Aan Mgr huldiging lansen werd tijdens de f 100.000 aangeboden Dekenale noodkerk te Leiden ingezegend Een indrukwekkende manifestatie in de Rotterdamse Ahoy-hal Herstelwerkzaamheden molen d'Heesterboom bij de Haagweg MAANDAG 27 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 inwijding nieuwe keek in amsterdam. Maandag 24 september om vier uur des middags zal mgr. j. P. Hui- bers, bisschop van Haarlem, de nieu- we St. Catharinakerk in Tuinstad- Slotermeer inwijden, nadat hij des zondags tevoren plechtig is inge haald. Na de kerkwijding volgt om half 'acht 's avonds een Pontificale H. Mis. myxomatose op veluwe. Op de Veluwe zijn weer enkele gevallen van myxomatose aange troffen. Een aantal konijnen, dat werd gevangen op het landgoed „Ap pel" tussen Voorthuizen en Nijkerk, bleek aan deze gevreesde ziekte te lijden en is onmiddellijk afgemaakt. De konijnen, die nog niet besmet zijn, tracht men zoveel mogelijk te vangen om ze na een inenting weer in vrijheid te stellen. Verscheidene duizenden uit alle delen van het Rotterdamse diocees zijn zondag in de Ahoyhal te Rotterdam bijeen geweest voor de diocesane huldiging van Z.H. Exc. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam. In de morgenuren droeg mgr. Jansen op een met rose gladiolen en pal men versierd podium een pontificale H. Mis op met assistentie van de vicaris-generaal, mgr. A. C. Schaaper als presbyter assistens, van de dekens van Rotterdam, mgr. J. H. Niekel, en van Den Haag, mgr. W. A. E. Bokeloh, als troondiakens, van dr. Ch. Claereboets S.J. als diaken en van de pastoor van Rotterdam-Zuidwijk, pater S. M. Thoen O.F.M. als subdiaken. Pater Urbanus van Gemert O.F.M. dirigeerde de schola St. Laurens bij het zingen van de Gregoriaanse Mis. Aan weerszijden van de bisschop pelijk troon hadden vertegenwoordi gers van verschillende orden en en kele leken-kamerheren plaats geno men, onder wie de Malteser ridders prof. S. F. L. baron van Wijnbergen, E. T. N. baron van Voorst tot Voorst en de kamerheren P. J. Spooren- berg, W. Croon, en F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst. Prof. G. H. L. Zeegers vertegen woordigde de ridders van het H. Graf. In het „kerkschip" bevonden zich onder andere geüniformeerde leden der jeugdbeweging en vertegenwoor digers van religieuze congregaties, minister A. C. de Bruyn, staatsraad H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst Onder de H. Mis .werd op 35 plaat sende H. Communie uitgereikt. Onder luid applaus trad mgr. Jan sen om 1 uur de Ahoyhal binnen. Op het podium nam rechts van de bisschop mr J. R. H. van Schaik, mi nister van staat en voorzitter van het huldigingspomité, plaats en links van mgr. Jansen minister A. C. de Bruyn. Het r.k. Residentiekoor uit Den Haag zong het Ecce Sacerdos voor vierstemmig gemengd koor met twee trompetten, twee trombones en or gel, speciaal voor deze gelegenheid door Marius Monnikendam gecom poneerd. 100.000. Hierna trad de voorzitter van het diocesane comité mr. J. R. H. v. van Schaik naar voren voor de aanbie ding van het diocesaan geschenk. Nadat spreker gewezen had op de moeilijkheden van de oprichting en de vestiging van het bisdom Rotter dam, bood hij mgr. Jansen een gro te zilveren doos aan met de woor den: „Het is geen doos van Pandora, maar de inhoud wordt gevormd door bankpapier, rijksdaalders, guldens, kwartjes, dubbeltjes, en centen, en bedraagt meer dan 100.000. Het co mité besloot reeds nu uw bisschop pelijk paleis compleet van radiotoren te voorzien, opdat de geestelijke ver warming in de komende dagen van koude met de onontbeerlijke licha melijke warmte worde aangevuld, Hierop volgde een jeugd-decla- matorium, dat Michel van der Plas schreef, en dat door zeven jongens en meisjes van de katholieke jeugd beweging werd uitgevoerd. Tevoren had de heer J. P. A. Koks, voorzit ter van de Rotterdamse K.J.B., de tekst aan de bisschop aangeboden. In dit spel had de schrijver op zeer aangrijpende wijze de materiële nood van de jeugd aangegeven: gebrek aan woon- en speelruimte; overvoe ding door allerlei zaken, die slechts tijdelijke bevrediging schenken, maar de honger naar hogere waar den niet stilt.Ademloos volgde de gehele Ahoyhal dit declamatorium en toen de bisschop de jeugdige me dewerkers tot zich riep om hen te bedanken zei hij: „Dat was prima". Voorts trad de jeugd van de deke naten van het bisdom met de vaan dels aan als presentatie van de ka tholieke jeugdbeweging van het Rot terdamse diocees. Iedere deputatie schonk de bisschop een produkt van eigen bodem. V erantwoording. In zijn dankwoord herinnerde mgr. Jansen aan zijn uitverkiezing, die voor hem nog steeds een niet te be grijpen, feit is. Steun voor hem bij het opnemen van zijn verantwoor delijke taak achtte de bisschop de bemoediging van mgr. Huibers: „Wees ervan overtuigd, en neem van mij aan, dat het niet je persoonlijke kwaliteiten zijn, maar dat het God is, wiens genade het doet". Naast het vertrouwen in God, zo zeide mgr. Jansen, is het vertrouwen in de diocesanen dat mij steun geeft. Maar dan moeten de diocesanen ook apos telen zijn, die bereid zijn de blijde boodschap van Christus uit te dra gen door woord en voorbeeld. „Hier is nauwelijks 1 van alle 650.000 diocesanen aanwezig, maar achter u zie ik die talrijke duizenden, wier De huldiging. Op de achtergrond her kent men mgr. Jansen. reeds grote invloed nog groter zal zijn, wanneer wij allen apostelen zijn". Nadat de bisschop het comité en met name mr vap Schaik voor de prachtige huldiging had gedankt, gaf hij zijn bisschoppelijke zegen, waar na alle het derde Gregoriaanse cre do en het „Christus Vincit" zongen. De gehele plechtigheid werd opge luisterd door het r.k. Residentiekoor, dat onder meer nog het alleluja van Marius Monnikendam en een Mag nificat van Hendrik Andriessen ten gehore bracht. Bij de foto's op de kap van de molen wordt gewerkt. Een van de werklie den poseerde voor de camera. (Foto's: De Leidse Couranth De foto geeft een beeld van de intocht van de bisschop in de geheel gevulde hal. Sobere plechtigheid Een niet onaanzienlijk aantal paro chianen van de St. Lodewijksparochie had zaterdagavond de novemberse stormvlagen getrotseerd om in het voormalige gebouw van de St. Jo- sephgezellen aan het Rapenburg de inzegening bij te wonen van de nood. kerk, die tijdens de laatste herstel fase van de St. Lodewijkskerk aan het Steenschuur, hun parochiekerk zal zijn. In de voormalige verenigingszaal, die nog wel de sporen van haar vroe gere bestemming draagt, maar die de tijdelijke uitverkiezing reeds een ze- UVS VERLOOR VAN EDO. In een vriendschappelijke wed strijd, waarin aardig spel werd ver toond, heeft UVS gisteren met 3 tegen 4 verloren van de Haarlemse klufo EDO. Aanvankelijk speelde TJVS met wind- mee en gelukte het Rijshouwer uit een aanval (het eerste doelpunt te scoren (10). Na de rust nam EDO het initiatief en won een doelpunt uit een tegen aanval. Een doelpunt uit een misver stand maakte van de stand daarop 12. Onmiddellijk volgde daarop de gelijkmaker, door Cor van der Zeeuw, die door de Haarlemse klub beant woord werd met een doelpunt. Op nieuw ging UVS in de aanval en weer was het Cor van der Zeeuw, die scoorde. Bijna tot het eind van de wedstrijd bleef de strijd gelijk op gaan, maar in de laatste minuut werd hét winnende doelpunt door EDO gëscóred. PRINSES WIL HELMIN A NAAR J0E RUÏGEINHOEK". De particulier secretaresse van H.K.'H. Prinses Wilhelnjina deelt me de, dat H.KjH. 28 augusus a.s. haar intrék zal nemen op „De Ruigen'hoek" te Scheveningen en ook daar haar .verjaardag zal doorbrengen. De noodkerk, een half uur, voordat de inzegening plaats vond. kere wijding verleent, legde deken W. P. M. Haring te half acht zijn parochianen de korte wijdingsplech tigheid uit. Evenals 's zondags voor de Hoogmis, ging ook nu de deken ze genend door de kerk, terwijl het koor achter in de kerk het „Asperges me" inzette, dat door alle aanwezigen werd meegezongen. Hierna vplgde een kort lof, waarin de deken vooral de belangen van zijn parochie-in-v. ording bij zijn parochia nen aanbeval. De restauratie van de molen d'Heesterboom aan de Rijn bij de Haagweg bezit van de fa. Noord man is elk jaar een punt van be spreking tijdens de behandeling van de begroting in de Leidse gemeente raad. Het zag er naar uit, dat men met de herstelwerkzaamheden begonnen is: op de kap wordt door de rietdek kers, de fa. gebr. Opdam uit Oud Ade en door timmerlieden van de fa. M. W. Meyer uit Voorschoten ge werkt. Het blijkt echter, dat deze herstelwerkzaamheden in opdracht van de firma Noordman worden uit gevoerd om de molen voor verder verval te behoeden. Onderhandelingen. Wij vernamen, dat de onderhande lingen met de gemeente nog steeds gaande zijn. De strijdvraag is echter hoeveel Rijk, gemeente en eigenaar aan de kosten van deze kostbare res tauratie zullen bijdragen. De directie van de fa. Noordman tekent hierbij aan, dat de molen voor het bedrijf geen betekenis meer heeft. Sinds ge ruime tijd wordt in de molen géén. hout meer gezaagd en ook de elec- trische aandrijving van de hout zagerij, die jaren geleden de plaats van de windkracht heeft ingenomen, wordt niet meer gebruikt. Hét spreekt vanzelf, dat alle partijen deze karakteristieke molen aan de rand van de stad gaarne willen be houden. De molen dateert van 1804 en werd door een voorvader van de familie Noordman in het midden van de vorige eeuw aangekocht. Rietdekker een griezelig vak. Op de kap van d'Heesterboom spraken wij met de heer Opdam, die sinds hij de schoolbanken verliet, het beroep van rietdekker uitoefent. Voor de leek lijkt het een griezelig vak. Behendig als een kat klimt de rietdekker uit het luik op de as van de molen. Hiij gebruikte hierbij nau welijks zijn handen. Het behoeft geen betoog, dat dit werk niet op school geleerd kan wor den. De praktijk moet het doen. Het rietdekkersvak is bij de familie Op dam van vader op zoon overgegaan. De firma heeft ook het herstel in handen van de molen van Gebr. Mulder aan de Haarlemmertrekvaart. Deken Haring verricht de inzegening.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8