taptoe delft; Verzet de Belgische wetgeving zich tegen uitlevering ex-pleegmoeder? De Landbouw in Nederland spreekt van een „regenramp" Juristenprotest tegen arrestatie Een der Anjer-huizen rolt uit de bus Gloria King uit Texas maakte een grapje met Ned. autoriteiten Nachtelijke brand te Amsterdam legde een papierfabriek in as DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Zaak Anneke Beekman in nieuw stadium Volgens de uitleveringswet, zoals litie veel critiek heeft ondervonden, België die kent, zal mevrouw Lan- vergeleken kan worden met een gendijk-Van Moorst, de ex-pleegmoe der van Anneke Beekman, die dins dag j.l. in Luik gearresteerd werd, vóór dinsdag 2 september uitgele verd of vrijgelaten moeten worden en zoals de toestand zich momenteel laat aanzien is het nog helemaal niet zeker, dat mevrouw Langendijk uit geleverd zal worden. In de Belgische wetgeving is een groot bezwaar tegen uitlevering aan wezig. De Belgische wet bepaalt, dat het onttrekken van kinderen bo ven 7 jaar aan het wettelijk gezag slechts strafbaar is, wanneer dit met „geweld, lust of bedreiging" schiedt. Daar geen van deze drie „voorwaarden" bij de kwestie Anne ke Beekman blijkt, bestaat de kans, dat de Belgische autoriteiten niet tot uitlevering zullen overgaan. Daarnaast schijnt er een procedu re-moeilijkheid te zijn. Het verzoek om uitlevering zou dateren van het vonnis, dat de rechtbank op 24 okto ber 1955 uitsprak. Toen dit vonnis naderhand door het Amsterdamse Hof gewijzigd werd, is geen nieuw verzoek tot uitlevering gedaan. VERBLIJFPLAATS ONBEKEND. Deze twee argumenten, die wel de b^langrenkste, doch niet de enige zijn, worden natuurlijk door de twee Belgische verdedigers van mevrouw Langendijk-Van Moorst met vak manschap uitgespeeld en reeds is 'n protest bij de Belgische justitie inge diend tegen de arrestatie van me vrouw Langendijk-Van Moorst. Inmiddels heeft de Belgische jtisti- tie zich ingespannen om tijdens ver horen aphter de huidige verblijf plaats van Anneke Beekman en de zuster van mevr. Langendijk-Van Moorst, die het meisje onderh haar hoede heeft, te komen. Deze pogingen zijn echter mislukt en volgens de heer Langendijk is zijn vrouw met deze verblijfplaats niet op de hoogte. Tijdens een onderhoud, dat deze heer had met een redakteur van de' „Volkskrant" verklaarde hij, dat hij Anneke in lange tijd niet gezien had, maar dat hij berichten had ont vangen, dat het meisje 't goed maak te, flink gegroeid was en over een I eigen, vast omlijnd levensplan be schikte. HOLLE REL. In datzelfde onderhoud verklaarde de heer Langendijk, dat het rumoer, dat indertijd ontstaan is rond de ontvluchting van het echtpaar naar België, waarbij de Maastichter po- „holle rel". Reeds de dag voor de uitspraak van het Hof, waarbij mevrouw Lan gendijk-Van Moorst veroordeeld werd tot 6 maanden gevangenis straf, waarvan 3 'maanden voor waardelijk, was het echtpaar volko men legaal de grens overgegaan om in België de uitspraak af te wachten. De Maastrichter politie heeft dus nooit de kans gehad hen te arreste ren. Overigens heeft het echtpaar in België niet illegaal geleefd. Men ging gewoon uit en legitimeerde zich, wanneer dit nodig was, met de door de Nederlandse regering uitge geven pas. WITBOEK. Over zijn toekomstplannen, zegt de heer Langendijk, dat hij en zijn vrouw in België zullen blijven wo nen. In de buurt van Banneux heeft hij grond gekocht en wanneer de gehele affaire rond Anneke Beek man tot het verleden zal behoren, zal hij moeite doen een bouwver gunning te krijgen voor de gekoch te grond. Mevrouw Langendijk-Van Moorst werkt aan een „witboek" van de zaak Anneke Beekman, waarin gestaafd met fotocopieën vele feiten, die tijdens deze zaak gespeeld hebben, aan het licht zullen worden gebracht. Dit zal niet erg prettig zijn, voor sommige autoriteiten in Nederland, zo verklaart de heer Langendijk, want- de Nederlandse wetgeving is in deze kwestie soms wel zeer wonder lijk geïnterpreteerd. DIAMANTEN PROFESSIEFEEST KRUISHEER M. v. d. VORST. De hoogbejaarde Kruisheer M. v. d. Vorst, die jarenlang docent ge,- weest is te Uden, herdenkt aldaar op 14 september de dag, waarop hij zestig jaar geleden in het genera laat te „St. Agatha" de plidhtige pro fessie aflegde. De aanslag te Delft Jongen gearresteerd De politie te Delft heeft gistermid dag de 15-jarige scholier te Delft aangehouden, die dinsdagmiddag te Gouda zijn 22-jarige gehuwde half zuster met een mes in de rug stak en ernstig verwondde. Na zijn daad was de jongen gevlucht. Kamper-ui nog „ui-iger', dan bedoeld was TREKKING SLU STEN ANJER-ACTIE. De trekkingslijsten van de Anjer actie, hangen enige dagen in de voor hal van de N.V. „De Leidsche Cou rant" op de Papengracht, ter in zage. DIAKENWIJDINGEN BLJ PATERS FRANCISCANEN. Qp zondag 26 augustus zal mgr. Constans Kramer o.Lm., bisschop van Luan in China, in de Minderbroeder- kerk van de H. Ilyronymus te Weert, de diakenwijding toedienen aan de eerw. fraters: Petrus Jansen, Hille- gersberg; Simon van Dam, Oude wa ter. Harwig Loeffen, Wïjchen; Mar cus Vermeulen, Noord wijkerhout; Odilo Hogema, Leeuwarden; Aristi- des Nachbar, Amsterdam; Otger van der Zee, Bolsward; Carolinus Zwar- jes, Nijmiegen; Tryiphon Teepe, Loosduinen; Gustaaf Wijnhoven, Ven- ray; Koenraad de Soomer, Sluiskil; Hieronymus Barnhoorn, Den Haag. Siegward Gottenbos, Leiden; allen van de Orde der Minderbroeders. De nationale Anjer-actie is dinsdagavond besloten met een feestelijke uitzending, vanuit de AVRO-studio te Hilversum, waaraan een aantal bekende radio-artiesten meewerkte. De foto laat zien hoe het eerste huis dat door de deelnemers aan de actie kon worden gewonnen, letterlijk en figuurlijk uit de bus kwam. V.I.n.r. Karei Prior, Netty Rosenfeld, notaris mr. M. J. Meyer uit Amsterdam die de bus schudt waaruit de grote prijzen „rolden". Totale schade geraamd: 200 miljoen De regen van deze zomer heeft méér op zijn geweten dan een bedorven vacantie van veel vacantiegangers. De boeren spreken van een „regenramp" en het bestuur van het landbouwschap heeft de schade in de agrarische bedrijven uitvoerig in een vergadering ter sprake gebracht. Over het gehele land gerekend wordt de slechtweer-schade globaal op 200 miljoen gulden geraamd. Bijzonder zwaar getroffen gebieden liggen in Overijsel, Drente, de Noordoostpolder, de Achterhoek en De Peel. Naar een voorlopige schatting is hier een schade te betreuren van meer dan 20 mil joen gulden. Landbouw-economisch Instituut en ontwikkeling van een verzekerings systeem. Fonds. Maatregelen om nood te lenigen De voorzitter van het landbouw schap, de heer D. H. Louwes, heeft in de vergadering te Den Haag maat regelen voorgesteld om aan de nood toestand op vele boerderijen het hoofd te kunnen bieden. Hij stelde vast, dat de regen op een noodlottig - vroeg tijdstip is ge komen. De aardappelen gingen rot ten en de hooioogst werd er gedeel telijk door getroffen. Ook de graan oogst, die nog niet volgroeid is, zal onder de vochtigheid lijden, erwten stierven voortijdig af en het vlas liep aanmerkelijk is kwaliteit achteruit. Het grasland heeft ook zwaar te lij den gehad in zode en in de groei van het gras. Schade registreren. De heer Louwes stelde om. voor, de schade te registreren, opdat er over een eventuele schaderegeling gesproken kan worden, hoewel er daaromtrent geen zekerheid bestaat. Daarnaast moet men bij de regering aandringen op het uitvoeren van werken, op het gebied van de water kering. De boeren mogen geen slacht, offers meer worden van het feit, dat bij abnormale regenval de landerijen wodren overstroomd. De regering zal worden verzocht evenals in 1954 mid delen beschikbaar te stellen om de voortgang der getroffen bedrijven fi nancieel mogelijk te maken. Drie voorstellen deed de heer Lou wes ter realisering op langer termijn: een aangepaste doeistelling van de Nederlandse landbouwpolitiek, het opnemen van de slecht-weer risico's de kostprijsbereking van het Het landbouwschap wil zelf gelden voor een fonds bijeenbrengen, dat zou kunnen bijspringen. Men verwacht, dat de regering bij een dergelijk agrarisch rampenfonds financiële medewerking wil verle nen. Felle kritiek werd in deze ver gadering gericht aan het adres van de regering, die zulk een krappe landbouwpolitiek voert, dat de par ticuliere boeren geen reserves kun nen vormen om rampen als die van deze zomer te kunnen weerstaan. Aan het slot van de vergadering kwam men o.m. tot de conclusie, dat het Landbouwschap verantwoorde lijkheid heeft ten aanzien van deze regenramp. Men zal daarom acties ontwikkelen. Aan de minister van Landbouw zal worden gevraagd of de schade kan geregistreerd worden met behulp van de voedselcommissarissen van het ministerie. De zwaarst ge- trofenen echter zullen zelf hun ver zoek de schade te doen registreren indienen. Het landbouwschap wil pogingen ondernemen zelf een schadebijdrage te geven; de uitvoering en de moge lijkheid dienen nog onderzocht te worden. Voorts zal een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijk heid van een oogstverzekering of van een landbouwrampenfonds. Tenslotte viel in de vergadering het besluit de regering te vragen de nood bij de getroffen boeren te leni gen. Gouden stiertje in ongenade Gevoel voor h mor dringend gewenst! In Kampen hangen op het ogenblik twee „koeien" aan de toren. De ene, de bovenste op deze foto, is de originele met houtwol gevulde koeienhuid, die door de Kampenaren zelf aan de toren werd gehangen om tijdens de feesten onder de naam „Operatie H 20" ter gelegenheid van de sluiting van het laatste dijkgat voor de polder oostelijk Flevoland, een roemruchte kamperui te illustreren, de andere is de namaakkoe die men in Kampen gauw in de plaats van de „echte" aan de toren hing toen bekend werd, dat de Zwollenaren het eerste koeienbeest wilden roven. Zwolle roofde die plaatsvervangster maar bracht haar gauw weer terug met een bosje uien aan de staart en sindsdien sieren twee hangende herkauwers de toren van de IJsselstad, zoals deze foto laat zien. Op de achtergrond de rivier de IJSjSeL Het gouden stiertje, dat de com missaris van de koningin in Fries land dezer dagen aangeboden kreeg van mevrouw Gloria King uit Texas om daarmede de gevoelens van vriendschap te vertolken tussen de veefokkers van Texas en Friesland, staat nu in een verholen hoekje van het provinciehuis te Leeuwarden en Iedere keer, dat de autoriteiten er naar kijken, voelen zij zich onbeha gelijk worden. Friesland had, het zich tot een hele eer gerekend, dat zijn fotoprestaties tot in Texas bekend waren en er werden vele loffelij ke en officiële woorden gesproken, toen mevrouw Gloria King enkele dagen geleden bekend maakte, dat zij als afgevaar digde van de „Cattle Breeding As sociation óf Texas" het genoegen had Friesland een gouden stiertje aan te bieden. Onderzoek. Terwijl daarna thee rondgediend werd en men ongedwongen, met el kaar sprak, vertelde mevrouw Glo ria King, dat zij deelgenote was van een ranch in Amerika, waar maar liefst 120.000 dieren de levende in ventaris uitmaakten. Op de een of andere onnaspeur lijke wijze kreeg de Leeuwarder Courant argwaan en zij waagde er een telegram naar Texas aan. Dit telegram bleek zijn geld ruim schoots waard te zijn, want gisteren kwam het antwoord uit Texas, waar in te lezen stond, dat „Cattle Bree ding Assosiatkxn of Texas" niet be stond, dat mevr. Gloria King geen deel uitmaakte van een grote ranch, maar wel van een familie, die be kend staat om de merkwaardige grapjes, die de leden plegen uit te halen. Mensen met voldoende gevoel voor humor hebben eens flink ge lachen in Friesland, maar zoiets kan men van de autoriteiten niet ver wachten. Deze kijken zorgelijk naar het stiertje, waarvan sommigen» fluisteren, dat het helemaal niet van goud is, en bedenken met een blos van schaamte hoeveel gedegen, offi ciële termen zij gesproken hebben tot een dame, die met een ernstig ge zicht een grapje uithaalde, dat zo weinig gemeen heeft met het gevoel voor decorum, waarmede de Neder landse autoriteiten versierd plegen te zijn. Overzicht. Een gedeeltelijk overzicht van de oogstschade door het aanhoudend slecht weer geeft het volgende beeld: In Gelderland ging 60 procent van de aardappeloogst verloren, ruim 8000 ha bouw- en weiland werd getroffen, hooiland in polder Arkemheen bij Nijkerk werd voor 85 procent on bruikbaar. In de polder Arkemheen is veel hooi onbruikbaar geraakt, toen na de overstroming grote zwermen meeuwen zich op het hooi stortten óm daarin wormen e.d. te zoeken. In de slecht-gedraineerde gebieden langs Berkel en Slinge gingen aard appel- en bietenoogsten soms voor 90 procent verloren. In Overijsel wordt de derving van hooiopbrengst op 50 procent geschat, van aardappelen tussen 20 en 70 pro cent, van bieten 50 procent en andere gewassen 15 tot 20 procent. De boe ren werden hier opnieuw getroffen, nadat de waterschade van 1954 hen al zwaar had belast. In Drente zijn in de stroomgebie den van de Hunze, Drentsche A en Peizer- en Eelderdiep in twee etma- malen soms 100 mm. regen gevallen. Het oogstverlies wordt geschat op 750 ha aardappelen, 20 ha granen, 715 ha hooi en 750 ha grasland. In geld wordt de totale schade geraamd op 1.9 miljoen. In Noord-Brabant wordt de regen- schade in het zwaarstgetroffen dorp Helenaveen geraamd op 300.000 voor 80 tuinders en 14 kleine tuinders, die sinds kort een bestaan hebben gevonden. De schade per bedrijf va- riëert van 3000.tot 6.000. In Limburg is de aanvoer van spek- bonen en augurken op de veiling te Venlo sterk teruggelopen. De schade bij een derde van de bedrijven in de buurt van Helden bedraagt méér dan 50 procent. Commissaris Koningin: Woerden wacht grote toekomst De commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr J. Klaasesz heeft gisteren een werkbezoek gebracht aan Woerden, waarvoor hij van 's morgens 9 tot avonds 6 uur in de ze gemeente vertoefde. In die tijd bezocht hij een aantal industriën, was aanwezig op 'n openbare raads vergadering, nadat hij 's morgens be gonnen was met de feestelijke kaas markt officieel te openen. Bij deze gelegenheid werd de commissaris er op geattendeerd, dat de aanvoer van kaas in Woerden velen malen groter is dan die in Alkmaar terwijl de kaasmarkt in Alkmaar jaarlijks on- geveer 25.000 subsidie ontvangt, te gen Woerden niets. Mr. Klaasesz verklaarde, dat het aanzien een verdere uitbreiding van de grote steden in de Randstad Hol land grote gevaren met zich mee brengt, waardoor voor centrumge meenten als Woerden, aan de rand van de provincie, een grote toekomst is weggelegd. Hoe denkt u over de boeren? Het bestuur van het Landbouw schap heeft besloten 20.000 be schikbaar te stellen voor een onder zoek naar de openbare mening over de landbouw. Bij dit onderzoek zal het gaan om de vraag, welke voorstellingen, me ningen en gevoelens bij het Neder landse volk bestaan ten aanzien van de boerenstand. Ook zal onderzocht worden, welke factoren aan deze voorstellingen, meningen en gevoe lens ten grondslag liggen. Tenslotte zal men zich afvragen wat het re latieve belang van de uitkomsten zal zfjn. Met nadruk is er in het bestuur op gewezen, dat op grond van de uit komsten van dit onderzoek geen be slissingen zullen worden genomen of plannen in uitvoering zullen wor den gebracht zonder nadere bespre kingen en besluiten van het bestuur van het Landbouwschap. WEGENS ENORME BELANGSTELLING op zaterdag 1 sept. 6 uur Extra Voorstelling Prijzen der plaatsen 1,60, 2,10 en 2,60. Kaarten uitsluitend bij V.V.V.-Delft. In een officiële verklaring spreekt het bestuur van de Katholieke Boe ren- en Tuindersboiid zijn bezorgd heid uit over de ontwikkeling in de kabinetsformatie. De 'bond vreest, dat mede tengevolge van „de berooi-, de toestand van 's rijks schatkist bij' het opstellen van een regeringspro gramma geen middelen beschikbaar worden gesteld teneinde aan de re delijke eisen van de landbouw tege moet te kunnen komen". Voor de KNBTB is dit temeer onaanvaard baar, omdat de oorzaak van de slechte financiële positie van het rijk niet bij de landbouw ligt. Bij de ka binetsformatie wordt geen rekening gehouden met de benarde situatie, waarin de Nederlandse land- en tuin bouw verkeert, aldus het bondsbe- stuur. Prinseseiland werd bedreigd Ruim drie uur lang heeft vannacht in de Vierwindenstraat op het Prin seneiland te Amsterdam een buiten gewoon felle brand gewoed, die het oud-papier-pakhuis van A. V. van Embden geheel in de as heeft gelegd. Om circa kwart over elf gister avond brak deze brand plotseling in alle hevigheid uit. Onder de bewoners van tegenover gelegen huizen ontstond paniek, om dat de vlammen over de smalle straat heensloegen en de woningen aantastten. Van drie woningen gesteld. brandden voorkamers uit en een vierde pand, .een teer- en benzine opslagplaats, liep eveneens ernstige brandschade op. Uit de naastgelegen machinefa briek werden in allerijl reeds ver hitte flessen acyteleen naar buiten gebracht en in het water gegooid, omdat een aan de andere zijde van de brandende papieropslagplaats ge legen werf, ernstig door het vuur werd aangetast. De oorzaak van de brand de tweede papierbrand in veertien da gen in de zelfde straat is nog niet bekend. De door de brand veroor zaakte schade, die door de verzeke ring wordt gedekt, is nog niet vast-

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5