Aanzien van Breestraat, hoek Diefsteeg, gaat veranderen DE LAATSTE MAANDEN LEEFDE DE VERMOORDE TUSSEN DE MISDADIGERS Spannende film inspireerde man oude kamerverhuurster te wurgen ContmotfaS C.H. LENS Co Hernieuwd verzoek om uitlevering heeft gistermorgen Luik bereikt 0 VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 De Moord te Heer Eerste poging werd een mislukking De arrestanten, die betrokken zijn bij de moord op de 50-jarige rijwiel handelaar Jos Mohnen te Heer en die door de politie nog voortdurend verhoord worden, geven geen enkel blijk van berouw over hun afgrijse lijke daad. Zij geven slechts uiting aan een gevoel van misnoegen, dat hun opzet mislukt is, doordat de rij wielhandelaar nog lang genoeg ge leefd heeft om de politie de beslis sende aanwijzingen te kunnen ver schaffen. Uit een der verhoren van de echt genote is thans komen vast te staan, dat het plan om de man van het le ven te beroven zorgvuldig voorbe reid is en reeds enkele dagen voor zaterdag j.l. uitgevoerd zou zijn, als niet het winkelrolluik de daders toen verhinderd had binnen te ko men. Mislukte alibi. Toen de plannen de vorige week vaste vormen aannamen, begaven de echtgenote van het slachtoffer en de knecht zich op vakantie naar Duitsland om zodoende een alibi te hebben. De rolluiken verhinderden toen de aanslag en bij hun terug komst moest een nieuw plan ont worpen worden, dat de moord van j.l. zaterdag tot gevolg heeft gehad. Tijdens een der verhoren van de vrouw herinnerde de politie zich, dat de rijwielhandelaar enkele da gen voor zijn dood bij de politie aan gifte had gedaan, dat zijn schakel kast onder stroom had gestaan, doch de vrouw ontkent hardnekkig daar in de hand te hebben gehad. AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal dinsdag 4 september geen audiën- tie verlenen. PROF. OUD HERVAT ZIJN WERKZAAMHEDEN. De voorzitter van de Tweede Ka merfractie van-de VVD, prof. mr. P. J: Oud, die voor een operatie enige weken in het ziekenhuis vertoefd heeft, zal volgende week zijn werk zaamheden hervatten. De Anjerprijzen willen niet weg Eerste auto afgehaald In de loterij van de Anjer-actie, heeft gistermorgen de winnaar van de eerste auto zich gemeld, nl. de heer B. Hoeks, Schenkkade 376 te Den Haag, die nu pas tot de ontdekking is gekomen, dat hij zich de eigenaar kan noemen van een auto. Van de 10 09 prijzen, die op 21 augustus getrokken werden, zijn er op het ogenblik nog slechts 550 uit gereikt. Men wijt het aan de vacan- ties, dat de andere prijswinnaars zich nog niet gemeld hebben. Ook zijn er een 5 a 6000 loten aan buitenlanders of in het buitenland gevestigde land genoten verkocht. Mogelijk zijn de resultaten van de trekking zover nog niet doorgedrongen. De vijf woonhuizen hebben allen hun bestemming reeds gevonden. Eerste plechtige H. Mis in de Herensiügeiparochie Zondag 9 september a.s. zal een oud-parochiaan van de Herensingel parochie te Leiden zijn eerste plech tige H. Mis opgedragen. Op zaterdag, 8 september a.s. wordt pater J. Vink M.S.C. wiens ouders wonen in de Waldeck Pyrmonstraat 33, in de parochie ingehaald en op zondag 9 september, zal hij om half tien zijn eerste plechtige H. Mis op dragen. De neomist, die zijn gymnasiale studies maakte in het missiehuis van de missionarissen van het H. Hart te VelsenDriehuis, studeerde na zijn noviciaat te Berg en Dal, filosofie te Brummen en theologie aan het mis siehuis van de congregatie te Stein (Limburg.) Als bekroning van zijn jarenlange voorbereiding, zal hij op zondag 2 september a.s. in de kloosterkapel aldaar, tesamen met tien andere wij delingen het heilig priesterschap ontvangen uit handen van mgr. Ch. v. d. Ouwelant M.S.C., bisschop van Surigao op de Philippijnen. Chantage-plan. Het resultaat van de verhoren is een uiterst luguber beeld; de rijwiel handelaar heeft de laatste maanden van zijn leven doorgebracht te mid den van een gangstersbende, die hem naar het leven stond. Vooral de mentaliteit van de twee daders is ontstellend. Tijdens een kruisverhoor bleek, dat zij de vrouw niet hadden willen aangeven bij de politie om dat zij haar, nadat zij hun straf had den uitgezeten, hadden willen chan teren. De enige ridderlijkheid, die tot nu toe in deze zaak aangetroffen is, bleek bij de knecht aanwezig te zijn, die tijdens de verhoren pogingen deed de aankoop van de revolver voor zijn rekening te nemen. De vrouw heeft inmiddels bekend, dat zij het wapen te Luik gekocht heeft, nadat een poging van de knecht gefaald had. a&di&ojrfjeS C.H. LENS Co NIEUWE RIJN 39-40 Tragisch gevolg van stoeipartij Bij een stoeipartij tussen een vader en zoon uit Wageningen, die met va kantie in een zomerhuisje te Giet hoorn vertoefden is de vader een ge vulde beker water uit de hand ge vlogen tegen het hoofd van de zes tienjarige jongen. Een scherf van de beker is daarbij in een oog van de jongen gedrongen. Een arts consta teerde, dat het oog niet meer te red den was. De jongen is naar een zie kenhuis overgebracht. 3 Voorthuizer jongens vAaverienue weer bij moeder terug De drie minderjarige Voorthuizer knapen, die zondagavond hun wonin gen hadden verlaten zonder de ouders iets over hun plannen mede te delen, zijn in Hattem door de rijkspolitie aangehouden. Zij zijn niet verder ge weest dan de Noordoostpolder en Kampen, waar zij de festiviteiten meemaakten. De jongens zijn gister avond door hun vader uit Hattem ge haald. NIEUWE RECTOR ST. ALOYSIUS-COLLEGE. Tot rector aan het St. Aloysius- college te Den Haag is benoemd pa ter W. Heijmeijer S.J., die reeds vele jaren als leraar aan het college is verbonden. Hij is de opvolger van dr. J. van Rijckevorsel S.J., die op medisch advies het rectoraat moest neerleggen. Poging mislukt; een jaar straf De rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend een 31-jarige fabrieks arbeider uit Amsterdam veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de re gering. De man werd er van beschul digd op zondag 18 maart j.l. getracht te hebben een 78-jarige kamerver huurster in haar huis aan de Brou wersgracht te Amsterdam te wurgen. De officier van justitie had tegen de arbeider drie jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling geëist. Verdachte had aanvankelijk ver klaard, dat hij de bewuste zondag avond naar het huis aan de Brou wersgracht was gegaan, waar hij al eerder gedurende drie jaar had ge woond. Hij zei tegen de oude vrouw een zolderkamertje te willen zien. Gezamenlijk waren zij de trappen opgeklommen. In -het kamertje had hij de oude vrouw om het middel ge grépen, had haar met het gezicht naar omlaag tegen dé grond gedrukt en geprobeerd haar keel dicht te knijpen. Toen het hem niet gelukte de vrouw het gillen te beletten, was hij gevlucht. Deze verklaring had de man voor de rechtbank evenwel herroepen en daarvoor in de plaats vertelde hij dat hij op het zolderkamertje was uit gegleden, daarbij tegen de vrouw was aangevallen en in zijn verbou wereerdheid uit het huis was ge vlucht. Volgens een psychiatrisch rapport Zaterdag 1 september a.s. om 4 uur houdt pater Jelsma een plein-preek op het Plein (vóór het gebouw van de Hoge Raad) te Den Haag over „Kerkelijke maskerade". OPENING ACADEMISCHE ZIEKENHUIS NIJMEGEN. Het grote academische ziekenhuis van de medische faculteit der r.-k. universiteit op het landgoed Heijen- daal te Nijmegen zal officieel op 29 september a.s. worden geopend. Op één september wordt het eer ste gebouw van dit ziekenhuiscom plex in gebruik genomen, waarin de klinieken van prof. dr. C. Majoor voor de interne geneeskunde en van prof. dr. L. Stolte, voor de verlos kunde en gynaecologie. De eerste pa tiënten zijn reeds opgenomen. BROMFIETSER REED TEGEN LICHTMAST. Vannacht is de 52-jarige haven arbeider M. Venix uit de Van Mal- senstraat te Rotterdam op het rij wielpad, dat van het Droogleever Fortuijnplein naar de Parkkade loopt met zijn bromfietstegen een licht mast gereden. In bewusteloze toe stand werd V. naar het Westerzie kenhuis vervoerd, waar hij enige uren later aan de ernstige hoofdwon den, die hij had opgelopen, is over leden. De botsing was zo hevig, dat de lichtmast scheef kwam te staan en de afschermkap los raakte en op straat viel. DEN HAAG KRIJGT TOCH EEN HELIPORT. De minister van Verkeer en Water staat heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan de planinen van de ge meente Den Haag om een heliport aan te leggen aan de Carel Reinerszkade. Reeds geruime tijd geleden nam de gemeenteraad terzake een beslissing maar de militaire autoriteiten had den bezwaren, in verband met de ligging in de nabijheid van het ma rinekamp Valkenburg. Overleg tus sen Rijksluchtvaartdienst, Marine en Luchtmacht leidde ertoe, dat de mi nisteriële goedkeuring toch verkre gen kon worden voor het Haagse plan. Het is nog niet bekend of de Sa bena deze heliport in haar lijndienst zal opnemen. is de man sterk vermjnderd toere kenbaar. Voor de politie en de rechter-com- missaris heeft de arbeider nog ver klaard, dat hij een spannende film had gezien van een roofmoord en dat hij daardoor op de gedacht was ge komen de kamerverhuurster aan te vallen. NIEUWE RIJN 39-40 DODELIJKE AANRIJDING TE BUNSCHOTEN. Namens de officier van justitie te Utrecht verzoekt de groepscomman dant der rijkspolitie te Bunschoten de bestuurder van een bestelauto (Volkswagen), die op 29 augustus j.l. om ongeveer 12.00 uur op de Dorps straat te Bunschoten een wielrijder heeft aangereden, die gisteren in overleden, zich op zijn bureau te Bun schoten te melden, of zich telefonisch met hem in verbinding te stellen. Dit verzoek wordt ook gericht aan getui gen van dit verkeersongeval. Tele foonnummer van de groepscomman dant der rijkspolitie te Bunschoten luidt: 266, kengetal K 3499. KLOOSTERZUSTER DOOR VALLENDE KLOK GEDOOD. Vanmorgen vroeg heeft zich in het klooster van de zusters Augustines- sen van Sint Monica aan de War moesstraat te Amsterdam een tragisch ongeval afgespeeld. Toen de 41-jarige zuster ciara (Clara Hermsen) om half zeven de 50 kg. zware klok, die op een hoogte van negen meter op de binnenplaats hangt, luidde, schoot de klok plotse ling door het breken van een beves tigingsbout los en viel op het hoofd van de zuster, die op slag dood was. VEEHOUDER IN SLOOT VERDRONKEN. Gistermorgen is de 53-jarige vee houder H. Streefkerk, die om half vijf naar het land was gegaan om de koeien van zijn broer te melken in een sloot bij de Aimstelveenseweg te Amsterdam gelopen en verdronken. Twentscbe bank plaatst een nieuw gebouw Boren zonder verdoven Op de Breestraat gaan een 17e en 18e eeuws geveltje verdwijnen. Ieder, die de gevoeligheid kent van allen die officieel iets met de zorg voor de monumenten te maken hebben, zal begrijpen, dat dit bloedige stadsoffer niet zonder slag of stoot gebracht is. Tot in de hoogste regionen hebben de beschermers van stedesöhoon de strijd gestreden. Vooral het verdonkerma- nen van het 17e eeuwse pand op de hoek van de Diefsteeg en Breestraat met de trapgevel (vroeger van fa. Geijtenbeek, nu in gebruik bij de Twentscbe Bank) moet men als een gevoelig verlies beschouwen. Ook al beeft een verbouwing anno 1920 aan de winkelpui het geheel aanzienlijke schade toegebracht. Noodzakelijk. Het kantoor van de Twentsche Bank N.V. echter heeft op de eer ste plaats dringend uitbreiding nodig. Op de tweede plaats heeft een deskundig onderzoek vastgesteld, dat de fundamenten van het gebouw de last van de jaren niet meer kunnen dragen. Ingrijpen was noodzakelijk. Het oorspronkelijk, plan tot uitbrei ding van het gebouw tot aan de Lan- gebrug werd dus gewijzigd in een plan tot totale heibouiw. Met het slopen van panden achter de Twentsche Bank op de 'hoek van de Lange Diefsteeg en de Breestraat tot aan de Langebrug is de bouwer al be gonnen. Hiermede gaat de Twentsche Bank zijn ruimte enige malen ver groten. Het aanzien van de Breestraat wordt op deze plaats, zoals de foto montage aanduidt, aanzienlijk veran derd. Tóch heeft de architect, de heer Jonkman, geprobeerd om de gevellijn niet te verstoren. Hij heeft echter ook rekening moeten houden met het feit, dat een bank een dynamische instel ling ils, dip zich niet in barokke krullen laat vangen. Een bankgebouw wekt tegenwoordig de indruk van openheid: toegankelijk voor een ieder, die geld wil brengen of halen, als het tenminste niet met geweld geschiedt. Daarom is er veel glas verwerkt en Zaak Anneke Beekman Op het parket van de procureur- generaal te Luik is gisteren het nieu we uitleveringsverzoek voor dé ex- pleegmoeder van Anneke Beekman, mevr. G. M. LangedijkVan Moorst ontvangen. Dit verzoek is gebaseerd op het arrest van het gerechtshof te Amsterdam van 22 maart j.l. en de bevestiging van dit arrest door de Hoge Raad op 19 juni d.a.v. Het uitleveringsverzoek bevat te- yens het bevel tot onmiddellijke ge vangenneming, waartoe het Amster- KONINGIN NAAR DE „RUIGENHOEK". H.M. de Koningin heeft zich gister middag naar de „Ruigenhoek" be gaven, waar zij enkele dagen bij haar moeder zal verblijven en de verjaar dag van prinses WilheLmina heden meevierde. Aetherklanken ZATERDAG (10.00—10.20 EN 19.30—20.00 VPRO). 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.1'8 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.00. Morgenwijding. 10.20 Vopr de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Kamerkoor.-12.00 Hawaiianmu- ziek. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Gram. 13.00, Nieuws.. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Roemeens orkest. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.35 Streekuitzending. 15.00 Harmonie orkest. 15.20 „Het Esperanto-onder- wijs", caus. 15.35 Kamerorkest. 16.20 Boekbespreking. 16.35 Gram. 17.00 Radio week journaal. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Ritmi sche muziek. 18.50 Gram. 19.00 Artis tieke staalkaart. 19.30 Reportage. 20.00 Nieuws. 20.05 Wien bleibt Wien. 21.00 Cabaret. 21.30 Socialistisch com mentaar. 21.45 Gram. 22.30 Schim menspel op zee, hoorspel. 22.50 Gram. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gr. 9.00 Voor de huivrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zes tig? 11.00 Voor de zieken. 11.45' Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte mu ziek. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Lichte muziek. 14.20 Gram. 14.40 Amateur- programma. 15.00 Kroniek van lette ren en kunsten. 15.40 Amateurpro gramma. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Musette-orkest. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Gram. 18.45 Re geringsuitzending: Atlantisch allerlei Een en ander over de 15 landen, aan gesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Gr.am. 20.00 Lichtba ken. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De ge wone man. 20.40 Graim. 21.00 Wereld kampioenschap wielrennen te Kopen hagen. 21.10 Belevenissen van een missionaris in het centrale bergland van Nieuw-Guinea, caus. 21.30 Gram. 21.50 Lichte muziek. 22.35 Wij luiden de zondag in!, avondgebed en liturgi sche kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Dans- orkest. 23.4524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Internationale concours hip- pique te Rotterdam. 15.1516.00 Eurovisie: Internationale atletiekwed strijd Engeland'Rusland. 16.00 16.30 Internationale concours hip- pique te Rotterdam. 16.3016.45 Eurovisie: Internationale atletiekwed strijd Engeland'Rusland. KRO: 17.0017.30 Voor de jeugd. NTS: 17.30—18.15 Eurovisie: We reldkampioenschap wielrennen te Kopenhagen. 20.00 Journaal en weer- overzicht. VPRO: 20.15 Gesprek aan de schrijf tafel. 20,25 Gevarieerd programma. damse hof besloot, evenals ook de rechtbank in haar uitspraak had ge daan. Door dit nieuwe verzoek is het oude uitleveringsverzoek van eind 1955, dat gebaseerd was cup het vonnis van de rechtbank te Amsterdam van 24 ok tober, komen te vervallen. De aanhouding van mevr. Langen- dijkVan Moorst op 10 augustus j.l. te Nonceveux geschiedde op grond van het uitleveringsverzoek van 1955. Kort na de arrestatie heeft de pro cureur-generaal te Amsterdam het reeds gemelde nieuwe uitleverings verzoek gereed gemaakt en doen ver zenden. Dat het stuk eerst gisteren op het parket te Luik arriveerde, is een. gevolg van de wat ingewikkelde diplomatieke weg welke dergelijke officiële stukken moeten gaan van afzender tot ontvanger. Aangenomen mag worden, dat de Kamer van Inbeschuldigingstelling te Luik gisteren de zaak niet kon be handelen, omdat het uitleveringsver zoek eergisteren nog niet op het par ket was binnengekomen. Een foto-montage laat zien hoe het aanzien van de Breestraat op de hoek van de Lange Diefsteeg gaat veran deren. De tijd vraagt offers van het stedeschoon. treft men nergens tralies aan. Tussen de Breestraat en de Langebrug komt een ruime kantorenhal, die aan de bovenzijde door glasafdekking, veel licht toelaat. Verdeling. Aan de Lf*gebrugsizijde worden enige garages, de ingang voor de ef fecten-afdeling en de woning voor de concierge geplaatst. Aan de zijde van de Breestraat bevinden zich twee verdiepingen kantoren en de cantine. Een gedeelte van de kantoorruimte zal verhuurd worden. Het advocaten kantoor, dat nu ook in het gebouw van de Twentsche Bank gevestigd is, zal zich dus op dezelfde plaats kun nen handhaven. Moelijk werk. Typische moeilijkheden levert de nieuwbouw in deze historische om geving op. Men moet gaan boren zonder verdoven: het personeel van de bank zal zich eerst in de nieuw bouw aan de Langebrug vestigen, totdat ook het gebouw aan de Bree straat klaar is. De oude gebouwen in de buurt van de werkzaamheden zijn niet meer bestand tegen schokkende gebeurte nissen. Men zal dus niet kunnen heien in de lawaaierige zin van het woord; de bouwers zullen waar schijnlijk puls-palen aanbrengen. Als de aannemers van dit plan niet te optimistisch zijn en dat zijn zij zelden zal binnen twee jaar een gloednieuw gebouw van de Twent sche Bank aan Breestraat en Lan gebrug staan. Souvenirs aan de oude gevel zul len in „De Lakenhal" worden opge borgen. KNAAPJE ONDER FEESTTREINTJE. Omstreeks tien over half zeven gis teravond is te 's Gravenhage de 9- jarige P. A. Muller uit de Van Leeu- wen'hoekstraat aldaar om het leven gekomen, toen hij werd overreden door een aanban,gwagentje van een rondrit-,,treintje". Het jongetje was Qo het wagentje geklommen, viel er af en kwam er onder. Hij is naar het ziekenhuis aan de Zuidwal gebracht en na aankomst daar overleden. 'OIICDIICDIICDIIOIICDIIOIIOIIOIIOIIOIIOII s Gouden paar Noordivijk C3IIC3IIC3IIC3IIOIIC3IIC3IIC3IIOIIC3IIOIIOII Op 23 september a.s. zal het echt paar Nicolaas de Ridder en Agatha Clasina v. Steijn, wonende Katwijk- sestraat 13 de dag herdenken dat het voor 59 jaren in het huwelijksbootje stapte. Zowel de bruid als de bruide gom mogen zich nog verheugen in een uitstekende gezondheid en al heeft de bruidegom vorig jaar het grootste gedeelte van zijn moeizaam verkregen bloembollenkwekerij opge ruimd, toch heeft 'hij nog zoveel aan gehouden dat hij nog een volle dag taak in zijn tuin verricht en hij ziet er zelfs niet tegen om nog het zwaarste werk zelf uit te voeren. De bruid be stuurt nog geheel zelfstandig haar huishouden en al zijn de meeste kin deren getrouwd, zij heeft toch nog de zorg over haar man ën twee zoons, zodat zij nog de hele dag in touw is. Uit het huwelijk zijn geboren 10 kinderen, waarvan er 8 getrouwd zijn en het gouden paar kan met trots neerzien op een staf van 35 kleinkin deren. Als bijzonderheid kan vermeld worden dat een dochter met man en kinderen voor deze gelegenheid uit het verre Zuid-Atfrika zullen overko men om dit heuglijke feest mee te vieren. In verband hiermede zal het feest in het begin van oktober gevierd worden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5