MET INGANG VAN 1 SEPTEMBER Chefarine4 Voor doorbouwen bij slecht weer f 2 miljoen nodig WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Ambtenaren ontevreden In de vergadering van de centra- Ie commissie voor het Georganiseerd Overleg heeft gisteren de regerings vertegenwoordiger medegedeeld, dat de ministerraad heeft besloten een salarisverhoging aan het overheids personeel van 6 procent toe te ken nen met ingang van 1 september a.s. De datum van ingang ontlokte protest aan de vertegenwoordigers der ambtenaren. Men is van mening, dat de verhoging in elk geval moet worden doorgevoerd met terugwer kende kracht tot 1 juni 1956. De ambtenarenorganisaties beto gen, dat de verhoging met ingang van 1 september nog minder zou be De andere bonden echter, waarbij het middelbaar en lager personeel is aangesloten, kunnen dit voorstel moeilijk aanvaarden, omdat men vreest in conflict te komen met de eigen leden voor wie ook een te lage salariëring geldt. Het argument van de regering, dat het zeer moeilijk is hoger perso neel aan te trekken, geldt evenzeer voor het lager en middelbaar perso neel. De vertegenwoordiger van de re gering heeft medegedeeld de stand punten van de organisaties over te brengen. GEEN AKKOORD IN HET GRAFISCH BEDRIJF. Het Centraal Bureau voor de Gra fische Bedrijven deelt mede, dat op 21 en 27 augustus bespreken tus- 1955. De vertegenwoordigers van de ambtenaren hebben voorts geprotes teerd tegen de manier, waarop de onderhandelingen van regeringswe ge gevoerd zijn. Hogere ambtenaren. Tijdens de vergadering is ook ge sproken over het voorstel van de re gering tot verhoging van de salaris sen van de hogere Rijksambtenaren. De bond van hogere ambtenaren kan zich ten volle verenigen met de ver hoging van tien tq£ veertien procent. Het geschil over Amelands strand Kantonrechter er heen De kantonrechter te Leeuwarden zal a.s. dinsdag op het strand van Ameland een kijkje gaan nemen om zich een oordeel te vormen over het geschil dat tussen b. en w. van Ame land en de exploitant van een strand- hotel te Nes is gerezen met betrek king tot het baden. B. en w. van Ameland hebbep in het begin van dit jaar de exploitan ten van twee strandhotels te Nes verzocht 300.bij te dragen in de gemeentelijke exploitatie van het baden in zee. Tot dat ogenblik was het baden in zee daar vrij. Toen de exploitant van een der hotels niet van zins was aan het verzoek gehoor te geven, werden van gemeentewege voor zijn hotel borden met „verbo den te baden" geplaatst. De exploi tant ging wel baden, werd bekeurd en moest zich onlangs voor de kan tonrechter te Leeuwarden verant woorden. De ambtenaar van het openbaar ministerie eiste, omdat het hier een principiële kwestie betreft, een geM- boet van 11.waardoor het de beklaagde mogelijk wordt zo nodig in appèl te gaan. De kantonrechter stelde zijn beslissing nog even uit om eerst eens ter plaatse te gaan kij ken. sen de werkgevers- en werknemers organisaties in het grafisch bedrijf zijn gehouden over de toepassing van do regeringsverklaring van 19 maart 1956 met betrekking tot een per 1 september mogelijke verhoging der lonen. Partijen hebben echter geen overeenstemming kunnen bereiken. Zij hebben zich thans tot het College van Rijksbemiddelaars gewend, met Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge leerden hebben vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te meten. Daarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep beter dan elk middel afzonderlijk. (Advertentie) Koninklijke familie terug in Nederland Gisteravond om zes uur is de Da kota, die het koninklijk paar en de prinsessen Beatrix en Irene van Kor- foe naar Nederland heeft gebracht, op het vliegveld Soesterberg geland. Omstreeks tien minuten voor half het verzoek in dezen een beslissing zeven is het Koninklijk Paar in het te willen nemen. i paleis Soestdijk aangekomen. Commissie weersinvloeden: De door minister Witte ingestelde nul. Voorzieningen, die het mogelijk commissie weersinvloeden is van mening, dat de komende winter aan zienlijk meer pogingen anagewend moeten worden om bij slecht weer op de bouwplaatsen te laten door werken. Daartoe zal naar het oor deel van de commissie van over heidswege een bedrag van 2 miljoen gulden beschikbaar moeten worden gesteld om proeven te kunnen ne men op enige tientallen bouwwerken door het gehele land. Het afgelopen seizoen heeft het rijk 100.000 gulden gestoken in een experiment te Rijs wijk, waar is geëxperimenteerd met het toepassen van regenkleding, het plaatsen van kachels en het afschut ten van materialen en bouwplaatsen. De commissie zou dit op grótere schaal ook op andere objecten dan woningblokken willen voortzetten, te meer daar de langdurige periode van strenge vorst, waarvoor de maat regelen niet waren bestemd, weinig gelegenheid overliet om de aange wende middelen volledig te beproe ven, aldus „Het Parool". Evenals bij het Rijswijkse experi ment zullen de beschermende maat regelen effect moeten hebben tot temperaturen van vijf graden onder De laatste boot met vleugels Deze foto's tonen het laatste op het gebied van vleugels voorziene boten, ont worpen door de Duitse ingenieur Friedrich Wendel uit Hamburg. De boot rust op drie steunen (onder) die eindigen in kleine vleugels en waarvan de» voortse twee een schroef dragen en de achterste als roer dienen. Zolang de boot stil ligt, rust de gehele romp in het water. Maar naarmate het vaartuig een grotere snelheid ontwikkelt, verheft zij zich verder boven het watter-* oppervlak, tot zij de hoogte heeft bereikt zoals op de bovenste opname. Zij glijdt dan met een minimum aan weerstand door het water. De snelheid die de boot heeft bereikt bij de hier getoonde vaarproeven op de rivier de Elbe is ruim vijftig km. per uur. ffiuóCatid fréinuiaedt de made aan de kamende tainted maken bij strengere vorst door te werken, worden voorlopig niet eco nomisch verantwoord geacht. Proeven met de plastic kappen, zoals de HABO aan de Haagse Sport- laan heeft genomen, vindt de door minister Witte ingestelde commissie weersinvloeden economische niet ver antwoord. Het bedrag van twee miljoen gul den, dat volgens raming van de com missie nodig zal zijn om de komende winter op grote schaal te kunnen experimenteren, vormt ongeveer twee procent van de bouwkosten in ons land over de periode, waarin de bijzondere voorzieningen worden ge troffen. In Zweden en Denemarken, bepaalt men zich op dit gebied tot ongeveer hetzelfde percentage. De commissie werkt op het Ogen blik aan een serie richtlijnen voor de bouw in het winterseizoen, die ver moedelijk in de loop van de volgen de maand worden gepubliceerd. Zij beslaan een uitgestrekter terrein dan de suggesties, die de door de Raad van Bestuur Bouwbedrijf opgerichte commissie klimaatsinvloeden al tij dens de afgelopen winter heeft ge daan. De departementale commissie betrekt er ook de opdrachtgevers en de directies bij en economische kant stuk in. De commissie klimaatsinvloeden van de Raad van Bestuur Bouwbe- drijf, zal eveneens volgende maand een aanvulling geven op de eerder verstrekte aanbevelingen. Men zal dit weer doen in de vorm van een J geïllustreerde folder, die aan alle be- j langhebbenden via de organisaties j wordt gegeven. Deze nieuwe serie i wenken raakt de technische onder- I delen van het bouwvak. De plastic HABO-kappen hebben inmiddels hun dienst gedaan Over hoogstens twee weken wordt de eer-1 ste afgebroken en veertien dagen j daarna volgt de tweede. Voorlopig worden ze opgeslagen. Onder arbeiders bestaat weinig animo bij regenachtig en winderig v/eer, waarvoor de kappen toch zijn bestemd, in de trek te moeten staan. Wanneer de kappen zijn afgebro- ken en het volledige resultaat dus te overzien is, zal de directie van de HABO rapport uitbrengen over de j proef. De strekking hiervan zal zijn, dat de kappen hun geld niet hebben opgebracht, maar dat het experiment toch zal worden voortgezet. De HABO zal in de komende win ter naar Scandinavisch voorbeeld bij een complex woningwetwoningen ge bruik maken van (brandende) cen trale verwarming tijdens de ruw bouw. „6 pct-stakinv" in j Enschedese fabriek Na maanden onderhandelen zonder resultaat hebben 400 vrouwen en meisjes van een con/fektiefabriek te Enschede de toestand zelf in handen genomen, door gisteren het werk neer te leggen met als eis de uitbeta'ing van de 6% loonsverhoging, die per 1 juli beloofd was. De vakbonden zijn bij de staking betrokken en de uitzichten op een spoedige oplossing schijnen niet zeer gunstig, omdat onderhandelingen, die tot dusverre gevoerd zijn. niet op een spoedige beslissing wezen. VELSER-AUTOTUNNEL 30 SEPTEMBER DOORBROKEN Zoals men zich herinnert wordt momenteel aan twee zijden gegraven aan de autotunnel onder het Noord- zeekanaal te Velsen en wanneer de berekeningen kloppen zullen deze twee helften op 30 september a.s. met elkaar verbonden worden. De minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. L. Algera, zal by de tunnel aanwezig zijn, wanneer het laatste schotje wordt weggebroken. Vele creaties afgestemd op het Comfort. Het is alweer zover. Voor al diege nen die nog op „echte" zomer hopen, is er deze waarschuwing: Parijs heeft de nieuwe collecties voor de winter gereed, de kwakkelzomer 1956 loopt nu definitief ten einde. Dit einde evenwel betekent voor het „mode- front" een nieuw begin, een nieuw „offensief", waarbij de nieuwste scheppingen van de ontwerpers en mode-koninginnen in de Franse licht stad is stelling worden gebracht om de aanval op de beurs van de huis vrouw zo effectief mogelijk te lan ceren. En het moet gezegd, de wapens, die Parijs bij die aanval inzet mogen ge zien worden. Natuurlijk. Er is ook al te „grof geschut" bij, maar over het algemeen zijn er weinig „ernstige" excessen. De meeste ontwerpers heb ben voortgeborduurd op de op ge makkelijke bewegingen afgestemde stijl, die in de herfstcollecties reeds de boventoon voerde. De hoge boe zem-lijn bleef en kreeg zelfs iets meer nadruk, de schouders zijn ruim ge houden, de taille heeft haar „nor male" plaats behouden en de heupen bleven slank. De zoom zal ook deze winter ongeveer 40 cm. van de grond blijven. In de middagkleding is een Russi sche invloed merkbaar, die wel sterk spreekt uit de bonten- of met bont bewerkte hoedjes, die vele creaties bekronen. Het meestal nauwsluitende lijfje draagt vaak rokken van het wijdere type. Jurken naar dit model zijn vlot gecombineerd met korte, al dan niet half gesloten, jasjes van dikkere stof. De capes variëren voor deze winter zeer in lengte. Op de avondkleding en de toiletjes voor na het dagwerk heeft de stijl van de jaren rond 1912 een duidelijk stempel gedrukt. Men ziet b.v. zwart fluwelen pakjes en ensembles, uit bundig afgezet met witt nerts of her melijn, ruim gedrapeerde japonnen in chiffon, dat toch de vormen accen tueert, en romantische, soms zeer ge durfde, decolleté's, al dan niet voor zien van de soms zeer noodzakelijke smalle bondjes. Wat de rokken aan gaat volgen de avondjurken de stijl van de dag-toiletjes ;ook hier is het in de ruimte" gezocht. Korte lijfjes lopen soms uit in sterk'gesteven wij de rokken. Glanzend fluweel in tin ten die aan kostbare juwelen herin neren, satijn in rijke schakeringen en zwaar brokaat zijn voor dit genre de voornaamste materialen. De kortere «fer in de rok en het losgewerkte, met veel van een getailleerde bolero. Het knopen bezette, lijfje versterken de indruk van gemak en beklemtonen het vrouwelijke. Voor overdag heeft Patou veel tweed verwerkt en ook bij zijn overige creaties treft men vaak dit gemakkelijke materiaal. Boven-midden: de romantische in slag van de nieuwe collectie's blijkt duidelijk uit de „Prinsen-lijn" en de lange sleep aan deze avondjapon van Pierre Balmain. Wit satijn van ge sponnen orlon en zijde werd gebruikt voor een stevige achtergrond, waarop het borduurwerk van zilver en pa rels goed uitkomt. Rechts-boven: jeugdig en fris van avond-japon is vaak vrijwel geheel SUH is „Byllia" een modelletje van gedekt met borduurwerk, dat qua fantasie en motieven aan oosterse in vloeden doet denken. Zowel voor de dag- als de avondtoiletten is zwart de hoofdkleur, violet komt weer „ini the running" en verschijnt naast alle bruinen, groenten en roden van deze herfst. Deze foto-combinatie toont een greep uit de rijke Parijse verzame ling: Links-boven: een eenvoudige tail leur uit de collecte-Jean Patou, ver meer op de vaardigd uit zwart-witte tweed van van het vraag- gesponnen „orlon". De brede plooien Lanvin-Costillo, uitstekend geschikt voor een wandeling in de stad. De lichtklokkende rok is gecombineerd met een nauwsluitend jasje met een dubbele rij knopen, waaraan de als capuchon te dragen brede kraag de romantische noot toevoegt. Deze kraag zit vast aan een zwart fluweel kapje, dat ver voor op het hoofd wordt gedragen. Links-onder: is „Sapristi" van Jacques Helm, een vlot stads-ensem- ble dat zijn Russische inslag ver raadt door de astraken-kraag. De stof is koningsblauwe wol, de rok heeft ongestilcte plooien, die boven de heuplijn beginnen, het jasje heeft hoedje in de vorm van de Russi sche bontmuts is van zwart flu weel. Onder-midden: Jean Dessee brengt dit jasje in de vorm van een cape, vervaardigd uit lichtgrijze wol en zo wel overdag als 's avonds te dragen. De ruime arm gaten zijn afgezet met grijs emba-nertz. Rechts-onder: dik tweed van ge sponnen orlon en wol is het materiaal waaruit dit tailleurtje door Jean Des- ses werd gemaakt. Het draagt alle kenmerken van de neiging tot gemak kelijke kleding, die dit jaar opvalt. Onder het wijde driekwart jasje gaat een eenvoudig model jurkje schuil. HEISTELLING VIEL OP HEIBAAS. Bij werkzaamheden aan de nieu we-Maasbrug te Vehlo is maandag avond de 47-jarige heibaas J. van Schayk uit Asten (Noord-Brabant) bekneld geraakt onder een heistel ling, die op een schip geplaatst was en plotseling omkantelde. Het slacht offer moest met ijzerzagen uit zijn netelige positie worden bevrijd en overleed spoedig na het ongeval. De heer Van S. was gehuwd en had ze ven kinderen. De rijkspolitie te wa ter heeft een onderzoek naar de toe dracht van het ongeluk ingesteld. Cluta aeraarmd tat zakformaat Voor automobilisten, die soms we! eens de neiging krijgen hun oude wagen, als die perse niet verder wil, „in elkaar te trappen", heeft een Duitse firma in Dusseldorp de oplossing gevonden in de vorm van een enorme hydrau lische pers, welke zij voor anderhalf miljoen Duitse marken bouwde voor een Engelse staalfabriek. Het gevaarte, dat maar liefst 230 ton weegt, slokt aan de ene kant carosserieën van auto's op en levert deze aan de andere kant, geperst tot keurige pakjes van anderhalf tot twee en een halve ton, weer af. De foto's 'aten zien hoe dat allemaal gaat. Minimum exportprijzen voor Ned. bloembollen Geen bezwaar Het bestuur van het productschap voor siergewassen heeft van minis ter Mansholt de mededeling ontvan gen, dat deze geen bezwaar heeft te gen het nieuwe minimum-prijzen stelsel bij de uitvoer van bloembol len. De minister neemt daarbij aan, dat deze minimum prijzen van generlei invloed zullen zijn op de binnen landse prijzen voor bloembollen. De augurkenoogst zal in Nqord- Limburg nog aanzienlijk beneden de toch reeds lage verwachtingen blij ven, kan thans worden vastgesteld. Tot dusverre werden op de Ven lose veiling van dit produkt 600.000 kg aangevoerd, tegenover 5,5 miljoen kg in dezelfde periode van het vorige jaar. De grootste aanvoeren zijn reeds achter de rug, zodat het totaal van de aanvoer op niet meer dan 1,5 mil joen kg zal komen. Het seizoento taal van 1955 was 13,5 miljoen kg augurken. De hoge prijzen voor deze groente kunnen het verlies niet goed maken en bij de huidige prijzen zullen de financiële opbrengsten van dit pro dukt ongeveer 10 van die van het vorige jaar bedragen. ITALIAANSE SIERKUNST IN DEN HAAG TENTOONGESTELD. Gisteravond heeft de Italiaanse ambassadeur Giorgia markies Ben- zoni in het gemeentemuseum te 's-Gravenhage de tentoonstelling „I'Italie Splendida" geopend, waar sieraden van edelsmeden, glasbla zers, wevers en andere kunstenaars- handwerklieden geëxposeerd wor den. Deze expositie van pronkjuwelen der Italiaanse sierkunst, een tijdvak van meer dan zeven eeuwen omvat tend, zal tot 31 oktober te bezichti gen zijn. In Italië zal de volgende maand een drie-dimensionale postzegel uit gegeven worden, waarvan men zon der special bril de derde midensie zal kunnen zien, zo heeft de Italiaanse

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5