Burgm. Ed. C. Witschey leidde zijn laatste raadsvergadering Meningen over „Avifauna" sterk verdeeld Slapende chauffeur zat achter stuur van 'n trailer met aanhang DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Amerikanen komen good-will kweken in Europa Amerikanen op „goodwillreis" naar Nederland en West-Duitsland. Met de „Nieuw Amsterdam" van de Holland- Amerikalijn zijn woensdagmorgen 150 Amerikanen in Rotterdam aangekomen, die onder leiding van de Aarts bisschop van Boston Mgr. Richard J. Cushing reizen. Men blijft een dag in Rotterdam en gaat een dag naar Amsterdam en reist dan verder naar West-Duitsland, waar het gezelschap in Bonn zal worden ontvangen door de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Heinrich von Brentano. V.l.n.r. Rt. Rev. C. P. Griffin, Very Rev. Francis Lolly en de Aartsbisschop Mgr. Richard J. Cushing aan boord van de „Nieuw Amsterdam". Burgemeester Ed. C. Witschey van Alphen aan den Rijn, wiens magistra tuur aldaar na bijna zes en een half jaar, einde dezer maand besloten wordt, heeft woensdagavond zijn laatste werkvergadering van de gemeenteraad gehouden. Wegens vacantie waren afwezig de heren Van Muiswinkel en Brokaar en wegens ziekte de heer Verdonk. De burgemeester heeft het zich voor de laatste maal niet gemakkelijk gemaakt en de raad heeft hem evenmin gespaard. De agenda omvatte 29 voorstellen, waarvan meerdere van vérstrekkende betekenis en met zware financiële consekwenties. van de gemeente wegen toch al zwaar. De heer Ruyssenaars merkte op dat het betreffende gymnastieklokaal er nog zeer behoorlijk uitziet. De urgen tie staat volgens spr. nog niet vast. Het kardinale punt kleed- en was gelegenheid wordt juist uitgesteld. In de etappes-gewijze uitvoering der voorgenomen verbeteringen ziet spr. een poging om per geval beneden de 10.000.te blijven om daardoor de noodzakelijkheid van een urgentie- verklaring te voorkomen. Dit streven komt hem ongeoorloofd voor. Wethouder Dekker wees op de moeilijkheid om vergunning te krij gen voor de bouw van een nieuw gymnastieklokaal waaraan in deze ge meente dringend behoefte bestaat. Maar hier gaat het om de verbetering van een bestaand lokaal. In de hui dige omstandigheid is deze oplossing het voordeligste en het bereikbaarste. De aanvrage voldoet aan de eisen, voor zover het valt onder de beoor- delings-competentie van het college. De inspecteur van het l.o. brengt zijn advies overigens uit „gehoord" de consulent voor de lichamelijke opvoe ding. Het bestaand lokaal is niet ver waarloosd. Het gaat hier ook om an dere verbeteringen, nl. licht, afmetin gen enz. De commissie voor onder- wijsaangelegenheden kon moeilijk anders doen dan tot medewerking adviseren. De voorzitter zette uiteen dat voor nieuwbouw een urgentie-verklaring nodig is, hetgeen iets anders is dan rijksvergoeding, die vereist wordt bij verbouwingen boven de f 10.000. Dit is een aangelegenheid die niet de gemeente doch de directeur van we deropbouw aangaat. In het onder havige geval dient de gemeente zich slechts te bepalen tot de beoordeling of „de normale eisen" wel of niet worden overschreden. Ook de voor zitter adviseert het geheel samen te vatten in één plan en Den Haag maar te laten beslissen. In verband met dit voorstel richtte de voorzitter zich tot de heer Ho- nout, die in de vorige raadsvergade ring een warm pleidooi hield voor de bouw van een nieuw gymnastiek lokaal in Aarlanderveen en spr. deel de hem ter geruststelling mee, dat het geval Aarlanderveen niet is vergeten. Omdat de consulent voor lichamelijke opvoeding met vakantie is moest de kwestie van Aarlanderveen blijven liggen. De heer Honout ,die blijkbaar goed geinformeerd was, knikte goedkeu rend en zeide het te hebben begre pen, anders was hij er wel op terug gekomen. Het voorstel werd z.h.st. aangenomen. Verbreding van de Schoolstraat belangrijke aangelegenheid Voor het eerst heeft de raad onder zijn leiding nog de grondslag gelegd voor de bouw van een bijzondere kleuterschool op christelijke grond slag, aan de Tolstraat. De raad gaf zijn fiat aan de verlenging van de cursusduur van de christelijke tech nische dagschool, voteerde ruim 1,2 miljoen gulden voor woningbouw en ruim een half miljoen voor de aanleg van nieuwe straten. Een besluit waar van de draagwijdte pas goed in de toekomst beoordeeld kan worden, gold ongetwijfeld de aangelegenheid van de toekomstige verbreding van de Schoolstraat. De eerste en belang rijkste stap hiertoe deed de raad van avond, door de ruilingsovereenkomst van gronden met de Ned. Herv. Ge meente te sanctionneren en tevens goed te keuren dat de gemeente 150.000.— toebetaalt. Het plan past in het kader van de voorgenomen verbetering van de kern der gemeente. Van al deze besluiten hoopte burgemeester Witschey de ver wezenlijking zij het op een afstand, nog te mogen beleven. Avifauna. Het zou geen echte Alphense raads vergadering zijn geweest als ook weer niet het vogelpark „Avifauna" ter sprake was gekomen, voor het be houd, waarvoor 'hij zich in de loop van zijn ambtsperiode te Alphen a. d. Rijn wel de nodige zorgen heeft ge maakt. Ook voor dit park stelde de raad bedragen beschikbaar al werden die niet in cijfers bekend. In het des betreffend voorstel luidde de om schrijving: „terug te betalen aan de huidige exploitant, de heer Van der Valk de bedragen welke over de jaren 1957 en 1958 aan vermakelijk heidsbelasting zou worden ontvan gen". Hierover waren de meningen sterk verdeeld hetgeen na een lang durige bespreking tot uiting kwam in het feit, dat zich vier raadsleden hiertegen verzet hebben, zij het ook in hoofdzaak voor wat 1958 betreft. Het waren de heren Gesman, v. d. Meent, drs. Goedhart en Van der Dee, die om uiteenlopende redenen de terugbetaling liever voorlopig wilden bepalen tot 1957. In een krachtig pleidooi heeft burge meester Witschey de raad de grote belangen der gemeente bij het behoud van Avifauna nogmaals voorgehou den en bracht de familie-concern Van der Valk hulde voor het feit, dat het erin is geslaagd Avifauna in elk geval zover te brengen, dat er perspectieven aanwezig geacht mogen worden voor een succesvolle exploitatie voor de komende twee jaren. Het eerste voorstel waarbij de vroede vaderen een langdurige pleis terplaats vonden gold de verbouwing van het gymnastieklokaal van de bij zondere school aan het Sint Joris- plein. De heer Duin had in het voor stel gaarne gelezen een precisering van de voorwaarden waaraan een gymnastieklokaal dan wel moet vol doen. Persoonlijk vindt hij het een bezwaar dat de huidige zaal niet ge schikt over een kleed- en wasgele genheid en merkwaardigerwijs wordt hierin nu juist niet voorzien. Voor de rest vind hij het te duur. De uitgaven Ook andere scholen. Bij het voorstel tot verlenen van medewerking voor aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen voor de bijz. school aan de Hoofdstraat, verzocht de heer Ruijssenaars op dit punt ook aandacht te schenken ten aanzien van de overige scholen. Weth. Dekker deelde mee, dat het gemeentebestuur de inspecteur heeft verzocht de urgentie te bepalen voor de vernieuwing van schoolbanken. Uit het antwoord blijkt een schreeu wende behoefte in bijna heel de ge meente. Met betrekking tot enkele meeval lers in de woningbouw in het verle den, voor wat financiën betreft, infor meerde de heer Duin naar de oorzaak hiervan. Hoewel hij de meevallers verheugend noemde, verwondert het hem dat dergelijke grote verschillen aan de dag zijn getreden. Naar welke maatstaven worden de gronden be rekend? Weth. Van den Berg lichtte toe. dat de grootste voordelen zijn verkregen door het verschil in oppervlakte grond die achteraf minder noodzakelijk is gebleken en mede door enig verschil in prijs. De heer Rogaar vond dat Alphen thans voor wat betreft de woning- bouwcontingenten (extra 178) bij het distrikt Gouda in goed gezelschap is geraakt. Hij sprak 't vertrouwen uit dat deze meevaller zich zal herhalen en drong er op aan dat de betreffende woning bouwverenigingen steeds bouwplan nen in voorraad houden. De voorzitter deelde tot genoegen van de raad mee, dat het in de be doeling ligt, dat Alphen voor wat het volgend jaar betreft, een soortgelijke extra toewijzing in de wacht zal kun nen slepen .Het is ook hard nodig dat wij wat op de woningbouw-achter stand gaan inlopen. Aansluiting. Bij het voorstel tot realisering van het stratenplan aan de Lage Zijde ter hoogte van dé Koningin Julianabrug, uitte de heer v. d. Akker zijn vreugde dat nu eindelijk tevens tegemoet ge komen zal worden aan de bezwaren van de bewoners in Oudshoorn, die nu een aansluiting van de Hooftstraat krijgen op de oprit. De heer Rogaar vroeg aandacht voor de aanleg van een paar parkeer terreinen in Oudshoorn, vooral in de omgeving van de voetbalvelden. Vol gens het antwoord van de voorzitter •heeft dit de aandacht van de bouw kundige adviseur, ingenieur de Ra- nitz en van het gemeentebestuur. De heer Slootjes, die met de burgê- meester „niet altijd op dezelfde stoel heeft gezeten", was de eerste, die bij het voorstel tot ruiling van eigen dommen met de Herv gemeente ter verbreding van de Schoolstraat, aan hem warme hulde bracht voor de vele grote dingen die onder zijn bestuur tot stand werden gebracht Verheu gender dan al het voorgaande is wel licht dit voorstel, dat in uw laatste werkvergadering van de raad ter tafel komt. De verbreding van ge noemde straat is vooral voor de toe komst der gemeente enorm belang rijk. Om dat te bereiken behoren de eerste plaats de daartoe benodigde eigendommen in bezit der gemeente overgaan. Spr. toonde zich ervan be wust, dat nog veel te doen zal zijn als dit voorstel vanavond zal worden aangenomen en dat ook nog grote be dragen aan de toe te betalen 150.000 zullen moeten worden toegevoegd, eer en aleer het volledige plan zal zijn gerealiseerd. Maar daaraan is niet te ontkomen, wil de gemeente niet verstikken in een veel te eng cen trum. Spr. sprak de hoop uit, dat het gemeentebestuur in dit geval zich niet al te veel gelegen zal laten liggen aan de adviezen van „Stad en Land schap". Dc heer Slootjes richtte zich toen persoonlijk tot de burgemees ter en zei, dat zijn bezielende lei ding straks wel gemist zal wor den, maar hij stelde toch ook veel vertrouwen in zijn opvolger van wie hij hoopte dat hij erin zal sla gen van Alphen a. d. Rijn behalve een werkplaats ook een prettige woonplaats te maken. De heer Duin koesterde enkele be denkingen tegen voormeld voorstel. Hij meent nl. dat de verplichtingen van de gemeente volgens de overeen komst zwaarder wegen dan die van de Ned. Herv. Kerkvoogdij. Hij infor meerde of er wel voldoende zeker heid is verkregen, dat de plannen uit gevoerd zullen worden. De ervarin gen van soortgelijke omstandigheden zijn tot dusver niet altijd even aan genaam geweest. Hij wijst op enkele overeenkomsten welke nog steeds niet zijn gerealiseerd. Het zwaarste weegt de kwestie Pieter Doelmanstraat, die feitelijk nog steeds een kwestie is. De gemeente zal volgens het ter tafel liggend voorstel dadelijk het geld moeten overreiken, zodra de akte ge passeerd is. De heer Ruyssenaars noemde het een gecompliceerd voorstel. Het gaat om de verbetering van de slagader der gemeente, hetgeen noodzakelijk is voor de ontwikke ling van de plaats J)e heer Ruys senaars schaarde zich om deze redenen achter het voorstel, doch waarschuwde met klem te waken voor herhaling van de Pieter Doel manstraat-kwestie. Daar werden ook overeenkomsten getroffen, panden afgebroken, doch nog niets opgebouwd. Hij vroeg inlichtingen omtrent de beschikbaarstelling van de grond en zekerheid over de op bouw. Naar de mening van de voorzitter wordt met het onderhavige geval niet vooruitgelopen op het partieel plan ter plaatse. Er is veel geconfereerd, ook met de diverse belanghebbenden. Al te duidelijk is waar gemaakt, het gezegde: zoveel hoofden, zoveel zin nen. Het architectenbureau De Ranitz is vrijwel gereed met een plan, dat ook de verbreding van de noordzijde van de Schoolstraat behelst. Met deze verklaring vertelde de burgemeester iets nieuws, dat tot dusver alleen in een geheime raadsvergadering ter kennis van de raadsleden is gebracht. Dit voorstel past volkomen in dit ka der verzekerde de voorzitter, die rondborstig zegt geen herhaling van de PJD.straat-kwestie hiervan te ver wachten De kerkvoogdij staat er op haar gebouwen zo spoedig mogelijk op de aangewezen gronden te doen opbouwen. De minister heeft in af wachting van een nader oordeel over het processie plan, reeds nu toege zegd voor 1957 medewerking te zul len verlenen voor de bouw mits niet al te kostbaar en niet al te groot wordt opgezet. Zowel de gemeente als de kerkvoogdij houden er reke ning mee, dat verschuiving van de uitvoering een grote onzekerheid met zich brengt, vooral ook met het oog op de lonen, materialenprijzen enz. Hij kwam nog even terug op de P.D.- straat kwestie en zei met verheffing van stem: „Dat nooit meer". Het is niet gemakkelijk, zo constateerde hij om een voor dè middenstand aan vaardbaar plan te verwezenlijken. Het betrefende voorstel werd hierna z.h.st. aangenomen. De heer Slootjes pleitte voor een achteruit-overpad voor de bewoners van de Vorselenburgstraat (zuidzij de) toen het voorstel tot beschik baarstelling van een terrein achter deze woningen, t.b.v. de speeltuin vereniging „Vreugde Oord" ter spra ke kwam. Weth. v. d. Berg noemde het ge val even moeilijk als het vormen van een kabinet. Er is al veel gedok terd aan de zaak. Hij adviseerde de bewoners zich met de gemeente in verbinding te stellen, welk advies door de voorzitter werd aangevuld met een tip aan de heer Slootjes de betrokkenen te helpen de juiste weg te bewandelen. De voorzitter acht het bezwaarlijk om via een gemeen telijke verordening een eigen (par ticulier) doel te bereiken. Tenslotte aanvaardde het college het verzoek van de heer Honout om zelf het ini tiatief tot een contakt met de be trokken eigenaars op te nemen. Langdurig heeft de raad gedis cussieerd over de „ontdekking' van de heer Verduin dat men zich in Alphen aan den Rijn goedkoper kan laten begraven dan zulks in Aarlanderveen het geval is. Tenslotte bleek dit nog al mee te vallen, zodat men er niet voor naar Alphen aan den Rijn gebracht behoeft te wor den. Vrijwel alle raadsleden voerden over Avifauna het woord. De voorz. betreurde het dat in deze voor hem de laatste werkvergadering van de raad, het woord „bezwaar" zo veelvuldig is gebezigd. Temeer vond hij" dit teleurstellend omdat het ook ten aanzien van „Avifauna" wel het meest is gebruikt. De heer v. d. Brink kon het niet bolwerken, en nadat het park „op de markt" is gekomen en de gemeente het ging exploiteren was het evenmin een succes. Toen de heer Van der Valk het overnam in exploi tatie was het voor gemeentebestuur en de burgerij een opluchting. Alle zeilen werden bijgezet om het park in stand te houden op de minst kost bare manier. Dit laatste was vooral de tendenz der onderhandelingen. Voorzichtigheid was ook voor de ex ploitant geboden. Er is hem daarbij toegezegd, dat de gemeente hem de eerste drie jaren zal helpen. Voorlo pig heeft hij toen die hulp voor slechts het eerste jaar aanvaard. Men wilde eerst afzien hoe 't zal draaien. De gemeente heeft in hem een man ontdekt, die het gevoel voor zich niet wilde hebben dat hij met de centen van de gemeente Alphen op zak liep. Uit eigen middelen heeft de heer v. d. Valk al meer in Avifauna geinves- teerd, dan een tegemoetkoming in de voorgestelde vorm. Hij heeft reeds veel verbeterd omdat het voor de economische gang van zaken drin gend was. Het wil heel wat zeggen, aldus herinerde de voorzitter aan de achterliggende jaren, om 2 en 2H ton verlies weg te werken en dan opge ruimd verder te gaan. Dat het al heel erg best met Avifauna gaat is een mis vating, maar duidelijk is het reeds, dat er toekomst in zit. De man heeft zin voor bloemen, voor vogels en voor het restaurant. Zijn streven is er op gericht om het geheel wat onder de naam vogelpark „Avifauna" is te nemen, in stand te houden on der het etiket „wereld vermaard vo gelpark". Dat is een ere-zaak voor de exploitant maar evenzeer van de Op de Rijksweg Amsterdam Utrecht werd het wakende oog van een rijkspolitieman, die zich gister middag per motor van Amsterdam naar Utrecht spoedde, getroffen door het merkwaardige gedrag van een vrachtauto, die voor hem reed. Met wiskundige juistheid zodht de grote trailer met aanhanger telkens het uiterste randje van de weg op en als hij op het punt stond in de berm terecht te komen, werd een sierlijk bochtje naar links gemaakt, waardoor de wagen met zijn aan hang midden op de rijweg terecht kwam. De .politieman, nieuwsgierig gewor den, zette zijn motor tot grotere spoed aan en reed even later paral lel met de vrachtwagen. Tot zijn ontzetting zag de politie man, dat de chauffeur in een diepe sluimer geraakt was, waaruit hij telkens als de vrachtwagen de koers definitief dreigde kwijt te raken, met een schokje ontwaakte; het stuurrad kreeg dan een rukje en de chauffeur zakte weer in zoete dommel weg. De motorclaxon ging even latei- concurreren met een uit de kluiten gewassen sirene en daar was de slaap van de chauffeur niet tegen op gewassen, want ineens zat hij recht op en besteedde weer alle aandacht aan het stuur. De politieman liet de wagen stop pen en ontdekte, dat de chauffeur totaal overmand was door slaap. De chauffeur bekende, dat hij on behoorlijk lang achter het stuur ge zeten had, hetgeen zijn werkboekje ook aan het licht brafcht, en de politie kwam met haar opschrijfboekje te voorschijn. De chauffeur mocht niet verder rijden en zette zuchtend zijn wagen op de berm van de weg. Toen zuchtte hij nogmaals, maar nu van genoegen, en rolde zich be- hagelijk in de cabine op om het te kort aan slaap in te halen. Bedrijfspensioenfonds Vleeswarenindustrie Voor de werknemers in de Neder landse vleeswarenindustrie wordt een bedrijfspensioenfonds ingesteld. Tussen werkgevers en werknemers is hierover volledige overeenstem ming bereikt aldus meldt de „Volkskrant". Het maximaal te be reiken pensioen bedraagt 520 gul den per jaar. Werkgevers en werk nemers betalen ieder de helft van de premie (totaal 3 gulden per week). Bij het betalen van de premie wordt rekening gehouden met de (financiële draagkracht van de werk nemer. Daarom zullen de arbeiders tussen de 18 en 21 jaar 75 cent per week moeten betalen en de werkne mers tussen de 21 en 65 jaar 1.50 per week. Bij arbeidsongeschiktheid (door ziekte of ongeval) en tijdens herhalingsoefeningen zal de volle premie verschuldigd zijn. De premie zal elke week van het loon worden afgehouden. Degenen, die sinds 1 september 1955 onafgebroken in dienst zijn ge weest van de onderneming, maar ie onmogelijk meer de 520 gulden kun nen bereiken zullen minstens 260 gul den pensioen paar jaar ontvangen. Wanneer een werknemer na zijn 65ste jaar blijft doorwerken, zal hij voor elk vol kwartaal 2 percent meer pensioen krijgen. Mocht de ar beider in dienst komen van een on derneming, die niet bij het pensioen fonds is aangesloten, dan kan hij toch de premie (3 gulden) blijven doorbetalen. De weduwe zal de helft van het pensioen ontvangen, waarop de man recht gehad zou hebben. Kinderen krijgen, tot hun l-6de jaar, een vijfde deel van het weduwenpensioen. Wan neer ook de weduwe komt te over lijden wordt het wezenpensioen ver dubbeld. Het bedrijfspensioenfonds voor de vleeswarenindustrie treedt in wer king in september aanstaande. Voor zitter van het bestuur is de heer G. Mers te Epe. Van de zijde van de Ne derlandse Katholieke Bond Van ar beiders in de voedings- en genot middel enbedr ij ven ,St. Joris" hebben in het bestuur zitting de heren J. Dingjan e n W. Schotgerrits. Werk gevers en werknemers zijn gelijk ver tegenwoordigd, elk met 6 leden. Tot directeur van het fonds is benoemd >mr. J. van der Loo te Den Haag. Gestempelde eieren Advies tot afschaffing In zijn te Utrecht gehouden open bare vergadering heeft het bestuur van het bedrijfschap voor de groot handel in eieren beraadslaagd over het voorstel van het bedrijfschap- oude stijl (binnenkort het produkt- schap) tot afschaffing van de stem- pelplicht voor verse eieren in het binnenland. Bij de beradslaging bleek, dat wat de groothandel in eieren betreft de mening in het bedrijfsleven verdeeld is over dit onderwerp. Na uitgebreide discussie besloot het 'bestuur (waarvan één lid afwe zig was) met negen tegen vier stem men zich aan te sluiten bij het be sluit van het bedrijfschap-oude stijl een advies te doen uitgaan aan de .minister van landbouw, de stempe ling van verse eieren niet meer ver plicht te stellen. Het landbouwschap heeft in juni (met 11 tegen 9 stem men) ook reeds besloten tot een der gelijk akkoord met dit advies. De afschaffing zelf is echter pas een feit, wanneer het besluit van het bedrijfschap in het voedselvoorzie ningsblad is gepubliceerd: Bij de af kondiging van deze wijzigingsveror dening heeft deze eerst rechtskracht en zou de verplichte stempeling dan zijn verdwenen. Deze afkondiging is tot heden nog steeds niet gebeurd.. De 'bedoeling van het advies is de ongestempelde eieren, waarvoor in de meeste gevallen te veel wordt be taald, omdat men ten onrechte meent dat zij verser zijn dan de gestem pelde eieren, onder normale controle te 'brengen. De nieuwe maatregel is van groot belang, als men bedenkt, dat meer dan de helft van de binnenlandse consumptie, die normaal over de handel zou moeten lopen, ongestem peld wordt verkocht. gemeente. De voorzitter adviseerde de raad het voorstel unaniem te aan vaarden. Nadat nog enkele leden in tweede instantie het woord hadden gevoerd, werd het voorstel aangenomen met de stemmen van de heren Gesman, v. d. Meent, Goedhart on v. d. Lee te gen. DUIZENDEN PELGRIMS TE BEAURAING. Beauraing, 'het Maria-bedevaarts- oord in de Belgische Ardennen heeft vandaag op bijzonder plechtige wijze het feest gevierd van het On bevlekt Hart van Maria. De gehele viering stond in het te ken van de mijnramp van Marcinelle. Ruim 10.000 pelgrims, onder wie een groep van 250 Nederlanders, vele honderden Italianen en verder bijna alle West-Europese nationaliteiten, waren bij de verschillende plechtig heden aanwezig. Na de avondwake in de Tuin der Verschijningen cele breerde mgr. Forni, Apostolisch Nun tius in België, een pontificale Nacht mis voor de zielerust der slachtof fers van het mijnongeluk. Gisteroch tend celebreerde de bisschop van Na men, Mgr. Charue, voor dezelfde in tentie een pontificale H. Mis, terwijl hij tijdens het pontificale Lof van woensdagmiddag in 'het Frans, Ita liaans en Nederlands de pelgrims toesprak. Zijn woorden in het Ita liaans waren gericht tot de familie leden van de omgekomen Italiaanse mijnwerkers. Geen wijzigingen voor Ambonezen De regering acht geen redenen aanwezig de bestaande sociale voor waarden voor de Ambonezen te wij zigen, al is haar ook bekend, dat de zelfverzorgingsregeling bij vele Am bonezen op weerstand is gestuit. Dit ■heeft minister A. C. de Bruyn als wnd. minister van Maatschappelijk Werk geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer H. Gort zak (cnp). De regering verleent alle mede werking, wanneer Ambonezen de wens te kennen geven terug te wil len keren naar Indonesië. Die terug keer moet evenwel een vrijwillige daad van de betrokkene zijn, waar op door de regering geen invloed wordt uitgeoefend. Momenteel is een bouwplan in uitvoering ter veibetering van de huisvesting der Ambonezen in de woonoorden. Hiermee is een bedrag van 24 miljoen gulden gemoeid. TÓCH WACHTGELD VOOR ONTSLAGEN AMBTENAAR. Het Ambtenarengerecht te Arn hem heeft het raadsbesluit van de gemeente Renkum, waarbij bepaald 'werd, dat aan twee ontslagen ambte naren geen wachtgeld zou worden uitbetaald, nietig verklaard. De ge meente moet de wachtgelden dus be talen. B. en W. hadden aan de ambtena ren R. en S. per 1 mei 1'956 op hun verzoek eervol ontslag verleend en hun wachtgeld toegezegd. De ge meenteraad was het daar echter niet mee eens. Daarop gingen de beide ambtenaren in beroep bij het Amb tenarengerecht, dat rua drie zittingen woensdag eindelijk uitspraak deed. De heer G. Schaafsma, optredend namens beide ambtenaren, verklaar de, dat de weigering tot toekenning van wachtgeld het gevolg was van een controverse tussen B. en W. en de naad. Namens B. en W. refereerde mr. J. de Cocq zich aan het oordeel van het gerecht. Hij vond, dat het geen zin ■had er dieper op in te gaan, na alles wat er over deze.kwestie al was ge- publicerd. „Tel." VAN TRAP GEVALLEN. Eerst man, toen vrouw. Toen gisteravond een 81-jarige Am sterdammer in de 2e Nassaustraat naar beneden ginig, vermoedelijk om de krant te halen, is hij van de trap gevallen. Zijn 83-jarige echtgenote, die te hulp kwam, viel eveneens naar beneden. Beiden werden naar het Wilhelminagasthuis gébracht, waar de man is opgenomen; zijn vrouw kon later naar huis terugkeren. OPERAZANGER VERDRONKEN. Gistermiddag is de 52-jarige ope razanger H. G. F. Mengel uit Wup- pertal, die zijn vakantie op het eiland Vlieland doorbracht, 'bij het baden in de Noordzee bij laag water verdronken. De heer Mengel stond als een goed zwemmer bekend. Venmoed wordt, dat hij kramp heeft gekregen. Het stoffelijk overschot is nog niet aangespoeld. BROMMER ZWAAR GEWOND. Een 55-jarige Amsterdammer is gistermiddag, toen hij met zijn brom fiets op de Nieuwe Hemweg reed, aangereden door een personenauto. Met ernstige 'hoofdwonden is hij in zorgwekkende toestand naar het Wilhelminagasthuis vervoerd.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6