NIEUWE SECRETARESSE VAN DE KONINGIN Mej. mr. M de Jong volgt mevrouw Smitt-Avis op Huldiging van H. Hoogervorst Mejuffrouw Klompé sprak op Duitse Katholiekendag Spoorwegen ziekenhuis De koudste augustus sedert twee eeuwen introduceren op wielen ^luchtschepen' worden omgebouwd tot zand- en grindbakken ZATERDAG l' SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Bij K.B. van 1 mei 1956 is aan me vrouw N. Smit-Avis, particulier se cretaresse van H. M. de Koningin, met ingang van 1 september op de meest eervolle wijze ontslag ver leend uit haar functie, met betuiging van dank voor de bewezen diensten. Met ingang van 1 september 1956 is benoemd in de functie van particu lier secretaresse van H. M. de Konin gin mej. mr. M. de Jong. Mej. mr. De Jong behaalde haar doctoraal rechten aan de universiteit van Utrecht en studeerde daarna economie en volkenrecht aan de uni versiteiten van Zürich, Genève en Lausanne. Zij beoefende enige tijd de advocatuur in Hilversum en werd na de stormramp van 1953 aangesteld als hoofd van het planbureau voor de watersnood van het Nederland- sche Roode K«uis. Zoals bekend is, zal met ingang van 1 september mej. M. M. Meurs haar functie van particulier secreta resse van H.K.H. prinses Beatrix aanvaarden. Tot genoemde datum werd deze functie waargenomen door de particuliere secretaresse van H.M. de Koningin. Rechtenstudie. Mej. mr. Martine de Jong is 6 fe bruari 1926 te Enkhuizen geboren. Zij bezocht in Hilversum het Chris telijk Lyceum en deed met goed ge volg eind-examen gymnasium B. In 1945 begon zij de studie in de rech ten aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In februari 1947 deed zij kandidaatsexamen rechten. Van april 1947 tot mei 1948 stu deerde ze aan de universiteit van Zürich. Haar studievakken waren daar: psychologie, pathologie, psy chiatrie, heilpedagogiek, kinderpsy chologie, criminologie, algemeen staatsrecht en volkenrecht. In 1949 deed zij haar doctoraal examen rechten te Utrecht. In 1950 studeerde zij aan de universiteit te Zürich in de vakken economie en volkenrecht. Van 1950 tot 1951 volg de zij de wintersemesters aan de universiteiten in Genève en Lausan- ENSCHEDESE MEISJES WERKEN WEER. De staking bij P. J. Blom N.V. Confectiefabriek te Enschede is ten einde. Nadat donderdagmiddag een deputatie uit de stakenden was sa mengesteld, heeft de bedrijfsleiding, samen met de kern, een bespreking met deze afvaardiging gehad, die tot een akkoord heeft geleid. De directie heeft de garantie ge geven, dat bij de thans geldende loonhoogte de produktie-eisen niet zullen worden verhoogd. Daarnaast zal de directie trachten om bij de eerstkomende algemene loonronde haar gehele personeel in de verho ging te laten delen. De juiste loon hoogte zal in overleg met de be- drijfskern en de werknemersbonden worden bepaald. Het ligt in de bedoeling, dat bin nenkort een tijd waarnemer van de drie bonden poolshoogte zal nemen in de fabriek. ZEVENHONDERDDUIZENDSTE BEZOEKER VAN „MADURODAM". Vrijdagavond om kwart over ze ven is de zevenhonderdduizendste bezoeker van dit jaar van de minia tuurstad „Madurodam" te 's-Graven- hage de kassa gepasseerd. Deze was mevrouw S. A. F. VoermanKappen uit Voorburg, die met haar tienjari ge dochtertje en een vriendinnetje een bezoek aan de miniatuurstad wilde brengen. Mevrouw Voerman ontving als aandenken een Floren tijns theeblad met ingelegd blad goud en zes porseleinen theekopjes. De beide meisjes kregen een boek. Vervolg van pag. 1, 2e blad. „Eenvoud heeft niet verhinderd, dat u een persoonlijkheid was", aldus de heer J. Coers, voorzitter van de Leidse Sportstichting, die aan alle reeds genoemde deugden van de heer Hoogervorst nog de eerlijkheid toe voegde. Tenslotte spreken nog de heer Van de Klugt, namens de Centrale Or ganisatie van voetbalscheidsrechters; de heer Pollman, voorzitter van de commissie voor jeugdvoetbal en de heer Haverkorn, die herinneringen aan 25 jaar vriendschap ophaalde. In het dankwoord verloochende de scheidende voorzitter en vice-voorzit. ter zijn ware aard niet, hij bleef „een. voudig en zeer persoonlijk". Hij dankte allen voor woorden en geschenken, en voorspelde de respec tievelijke besturen een goede toe komst. Tussen de bedrijven door drukten alle aanwezigen de heer en mevr. Hoogervorst en de familieleden de hand. Felicitaties. Schriftelijke felicitatie waren bin nengekomen van rector W. Q. Grim bergen, diocesaan sportadviseur, b. en w. van Sassenheim, de K.N.V.B. afd. Amsterdam, afd, Gouda, afd. Noord-Holland en de Weteringse Boys. De geestelijk adviseur van de N. K. S. afdeling Leiden, rector P. M. Vester, kon wegens ziekte niet aan wezig zijn. ne en aan het „Instiut universitaire hautes études internationales (vakken volkenrecht en economie), 1951 zomersemester universiteit Zü rich (vakken volkenrecht en econo mie), herfst 1951 aanvullend docto raal examen vrije studierichting met specialisatie economie in Utrecht. Advocatuur. Daarna was mej. De Jong tot 1 oktober 1953 werkzaam in de advo catuur te Hilversum. Na de waters nood is zij overgegaan naar het Ne derlandse Rode Kruis. Zij werd er hoofd van het planbureau voor de watersnood tot voorjaar 1955. Zij heeft in Genève een opleiding ge volgd bij het internationale comité van het Rode Kruis en de Liga van Rode-Kruisverenigingen. Mej. mr. M. de Jong is woonach tig te 's-Gravenhage. BANKBILJETTEN VAN 10 MODEL 1945 EN 1949 WORDEN INGETROKKEN. De bankbiljetten van 10, model 1945 en model 1949 moeten voor 1 maart 1957 ter verwisseling worden aangeboden bij de hoofdbank, de bij bank te Rotterdam, de agentschap pen of correspondentschappen van de Nederlandsche Bank N.V. De bankbiljetten van beide mo dellen vertonen aan de voorzijde de beeltenis van koning Willem I. De bankbiljetten van model 1945 zijn gedateerd 7 mei 1945. De achterzijde van deze biljetten vertoont een af beelding van het mijngebied Lim burg. De bankbiljetten van model 1949 zijn gedateerd 4 maart 1949 en heb ben op de achterzijde een reproduk- tie van het schilderij van Jacob van Ruysdael „Molen bij Wijk bij Duur stede". EIEREN. Nu de verplichting tot het stem pelen van verse kippeneieren met vermelding van de gewidhtsklasse voor aflevering in het binnenland niet meer geldt, is de winkelier, die ongestempelde eieren verkoopt, bij verordening van het bedrijfschap voor pluimvee en eieren verplicht bij de verkoop van deze eieren duidelijk aan te geven tot welke gewichts klasse zij behoren. Deze maatregel behoeft uiteraard niet te gelden voor (vrywillig) gestempelde eieren. BROMFIETSER DODELIJK VERONGELUKT. Op de kruising AmsteldijlcStalin- laan te Amsterdam bij de Berlage- brug is gisterochtend een 66-jarige bromfietsberijder, doordat hij geen voorrang zou hebben verleend, in botsing gekomen met een vierwielige bestelauto. De man werd met een schedelba- sisfractuur in het O. L. V. gasthuis opgenomen, waar hij later op de dag overleed. Bezinning op vorm van godsdienstbeleving De leek in de kerk Wanneer wij eenstemmig van mening zijn, dat het in het vervolg meer dan ooit gaat om onze per soonlijke inzet, dan komt op de eer ste plaats onze wens, dat de Kerk zich bezint op de vorm, waarin wij onze godsdienst uiten. Ik stel het feit vast, dat de jonge generatie daaronder versta ik de mensen tussen 15 en 40 jaar maar ook oudere momenteel door vele vormen van gebed niet meer geïn spireerd worden. De rozenkrans, de litanieën, en zelfs ook de manier, waarop de H. Mis wordt opgedragen, zegt de jeugd zo bitter weinig, on danks alle pogingen de diepere zin er van uit te leggen", aldus mej. dr. Marga Klompé uit Den Haag in een openbare bijeenkomst der Duitse Katholiekendag in haar rede „De Kerk Gods kracht in onze zwak heid". Nadat mej. Klompé eerst in het algemeen de typische kenmerken van deze eeuw had besproken, waar in naar zij zei „dat de mens zich eigenlijk nog in zijn puberteit be vindt en de synthese niet kan vin den", belichtte zij vervolgens de huidige situatie van de Kerk in de wereld en de factoren, die tot deze situatie geleid hebben. Zij stelde, dat de Kerk ondanks het donkere beeld van deze situatie toch nog steeds groeit. Tenslotte bracht zij drie wensen naar voren, die naar haar mening noodzakelijk in ver vulling moeten gaan voor een goede verhouding in de Kerk. Zonder omwegen. „Hier toont zich de invloed van een vertechniseerde wereld, dat de jongeren zonder veel omwegen di rect tot de kern willen doordringen. Het gaat er de jeugd om het we zen en de betekenis van de Moeder Gods in de heilsgeschiedenis en in de Kerk te begrijpen. Hetzelfde geldt ten aanzien van het mysterie van het Misoffer. Men wil dit grootste aller mysteriën meeopofferen en meebeleven, maar dan in een vorm, die beter beantwoordt aan de erva ringen van de mens van deze eeuw. Ik ben mij er echter van bewust", aldus mej. Klompé, „dat het opwer pen van dit probleem veel eenvou diger is dan het oplossen ervan. Hier komt de beklemmende vraag aan de orde, waar het wezen en de kern eindigen en de eventuele voor bijgaande vorm en de ballast begin nen." M?t betrekking tot de vorming der gelovigen vroeg spreekster ver der, dat de predikanten niet alleen in predicaties, die de missie tot on derwerp hebben, maar ook in de zondagspreek meer aandacht beste den aan de taak van de leek in de wereld. Een uitgesproken wens be staat ook naar de activering van de ter zake kundige leek voor zijn in zet bij de eenwording van Europa, bij de vele internationale organisa ties en in het leven van deze orga nisaties. „Zolang er geen precies vastgelegd recht van de leek in de Katholieke Actie bestaat, dat de leek ook tegenover de hiërarchie be schermt, zullen wij tevergeefs op een Katholieke Actie wachten, die direct met de clerus en de hiërarchie samenwerkt". Tenslotte achtte Mar ga Klompé het wenselijk allen, die door hun studie hiertoe in staat zijn, in de zielzorg op de voorgrond te la ten treden: een samenwerken van theologen, sociologen, economen, po litici, priesters en leken. Een studie-instituut. „Wij hebben dringend een instituut nodig1', zo vervolgde mej. Klompé haar opzienbarende rede, „dat niet alleen diepgaand bestudeert, waar om een economisch systeem kan boeien, maar ook voor onze zielzorg de politieke gevolgen daaruit trekt en het de zielzorger mogelijk maakt de eenvoudige man weerbaar te ma ken. Komt het niet dikwijls voor, dat Westerse intellectuelen in een diep gaand gesprek machteloos staan te genover de overtuigde communis ten? In de belangrijkste centra, Azië, Afrika, Zuid-Amerika en Europa kunnen wij dringend instituten ge bruiken, die zich een grondig onder zoek naar de aard en de psyche, naar de sociale en economische toe standen der volkeren ten doel stel len. Binnen deze instituten zouden ook de missionerende orden meer dan tot nu toe moeten samenwerken om de eenzame arbeider op een zo hoog mogelijk niveau te brengen", aldus mej. Klompé. De 350ste geboortedag van Michiel Adriaansz de Ruyter in maart 1957 zal in zijn geboortestad Vlissingen op waardige wijze worden herdacht. Door het beschikbaar stellen van een belangrijk krediet maakte de ge meenteraad de viering mogelijk. STEENTJE IN 'T OOG. Een 3-jarige meisje in Bergen op Zoom kreeg gisteren een steentje in het oog, dat een 12-jarige jongen naar een ander meisje wilde gooien. Het kind moest in allerijl naar het zie kenhuis worden vervoerd, waar ge constateerd werd, dat zij het oog moest missen. Ook voor het andere oog bestaat gevaar. Met 2 artsen en 8 EHBO'ers De medische afdeling van de Ne derlandse Spoorwegen heeft de be schikking gekregen over een auto bus, die als ambulancöwagen is in gericht. Deze bus, die voorlopig de enige bij de N.S. zal blijven, is ge stationeerd in Utrecht, dus dicht bij het westen van het land waar het treinverkeer het meest frequent is. Reeds sedert het begin van dit jaar hebben de Spoorwegen zes ongeval len-auto's, waarvan er drie zijn ge stationeerd in Amersfoort, één in Tilburg, één in Zwolle en één in Haarlem. Bij een spoorwegongeval kunnen deze wagens snel ter plaatse zijn voor het verlenen van techni sche en van voorlopige medische hulp, terwijl er ook regelend en or ganiserend kan worden opgetreden. „Menselijke verhoudingen" De a.s. internationale conferentie De Internationale conferentie in zake menselijke verhoudingen, die van 3—<15 september in Nijmegen zal worden gehouden, moet in de eerste plaats worden gezien als een bijeen komst, waarin men poogt te komen tot een internationale uitwisseling van ervaringen op het gebied van het onderzoek naar de faktoren, die de menselijke betrekkingen beïnvloeden. Het zwaartepunt ligt derhalve aan de research-kant. De deelnemers zijn dan ook niet zozeer vertegenwoor digers van bepaalde maatschappelijke groeperingen, doch voornamelijk van buitenlandse en Nederlandse re- search-instellingen. De conferentie biedt de gelegenheid om zich ervan op de hoogte te stel len op welke wijze het vraagstuk van menselijke betrekkingen zich in de verschillende landen voordoet. Ook de wijsgerige achtergronden van de menselijke betrekkingen komen aan de de orde. Directe praktijk-problemen worden echter evenmin uit de weg gegaan. Voorbeelden daarvan worden onder meer gevormd door de te 'behande len onderwerpen: de overgang van een agrarische naar een industriële samenleving; de betrekkingen tussen werkgevers en werknemers; het ver zwakken van de gezinsband en van het gemeenschapsleven e.a. Er zullen aan de conferentie ongeveer 125 bui tenlanders en ongeveer 75 Nederland se deskundig endeelnemen. De deelnemers komen uit 37 lan den, te weten: Algerië, Argentinië, België, Birma, Canada, Ceylon, Chili, Duitse Bondsrepubliek, Duitse De mocratische Republiek, Egypte, Goud kust, Frankrijk, Griekenland, Joego slavië, Groot-Brittannië, India, Indo nesië, Israel, Italië, Japan, Mexico, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwe gen, Pakistan, Peru, Roemenië, Span je, Tsjecho-Slowakije, Turkijë, Uru guay, Venezuela, Ver. Staten, Zuid- Afrika, Zweden en Zwitserland. De gelden voor de organisatie van deze conferentie werden bijeenge bracht door het Nederlandse bedrijfs leven, tezamen met de overheid, rijk, provincie en gemeente. Er bestaan in Nijmegen plannen monument op te richten voor pater Titus Brandsma O.Carm., in leven hoogleraar aan de kath. universiteit en geestelijk adviseur van de R.K. Journalistenvereniging. In de oorlogs jaren onderhield hij het coptact tus sen de aartsbisschop en de katholieke pers. Pater Brandsma is tijdens de oorlog in een concentratiekamp in Duitsland om het leven gekomen. Een proces, om hem zalig te verklaren, is gaande. Volgens nog zeer voorlopige plan nen zou een nisbeeld van pater Brandsma worden geplaats in muur van het Carmelietenklooster aan de Doddendaal in Nijmegen. In In dit klooster woonde pater Brands ma en werd hij ook door de Duitsers gearresteerd. Hoe koud augustus wel is geweest, blijkt uit het feit dat de gemiddelde temperatuur te De Bilt slechts 14.0 graden bedroeg, terwijl de normale waarde 16.7 graden is. Daarmee is deze maand de koudste augustus geweest sedert 1714, meer dan twee eeuwen geleden dus. Van de 31 dagen die de maand telt, waren er slechts twee een weinig warmer dan normaal. Zomerse dagen kwamen in De Bilt dan ook niet voor, wel kwam in het zuiden van het land de temperatuur plaatselijk op een of twee dagen boven 25 graden. Het aantal uren zon bedroeg te De Bilt 154 tegen 192 normaal, dus een tekort van gemiddeld een uur per dag. Regen is er zeer veel gevallen, vooral in het westen van het land. Overal zijn de neer slaghoeveelheden boven normaal, hoewel er in de zuidelijke provincies en ook in Twente plaatselijk belangrijk minder regen is gevallen dan elders. De gemiddelde temperatuur van de drie zomermaanden juni, juli en augustus bedraagt te De Bilt 14.4 graden celsius tegen 16.4 graden normaal. Sedert 1907 toen de gemiddelde temperatuur 14.3 graden bedroeg, was de zomer niet meer zo koud geweest. Opmerkelijk klein is het aantal zomerse dagen: in De Bilt bedraagt dit in het tijdvak van mei tot en met augustus slechts 3 tegen 22 normaal. In het waarnemingsstation te Maastricht kwamen 13 van zulke warme dagen voor, in die te Den Helder, op Terschelling en op Marken echter geen enkele. Het aantal uren zon was te De Bilt 426 tegen 6-15 normaal, sedert 1607 toen 393 uren zon werden geregistreerd, was de zomer biet meer zo somber geweest. Zelfs de zomer van twee jaar geleden is in dit opzicht nog over troffen. Wat de regen betreft kan worden gezegd dat over het algemeen de zomer van 1654 nog natter is geweest, maar er zijn plaatselijke uitzonderingen. Zeeland was wel de minst natte provincie. In De Bilt regende het in totaal 167 uren, dit is gemiddeld dus ruim twee uren per dag. In de drie zomer maanden van 1954 regende het in totaal drie uren minder. Het normale aantal uren regen 'bedraagt te De Bilt 88. Over de regen elders in het land zijn de definitieve gegevens nog niet beschikbaar. Wanneer het ongeluk zo ernstig blijkt, dat de hulp van de ongeval lenwagens, eventueel aangevuld met plaatselijke verzorgers, onvoldoen de is, wordt de ambulance in ijltem po naar de plaats van het onheil ge dirigeerd. De bemanning bestaat uit twee artsen en acht EHBO-ers, die de slachtoffers behandelen, totdat vervoer naar een ziekenhuis moge lijk is. Drie afdelingen. Elke vierkante centimeter van de elf meter lange Crossleybus, die men gerust een ziekenhuis op wielen kan noemen, is benut. De ambulance heeft drie afdelingen. In de eerste afdeling waar zich grote hoeveelheden verband, reini gingsmiddelen, lakens, dekens, spal ken enz. bevinden, kunnen op werk tafels twee patiënten tegelijk een voorbereidende behandeling voor verdere verzorging in de tweede af deling ondergaan. In de derde afde ling kunnen de patiënten op bran cards op vervoer naar het zieken huis wachten. Nieuw gebouw voor Van Eyck-academie Bouwkosten 900.000 Aan de gemeenteraad van Maas tricht zijn nu definitieve voorstellen gedaan voor de bouw van de nieuwe Jan van Eyck-academie. Prof. dr. F. P. J. Peutz heeft de plannen ont worpen. De nieuwe academie zal worden gebouwd op een terrein ach ter het Bonnefantenmuseum. Momenteel wordt er aan de Jan van Eyck-academie onderricht ge geven in de vrije en gebonden schil derkunst, waaronder het glas-in- loodschilderen, in de beeldhouwkunst en in de grafische vakken. Het ligt in de bedoeling bij de nieuwbouw ook een ceramisch atelier in te rich ten. Verder zullen er ateliers voor me taalbewerking, zowel sier- als edel smeedkunst, voor het ontwerpen van toneeldecors en voor een architec ten-opleiding moeten komen. VOORHOUT PRIESTERWIJDING PATER G. PRINS. Morgen, de dag dat de gehele Voorhoutse katholieke gemeenschap in feeststemming is, omdat één uit hun midden, pater Herman Bots s.j. zijn plechtige H. Mis aan God op draagt, zal een andere parochiezoon, Gerard Prins m.s.c., door de handop legging van mgr. Ch. v. d. Ouwe land m.s.c., bisschop van Suriname, in de kloosterkapel te Stein (L.), de H. Priesterwijding ontvangen. Een bijzonderheid is, dat dif de 3e zoon is van de familie PrinsStok man, dieQtot het priesterschap is ge roepen. Zijn de feestklanken van deze zon dag verstomd, dan maakt men zich al weer gereed om ook deze neomist te huldigen. Dit zal gebeuren op zondag 9 sep tember a.s. wanneer ook deze jonge priester zijn eerste plechtige H. Mis zal opdragen. GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING In de provincie Zuid-iHolland heb ben zich in de afgelopen week 35 ge vallen van kinderverlamming (met verlammingsverschijnselen) voorge daan, waarvan te Alphen a. d. Rijn 1, Boskoop 1, Delft 1, 's Gravendeel 1, Den Haag 13, Hazerswoude 1, Lei den 1, Lekkerkerk 1, Maassluis 2, Naaldwijk 1, Noordwijk 1, Oud-Bey- erland 1, Puttershoek 1, Pijnacker 1, Rotterdam 1, Vlaardingen 1, Voorburg 1, Voorhout 1, Wateringen 1, Woer- clerU, Zuidland 1, Zwijndrecht 1. In Rijnsiburg deed zich 1 geval voor zonder verlammingsverschijnselen. De „vluchtschepen", die werden gebouwd door lieden in Nederland, die zich in geval van oorlog snel bui tengaats wilden begeven, worden te Hendrik Ido Ambacht omgebouwd tot grindbakken. Deze schepen -zo is thans bekend werden gebouwd in opdracht van enige grote en wel gestelde fanrlies in Nederland bij de werf Niehuis v. d. Berg te Rot terdam en de werf Prins te Arnhem. Aankoop van landingsvaartuigen en heifoouw hebben méér dan één mil joen gulden gekost. De schepen had den een grote voorraad levensmid delen aan boord; zij waren volkomen zeewaardig en klaar om,te kunnen vluchten. Éénmaal hebben zij dienst gedaan n.l. tijdens de februariramp en toen bleek, dat de boten inderdaad bin nen enige uren zeeklaar waren. De schepen, die nu worden omge bouwd tot zand- en grindbakken, zijn ook in alle geheimzinnigheid verkocht. De identiteit van de eige naren bleef verborgen. De bovenbouw zal geheel worden LEIMUIDEN Zilveren arbeidsjubileum. He den is het 25 jaar geleden, dat de fa. C. Tlh. Beuk Zonen een nieuwe winkelbediende in dienst nam. Hét was P. J. v. d. Hoorn, een actieve jongeman uit Nieuwveen, die reeds in de?e branche bekend was. Het nieuwe gezicht achter de toonbank had spoedig het vertrouwen verwor ven van de firma en collega's, maar wat ook van groot belang was ook btf de klanten. Dit vertrouwen is steeds gebleven en thans is v. d. Hoorn het oudste personeelslid, dat hoofdzakelijk het grote levensmid- delenbedrijf vertegenwoordigd langs de huizen van de inwoners van Lei- muiden en omgeving. Met grote ijver vervult hij deze functie tot tevre denheid van bedrijf en afnemers, en daarom zal het de zilveren jubilaris deze dagen niet aan belangstelling ontbreken. Ook de firma zal deze ge waardeerde kracht zeker wel letter lijk en figuurlijk in de bloemetjes zetten. De activiteit van de jubilaris beperkt zich niet enkel tot zijn werk kring. Naast de verschillende be stuursfuncties die hij vervult, is hij een vurig beheerder van de geld middelen van de Katholieke Arbei dersbeweging. Openstelling Postkantoor. Even als in vele andere plaatsen wordt de openstelling van het hulppostkan toor wat betreft de avondopenstelling gewijzigd. Inganade 3 september wordt de openstelling van 1819 uur veranderd in 17.3018.30 uur. In de postverzendingen wordt geen wijzi gingen gebracht Boortorens in zee? Het boeienvaartuig van het loods wezen heeft op verzoek van een grote Nederlandse oliemaatschappij boeien gelegd op verschillende plaat sen langs de kust in zee. Aan deze boeien zijn stroommeters bevestigd, die de oliemaatschappij een indruk moeten geven van de stroomsnelhe- den in zee, dicht onder de kust. Deze studie schijnt de voorbereiding te vormen aldus „Trouw" van een plan voor olieboringen in de zee bodem, dat 'binnen afzienbare tijd in uitvoering gebracht zou worden. De zer dagen zijn met behulp van een kustvaarder ook grondmonsters ge nomen. Het schijnt in de bedoeling te lig gen een uitgebreid onderzoek in te stellen naar olie in de zeebodem en eventueel een reeks boortorens te bouwen tussen Den Helder en Hoek van Holland. Men zou van plan zijn tot een diepte van 26 meter in de zeebodem naar olie te boren. Moeten K.L.M. en S.A.S. eruit? Luchtvaartdeskundigen in de Scan dinavische landen menen reden te hebben om aan te nemen, dat er een soort „komplot" van de Amerikaan se, Engelse en Franse luchtvaart maatschappijen bestaat om de be langrijke en goed geleide luchtvaart ondernemingen van kleinere landen te dwarsbomen en op den duur uit te rangeren. Een der middelen welke hierbij worden toegepast is het verlenen van steun aan de nieuwe West-Duitse Lufthansa. Het Kopenhaagse blad Ekstrabladet schreef gisteren, dat het doel is „het kortwieken van de lucht vaartmaatschappijen in een aantal kleine landen om aldus de luchtvaart maatschappijen in de grote landen te bevrijden van een steeds toenemende en hinderlijke concurrentie. De Duitsers zijn er al in geslaagd de K.L.M. uit Frankfort en Hamburg te verdrijven en als het offensief te gen de S.A.S. succes heeft, dan zal straks een actie worden gevoerd te gen de luchtvaartmaatschappijen van België en Zwitserland aldus Ekstra bladet. Uit Kopenhagen wordt verder be richt, dat de gedachte aan zulk een „komplot der groten" is gewekt dooi de onverzettelijke houding welke in Kopenhagen de Westduitse minister van Verkeer, Seebobm, aanneemt bij de onderhandelingen over de rechten van de S.A.S. in Duitsland, onder handelingen welke thans worden ge voerd, In dit licht bezien kan ook herin nerd worden aan de uitermate moei zame onderhandelingen tussen Ne derland en de Verenigde Staten over de positie van onze luchtvaartmaat schappij in Amerika. Tot rector van het St. Aloysius- college te Den Haag is benoemd pater W. Heymeijer S.J., die reeds vele ja ren als leraar Duits aan het college verbonden is. Pater Heymeijer volgt dr. J. van Rijckevorsel S.J. op, die op medisch advies het rectoraat heeft moeten neerleggen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8