EED MEISIE „Rustdag" voor de renners van Ordrup U.V.S.-WILHELMINA LUITENANT D'INZEO SLOEG publiek met verwondering Beheerste Gruppelaar behaalde de vierde plaats weeckelykse eponyeke E fWild West' ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 De Wereldkampioenschappen Wielrennen Gesprekken met Van Vliet en Koch „Ik zal je eens wat zeggen", open baarde ons Arie van Vliet, toen hij op deze „rustdag" van de wereld kampioenschappen zijn korte training i op de Ordrupbaan en op de weg had beëindigd. „Ik zou er helemaal niet gek van staan te kijken als Jan Derk- sen in de finale terecht kwam. Jan heeft zich de laatste tijd bijna niet laten „zien", dat wil zeggen dat zijn resultaten slechts matig waren, maar ik geef je de verzekering, dat hij op het ogenblik in vorm is. Ik heb de laatste tijd veel met hem getraind en ik ken hem immers als geen ander. Bovendien is hij de laatste dagen zo merkwaardig zeker van zichzelf. Dat zag je ook in de serie. Hij schudde Gaignard van zich af of het niets was, en mijnheer noteerde maar even tjes de tijd van 11.4 sec. over de laat ste 200 meter. En dat nog wel in een rit a trois, waarbij hij toch nog de gelijk rekening moest houden met de Deen Stephensen. Ik heb al eerder gezegd, dat ik de Engelsman Reg Harris als de grootste favoriet voor het sprintnummer be schouw, maar ik heb zo'n gevoel, dat Jan ook nog wel iets zal laten zien. In de kwartfinales tegen de Duitser Potzernheim en, wie weet, zelfs ook in de halve en hele eindstrijd van zondag. Optimisme. Over de eigen kansen van zaterdag hij krijgt te doen met de koele Brit Reg Harris was de Woerdenaar minder opgetogen, maar hij blijft op timist en vertrouwt er op, dat zijn uitgebreide kennis van de geheimen in het moeilijke vak hem nogmaals van pas zullen komen. Zelfs in een duel met een crack als Harris en eventueel met Peacock, de titelhouder Maspes of de andere rappe Italiaan Morettini, om van de Zwitser Plattner en de Duitser Pot zernheim maar niet te spreken. Norbert Koch, die zaterdag als een van de zeven kanshebbers aan de finale van de stayers zal deelnemen, is na zijn fraaie overwinning in de herkansing zeer vol goeden moed. Hy heeft gisteren een uurtje op de baan getraind met een niet te zware ver snelling, om zijn souuplesse te bewa ren. Ditmaal gaat de strijd dus tegen de sterksten onder de sterken, van wie de Belg Verschueren, de Duitser Jacobi en de Spanjaard Timoner (ti telhouder) tot de voornaamste fa vorieten worden gerekend. De Zwit ser Bucher kan ook een rol van be tekenis spelen, hy hééft immers de beroemde Arthur Pasquier als gang maker en die heeft inmiddels wel de eerbiedwaardige leeftijd van 73 jaar bereikt, maar zijn hoofd is nog even helder als altijd en in dat (bijna kale) hoofd zijn al meer verrassen de gedachten ontstaan. Geleend materiaal. „Noppie" Koch bezit een behoor lijk zelfvertrouwen. Natuurlijk is dit niet zo groot dat hij zichzelf als de wereldkampioen van dit jaar durft aankondigen. „Ik heb nog te weinig ervaring", bekent hy. ,,Wij rijden veel te weinig wedstrijden. Maar als ik hier een goed figuur maak, zal ik waarschijnlijk veelvuldiger kansen krijgen, ook in het buitenland. En dan komt er wat meer geld op tafel, zodat ik me wat beter in de spullen kan zetten. In de wedstrijdspullen dan. Want een complete stayersuit rusting, met twee fietsen, kost onge veer 2000.Ik bezit -zo'n complete uitrusting niet eens. Ik rijd hier met gedeeltelijk geleend materiaal". Het beste bewijs, dat Koch inter nationaal nog weinig naam heeft, is dat „opa" Pasquier, met wie wij een gesprek hadden en die „alle" stayers van de laatste halve eeuw kent, nog nooit eerder van de Utrechter had gehoord. Maar Pasquier had hem nu wel zien rijden. En de bejaarde Frans man die 33 maal een stayer naar een nationale of wereldtitel reed (Linart werd met hem drie keer wereldkam pioen) was vol lof over de jonge Ne derlander. „Als de stayerij zichzelf niet binnen enkele jaren heeft opge heven door gebrek aan aantrekkelijk heid, en als Koch verstandig en ge regeld blijft trainen, dan kan men in uw land nog veel plezier van hem beleven", luidde het oordeel van de nestor van de internationale gangma kers, die in zyn jonge jaren ook zelf renner is geweest. Spannende eindstrijd verwacht Wat de halve eindstrijden en de fi nale achtervolging betreft, is de hou der van het wereldduurrecord, de Fransman Anquetil, uitgesproken fa voriet. In zyn halve finale komt hij zondag tegen de Deen Nielsen uit. Van Nielsens landgenoten, die dik wijls verzot zijn op een gokje, zullen er niet veel zijn die een kroon op hem durven verwedden. In de an dere halve finale krijgt Messina het ongetwijfeld moeilijker tegen de Zwitser Strehler, maar ook de Ita liaan kan winnen. Zodat het er naar uitziet, dat de verwachtingen uitko men en dat de eindstrijd tussen de zelfde renners zal worden betwist als de eerste serie in dit nummer, name lijk door Anquetil en Messina. Prak tisch iedereen in Kopenhagen ver wacht een herhaling van de uitslag van donderdagavond: Anquetil win naar. Zaterdagmiddag om 4 uur vangen de kwartfinales sprinit profs aan, wel ke elk over twee ritten k deux, met eventueel een derde serie, worden gereden. Na de eerste manche van de sprint, komen de motoren in de baan voor de stayersfinale, welke over 100 km. (270 ronden plus 100 meter) gaat. Zondag, wanneer om 3 uur wordt begonnnen, staan de halve finales ook elk bestaande uit twee ritten deux met zonodig een derde omloop en de eindstrijdsprint, alsmede de halve finales en de finale achtervol ging profs over vijf kilometer (13 ronden plus 219 meter) op het pro gramma. Tussen de bedrijven door worden op beide dagen de wereld kampioenschappen cyclo-ball en kunstrijden afgewerkt. ...kauw Wrigley Doublemlnt. Rustig* Doublemlnt voor hele dagon haastig tikkon, tikken, tikken. Kauwen ontspant, kalmeert, verkwikt, het Is ook goed voor Uw tanden trouwens, in het smaakt... heerlijk en dubbel lang heerlijkI Het Nederlandse amateurelftal, dat woensdag 5 september te Hengelo tegen het Duitse amateur elftal zal uitkomen is als volgt samengesteld: Doel: Koers (Hengelo). Achter: Van Bruggen (DFC) en Claus (Helmondia '55). Midden: Blom (WW), Bouwens (AFC) en Ten Braak (HRC). Voor: Elfring (Robur et Velocitas), Fabels (Be Quick Gr.), Bakker (UW), Uittenbosch (Velox), en De Kreek (Feyenoord). Reserves: Wetzels (Maurits), Van Luik (De Mussen), Ch. Winter (HFC) en Klinkenberg (Velox). ZONDAG 2.30 UUR COMPETITIE-WEDSTRIJD (Advertentie). Van de interland voetbalwedstrijd ZwitserlandNederland, die zaterdag 15 september a.s. om 16.30 uur in Lausanne wordt gespeeld, zal de Zwitserse tele visie een rechtstreekse reportage ver zorgen, die eveneens door de NTS wordt uitgezonden. Commentator bij deze uit zending is Aad van Leeuwen. Met een driedubbele Duitse zege in de „Grand Prix de Dressage" werd de derde dag van het internationaal con cours hippique te Kralingen ingezet. De ze zware internationale dressuurproef bevat diverse changementen, pirouettes, piaff, enz. en kan tot de werkelijke ho geschool worden gerekend. Aan de su prematie van de Duitse dames Linsen- hoff, Kupper en Weygand viel hier niet te tornen en van hen is mevr. Linsenhoff nog een klasse apart. Op Adular ver kreeg zij 492 pnt. tegen mej. Kupper op Afrika 475 en mej. Weygand op Perku- nos 465 punten. De Engelse mevr. Johnstone benaderde dit trio op Rosio Dream met 425 pnt nog het dichtst. Toegejuicht door een menigte, die el ke dag groter wordt en nu uit duizen den bestaat, reed lt Raimondo d'Inzeo gistermiddag een ereronde. Niet op Me- rano, waarmede hij dit jaar wereldkam pioen werd. maar thans op The Quiet Man. Deze combinatie had in „De Prijs van de Haven" een formidabel? presta tie geleverd met als climax in de vijfde en beslissende barrage een geslaagde sprong van 2 m. over een Okser en een van 2.10 m. over een muur. En daarin slaagden noch de Duitser Lütke-West- hues op Ala, noch diens landgenoot Lanckohr op Titan. Dezen faalden op de 2 m.-hindernis en kregen 4 fouten. Eigenaardig genoeg hadden zij in de 4e barrage deze hindernis, die toen op 1.90 m. stond, evenmin kunnen nemen. Toen echter struikelde de Italiaan op de muur toen 2 m. hoog, waardoor alle drie ge lijk eindigdey. Onder, uitbundig enthou siasme' en tot aller verrassing had ech ter ook Gruppelaar het met d'Artignan tot deze 4e barrage gebracht. En al ver liet hij vrijwillig het parcoers na een weigering en een fout, zijn prestatie om als vierde te eindigen in dit puissance concours tussen 25 internationaal be faamde ruiters was er niet minder om. Temeer als men bedenkt dat op het oor spronkelijke parcours van 610 m. met 8 hindernissen van 1.401.60 al dertien ruiters fouten hadden gemaakt en uitge schakeld werden. By dit eneryerende nummer waren voor de derde dag in successie Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene aanwezig. In de ochtenduren had de prins al eerder een bezoek gebracht met prinses Armgard. Eerder op de middag hadden de En gelse amazones Smythe op Flanagan en Palethorpe op Earlsrath Rambler een foutloos parcours over 750 m. gereden in de „Prijs der Amazones". Miss Smythe werd eerste door een snellere tijd. Op Prince Hall eindigde zij tevens als 7de. De Belgische baronnesse De Wijker- slooth legde met Gemse en Santa Fé beslag op de 3e en 4e plaats. Na een unieke demonstratie van Ne derlandse fokpaarden werd de derde dag besloten met een spectaculaire wed strijd voor ploegen van drie. Een aflos- singsparcours l'Americaine, waarbij 10 hindernissen van ong. 1.30 m. voor elke ruiter waren opgesteld en bij een even tuele fout de volgende «ruiter het par cours van zijn voorganger moet over nemen. Maximaal kunnen dus 30 hin dernissen goed genomen worden. Ook dit werd een Italiaanse overwinning. Markies Medici met Irish Rover, kap. P. d'Inzeo met Uruguay en It R. d'Inzeo met Merano namen alle hindernissen in 231.2 sec. De Nederlands-Belgische equi pe mej. Buchner. baronnesse De Wijker- slooth en Smeets resp. op Ambre, San ta Fé en Alaska, alsmede de Belgische equipe Hernalsteens op Fustinn, bsse De Wijkeslooth op Gemse en Smeets op Evagoras, slaagde er eveneens in om over de 30 hindernissen te komen. Zij werden twee en drie. Als bijzonderheid van deze derde dag kan nog worden gemeld, dat nog nooit tevoren in Rotterdam een sprong van 2.10 m. is gemaakt. De Argentijnse lt.- kol. Molinuevo hield in dit opzicht met een sprong over een muur van 2 m. het record. Hij deed dit in 1952 tijdens het 5e internationaal concours. Int. dressuurproef om „De Prijs van de Rijschool": 1. mevr. L. Linsenhoff (Did) op Adular 492 p.; 2. mej. A. Ku- pers (Did) op Afrika 475 p.; 3. mej. H. Weygand (Did) op Perkunos 465 p. Int. •springconcours: 1. It. R. d'Inzeo (It.) op The Quiet Man 0 ft.; 2/3. A. Lütke-Westhuet op Ala en Lanckohr op Titan (belden Did) 4 ft.; na 4 barrages: 4. J. J. Gruppelaar (Ned.) op d'Artagnan niet uitgereden. Int. springconcours voor equipes: 1. Italië: L. Medici op Irish Rover, P. d'In zeo op Uruquay, R. d'Inzeo op Merono, 30 hindernissen 231,2 sec.; 2. België: mej. A. M. Buchner op Ambre, baron E. de Wijkerslooth op Santa Fé, De Smeets op Alaska 30 hindernissen 260.1 sec.; 3. België: G. Hernalsteens op Furstin. ba ron E. de Wijkerslooth op Gemse, D. Smeets op Evagoras 30 hindernissen 266.2 sec. OLYMPISCHE SPELEN POLITIEBEWAKING TE MELBOURNE VERSCHERPT In het zwemstadion, waar in novem ber en december de Olympische zwem wedstrijden zullen worden gehouden, is in de laatste weken een toeneming van het aantal beschadigingen van het bouw werk geconstateerd. De politiebewaking bi) de projecten voor de Olympische Spelen is daarom verscherpt. Sir Wil liam Bridgeford, die verantwoordelijk is voor de gqede gang van zaken bij de voorbereiding voor de spelen, heeft ver klaard, dat het, nu het geheel zijn vol tooiing nadert, onverantwoord is risico's te nemen en dat louter als voorzorg, meer politiemannen bij de bewaking zijn ingeschakeld. ZWEMMEN Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van „De Dolfijn" heeft deze Am sterdamse club in het Miranda-bad de wedstrijden georganiseerd voor de Ne derlandse zwem titels. Vrijdagavond is begonnen met het verwerken van de series. Bij de aanvang was de temperatuur van het water 15 graden, maar toen spoedig daarna de zon geheel verdween, rilden niet alleen de deelneemsters en deelnemers van de kou toen zij uit het water kwamen, waarvan de temperatuur toen zeker onder. 15 graden lag, maar ook het publiek wreef zich herhaalde lijk in de handen en de mensen trokken de jassen wat steviger om zich heen. Onder de toeschouwers bevond zich onder meer de staatstrainer voor het zwemmen van Tsjecho-slowakije Zde- nek Jelinek. Het is te hopen dat op de twee volgende dagen de weergodin in een wat beter humeur is, want deze wedstrijd zijn nu dubbel belangrijk in het verband met de samenstelling van de ploeg die naar Melbourne zal worden afgevaardigd. De voornaamste uitslagen waren: 400 meter vrije slag heren: 1. Willem- se 4 min 52.2 sec.; 2. De Jong 5.03.1; 3. Prins 5.11.3; 4. Pieters 5.11.8; 5. Klein 5.14.4; 6. De Jonge 5.15.6. 400 meter vrije slag dames: 1. Jansje Koster 5.15.3; 2. Corry Schimmel 5.15.7; 3. Hetty Balkenende 5.19.5; 4. Mary Kok 5.20.5; 5. Leny de Nijs 5.24.2; 6. Judith de Nijs 5.27.7. 4 x 100 meter wisselslag estafette he ren: 1. RZC 4.57.3; 2. AZC 4.58.9; 3. DJK 5.00.0; 4. HZ en PC 5.06.8; 5. Robben 5.07.7; 6. IJ 5.12.6. 4 x 100 meter wisselslag estafette da mes: 1. Robben 5.16.4; 2. HDZ 5.31.3; 3. ADZ 5.42.2; 4. Leidse Golfbrekers 5.49.7; 5. DZN 5.52.3; 6. Nereus 5.54.2. WIELRENNEN Swift-Combinatie Zondag wordt een clubtocht gehouden naar Gouda waar de Federatie van wielerclubs in Zuid-Holand haar clubkampioenschap laat verrijden. Vertrek 10 uur vanaf de Beestenmarkt. Lenig en Snel De amateur en nieu weling J. de Lange en C. de Jongh star ten in de Ronde van Schiedam. De nieu weling en adspiranten Th. Hoogkamer. P. v. Went en R. Riethoven starten in de Ronde van Rhoon bij Rotterdam. Zondag rijden de renners in de A-klasse voor de C. v. Amsterdam-beker, de B- klasse Gebr. Bink-beker; de C-klasse voor de Riethoven-beker en de junioren voor de v. d. Leek-beker. Vertrek 9 uur Zijlpoort, start 10 uur Oud Ade. HANDBAL CONGRES INTERNATIONALE HANDBAL FEDERATIE Op het congres van de internationale handbalfederatie, dat vrijdag te Kopen hagen werd geopend, waren afgevaar digden aanwezig van achttien landen. Het Nederlands Handbalverbond was vertegenwoordigd door de heren W. Ak- keman, erelid van het NHV, en lid van het bestuur van de Internationale Hand bal Federatie, en C. M. Agterdenbosch, lid van de technische commissie van het NHV en van de IHV. Met 14 tegen 2 stemmen werd beslo ten Oost-Duitsland toe te laten tot het lidmaatschap, evenals Israël. Tevens werd bepaald dat West- en Oost-Duits land door een ploeg vertegenwoordigd dienen te worden op de aanstaande we reldkampioenschappen. 23 september zou worden gehouden doorgang zal vinden is momenteel nog niet zeker. Stappen worden ondernomen om te trachten het wel te laten door gaan. SCHAKEN HET TWAALFDE FIDE LANDEN- SCHAAKTOERNOOI In het centrale gebouw van het rode leger is vrijdag het 12e Fide landen- schaaktoernooi, waaraan 34 landen deel nemen, officieel geopend. De ploegen (vorden verdeeld in vier groepen. De eerste drie van elke groep komen in de eindpoule en spelen om de le t.m. dc 12e plaats. De overige ploegen gaan over naar de classificatiepoule voor de ver dere rangschikking. De groepsindeling is als volgt: le groep: Porto Rico, Rusland, Polen, Noorwegen, Bulgarije, Zwitserland. Zweden en Saarland. 2e groep: Mongolië. Israël, Nederland, Zuid-Slavië, Denemarken. Schotland, Oostenrijk en Frankrijk. 3e groep: Argentinië, India. Luxem burg, Ierland. West-Duitsland, Chili, Finland. Engeland en IJsland. 4e groep: Columbia. Roemenië. Honga rije. België. Iran. Griekenland. Oost- Duitsland, Tsjecho-Slowakije en de Phi- lippijnen. De wedstrijden begonnen hedenmid dag en duren tot 25 september. AUTOMOBILISME LUIK—ROME—LUIK Tijdens de rit door de Judische Alpen zijn. in weerwil van de zeer gunstige weersomstandigheden, heel wat straf- punten uitgedeeld aan de deelnemers aan de betrouwbaarheidsrit LuikRome —Luik. Te Zagreb (1500 kilometer) was het aantal uitvallers tot 24 gestegen. Op het traject via Karlovac en Fiume naar Vittorio Veneto staakten nog drie ploe gen de strijd, zodat er in laatstgenoemde plaats. 2160 km van de start, nog 59 wa ren overgebleven. Alleen de Belgische equipe MairesseGenin met Mercedes 300SL had nog een blanco strafregister. Sport in 't kort De Belgische zwemmer André Lau rent heeft het Belgische record 100 me ter vrije slag verbeterd en gebracht op 57.4 sec. Laurent verrichtte zijn pres tatie te Marseille in een zoutwater-bas sin van 25 meter lengte. De 25-jarlge Britse motorrenncr. Maurice Saluz, is op het circuit van het eiland Man verongelukt. Hij trainde voor de Grote Prijs van het eiland Man, die volgende week wordt gehouden, en ATLETIEK KAV DE BATAVEN Morgen zullen De Bataven deelnemen aan een dualmeet in Alkmaar met de vereniging Olympus. De reis wordt ge maakt per autobus Degenen, die zich voor deelname hebben opgegeven die nen om tien voor elf aanwezig te zijn op het Stadhuisplein. De wedstrijd is om 2 uur. Na de wedstrijd zullen De Bataven de gast zijn van de Olympus-atleten, ter wijl des avonds in restaurant Kinheim nog een gezellige bijeenkomst wordt ge houden. Eveneens morgen zullen P. Vlasveld B. Kraan aan een 20 km-loop le Gou da deelnemen, terwijl M. Spadon te Rot terdam zal uitkomen op de 110 m. hor den. Op zaterdag en zondag 8 en 9 septem ber zullen op de sintelbaan de Leidse atletiekkampioenschappen worden geor ganiseerd. Een grote groep Bataven zal hieraan deelnemen. Een week later, zondag 16 september zal te Den Haag de trialmeet met de ver enigingen de Zwaluwen en AV '40 uit Delft worden gehouden op de sintelbaan aan de Laan van Poot. Deze rit zal ook per autobus worden gemaakt. De ploeg zal nog nader worden samengesteld en spoedig aan de leden worden bekend ge maakt. Op zondag 28 september zal worden deelgenomen aan de wedstrijden om de NKS-beker, georganiseerd door de ver eniging THOR. Hiervoor zal de sterkste ploeg worden opgesteld. Of het Jeugd-weekend, dat op 22 en is daarbij uit de bocht gevlogen. en hield daeilby syn sahuyt en oock de mensen aen de lyn. Wel vyf en twintich jaer voer Piet de Knip's domyn. Hoe veelen sullen daer de boot in syn genomen in Voorschooten aen de Vliet door oude Pieter-ome? In Lis wast oock een Pieter, die jubileerde daer omdat hy vyf en twintich jaer syn mondjen roeren kon (en hoe: weet menigh bollenm&n) ter veylingh H.B.G. waer Pieter van der Voort, te vinden in syn ton de bollen met veel smaeck en flair weet aen te smeeren so uytgekoockt als al die uytgekoockte bollemheeren. al ist gheen waereldnieuws en staet het niet in de krant. Rolt men een quart eeuw langh het leeven dansend door 4> dat men wel daervan spreeckt dat leyt togh voor de hand. Die Evert Casteleyn int wijdlbekend danshiuysjen te Leyden aen de Rhyn kreeglh van de Paus een kruysjen. Of hij dat nou alleen met dansen heeft verdiend dat is imy nogh niet klaer, anaer 't sal togh wel so syn omdat hy met dat springhen oock iet meerder heeft gedaan en roomse blydschaip bracht by menigh danstfestyn. //- Lyck Daevid voor de Ark in overoude tyen danst Eevert Casteleyn int goeye ouwe Leyen. A pVat Leiden berght sowaer een ander phenomeen a dat jongh nogh (vijftien jaer) al veele nooten kraeckt. Musyck dat is syn lust dat hy t' niet laeten kan op syn accordeon het leeven klanckryck imaeckt. Nauw een paer turven hoogh is (Henny Langeveld. een wonderlycke snaeck van imusykaal geweld. In onse streeck een eeuwelingh en is niet van de locht. In Haeserawou vierde Opoe BreggenPannevis 't feyt dat se honderd jaer (en meer, het synder honderd twee) op onse aerdcloot is. Nogh honderd jaeren lang segthmen tot sulke mensen, 't is moeylyck Opoe Breggen, om jou dat toe te wensen. In Leiden gaen we dempen weer, besloot de magistraet. t, Het water van een graft, de Middelste van naem, moet gaen plaets maecken voor een straet. Toigh vat ick sulx niet goed, a, dit water dat verdwynt treckt ander waeter aen. Het oude water wegh om 't nieuwe aen te trecken dat lycktme min of meer een beesigheyd voor gecken. T^ogh isset niet so geck, wy jaeghen wegh wat oud is en uyt de tyd soals een oude steedse sloot. y die eeuwen langh door onse stad geleyd heeft maer Leyenaers noyt en wat drinckbaers bood. 't Is wèl, we leeven in gants andre tyden, dogh bidde ick: Heer, wil ons vant Heemel waeter [oock ereis bevryden]. WILLEM VAN HOBSTENDAELE. 20) Zij inspecteerde het twee eeuwen oude huis en de onmiddellijke omge ving, Daarna breidde zij het terrein van haar werkzaamheden uit tot het bergpad en de gemakkelijke rit naar de Zilverbron. Van deze uitkijkpost af zag ze vier dagen later, hoe een auto de Schedelvallei verliet en in vlugge vaart de gebouwen van de ranch naderde. Zij herinnerde zich plotseling de verrekijker en haalde hem uit de schuilplaats. Zy zag dat het Carver's wagen was, maar het was moeilijk de snelle wagen in de lenzen van de verrekijker te blijven volgen. Plotseling werd haar aan dacht door iets anders getrokken. Het was een ruiter, die in kalmen draf de weg afkwam, een stuk achter de auto. Terwijl ze naar hem keek wierp hij plotseling zijn armen in de lucht, en viel toen over de schou ders van het paard als een zwemmer die duiken wil. Het paard begon te rennen, doch de man bleef stil lig gen. een donkere vlek op het rode door HOFFMANN BIRNEY lint van de weg. Het meisje dacht juist, dat de man waarschijnlijk uit het zadel geworpen was, toen ze zwak maar duidelijk het geluid van een geweerschot hoorde. Nora Jane dacht er geen ogenblik over na, wat dat schot te betekenen kon hebben of wat het beste voor haar was te doen. Een man was voor haar ogen doodgeschotenen als razend galoppeerde ze het pad af» sprong achter het stuur van haar auto en vloog even later de weg naar de Schedel Canyon op. Op de top van de heuvel dwong de haar tege moetkomende auto haar bijna in een greppel te rijden, wilde ze een aan rijding voorkomen. Ze herkende de krachtige gestalte van Augustus J. Carver en over haar schouder schreeuwde ze hem toe, dat hij om draaien en haar volgen moest. Haar voet drukte op het gaspedaal en de wagen schoot in een snel tem po over de weg, die nu Vlak en effen was om in de verte in de Canyon te verdwijnen, dan.... eerst een vor meloos iets op de weg, dat van dicht bij gezien, de roerloze gestalte van 'n cowboy bleek te zijn. De remmen knarsten, de auto hield met een ruk stil, de deur vloog open. Haar ene voet rustte al op de treeplank, toen plotseling enige beweging in de struiken langs de weg meenden te zien. Een ogenblik stond haar hart stil: Toen werden de takken der struiken opzij geschoven en kwam Ted Court te voorschijn. „Zag u het gebeuren?", vroeg hij rustig. „Dat moet wel, anders V/as u niet zo vlug hier". „Wie.... wie is het?", fluisterde zij. Zij kon haar blikken niet meer afwenden van de stille gestalte op de grond. „Ik weet het niet. Maar dat. komt er nu niet op aan. Wat hebt u ge zien". „Ik was bij de Zilverbron en keek door de verrekijker, die King ons tconrte. Hijdeze mankwam uit de Canyon gereden. Toen Wierp hij plotseling zijn armen in de lucht en vielhet paard rende verder. „Zag u niemand anders?" „Nee. Eerst dacht ik, dat zijn paard hem uit het zadel geworpen had toen hoorde ik een schot". „Slechts één?" „Ja". Ze scheen plotseling als uit ene be nauwde droom te ontwaken. „Maar we moeten iets doen. Mis schien is hij nog niet dood". „Geen kans, dat hij nog leeft. Hij heeft nooit geweten, wat er met hem gebeurde. Er is een groot gat in zijn hoofd. Ik kon het van daar af zien. Hij staarde in gedachten en zon der enige emotie naar de dode. Er vloog plotseling een verdenking door Nora Jane's hoofd. Ze trachtte zich zelf wijs te maken, dat er absoluut geen bewijs voor haar verdenking bestond, maar het onomstotelijke feit bleef bestaan, dat het van deze plek naar de ranch meer dan twee mijl ver was. Zelfs een goed ruiter had deze plaats niet zo vlug kunnen be reiken als zij in haar auto.... en toch was Court hier en hij was hier al enige minuten, zoals hij zelf toe gegeven had. „Zag u het ook?", vroeg zij. „Hoe komt het, dat u hier, bent?" Staalblauwe ogen keken in haar meisjesogen. „Ik heb het schot niet gelost, als dat het is wat u bedoelt, Lady Jane. Dat ik hier was, is een even groot toeval als dat u net bij de bron was en door de verrekijker tuurde. Ik had zin om een wandeling te maken en slenterde net hier in de buurt rond, toen ik een schot hoorde en daarna het galopperen van een paard. Toen ik hem zag, wilde ik dadelijk naar hem toe lopenmaar ik verborg men ogenblikkelijk achter de strui ken, omdat de een of andere schutter in die rotsen daar met zijn geweer een wenk gaf, dat ik me met mijn eigen zaken te bemoeien had". „Schoot hij ook op u?" „O, ik ben er zeker van, dat het geen spotvogel was die ik fluiten hoorde. Daarom vroeg ik of u maar één schot gehoord had. Het zou trou wens beter zijn als u Zich nog méér herinnerde. Lady Jane. U zou zich bijvoorbeeld kunen herinneren, dat u mij over de tweede heuvel zag ko men, dat u een tweede schot hoorde en dat u mij toen achter do struiken zag wegduiken. Kunt u zich werke lijk niet een zo eenvoudige scène herinneren? „Maar.maar waarom? Wat be tekent dat alles?" „Ik wou, dat ik het u kon ver klaren maar niemand rydt op een openbare weg en wordt dan al leen maar voor de grap doodgescho ten. Er is iemand voor wie dit schot dodelijke ernst was. Het zijn volgens mij ongeveer 300 yard van hier tot aan de plaats waar de man zich verstopt had en op deze ongelukkige wachtte. Hem bij het eerste schot te treffen was een aardig staaltje van goed mikken. Maar het bewijst te vens, dat de man die het deed, de ranch drommels goed kende, mees ter wa% van zijn geweer en waar schijnlijk een verrekijker bezat. Wacht eszijn hand raakte even de hare aan om de vragen, die haar naar de lippen kwamen, terug te houdenik tracht alles te recon- strueerenToen kwam ik plotse ling, en ik bezorgde de schutter ach ter de rotsen een grote verrassing Hij veranderde het doelpunt en miste het doel maar net, zodat ik nog ril als ik er aan denk. Ik verborg me vlugger achter de struiken dan een das zijn hol binnenglipt. Hij begreep, dat hij niet meer op mij schieten kon, zonder aan iedereen die toevallig op lette te verraden waar hij zat. Laten we even aannemen, dat hij mij her kendeiedereen draagt hier breedgerande hoeden, de sombreros, terwijl Ted Court zo ongeveer de enige man in de buurt is, die een ge wone deukhoed draagt. Wat doet do man nu? Hij maakt stilletjes dat hij wegkomt, er terecht op rekenend dat een vreemdeling zoals ik duivels moeilijk een verklaring zou kunnen geven voor het feit, dat hij toeval lig in de buurt was toen de moord bedreven werd. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9