertig gegaan is", aldus de mi nister, die kennelijk zinspeelde op de ervaringen die Engeland met Hitier heeft opgedaan. Een passagiertrein van de „Santa Fe Railways" is woensdag bij Sprin ger in de Amerikaanse staat Nieuw- Mexico ingereden op een stilstaande posttrein. Twintig spoormannen zijn om het leven gekomen. De posttrein stond op een zijspoor te wachten tot de passagierstrein ge passeerd zou zijn, doch door een ver keerde wisselstand reed ook de sneltrein het zijspoor op. Vier die sellocomotieven van de passagiers- trein, en zes rijtuigen, liepen uit de rails. Eén van de diesellocomotieven van de posttrein werd vernield. De posttrein vervoerde geen beta lende passagiers, doch in de laatste wagon reden spoorwegarbeiders mee. Onbekende terroristen die zich zelf „de vrijwilligers van Nasser" noemen, hebben gisteren in Beiroet het kantoor van het Arab News Age- cy opgeblazen. Dit Arabisch persbu reau is een door de Engelsen ge stichte organisatie waarvan de zake lijke directeur, James Swinburn in Cairo verleden week, beschuldigd van spionage, gearresteerd werd. Het Arabische ifieuwsagentschap verzamelt en distribueert nieuws uit het Midden-Oosten en heeft kanto ren in alle hoofdplaatsen van de Arabische wereld. Bovendien ver zorgt het de nieuwsvoorziening van het Engelse persbureau Reuter. „Verlaat het land de dood van jullie...." schreven de aanvallers op de muur van het kantoor voor ze het dynamiet tot ontploffing brach ten, dat zeer grote materiële schade veroorzaakte. Er vielen echter geen gewonden. Een Australische film, die be doeld was om het vandalisme te be strijden, blijkt dit juist te bevorde ren. Volgens de universiteit van Melbourne leren kinderen, aan wie de film wórdt vertoond, methoden van vandalisme, die zij tevoren nog niet kenden. Dit blad bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? Boven de Ierse Zee lag vanmorgen een depressie, die zich in noord-wes telijke richting terugtrekt. Het kou front ervan is in de afgelopen nacht ons land gepasseerd, hetgeen op de meeste plaatsen met wat lichte regen gepaard is gegaan. Een randstoring van de depressie bevond zich vanmor gen boven Midden-Frankrijk, waar zij wat onweer veroorzaakte. Deze sto ring beweegt zich in noordelijke rich ting en zal ons> land vannacht passe ren. Daarna breidt zich een rug van hoge druk over onze omgeving uit, die voor flinke opklaringen zal zor gen. De buienkans wordt klein. De wind zal morgen naar het zuidwesten ruimen en iets in kracht toenemen. Op de Oceaan ten noorden van de Azoren bevindt zich een volgende Oceaandepressie. Deze trekt in zuid oostelijke richting en is voorlopig nog niet in staat het weer in ons land te beïnvloeden. (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZONNIG. Aanvankelijk nog een enkele bui, maar morgen over het al- gemeen zonnig weer. Matige tot s krachtige wind, ruimend naar zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Hoogwaterstanden 7 Sept. 4.45 v.m. 5.10 n.m. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. zwaar bew..l5 C. nevel 15 zwaar bew. 19 regen 14 zwaar bew. 19 regen 20 regen 21 zwaar bew. 24 licht bew. 27 STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN- ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA zwaar bew. half bew. half bew. regen zwaar bew. nevel zwaar bew. zwaar bew. onbew. half bew. licht bew. zwaar bew. onbew. Korreltje 'n Pop op straat, 'n slons in huis. Chinees spreekwoord.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1