Ste £cicl6eSoti^cmt Dankbetuiging van Koninklijk paar Het advies van het driemanschap. ONS KONINGSHUIS ADEM-PAUZE KONINKLIJK PAAR NAAR GRIEKENLAND IKE aanvaardt kandidatuur 4.65 Minister Luns tevreden over de Suez-conferentie Stassen capituleert en wordt weer vriendje Nummer vier Directeur: C. M HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. G J ROOZEN VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1956 47ste JAARGANG No. 13889 NASSER met z'n NEUS in de NOTULEN I KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ,8„,-* Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Heden hebben H.M. de Koningin en Z.K.H* de Prins der Nederlanden het volgende communique laten bekendmaken: „De heren prof. dr. L. J. M. Beel, prof. mr. P. S. Gerbrandy en jhr. mr A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer hebben ons ter voldoening aan de opdracht van 28 juni j.l. hun bevindingen voorgelegd en van raad gediend. Wij betuigen hun onze oprechte dank. Hun advies is voor ons zeer waardevol geweest bij het oplossen van de gerezen moeilijkheden. Met ver trouwen zien wij thans de toekomst tegemoet." w.g. Juliana w.g. Bernhard Van zeer bevoegde zijde wordt naar aanleiding van de tekst van het door H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden uitgegeven communiqué verklaard, dat thans geen reden voor bezorgdheid met be trekking tot de in en rond het Ko ninklijk Huis gerezen kwesties meer bestaat. Het communiqué wordt aange merkt als een bewijs, dat de Konin gin en de Prins een oplossing voor hun moeilijkheden hebben gevonden, die hen in staat stelt de toekomst hoopvol tegemoet te treden. Naar wij van dezelfde zijde verne men, heeft de gevonden oplossing het nodig gemaakt, dat Koningin en Prins bepaalde voorzieningen heb ben getroffen, terwijl andere voor zieningen nog genomen zullen wor den. Deze voorzieningen liggen in de sfeer der persoonlijke relaties. H.M. de Koningin heeft haar re laties met mej. Greet Hofman6 ver- zal met grote voldoening ken nis nemen van de mededeling van HJVI. de Koningin en Prins Bern hard. Er behoeft geen bezorgdheid meer te bestaan over het levensgeluk van het Koninklijk gezin. De moeilijkhe den rondom ons Koningshuis gerezen en door een buitenlandse sensatie pers opgeblazen, zijn uit de weg ge ruimd. Slechts ingewijden weten, hoe groot de nationale bezorgdheid is geweest en nu dat alles voorbij is, welt ons van de lippen een dankgebed. E*r is met het optreden van de vierde man een rustperiode in de Kabinets-formatie ingetreden. Ondanks dat de vorming van een nieuw ministerie reeds zeventig da gen in beslag heeft genomen, is deze verademing welkom. Aan de zijde van de P. v, d. A. zijn de gemoederen zo geschokt, dat een rustige kijk op de realiteit erdoor be nadeeld werd. In dit stadium vanbezinning ge komen is het daarom beter de ge schied enis-sehrijverij van „Het Vrije Volk" hierop neerkomend, dat prof. Romme en alleen prof. Romme tot viermaal toe de formatie heeft gedwarsboomd! maar' te laten voor wat zij waard is n.l. van geen waarde, waardeloos, en dus te ver waarlozen. De mededeling, welke prof. Rom me heeft gedaan in aansluiting op de mededeling van het Kabinet der Ko ningin, getuigt ervan, dat hij aller minst zijn politieke bezinning kwijt is. Uit dat communiqué is te lezen, dat hij de „brede basis" nog steeds („voorshands") niet onmogelijk acht. Het optreden van de informateur, prof. Lieftinck, was niet gelukkig; het voortzetten van ziin informatie tegen het staatsrechtelijk gebruik in, bepaald ongelukkig. Het bezadigde communiqué van Romme zal de bedoeling hebben, de formatie een paar fasen terug te zet ten en te doen, alsof de heer Lief- tmck nooit als informateur was op getreden. In de gegeven omstandigheden is dat wel het meest verkieslijke om tot enig bevredigend resultaat te ko men-. H. M. de Koningin en Z. K. H. prins Bernhard zijn vanmorgen om 8.20 uur per Dakota van de rijks luchtvaartdienst van het vliegveld Soesterberg naar Griekenland ver trokken. broken, niet voor een bepaalde ter mijn, doch voor onbepaalde tjjd. Wat de berichten in de buiten landse pers over een vertrek van mej. Hofmans uit Nederland betreft wordt verklaard, dat dit een kwestie van de persoonlijke keuze van de betrokkene is. Overigens kan wor den aangenomen, dat de integriteit van de persoon van deze betrokkene in het geheel niet in het geding is. Er is voorts reden om aan te ne men, dat enige mutaties ten hove zullen behoren tot de voorzieningen, die genomen zullen worden. Ten aanzien van in de buitenlandse pers verschenen berichten als zou Prins Bernhard het voornemen heb ben voor geruime tijd naar zijn be zittingen in Tanganjika te vertrek ken, wordt verklaard dat deze alle grond missen. Weliswaar zal de Prins in de toekomst weer wel enkele ma len naar Tanganjika reizen, doch dan hoogstens voor enkele weken, en deze reizen staan in generlei ver band met de thans gevonden oplos sing. Voorts kan worden aangenomen, dat H.M. de Koningin ervan heeft afgezien in de toekomst nog deel te nemen aan de conferenties van een kring op „Het Loo". Op 31 augustus zal weer zulk een conferentie wor den gehouden, doch de Koningin zal daarbij niet aanwezig zijn. Of de conferenties zelf zullen worden voortgezet hangt uiteraard geheel en al van de initiatiefnemers af. Prinses Beatrix zal haar studie aan de rijksuniversiteit te Leiden in De Kabinetscrisis Hedenochtend heeft de informa teur prof. mr. De Gaay Fortman, op het ministerie van algemene zaken, een onderhoud gehad met de minis ter-president, dr Drees. De informateur zal vanmiddag om twee uur in „Het Torentje" voor een onderhoud ontvangen prof. mr. Romme en om vier uur prof. dr. Zijlstra. Het had in zijn bedoeling gelegen zo werd heden namens zijn woordvoerder medegedeeld deze gesprekken van hedenmiddag te doen voorafgaan door een onder houd met mr. Burger. Dit kon echter niet geschieden, omdat de heer Burger op vakadtie is gegaan. De informateur zal zo snel moge lijk een afspraak met mr. Burger trachten te maken, teneinde hem desnoods ergens in het land" te ontmoeten. september beginnen en het ligt in de bedoeling, dat zij het studieplan op normale wijze zal afwerken. Van bevoegde zijde wordt voorts verklaard, dat de taak van de com missie van drie met het uitbrengen van haar advies, welks inhoud uiter aard het geheim van Soestdijk moet blijven, beëindigd is. De leden van het driemanschap zijn thans weer voor andere functies beschikbaar. Dit en de inhoud van het commu niqué worden m politieke kringen dan ook geïnterpreteerd als een be wijs, dat van een abdicatie van H.M. de Koningin nu of in de toekomst thans in het geheel geen sprake is. Eoka geeft zich niet over Vlugschriften ondertekend door de Eoka-leider Digenis zijn donderdag middag in Limasol verspreid. Hier in wordt de oproep van de regering van Cyprus tot de opstandelingen om zich met hun wapens over te geven, verworpen. De Eoka-leider zegt in het vlug schrift, zijn vrijheid van handelen te zullen hernemen (d.w.z. het door de Eoka een week geleden afgekondig de bestand zal opheffen) als de eisen tot overgave van de Cyprische rege- gering niet worden ingetrokken en de onderhandelingen" op de grond slag van aartsbisschop Makarios voorwaarden" niet tegen 27 augustus te middernacht zijn hervat. Gouverneur Harding van Cyprus heeft, zoals gemeld, woensdag voor waarden genoemd, waaronder de op standelingen op Cyprus zich kunnen overgeven. Het aanbod zou drie we ken geldig zijn. De ethnarchische raad van de Grieks-orthodoxe Kerk op Cyprus heeft donderdag in een verklaring herhaald, dat de vrijlating van de verbannen aartsbisschop Makarios de hoofdvoorwaarde is voor enige ver dere politieke ontwikkeling op Cy prus. Een woordvoerder van de Cypri sche regering heeft gezegd, dat de regering vasthoudt aan haar voor stel tot overgave. „Wij hopen, dat de leden van de Eoka het laatste vlugschrift negeren en gebruik zul len maken van de edelmoedige voor waarden, waarop zij zich uit hun tegenwoordige toestand kunnen los maken", zei hij. President Eisenhower heeft don derdag voor de afgevaardigden naar de republikeinse conventie te San Francisco een rede uitgesproken, waarin hij zijn nominatie tot kandi daat voor de presidentsverkiezingen „nederig, maar vol vertrouwen" aan vaardde. Hij noemde de republikeinse par tij „een partij van de toekomst" die streeft naar vrede en welvaart. De president gaf drie hoofdeisen als basis voor duurzame wereldvre de: 1) Wij moeten trachten de kloof die tussen ons en de communistische landen bestaat, te overbruggen, 2) Wij moeten onze nationale kracht handhaven, zowel op moreel als op economisch en militair gebied. 3) Gezamenlijke veiligheidsmaat regelen moeten een waarborg vor men tegen iedere agressie. Over het punt „Gezamenlijke vei ligheidsmaatregelen" zei Eisenho wer, dat een oorlog met kernwapens voor geen der partijen een overwin ning kan opleveren. Ontslagen bij Standard Motor Op grond van een aanzienlijke ver mindering in de verkoop van auto's zal de Standard Motor Company te Coventry (Engeland per 31 aug. 1000 arbeiders ontslaan. Gisteravond heeft de fabriek dit bekendgemaakt. De ontslagenen ont vangen een week salaris extra. Men verwacht niet, dat tengevol ge van het ontslag een staking zal uitbreken, daar de vakbonden zijn geraadpleegd. ZO JUIST ONTVANGEN! PRIMA VERPLEEGSTERS SCHORTEN Pracht kwaliteit. Twee zijden te dragen. NATUURLIJK BIJ.... HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 Midza-bonnen voor onze cliënten AUDIëNTIE MGR. JANSEN. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal op woensdag 29 augustus geen gewone audiëntie ver lenen, maar /al in verband met zijn verjaardag audiëntie verlenen voor leken en religieuzen tussen 11.00 uur en 12.00 uur, en audiëntie voor pries ters tussen 12.00 uur en 13.00 uur. DE MIJN VAN MARC1NELLE Donderdagavond heeft een red dingsploeg op de verdieping van 1035 meter van de mijn „Bois du Cazier" te Marcinelle de lijken van 42 mijn werkers gevonden. De leider van de reddingsploeg herkende één van deze lijken als dat van zjjn zoon. Er worden nu nog 31 mijnwerkers vermist. Voor de nabestaanden. Op girorekening 777 van het Ne derlandse Rode Kruis, ten behoeve van de nabestaanden der slachtoffers van de mijnramp te Marcinelle, is tot op heden een bedrag van 15*0.44 ontvangen. Met enkele toezeggingen voor giften, die het Rode Kruis be reids zijn gedaan ,is hiermede een bedrag van twee miljoen Belgische francs bereikt De directeur van het Rode Kruis, de heer A. van Earbden, heeft op 22 aug. in Brussel overleg gepleegd met zijn Belgische collega, de heer E. Dronsaert over de besteding van dit bedrag. Er werd overeengekomen, dat het geld van het Nederlandse Rode Kruis mede gestort zal worden in een speciale fonds, dat gevormd wordt ten behoeve van de 450 kinderen der omgekomen mijnwerkers. Uit dit fonds zullen dan in de loop der jaren beurzen voor een vakopleiding dan wel andere studiebeurzen worden verstrekt. Mijnongelukken In Saarland Verscheidene mijnwerkers zijn gisteren gewond geraakt bij een se rie kleine gasontploffingen in een mijn bij Saarbrückcn. De oorzaak moet vermoedelijk worden gezocht in een lek in de gas- pijp voor de voeding van verwar mingsapparaten. Reddingsploegen hebben de brand geblust die door de exploisie was ontstaan. Er zijn geen schachten in gestort en niemand werd van de bui tenwereld afgesneden. Woensdag was een mijnwerker omgekomen in een naburige mijn, toen daar een mijngang instortte. Vijf man werden daardoor geïso leerd. Reddingploegen konden vier van hen bevrijden, maar de vijfde bleek te zijn overleden. Dank zij de leiding Het stemt tot grote voldoening dat een overweldigende meerderheid van de 22 landen op de Londense confe rentie zich duidelijk heeft uitgespro ken voor internationalisatie van het Harold Stassen, de Amerikaanse politicus, die een beweging leidde welke tot doel had te voorkomen, dat vice- president Richard Nixon opnieuw kandidaat zou worden gesteld voor het vicc-presidentschap van de V.S., heeft in een rede bekend gemaakt, dat hij zijn verzet zou staken en met zijn aanhangers de kandidatuur van Nixon zou steunen. De foto toont Stassen (links) kort voor 'zijn opzienbarende verklaring in gesprek met president Eisenhower. Suezkanaal, zei minister Luns giste ren in Londen, na afloop van de con ferentie. Maar drie landen bleken het eens te zijn met de Russische opvat ting en deze uitslag van de door haar samenstelling uiterst moeilijke con ferentie is mij meegevallen. Dadelijk 'bij het begin al vreesde men n.l. dat zich tegengestelde stand punten binnen twee groepen zouden openbaren tegenstellingen die langs de lijnen van geografische lig ging en politieke ontwikkeling zou den lopen. Maar dat is gelukkig niet gebeurd. Minister Luns zei voorts dat bo vendien de vrees heeft bestaan, dat door het ontbreken van procedure regels voor de conferentie het moei lijk zou zijn de wilsovereenstemming te registreren. Het is aan de voortreffelijke lei ding van de voorzitter van de confe rentie, minister Selwyn Lloyd, te danken dat men ook deze klip heeft kunnen omzeilen en dat thans i: vastgelegd, dat in ieder geval na mens zeventien landen de Egyptische regering benaderd zal worden met als basis het geamendeerde voorstel van minister Dulles. Het is te hopen, dat de Egyptische regering op basis van deze alleszins redelijke voorstellen, die geheel re kening houden met de Egyptische soevereiniteit en belangen, zal kun nen besluiten mede te werken aan een oplossing in de voorgestelde richting, aldus onze minister. Men dient immers niet te verge ten, zo voegde hij er aan toe, dat het geen conflict is tussen privé-eigen- dom en nationalisatie, dat op de con ferentie een rol speelde, maar het ging tussen nationalisatie of een nog bredere daarvan: .internationalisatie. Hetgeen in overeenstemming is met de in de moderne wereld steeds meer naar voren tredende tendentie, gezien de steeds grotere verbonden heid van de belangen der verschil lende landen, aldus minister Luns. Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, die door H.M. de Koningin verzocht is een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot samenstelling van een Kabinet. Franse generaal omgekomen Generaal Besangon, inspecteur- generaal van de artillerie in het Franse leger, bevindt zich volgens in Algiers ontvangen berichten onder de zeven omgekomenen bij een bot sing van twee vliegtuigen in de lucht boven het westen van Algerië. Dit blad bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te lil. 15 uur). BUIEN. Nu en dan buien waarvan sommige met onweer, maar ook enkele opklaringen. Matige tot krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 25 aug. zon op 5.42,onder 19.45, maan op 20.41, onder 10.12. Hoogwaterstanden 25 aug. v.m. 5.25; n.m. 5.45. Het weer in Europa weer temp. STOCKHOLM licht bew. 17 C. OSLO zwaar bewolkt 19 KOPENHAGEN regen 17 ABERDEEN regen 13 LONDEN onbewolkt 18 AMSTERDAM regenbui 17 LUXEMBURG regen 16 PARIJS zwaar bew. 20 BORDEAUX zwaar bew. 20 GRENOBLE mist 17 NICE zwaar bewolkt 27 BERLIJN half bewolkt 19 FRANKFORT mist 14 MüNCHEN nevel 15 ZURICH geheel bew. 15 GENEVE regen 7 LOCARNO geheel bew. 24 WENEN zwaar bew. 18 INNSBRUCK zwaar bew. 19 ROME licht bew. 25 AJACCIO zwasr bew. 24 MALLORCA licht bew. 27 Buiïg weer De verslechtering, die het weer sinds gisteren heeft ondergaan, is het gevolg van het naderbij komen van een depressie van de Atlantische Oceaan. De kern van dit lagedruk gebied bereikte in de afgelopen nacht Schotland. Het bijbehorende front drong met regen en onweersbuien ons land binnen. Daarbij namen ook de v/indkrachten toe. De kern van de depressie .beweegt zich naar de Noordzee en zal tamelijk dicht bij ons land komen. Op de Oceaan ont wikkelden ziph enkele randstoringen, die ook naar West-Europa koersen. Daarom moet verwacht worden, dat het weer enkele dagen onder depres sie-invloed zal blijven en een buiïg karakter zal hebben. Korreltje Neem de arbeid op u zolang ge krachtig en jong zijt; spoedig genoeg komt met stille tred de gebogen ouderdom. (Ovidius).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1