Vrouwen en kinderen in brandende kolenmijn te Chorzow ingesloten Benoemingen Bisdom Haarlem Scheep Voer prestatiebeloningen in de bouwbedrijven in Vanavond start de Leidse Jeugd^Tom* 4 Gemeenten in Brabant zullen 5.000 huizen in 5 jaar bouwen Regering geeft 25 pet meer bouwvolume Weer brandt bij Latexfalt MAANDAG 27 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Z.H. Excellentie de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Hoofdaalmoezenier van het Kath. Jeugdwerk in het Bisdom Haarlem, de zeereerw. heer B. P. M. Schoone- beek; tot kapelaan te Amsterdam (O. L. Vr. v. Alt. Büst.) C. C. de Jong; tot kapelaan te Koog a. d. Zaan, S. W. J. de Wit (Neom.). Tot Bedrijfsaalmoezenier (deke naat Purmerend), J. Th. A. Goudt; tot kapelaan te Amsterdam (Chris tus Koning), W. F. M. van der Kooij; te Badhoevedorp, J. J. Laan; te de Kwakel, D. N. M. Brandsma (Neom.). Tot leraar aan het Klein Semina rie „Hageveld" te Heemstede, J. H. B. Vos; tot kapelaan te Den Burg (Texel), J. H. M. Koopman (Neom.). Tot kapelaan te Amsterdam (H. Agnes), B. A. van Zijl; te Haarlem (H. Liduina), S. Schut; te Velsen- Noord (H. Joseph), J. F. M. Hoes; te 't Kalf (Zaandam), G. I. Lottman (Neom.). Tot kapelaan te Haarlem (H.H. Elis. en Barb.), W. Akkermans; te Bussum (H. Hart), G. M. de Hollan der; te 't Veld, A. B. M. Douwes; te Obdam, W. Klück (Neom.). Tot kapelaan te Amsterdam (O. L. Vr. Kon. des Vredes), jhr. P. M. E. von Fisenne; te Heemstede (O. L. Vr. Hemelvaart), J. A. Kerstholt; te IJmuiden-West, G. W. M. de Wit; te Nes a. d. Amstel, H. B. Helsloot (Neom.). Tot kapelaan te Bussum (H. Jo seph), J. M. Lefeber; te Sloten (H. Pancratius), E. H. M. Hammann (Neom.). Tot kapelaan te Haarlem (O. L. Aetherklanken TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.15 Post Onvoorzien, TV- spel. 22.25 Dagsluiting. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Sopr. en piano. 11.50 Gram. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade ork. 13.55 Koersen. 14.00 De Schipbreuk, can tate. 15.00 Manege der stokpaardjes. 15.45 Gram. 16.35 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Mil.Kapel. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano- spel. 18.30 Amüs.muz. 19.00 Act. of gram. 19.05 Gram. 19.40 Amus.muz. 19.00 Act. of gram. 19.05 Gram. 19.40 Amus. muz. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 21.05 Caus. en interv. 21.30 Amus. muz. 22.00 Cabaret. 22.30 Gitaarspel. 22.55 Wereldkampioenschappen wiel rennen in Kopenhagen. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen. 23.20 Act. of gram. 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM H. 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Idem. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.50 Gram. 10.45 Idem. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de Ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Instr. octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Metropole-ork. 13.50 Gram. 14.00 Koorconc. 14.45 Gram. 15.20 Piano duo. 15.45 Gram. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regerings uitz.: Rijksdelen Overzee: Kroniek van overzee, door J. J. van der Laan. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Lichte muz. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 1915 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Strijkkwartet en altviool. 21.20 Pel- leas et Mélisande, opera. 22.45 Avondgebed en lit.kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. POTLOOD en GEEST No. 514. Horizontaal: 1. voorzet sel, 3. wordt gelezen, 7. knol, 9. vis, 11. kledingstuk, 12. eenmaal, 14. zwemvogel, 16. water in Friesland, 18. zijde, 20. karakter, 22. slede, 23. meisjesnaam, 25. munt in Eng. In- dië, 27. vrouw van Jacob, 29. cou rantenjongen, 30. tegen, 32. grutten, 33. term bij het boksen (afk.). Verticaal: 2. voor, 3. foei, 4. niet gesloten, 5. oude benaming voor li ter, 6. oude lengtemaat, 8. stad in Duitsland, 10. zoon van Jacob,' 11. meisjesnaam, 13. gem. in N.H., 15. voedsel, 17. hoofdwerk der oudnoor- se letteren, 19. rijstbrandewijn, 21. koemestvocht, 24. voegwoord, 26. bijwoord, 28. boom, 29. de gouden bul (afk. Lat.), 31. deel van de bij bel (afk.). Oplossing morgenavond. Vr. v. Zeven Smarten en H. Bavo), J. L. van Kesteren; te Krommenie, F. Verhoogt; te Beemster, S. Besse- ling (Neom.). Tot kapelaan te den Helder (O. L. Vr. Onbevl. Ontv.), Fr. Fr. M. J. van der Eerden: te Heer-Hugowaard (H. Dionysius), N. P. Reuzenaar (Neom.) Tot kapelaan te Amsterdam (H.H. Petr. en Paulus), W. C. Tamis; te Warmond, A. P. Loos (Neom.). Tot kapelaan te Amsterdam (H. Pius de X), A. S. Hetem; te Ursem, Th. de Haan (Neom.). Tot ka.-elaan te Amsterdam (H.H. Nic. en Barbara), B. C. Hoogeveen; te Amsterdam (H. Joan, de Doper), A. F. J. Hansen; te Bloemendaal, G. A. ten Have; te Uithoorn, G. P. Kas (Neom.). Tot kapelaan te Amsterdam (H. Will, buiten de Veste), H. N. M. v. d Plas; te Haarlem (H. Joan, de Do per), J. Breedveld, die kapelaan was te Limmen; te Heer-Hugowaard (H. Hart), J. A. Schut (Neom.); te Groo tebroek, G. Limburg (Neom.); te Halfweg, J. W. N. Valkestijn (Neom.) Tot kapelaan te Vogelenzang, C. Verberne. Z.H. Excellentie heeft opdracht gegeven aan de volgende eerwaarde heren hun studies voort te zetten: de weleerw. heer L. M. Thomas, aan de Universiteit te Nijmegen (theologie en paedagogie);. de weleerw. heer W. F. M. Postma te Rome (Kerkelijk Romeins recht); de weleerw. heer N. A. Dodeman, van de universiteit te Nijmegen (philo sophic). de weleerw. heer H. C. Laan aan de Kath. universiteit te Leuven (so ciologie). Tenslotte benoemd tot kapelaan te 't Zand, H. A. Schrama (Neom.); te Medemblik, P. A. G. M. Spierings (Neom.); te Wormerveer, Fr. P. G. Jansen; te Lutjebroek, J. P. M. Alle man (Neom.). Benoemd in overleg en met goed vinden van mgr. M. A. Jansen, Bis schop van Rotterdam tot leraar aan het seminarie „Hageveld" („Stouten- burg" Amersfoort), de weleerw. heer J. W. Bergen. ASSISTENT-MODERATOR BIJ „ST. AUGUSTINUS" TE LEIDEN. i Op voordracht van het hoogwaar dig heer dr. W. van Hees, magister generaal der Kruisheren, heeft de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, de weleerw. heer J. A. A- van Well O.S.Cr, benoemd tot assi stent moderator van de r.k. studen tenvereniging „Sanctus Augustinus" te Leiden. Benoemingen bij de Kruisheren De Magister Generaal der Kruishe ren dr. W. van Hees, heeft benoemd: voor het klooster en college te Uden: de leraren drs. A. Wijnhoven, drs. A. Hüsken en P. Tettero; voor het kloos ter en college te Amersfoort: R. Schellekens (Moderator aan het Con. stantijncollege afd. Gymnasium) en H. van Castoren (Moderator afd. H. B.S.) en de leraren P. van den Bosch en G. Wouters; voor het klooster te Ehrenstein (D.) C. van der Molen; voor Brazilië: H. Weinands, H. Duij- mel en W. van de Lokkant; voor de Missie van Indonesië: P. Ruigrok. Hij heeft opdracht gegeven hun studie voort te zetten te Tilburg en Nijmegen aan L. van Belkom en M. Jilesen. Op voordracht van de Magister Ge neraal worden benoemd: door de bisschop van Haarlem tot kapelaan te Amsterdam (O. L. Vrouw van Ze ven Smartén): Jos van der Heijden; door de bisschop van Rotterdam tot kapelaan te Rotterdam (H. Kruisvin ding): C. van Leeuwen; tot bouw pastoor te Ridderkerk: H. Waldram; door de bisschop van 's-Hertogen- bosch tot assistent te St. Odiliapeel L. Vollaers; tot assistent te Cuijk G. Nijkamp. Raad voor de Woningbo^ De Raad voor de Woningbouw heeft aan de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting vier aan bevelingen gedaan. 1. De gemeenten moeten steeds een voldoende hoeveelheid bouwrij pe grond voor uitgifte beschikbaar hebben. 2. Vroegtijdige samenwer king tussen architect, uitvoerder en opdrachtgever waarborgt een betere uitvoerbaarheid der plannen. 3. Uni ficatie der bouwvoorschriften bij Algemene Maatregel van Bestuur. 4. Invoering van prestatiebeloning in het bouwbedrijf. In de eerste aanbeveling wordt ge steld, dat de gemeenten steeds vol doende bouwrijpe grond voor uit gifte beschikbaar dienen te hebben. Voor onteigeningen ten behoeve van de woningbouw moet, zolang de wo ningnood duurt, de mogelijkheid aanwezig zijn om de verkorte pro cedure op grond van de wederop bouw toe te passen. Model-bestekken. In de tweede aanbeveling pleit de Raad voor een gelijkvormigheid van de werkmethoden van architect, aannemer en opdrachtgever. Daar bij wordt het gebruik van model woningbestekken en eenheid in cal culatieschema aanbevolen. Voorts: normalisatie van onderdelen en het gebruik van standaarddetails voor ramen en kozijnen. In zijn derde aanbeveling bepleit de Raad, dat in een Algemene Maat regel van Bestuur bepaalde techni sche voorschriften worden geünifi ceerd. De gemeentelijke bouwvoor schriften die daarnaast blijven be staan, moeten zorgvuldig worden aangepast aan deze algemene voor schriften. De unificatie van de bouw voorschriften ziet de Raad als een doorlopend proces, zodat de Alge mene Maatregel van Bestuur tijdig moet worden aangepast aan de voortschrijdende normalisatie. Premies. De vierde aanbeveling heeft be trekking op presatiebeloningen in het bouwbedrijf. De Raad verstaat onder prestatiebeloning een belo ning, gebaseerd op een langs objec tieve weg gemeten tarief, waarbij voor een prestatie, die boven een uniform vastgestelde norm ligt, een premie wordt betaald. In de indus trie is dit een algemeen gebruikt middel, in het bouwbedrijf wordt een dergelijk systeem in verscheide ne ondernemingen reeds toegepast. Loonzakjes verdwenen Loonbrenger ook! De betaalmeester van Wilton- Feijenoord stelde vrijdag aan een 27-jarige klokkenist uit Den Haag 16 loonzakjes ter hand voor de leden van een werkploeg met het verzoek deze aan de betrokken mannen te geven. De klokkenist stal echter een fiets en ging er met het geld van door. Hij is nog voortvluchtig met het bedrag, groot 1200. Kernexplosie in Siberië President Eisenhower van de Ver. Staten heeft bekendgemaakt, dat Rusland de proefnemingen met kern wapens heeft hervat en op vrijdag j.l. in Zuidwest-Siberië een kern toestel heeft afgeschoten. De perschef van het Witte Huis, James C. Hagerty, zei dat het wapen, afgevuurd, een „hoger type' 'dan een atoomwapen was, maar voor het ogenblik kon hij niet zeggen of het een waterstofbom was. Storm over Duitsland Tengevolge van hevige stormen, die Duitsland zaterdag teisterden, zijn tien personen om het leven ge komen. In Westfalen, het Rijnland en Neder-Saksen ontstond ernstige schade. In vele steden werd het tram- en busverkeer volkomen lamgelegd, toen telegraafdraden doorknapten en bomen omwoeien. Eenheden van het nieuwe Westduitse leger hielpen de politie en brandweer bij het vrij maken van de straten en wegen. De materiële schade valt nog niet te -berekenen. In een park in Hanno ver werden duizenden bomen ont worteld, hoogspanningsdraden en bovengrondse gasleidingen werden vernield en in Lunenburg woei het dak van het stadhuis. In Keulen werd vooral het grote tentenkamp, dat met het oog op de komende Katholiekendag in de stad was opgetrokken, verwoest. In het bijzonder werden de steden Düsseldorf en Hannover getroffen, waar voortdurend brandweerploegen in de weer waren om omgewaaide bomen op te ruimen en de burgers, wier woningen gevaar liepen, te hel pen. In de middag trok de storm over Berlijn, waar in beide stadsdelen de ondergrondse treinenloop tot stil stand kwam, doordat bij het plein van Potsdam een gedeelte van de overkapping dreigde in te storten. Soekarno naar Moskou President Soerkano van Indonesië is zondag met een gevolg van veer tig leden uit Djakarta vertrokken voor een bezoek aan Rusland, China, Oostenrijk, Zuid-Slavië en Tsjecho- slowakije. De reis zal 50 dagen du- Voordat hij in het vliegtuig stap te, hield Soekarno een korte rede, waarin hij de Indonesische leiders en het volk vermaande tijdens zijn afwezigheid de eenheid te bewaren. Hij had hier blijkbaar het conflict op het oog tussen het leger en de re gering over een corruptiezaak, waar bij de minister van buitenlandse za ken, Abdoelgani, is betrokken. Ab- doelgani zal zich later bij het gezel schap van Soekarno voegen doch eerst van Londen naar Djakarta te rugkeren om verslag uit te. brengen over de conferentie over het Suez- kanaal. Het voornaamste doel, dat Soe karno nastreeft in Moskou, is het verkrijgen van meer economische hulp. Vorige week heeft Indonesië een handelsverdag voor de duur van een jaar met Rusland gesloten. Brandende mijn dichtgestopt De kolenmijn van Poirier, te Mon- tignies-sur-Sambre, België, waar vrijdag brand is uitgebroken, is za terdag gesloten. Daar er beneden geen mijnwerkers meer aanwezig zijn konden de schachten van 824 en 900 voor luchttoevoer en -afvoer van de bran dende galerij worden afgestopt. Men hoopt dat de brand door gebrek aan zuurstof zal doven, doch men houdt er rekening mee dat dit enige maan den kan vergen. De schachten zijn zodanig afgeslo ten dat zelfs eventuele mijngasont- ploffingen niet naar buiten kunnen slaan. Aantal groter dan Marcinelle Het Westberlijnse blad „Berliner Zeitung" meldt van reizigers, die uit Opper-Silezië in Berlijn zijn aangeko men vernomen te hebben dat bij het ongeluk in de steenkolenmijn te Chorzov het vroegere Königs- huette, dat zich zaterdag j.l. heeft voorgedaan, meer mijnwerkers, waar onder vele vrouwen, zijn ingesloten dan bij de mijnramp te Marcinelle. Onder de ingeslotenen zouden zich ook militairen bevinden, die naar de Opper-Silezische mijnen zijn gezon den, nadat zich moeilijkheden hadden voorgedaan met de mijnwerkers i.v.m. de hoge arbeidsprestaties, die van hen worden geëist, en de slechte omstandigheden waaronder zij moe ten werken. In de Opper-Silezische mijnen zijn, i.v.m. het heersende tekort aan mijn werkers, vele vrouwen en kinderen te werk gesteld. Deze moeten vaak tot zestien uur per dag werken, om het van hen geëiste quotum te kunnen volbrengen. Vernomen wordt, dat zaterdag ochtend j.l. brand uitbrak in schacht zes van de staatssteenkolenmijn te Königshütte. De voornaamste toe gangen tot de mijn werden onmiddel lijk door politie en legerwachten afgezet. Reddingspogingen. De brandende schacht werd dicht gemetseld, waarna er water in werd gepompt, ter bestrijding van het vuur ep de geweldige hitte. Redders, die het metselwerk hadd enverricht, moesten later, als gevolg van de grote hitte en de sterke rookontwikkeling, naar de oppervlakte terug keren. Zij waren er toen in geslaagd zes tien mijnwerkers te redden. De directie van de mijn bevestigde, in antwoord op een telefonische vraag van de „Berliner Zeitung", dat zich een ongeluk had voorgedaan, doch zij wilde geen verdere bijzonderheden mededelen. De vermiste familie veilig teruggekeerd Autopech Zaterdagavond is de familie Holl- manGrossimlinghaus behouden en wel van hun vakantiereis naar Noord- Italië in Maastricht teruggekeerd. In de afgelopen week was er bij de achtergebleven familie te Maastricht ernstige ongerustheid gerezen, toen de familie niet terug was acht dagen nadat men een telegram had gezon den dat de bejaarde vader van me vrouw Hollman ernstig ziek was, waarop uit Leoco de mededeling van een zo spoedig terugkeer was gevolgd. De familie is eerst woensdag naar Maastricht kunnen terugkeren. De heer Hollman deelde na zijn aankomst te Maastricht mede, dat herhaalde autopech, zowel het vertrek uit Lecco als de thuisreis aanzienlijk had ver traagd. Een telegram, dat de heer Hollman onderweg via een passe rende automobilist had willen doen verzenden, is blijkbaar niet doorge geven. Sprong naar de vrijheid Zaterdagmiddag omstreeks vier uur zijn tijdens het luchten twee gevan genen ontsnapt uit de gevangenis aan de Pompstationsweg te Scheveningen. Het zijn een 24-jarige gevangene uit Hoogkerk en een 23-jarige uit Hendrik-Ido-Ambacht. Beiden zijn veroordeeld wegens het plegen van inbraak en zouden in 1957 en 1958 hun straftijd hebben uitgezeten. 3-JARIG CHAUFFEUR. De bestuurder van een bestelauto, die zijn wagen in de Indische buurt te Amsterdam parkeerde om een kleintje koffie te gaan drinken, ver zuimde het contactsleuteltje uit het dash-board te halen. Een 3-jarig knaapje klom ongemerkt in de cabi ne, draaide het sleuteltje om, drukte, gelijk het behoort, de startknop in, en de wagen ging rijden. Ver ging de rit niet, want de auto reed het trottoir op en kwam tegen een rek met 140 lege melkflessen tot stilstand het rek werd be schadigd. JONGETJE VERDRONKEN. Zondagavond om half acht is het zesjarige zoontje van een beurtschip, per, die in de cemenshaven te IJmui- den lag, te water geraakt en ver dronken. Zijn broertje zag een slofje drijven en heeft toen onmiddellijk zijn ouders gewaarschuwd. Na een kwartier dreggen werd het stoffe lijk overschot van het knaapje opge haald. Het blad meldt verder, dat het of ficiële Poolse persbureau „PAP", in antwoord op een telefonische vraag, heeft medegedeeld, dat men op het Poolse ministerie voor de steenkool winning bezig is met het opstellen van een officiële bekendmaking. Varkensmarkten weer open Het feit dat in Nederland sedert 10 augustus j.l. geen gevallen van mond- en klauwzeer zijn geconsta teerd is voor de minister van land bouw, visserij en voedselvoorziening aanleiding geweest te besluiten met ingang van 31 augustus 1956 de schor sing van de varkensmarkten op te heffen en het houden van verkopin gen,, keuringen, tentoonstellingen e.d. van varkens wederom toe te staan. Er wordt aan herinnerd dat bij het vervoer van alle vee met uitzonde ring van paarden, de gebruikte mo torvoertuigen minstens eenmaal per kalenderweek moeten worden ont smet. Het vervoer van varkens tot een gewicht van 60 kg. blijft in een strook, grenzend aan België, verbo den, tenzij door of namens de betref fende inspecteur van de veeartenij- kundige dienst vergunning tot dit vervoer is vei'leend. „Taptoe Delft" niet verregend Het heeft niet veel gescheeld of de première van de Taptoe Delft 1956 zou door de regen weggespoeld zijn. Terwijl 's Gravenhage en omgeving gedurende de zaterdagavond geen droog half uur hebben gekend, is in het nabij gelegen Delft, waar de pre mière van de Taptoe Delft 1956 is ge houden slechts een kwartier lang regen gevallen en heeft men de voor stelling niet behoeven te onderbre ken. VORKSLIKKER UIT ZIEKENHUIS ONTSNAPT. Zondagavond is uit het ziekenhuis Zuidwal ontsnapt een 27-jarige sto ker, die daar uit het huis van bewa ring naar toe was overgebracht om dat hij een vork had ingeslikt. De man wordt verdacht van het openbre ken van een brandkast in een per ceel aan de Groot-Hertoginnelaan. De stoker had de jas van een bewaker over zijn nachtgoed aangetrokken en was zo de poort uitgewandeld, Een paar uur later is hij door de politie uit zijn woning gehaald. De Kabinetsformatie Zaterdagochtend heeft de informa teur, prof. mr. De Gaay Fortman, nog een onderhoud van een half uur gehad met prof. dr. J. Horring, direc teur van het Landbouweconomisch Instituut. Naar zijn woordvoerder mededeelde heeft de informateur zich bij dit bezoek over enkele tech nische problemen laten voorlichten. Zaterdagmiddag heeft hij met mr. Burger het aangekondigde onderhoud te Zwolle gehad. Het duurde van kwart over vijf tot half acht. Prof. De Gaay Fortman heeft de zondag in de familiekring doorge bracht op zijn vakantieadres te Koot wijk. Des avonds is hij vandaar naar Den Haag gegaan. Onderweg heeft hij te Wassenaar een gesprek gehad met prof. dr. L. J. C. Beau fort, lid van de Eerste Kamer voor de K.V.P. Vanmiddag om twee uur hoopt de informateur minister Suurhoff op „Het Torentje" te onvangen. Met al deze gesprekken is de in formateur nog in de oriënterende sfeer. Aan een programma is hij nog niet toe, aldus zijn woordvoerder. BLIKSEM IN 2 BOERDERIJEN. Schade 100.000. Door blikseminslag is zondagmor gen omstreeks 4 uur in Beemster en Avenhorn brand ontstaan in 2 boerde rijen, die 300 meter van elkaar af stonden; zij zijm tot de grond toe af gebrand. De boerderij in de Beemster behoorde aan de heer S. Bleeker; die in Avenhorn aan de gebroeders Stam. De schade, die door de ver zekering wordt gedekt, wordt van beide boerderijen samen op ruim 100.000 geschat. BLIKSEMBRANDEN Tijdens een hevig onweer is zondag de bliksem ingeslagen in de boerderij van de heer Oltland in Barsbeek in de gemeente Vollenhove. De schuur van de boerderij ging geheel door brand verloren, waardoor o.a. de ge hele hooioogst, die daarin was op getast, verloren, ging, evenals een auto en verscheidene landbouwma chines. Het woonhuis van de boerde rij kon door de brandweer worden behouden. De eigenaar was verzekerd In Hattemerbroek sloeg zondag de bliksem in de hooiberg bij de boer derij W. van Duinen. Een grote hoe veelheid hooi en rogge, in totaal ter waarde van 12.000 is verloren ge gaan. Ook deze eigenaar was verze kerd. VIJF KOEIEN DOOR BLIKSEM GETROFFEN. Zondagmiddag zijn tijdens een on weer -boven de buurtschap Rezer- veen, gemeente Hardienberg (O), vijf koeien, die aan een melkmachine stonden om gemolken te worden, door de bliksem dodelijk getroffen. De eigenaar, de landbouwer L. Wilde- boer, was voor de hevige regen even gaan schuilen. Weer sterk veld Men schrijft ons: Hedenavond 6.30 uur verzamelt de karavaan van de Leidse Jeugd Tour zich weer aan de Nieuwe Beesten markt. Het rennersveld is geheel compleet. Twaalf ploegen nemen aan de tour deel. De Hoge Mors, die de titel moet verdedigen heeft weer een sterke ploeg. Drie van hun favorieten, die op vacantiereis in Brabant waren, zijn telefonisch naar huis geroepen. Zij hebben er gelijk maar een trai- ningrit van gemaakt. Een broertje, die hen bij deze thuiskomst ontving, zei voor de grap, dat het niet door ging. Het antwoord leent zich niet voor verdere publica tie en broer zal wel nooit meer grappig zijn. Vele oude getrouwen rijden voor de tweede of derde maal mede. Het Levendaal is dit jaar met een sterke ploeg voor de dag gekomen. De Oranjeploeg vertoont vele nieuwe gezichten. Als complete buitenstadse ploeg verschijnt een Meerburg-com- SPEELTUINFEEST. Zaterdagmiddag heeft het bestuur van de Speeltuinver. „Westerkwar tier" het jaarlijkse speeltuinfeest ge houden, niet zoals altijd in de speeltuin, maar door de slechts weersomstandigheden in het Anto- nius Clubhuis, Mare. Er waren bijna 500 kinderen op dit feest aanwezig. De voorzitter, de heer H. G. Witte- naar, heette allen hartelijk welkom en vroeg de volle aandacht voor het Gezelschap Van Meurs uit Haarlem. Dit gezelschap wist met goochelen, popenkast, jongleren en mooi tra- pezewerk de kinderen te boeien. Na een gedegen voorbereiding is zaterdag in het Tilburgse stadhuis het contract ondertekend, waardoor in de steden Eindhoven, Den Bosch, Til burg en Breda in de komende 5 jaar 5000 huizen gebouwd zullen worden, nètgeen neerkomt op 250 huizen per gemeente per jaar. Met deze opdracht, die aan verschillende maatschappijen gegund is en die gedeeltelijk zal uitgevoerd worden in het zgn. Pronto-systeem blok ken spijkerbaar beton, waarvoor een fabriek te Tilburg wordt gebouwd is een kapitaal van 70 miljoen gulden gemoeid. De regering is enthousiast over deze wijze van woningnoodbestrijding en heeft de betrokken gemeenten een extra bouwvolume van minstens 25 toegewezen om de plannen tot uitvoering te brengen. De huizen zullen gedeeltelijk ééngezins- en gedeeltelijk etagewonin gen zijn. binatie aan de start. Enkele anderen uit de omgeving zijn aan incomplete ploegen gekoppeld. Het complete veld ziet er als volgt uit: 1. Levendaal, 2. Maredijk, 3. Hoge Mors, 4. Leidse Hout, 5. Burg- gravenlaan, 6. Ons Eiland, 7. Plan Noord, 8. Oranjeploeg, 9. Kooiploeg, 10 Meerburg, 11. Lage Mors, 12. Gem. ploeg. Hedenmiddag omstreeks een uur werd, tijdens afwezigheid van de ar beiders een begin van brand ontdekt in een der hoeken vau de grote werk- hal van de firma Latexfalt aan de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude. De Leidse brandweer, die onmiddellijk gealarmeerd werd, was spoedig aan wezig met een motorpomp- en een ladderwagen. De brand was niet zo hardnekkig, als die van de vorige week maandag, maar wel veel ge vaarlijker, daar in de onmiddellijke nabijheid van het vuur enige gas- cylinders waren opgeslagen. Omwonenden die van de aanwezig heid van de gasflessen op de hoogte waren verlieten in angst hun huizen. De brandweer weerde iedereen van het fabrieksterrein en wist het ge vaar te keren, door de flessen te ver wijderen. Een van de cylinders, die te zeer verhit was, werd in het water van de Rijn gegooid. De brand veroorzaakte slechte enige materiële schade. UITGAANSDAG PERSONEEL HCW—NEM. Zaterdagmiddag was het op de Doe- zastraat zwax't van mensen om de start van de grote tocht *te aanschou wen van het Stalen Band -personeel HCWNEM met hun dames. Om half twee vertrokken onder politiegeleidde 17 grote Maarse en Kroon-bussen. Ook de heer Bongaerts, directeur, woonde het vertrek bij. Van Leiden ging men over Alphen naar Utrecht -Zeist In Zeist werd in restaurant Boschlust thee met gebak genoten. Daarna maakte men een rondrit door Hilversum en naar Anna's hoeve, waar een prima koffietafel gereed stond. Aan tafel zaten mede aan de directeur Bongaerts en Stokman en ir. Schroder vergezeld van echtge noten. Hier sprak de heer H. Laman, voorzitter van de Stalen Band woor den van dank tot de directie en de organisatoren voor deze prachtige tocht. Vandaar vertrok men naar Amsterdam om in Carree de Snip en Suap-reveu bij te wonen. Na afloop vertrok men naar Leiden waar de stoet om 1 uur zeer voldaan aan kwam.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2