Kroonprinses woont op 12 Sept. de installatie in de Ridderzaal bij Leraar bouwde in z'n vrije tijd eigen huis MOCCONA Sigaren duurder Maastrichtse familie op vakantie verdwenen Een Amsterdams fourier redt de eer van het legerfouriersgilde Ziekenfondsraad stelt vergoeding vast voor school-tandverzorging Pater Lucassen verdronken VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT •TWEEDE BLAD PAGINA 1 Nat. Fonds Bestrijding Kinderverlamming Belangrijke giften De stichting „Nationaal Fonds voor de Bestrijding van de kinderver lamming" zal op 12 september in de Ridderzaal te 's Gravenhage officieel ■worden geïnstalleerd. De bescherm vrouwe der stichting prinses Beatrix, ral deze plechtigheid bijwonen en eer korte rede uitspreken. Na afloop van de installatie zal de prinses te zamen met kinderen uit de Neder landse provincies en de overzeese rijksdelen de talrijke giften ten bate van het fonds in ontvangst nemen, die door talrijke organisaties en bedrijven reeds werden toegezegd. De voorziter van de stichting de commissaris der koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, verklaarde tijdens een persconfe rentie, dat een bepaalde instelling reeds een gift van 100.000 in het vooruitzicht had gesteld. Veel geld is echter nodig aangezien het fonds voor een doeltreffende bestrijding en voor de nazorg en revalidatie der slacht offers over een jaarlijks bedrag van VA tot 2 miljoen gulden moet kun nen beschikken. Reeds resultaten. Prof. dr. P. Muntendam, de oprich ter van de stichting, zeide dat dank zij de financiële steun, die het fonds reeds mocht ontvangen, het grotere aantal gevallen van de ziekte, dat zkJh dit jaar in Nederland heeft voor- n, op effectieve wijze kon wor- Halve prijs en eerder klaar Aan de Kpedijk te Almelo verrijst een huis, dat zich in niets onder scheidt van ieder ander huis, maar dat voor de heer M. van Schaik, le raar aan de ambachtsschool het enige huis in Nederland is. Niet alleen de tekeningen voor zijn eigen woning heeft hij ontworpen en het paaf- werk zelf verricht, maar als hij eind november zelf het laatste stfeekje verf aanbrengt en er de zelfgemaakte meubelen in plaatst, dan kan hij zeg gen, dat hij het echte huis zelf ge bouwd heeft Toen op papier de weg geëffend was werd ieder vrij ogenblik aange grepen om de plannen te verwezen- lij'ken en thans staat een huis onder de pann/en, dat de helft kost van de ^pormale" bouwprijs en dat drie gro te slaapkamers telt, een grote woon kamer, een douchecel en een garage. De heer van Schaik, die leraar metse len is, overschat zijn eigen kunnen niet. Dat blijkt wel uit het feit, dat hij 't loodgieterswerk aan een specia list heeft overgelaten, de enige vak man trouwens, die er bij de bouw aan te pas is gekomen. den behandeld. De revalidatie zal zich in de toekomst echter niet al leen tot de patiënten van dit jaar moeten uitstrekken doch ook tot die van andere jaren, die deze nazorg nog niet mochten ontvangen. Vooral is veel geldelijke steun nodig voor een buiten kliniek en een buitenappara- tuur met reëducatiemiddelen. Een dergelijk centrum zal binnenkort in gebruik kunnen worden genomen. GENESIUSDAG IN DEN HAAG. Ook toneelspelers hebben een pa troon, n.l. de H. Genesius. Het Werk verband voor Katholiek Amateurto neel, waarbij ook vele r.k. toneelver enigingen in Leiden en wijde omge ving zijn aangesloten organiseert voortaan in elke provincie een z.g. Genesiusdag, waarop dan prominen te deskundigen op toneelgebied het woord voeren en een of andere de monstratie wordt gegeven. Deze Genesiusdag voor de provin cie Zuid-Holland word nu op 16 september a.s. in Den Haag gehou den, in gebouw Amicitia. In het pro gramma lezen we o.a. dat Michael van der Plas zijn beroemde lezing „De Speelse Muze" zal houden; dat de befaamde pantomime-kunstenaar Rob van Reijn zal optreden en dat tot slot een toneelforum gehouden wordt onder leiding van Jos. Pan- huysen. Een programma dus waarvan elke toneelliefhebber zal smullen. Alle leden van bij het W.K.A. aangeslo ten verenigingen hebben gratis toe gang met én introducé. Stiertje is verguld, maar Friesland nietl Het gouden stiertje, met 'zoveel VTeugde in Friesland begroet als een blijk van vriendschap en verbonden heid van een grote veefok-vereniging in Texas, heeft thans definitief al zijn glans verloren, want niet alleen blijkt het slechts verguld te zijn, maar te vens staat nu vast, dat mevrouw Glo ria King geen veefok-vereniging, doch slechts een juweliersfirma ver tegenwoordigt. Verscheidene telefoontjes en infor maties hebben dit duidelijk gemaakt en als het teken van een ongemakke lijke vergissing, staat thans het ver gulde stiertje op het Provinciehuis te Leeuwarden, terwijl iedereen zich afvraagd, wat er nu wel met het be- driegelijk beestje moet gebeuren. BROMFIETSER GEDOOD. De 47-jarige brormfietsrijder G. P. de Prinse uit Bussum is gistermiddag op het kruispunt Thierensweg— rijksweg nr. 1 bij Naarden, in aanrij ding gekomen met een bestelauto en op slag gedood. Door een misverstand stak het slachtoffer, nadat hij bij een kruis punt had gewacht, de rijksweg over, juist toen daar in volle vaart een be stelauto passeerde, zodat een aanrij ding niet te voorkomen was. Spion voor Rusland in Zweden betrapt Terwijl hij zijn gezicht voor de spiedende lenzen tracht te verbergen wordt de Zweed Anatole Ericson door een rechercheur weggeleid. Ericson werd gearresteerd op grond van spionage, die hij voor de Sovjet Unie heeft verricht. Inzet: Anatole Ericson. Zo maakt U in een handomdraai een lekker kopje koffie! Eén theelepel Moccona in het kopje. ...enen roeren, en dan suiker en melk of koffiemelk naar smaak Standaardbusje of potje f 2.4-5 Nu ook in busjes van f 1.38 Grote bus f 9.10 (140 koppen) Douwt Egberts oplosbare koffie M 86 R f Advertentie) MOTORRIJDER GEDOOD. Met 100 km snelheid gebotst. Op de kruising Nieuwe Egelantier- straat-Marnixstraat te Amsterdam, is gisteravond de 21-jarige motorrijder H. J. L. Weberink, die met een snel heid van pl.m. 100 km per uur in de Marnixstraat reed, tegen een het kruispunt passerende vrachtauto ge botst, en op slag gedood. Volgens de politie heeft de be stuurder van de vrachtauto geen voorrang verleend aan het doorgaand verkeer. Het motorrijwiel vloog in brand. Met ingang van 1 oktober zullen de prijzen van het merendeel der op de markt gebrachte sigarenmerken gemiddeld met cent worden ver hoogd. Van de zijde van de sigarenindus- trie vernemen wij naar aanleiding van deze prijsverhoging, dat de sigarenindustrie de afgelopen jaren voortdurend zoveel mogelijk zich in gespannen heeft door relatief lage prijzen haar artikel zo dicht mogelijk onder het bereik van het publiek te brengen. Sedert 1 januari 1956 zijn de pro- duktiekosten met name de prijzen van de ruwe tai'oak en de verpak kingsartikelen zo belangrijk geste gen, dat zoi^ier prijsverhoging op korte termijn een belangrijk aantal van de in deze bedrijfstak werk zame ondernemingen in ernstige moeilijkheden zal komen. Ter gedeeltelijke compensatie van deze kostenstijgingen heeft men tot deze prijsverhoging menen te moe ten te besluiten. Te Maastricht bestaat ongerustheid over het niet naar huis komen van de familie Holleman. De heer Maurice Holleman, wijnhandelaar te Maas tricht en Frans consul aldaar, is en kele weken geleden met echtgenote en 4 kinderen per auto en camping- car op vakantie gegaan naar het Co- momeer, waar zij te Lecco in Italië verblijven. Omdat de 86-jarige schoonvader van de heer Holleman ernstig ziek was geworden, werd de overkomst van de familie gewenst geacht en op een telegram, dat vanuit Maastricht werd gezonden, heeft de heer Holle man zaterdag j.l. terug getelegra feerd, dat de familie zo spoedig mo gelijk zou terugkomen. Sindsdien heeft men taal noch teken van de fa milie gehoord. De schoonvader is in tussen overleden en zal a.s. zaterdag begraven worden. De politie te Maas tricht, die van het nog niet terug komen der familie op de hoogte is ge steld, heeft zich met Duitse en Zwit serse politie-instanties in verbinding gesteld om alsnog contact te krijgen met de familie. De treinbotsing te Amsterdam Op het oostelijk emplacement te Amsterdam vond donderdagochtend een treinbotsing plaats. Het ongeval geschiedde juist boven de plaats waar de IJ-tunnel zal komen. Op de foto zien we de zwaar beschadigde locomotief die uit de rails gedrukt werd. Maat 51 gevraagd; 52 aanwezig Soldaat De Jong op legerkistjes Hevig geschrokken door de be richten in de Nederlandse kranten, dat soldaat De Jong niet de gebrui kelijke legerkeus tussen te groot en te klein on maken, omdat er voor hem alleen maar te kleine schoenen in de magazijnen te vinden waren, zijn alle fouriers van het Nederland se leger hun voorraadschuren inge doken en het is ontroerend te zien tot welke resultaten deze eenheid geleid heeft. Vanuit alle hoeken in Nederland kwamen berichten bij het bataljon van soldaat De Jong binnen: Van Den Helder tot Maastricht en van Hoek van Holland tot Winterswijk hadden fouriers schoenen maat 51 gevonden, zodat het bataljon even de indruk kreeg, dat het gehele Ne derlandse leger op veel te grote voet leeft, hetgeen autoriteiten echter te gengesproken hebben. Een fourier uit Amsterdam komt echter de hulde toe de eer van de leger-fouriers-stand gered te heb ben; hij meldde immers, dat na ein deloos zoeken een paar schoenen maat 52 uit zijn magazijn te voor schijn is gekomen. Soldaat De Jong marcheert thans in wapenrok en met legerkistjes zijn herhaling uit en de Amsterdamse fourier wacht in spanning.... Er zijn ridderordei*s voor mindere prestaties verstrekt. BROMFIETSER GEDOOD. Te Winschoten is .gistermorgen de 49-jarige W. J. W. Wolters uit Wedde door een hem tegemoet rijdende, met zand beladen, vrachtauto overreden en gedood. Het slachtoffers wilde op een bromfiets een rechts van de weg stilstaande autobus aan de linkerzijde passeren. Op dat moment naderde •uit tegenovergestelde richting de ge noemde vrachtauto, waarvan de be stuurder iets naar links uitweek om enige andere geparkeerd staande auto's te kunnen passeren. Het slachtoffer heeft gètracht tussen de bus en de vrachtwagen door te rij den, is daarbij gan slingeren, geval len en door de vrachtauto overreden. OUDE MAN VERDRONKEN. Gisteravond 'half negen is uit het water voor het Centraal Station te Amsterdam opgehaald het lijk van een 71-jarige inwoner van het ge meentelijke verzorgingshuis aan de A'damse Roeterstraat. De man was vorige week woensdag voor enige dagen met vakantie gegaan. Heden avond zou hy weer terug zijn geko men, zodat men hem niet had ver mist. De ziekenfondsraad heeft de bij drage van algemene ziekenfondsen per verplicht verzekerd kind aan diensten van schooltandverzorging over het schooljaar 19551956 vast gesteld op 70 percent en over het schooljaar 19561957 op 75 percent van een maximumkostenbedrag van acht gulden per kind, dus ten hoogste over het eerstgenoemde schooljaar op 5.60 en over het tweede op zes gulden. Een zekere verhoging van de bijdrage is mogelijk voor diensten met een gemiddeld aantal vullingen per kind per jaar van meer dan 1 VA', voor beide schooljaren geldt als minimumbijdrage een bedrag van 3.75. De regeling geldt in beginsel alleen voor diensten die twee maal per jaar alle kinderen controleren en, zo no dig, behandelen en geen klassen we gens getbrek aan geld of tandartsen uitsluiten. Ten aanzien van diensten, die aan deze eisen niet voldoen, zal van geval tot geval worden nage gaan, of zij niettemin voor bijdragen van ziekenfondsen in aanmerking ko men. De ziekenfondsraad heeft een be roep op de ziekenfondsen gedaan om voor vrijwillig verzekerde kinderen dezelfde regeling te volgen, de kosten hiervan dragen de fondsen zelf. Van niet verzekerde ouders vragen de meeste diensten een bijdrage, on geveer even groot als die der fondsen voor verzekerde kinderen. Voor wat de diensten nog meer aan geld nodig hebben, zijn zij op ge meentelijke bijdragen aangewezen. Aan het einde van 1955 waren on geveer 80 diensten voor sChooltand- verzorging met financiële medewer king van de ziekenfondsen werkzaam. Deze diensten controleerden en be handelden ruim 500.000 leerlingen der lagere scholen, dit is ruim een derde van het totale aantal. Naar schatting is met de bijdrage der fondsen over het schooljaar 1956 1957 ongeveer 2 miljoen gulden ge moeid. ZIEKENFONDS-OPTIEKZAKEN VERLAGEN TARIEVEN. De door ziekenfondsen geëxploi teerde optiekzaken (in Amsterdam vier en in Den Haag rit gaande 3 september verlagen. Zij hadden de tarieven afgesteld op de oude verkoopprijzen van de opticiens, waarop dan dertig procent korting werd verleend. De opticiens hebben per 15 augustus een verla ging van hun prijzen voor brille- glazen en monturen afgekondigd, waardoor de basis van de tariefstel ling voor de ziekenfondsoptiekzaken is weggevallen en een andere bere keningswijze noodzakelijk is gewor den. Dit zei de heer Van Lienden, de voorzitter van de Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen. De prijzen van de monturen zyn met ingang van 3 september door de z.g. ziekenfondszaken vastgesteld op basis van de nieuwe particuliere op ticienstarieven, verminderd met vijf tien procent. In de gevallen waarin de oude re geling (30 procent korting op de vroegere particuliere prijzen) voor de verzekerden gunstiger zou zijn, wordt de oude regeling gehanteerd. Dit be tekent, dat in de prijsklasse van de goedkopere monturen de korting al gemeen boven de thans geldende dertig procent uitgaat. Glazen. Voor de glazen blijft de oude rege ling gelden. Slijploon zal dus niet worden berekend, wat volgens de heer Van Lienden, een korting bete kent van 25 tot 45 procent op de door de particuliere opticiens voor de glazen berekende prijzen. Voor niet-verzekerden worden dezelfde prijzen berekend als voor verzeker den. De heer Van Lienden zei met na druk, dat het de ziekenfondsen slechts gaat om prijsregelend op te treden en dus de verzekerden gelegenheid te geven zich tegen redelijke prijzen van de onmisbare brillen te voor zien. De door de federatie van opti ciensorganisaties 'per 15 augustus af gekondigde prijzen liggen op een en kele uitzondering na aanzienlijk ho ger dan de prijzen van de z.g. zie kenfonds-optiekzaken. De bond zal doorgaan met het ex ploiteren van optiekzaken, zoals deze thans in Amsterdam en Den Haag zijn gevestigd. Mocht er ook in an dere plaatsen aanleiding zijn derge lijke zaken op te richten, dan zal de bond hier zeker toe overgaan, aldus de heer Van Lienden. Treinbotsing in A'dam Gewonde overleden Oe 32-jarige J. Boshuizen uit Weesp, de enige reiziger die bij de treinbotsing nabij het hoofdstedelijk Centraal station gisterochtend zwaar werd gewond, is vanochtend in het O. L. Vrouwe Gasthuis overleden. TREIN ONTSPOORDE. Geen slachtoffers. Om half zeven gisteravond is een forensentrein van Utrecht naar Am sterdam via Hilversum bij het bin nenkomen te Hilversum n^et één rij tuig ontspoord. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Er zijn geen persoonlijke ongevallen gebeurd en in het reizigersverkeer is geen ver traging. Tijdens baden in zee Gistermiddag omstreeks vijf uur is te Bergen aan Zee pater Th. Lucassen van het klooster der. Kruisheren te Rotterdam, bij het baden in zee ver dronken. De ruim 30-jarige geeste lijke verbleef met een groep jongens op een vakantieboerderij te Bergen- Binnen. Twee 17-jarige jongens, die even eens in zee in moeilijkheden ver keerden, konden worden gered. Oude stadsmuur van Den Bosch ontdekt Bij een uitgraving ten behoeve van de vernieuwing van een win kelpand aan de Kerkstraat te 's-Herr togenbosch heeft men resten van bouwwerken gevonden, die behoord moeten hebben tot de oudste stads muur van de Brabantse hoofdstad. Deze eerste muren, die zijn opge trokken, enige jaren nadat de stad in 1185 haar standsrechten verkreeg, lagen in een zeer nauwe kring rond om de markt. Enkele tientallen me ters verder in de Hinthamerstraat bevond zich destijds de Leuvense Poort, welke situatie ook overeen komt met de thans gevonden muur- resten. Ook in de achttiende eeuw zijn restanten van deze oudste stadsmuur blootgelegd. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Eemland 27 aug. Australië: via Engeland 1 sept. Brazilië: m.s. „Highland Princess 27 aug. Brits O.-Afrika: s.s. „Ferd. de Les- seps" 1 sept. Canada: s.s. „Groote Beer" 28 aug.; m.s. „Westerdam" 30 aug.; m.s. „Prins Willem IV 1 sept. Chili: via New York 30 aug. Ned. Antillen: m.s. „Willemstad" 28 aug. Nieuw Zeeland: via Engeland 1 sept. Unit van Z.-Afrika: m.s. „Pretoria Castle" 1 sept. Inlichtingen betreffende de vctr- zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5