[EN MEISJE ,H I 1 OSodklk i r DE BRUILENDE BERG Nederlands pionierswerk in Brazilië Opkoper vernietigde de moeizame carrière van ass.-bedrijfsleider De ontvoerde Peter Weinberger werd vermoord Prehistorische schedel gevonden fw i I d West E V VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Uitzonderlijke resultaten Op het internationale geografische congres te Rio de Janeiro is rapport uitgebracht over het „verbazingwek kende en prachtige pionierswerk" dat een groep Nederlandse immi granten in Brazilië heeft verricht in hun strijd tegen de bodemverarming. De resultaten welke een kolonie van ongeveer 100 Nederlandse ge zinnen in de Braziliaanse staat Sao Paulo heeft bereikt, waren zo op zienbarend, dat de Amerikaanse des kundige John B. Griffin er een spe ciale studie van heeft gemaakt, wel- CAMERA S FILM Advertentie! Aetherklanken TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 16.00—16.30 Voor de kin deren. NTS: 16.30—16.30 Wereldkamp. wielrennen. 30.00 Journaal en weer- overzicht. KRO: 20.15 Rendez-vous aan de Seine. 21.00 Wij stellen u voor.... 21.15 Taptoe Delft. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbei ders in de continubedrijven. 11.30 Pianorecital 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Gr. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Liche muziek. 14.30 Voor de jeugd. 15.05 Dansmuziek. 15.35 Van de wieg tot het graf. 15.50 Radio Philharm. orkest. 16.40 Orgel en zang. 17.00 *Weekjournaal. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dans muziek. 18.45 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, caus. 19.40 De Bijbel in het kerkelyk jaar, caus. 19.55 Deze week, caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Metropole-orkest en klein koor. 21.00 Taptoe Delft. 21.20 Vliegen vangen. 21.40 Gram. 21.50 Soc. commentaar. 22.05 Leert uw landgenoten kennen. 22.35 Schim menspel op zee, hoorsp. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Taptoe Delft. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Koor concert. 7.45 Morgengebed en liturgi sche kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 10.00 Voor de; kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Prome nade-orkest en solist. (12.3012.33 Land en tuinbouw meded.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.40 Promenade-orkest 14.00 Boekbespre king. 14.10 Gram. 14.40 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Harmonie orkest. 16.00 De schoonheid van net Gregoriaans. 16.30 Gram. 16.50 Idem. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Gram. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalis tiek overzicht. 18.25 Wereldkamp. wielrennen. 18.35 Promenade-orkest, en soliste. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 20.00 Lichtbaken. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Gram. 21.00 Amerikaanse volksliedjes. 21.30 Gram. 21.50 Belevenissen van een missiona ris in 't centrale bergland van Nieuw Guinea, caus. 22.10 Gram. 22.35 Wij luiden de zondag in, avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25— 24.00 Gram. ke hij in een rapport bij het congres heeft ingediend. Griffin schreef o.m. dat de Neder landse immigranten in Brazilië geen roofbouw plegen maar de bodem herstellen en verbeteren en dit doen zij met zoveel succes dat de akkers een veelvoud opbrengen van de oog sten die soortgelijke maagdelijke grond oplevert. Het is een dramatische strijd ge weest van deze Nederlandse boeren, die zich hier zeven jaar geleden ves tigden. De eerste oogstopbrengst van 1949'50 bood weinig hoop voor de toekomst, aldus Griffin, en bedroeg slechts 800 per gezin wat minder was dan de produktiekosten. Maar de oogst 1953'54 bracht bruto per gezin 9800 op. Het Economisch-technologisch In stituut te Rotterdam heeft een tabel gepubliceerd, waaruit blijkt dat de belangstelling voor het lager tech nisch onderwijs in agrarische gebie den kleiner is dan in niet-agrarische streken. In de bollenstreek blijkt de animo voor het technisch onderwijs vrij gering zijn. In vergelijking met andere delen van de provincie heeft deze streek zelfs het laagste belang stellingspercentage. De 81-jarige heer J. Hopman, die woensdagavond in zijn woning in de 2e Nassaustraat te Amsterdam van de trap viel, toen hij de krant wilde halen, is in het Wilhelminagasthuis v;aar hij was opgenomen, overleden. Lood gestolen Een assistent-bedrijfsleider, die van gewoon arbeider is opgeklommen tot assisten-bedrijfsleider van een accu- mulatorenfabriek te Naarden, heeft zich laten bepraten door een 36-jarige opkoper uit Bussum, die hem wist te bewegen regelmatig lood weg te nemen uit de fabriek, dat dan ver borgen werd onder oud-papier dat de opkoper aan de fabriek ophaalde. Het was afvallood, dat bestemd was om weer omgesmolten te wor den waardoor het lood de normale prijs behield. De opkoper betaalde BOERDERIJ AFGEBRAND. Kinderspel. Gisteravond omstreeks acht uur is Ibrand uilgebroken in de boerderij van landbouwer Van Miérlo te Nleuw-Kuyk in de gemeente Vlij men, vermoedelijk doordat kinderen met lucifers hebben gespeeld. Aan gezien de 'boerderij een rieten dak bad, was het blussen voor de Vlijm- mense brandweer een vrijwel onbe gonnen werk en brandde het gebouw binnen korte tijd als een fakkel. De brandweer beperkte zich er toe de aangrenzende gebouwen tegen het vuur te beschermen. Er is slechts enig huisraad gered. Een 60-jarige Duitse vrouw, die door de Sow jets in Siberië gevangen wordt gehouden, heeft met verlof van de Sow jet-autoriteiten een tele foongesprek kunnen voeren met haar dochter, die op 7000 km. afstand in het Nedersaksische plaatsje Northeim woont. Zij kon haar dochter meede len, dat zij spoedig naar huis zal ko men. de assistent-bedrijfsleider 33 cent per kg., maar heeft hen slechts enige malen wat gegeven. De bedrijfslei der durfde echter niets te zeggen uit angst dat de diefstallen uit zouden komen. Toen de opkoper tegen de lamp liep, verraadde by echter toch de ass.-bedrijfsleider. De hoeveelheid gestolen loód be draagt 1700 kg. Beide arrestanten zijn voorgeleid voor de officier van Justitie. GEVAARLIJKE ZEE. Duitser verdronken. De 20-jarige Duitse elektromón- teur P. Gierse uit Brilon in donder dagmiddag omstreeks vier uur in de zee bij Scheveningen verdronken. De Duitser, die nog. door een agent van politie was gewaarschuwd, dat de zee gevaarlijk was, is waarschijn lijk in een mui tereeht gekomen. Een 54-jarige Duitse vrouw en een elfjarig jongetje uit Den Haag zijn gisteren in Scheveningen uit zee ge red, toen zij in moeilijkheden ver keerden. De Duitse vrouw kreeg hulp van een vijftienjarige Hagenaar en een brigadier van politie, de elfja rige jongen werd met behulp van een lijn door een politieman uit zee gehaaid. Over een lengte van 43 km. heeft de Indische rivier de Ganges haar dijken doorbroken en een ge bied van 225 vierkante kilometer overstroomd in de staat Bihar. Door de overstromingen zijn 200.000 men sen dakloos geworden en alle ver bindingen verbroken. Bekentenis van een taxi-chauffeur Een 31-jarige Amerikaanse taxi chauffeur, Angelo John Lamarca, heeft bekend, dat hij op 4 juli de vier weken oude baby Peter Weinberger heeft ontvoerd uit de tuin van het ouderlijk huis in Long Island en dat hij het jongetje daags na de ontvoe ring vermoord en begraven heeft. De plaats waar het lijkje begraven is langs een weg te Plainview, op enige kilometers afstand van het huis van de familie Weinberger is bekend. De politie bewaakt de aangegeven plaats en zou vandaag een nader onderzoek instellen. Lamarca, die gehuwd is en vader van twee kinderen, werd woensdag nacht in zijn woning te Plainview gearresteerd door een politieman en iemand van de federale recherche, die zijn handschrift wilden vergelij ken met dat van het briefje, dat de ontvoerders op 4 juli in de kinder wagen van Peter Weinberger achter lieten en waarin zij 7.000 gulden los geld eisten. Donderdag is Lamarca op het hoofdbureau van de F.B.I. in New York langdurig ondervraagd. Op het laatst bekende hij. De recherche werd op het goede spoor gezet dank zij de medewerking van het op Long Island verschijnen de blad „Newsday". Dit blad had op 22 augustus belangrijke gegevens omtrent de ontvoering ontvangen en na overleg met de politie er in toe gestemd de gegevens voorlopig niet te publiceren. Lamarca is reeds eerder met de justitie in aanraking geweest. Hij werd in 1954 veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, nadat in zijn woning een clandestiene jene verstokerij was ontdekt. Per ongeluk de Oceaan over Een 71-jarige New-Yorker, Ja mes la Guardia, is per ongeluk over de Oceaan gevaren. Vorige week donderdag wandelde hij langs de kade in New York en zag een menigte mensen aan boord van het passagiersschip „United States" gaan. Zonder te beseffen, dat hij zich op een schip begaf, volgde hij hen en wandelde drie uur lang door het fraaie „gebouw". Toen vond hij het tijd om naar huis te gaan en hij verzocht een steward een taxi voor hem te bestellen. Aangezin het schip toen reeds op zee was, werd hij als „verstekeling" ■door de kapitein gebracht, die hem door de scheepsdokter liet onderzoe ken. Deze kwam tot de conclusie dat de oude heer bij zijn volle verstand was, doch werkelijk niet had begre pen dat hij op een schip was. (105) m.Venuizam aekmfomea faam Hnwriswi- vemmmem mvmBmvcHrp- nose loam a w mMrosrmvmm m/KtDC» Imrt mjmomMmte lieve heip!kok dat tuig]emen!?Enjuské gemgen dooreen wort fokken! 1 ]erv. oenVerniel fat toestel. 2e gaan het daim brand steken -Eventjes nadenken JuigrLBokken?. Kan beter alles m- eens nemen Sé IBp Lamarca zou hebben bekend, dat hy eerst het briefje, waarin losgeld werd geëist, had geschreven en daarna er op uit was getrokken om een kind te zoeken, dat hij kon ont voeren. Louter bij toeval heeft hij Peter Weinberger meegenomen. Het knaapje lag onbewaakt in zijn kin derwagen. Volgens de politie luidt het ver haal van Lamarca over hetgeen daarna gebeurde als volgt: Op de dag na de ontvoering zette Lamarca de kleine Peter in zijn auto en reed vervolgens naar de plek waar het echtpaar Weinberger het losgeld op zijn aanwijzing moest achterlaten. Toen hij echter in de buurt van de woning van het echt paar kwam, schrok hij hevig van het grote aantal politiemannen, verslag gevers en fotografen dat hij daar aantrof. Hij reed weer weg en ving in zijn auto radio-berichten over de ontvoering op. Het drong toen tot hem door, dat de politie alles op al les zette om hem in handen te krij gen. Hij werd door een grote angst aangegrepen en vermoordde de ba- bij nog dezelfde dag. De politie deelde niet mede, op welke wyze de moord was begaan. KROESTSJEF WAARSCHUWT. De Sowjet-Russische communisti sche partijleider Nikita Kroestsjef heeft volgens diplomaten donderdag avond op een receptie van de Roe meense ambassade te Moskou tegen over hen verklaard, dat Engeland en Frankrijk voorzichtig moeten zijn en niet verwikkeld moeten raken in een oorlog met Egypte. Hij zei, dat, indien Egypte een oorlog zou worden opgedrongen, deze •naar Egyptische opvatting een „recht vaardige of heilige oorlog" zou wor den. Iri dit geval zouden de Arabie ren niet alleen staan, maar. zouden vrijwilligers hun te hulp komen, al dus zei Kroestsjef. 120.000 jaar oud De Duitse antropoloog prof. Ja- cobshagen heeft de sensationele ont dekking bekend gemaakt van de in nog goede staat verkerende schedel van een Neandertaler vrouw, die meer dan 120.000 jaar geleden ge leefd heeft. De pre-historische schedel was in het Hessische dorp Rhünda bij een overstroming boven gekomen en werd vervolgens naar prof. Eduard Jacobshagen, antropoloog aan de universiteit van Marburg, gebracht. De schedel is van een vrouw die tussen de 35 en 40 jaar oud was toen zij stierf. Hij schat dat dit meer dan 120.000 jaar geleden was, omdat hij in de grondlaag waarmee de sehe- del overdekt was het fossiel van een slak uit de laatste inter-ijsperiode had gevonden. De eerste Neandertaler schedel werd deze maand een eeuw geleden in het Neanderdal op ongeveer 15 km van Düsseldorf gevonden. Hij lag 20 meter diep in een kalksteen groeve. De schedel van een tweede man van het Neandertaler ras werd in de eerste wereldoorlog te Ehrings- dorf bij Weimar aangetroffen. 'Het was de 40-jarige dorpsonder wijzer Eitel Glatzer, die op 20 juli de vrouwenschdel vond. Door de re gen was de kleine beek Rhünda een woeste stroom geworden. De vrucht bare grond werd weggespoeld en een laag kiezelstenen bloot gelegd. Op dezelfde plaats is men weer gaan graven, maar tot nu toe zijn er geen beenderen gevonden. Het Neandertal-ras is een mensen ras, dat reeds lang is uitgestorven en geleefd heeft in de tijd van de laat ste ijsperioden. Het hooggerechtshof in Karlsruhe heeft vrijdag meegedeeld, dat dr. John, voormalig hoofd van de West- Duitse veiligheidsdienst, die naar Oost-Duitsland vluchtte en later naar de Bondsrepubliek terugkeerde, be schuldigd is van hoogveraad. KATWIJK Oranjefeest. Het uitgebreide programma van de te houden Oranje feesten is verschenen. De feestelijk heden zetten in op woensdag 2*9 aug. en eindigen donderdag 6 september. Duivensport. De Rhijnmonders hielden met 69 jonge duiven een wed vlucht vanaf St. Quintin, afstand 275 km. De dtuiven werden gelost te 11.30 •uur met sterke zuiden-wind. Eerst- aankotmende duif te 14.18.41. Gemid delde snelheid 1634.7 m. per minuut. De iiatslag was: E van der Hoof 1. H. M Tjeb'ber 3-7; A. Pouw 4; P. Varkevisser 56; E. Varkevisser 8; A. Grimbergen 9; P J Hus 10 Kampioen (Fond) oude duiven: L. Noort 1; W. H. van Rijn 2; E. van der Hooff 3. KATWIJK AAN ZEE De zondagsdienst van de dok ters te Katwijk aan Zee wordt waar genomen door dr. K. Slagmolen, Zeeweg 23, Katwijk aan Zee. ST0MPWIJK (Handbal-toernooi. As. zondag geeft HFVS haar jaarlijks dameshand bal-toernooi. De klubs, die hiervoor uitgenodigd zijn SVLV, kampioen van rayon Leiden, HVS uit Leidsdhendam en Velo uit Wateringen. HJVS II speelt om 2 uur een vriendschappelijke wedstrijd tegen HVS H. Een zeer mooie beker is beschikbaar gesteld door L. Luiten man/ufac. als eerste prijs voor het toernooi. Aanvang der wedstrijden is om 1 uur. VOORSCHOTEN De wegen in het plan Vlietwijk krijgen alvast een naam. Aan plan Vlietwijk wordt reeds gewerkt. B. en w. achten het van belang de stra ten en lanen in dit complex reeds van namen te voorzien, daar dit de cor respondentie van bouwondernemers en andere betrokkenen vergemakke lijkt. Het is Nederland de gewoonte straten in een wijk naar een be paalde categorie personen te vernoe men, welk systeem de laatste jaren in Voorschoten ook reeds is gevolgd. Voor de straatnaaimgvrng in het plan Vlietwijk is gedacht aan de categorie vermaarde wetenschappelijke per soonlijkheden, waaronder alle Neder lands Nbbel-prijswirmaians (tien in getal) en een drietal namen van bui tenlandse Nobel-prijswinnaars van wereldfaam. Wij krijgen aldus Prof. Lorentz- laan, Prof. Zeemanplantsoen. Prof. v. d. Waalslaan, Kamerlingh Onnes- plantsoen, Prof. Van 't Hofflaan; Prof. Einthovenlaan, Prof. Eykmanhof, Prof. Asser laan; Prof. Debeyelaan, Prof. Zernikelaan, Dit waren allen Nederlandse Nobel-prijswinnaars. De buitenlandse zijn: Curieplant soen (naar prof. en mevrouw Curie), Prof. Einsteinlaan, Albert Schweitzer- plantsoen. Verder zijn in deze wijk vernoemd enige algemeen bekende namen van Nederlandse wetenschap pelijke figuren uit vroeger tijd; Chris- tiaan Huygens, Antonie van Leeu wenhoek en Boerhaave, alsmede de onlangs overleden hoge commissaris der Verenigde Naties voor de vluch telingen, Van Houven Goedhart. Door de gezamenlijke hoofdleiders van de drie plaatselijke padvinders- organisatie is tot b. en w. het verzoek gericht te willen bevorderen, dat één der wegen in het plan Vliet wijk zou worden vernoemd naar Lord Baden Powell, de stichter van de padvindersbeweging zulks in ver band met het feit, dat in deze het padvindersbuis „IDe Kimshoeve" is gelegen. Aan dit verzoek zal worden vol daan en er zal komen een Baden Po- wellweg. Om de naamgeving een voudig te houden ztvllen de voorlet ters van de vernoemde personen niet worden vermeld, met uitzondering van enige namen, waarbij het ge bruik wil, dat de voornamen wel wordeni genoemd, zoals Christiaan Huygens, Antonie van Leeuwenhoek enz. Op de onderkant van de naam borden zal met kleine letters de voornaam worden vermeld en b.v. Nobel-prijswinnaar natuurkunde 1953 enzovoort. In plan Vlietwijk zijn de benamin gen laan, weg .straat, plantsoen en hof door elkander toegepast. B. en w stellen voor deze straatnamen in de vergadering van vrijdag a.s. vast te stellen. Toen Young het zegel verbroken, de sleutel in het slot omgedraaid en de zware deur opengezwaaid had. sloeg de muffe geur van kamers, die sedert lang niet gelucht zijn. naar buiten. Carver had de gordijnen neer gelaten; de twee kamers, die aan beide zijden van de hall gelegen wa ren, waren donker als graven. Young wilde naar de ramen lopen, maar Nora Jane tikte hem op de arm. „Zo is het goed, mr. Young". De opzichter begreep haar niet. „Hè? Zodra er een beetje licht is, zal ik u de schrijftafel en de papieren van de chef laten zien". „Ik geef er de voorkeur aan dat alleen te doen, zei de nieuwe eigenaar kort „Geeft u mij de sleutel maar en gaat u naar het slaaphuis terug. U kunt daar op mij wachten". Had een man op zulk een toon tot hem gesproken, dan zou Lafe Young ogenblikkelijk en grof te kennen ge geven hebben dat hy wenste te blij^- door HOFFMANN BIRNEY j ven, en hij zou dat voornemen onder steund hebben met de revolver, die aan zijn heup hing. Maar men be dreigt nu eenmaal een slank jong meisje met rode haren en blauwe ogen niet met een 45 Coltrevolver, vooral niet als men weet dat dit meisje de bezitster van alles is en recht heeft te doen en te laten wat ze wil. De opzichter draaide zich op zyn hakken om en ging weg. Hij zei geen woord, toen hij de man, die zich Ted Court noemde, passeerde. Nora Moran bleef in de deuropening staan, tot dat Young verdwenen was. „Hij is een moordenaar!", begon zij. „En zelfs als hij geen moordenaar was, zou ik de blik in zijn ogen niet kunnen uitstaan. Ik vertrouw hem niet Zodra ik in Black Butte terug ben, zal ik mr. Carver verzoeken hem te ontslaan". „Verduiveld goed idee. Ik ben be nieuwd wat er van komt". „Hoe bedoelt u dat?" „Net zoals ik het zeg. Mag ik, nede rig toehoorder, misschien uitdrukking geven aan mijn bewondering over de vragen, die u Young stelde en over de manier, waarop u hem over zake lijke dingen aan het spreken kreeg?" „Zou u niet ronduit zeggen, dat ik gek ben?" „Hoezo?" „Ik daasde. Ik verwachtte niet hem hier te vinden en ik wenste hem ook niet te ontmoeten. Toen ik hem hier vond, werd ik zo woedend dat ik zelfs vergat bang voor hem te zijn". „Ik geef u de raad woedend te blij ven. Het deed u een paar drommels schrandere vragen stellen over iets, waarover men veronderstelt dat u niets afweet". „U bedoelt de ranch en hoe of ze bestuurd wordt, veronderstel ik? Hoe weet u, dat mijn vragen schrander waren? Ik dacht, dat u scheikundige was en even weinig over veezaken wist als ik?" „Myn oudoom Abner had een melk zaak in Kansas City, zodat ik zo te zeggen een erfelijke kennis van zulke dingen heb. Ik merkte ook op, dat u stenografie kunt schrijven, lady Jane. Kunt u het ook lezenik bedoel ook wanneer een ander het geschre ven heeft?" „Ik heb zelfs achttien maanden les gegeven. Ik denk, dat ik alle aanteke ningen, die in het Pitman systeem ge schreven zijn, lezen kan, als het schrift tenminste niet al te slordig is. „Goed". Hij liet zijn hand achteloos vallen. Langzaam tekende zijn vinger een serie van onzichtbare stenografische tekens op zijn been. „Ga.het.huis.binnen. ontcijferde zij, „wacht.vijf.minu ten. roep.mij.dan". Zij ging weg. Hij hoorde het klik ken van haar schoentjes op de stenen van de hall. Hij stak een nieuwe siga ret op, slenterde een paar passen over de veranda, draaide zich vervolgens om en liep toen naar de andere kant, waar hij dromerig naar de bergen bleef staren. Hij sprak zacht, héél zacht, in vloeiend Spaans. „Luister eens goed, beste vriend, en beweeg je niet, voordat ik weg ben. Je noemt je zelf hier Joe Moon, maar de sheriff van Santa Cruz in Arizona zoekt een zekere José Luna, die mijnheer Lodwick van de Tres Bijotes Ranch doodde. Ik ken je, José. Je moeder was een Deense en je vader was een blonde Mexicaan uit Zacatecas. Je leerde Engels voordat je Spaans kende, zodat het een klei nigheid voor je is om je als Ameri kaan door te gaan. De leren riem, die je om je heup draagt, verbergt het litteken van de wonde die Lodwick's kogel je bezorgde. Nu ga je terug naar de mayordomo Young en je ver telt hem, dat de juffrouw met mij over niets anders sprak dan over wat ze me schuldig was voor het chauf feren van haar wagen. Zou je wel licht iets anders willen vertellen, dan ben je binnen één week in de gevan genisals je dan tenminste nog leeft. Ik ben klaar, José". „In Godsnaam, senorkwam het antwoord uit een bomengroep, dicht bij het huis, wie bent u?" „Un extranjeroeen vreemde ling". En Court draaide zich om. HOOFDSTUK VI. Nora Moran wachtte in de koele hall en nog voordat zij de mond openen kon, gaf hij reeds antwoord op de vraag, die haar op de lippen lag. „Er zat daar ergens een kerel ver borgen. Hij was dom genoeg om over de muur te kijken, zodat ik hem kon zien. Ik meende dat het beter was, dat hy niet hoorde wat wij bespreken". „Wie was het? Young toch niet?" „Nee. Eén van de cowboysik geloof, dat het de man was, die Joe Moon genoemd wordt. We kunnen daarover spreken op onze tocht terug naar de stad". „Toen Lafe. Young naar de wagen kwam en u zag, zei hij dat hij u reeds kende". „Dat is zo. Ik ontmoette hem een week of tien dagen geleden. Liep hem tegen het lijf een tien mijl oostelijk van hier, in de Schapen Canyon. Ge ologisch een buitengewoon belang wekkende streekmaar ik zal u met een voordracht daarover niet ver velen. Lafe vertelde mij, dat ik mij op verboden terrein bevond, en dat ik héél vlug moest maken dat ik weg kwam. En dat deed ik ook. Hij had ongetwijfeld gelijk. Ik voegde de Bar- Rafter-K tot die plaatsen in Tedder County, waar ik een niet gaarne ge zien persoon beneerlijk gezegd, kan ik geen plaats in deze streek be denken waar ze me wel graag zien". Zij haalde haar schouders op en liep naar de schrijftafel. Men had het blad leeg gemaakt door eenvoudig alle papieren, die er lagen, in een brievenmand te leggen en een steen er op te plaatsen opdat ze niet kon den wegwaaien De mand en d'e laden die ze één voor één opende, bevatten zulk een chaos van papieren en docu menten, dat zelfs 'n accountant met zijn handen in het haar gezeten zou hebben. (Wordt vervolgt)

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6