Binnenkort daveren auto's en treinen ónder het Noordzeekanaal door Cldam iwieltevei...ueinieuwitig. Qig.antiA.cfi iacH.fi aan jaten nadat zijn aaCtaaüng Alaóüau frauuit ztadian uoon 102.C0C toeóckuuiuetó ATLETE STAL WESTERSE (MODE) GEHEIMEN Mijn vriend komt niet meer in mijn huis CLL& de zomen om een hoedje dijkt ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1956 DE LEID SE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 1 Toen de laatste brokstukken van de scheidingsmuur tussen de twee tunneldelen te Velsen vielen, lag tussen de beide oevers van het verbrede Noordzeekanaal een gloednieuwe, zij het nog ruw uitziende noord-zuid-ver binding. De tunnelmoten waren nu alle verbonden tot één lange, door tijdelijke lampen spookachtig verlichte, autoweg onder het drukke scheep vaartwater. Donderdagmiddag 30 augustus zal een historische datum blijven in de geschiedenis van de Velser tunnelbouw. Al heeft men ook met opzet een muurtje laten wachten, dat al lang gesloopt had kunnen worden, toch was het goed gezien van de Rijkswaterstaat om de symbolische verbinding tus sen noord en zuid met enige plechtigheid te vieren. En zo zag ook minister Algera deze „doorbraak". Voor gebruik is de tunnel echter nog niet gereed, dat ontwaarden wij toen wij met de heer Visser, technisch hoofdambtenaar, een rondgang maakten over het terrein. Noord-Zuidverbinding door Velser tunnel Als machtige betonnen kolossen liggen daar de moten van de spoorwegtunnel. Een miljoenen project. „Wij werken hier aan een miljoe nen project, om precies te zijn aan een werk, waarmede omstreeks 125 miljoen gulden gemoeid zijn", vertel de onze gastheer. De problemen, die om een oplos sing vroegen, hadden betrekking op het landverkeer, het verkeer te wa ter en de waterafvoer. In 1934 werd een onderzoek ingesteld en men kwam tot de conclusie, dat de beste oplossing voor het autoverkeer ge vonden kon worden in een tunnel onder het kanaal, terwijl hetzelfde gold voor het treinverkeer, waardoor de spoorbrug, die een belemmering vormde voor de scheepvaart, zou kunnen verdwijnen. De inmiddels ingetreden oorlog vertraagde het begin van de uitvoe ring tot het voorjaar van 1941, doch in november 1942 moest op bevel van de bezetter het werk worden beëin digd. Bijna tien jaar heeft het werk toen stilgelegen. Pas in april 1952 liet de toestand van 's lands financiën toe, dat men weer aan het werk toog. Sinds 1954 worden de tunnels nu ver sneld afgebouwd en men hoopt okto ber 1957 het werk klaar te hebben". Inmiddels waren wij bij de bouw put gekomen, waarin wij afdaalden. Het project is zo groots, dat men daar staande geen flauw idee heeft, dat hier een tunnel wordt gebouwd, waardoor op omstreeks 20 meter on der de wateroppervlakte over enige tijd het verkeer zal razen. Er is geen water in de naaste omgeving te zien. Men legt tunnelmoot na tunnelmoot op zijn plaats en deze gigantische mo ten worden vervaardigd van beton. De spoorwegtunnel. De totale lengte van de spoorweg tunnel bedraagt 3224 m, waarvan een gedeelte, lang 2032 m, gesloten is. De tunnel krijgt hellingen van 1:63 en 1:60. Omdat er met electrische tractie gereden zal worden, kan een kunst matige ventilatie achterwege blijven. De verversing van de tunnelatmos feer geschiedt door de langsstroom die door het treinverkeer en door barometrische invloeden wordt opge wekt. De tunnel biedt ruimte aan een dubbelsporige baan met aan weerszijden een inspectiepad en is voorts zodanig ruim, dat de sporen in de bogen met de vereiste verkan- ting kunnen worden gelegd. De in spectiepaden zijn laag gelegen om ge- i makkelijk bereikbaar te zijn voor het op de spoorbaan werkende personeel, dat zich voor een naderende trein in veiligheid moet stellen. Onder de pa den zijn ruimten voor het onderbren gen van dienstleidingen. Evenals de autotunnel wordt de spoorwegtunnel omkleed met een waterdichte asfalt- isolatie. De autotunnel. De rijbanen van de auto tunnel krijgen hellingen van 1:28,5, over eenkomend dus met die van de Maas tunnel te Rotterdam en de Schelde- tunnel te Antwerpen. De totale lengte van de tunnel be draagt horizontaal gemeten rond 1644 meter, waarvan het middenge deelte van 768 m het eigenlijke tun nelgedeelte vormt met geheel geslo ten rijruimten. Op dit gedeelte slui ten aan weerszijde de toegangen aan, die elk ongeveer 438 m lang zijn. De ze toegangen zijn aan de bovenzijde open en hebben in dwarsdoorsnede dus de vorm van een bak. De wanden die in het gesloten deel de rijbanen van elkaar scheiden, lopen over een lengte van ongeveer 200 m in de open opritten door. Er boven wordt een roosterwerk vein betonschotten aan gebracht, dat een tweeledige functie heeft Het doet namelijk dienst als stempeling tussen de zijwanden en als zonnewerend rasterwerk, dat zorg draagt, dat direct zonlicht de er on der gelegen rijbaan niet kan treffen. Hiermede wordt een geleidelijke lichtovergang verkregen tussen het directe daglicht en het kunstlicht in het gesloten tunneldeel. De beide rijbanen krijgen elk een breedte van zeven meter, met aan weerszijde een trottoir, dat een meter breed wordt, terwijl tussen het trot toir en de wand een 15 cm brede open sleuf komt. De hoogte boven de rijbanen bedraagt 4.20 m. Ventilatie. Alleen het gesloten deel van de autotunnel te Velzen zal worden ge ventileerd. Hierbij wordt zowel verse als verontreinigde lucht door kana len gevoerd, die buiten de rijruimten liggen en daarmee door zij ruimten zijn verbonden Natuurlijk zal er reeds veel lucht verversing ontstaan door de langs stroom veroorzaakt door het verkeer zelf. De centrale posten voor de be diening van de ventilatie worden in gericht in twee kamers, die ter hoog te van de rijruimte komen. Die ka mers krijgen aan elke verkeersruim te een glazen erker. Het zicht en het verkeer in beide verkeersruimten kunnen dus van deze kamers uit wor den beoordeeld. Is door druk ver keer, waarbij het tempo laag ligt, extra ventitatie nodig, hetgeen ge constateerd wordt door een lucht- proef te analyseren, dan stellen de mannen in de centrale posten de ma chines in werking. De afwerking. De tunnel zal verlicht worden door TL-buizen, die stuk voor stuk in een nis in het plafond worden geplaatst, waarbij de richting van het rijver- keer de richting is waarin de lamp straalt. Het licht straalt de bestuur der dus nie in het gelaat. De lampen worden aangebracht in het gesloten tunnelgedeelte en in de open opritten tot zover de stempelramen reiken. Men heeft op die manier kans gezien een keurige overgang te krijgen tus sen daglicht en kunstlicht, mede door het rooster nabij de einden van het gesloten tunneldeel, dus aansluitend aan de kunstverlichting een zwarte kleur te geven en deze geleidelijk via diverse grijze tinten in wit te laten overgaan bij de open opritten. Natuurlijk heeft men in een .der gelijke tunnel te maken met grote accoustische problemen. Al het ge luid zal galmen, de auto's zullen echt daveren en zo meer. Men heeft het plafond voorzien van een geluidab- sorberende stof, die de geluiden in de tunnel tot normale proporties zal te rugbrengen. Bovendien is menvan plan de tunnel niet in één kleur uit te voeren. Hiervoor spraken we reeds over de kleurovergangen in het roos ter. Zo is men voornemens het pla fond van geluidsabsorberende stof in nachtblauwe kleur uit te voeren. Men verwacht hiervan, dat de tun nel hoger zal lijken. Aan de zijwan den geeft men een zacht geelgroene kleur, die in lichtreflectie weinig voor wit onderdoet Uit de genomen proe ven bleek, dat hierdoor trouwens eveneens de tunnel wijder zal lijken. Rijweg en trottoir zullen in zo licht mogelijke kleuren worden uitgevoerd De tunnelbouw te Velzen is wer kelijk een gigantisch werk, waarme de Nederland weer eens laat zien wat het waard is op waterstaatkundig gebied. De tunnels voorzien in een grote behoefte en zullen de kop van Noordholland met de rest van Neder land op solide en snele wijze verbin den Z'J GEVEN DE WERELD HAAR FILMS Deze foto geeft een beeld van het centrale stadion, het grootste van Moskou, dat in de wijk Luzhniki van de Russische hoofdstad kortgeleden is voltooid. In het moderne stadion zijn zitplaatsen voor 102.000 mensen. Alle tribunes bij elkaar zouden, als zij op een rij werden gezet, een afstand van veertig kilometer bestrijken. Speciale schermen zjjn aangebracht om de toeschouwers te beschermen tegen al te felle zon en regen. Carnaval. „Ha die Jansen, wat een idiote neus heb jij op gezet!" „Meneer, ik heet geen Jansen en mijn neus is echt!" ZE WAS - en is - ER WEG VAN! Een Russische atletiekploeg, die vrijdag en zaterdag a.s. tegen een Engels team uitkomt, heeft een be zoek gebracht aan Londen. Enige vrouwelijke en mannelij ke leden ,van de ploeg, gingen daarbij een dameshoedenwinkel in Oxfordstreet binnen. Bij hen was ook Nina Ponamareva, Europees kam pioene discuswerpen in 1954 en num mer twee op de wereldranglijst. Toen Nina de zaak verïhten had bleken er vijf hoeden tot een waarde van ruim anderhalf pond sterling (pl.m. 18 gulden) verdwenen, zonder dat er voor betaald was. De winkelier diende ijlings een klacht in en de atlete moest zich, op beschuldiging van diefstal voor de politierechter verantwoorden. Daartoe was ze eerst vrijgelaten, op borgtocht van vijf pond sterling, een bedrag, dat door de Russische consul te Londen werd betaald. De consul zei bij de gelegenheid, dat hij er voor in stond, dat Nina de volgende dag in Marlborough Street present zou zijn, maar wie er ook voor de balie verscheen, Ponomareva niet. Ze liet verstek gaan. Ze was niet in haar hotel of op het veld te Hur- lingham, waar de andere leden van de Russische ploeg onbewogen voort, oefenden. Ook was ze niet in het Rus sisch consulaat of op de ambassade. Reden waarom de rechter maar een een bevel tot haar inhechtenisneming heeft uitgevaardigd. Later op de dag vervoegde zich een vertegenwoordiger van de Russische ambassade bij het ministerie van bui tenlandse zaken waar hij de zaak ter sprake heeft gebracht. De woord voerder van dit ministerie zei in dit verband dat het ministerie geen ver klaring kon afleggen, aangezien de aangelegenheid bij een tribunaal aan hangig was gemaakt. Een commissaris en een inspecteur van Scotland Yard hebben een bezoek gebracht aan de Russische ambassade en daarna aan het Russische consu laat. Zij weigerden elke verklaring over deze stappen. Intussen is de Russische atlete nog altijd zoek. Ik ben al een hele poos met hem bevriend, maar omdat mijn huis een eindje buiten de stad gelegen is, aan een kanaal met langzaam voorbij varende schepen, was het nog nooit ge beurd, dat hij bij mij thuis kwam. Wij troffen elkaar dan ook altijd in het centrum en nooit ergens anders. Maar op een lente-ach- tige dag een weekje geleden 5s het dan toch gebeurd, dat hij mij de eer van een bezoek bewees. Dat bezoek heeft gevolgen gehad. U moet dan weten, dat mijn vriend architect is, binnenhuis architect wel te verstaan. Hij zit altijd boordevol nieuwe ideeën, waarvan ieder zegt dat ze fris zijn,- hij draagt bovendien een flaphoed en kappers hebben een hekel aan hem, omdat zijn voor beeld mits nagevolgd be treurenswaardige gevolgen zou kunnen hebben voor de barbiers- stand. U begrijpt het, hij is kun stenaar, artist. Op 'n woensdagmiddag kwam hij. Met een traag gebaar werd zijn flambard op de kapstok ge deponeerd en vervolgens betrad hij de suite. Critisch bekeek hij de inventaris van de woonruim te. „Rotzooi", zei hij en snoof ver achtelijk. Hij trapte met zijn bondige uit spraak op mijn ziel, want ik heb mijn kamers altijd erg mooi ge vonden. Was soms dat prachtige old-finish dressoir niets, met die worteldoek daarboven gedra peerd rondom wat Delfts blauw? En dat gotisch boekenkastje met snijwerk dan? Zag hij misschien niet dat Biedermeier mahonie houten kabinetje in de hoek staan, waarop die prachtig glim mend gepolitoerde radio stond met een vaasje bloemen er bo venop? Ik probeerde de stemming te redden. „Ga zitten", zei ik, doelend op een zwaar gebeeldhouwde stoel met fraaie balpoten en gestof feerd met terra cotta stof. Met opzet liet ik hem daar plaats nemen, want dan had hij uit zicht op de gezelligste hoek van de kamer. Ik wachtte op een vertederend woord, terwijl de koffie werd binnengebracht. Maar in plaats van vergoelijking opende hij nu pas goed de aanval. In het begin poogde ik me te rechtvaardigen, maar sprekende-weg raakte ik onder de indruk van zijn geest en zijn uiteenzettingen over schoonheid en esthetica. Hij ont leedde hoe dwaas ik was er een interieur op na te houden, waar in het feodale tijdperk weer spiegeld werd. Hoe ik de vergane privileges van de groten van een totaal verouderde wereld poogde te imiteren, na te apen zei-die, door meubels „old te laten finishen"; dat was goed voor de stijlloze 19e eeuw; voor de peri ode waarin je nog een redelijk aantal booien in dienst hield. „Daar wil ik af", drong het plotseling als een verlossend idee door mijn hoofd. „Help me" riep ik. En tezamen sleurde wij het meubilair het huis uit, staken er de weg mee over en smeten dat boel in het kanaal, zodat de plons was te horen en steen na steen viel van mijn hart. De hemel zij geprezen, fluisterde ik. Samen gingen wij naar de stad en ik liet hem de keus doen voor nieuw meubilair. Het was alle maal heel licht van kleur, dat is modern zei mijn vriend; het was stuk voor stuk recht toe recht aan; dat is voor het goedkope on derhoud zei mijn vriend. Doodop kwam ik thuis met de nieuw verworven bronnen van levensvreugde. Ik viel als een blok op een van de pas gekochte rechtlijnige, fragile, functioneel uitgebalanceerde stoelen, en zak te er krakend doorheen. Uit de keuken geklapt Gevulde meloen. 1 meloen, 300500 gr. verse vruchten, 34 dl. suikerstroop, desgewenst iets slagroom. Van de meloen het dekseltje afsnijden, de pitten eruit halen en het vruchtvlees voorzichtig losmaken zonder de schil te be schadigen. Het vruchtvlees in dobbelsteentjes snijden en ver mengen met het andere fruit, eventueel ook in plakjes gesne den banaan. De meloen met de vruchtensla vullen, de suiker stroop erover gieten en desge wenst garneren met wat slag room. Stoofpot-appelen, witte bo nen en spek. 200 gr. witte bonen, 1 kg. aard appelen, 1 kg. zoete appelen, 60 gr. boter, iets zout, 2 lepels don kere stroop. De aardappelen gaarkoken en stampen. De apart gaargekookte witte bonen en de boter erdoor roeren. De stroop en het spek er apart bij presenteren. nig echt zomers weer gehad, toch keek de zon zo nu en dan wel om een hoekje en gaf ons de suggestie van zomer. Op zulke dagen hebben we ons gehaast om onze zomergarderobe produc tief te maken. Al is dit jaar deze garderobe niet zo intensief ge bruikt als wij gehoopt en ver wacht hadden, toch kunnen we dergelijke kledingstukken nu eenmaal niet ontberen. Zij be horen bij de collectie, die iedere vrouw dient te hebben. Trouwens laten wjj in weerwil van de opgedane ervaringen niet wanhopen want de mogelijkheid is zeker niet uitgesloten, dat de zomer, al is het laat, toch nog komt en we voldoende gelegen heid krijgen onze zomerkleding te benutten. Zomerkleding is over het al gemeen licht van kleur en smet snel, waardoor het kan voorko men, dat verschillende jurkjes in de was zijn. Dat is een reden, dat wij vrouwen over het alge meen een uitgebreider zomer garderobe hebben, dan dit met onze winterse collectie het geval is. Trouwens dit kunnen we ons veroorloven, aangezien de zo merkleding over het algemeen goedkoper is in aanschaf. Een heel aardig jurkje voor zomerse dagen brengen wij hier bij op onze illustratie. Het is ver vaardigd van veredeld katoen, ondergrond heel zacht blauw met als motieven verschillende prachtige bloemfiguren in diep blauw, rood en geel. De bloemen staan ver uiteen en in de tussen liggende ruimte vinden we tak jes en bladachtige figuren in ge kleurde spatjes. Een buitenge woon aardig stofje, waarvan deze leuke jurk is vervaardigd. Wat het model betreft: de rok is wijd en luchtig, het bovenstuk is zeer eenvoudig en voor en achterkant worden als het ware door brede schouderbandjes met strikjes er op bijeen gehouden. Deze creatie van Nederlandse origine is wer kelijk heel aardig en doet het bijzonder goed vooral bij slanke vrouwen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 12