PASTOOR Beukers - MONSEIGNEUR Beukers Hartelijke woorden bij 't afscheid van de heer H. Hoogervorst Intocht van pastoor v.d. Hoeven in Langeraar ROTTERDAMS BISSCHOP BRACHT DE PAUSELIJKE BULLE NAAR WASSENAAR Met de Ceti& de taan uit ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Mgr. pastoor Beukers bewondert het paars van de prelaten-sjerp. Monseigneur Beukers vroeg in een heel kort dankwoord aan de bis schop, wanneer deze binnenkort naar de Paus gaat, aan Z. H. zjjn oprechte dank te willen overbrengen. Nu de officiële benoeming er is, kunnen we wel onthullen, dat op de receptie twee weken geleden pas toor Vollaerts die de drijvende kracht is geweest bij deze gehele feestviering pastoor Beukers het voornaamste kenteken van zijn nieu we waardigheid, de paarse sjerp, reeds had omgebonden. Een foto daarvan kon toen na tuurlijk niet in de krant. Deze plech tigheid werd gisteren dus herhaald, thans door kapelaan Franse. Nadat de bisschop de schare van zusters had gezegend, bleef het ge zelschap nog enige tijd in opgewekte stemming met de beide „monsignori" bijeen. K.N.V.B. en N.K.S. boden avond aan Gisteravond heeft dan de finale in de reeks van huldiging van de heer H. Hoogervorst plaats gevonden. De heer Hoogervorst die zoals bekend afscheid nam van het tweede voor zitterschap van de K.N.V.B. afdeling Leiden en van het voorzitterschap van de Nederlandse Katholieke Sportbond. Het is een drukbezochte en zeer levendige finale geworden. Alles wat Leiden en omgeving op het gebied van voetbal kan opbrengen was aan wezig toen om 8 uur gisteravond de heer Hoogervorst, vergezeld van echt. genote en kinderen de grote zaal van het Gulden Vlies betrad. Een harte lijk applaus klaterde op en met de sympathieke rust van altijd, bezette de scheidende voorzitter en vice- voorzitter de ereplaats. Een rij van sprekers plaatste zich in de loop van twee uur huldiging voor de microfoon, sprekers, die allen een bijzondere studie van de ver diensten van de heer Hoogervorst hadden gemaakt. De man, die alle hulde naar zich toegezwaaid zag, be kende later, dat hij er verlegen onder geworden was en dat uit ëen en an der was gebleken, dat „Sassenheim toch nog iets goed kan voortbren gen". Standvastig. De eerste spreker was de heer Van Wijk, die sprak namens de K.N.V.B. en de afdeling Den Haag van de K.N. V.B. Hij noemde een van de grote ver diensten van de scheidende functio naris, diens standvastigheid. Een Delfts Blauw herinneringsbord was het geschenk van de K.N.V.B. De Haagse afdeling schonk sigaren. De voorzitter van de afdeling Lei- Namens de N.K.S. overhandigt de heer A. A. Dusse aan de scheidende voorzitter, de heer H. Hoogervorst, een schemerlamp. (Foto: N. v. d. Horst). Meisjes boden producten van het dorp aan Vreugde en dankbaarheid leefde er in de harten van de parochianen van Langeraar omdat er weer een nieuwe pastoor benoemd is. Een goede en zorgzame herder werd nog slechts enkele weken geleden be graven. De parochianen wilden aan pastoor v. d. Hoeven, die pastoor Halkes opvolgt, hun vreugde en dankbaarheid tonen door hem een luisterrijke intocht in zijn nieuwe parochie te bezorgen. Het dorp was in een feestkleed ge stoken. Van zo goed als alle huizen ir. Langeraar wapperde de vader landse driekleur met de pauselijke wimpel. Langs het kerkhek en op het kerkplein waaiden witte en geelwitte wimpels, en hoog in de toren zongen de klokken met machtige bronzen stem de vreugde uit die besloten lag in de 'harten van de talrijke parochia nen die zich langs de weg en bij de kerk hadden opgesteld. Om zeven uur precies arriveerde de nieuwe pastoor aan de Grote brug. Door kapelaan Lagerberg, pater Eng- wirda, o.s.c., pater Antimus o.f.m. cap. en de leden van het kerkbestuur was hij afgehaald uit de parochie Bergschenhoek. Hier sloten zich de leden van het Armbestuur en deken L. H. M. Nieuwenhuizen uit Alphen a. d. Rijn nog bij aan. Welkomstwoord. Toen allen de auto's hadden verla ten sprak burgemeester B. J. Hogen- boom een welkomstwoord. De paro chie Langeraar, aldus de burgemees ter, heeft zich opgemaakt om u met grote luister te ontvangen. De komst van u als pastoor naar deze parochie zal u met vreugde maar toch ook met weemoed vervuld hebben om dat de banden met uw oude parochie verbroken werden. Wij zijn verheugd u hier te mogen begroeten. De pa rochie wil blyk geven van haar hoge waardering voor het priesterschap, en van haar vreugde om u als nieu we leider van de parochie'te mogen ontvangen. U zult al reeds enige op pervlakkige kennis hebben opgedaan van uw nieuwe zeer uitgestrekte pa rochie. De parochiegrenzen en de ge meentegrenzen lopen niet zover uit een. Het gebied waarover uw gees telijke zorg zich zal uitstreken om vat circa 2000 hectaren. Van de be volking is ruim 65 katholiek. On- getwijfeld zullen er zorgen zijn, maar wij wensen u toe dat u met op gewektheid en blijmoedig vele jaren hier zult arbeiden. Pastoor namens al uwe parochianen heet ik u-. zeer hartelijk welkom. 'n Aardig idee. Na. dit welkomstwoord traden drie meisjes naar voren om de pastoor producten van Ter Aarse bodem aan te bieden. Namens de tuinbouwende bevolking bood Eric Hoogervorst een mand aan gevuld met de fijnste groentesoorten, namens de bloemis ten was het Adrie Sassen Fd. die bloemen overhandigde, en Ria Zeij- erveld kwam namens dê boeren kaas en boter aanbieden. Zij deden dit met de woorden, pastoor, wij heten u hartelijk welkom, en mogen u deze Ter Aarse producten aanbieden. De pastoor stelde deze attentie zicht baar op hoge prijs. Ook dankte hij. met een enkel woord voor deze har telijke ontvangst. Hierna namen allen plaats in de auto's en begon de feestelijke tocht door Langeraar naar de kerk. Voor op de vlag en daarna de leden ad- spiranten en junioren van Altior, le den van de meisjesclub, van de Ma- ria-Congregatie en Mariagarde, le den van de r.k. E.H.B.O., voorts de putaties van de K.A.B. en K.A.V., van de L.T.B. en L.T.J., welpen en verkenners, en dan nog een groot aantal bruidjes in hun smetteloos witte jurkjes. De stoet werd gecom pleteerd door „Arti" dat in volledige bezetting met tamboers en hoornbla zers en het orkest, met jubelende marsmuziek het geheel maakte tot een machtige intocht. Vriendelijk wuivend tot de grote menigte langs de weg reed de nieuwe pastoor naar de kejk, waar eveneens zeer veel parochianen hem opwacht ten. Hier stonden een haag van bruidjes en verkenners met bloemen en vlaggen opgesteld v^naf de in gangspoort tot aan de kerk. Ook de eerwaarde zusters van het Sint An- tonius Rustoord hadden zich hier op gesteld. Zijn nieuwe parochianen minzaam begroetend begaf de pas toor zich naar de kerk. Installatie. Direct na deze prachtige intocht volgde de installatie. Het altaar was versierd met een schat van witte bloemen, dahlia's, anjers en chrysan ten. De mooiste zilveren sierraden en kandelaars waarover de parochiekerk beschikt gaven het godshuis een prachtig aanzien. De installatie plech tigheid werd verricht door deken L. H. M. Nieuwenhuisen. Na voorlezing van de benoemingsbrief in het Latijn en in het Nederands werd door de ge lovigen die de kerk vulden, het Veni Creator gezongen. Vervolgens legde de pastoor de eed af. Dan werden hem achtereenvolgens de sleutels van de kerk, de kelk, het misboek en de priestergewaden overhandigd. Dan begaf de deken zich met de pastoor naar preekstoel, biechtstoel, doop vont en sacristie. Toespraak. Na deze plechtigheid besteeg de deken de preekstoel voor het houden van een korte toespraak. Door hem was als tekst ge/kozen: „Wij vervul len een gezantschap voor Christus". Op de avond van deze feestelijke in tocht herinnerde de deken aan een andere intocht, toen het stoffelijk overschot van pastoor Halkes terug kwam in de parochie. Toen luidde de doodsklok met droeve klank over de parochie. De zangers zongen In den van de K.N.V.B., mr. J. J. de Jongh, noemde drie punten in het karakter van de heer Hoogervorst, die naar zijn mening kenmerkend wa ren: opofferingsgezindheid noodza. kelijk voor een bestuurslid kennis van zakeni en een sympathiek optre den naar buiten. Het zijn deze eigenschappen, die de grootheid van de heer Hooger vorst bepalen en die het verlies voor de afdeling Leiden zo groot maken. Hij dankte het scheidende bestuurs lid en betrok in die dank ook mevr. Hoogervorst, die haar man het wer ken had mogelijk gemaakt. Namens de afdeling schonk hij een elektrisch scheerapparaat in étui. Na mens de N.K.S. afdeling Leiden voer de het woord de heer A. A. Dusee, die de heer Hoogervorst tekende als de man, die in meer dan 30 jaar het katholieke voetbal in Leiden en om geving heeft groot gemaakt. Zijn een voud, karakter en vriendelijke in borst leidden tot grote populariteit, die ook vanavond tot uiting kwam in de grote belangstelling. Hoezeer het de bonden ook spijt, dat de heer Hoo gervorst zijn werk uit handen heeft gegeven, men heeft diep respect voor het besluit, dat genomen werd door een man, die nog altijd een levendige belangstelling voor de voetbalsport koestert. De goede raad van de heer Hoogervorst zal men echter nog no dig hebben. Hij overhandigde als ge schenk een schemerlamp. De heer G. Prevo, voorzitter van ASC, legde in zijn toespraak namens alle Leidse clubs de nadruk op de verdiensten van mevrouw Hooger vorst en overhandigde haar een ets van het Leidse stadhuis. Samenwerking. De landelijke voorzitter van de N. K.S.,de heer Van Turnhout, memo reerde de prettige samenwerking met de scheidende voorzitter; de heer v. d. Heuvel onderstreepte de ver diensten van de heer Hoogervorst voor de katholieke jeugd. Wethouder S. Menken voerde, bij uitstedigheid van de wethouder van onderwijs. J. C. van Schaik, het woord namens het gemeentebestuur van Leiden. Eenvoud noemde ook hij als één van de deugden, die de heer Hoo gervorst sieren. Daarnaast prees hij hem om zijn principiële houding De fusie bijv. bijv. heeft grote offers en begrip vah beide zijden gevraagd. De heer Hoo gervorst heeft dit begrip, zonder aan de principes voorbij te gaan, kunnen opbrengen. Zijn grote verdienste was ook, dat hij begreep welke belang rijke schakel de sport in de opvoe ding van de jeugd is. Hij dankte de heer Hoogervorst en diens vrouw namens het gemeentebe stuur. Zie vervolg pag. 2. Paradisum, naar het paradijs begelei den u de engelen. De predikant wees op de plicht van dankbaarheid voor het werk dat de overleden pastoor gedurende elf jaar onder de parochie heeft verricht. Nu was er een andere intocht. Een nieuwe pastoor is blijmoedig de parochie ingetreden. Nu luidden de klokken een feestlied. Een nieuwe ge zondene van "Koning Christus is ge komen. Het geeft een nederige ge dachte gezondene te zijn. Maar wij zijn onderdanen van Christus. Wjj moeten de nieuwe pastoor ontvangen met de bereidheid zijn leiding te vol gen. Van de priester moet een godde lijke glans uitstralen. Moge de pas toor lange jaren onder u werken in deze parochie die een der allermooi ste dorpsparochies is in Zuid-Holland. De deken dankte voor de schitterende ontvangst de pastoor bereid. De plechtigheid werd besloten met het zijjgen van het lied: Aan U, o koning der Eeuwen, dat machtig door de hoge gewelven der kehk klonk. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, is gistermiddag naar Wassenaar gekomen, om pastoor Th. M. Beukers de pauselijke bulle te overhandigen van diens benoeming tot geheim kamerheer van Z. H. Bij de luisterrijke viering in de St. Petruskerk te Leiden van het 55-jarig priesterschap van pastoor Beukers werd deze onderscheiding door de bisschop wel aangekondigd, maar de bulle was toen nog niet ge arriveerd. Tn de grote zaal van huize ,.St. Willibrord", door moeder-overste ijlings met een vaas bloemen ge smukt, waren aanwezig de zuster van de nieuwe monseigneur, mej. A. Beukers, zijn schoonzus, mevrouw M. BeukersVan Hombeeck, deken W. P. M. Haring uit Leiden, pastoor A. M. A. Vollaerts van de St. Petrus- kerk met de kapelaans J. F. Franse en P. H. L. Van Ingen, architect A. J. Kropholler, de leden van het kerk bestuur der St. Petruskerk, de heren S M. J. Wijtenburg vergezeld van zijn echtgenote mevr. Wijtenburg Hofstée A. F. M. Hueber en Steph. Menken en de moeder-overste van het St. Willibrord-pension, aan het hoofd van de gehele communauteit. Nadat de bisschop, die vergezld werd van secretaris E. E. F. Guljé, de zaal was binnengekomen, werd pastoor Beukers, die nog op zijn ka mer was, gewaarschuwd. Mgr. Jansen begon met de Latijnse bulle voor te lezen, dat „Sanctissi- mus Dominus Noster Pius P. P. XII adlegere dignatus est inter Suos Cu- bicularios intimos Rev. Dominum Theodorum Beukers e Diocesi Rote- rodamensi dat Z. H. Paus Pius XII zich verwaardigd heeft onder zijn geheim kamerheren op te nemen de eerw. heer Theodorus Beukers, uit het bisdom Rotterdam". De bulle was ondertekend door Carolus Grano, substituut, In de toespraak, welke de bisschop in vervolg hierop hield, herinnerde hij aan wat door hem in de pastorie van de St. Petruskerk reeds was ge zegd. Toen had mgr. de aandacht ge vestigd op de meer spectaculaire ac tiviteiten, welke pastoor Beukers deze onderscheiding waardig maak ten. Deze eer valt hem echter even zeer ten deel door zijn dagelijks le ven als pastoor en de practijk. Hij is daarin allen een voorbeeld geweest. Allen, die hem hebben leren ken nen, hebben in hem bewonderd zijn nooit aflatende zorg voor de paro chie, zjjn ijver, zijn stiptheid, zijn plichtsbetrachting. Mgr. hoopte, dat pastoor Beukers nog vele jaren van deze onderschei ding zal mogen genieten. Er zijn aan deze onderscheiding rechten en plichten verbonden, welke in een be geleidend boekje zijn vermeld. Wat de plichten betreft, was de bisschop niet 'bang, dat pastoor Beukers „dat boekje te buiten zou gaan". En wat de voorrechten betreft, wist mgr. dat pastoor Beukers er een te beschei den gebruik van zou maken, maar, vermaande de bisschop: „maak er dan ook gebruik van!" Zolang zijt ge pastoor geweest, dat de naam van Beukers en pastoor één zijn gewojden. Moge, besloot mgr., ge nog zolang in ons midden zijn, dat ook „monseigneur Beukers" tot één begrip zal worden. Enkele kilometers westelijk van de Sleutelstad, ligt een dorpje dat in het jongste verleden vader landse geschiedenis heeft ge maakt. Om dit feit blijvend te her denken is er een standbeeld opge richt. Welk dorpje wordt hier be doeld en wat voor monument wordt hierbij afgebeeld? De vorige week We hebben het U bijzonder lastig gemaakt, de vorige week. Maar het is gebleken dat er toch lezers wa ren, die zo goed bekend zijn in de omgeving van Leiden, dat ze in het plaatje direct de boerderij „den Boomgaard" herkenden, die gele gen is aan de Achthovenerweg on der Leiderdorp. Van hen was M. Hoeks, Meerburgerstraat 11, Lei den, de gelukkige, die na loting de waardebon van 5.gulden won. Wat U moet doen Schrijft U gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzlere- dactie van onze courant, welk plekje U in deze foto meent te herkennen. En vergeet U vooral niet Uw brief in te sturen onder het motto: „Met de lens de laan uit" Het spaart de redactie moeilijkhe den en U behoedt U zelf voor de teleurstelling dat uw inzending niet meeloot. De inzendingen moeten vóór donderdag a.s. in bezit van de redaotie zijn. PRI| SVRAAG

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7