S)e CöidóeSou^cmt m Nasser het in zoekt tijd te winnen SUEZ-CONFLICT VANDAAG ANTWOORD aan commissie-MENZIES Gezocht wordt naar een compromis-oplossing De ramp in de Poolse mijn Vermindering van Sowjetbezetting in Oost-Duitsland Nieuwe oliebron in Perzië Op Cyprus staan de geweren weer opnieuw in de aanslag Het blijft wisselvallig KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 28 AUGUSTUS 1956 47ste JAARGANG No. 13892 Directeur: C. M. v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., 17.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 Advertenties: 17ct.p.mjn. Telefoontjes ƒ1.50 1 NASSER) j EIEREN voor kiest) i 1 zijn GELD Praten is voordeliger RASSER ZAL DAN TOOH eieren voor zijn geld kiezen; hij heeft weliswaar nog niet geantwoor.1, maar men verwacht niet anders dan een ■bereidverklaring om met de commis sie van vijf, gekozen uit de 13 landen, welke zich vóór het Dulles-plan (in ternationale controle over het Suez- kanaal) hebben uitgesproken, te gaan praten. Wel heeft hij alle mogelijke slingers om de arm gehouden en een hoge borst opgezet, dat hij nooit acn de soevereiniteit van Egypte zou la ten tornen en zo meer; maar intussen heeft hij het toch niet aangedurfd om botweg „neen" te zeggen. De commissie van vijf komt 0 naar Caïro met de opdracht om het plan-Dulles, dat op de Londense conferentie van zoveel kan ten steun verwierf, aan de Egyptische president voor te leggen. Nasser zegt, dat hij dit plan niet aanvaardt als uitsluitende basis voor onderhande lingen; hij wil ook over het voorstel van India spreken (Egyptisch beheer met gegarandeerde vrije doorvaart). Bovendien, gaat Nasser van de ge dachte uit, dat praten tot niets ver plicht. Men komt dus tot de conclu sie, dat Nasser vrijblijvend praten wil over een plan, waarmede hij het niet eens is, met mannen, die wel voorstanders zijn van dit plan, juist omdat zij Nasser niet vertrouwen. Kunt u zich voorstellen, dat daar veel van terecht komt? Toch is men over 't algemeen niet ontevreden over de gang van zaken en dat komt omdat men iets weet wat Nasser ook wel weet, n.l. dat de economische positie van Egypte, die toöh al niet te stevig was, sinds de affaire van de naasting er niet beter op is geworden. Zo is Egypte bijv. voor de katoenoogst afhankelijk van buitenlands krediet. Franse en En gelse banken financieren bijna 60% van de jaarlijkse katoenoogst door aan kopers van katoen in Egypte en aan exporteurs te Alexandrië kredie ten oip lange termijn te verstrekken, waardoor de boeren snel de opbrengst van hun oogst kunnen incasseren, ter- wel de katoenhandelaren „en expor teurs de afrekening van 't"buitenland kunnen afwachten. Voor de thans beginnende katoen oogst kan Egypte niet rekenen op buitenlands kapitaal en zal de rege ring uit eigen middelen moeten put ten. Op lange termijn bezien, zal Egypte ook rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat de financiële steun van Amerika wordt ingetrokken. Met andere woorden, Egypte staat thans voor de mogelijkheid, dat het, wat zijn betalingsbalans aangaat, er veel slechter voor zal komen te staan, wanneer het het Suezconflict niet weet te regelen. Vandaar dat Nasser zaj het met veel vijven en zessen, om zijn „ge zicht" te redden toch wel aan de groene tafel wil gaan zitten. BRENNERPAS WEER OPEN De Brennerpas, die sinds 25 augus tus voor het weg- en treinverkeer gesloten is geweest, is thans weer open. Een leger van arbeiders heeft het puin, waarmee de verkeersweg en de spoorlijn over een lengte van zes tig meter bedekt waren, verwijderd. De Brennerpas werd op 25 augustus tussen Ponte Gardena en Capo Dazzo (aan de Italiaanse kant van de pas) door een grondverschuiving geblok keerd. Het antwoord van president Nasser op de uitnodiging van de commissie- Menzies tot overleg over het Suezkanaal zal pas vandaag door de Egyp tische ambassadeur in Londen worden overhandigd. Volgens het aanvan kelijke plan zou het antwoord reeds zondagavond zijn ingediend. Een officiële Egyptische woordvoerder wilde niet zeggen of het uitstel bete kende dat het antwoord nog gewijzigd zou worden. Zondag reeds had het Egyptische kabinet besloten, de uitnodiging te aanvaarden. Westelijke politieke hoofdkwartieren maken hieruit op dat kolonel Nasser er vóór alles op uit is, tijd te winnen. TIJDWINST. Volgens deze kringen wil Nasser de opgewonden gemoederen in Enge land en Frankrijk tot bedaren bren gen en tegelijkertijd een politiek te gen-offensief, met behulp van andere Arabische staten, organiseren. De toon van de Egyptische pers, die onder toezicht en leiding staat van de regering, schijnt er op te wijzen, dat president Nasser zoekt naar een compromis-oplossing voor de Suez- crisis. Drie factoren beginnen meer en meer invloed uit te oefenen op de officiële Egyptische opvattingen van de toestand: Het Parijse blad France-Soir heeft geweigerd de advertentie op te ne men. ENGELSEN IN CAIRO GEARRESTEERD. Op beschuldiging van spionage zijn twee Engelsen te Cairo gearresteerd, vertrekken. Het zijn James Swinburn, die onge veer 51 jaar oud is en werkzaam bij bet Arabische Nieuwsbureau, en Charles Pittuck, die bij de Marconi Telegraph Company werkzaam was. NEDERLANDSE BAGGERMOLENS OPGEHOUDEN. De Nederlandse regering volgt met grote aandacht de maatregelen van de Egyptische Suezkan aalmaatschappij jegens twee Nederlandse baggermo lens, die na oplevering van een werk niet mogen vertrekken. De maat schappij heeft een tweede inspectie gelast. De Nederlandse regering heeft tot dusver geen directe bemoeienis met de zaak. De firma's, die het werk in combinatie hebben uitgevoerd, ma ken zich tot nu toe niet ongerust. Zij nemen voorshands aan, dat de molens na de tweede inspectie zullen mogen 1. Egypte is er nu van dat de militaire voorzorgsmaatrege len van Engeland en Frankrijk geen leeg gebaar zijn. 2. Egypte is ernstig verontrust over het slinkend aantal buitenlandse loodsen en technici in dienst van de Suez-kanaalmaatschappij 3. Vertegenwoordigers van Arabi sche en Aziatische staten in Cairo dringen er bij Nasser op aan een ge matigde houding aan te nemen. Zij vrezen, dat anders de westelijke hulp aan de onderontwikkelde landen voor Egypte zal worden ingetrokken. Egypte is nu ook in Frankrijk be-r gonnen met de werving van loodsen voor het Suezkanaal. Slechts 29 slachtoffers Het Poolse nieuwagentschap PAP heeft gisteravond medegedeeld dat bij de ramp in de Chorzovmijn in Opper - Silezië 29 mijnwerkers na de brand door gasvergiftiging om het leven zijn gekomen. De overige ingeslotenen volgens berichten van reizigers waren het er honderden zijn allen gered, aldus PAP, dat er aan toevoegt, dat de lichamen der slachtoffers reeds zijn geborgen. Volgens een Pools blad waren de 29 omgekomenen mijnwerkers opge sloten in een brandende gang. Red dingsploegen hebben getracht deze gang dicht te metselen daarmede de ingeslotenen aan de dood prijsge vend maar als gevolg van de in tens hitte en rookontwikkeling moes ten zij weer naar boven. Het Berlijnse blad „EZ" meldde, dat de brand zaterdagmorgen, op 320 Een kolonel, die tweemaal vertrok Uit Finsterwalde bij Kottbus in Oost-Duitsland zijn maandag negen tig Russische straaljagers naar de Sowjet-Unie, vertrokken. Het terug trekken van deze jagers is een on derdeel van de vermindering van de Sowjet-troepen in Oost-Duitsland met 33.500 man, aldus meldt het Oost-Duitse persbureau AJ).N. Bij het vertrek van de jagers wa ren vertegenwoordigers van de wes telijke Grote Drie aanwezig. In verband met het bovenstaande is het wel interessant het volgende voorval te vermelden, waarover men zich in Duitsland vrolijk maakt. In het Westberlijnse blad „Der Arbeid" stond gisteren een'forto van een Russische luchtmachtdivisie, die uit Oraniënburg wegmarcheerde op weg naar Rusland. Met hen mar cheerde een kolonel mee, die een op- meter diepte, begon. De toegangswe- een schuurtje. gen tot de mijn werden onmiddellijk door leger en politie afgesloten, maar niettemin verzamelden zich honder den vrouwen en familieleden voor de hekken. Erfenisje uit Amerika Een werkloze Italiaan, Dino Piazzo- roli uit La Spezia, heeft een sensatie beleefd, welke hij nog niet te boven is. Men is hem n.l. komen vertellen, dat hij anderhalf miljoen plus uit gestrekte koffieplantages in Argen tinië heeft geërfd. De erflater moet een oom van Piaz- zoroli zijn, die 98 jaar oud geworden is. Een naar Italië teruggekeerde emi grant, Giuseppe Melis, kwam dit alles vertellen, net op een geschikt ogen blik: Dino was een maand geleden wegens huurschuld uit zijn huisje ge woonde nu met zijn gezin in Afxit. Cand&auiutentaanóteCtUig. ap M2CI te JCampwt In het raam van de „Operatie H 2 O" wordt in Kampen een grote nationale landbouwtentoonstelling gehouden, die maandagochtend door minister S. L. Mansholt is geopend. We zien minister Mansholt hier met de voor zitter van de tentoonstelling, de heer W. de Feyter, in gesprek met enige dames in Kampereilandscostuum op het tentoonstellingsterrein. vallend fraaie baard had. Deze foto was zondag jl. genomen. Maar vlak naast deze foto stond nog een foto in de krant, waarop de zelfde kolonel stond afgebeeld met dezelfde fraaie baard, eveneens meemarcherend met soldaten van een Russische luchtmacht-divisie, die afscheid namen van Duitsland en huiswaarts togen. Maar deze laatste foto was in juni jl. in Brandenburg genomen. Men vraagt zich nu af, of de kolonel speciaal uit de Sowjet- Unie is teruggekeerd om voor de tweede maal afscheid te nemen? En of die Rusjjen eigenlijk wel echt naar huis gaan of dat het aldoor dezelfde divisie is die weggaat? Meer dan tweemaal de produktie van de tot nu toe rijkste Perzische oliebron levert een zaterdag door de nationale Perzische oliemaatschappij op 120 kilometer ten zuiden van Te heran aangeboorde nieuwe bron. De olie spuit zestig meter hoog en vol gens radio Teheran kan met reke nen op een produktie van 80.000 va ten per dag; volgens een andere des kundige schatting kon men dat be drag echter rustig verdubbelen. Het is nu zaak de stroom olie zo snel mogelijk onder de knie te krij gen en te zorgen dat er geen brand' ontstaat. Daartoe zijn strenge veilig heidsmaatregelen genomen en heeft de Perzische regering de Amerikaan se ambassade gevraagd voor haar contact te willen opnemen met de heer Myron Kinley, een Texase des kundige op het gebied van het blus sen van brandende oliebronnen. Alle weg- en spoorwegverkeer in de omgeving van de nieuwe bron is onmogelijk geworden en het kan, naar verluidt, nog wel een dag of tien duren voordat de uitrusting ter regulatie van de stroom zal zijn ge ïnstalleerd. Hoe oud is die schedel? Zoals te verwachten was, blijken de antropologen, die te Dusseldorf in congres bijeen zijn, het niet eens te zijn over de vraag, of de schedel, die onlangs in Thuenda, in de staat He- sen, is gevonden, inderdaad die van een Neanderthal-vrouw is, zoals de vinder prof. Eduard Jacobshagen, mqpnt. De antropologen, die uit tien lan den afkomstig zijn, houden het con gres ter herdenking van het feit, dat honderd jaar geleden de eerste sche del van een Neanderthal-mens is gevonden. De Italiaanse hoogleraar prof. Ser- gi verklaarde, dat de pas gevonden schedel die van een ,homo sapiens" is, daar hij bepaalde trekken ver toont, die overeenkomen met de sche del van de moderne mens. Prof. Ro land Bay uit Bazel (Zwitserland) was ook van mening, dat de schedel af komstig is uit een latere periode dan die van de Neanderthal-mens. De Duitse hoogleraar Jasobshagen antwoordde hierop, dat de door hem gevonden schedel een zo laag voor hoofd heeft als tegenwoordig niet meer kan worden gevonden. Na een verhit debat van twee uur stond prof. Jasobshagen toe, „zijn" schedel te onderwerpen aan een on derzoek met X-stralen. Dr. K/ Oakley van het Britse Museum in Londen «al deze delicate taak op zich nemen. ScfyptLiche cAaJime. utUcAurft $icti in umfoAtnen Een Soedanees meisje trippelt op hoge hakjes en gekleed in een lichte „sarong" langs een korporaal van het pas opgerichte Egyptische,, nationale bevrijdingsleger". Zij is op weg naar een kleedkamer, waar zij enkele minuten later uit zal komen in de uniform van dit leger, kompleet met „kistjes". Naar gemeld werd hebben duizenden meisjes uit de Soedan zich voor het bevrijdingsleger aangemeld; zij krijgen uitgebreide instructies in wapengebruik. Wapenstilstand voorbij Enkele incidenten hebben maan dag het aflopen van de „vreesloze periode" op Cyprus gekenmerkt. Op een legerbureau, in een rioolbuis en in een officiersauto heeft men, ge waarschuwd door onbekenden, tijdig drie tijdbommen ontdekt en boven op een autobus naar Paphos vond men een mortier, het eerste wapen van dit soort dat op Cyprus is aangetroffen. De spanning op het eiland nam snel toe naarmate het uur van midder nacht naderde. Winkeliers in Nicosia blindeerde reeds vroeg in de avond hun ramen; in de straten patrouilleerden sterke eenheden Britse parachutisten, de wapens schietklaar. In alle steden en op strategische punten elders op het eiland hebben Britse troepen wegversperringen be zet en zijn zij begonnen het verkeer weer te controleren. Het beeld is weer geheel gelijk aan dat van voor het bestand. Tot eergisteren was op Cyprus de hoop levend gebleven, dat op het laatste ogenblik een verlenging van de toestand van gewapende vrede mogelijk zou blijken door een wijzi ging in de Britse houding. Doch toen zondag uit Londen de mededelingen Verschillende storingen gaven het weer in grote delen van West-Europa opnieuw een zeer onbestendig karak ter. Een van de storingen trok van Spanje via het Alpengebied naar Po len, waarbij maandagmiddag de tem peratuur in Zuid-Duitsland en Oos tenrijk plaatselijk tot 32 graden steeg. De warme lucht werd na korte tijd weer door koudere verdreven, hetgeen met onweer gepaard ging. Hier en daar werd in 24 uur tijds meer dan 50 mm afgetapt. Samen hangend met deze storing trok een andere van Midden-Frankrijk over ons land naar het Noordoosten. Deze nam vooral na het passeren van Ne derland nog vrij snel in diepte toe en bereikte dinsdagmorgen Denemar ken, waar hier en daar eveneens meer- dan 50 mm regen viel. Een derde, geheel met onstabiele polaire lucht gevulde, depressie verplaatste zich met wat geringere snelheid over Engeland naar het Noordoosten. Ook deze ging vergezeld van veel regen en bracht op één van de waarne mingsstations meer dan 50 mm. Het weer in Nederland blijft ook woens dag onder invloed van het depressie- gebied bij Oost-Engeland, dat nu ech ter wel langzaam opvult. De aanvoer van onstabiele lucht, waarin buien en opklaringen vooikomen, blijft dan ook nog steeds voortduren. kwamen over de op Cyprus buitge maakte documenten, waaruit Maka- rios' leidende rol in de Eoka moest blijken, begreep men dat die hoop ijdel zou blijken. In Londen gaan de gedachten in middels uit naar een vervolging van Makarios op grond van zijn uit de buitgemaakte documenten gebleken rol in de Eoka. Premier Eden heeft een beslissing hierover echter uitge steld tot alle buitgemaakte documen ten zijn bestudeerd. Dit blad bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). BUIEN EN OPKLARINGEN. Enkele buien, maar ook op- klaringen. Matige, nu en dan krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera- tuur. Hoogwaterstanden 29 Aug. 9.37 v.m.; 21.47 n.m. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNGHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INSBRUCK ROME regen 18 C. zwaar bew. 20 licht bew. 18 regen 16 licht bew. 16 regenbui 17 licht bew. 16 regen 20 regenbui 21 nevel 29 zwaar bew. 26 onbew. 22 licht bew. 17 regen 30 mist 24 nevel 20 regen 20 licht bew. 30 half bew. 27 licht bew. 35 Korreltje Het geluk is vlug: die het vat, die het had; die het kwist, die het mist. Oud-Hol 1. spreekwoord).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1