az/C >%^VClócSoi4/^tCl/tH st,riDkel' Verontrustende militaire voorbereidingen De P™s °f R'damsconco"rs in de MIDDELLANDSE ZEE pjuuiae vtaepen taaiden getand ap het eitand Cgpiuö Engeland wijst twee Egyptenaren uit Gekleurde schoolstrijd in Amerika Minister doorschreed doorbroken tunnel bij Velsen J& VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1956 g /m O /Y| - &A 47ste JAARGANG No. 13895 Directeur: C. M v HAMEHSVELD KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN voor Nassers oren j Hoofdredacteur: L C. J ROUZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs I 0.55 p. w, f2.35 p. mud., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 et p. mm. Telefoontjes f 1.50 Moeizame weg naar bezitsvorming Bezitsvorming kan op twee wij zen worden tot stand gebracht. Men kan van de gedachte uitgaan dat men collectief bezit moet vormen, dus dat de gemeenschap verrijken moet. De gemeenschap kan dan aan de en keling allerlei gunsten verlenen en dan profiteert ieder van de bezits vorming op gelijke wijze. Bij dit sys teem heeft men niet de zekerheid dat iedereen zich even hard inspant om tot een werkelijk snelle vermeerde ring van de eigendom te geraken. Ieder zal begrijpen dat we hier het oog hebben op het socialistische plan tot bezitsvorming. Overigens is hier geen sprake van vorming maar meer van een herverdeling, een spreiding dus. Dat wordt duidelijk wanneer men weet hoe het gemeenschapsfonds gevuld wordt Dit verkrijgt zijn mid delen uit de winsten van de onder nemingen, die daarvoor een bepaald percentage ter beschikking moeten stellen. De werknemers behoeven zelf niet bij te dragen. Zij kunnen b.v. een recht krijgen op een deel van het fonds in evenredigheid tot het loon. Men kan aan de besteding van dit deel allerlei dwang verbinden b.v. dat men het moet beleggen in de hui zenbouw, in obligaties enz. 1 blijkt direct, dat de staat een be slissende stem houdt over de beste ding. De enkeling, het individu, wordt naar de achtergrond gedrongen ten bate van de gemeenschap. Opnieuw wordt een deel van de nationale eigendom van de particulier overge plant naar de staat. De vertegenwoor digers van politieke partijen zullen dan in toenemende mate moeten be palen wat er met het nationaal in komen moet worden gedaan. Waar deze besteding beslissend is voor het gehele beeld van de nationale eèono- mie, zal de leiding van de staat in het economisch leven moeten toenemen. Hierbij kan worden aangetekend, dat via de vennootschaps- en inkom stenbelasting reeds thans over meer dan de helft van het nationaal inko men door de staat wordt beslist. Dit deel zal dus nog aanzienlijk toenemen. Waar het bekend is, dat de niet-socialisten in Nederland er sterk tegen gekant zijn, dat de staats invloed nog verder toeneemt, daar zal men de enorme tegenstand terstond begrijpen. De confessionele groepen in Neder land willen stellig ook de bezitsvor ming aanmoedigen. Sommigen wil len deze verder geheel overlaten aan het particuliere initiatief, anderen willen wel een zekere dwang, welke niet verder gaat dan de vorming van de eigendom. Tenslotte is er een grote groep, welke de bezitsvorming voor bepaalde doeleinden, b.v. een eigen huis, wil aanmoedigen. 1 de wensen van de K.V.P. Deze grootste confessionele partij wil de spaarmogelijkheden voor een zc breed mogelijke bevolkingsgroep be reikbaar maken. Men wil bepaalde spaarrekéningen open stellen, waar men een bepaald belastingvrij ge deelte van zijn inkomen op kan stor ten. Dit geld moet daar dan enkele jaren blijven staan. Een premie voor lijfrente is wel aftrekbaar, zo meent men in deze kring. Laten we de mensen, die aan een andere vorm van sparen, waarbij par ticulier vermogen wordt gevormd, de voorkeur geven, ook een kans geven. Inderdaad is er tegen deze redene ring weinig in te brengen. Reeds al te langjheeft de overheid in Neder land een ongemotiveerde voorkeur gekoesterd voor het sparen in de vorm van lijfrente. Het feit, dat deze vorm van sparen door de belasting dienst het beste kan worden gecon troleerd, mag hierbij niet de door slag geven. Men moet goed beseffen, dat men jaren lang bezig is het spaarpatroon van ons volk op een bepaalde wijze te beïnvloeden. Toegestaan wordt een zekerheid voor het leven te scheppen. De blijvende besparing, in de vorm van kapitaalsvorming, wordt veroordeeld. En daarmee wordt ook langzaam een kip met gouden eieren geslacht. Steeds worden met erfenis en overdracht van vermogen door registratie- en successierechten de particuliere vermogens afgeroomd en kleiner gemaakt totdat tenslotte alle eigendom in handen van de staat is gekomen. Waarheid en leugen. DIT GEVAAR heeft men van con fessionele zijde thans duidelijk gezien en men wenst er een einde aan te maken. De socialisten verzet ten zich met hand en tand. Elke spaarregeling voor de particulieren zal een element van vrijwilligheid zich moeten dragen, zo menen zij. De ene ondernemer zal mee- de an dere tegenwerken. De winsten m ver schillende bedriifstakken zijn ver schillend, terwijl alle werkers in die Het belangrijkste nieuws over de kwestie-Suez kan vandaag in de vol gende punten worden samengevat: 1. Franse legerofficieren zijn per vliegtuig op Cyprus aangekomen om de komst van een groot aantal Franse militairen voor te bereiden. 2. De Britse regering heeft twee leden van de Egyptische ambassade in Londen bevel gegeven het land binnen 72 uur te verlaten. Dit is vermoe delijk een vergeldingsmaatregel voor de uitwijzing van twee Britse diplo maten uit Cairo. 3. De raad van de Noordatlantische Verdragsorganisatie zal woensdag in Parijs bijeenkomen om de Suezcrisis te bespreken. De Britse minister Selwyn Lloyd zal de bijeenkomst bijwonen. 4. De effectenbeurs te New York heeft gisteren in verband met de be richten over de militaire voorbereidingen in de Middellandse Zee een scherpe koersdaling te zien gegeven. Koersdaling op de beurs van NEW YORK KWARTIERMAKERS AANGEKOMEN Een vliegtuig met Franse legeroffi cieren is donderdag te Akrotiri bij Minassol (Zuidwest-Cyprus) aange komen. De officieren maken deel uit van een eenheid, waarvan het gros dit weekeinde op Cyprus verwacht wordt, zo voegde men eraan toe. Volgens eerdere berichten zou een „groot contingent" Franse troepen te Akrotiri geland zijn. Het Franse vrachtschip „Aulme" is donderdagavond met Franse leger- goederen in Famagusta aangekomen. Van officiële zijde weigert men enigerlei inlichtingen over de om vang van het troepentransport te ver strekken, doch het blad „France-Soir" meent te weten, dat het hier een bataljon valschermtroepen betreft. Er zouden voorts in het geheim troepen te Algiers en Marseille worden in gescheept. Uit gewoonlijk welingelichte bron in Algiers is vernomen, dat ongeveer drieduizend man Franse valscherm- troepen en leden van het Vreemde lingenlegioen woensdag per schip uit Didi-Ferruch, bij Algiers, naar een „onbekende bestemming" zijn ver trokken. Volgens het blad „Paris hebben donderdag op de effecten beurs te New York de scherpste koersdaling sedert ruim een week veroorzaakt. In sommige gevallen bedroegen de koersverliezen drie dollar. Olies, me taalwaarden en chemische waarden vertoonden de grootste koersdalingen, namelijk van een tot drie dollar. Volgens makelaars is de daling toe te schrijven aan ongerustheid van de effectenhandel over de militaire be wegingen in de Middellandse Zee, zo als de verplaatsing van Franse troe pen naar Cyprus. De Britse autoriteiten hebben don derdag twee Egyptische diplomaten gelast binnen 72 uur het land te ver laten. Deze uitwijzing volgt op het Egyp tische besluit om twee Britse diploma ten uit te wijzen, nadat in Egypte 'n spionagecomplot ontdekt was, waarbij volgens de Egyptenaren de Britse am. bassade in Cairo betrokken was. Deze Britse diplomaten moeten vandaag Egypte verlaten. De Britse autoritei ten hebben de Egyptische beschuldi gingen „absoluut vals" genoemd. HET LOODSENPROBLEEM. David Burt, de oudste Britse loods van het Suezkanaal, die al 22 jaar dienst heeft gedaan, heeft tegenover een verslaggever van de „Daily Mail" in Londen verklaard, dat hij na zijn vakantie niet naar Egypte terugkeert. Volgens Burt zijn de Egyptenaren niet in staat de vaart door het Suezkanaal normaal te laten functioneren. Volgens mededelingen van Egyp tische ambassades hebben in Moskou, Athene, Parijs, Rome, Den Haag en San Francisco een aantal loodsen en kapiteins van de koopvaardij gesol liciteerd, nadat in de kranten adver tenties, waarin loodsen werden ge vraagd, waren verschenen. Er zouden 'zoveel aanbiedingen zijn •binnengekomen, dat de autoriteiten in Cario de beste sollicitanten kunnen uitzoeken. Negers op „blanke" scholen In de Amerikaanse stad Clinton in Tennessee wordt al twee dagen ge vochten in en om een middelbare school, die voor het eerste van haar bestaan kleurlingen als leerlingen heeft toegelaten. Naast 500 blanke leerlingen zijn er nu 12 negers. Drie honderd blanke leerlingen zijn in staking gegaan en komen niet naar Presse" worden deze troepen bin- school. pen 48 uur op Cyprus verwacht I De botsinjgen tesen de politiei die van ge kleurlingen beschermde en voor hen de ingang naar de school trachtte schanst. De Franse luchtmacht be stookte hen, terwijl de mariniers de hoogten beklommen. In totaal zijn woensdag in geheel Algerië 130 opstandelingen gedood. Velen werden gevangen genomen. zegd, dat het overbrengen van Franse strijdkrachten naar Cyprus een voorzorgsmaatregel is om zono dig de bescherming van Franse onder danen en belangen in het oostelijk deel van het Middellandse-Zeegebied te verzekeren. In Toulon, waar de Franse Middel- lamdse-Zeevloot reeds enige tijd pa iamase-zeevioot reeas enige wju t te brengen Zes blanken werden raat gehouden wordL en in Marseilie g^steerd en na identificatie vr«- heerste donderdag grote a I gelaten. Later op de dag kregen zij Naar „France Son: b h van de Dresjden^ van de federale vrijdag op zaterdag meer dar5.000 recMbank in Knoxville, Robert Tay- man troepen uit Marseille vetrekken. j p3ri00nlijk bevel zkh v00rtiUm BEURSREACTIE TE NEW YORK. onthouden van verzet tegen het rege- ringsbesl-uit alle scholen voor alle De berichten over de militaire voor-j Amerikanen open te stellen, ongeacht bereidingen in de Middellandse Zee hum huidskleur. verscheidenheid van ondernemings vormen er even hard voor werken. Hier wordt dus in wezen een ver schillende beloning voor gelijke ar beid toegekend en dat acht men on aanvaardbaar. Hier schuilt in de redenering even veel waarheid als leugen. Het is juist dat twee medewerkers van verschil lende bedrijven even hard werken en i toch met een verschillend loon naar huis gaan. In beginsel is dit onbillijk, j maar een uitvloeisel van de onvol- maaktheid van de maatschappij. Het is echter evenzo onbillijk dat men J van de fictie uitgaat, dat iedereen even hard zou werken en dat dus iedereen in gelijke mate van het col- j lectieve spaarfonds zou moeten pro- fiteren. Over die onbillijkheid spreekt men dan niet, terwijl zij een veel meer funest gevolg oproept. j De goedwillende en hard zwoegen- de ziet zijn mede-arbeider, die het wel gelooft, evenzeer beloond. Voort-1 aan zal ook de goedwillende er met de muts naar gooien, waardoor de productiviteit wordt geschaad. Maar men schijnt voor de eenheid zelfs grote materiële offers te willen bren- gen, terwijl de eenheid in bezit en 1 en eigendomsvorming toch nimmer wordt bereikt. Wapen tegen communisme. beslissingen. Zal ons volk bereid zijn een stuk verantwoordelijkheid en. zeggenschap in handen te laten van de individu of zal het besluiten de staat te verheffen tot collecteur en distributeur, zodat de eenvormig heid in bezit en inkomsten nog zal toenemen. Het komt ons voor, dat wij in staat zijn een middenweg tussen de beide uitersten te vinden, waarbij wij voor lopig het zwaartepunt rustig kunnen leggen op de particuliere bezitsvor ming, omdat de collectieve eigendom de laatste jaren al verscheidene vette happen zijn toegeworpen en omdat de verpaupering van ons volk met rasse schreden veld wint. Het beste en zekerste wapen tegen het communisme is nog steeds de par ticuliere eigendom, al is het op be scheiden schaal. Dit moeten we nooit vergeten. werd met tomaten en appels gegooid naar ccn negerin, die voorbijkwam. De politie voerde een charge uit, waarbij een algemeen gevecht ont stond. Drie betogers weiden gear resteerd en opgesloten De neger-leer lingen kwamen wel in de school: zij werden door een zijdeur het gebouw binnengeloodst. In Mansfield (Texas) woedt even eens een schoolstrijd tegen de toela ting van kleurlingen. Groepen blan ken patrouilleren in de straten, die rtaar de gemeentelijke middelbare scholen leiden om kleurlingen tegen te houden. Aan een vlagigestik aan de voorgevel van de school hingen zij gisteravond een (neger stropop met een strop om de hals. „Zo zal het ieder neger vergaan, die deze school wil bezoeken", stond op een karton dat op de pop was gespeld). De poli tie heeft 'hier versterkingen kregen. De guerilla in Algerië Franse mariniers hebben, volgs te Algiers ontvangen berichten, nabij Nedromah in een van de bitterste ge vechten sedert de Algerijnse opstand begon, vijftig opstandelingen gedood. Zij verloren zelf tien man. De gevechten begonnen woensdag en duurden tot donderdag voort. De opstandelingen hadden zich op twee Gisteren had zioh opnieuw een hoogten op een afstand van dertig menigte verzameld voor de school. Er kim. van de Marokkaanse grens ver- vrij te maken, en een menigte blan ken zijn woensdagmorgen begon nen, toen de lessen werden hervat na de zomervakantie. De menigte nam een dreigende houding aan en ging zo te keer, dat de politie het raad zaam achtte, de kleurlingen naar huis Donderdag werd op het Internationaal Concours Hippique te Rotterdam de dressuurproef „Prijs van Sint Joris" verreden. Z.K.H. Prins Bernhard tijdens de dressuurproef op het paard Arquebuse. Toenemende regenkansen In de koude arctische lucht, die bo ven ons land stagneert, daalden de temperaturen. In de nacht van don derdag op vrijdag tot voor de tijd van het jaar zeer lage waarden. Zo werd in De Bilt een laagste thermo meterstand van 3.8 gr. gemeten, een waarde die in een waarnemingsreeks van de minimumtemperaturen voor de maand augustus, de laatste hon derd jaar alleen in 1864 werd geëven aard. De lucht is ook in de hogere luchtlagen, koud, zodat donderdag op tal van plaatsen buien tot ontwikke- Een ruwhouten trapje vormde gis termiddag de verbinding tussen de beide helften van de Velsense tun nel, die tot nu toe door een negentig centimeter dik betonnen schot van elkaar waren gescheiden. Minister mr J. Algera, ambtsdrager van ver keer en waterstaat, was na de arbei ders, die dit schot doorboorden, de eerste die onder het Noordzeekanaal in Velsen doorliep, bij wijze van vertraagd preludium op de komende drukte van het wegverkeer, dat naar men aanneemt tien a twaalfduizend auto's per dag door de Velsense tun nel zal jagen. Minister Algera heeft voor hij op 24 meter beneden het maaiveld de ze historische stappen zette, in een korte toespraak de geschiedenis van de Velsense tunnel opgehaald en en kele cijfers genoemd, die een indruk gaven van de enorme omvang van dit rijkswaterstaatsproject: 300.000 kub. meter gewapend beton, 2.7 mil joen kub meter grond in den droge verzet en 1.6 miljoen kub meter grond gebaggerd, 200.000 kub meter waterdichte asfaltbekleding en een maximum van 3000 kub meter wa ter, dat per uur uit de bouwput moest worden opgepompt. Minister Algera vertelde verder dat het gehele complex van werken, afgezien van de met de tunnelbouw samenhangende verdubbeling van de rijksweg Haarlem-Velsen en de aan leg van de nieuwe rijksweg van Be verwijk via Uitgeest naar Alkmaar, ruim 130 miljoen gulden zal kosten, waarvan het leeuwenaandeel op re kening van de beide tunnels komt: ongeveer 95 miljoen gulden. Een groot gezelschap genodigden volgde de minister op zijn eerste schreden onder het kanaal door. ling kwamen. Doordat een lagedruk gebied zich over Spanje uitbreidde en voor dit lagedrukgebied uit de baro meters stegen, kwam ons land bin nen het bereik van een rug van hoge luchtdruk, die zioh van de Oceaan over de Britse eilanden naar de Bal kan uitstrekt. Intussen wordt deze de kamende 24 uur aangetast door druk- dalingen boven Frankrijk, welke sa men hangen met een randstoring van het Spaanse lagedrukgebied. Deze sto ring zal zich in noordoostelijke rich ting naar Duitsland verplaatsen en bij ons de bewolking doen toenemen. Dit heeft tot gevolg, dat later plaat selijk enige regen zal vallen. De wind draait naar noordelijke richtingen, zodat we nog in de koude lucht blij ven. Dit blad bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot J zaterdagavond. Opgemaakt te 2 te 1-1.15 uur). 2 PLAATSELIJK REGEN 2 Veel bewolking met later plaat- 2 selijk regen. Matige of krachtige wind uit noordelijke richtingen. 2 Weinig verandering in tempera- 2 tuur. 5 Hoogwaterstanden J Sept. 12.v.m.; n.m. Het weer in Europa De weerrapporten van vrijdagmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM zwaar bewolkt 16 C. OSLO regen 11 KOPENHAGEN regenbui 16 ABERDEEN regenbui 13 LONDEN zwaar bewolkt 14 AMSTERDAM onbewolkt 17 LUXEMBURG mist 15 PARIJS half bewolkt 19 BORDEAUX onweer 20 GRENOBLE zwaar bewolkt 19 onbewolkt NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRIOH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO 24 nevel 17 mist 17 onbewolkt 16 mist 16 nevel 17 half bewolkt 23 nevel 20 nevel 20 onbewolkt 29 onbewolkt 24 Korreltje De rook van 't vaderland is beter dan een vreemd vuur.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1