S)e Eoka hervat de strijd op Cyprus Nasser zei niet WAAR en WANNEER hij praten wil K.L.M.-machine bijna in botsing met straaljager 5 Nederlandse verstekelingetjes aan boord van Australisch schip Leger verwelkomde Abdulgani niet Licht in het mysterie der rijke weduwen? Directeur: C. M i HAMERS VELD. Hoofdredacteur: U C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1956 47ste JAARGANG No. 13893 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs fo.55 p. w f2.35 p. mnd., 17.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 £ij.d winnen tijM Maóó eiA aag,meik Nadat president Nasser gisterochtend had laten weten dat hij bereid was, de commissie-van-vijf te ontvangen, begaf de Australische premier Menzies zich gisteravond opnieuw naar de Egyptische ambassade te Londen om te vra gen waar en wanneer Nasser het onderhoud denkt te hebben. In Nassers: antwoord, dat eigenlijk alleen maar bestond uit de mededeling dat hij bereid was, de commissie te ontvangen, stond niets over plaats en tijd. Men meent, dat het hoe langer hoe duidelijker wordt, dat Nasser probeert tijd te winnen. Russische propaganda stookt in Egypte De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken John Foster Dulles heeft dinsdag op zijn wekelijkse pers conferentie gezegd, dat president Nas sers instemming om een bespreking te houden met de vijf-landencommis- sie over de Suezkanaalcrisis een bij drage is in de oplossing van deze kwestie. Volgens Dulles voert de Sowjet- Unie een boosaardige propaganda campagne onder het Egyptische volk om het Nasser zo moeiijk mogelijk te maken het westelijke voorstel voor internationaal beheer van het Suez- kanaal te aanvaarden. De scherpe Russische propaganda wordt vooral gevoerd door middel van radiouitzendingen voor Egypte in de Arabische taal. „Maar, zo voegde Dulles er aan toe, president Nasser heeft voldoende invloed en gezag om een eerlijk plan te aanvaarden en ik geloof dat dit een eerlijk plan is". Twee Britse diplomaten hebben op last van de Egyptische autoriteiten het land moeten verlaten. Zij worden van spionage beschuldigd. Het zijl* de eerste secretarissen van de Britse ambassade James Flux en John Gove. Eén der twee Engelsen, die we gens spionage in Egypte zijn gearres teerd, Swiniburn, zou hebben bekend, dat hij zijn instructies van de beide diplomaten placht te ontvangen. Van officiële Egyptische zijde wordt gezegd, dat Swinbum en andere ge arresteerden tal van bekentenissen doen, die zullen leiden tot de aan houding „van nog meer agenten Swinburn zou hebben meegedeeld, dat hij in 1952 is begonnen voor de Britse geheime dienst te werken. Hij zou een volledige lijst van zijn agen ten hebben gegeven. j Soekarno leert 't wel President Soekarno en zijn gezel schap zijn gistermiddag in vier Rus sische vliegtuigen in Moskou aange komen. Op het vliegveld waren ter begroe ting alle groten van het Kremlin aan wezig. In zijn eerste rede, die Soekarno op Russisch grondgebied hield, dat was gisterochtend op doorreis naar Mos kou in Bakoe, toonde Soekarno zich al aardige aan de Russische sfeer te hebben aangepast. Ik vertegen woordig een volk van tachtig miljoen zielen, dat strijd tegen het juk van kolonialisme en imperalisme, zei hij. Mijn volk poogt thans, vertelde hij, de economische achterstand in te ha len, die is ontstaan door enkele eeuwen exploitatie van ons land door het buitenlandse kapitaal. Op de algemene zitting van de economische, philosophische en juri dische faculteit van de academie van wetenschappen der Sowjet-Unie is dinsdag besloten Soekarno de graad van doctor in de rechtswetenschap pen te versterken. Hierbij waren vele vooraanstaande persoonlijkheden uit kringen /an wetenschap .aanwezig. De Kabinetsformatie Het kabinet van H.M. de Koningin deelt mede, dat H.M. de Koningin vanmorgen op „Huis ten Bosch" de informateur, prof. mr. De Gaay Fort man heeft ontvangen voor het uit brengen van een tussentijds rapport. Met een bomontploffing Voor het eerst sedert het einde van het bestand, dat de Eoka op Cyprus gedurende elf dagen onderhield, is dinsdagmiddag een bom ontploft in het huis van een GrieksCypriotisch gezin te Lanarca op zuidelijk Cyprus. De bom veroorzaakte enige schade, maar geen persoonlijke ongevallen. Als het verkeer van motoren en fietsen in Nicosia is tot nader onder verboden tussen 's avonds zeven uur en 's morgens vier uur. In door de Eoka uitgegeven pam fletten wordt de verklaring van de Britse minister van koloniën, Len- ox-Boyd, over een dagboek van de leider van de verzetsbeweging, Dige- nis, dat onlangs zou zijn gevonden, beschouwd als „holle woorden en zeepbellen". (Uit het gevonden dag- Op vliegveld van Kopenhagen Maandagmiddag heeft zich op bet vliegveld Kastrup van Kopenhagen bijna een botsing voorgedaan tussen een KLM-vliegtuig en een straalja ger van de Amerikaanse luchtmacht, die tegelijkertijd dalende waren om op dezelfde landingsbaan neer te strijken. De gezagvoerder van het KLM-vliegtuig zag op het laatste ogenblik de straaljager, liet onmid dellijk gas bijgeven en de machine stijgen. Op die wijze heeft hij voor komen dat er een ongeluk kwam. Het KLM-vliegtuig was een vier motorige „Skymaster", die met ge zagvoerder N. J. Borgman naar Kas trup was gezonden om daar een veertigtal passagiers te halen, die niet meer met de lijnmachine naar Nederland konden worden vervoerd. Toen gezagvoerder Borgman maan dagmiddag omstreeks half twee op Kastrup wilde landen, nadat hij van de verkeerstoren de vereiste toe stemming om te landen had ontvan gen, en de nodige maatregelen voor een landing had genomen, zag hij tijdens de naderingsvlucht, op onge veer vijftig meter van het KLM- vliegtuig, een Amerikaanse straalja ger, die op dezelfde baan ook een landing wilde uitvoeren. Gezagvoer der Borgman liet zijn machine on middellijk doorstarten en stijgen; hij maakte met het vliegtuig een bocht om het veld, naderde wederom en zette het toestel aan de grond. Hij begaf zidh naar de verkeerstoren om opheldering. Later op de middag is hij met de „Skymaster" en de veer tig passagiers van Kastrup naar Schiphol gevlogen. Gebleken is, dat het KLM-vlieg tuig en de straaljager beide landings instructies en toestemming om te landen hebben gevraagd. Het toestel van de KLM kreeg de instructies en de toestemming, de vlieger van de straaljager is geen toestemming ge geven, maar desondanks is hij toch gaan landen. boek blijkt, volgens de Engelsen, dat de verbannen aartsbisschop Maka- rios de leider van de verzetsactie was). In de door Digenis ondertekende vlugschriften wordt gezegd: „Ons antwoord luidt opnieuw gaat met Makarios op basis van diens voor waarden onderhandelen", Gevangenen naar Engeland overgebracht. Zes Cyprische gevangenen zijn gis termorgen op transport gesteld naar Engeland om de rest van hun straf in een Engelse gevangenis te onder gaan. Onder hen bevindt zich een broeder van bisschop Kyprianos van Kyrenia, die met aartsbisschop Ma karios naar de Seychellen is verban nen. Nederlanders in Duitsland verongelukt Bij een auto-ongeluk op de snel- verkeersweg bij Siegburg (West- Duitsland) is dinsdagavond de 46-ja- rigc Nederlandse chauffeur J. Bol uit Ridderkerk om het leven gekomen. De 58-jarige mevr. Leuche Kai ser en de 59-jarige mevr. C. Bol zijn ernstg gewond in het ziekenhuis van Siegburg opgenomen. Zij verke ren niet in levensgevaar. Volgens de politie is de auto van de heer Bol doordat hij geen voor rang verleende, door een vracht auto tegen een boom gedrukt en vol ledig vernield. Naar zieke moeder Vijf jonge Nederlandse versteke lingetjes, die uit Australië naar Den Haag, waar hun moeder ziek ligt, wil den terugkeren, hebben geboft. Kapitein W. B. Thompson van het Australische passagiersschip „Oron- tes", waarop de kinderen zich in Fre- mantle hadden verstopt, heeft in Dur ban meegedeeld, de kinderen mee te nemen naar Londen, waar de Neder landse consul wel verder voor hen zal zorg dragen. (Wegens de Suez- kanaal-crisis vaart het schip rond de Kaap). De verstekelingen zijn de 21-jarige Anna Zandvliet, haar zusje Pauline (6) en haar broertjes Adriaan (12), Gerard (9) en Robert (8). De kinde ren, die twee jaar geleden met de ouders naar Australië waren geëmi greerd, wilden weer bij hun zieke moeder zijn, die naar Den Haag was teruggekeerd. Anna vertelde hoe hun avontuur was begonnen. „Ik had een plan. Wij gingen aan boord van de „Orontes" tegelijk met ander bezoek en ik liet de kleintjes het schip zien. Toen het bezoek van boord ging, nam ik de kinderen mee naar een achterdek en daar verstopten we ons. Het was onze enige hoop. We hadden geen kleren of wat dan ook bij ons. De kinderen Jiatdinaai Qiiffin te £anden tei aaide (ie&teCd Een overzicht van de plechtigheid in de kathedraal van -Westminster tijdens de requiem-mis ter ere van wijlen kardinaal Bernard Griffin, aartsbisschop van West minster. Ongeveer tweeduizend kerkelijke en wereldlijke autoriteiten woonden de plechtigheid bij. hielden zich stil en fluisterden niet, ook niet toen het schip de haven uit voer". Kapitein Thompson vond, dat de kinderen „gouden hartjes" hadden. Zij zijn allemaal nog minderjarig en kunnen niet vervolgd worden. „Als het aan mij ligt, zullen we ook tegen het oudere meisje geen vervol ging instellen" zo voegde hij er aan toe. De moeder, mevr. Zandvliet, is in middels per telegram op de hoogte gesteld van de komst van haar kin deren. Vader komt ook. De heer A. Zandvliet, wiens vijf kinderen als verstekelingen aan boord van het Britse schip „Orontes" op weg naar Europa zijn om zich bij hun moeder in Den Haag te voegen, heeft woensdag in Perth verklaard, dat hij met het Nederlandse söhip „Amstel veen" als werkend passagier naar Ne derland zal reizen. De gezagvoerder van de „Amstel veen" heeft verklaard, dat de familie Zandvliet zeker gezamenlijk Kerst feest zal kunnen vieren. Vier Franse onderzoekers, die gedurende meer dan een jaar op een zame gletschers van Groenland zullen verblijven, zijn maandag in Centraal Groenland per parachute op het ys neergelaten. In Algerije kruipt weer 't bloed en het vuur De afgelopen dagen hebben de opstandelingen tegen het "Franse bewind in Algerijë weer diverse gewelddaden gepleegd. In het centrum van Algiers veroorzaakten zij een ontploffing, welke verschillende winkels aan de boulevard Carnot volkomen vernielde en voorts werd weer brand gesticht in piet Sainem-woud bij de Algerijnse hoofdstad, dat reeds eerder een vlam mende bedreiging voor de oude stad heeft gevormd. De bovenste foto toont het brandende woud met op de voorgrond een jeep van het Franse leger, de onderste opname laat zien wat er na de explosie van de grote winkels aan de boulevard Camot overbleef Bij terugkeer in DJAKARTA De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Ruslan Abdulgani, is gisteren in Djakarta teruggekeerd uit Londen, waar hij de Suezconfe- rentie heeft bijgewoond. Onder de autoriteiten, die hem op het vliegveld kwamen verwelkomen bevonden zich alle belangrijke regeringsfiguren, maar geen vertegenwoordigers van het Indonesische leger. Zoals men weet heeft het Indonesi sche leger een poging gedaan Abdul gani te arresteren enige uren voordat hij op 13 augustus naar Londen zou vertrekken. Abdulgani's terugkeer werd in Djakarta met enige spanning tegemoet gezien, want er gingen ge ruchten dat een groep jonge leger officieren hem direct bij zijn terug keer zou arresteren. Dat is niet gebeurd en Abdulgani leek zelfs nogal zelfverzekerd toen hij op vragen van journalisten naar de „13e augustus affaire" antwoord de: wait and see. Abdulgani zou gis teravond al meteen aan het kabinet Spoor leidt naar een vrouw Het heeft er alle schijn van dat de politiemensen van Scotland Yard een leidraad hebben gevonden in het on derzoek naar de dood van een groot aantal rijke weduwen, die de laatste tien jaar in de Britse badplaats East bourne zijn overleden. Zij stellen thans een onderzoek in naar de dood van een mysterieuze vrouw, die de testamenten van vijf rijke weduwen als getuige heeft on dertekend en enkele jaren geleden zelf is gestorven. Deze vrouw, die na haar dood werd gecremeerd, liet een aanzienlijk for tuin na. Het meest merkwaardige is, dat in elk testament dat zij als ge tuige ondertekende de begunstigde dezelfde persoon wasde erfge naam van de mysterieuze vrouw. Bij zonder vreemd is voorts, dat geble ken is, dat de mysterieuze vrouw de weduwen, wier testamenten zij als getuige heeft ondertekend, niet ge kend heeft. Zij bezocht de huizen van die weduwen waarschijnlijk slechts één maal: om het testament te onder tekenen. Het ligt voor de hand, dat bij deze gegevens de gedachten uitgaan naar een lugubere hypnotiseur-moorde naar. De detectives van Scotland Yard hebben gisteren binnen een etmaal drie verpleegsters verhoord. Een van deze drie zou de onderteke ning van minstens een der testamen ten hebben bijgewoond. De politie houdt haar naam angstvallig geheim. Koude nacht Het depressiegebied boven de Noordzee en Zuid-Scandinav'ië, waar omheen koude, van oorsprong arcti sche, lucht over Schotland en Enge land naar het Europese vasteland stroomt, verplaatst zich langzaam naar het oosten en vult verder op. Tegelijkertijd neemt de activiteit van de randstoringen, waarvan er één dinsdagmiddag in het zuidoosten van het land weer enkele uren regen ver oorzaakte, in betekenis af. Doordat de lucht ook op grote hoogte zeer koud is, zullen er 's nachts boven zee en overdag boven land buien voorkomen die hier en daar met on weer gepaard kunnen gaan. In de komende 24 uur komt er over het algemeen weinig verandering in het weerbeeld. De temperaturen blij ven enkele graden beneden normaal en in de nacht kunnen deze tot lage waarden dalen, zodat plaatselijk mistvorming zal optreden,temeer om- mistvorming zal optreden, temeer omdat de wind zwakker wordt. verslag uitbrengen over de Suezcon- ferentie. Voor hij zich bij het gezel schap van president Soekarno in Moskou zal voegen, zal hij ook ophel dering verschaffen over de omstan digheden, die tot de „13e augustus affaire" hebben geleid. Het is intussen niet te verwachten dat daarmee de kous af is. Dit blad bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond 1 tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MEER ZON. Ko-ude nacht en plaatselijk mist. Morgen overdag zonnige perioden met slechts hier daar een ,bui. Zwakke, tijdelijk matige, zuidwestelijke wind en ongeveer dezelfde middagtem- peraturen. Hoogwaterstanden 30 Aug. 10.33 v.m.; 22.58 n.m. Het weer in Europa STOCKHOLM zwaar bew. 15 C. OSLO geheel bew. 16 KOPENHAGEN onbew. 17 ABERDEEN geheel bew. 13 LONDEN mist 19 AMSTERDAM licht bew. 16 LUXEMBURG mist 17 PARIJS nevel 18 BORDEAUX regenbui 20 GRENOBLE half bew. 21 NICE zwaar bew. 26 BERLIJN onbew. 23 FRANKFORT half bew. 22 MiiNCHEN geheel bew. 18 ZURICH zwaar bew. 17 GENèVE mist 20 LOCARNO regenbui 22 WENEN zwaar bew. 28 INNSBRUCK geen opgave. ROME licht bew. 36 AJACCIO zwaar bew. 34 Korreltje wie ten dans wil gaan, moet zien wie hy bij, de hand neemt. (Oudhollands spreekwoord).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1